Gönderen Konu: Rus General Hatay'da ölü bulundu  (Okunma sayısı 4837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42982
 • 508
Rus General Hatay'da ölü bulundu
« : 01 Eylül 2010, 12:52:46 »

Rus General Hatay'da ölü bulundu


Hatay'da kıyıya vuran cesedin GRU’nun iki numarası General Yuri Ivanov olduğu ortaya çıktı
01 Eylül 2010 Çarşamba, 10:16:29
Rus General Hatay'da ölü bulundu

Suriye’deki Rus üssünü ziyaret için bu ülkeye giden generalin Çeçen militanlar tarafından infaz edildiği iddia ediliyor.

Bir dönem tüm dünyaya korku salan Sovyet İstihbarat Teşkilatı KGB, Sovyetler’in dağılmasının ardından dış istihbarat FSB ve askeri istihbarat teşkilatı GRU ile varlığını sürdürdü. Dünyanın dört bir yanında Rusya muhalifleri, Çeçen militanlar ve rejim karşıtlarına düzenlenecek suikastlar, kontra-istihbarat eylem planları hep GRU tarafından yapıldı. Özellikle 2000 yılından sonra Türkiye, Azerbaycan, Avusturya ve Katar’da öldürülen Çeçen liderler GRU komandoları tarafından infaz edildi. Bu infazlar için emri veren ise GRU’nun Çeçenistan operasyonlarının başındaki teşkilatın iki numaralı ismi General Yuri Ivanov’du.

Boynundaki haçtan tanıdılar
Vatan'ın haberine göre, 52 yaşındaki Ivanov, Ağustos ayının başında Rusya’nın Suriye’nin Tartus kentinde 2011 yılında hizmete girecek olan askeri üssünde incelemelerde bulunmak üzere yanında korumalarıyla birlikte bu ülkeye gitti. Ardından Suriye istihbaratı yetkilieriyle görüşmek üzere Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın da ailesiyle birlikte tatil yaptığı Lazkiye kentine gitti. Ancak burada ortadan kayboldu. 10 gün boyunca kayıp olarak aranan Rus generalin cesedi, 16 Ağustos’ta Hatay’ın Çevlik Köyü’nde kıyıya vurdu ve Türk köylüler tarafından bulundu. Ceset o kadar deforme olmuştu ki kimlik tespiti yapmak imkansızdı. Kimliğin belirlenmesini sağlayacak tek detay boynundaki haçlı kolyeydi. Dışişleri tarafından boynunda haç olduğu belirtilen bir şahsın cesedinin kıyıya vurduğu bilgisi komşu ülkelere bildirildi. Ruslar, bu cesedin kayıp generale ait olabileceği kuşkusuyla Hatay’a geldiklerinde kimlik tespiti gerçekleşti.

Yüzme ve dalışta uzmandı
Rus basınına göre Volga Nehri kıyısında doğan ve yüzme ve dalış konusunda uzman olan generalin boğulmuş olma ihtimali çok düşük. Komsomolska Pravda gazetesinin iddiasına göre Rus General infaz emrini verdiği Çeçenler tarafından kaçırılıp öldürülmüş olabilir. İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen Debka sitesine göre de Rus generalin korumalarının bilgisi olmadan tek başına denize girip boğulma ihtimali çok düşük. Yüzerken boğulmuş olsa bile korumalarının bu durumu fark edip cesedini mutlaka denizden çıkarmış olması gerekirdi. Korumaların deniz kenarında baygın halde bulunduğuna yönelik iddialar da Çeçen suikastı iddiasını güçlendiriyor.

% 22
Kommersant gazetesinin haberine göre Rus halkının sadece yüzde 22’si Rus generalin bir kaza sonucu öldüğüne inanıyor.

ESRARENGİZ ÖLÜM
Suriye’deki Lazkiye Plajı Ağustos’ta tatilcilerin uğrak yeri olduğu için bir boğulma vakasının gözlerden uzak gerçekleşmesinin pek mümkün olmadığı iddia ediliyor.

EMRİYLE TÜRKİYE’DE 3 ÇEÇEN LİDERİ İNFAZ EDİLMİŞTİ
GRU tarafından dünya çapında Çeçen militanların lider kadrosuna yönelik düzenlenen suikast eylemleri 2000’li yılların başında hız kazandı. 2001-2009 yılları arasında 9 Çeçen militan elit GRU komandoları tarafından suikasta uğradı.
1- Magomed Kariyev: 22 Mayıs 2001 Azerbaycan
2- Hızır Talhadov: 11 Kasım 2002 Azerbaycan
3- Vaha İbrahimov: 7 Eylül 2003 Azerbaycan
4- Zelimhan Yandarbayev: 13 Şubat 2004 Katar
5- Gazi Edilsultanov: 6 Eylül 2008 Türkiye
6- İslam Canibekov: 9 Aralık 2008 Türkiye
7- Umar İsrailov: 13 Ocak 2009 Avusturya
8- Ali Osaev: 26 Ocak 2009 Türkiye

FSB’DEN 7 KAT FAZLA AJAN GRU’DA ÇALIŞIYOR
Rusya ordusuna bağlı olarak faaliyet gösteren GRU 1927 yılında dönemin Sovyet lideri Joseph Stalin tarafından kuruldu. Amacı yurt dışına kaçan SSCB muhaliflerini ortadan kaldırmaktı. Örgüt Lev Troçki’yi 5 milyon dolara mal olan kovalamaca sonunda öldürmeyi başardı. 10 yıl önceki verilere göre GRU bünyesinde 25 bin ajan çalışıyor.

*Rus Askeri İstihbaratı GRU Rusya’nın en büyük casus teşkilatı... Ajan sayısı Rus Dış İstihbaratı FSB’den 7 kat daha fazla.

*Rus casus uyduları GRU’nun kontrolünde.

*Çeçenistan Dağıstan gibi bölgelerdeki sınırötesi suikast operasyonları GRU’ya bağlı elit komando ajanlar tarafından gerçekleştriliyor.

*Türkiye’de infaz edilen Çeçen liderlerin de GRU ajanları tarafından öldürüldüğü sanılıyor.

‘Suriye’de güçlü bir Çeçen diasporası var’
Kafkas Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Mehdi Nüzhet Çetinbaş: "Hatay’da cesedi bulunan Rus ajanının durumunu çok net bir konu değil. Olayın Suriye’de yaşanmış olması dikkatlari çekiyor. Bu durumda Suriye’nin önemi şu. Suriye’de çok güçlü bir Çeçen diasporası var. Ceylanpınar’ın karşısına düşen Kamışpınar bölgesinde Çeçenler oldukça yoğun. 100-150 bin civarında bir nüfus var. Suriye’deki Çerkezler çok teşkilatlı ve örgütlü, aynı zamanda da çok güçlü. Suriye’deki Çerkezler arasında Rusya çok eski zamandan beri irtibatlı. Komünizm zamanında bir tek Suriye Çerkezleri Rusya ile irtibat kurabiliyordu. Rusya buradan birçok Çeçen genci alarak Rusya’da komünist okullarında yetiştirdi ve tekrar Suriye’ye göndererek kullanmaya başladı. Komünist rejiminin yıkılmasından sonra ise Suriye Çeçenlerinde Rus aleyhtarı bir görüş oluştu. Suriye’deki Çeçenler arasında dini değerlerine sıkı sıkıya bağlı ve bu bağlılığın gerektirdiği şekilde Çeçenistan’ın mücadelesini destekleyen önemli isimler var. Bir isim telaffuz etmek mümkün değil ama bu Rus ajanın öldürülmesinde bu isilerin rolü olmuş olabilir. Bir görüşme için çağırılıp tuzağa düşürülmüş olabilir. Son derece teşkilatlı Çerkez Derneği var. Son derece etkilidir, çok teşkilatlı ve örgütlüdür, o örgütlü yapının içerisinde birtakım sıkıntılar var.”

http://www.haberturk.com/yasam/haber/547838-rus-general-hatayda-olu-bulundu
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42982
 • 508
Rus General Hatay'da ölü bulundu
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2010, 12:55:52 »
Ortadoğudaki Rus üsleri hakkında bilgi sahibi olan var mı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
Rus General Hatay'da ölü bulundu
« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2010, 15:32:16 »
Ortadoğudaki Rus üsleri hakkında bilgi sahibi olan var mı?


Ruslar Tartus  limanını üs olarak kullanıyorlardı (Suriyede) .Daha çok sovyetten ayrılıp çıkan ve kendi topraklarında olan abhazya ve çeçenistanda üs kurudular.

Belki bu  link işinize yarar sayın SKYWOLF
http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&langpair=en%7Ctr&u=http://www.worldaffairsboard.com/nato-russian-resurgence/52408-russian-military-bases-abroad.html  --------- rus üsleri  ve onların bilgileri

Suriye

720th Material and Technical Support Station, Tartus 720 Malzeme ve Teknik Destek İstasyonu, Tartus

The base in Syria is Russia's only base that is not in a neighboring country. Suriye komşu bir ülkede bulunmamaktadır Rusya'nın sadece üssü olarak taban. The agreement on the use of the base by the Soviet Navy was signed with the Syrian government in 1971. Sovyet Donanması tarafından üssünün kullanımına ilişkin anlaşma Suriye hükümeti ile 1971 yılında imzalandı. The base in Tartus provides support for the Russian Navy's maneuvers in the Mediterranean Sea, chiefly ship repair, fueling, and supplies for the 5th Operational (Mediterranean) Squadron. In Soviet times, similar stations were located in Egypt and in the Syrian port of Latakiya.

In 1977, the Soviet 54th Operational Brigade of Auxiliary Vessels left its bases in Alexandria and Mersa Matruh at the request of the Egyptian government. Property, ships, and other floating craft were transferred to Tartus, where in April 1977 the 229th Division of Naval and Raiding Ship Support was organized under the leadership of the commander of the supply ship brigade of the Black Sea Fleet. In 1984, a material and technical support station was created in Tartus under the leadership of the vice rear admiral of the Black Sea Fleet.

In 1991, the Mediterranean Flotilla ceased to exist, and since then Russian Navy ships have made only occasional excursions into the Mediterranean.

This material and technical support station consists of three floating PM-61M moorings (only one of which is operational), floating workshops (changed every six months), a depot, a barracks, and various utility facilities.

The 720th Material and Technical Support Station is part of Russia's Black Sea Fleet.

« Son Düzenleme: 01 Eylül 2010, 15:47:38 Gönderen: Falcon »

Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
Rus General Hatay'da ölü bulundu
« Yanıtla #3 : 02 Eylül 2010, 20:57:01 »
Mystery over Russian general found dead on Turkish beach

A mysterious accident in which one of Russia's most powerful spies was found dead on a Turkish beach has provoked speculation that the deputy head of the country's foreign military intelligence service had been murdered.

The badly decomposed body of Yuri Ivanov washed up last month on the shore of the Mediterranean, and was discovered by Turkish villagers in the province of Hatay, Turkish newspapers reported today. Reports suggest that he was quietly buried in Moscow over the weekend.

Ivanov was the second in command at Russia's foreign military intelligence unit, the GRU. The general had last been deployed to review military installations in Syria, amid Kremlin attempts to reassert its influence in the Middle East, reports suggested.

Major General Ivanov's body was found on 16 August but was only identified last week. Russia's Red Star newspaper confirmed his death on Saturday in a brief obituary. Russia's defence ministry declined to comment further.

Today, however, the Russian media questioned the official version of his death that he had died while going for a swim and pointed out that, as a top-ranking spy, he would have been accompanied everywhere by bodyguards.

The news portal Svobodnaya Pressa also pointed out that Ivanov was the second top GRU agent to die in unexplained circumstances. Another senior agent, Yuri Gusev, was killed in 1992 in a "car accident". His fellow officers later established that he had been murdered, the paper said, adding: "Spies of that rank are well protected. As a rule, they don't die by chance."

After finding the body, Turkey's foreign ministry approached neighbouring countries for further information, with Damascus reporting that Ivanov had gone missing while on assignment in Syria.

The general was last seen visiting the building site for a new Russian military base in the Syrian coastal city of Tartus, which is being expanded as a base for Russia's Black Sea fleet.

After his visit, he left for a meeting with Syrian intelligence agents. He then went missing, the Turkish newspaper Vatan reported today.

GRU is the country's main military intelligence and reconnaissance agency, and reports directly to the general staff of Russia's armed forces. The directorate is much bigger than the KGB which was broken up after the collapse of communism into two agencies: the foreign intelligence service, the SVR, and its domestic equivalent, the FSB.

Historically, Russia's intelligence agencies have often been fierce rivals.

The Kremlin assigned Ivanov to lead its war against Chechen separatists in 2000, and he allegedly masterminded a series of assassination attacks, which the Russian secret service carried out on Chechens living abroad. In 2004, two GRU agents killed the Chechen separatist leader Zelimkhan Yandarbiyev, blowing up his SUV in Qatar.

The Qatar authorities swiftly arrested and sentenced to life imprisonment two Russian GRU spies who were said in court to have been acting under direct orders from the Russian leadership. The pair were extradited back to Russia in 2005 to serve out their sentences on home soil. Both then promptly disappeared.


http://www.guardian.co.uk/world/2010/sep/01/russian-general-yuri-ivanov
Bu arada rus generalın lakabı çeçen avcısıymış
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2010, 05:11:06 Gönderen: Falcon »

Çevrimdışı RekarnO

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2181
 • 2
Rus General Hatay'da ölü bulundu
« Yanıtla #4 : 03 Eylül 2010, 08:56:07 »
Şimdi güzel saldun ingilizce haber paylaşmışsınız ama bunları kim anlıyor kardeşim. Herkes yabancı dil bilecek diye birşey yok. Tutup çeviri yapsak zaten arap saçı olacak.

Altına iki satır özet olarak türkçe yazmak zormu?

Niyetinize ve yaptığınıza diyecek birşeyim yok eline sağlık ama Birazda diğer üyeleri düşünelim değil mi...

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42982
 • 508
Rus General Hatay'da ölü bulundu
« Yanıtla #5 : 03 Eylül 2010, 10:15:18 »
Şimdi güzel saldun ingilizce haber paylaşmışsınız ama bunları kim anlıyor kardeşim. Herkes yabancı dil bilecek diye birşey yok. Tutup çeviri yapsak zaten arap saçı olacak.

Altına iki satır özet olarak türkçe yazmak zormu?

Niyetinize ve yaptığınıza diyecek birşeyim yok eline sağlık ama Birazda diğer üyeleri düşünelim değil mi...C – Yabancı kaynaklardan yapılan alıntılar Türkçe olmayabilir. Ancak alıntının içeriği hakkında Türkçe açıklama bulunmak zorundadır.

Kurallarda zaten ilgili bir madde var. Arkadaşlar buna dikkat edeceklerdir zaten. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
Rus General Hatay'da ölü bulundu
« Yanıtla #6 : 03 Eylül 2010, 10:36:49 »
Şimdi güzel saldun ingilizce haber paylaşmışsınız ama bunları kim anlıyor kardeşim. Herkes yabancı dil bilecek diye birşey yok. Tutup çeviri yapsak zaten arap saçı olacak.

Altına iki satır özet olarak türkçe yazmak zormu?

Niyetinize ve yaptığınıza diyecek birşeyim yok eline sağlık ama Birazda diğer üyeleri düşünelim değil mi...


Kusura bakmayın sahurda hemen bulup aldıgım için bir çeviri yapamadım ama kısa zamanda bir kısa özetleme yapacagım

Mystery over Russian general found dead on Turkish beach

A mysterious accident in which one of Russia's most powerful spies was found dead on a Turkish beach has provoked speculation that the deputy head of the country's foreign military intelligence service had been murdered.

The badly decomposed body of Yuri Ivanov washed up last month on the shore of the Mediterranean, and was discovered by Turkish villagers in the province of Hatay, Turkish newspapers reported today. Reports suggest that he was quietly buried in Moscow over the weekend.

Ivanov was the second in command at Russia's foreign military intelligence unit, the GRU. The general had last been deployed to review military installations in Syria, amid Kremlin attempts to reassert its influence in the Middle East, reports suggested.

Major General Ivanov's body was found on 16 August but was only identified last week. Russia's Red Star newspaper confirmed his death on Saturday in a brief obituary. Russia's defence ministry declined to comment further.

Today, however, the Russian media questioned the official version of his death that he had died while going for a swim and pointed out that, as a top-ranking spy, he would have been accompanied everywhere by bodyguards.

The news portal Svobodnaya Pressa also pointed out that Ivanov was the second top GRU agent to die in unexplained circumstances. Another senior agent, Yuri Gusev, was killed in 1992 in a "car accident". His fellow officers later established that he had been murdered, the paper said, adding: "Spies of that rank are well protected. As a rule, they don't die by chance."

After finding the body, Turkey's foreign ministry approached neighbouring countries for further information, with Damascus reporting that Ivanov had gone missing while on assignment in Syria.

The general was last seen visiting the building site for a new Russian military base in the Syrian coastal city of Tartus, which is being expanded as a base for Russia's Black Sea fleet.

After his visit, he left for a meeting with Syrian intelligence agents. He then went missing, the Turkish newspaper Vatan reported today.

GRU is the country's main military intelligence and reconnaissance agency, and reports directly to the general staff of Russia's armed forces. The directorate is much bigger than the KGB which was broken up after the collapse of communism into two agencies: the foreign intelligence service, the SVR, and its domestic equivalent, the FSB.

Historically, Russia's intelligence agencies have often been fierce rivals.

The Kremlin assigned Ivanov to lead its war against Chechen separatists in 2000, and he allegedly masterminded a series of assassination attacks, which the Russian secret service carried out on Chechens living abroad. In 2004, two GRU agents killed the Chechen separatist leader Zelimkhan Yandarbiyev, blowing up his SUV in Qatar.

The Qatar authorities swiftly arrested and sentenced to life imprisonment two Russian GRU spies who were said in court to have been acting under direct orders from the Russian leadership. The pair were extradited back to Russia in 2005 to serve out their sentences on home soil. Both then promptly disappeared.


http://www.guardian.co.uk/world/2010/sep/01/russian-general-yuri-ivanov
Bu arada rus generalın lakabı çeçen avcısıymış


Rusya askeri istihbartı olan GRU'nun ikinci en komut merkezi olan Rus generali Yuri ivanov kötü ve çürümüş bedeni
Akdeniz'e kıyısı olan Hatay  ilinde köylüler tarafından bulunmuş.Gizemli kazada Rus General dış iyıstihbarat teşkilat
başkan yardımcısıymış.General Rusya'nın son olarak Karadeniz filosu için genişletilmiş olan Rus üssü olan Suriye'nin
kıyı kentindeki Tartus limanındaki şantiyede görülmüş.
Not:Kısa bir bilgi olarak aktarayım Rus Askeri istihbaratı olan GRU'da 25000 ajan çalışıyormuş.Buda FSB'nin 7 katıymış.
Ayrıca general bir çok çeçen komutanı ölüm komutunu verdigi için Çeçen avcısı olarak anılıyormuş.

Şimdi güzel saldun ingilizce haber paylaşmışsınız ama bunları kim anlıyor kardeşim. Herkes yabancı dil bilecek diye birşey yok. Tutup çeviri yapsak zaten arap saçı olacak.

Altına iki satır özet olarak türkçe yazmak zormu?

Niyetinize ve yaptığınıza diyecek birşeyim yok eline sağlık ama Birazda diğer üyeleri düşünelim değil mi...
C – Yabancı kaynaklardan yapılan alıntılar Türkçe olmayabilir. Ancak alıntının içeriği hakkında Türkçe açıklama bulunmak zorundadır.


Kurallarda zaten ilgili bir madde var. Arkadaşlar buna dikkat edeceklerdir zaten. :)


Kuralları ihlal ettigimden dolayı özür dilerim.Kusura bakmayın o saate bulup yayınlayıp yattıgım için bir çeviri yapamadım.
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2010, 11:02:20 Gönderen: Falcon »