Gönderen Konu: Hindistan'ın Çok Rollü Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 14484 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ArroWBLooD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Hindistan'ın Çok Rollü Savaş Uçağı Projesi
« : 11 Mayıs 2011, 21:30:26 »
Hindistan'ın Çok Rollü Savaş Uçağı Projesi

Hindistan‘ın yaklaşık 10.4 milyar USD’lik ve 126 platformluk çok rollü av bombardıman uçağı ihalesinde liste kısaltıldı: Galibiyet için Eurofighter ve Rafale kapışacak. İki uçağın da Avrupalı olması “Avrupa Savunma Endüstrisi her şekilde kazanacak” dedirtiyor.

Resmi olarak henüz doğrulanmayan bilgilere göre tüm teknik incelemelerin sonucunda sadece Eurofighter Konsorsiyumu ve Dassault temsilcileri görüşmelere davet edildi ve teklif geçerliliklerinin 31 Aralık 2011′e dek uzatılması istendi. Diğer uçak üreticilerine ise (Boeing F/A-18 Super Hornet, Lockheed Martin F-16, Rus yapımı MiG-35 ve İsveçli SAAB Gripen) teknik değerlendirmeyi geçemediklerine dair bir mektup gönderildi.

Hindistan Hava Kuvvetleri’nin teknik incelemeleri neden olarak göstermesi, ihaleyi kaybeden firmalarda ciddi kafa karışıklıklarına yol açtı.

Bilindiği üzere Hindistan, Nisan’ın ilk haftasında tüm firmalardan offset planlarını yeniden sunmasını istemişti. Offset planlarının teknik incelemeler tamamlandıktan sonra  istenmesi, “Madem teknik incelemeler belirleyici olacaktı, niçin yeniden teklif ve plan istendi?” soRusunu firmaların gündemine yerleştirdi. Hindistan Hava Kuvvetleri’nin şartnamesinde bulunan 643 parametreyi hiçbir uçağın tam manasıyla karşılamamasına rağmen yine de sadece iki firmaya yeşil ışık yakılması ise eleştiri konusu oldu.

Eurofighter‘la ilgili olumlu haberler ve söylemler zaman zaman söz konusu olduğundan ve EADS ile Hindistan‘ın diğer alanlardaki iş birliğinden dolayı son ikiye kalması çok da şaşırtmadı ancak daha önce listeden bir kez tamamen elenen ancak sonradan yeniden dahil edilen Rafale seçeneğinin son ikiye kalması bir çok açıdan sürpriz oldu.

ABD Büyükelçisi istifa etti

Tarihlerin art arda gelmesi tesadüf mü bilinmez ancak söz konusu seçimden bir gün sonra ABD‘nin Hindistan Büyükelçisi Timothy J. Roemer görevinden istifa etti.

İstifası için yaptığı açıklamada görevi süresince ABD ve Hindistan‘ın savunma sanayii alanındaki ortaklıklarının ilerlediğini ifade eden Roemer, C130J uçağı satışı ve bekleyen C-17 satışlarını örnek gösterdi.

Boeing‘in Hindistan temsilcisi ve başkanı Dr. Vivek Lall da Mart ortasında istifa etmişti.

http://www.savunmasanayi.net/hindistanda-son-tango-eurofighter-vs-rafale/hindistanda-son-tango-eurofighter-vs-rafale/
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2013, 18:18:27 Gönderen: SKYWOLF »
∂ιzℓєяιмιη üzєяιη∂є уαşαмαктαηѕα αуαкℓαяιмιη üzєяιη∂є öℓмєуι тєя¢ιн є∂єяιм

¢нє

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Hindistan’da Son Tango: Eurofighter vs. Rafale
« Yanıtla #1 : 12 Mayıs 2011, 09:17:25 »
haber 1 ay  önce  çıkmıştı,  sonucu  şimdiden kestirmek mümkün olmasada bana göre yüksek ihtimalle   Eurofighter isteyeceklerdir , lakin   rus  uçaklarını üreten bir  ülkenin  batı  uaçaklarına   yönelmesini  anlayamadım  neden kendisi  üretmiyorki?.

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 12 Mayıs 2011, 11:57:17 »
Adamlar 280 su-30 mkı aldı hatta modernizasyona bile başladılar,üstüne eğer seçilirse 126 ef, birde mig-29 ları modernize ediyorlar.Yetmedi 50 mirage 2000' i, mirage 2000-5 standardına yükseltiyorlar.
280 su-30 mkı+126 ef+80 mig 29upg+50 mirage-2000-5+136 jaguar+ ? Hal tejas(kendi üretimleri hafif multirole)
 Muazzam bir hava gücü.

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #3 : 12 Mayıs 2011, 18:57:28 »
Nightshade , 5-10 yil sonra gelecek  Soukhoï T-50 (PAK-FA) unutulmamali , insan ve ekonomik potansiyellerinin farkindalar , bu gidisle orta asya nin patronu olurlar  ...

Çevrimdışı kanas

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • Sevdanın ligi olmaz
« Yanıtla #4 : 12 Mayıs 2011, 19:21:51 »
bu gidisle orta asya nin patronu olurlar  ...

Çin varken o biraz zor dostum ama Pakistan'ın silahlanma yarışında epey geride kaldığını düşünüyorum.
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #5 : 12 Mayıs 2011, 20:01:07 »
Alıntı
Çin varken o biraz zor dostum ama Pakistan'ın silahlanma yarışında epey geride kaldığını düşünüyorum.

çin bir küresel güç olma yolunda zaten , onlar dünyanin patronu olursa bölgede ekonomik büyüklük ve nüfus açisindan çin ile rekabet edecek tek ülke hindistan o yüzden özellikle "orta asya" ifadesini kullandim :)

Pakistan elinden geleni yapti , terör, yolsuzluk, kaçakçilik , deprem ... derken yoruldu iyi bile dayandilar bence

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 12 Mayıs 2011, 21:22:09 »
Nightshade , 5-10 yil sonra gelecek  Soukhoï T-50 (PAK-FA) unutulmamali , insan ve ekonomik potansiyellerinin farkindalar , bu gidisle orta asya nin patronu olurlar  ...
Doğrudur, pak-fa yı unuttuk.
Pakistanın nükleer silahı olduğuna göre bir anlamda ulusal varlığı güvencede hintlilere karşı.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 13 Mayıs 2011, 23:00:49 »
buyuk bir ihtimalle eurofighter secilecektir oyle dusunuyorum yeni bir ucak sonucta
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı Ice

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #8 : 14 Mayıs 2011, 10:35:43 »
buyuk bir ihtimalle eurofighter secilecektir oyle dusunuyorum yeni bir ucak sonucta
Rafale'nin de şansı yüksek uçak gemisine konuşlanma özelliği öne çıkarıyor.

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 14 Mayıs 2011, 11:02:38 »
Eurofighter için de uçak gemisine inip-kalkabilme kabiliyeti öneriliyor.Rafale kazanırsa, fransız hükümetinin çabaları sonucu kazanır.Zaten bir kere bu ihaleden elendi,sonra tekrar kabul edildi.