Gönderen Konu: Pakistan Silahlı Kuvvetleri envanteri  (Okunma sayısı 63964 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
Ynt: Pakistan Silahlı Kuvvetleri envanteri
« Yanıtla #50 : 09 Mart 2020, 16:59:09 »
Hindistan , ABD veya Batı yapımı savaş uçağı almadığı sürece Pakistan hava kuvvetlerini geçemez... Sürekli yazılarda şu geçiyor         
 " Hindistan SU-30 savaş uçakları , F-16block 52 uçaklarını bir oturuşta yer...."

Son hava savaşların da gördük ki F-16'lar  -ABD'nin ucuz - orta sınıf savaş uçaklarıdır- Hindistan hava kuvvetlerini perişan etti...

Onun için adamlar Rafale ve 100 uçaklık ihaleye çıktılar... Pakistanlılar , "Hindistanlılar inşallah MİG-35 seçerler " diye dua ediyorlardır...

Rus uçaklarının ben bayağı bir abartıldığını düşünüyorum , hatta bırakın ABD savaş uçaklarını Avrupa yapımı uçakların karşısında bile kalite ve mühimmat seviyesi olarak gerisinde görüyorum...
Bu benim şahsi fikrim...
Bu fikrime karşı olanlarda sürekli" Rus menşeii uçaklar Rusya gibi kaliteli pilot ve ülkelerin elinde iyi sonuçlar alır , 3.dünya ülkelerinin elinde savaşta kullanıldığı için başarısız görünüyorlar" diye kendilerini kandırıyorlar... Yahu hiç mi hava savaşı kazanamaz bu Rus savaş uçakları... Ancak SAM füzeleriyle Batı menşeii uçak düşürürler...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #51 : 09 Mart 2020, 16:59:30 »

Yagbu, Hintli mühendislere aldanma. Çin ve Pakistana gittim. Hindistan bu iki devlet ile kıyaslanamaz. %95 halk perişan ve cahil.. Delhi de temiz diye bir lokantaya girdim. Ayağımın altından fare geçti. Garsona gösterdim "o bizim patronun dedesi" dedi. Vaziyet bu..

:D fareye vursan öldürsen, adamın dedesini öldürmek suçundan müebbetle yargılanmak içten bile değil.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #52 : 09 Mart 2020, 17:14:31 »
Faydacı/Maliyetçi bakış açısı doğru değil... Pakistan' nın kendine hayrı yok, biz falanca ülkelerle ilişki kuralım(!) Bu bakış açısı bizim genetik kodlarımıza da aykırıdır. Avrupalı, Amerikalı öyle düşünebilir fakat doğu milletleri böyle düşünmez hocam.

Her milletin kendine göre artı veya eksisi vardır. Alacağın kadarını alır, verebileceğin kadarını verirsin. Örneğin Sovyetler Birliği sanayileşmiş bir devlet, T.C. tarım toplumu olduğu halde; SSCB: bunlar gelişmemiş toplumlar, bunlarla ilişki kuracağımıza gidip Almanlarla veya İngilizlerle ilişki kuralım dememiştir. Kurtuluş Savaşı döneminde on binlerce ton, araç gereç ve mühimmat gönderdikleri gibi; savaşı desteklemek için -bir rivayete göre- 17 milyon 500 Bin altın Ruble nakdi yardımda bulunmuştur. Yine Kurtuluş savaşı esnasında Hintli Müslümanlar -yani Pakistanlılar- kulağında ki altın küpeyi, kolundaki bileziği çıkartıp Atatürk' e göndermiştir. Savaş bu şekilde mazlum milletlerin destekleriyle kazanılmıştır. Bunları bilelim.

Mazlum milletler, her zaman için birbirlerini desteklemek zorundadır; aksi taktirde sırtlan sürülerine karşı kendilerini koruyabilmeleri mümkün değildir. Türk milleti' nin de mazlum bir millet olduğunu unutmayalım. Hatta en mazlumlardan biri biziz. Yezid' e karşı Hüseyin' in yanında saf tutmak en büyük erdemlerdendir. Çünkü haklı ve mazlum olanın yanındasın. Bu romantizm veya şövalyelik değildir. Çünkü sen ondan farklı değilsin. Sen de mazlumsun. Yok efendim, mazlum olabilirim ama zalimin yanındayım(!) Böyle şey olmaz.
İlk defa Partikül'e artı bastım.   ;D  ;D
« Son Düzenleme: 09 Mart 2020, 17:15:33 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #53 : 09 Mart 2020, 17:18:34 »

İlk defa Partikül'e artı bastım.   ;D  ;D

:)Eyvallah... Madem öyle ben de ilk defa bir (+) basayım. Ödeşmiş oluruz:)

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #54 : 09 Mart 2020, 17:26:52 »
Ben sizin gibi mevzulara din mezhep mazlum gariban o bu şu gibi zırva hislerle bakmam. Ülkeler arası politika gerçekler üzerine kurulur. O yüzden ülkelerin dostu olmaz. Örnek Azerbaycan Turkleri bizim kardeşimizdir lakin Azerbaycan devleti ile Türk devleti kardeş değildir olmaması lazım cunkı iki ülkenin kendi menfaatleri vardır olsa olsa ortak çıkarları olur ama devletler kardeş olmaz. Mısır ile yakın ilişkilerimiz vardı mursi zamanında bazıları kardeş ülke mısır diye geziyordu bugün Mısır için kardeş ülke diyebiliyor musunuz? Hayır. Demekki ülkelerarasi kardeşlik yalan. Türkiye gibi bir ülkenin dostu kardeşi kankasi olmaz. Eski savaşlarda bıseyler yollamışlar falan e sagolsunlar ne diyelim Osmanlı Arap coğrafyasında kirima uğrarken - ki hilafet kendisinde olmasına rağmen hangi Müslüman ülkeler halifeye cevap vermiş. Geçeceksiniz şu elindeki bileziği parmağındaki yüzüğü türküsünü elalemin salağı biz değiliz. Müslüman ülkelerin zengin abiside değiliz, bir ülke mazlum Müslüman ülkelere abilik yapmadan önce amerikalarda ümmet için cami yapmadan önce ülkendeki depremzedelere yırtık ucuz çadır dagitmamayi öğreneceksin. Bu ülkeyi din mezhep kardeşliği değil bilim kurtarır, bilime değer vermeyen ülkelerin pisliginide biz çekmiycez. Satarız uçağı gemiyi bitti. Kardeşlikmis kankalikmis ne meraklısınız birileriyle kardeş olmaya...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #55 : 09 Mart 2020, 17:33:05 »

Son hava savaşların da gördük ki F-16'lar  -ABD'nin ucuz - orta sınıf savaş uçaklarıdır- Hindistan hava kuvvetlerini perişan etti...
Onun için adamlar Rafale ve 100 uçaklık ihaleye çıktılar... Pakistanlılar , "Hindistanlılar inşallah MİG-35 seçerler " diye dua ediyorlardır...

Hindistan'ın Rafale macerası Pakistan ile son çatışmalarından çok daha önce başladı. >> http://www.defenceturk.com/index.php?topic=3384.0

Ellerindeki Su-30'ların dışındaki uçakların çoğu çok eski . Kullanım ömürlerini çoktan tüketmişler. O nedenle bu ihtiyaçlarını karşılaması için farklı çözümlerle ilgileniyorlar. Genelde bize benzer şekilde  yerli katkıyı artırmayı hedefliyorlar.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #56 : 09 Mart 2020, 17:35:08 »
Ben sizin gibi mevzulara din mezhep mazlum gariban o bu şu gibi zırva hislerle bakmam. Ülkeler arası politika gerçekler üzerine kurulur. O yüzden ülkelerin dostu olmaz. Örnek Azerbaycan Turkleri bizim kardeşimizdir lakin Azerbaycan devleti ile Türk devleti kardeş değildir olmaması lazım cunkı iki ülkenin kendi menfaatleri vardır olsa olsa ortak çıkarları olur ama devletler kardeş olmaz. Mısır ile yakın ilişkilerimiz vardı mursi zamanında bazıları kardeş ülke mısır diye geziyordu bugün Mısır için kardeş ülke diyebiliyor musunuz? Hayır. Demekki ülkelerarasi kardeşlik yalan. Türkiye gibi bir ülkenin dostu kardeşi kankasi olmaz. Eski savaşlarda bıseyler yollamışlar falan e sagolsunlar ne diyelim Osmanlı Arap coğrafyasında kirima uğrarken - ki hilafet kendisinde olmasına rağmen hangi Müslüman ülkeler halifeye cevap vermiş. Geçeceksiniz şu elindeki bileziği parmağındaki yüzüğü türküsünü elalemin salağı biz değiliz. Müslüman ülkelerin zengin abiside değiliz, bir ülke mazlum Müslüman ülkelere abilik yapmadan önce amerikalarda ümmet için cami yapmadan önce ülkendeki depremzedelere yırtık ucuz çadır dagitmamayi öğreneceksin. Bu ülkeyi din mezhep kardeşliği değil bilim kurtarır, bilime değer vermeyen ülkelerin pisliginide biz çekmiycez. Satarız uçağı gemiyi bitti. Kardeşlikmis kankalikmis ne meraklısınız birileriyle kardeş olmaya...

Öyle deme. Dostluk ve kardeşlik iyidir. Zor zamanlar da var hayatta...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #57 : 09 Mart 2020, 17:35:17 »
Yabgu vicdanını kaybedersen insanlığını kaybedersin. Sen şu batılı robotlaşmış kafalar gibi yazıyorsun. Benim vicdanım olmadıktan sonra param olmuş, itibarım olmuş ne yazar. Fakir diye küçümsediğin insanlar 7 düvele karşı savaş verirken kolundaki kolyesini, kulağındaki küpesini çıkarıp gönderen insanlar. Hiç yoksa ahde vefalı ol bari.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2020, 17:36:12 Gönderen: Mermi »

Ankhises

• Ziyaretçi
« Yanıtla #58 : 09 Mart 2020, 17:44:39 »
Yabgu vicdanını kaybedersen insanlığını kaybedersin. Sen şu batılı robotlaşmış kafalar gibi yazıyorsun. Benim vicdanım olmadıktan sonra param olmuş, itibarım olmuş ne yazar. Fakir diye küçümsediğin insanlar 5 düvele karşı savaş verirken kolundaki kolyesini, kulağındaki küpesini çıkarıp gönderen insanlar. Hiç yoksa ahde vefalı ol bari.
dostum senin yazılarınida biliyorum hersn şamda emevi camisinde namaz kılmak için ayağa kalkacak ama sonra bir anlaşma sonucu böylesi daha iyi oldu diyecek kafan var. Ben gerçekler üzerine yorum yapıyorum robotlasmis değil.kiytirik Barzaninin bile kandirabildigi biri olmaktansa robotlasmis bir zihniyet ülke için daha iyidir herhalde... Belki o zaman kahrolsun Amerika diye bir tarafını yırtanlar Rus pisliğine karşı 3 maymunu oynamaz. Benim fikirlerim her zaman böyleydi. Ben her zaman sert fikirleri savundum. Sen Rus devlet başkanının ağzından dostum kankam kardeş kelimeleri duydun mu hiç? Duyamazsın cunkı Rus liderini sadece Rusya ilgilendirir. Önümüze gelen ülke kardeş o kardeş şu kardeş bu kardes. Ne kardeşlik sevgisiymis ya Müge anlı da görüyorum kardeşin kardeşe yaptıklarında neyse... Hoşunuza gider gitmez beni enterese etmez ben bu denli polyannaciligi saçma buluyorum. Türkiyenin tek dostu akıllı bir yonetimdir. Pakistan kardeş olsa ne olmasa ne? Bana faydası olmayan kilisenin papazindan başka birsey değil. Bu ülkenin lideri gidiyor pakistanda "kaşmir ikinci canakkalemizdir" diyor.. Karşına aldığın ülke gelecekte ekonominin süper güçlerinden biri... Değdi mi? Bu mu ülke menfaati. Kaşmir neresi ya neden Türkiye için ikinci Çanakkale oluyor anlamiyorum. Birde ben böyle düşünüyorum benim gibi düşünen insanlar var. Kardeşlik dostluk halkların kardeşliği falan filan amaaaann
« Son Düzenleme: 09 Mart 2020, 17:48:24 Gönderen: Tong Yabgu »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #59 : 09 Mart 2020, 17:51:54 »
İnsanlar da, toplular da, şehirler de, devletler de... bunlar birbiriyle kardeş olabilir. Kardeşler birbirleriyle kavga da edebilir. Bunda hiç bir beis yok. Fakat kardeş olabilmek ve öyle kalabilmek, taraflar için büyük kazançlar getirecektir. Örneğin Azerbaycan' la ne gibi bir derdimiz olabilir ki? Adamın yönetim şekline, iç işlerine, dinine-mezhebine karışmazsan bizim Azerbaycan' la ne gibi bir derdimiz olabilir? Zaten bütün sıkıntılar bundan kaynaklanıyor. Komşu ve kardeş devletlerin iç işlerine karışmak! Gündelik hayatta kaynana, kayın baba, kaynata, elti, görümce, kardeş, bacanak  kavgaları bile bundan oluyor.

Bakınız bir örnek vereceğim; 16.yüzyıla kadar dünyayı kül halinde Türk Milleti yönetiyordu. Doğu' da Safaviler, Anadolu ve Balkanlarda Osmanlı Devleti, Ortadoğu ve Mısırda Memluk Devleti... Bu üç devlet köken itibariyle Türk-Müslüman ve kardeş oldukları halde birbirleriyle mücadele etmişlerdir. Sonuç olarak Memluk devleti yıkılmış, safevi devleti büyük ölçüde güçten düşmüş ve önemini kaybetmiş, Osmanlı devleti ise görece güçlenmiş olamakla birlikte aslında hinterlandını veya potansiyel müttefiklerini kaybetmiştir. Nitekim yüz yıla kalmadan Osmanlı devleti de çöküşe geçmiştir. Çünkü, asıl düşmanları bırakıp; potansiyel müttefikler veya kardeşleriyle savaşa tutuştukları için hem asıl motivasyon kaynaklarını hem de güçlerini kaybetmişlerdir.

Size bir şey söyleyim mi; bizler halen 1514 Çaldıran, 1516 Mercidabık ve 1517 Ridaniye Savaşlarının cezasını çekiyoruz. Tarihi olayları sebeb-sonuç ilişkisiyle analiz ettiğimizde bu söylediklerime hak vereceksiniz. ne olmuş oldu; Memluk ve Safevi devleti gibi iki büyük Türk devleti tarih sahnesinden silinmiş oldu... peki bu savaşları kazanmakla elimize ne geçti; tarihi iyi analiz ederlerse; hiç bir şey geçmediğini göreceklerdir. Netice de o topraklar da elimizden gitti.