TÜRK SAVUNMA SANAYİ > Yerli Hava Sistemleri ile İlgili Gelişmeler

TF-X Milli Jet Eğitim / Savaş Uçağı Projesi

(1/376) > >>

AVCI:
TF-X Milli Jet Eğitim / Savaş Uçağı Projesi

15 Aralık 2010 SSİK kararları ile proje ve tasarım çalışmalarına başlanması kararı alındı.Bugün itibarıyla bilinen şu ki bu projede dışarıdan destek alınmadan bu projeyi kendi olanaklarımızla sonuçlandıramayacağımız.Bu nedenle ortaklık modeliyle uluslararası bir projeye katılım sağlanmasının düşünüldüğü.Lakin bu proje oldukça uzun soluklu olacaktır,zamanla teknolojik yeteneklerimiz arttıkça proje modelinin değiştiğini bile görebiliriz.

Şimdilerde üzerinde konuşulan EADS EF-2020 ile Kore'nin teklifi KFX üzerine şekillendirilmiş ve yerli katılıma açık iki proje var.Muhtemlen bunlardan birine katılım sağlanabilir.Korelilerin yaptıkları açıklamalara bakarsanızda ibrenin KFX yönünde olduğu kanaati oluşmakta.

Kore KFX projesine bilindiği gibi Endonezya'da katılmış ve Ar-Ge maliyetlerinden %20 lik bir bölümünü karşılayabileceğini ve 50 uçak alarak projeye ortak olacağını belirtmiştir.

KFX projesi yeni bir proje olması nedeniyle başalngıç aşamasından içinde olmak mantıklı görülebilir.Ancak Kore'nin daha önce uçak geliştirme tecrübesi olmadığı da (ha keza Endonezyanın  da öyle) dikkate alınmalı ve dikkatli olunmalıdır.Aslında Kore bu eksikliğini kendiside bildiğinden projenin krtik konularına çözüm bulmak amaçlı tecrübeli bir firma ile destek sağlanması konusunda bir işbirliği arayışındadır.Bu hususa en yakın aday olarak ise uluslararası medyada SAAB firmasının adı geçmektedir.


Saab'ın bu konuda verebilecei desteği ifade etmek için kullandığı argümanlardan bazıları aşağıdaki grafiklerde yansıtılmış.

boxer:
Yani ALTAY projesi gibi mi olacak?

Loneatilla:
saab ng brezilya ihalesinde cok cömert davrandı..hindistanda cok uğraştı...sanırım Türkiyeye bir teklif getirecekler..ama tek motorlu olduğu gerekcesi ile yetersiz bulunabilir..resimde cift motorlu hali var..kuvvetle ihtimal saab Kore yerine Türkiye ile calışmayı tercih edecektir

Sanki brezilya saab Türkiye ...muhtemel partnerlar..

sephiroturk:
-''F35, MUHTEMELEN DIŞARIYLA ÜRETTİĞİMİZ SON PROJE''-

Bakan Gönül, savaş uçağı yapımına yönelik soru üzerine de ''İlk defa Türkiye'de bir muharebe uçağının projelendirilmesi talimatı verildi'' dedi.

Uçağın ''yeni nesil'' olacağını kaydeden Gönül, ''F4 uçaklarının, zaman içerisinde tabii bir görev süreleri var, bir hayatları var, onun bitişini karşılayacak şekilde F16 ve F35'lerle beraber görev yapabilecek bir harp uçağı'' diye konuştu.

Gönül, F35 ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de F35 projesinin dışardan alınan bir proje olmadığını, 9 ülke tarafından ortak üretildiğini kaydederek, ''Bizim 6-7 milyar dolarlık bir üretim payımız var. F35 muhtemelen dışarıyla beraber ürettiğimiz son proje olacak'' dedi.

Savaş uçağının üretimi noktasında Güney Kore ile işbirliğinin yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya karşılık da Gönül, dünyada savaş uçağı projelerinin şu anda 5-6 ülke tarafından gerçekleştirilebildiğine işaret ederek, Güney Kore'nin de Türkiye gibi bir savaş uçağı yapma niyeti bulunduğunu söyledi.

Gönül, ''(Güney Kore) Bizim noktamızda aşağı yukarı, tasarım bakımından bir iki sene daha öndedir. Beraber de üretebiliriz, böyle bir alternatifi de ihmal etmiyoruz ama şu anda aldığımız karar; tamamen milli ve özgün bir uçağın üretilmesi'' dedi.

''Eurofighter tamamen Türkiye'nin gündeminin dışında diyebilir miyiz?'' soruna Gönül, Eurofighter'ın bir dönem gündemde bulunduğunu ancak ''başka muhalefetler'' nedeniyle tamamen gündemden düştüğünü kaydetti. Gönül, Eurocopter'in de gündemde bulunmadığını sözlerine ekledi.

http://www.gercekgundem.com/?p=337493yani eurofihter için son nokta konuldu , kfx için açik kapi birakildi
2010 nun bombasi "şu anda aldığımız karar; tamamen milli ve özgün bir uçağın üretilmesi'' diyebiliriz

QRI:
Gripen yeterince iyi ucak. fakat su anki hali yetersiz.sadece tek motorlu olmasi diyil sorun.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git