Gönderen Konu: HÜRKUŞ PROJESİ  (Okunma sayısı 86844 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 37516
 • Beğeni Puanı +231/-37
Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #210 : 29 Aralık 2018, 11:09:35 »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=edI4mNL8XIA" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://www.youtube.com/watch?v=edI4mNL8XIA</a>


HÜRKUŞ-C'DEN İLK GÖRÜNTÜ
HÜRKUŞ'un kendi koruma sistemleriyle beraber ilk uçuşu oldu. Eğitim uçağı olarak planlanmış uçaktan başka bir fonksiyon rol görecek. Ayar ve radar güdümlü füzelere karşı koruma sistemi görülüyor. Hürkuş eğitim uçaklarının hava kuvvetlerimize teslimi başladı.

NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

İmalat hatlarına bunları verirken kuvvetlerle görüşmesini yapıyoruz. Çünkü bir talep daha var. Silahlanmış HÜRKUŞ’un daha ağır mühimmat taşımasıyla ilgili kanat güçleri de gündeme gelebilir. Biraz daha güçlendirilmiş hali isteniyor.

İhracat rakamımız 2 milyar doları geçiyor. Bunların daha da artması gerekiyor. Artmanın eşit aşamasının platform ihracatıyla geleceğini düşünüyoruz. Bu yıl içinde haberini verdiğimiz BİLGEM ATAK ihracatı gibi konular. Burada önemli rakamlar konuşuluyor. Sadece ürünü sattığınız rakam değil.

Operasyonlarda ürününüzü kullanıyorsunuz görünür hale geliyor. Bir tarafa ne kadar anlatırsanız anlatın. Ama operasyonda gördüğü anda… Yakın bir örnek hatırlatayım. Bir yabancı ülkenin üst düzey yetkilisi… Önemli şeyler söylüyoruz ama karşı tarafta geçmiyor.  Hemen cep telefonundan video gösterdik. Operasyon görüntüsü. İlgi değişti ve 5 dakika içinde ‘bundan almalıyız’a geldi.
 
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/canli-yayinda-acikladi-ilk-kez-turkiyede-olacak-41067026
« Son Düzenleme: 29 Aralık 2018, 11:17:33 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına06

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 523
 • Beğeni Puanı +42/-3
 • DefenceTurk.com
Ynt: HÜRKUŞ PROJESİ
« Yanıtla #211 : 29 Aralık 2018, 16:47:06 »
Yakın destek uçağı olarak büyük iş görecektir. Birde jet motorlu versiyonu olan hürjeti görürsek müthiş olacak. Ben jet motorlu versiyonunu Rusların Yak-130'una benzetiyorum.

Çevrimdışı fırtına06

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 523
 • Beğeni Puanı +42/-3
 • DefenceTurk.com
Hürkuş Jandarma için hazırlanıyor
« Yanıtla #212 : 10 Şubat 2019, 16:18:40 »
Jandarma Genel Komutanlığı’nın yakın hava ateş desteği ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından yürütülen Hürkuş-C projesi kapsamında önemli bir aşama geride bırakıldı.Hürkuş-C Ön Hazırlık Projesi kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı’na görev uçuş hizmeti sağlanması için bir adet Hürkuş-A uçağının görev uçuşuna yönelik modernizasyonu ve Hürkuş-C Projesi imzalanana kadar uygulama ve teslimat takviminin kısaltılması amacıyla ön tasarım çalışmalarına devam ediliyor.

Bu doğrultuda, Hürkuş-A uçağı üzerine faydalı yük entegre edilmesine yönelik gerekli tasarım, üretim ve uçak üzeri modifikasyon faaliyetleri tamamlandı. Bu kapsamda aerodinamik lançer iyileştirmesi, Havelsan-EHSİM elektronik harp süiti, Aselsan, 4700 kripto telsiz, atış kontrol sistemi, kokpit atış sistemleri, taktik görüntü ekranı, koordinat ve silah girdilerinin yapılabildiği SMS ekranı, atış kontrol sistemini destekleyecek şekilde harita ekranı, keşif ve gözetleme sistemlerinin HOTAS yapısında kontrolünü mission grip entegrasyonu yapıldı.27 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilen uçuş testiyle uçağa entegre edilen ilk milli tasarım radar ve ısı güdümlü füzelere karşı kendinin koruma elektronik harp sisteminden Chaff/Flare güvenli ayrılma testleri başarıyla tamamlandı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ve Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyaç  duyduğu hafif silahlı keşif ve saldırı uçağının üretilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında ilk etapta 18 uçağın üretimi planlanıyor. Ayrıca ilave 18 adetlik opsiyonda bulunuyor.HÜRKUŞ-C uçağı pilot eğitim ihtiyacının yanı sıra, hafif taarruz ve silahlı keşif görevlerinin düşük maliyet ve yüksek hassasiyet ile gerçekleştirilmesi amaçlanıyor. 35 bin feet irtifa tavanıyla 6 saate kadar havada kalabilecek uçak, CİRİT Lazer Güdümlü Füze, LUMTAS/UMTAS Güdümlü füze gibi milli mühimmatların yanı sıra genel maksat bombaları ile 12,7 mm ve 20 mm top sistemleri ile donatılabilecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/02/06/hurkus-jandarma-icin-hazirlaniyor/