Gönderen Konu: F4-E'ler Şimdi Daha Güçlü  (Okunma sayısı 9815 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
F4-E'ler Şimdi Daha Güçlü
« : 03 Mart 2010, 00:07:34 »

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Şimşek Projesi kapsamında modernize edilen ilk 2 uçak 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığına teslim edildi

Hava Kuvvetleri Komutanlığında 2020'li yıllara kadar envanterde kalması öngörülen F-4E uçaklarının daha emniyetli ve etkin görev yapabilmesi amacıyla imzalanan Şimşek Projesi kapsamında modernize edilen ilk 2 uçak 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığına teslim edildi. Modernize edilen iki uçağın teslimi için Eskişehir'de kurulu 1'nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Uçak Modernizasyon Hangarı'nda tören düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aksay, törende yaptığı konuşmada, Türk Hava Kuvvetleri ve milli savunma sanayi firmaları açısından övünç vesilesi olan böylesine önemli bir günde bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı olarak bir taraftan mevcut kuvvet yapısını en iyi şekilde muhafaza etmeye gayret gösterirken diğer taraftan birçok modernizasyon ve tedarik projesiyle yeni imkan ve kabiliyetler kazanmaya çalıştıklarını anlatan Orgeneral Aksaş, şöyle konuştu: ''Teknolojik gelişmeler ve değişen tehdit yelpazesi havada ve uzayda güçlü olmayı gerektirmektedir. Türk Hava Kuvvetlerinin ulaştığı seviyenin korunması ve daha da geliştirilmesi açısından teknolojik bağımsızlığın elde edilmesi ve son teknolojiye sahip ürünler ortaya konması büyük önem arz etmektedir. Özellikle havacılık gibi yüksek teknoloji kullanan bir sahada milli tasarım, üretim ve entegrasyon kabiliyetine sahip olunmasının askeri güçle birlikte politik ve ekonomik gücümüze önemli katkı sağlayacağını değerlendiriyorum. Büyük Önder Atatürk'ün eşsiz dehasıyla dile getirdiği (İstikbal Göklerdedir) parolası, Türk havacılığının değişmez hedefidir. Bu hedefe ulaşmada, çağıyla yarışan modern bir hava kuvveti oluşturma yolundaki gayretlerimize savunma sanayi kuruluşları olarak yaptığınız katkılar Ulu Önder'in öz deyişini daha da anlamlı kılmaktadır.'' Image Orgeneral Aksay, son dönemde ziyaret ettikleri milli savunma sanayi kuruluşları ve hava ikmal bakım merkezlerinin ulaştığı seviye ve elde ettiği başarıların takdire şayan olduğunu ifade ederek, ''Bu kuruluşlardaki modern yönetim anlayışı, verimli iş süreçleri ve nitelikli personel istihdamı milli ve özgün ürünlerin ortaya konabilmesini mümkün kılmaktadır'' dedi.

ŞİMŞEK PROJESİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN arasında 2006 yılında imzalanan 24 milyon dolar tutarındaki sözleşme kapsamında tamamen yerli olarak geliştirilen projeyle F-4E uçaklarının uçuş ve görev planlama kabiliyeti artırıldı, yeni nesil sayısal haberleşme sistemi sayesinde etkin, kesintisiz ve güvenli haberleşme yeteneği kazandırıldı. Uçaklara ASELSAN ürünü Küresel Konumlandırma Sistemi gömülü LN-100GT ataletsel seyrüsefer sistemi takılarak, uçakların seyrüsefer sistemi günümüz teknolojisine uygun hale getirildi. Uçaklara takılan CDU-900 kontrol gösterge ünitesi ve üzerinde ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen operasyonel uçuş yazılımı ile uçuş yönetiminin her türlü hava koşulunda yüksek doğrulukta gerçekleşmesi sağlandı. Uçaklara UHF ve VHF bantlarında haberleşme olanağı sağlayan, kriptolu Aselsan MXF-484 telsizi takılarak etkili ve güvenli haberleşme yeteneği kazandırıldı.

AA

http://www.haberturk.com/ekonomi/haber/210308-F4-Eler-simdi-daha-guclu.aspx
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ~~İsmaiL~~

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 03 Mart 2010, 18:21:49 »
Zaten bu F4-E uçaklarımız yerini F-35 lere bırakmıycakmıydı yoksa bu modernizasyon sayesinde uzun yıllar kullanılacakmı .

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2010, 19:12:58 »
CDU 900 Uçuç İdare Sistemi ATAK helikopterinde de kullanılacak.

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2010, 21:44:36 »
Zaten bu F4-E uçaklarımız yerini F-35 lere bırakmıycakmıydı yoksa bu modernizasyon sayesinde uzun yıllar kullanılacakmı .

2020'ye kadar kullanılacak F4'ler zaten F-35ler en erken 2017 de teslim edilmeye başlanacak.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2010, 11:52:45 »
Emin bey facebook sayfasında yayınlamış ellerine sağlık diyorum.

« Son Düzenleme: 04 Mart 2010, 13:10:29 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #5 : 04 Mart 2010, 13:34:23 »
Hava Kuvvetleri komutanlığı sayfasında büyük boyutlu resimler yayınlanmış.Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.hvkk.tsk.tr/PageSub/Calismalarimiz/Faaliyetler/innerPages/simsekprojesi.aspx

Çevrimdışı amonyak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2010, 18:31:12 »
Bizim artik su sözleri ezberlememiz gerekiyor =Türk yaparsa en iyisini yapar
Ya sevecek ya gideceksiniz baska yolu yok.

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2010, 18:59:34 »
Malesef bu proje sadece f-35 ler gelene kadar f-4 lerden bazıları doğru dürüst uçsun diye.Çok mütevazı bir modernizasyon.Bana göre en büyük avantajı özgün görev bilgisayarı,kendi silahlarımızı kullanabiliriz böylece(HGSS,milli demet bombası gibi.)

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #8 : 17 Mayıs 2010, 19:49:23 »
Malesef bu proje sadece f-35 ler gelene kadar f-4 lerden bazıları doğru dürüst uçsun diye.Çok mütevazı bir modernizasyon.Bana göre en büyük avantajı özgün görev bilgisayarı,kendi silahlarımızı kullanabiliriz böylece(HGSS,milli demet bombası gibi.)

Zaten uçaklar çok eski, pek de bir şey yapamazlar sizin dediklerinizden başka.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
F4-E'ler Şimdi Daha Güçlü.
« Yanıtla #9 : 09 Mayıs 2020, 03:21:53 »
Alıntı

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir;

F-4’lerin ömrünün uzatılması ile ilgili bir talep gelmedi ama bu konuda da çalışmalar var.
http://www.savunmahaber.com/t-c-cumhurbaskanligi-savunma-sanayii-baskani-prof-dr-ismail-demir-basin-mensuplarinin-sorularini-yanitladi/