Gönderen Konu: Milli Piyade Tüfeği Projesi  (Okunma sayısı 415719 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Milli Piyade Tüfeği Projesi
« : 09 Şubat 2010, 10:54:51 »
Prototipi hazır olan ve önümüzdeki yıllarda piyadelerin gözdesi haline gelecek olan milli modern piyade tüfeğinin seri üretime geçilecek halde olduğu açıklandı.

Geçtiğimiz haftalarda atışlarda üstün başarıl elde edildiği belirtilen milli piyade tüfeği, önümüzdeki yıllarda piyadelerin elinde görülmeye başlanacak.

Milli modern piyade tüfeğinin ''tasarım ve geliştirme'' sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), alt yüklenici sözleşmesi ise MKEK ile Kalekalıp Makina Kalıp Sanayi AŞ arasında imzalandı.

TSK için HK 416'nin Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından tasarlanmış bir piyade tüfeği olduğunu belirten yetkililer, "Türkiye'nin ilk ulusal tüfeğidir. Standart olarak TSK'nin kullandığı G3'ün yerini alması planlanmaktadır. Terör örgütlerinin de kullandığı AK-47'ye karşılık büyük bir üstünlük sağlayacağı öngörülmüştür." dedi Tüfeğin diğer birçok piyade tüfeklerinden daha hafif olduğunu ifade eden yetkililer, "Tüfek, 2,60 kilogram ağırlığında ve 7,62 milimetre NATO mühimmatı kullanır. Etkili menzili silahın versiyonunun namlu uzunluğuna göre 200-750 metredir. Tüfek modüler bir kundağa entegre edilmiş kızak sisteme sahiptir. M1913 piccatiny rail sistemi ile uyumlu olan bütün aksesuarlar eklenebilir veya çıkartılabilir. Kullanıcıya göre 6 kat uzatmalı dipçik, sessiz kurma sistemi ve kilitlemeli bir mekanizmaya sahiptir. Mekanizmasında HK G36'nın patentli gaz sistemi kullanılmaktadır." şeklinde konuştu.

Amerikan ordusunun standard piyade tüfeği M4 tüfeklerinin fazla ısınma problemi gaz piston sistemi ile çözüldüğünü açıklayan yetkililer, "M4, tam otomatik modda tüm şarjör bitirilince dokunulmaz hale gelecek derecede ısınmasına rağmen milli tüfek gövdesi çıplak elle dokunulacak kadar soğuk kalır." diye konuştu.

MKEK Genel Müdürü Ünal Önsipahioğlu ise kurumun gelişmesi ve bugünkü konumundan daha ileri düzeylerde olması için önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Önsipahioğlu, kurum ile Milli Savunma Bakanlığı, SSM ve Kalekalıp AŞ arasında yapılan sözleşme ile yapımı gerçekleştirilecek olan ''milli modern piyade tüfeğinin'' ilk aşamada 50 adet, daha sonraki 30 aylık aşamada ise 200 adet üretileceğini bildirdi.

Tüfeğin tamamen yerli imkanlarla imal edileceğini kaydeden Önsipahioğlu, 30 ayda yapılacak tüfekle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin eğitim ve muharebe alanında çok etkili olacağını kaydetti.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, geçtiğimiz sene MKE Kurumu'nun Kırıkkale'deki sosyal tesislerinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada, savunma sanayinde önemli bir aşamanın yaşandığı bugünün tarihi bir gün olduğunu belirtmişti.

Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında, bu konunun çok ciddi ve azimli bir şekilde ele alındığını ve gerekli paranın verildiğini ifade ederek, eğer böyle olmasa bugün bu imzaların atılamayacağını vurgulamıştı.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=205922&cat=200&dt=2010/02/09

30 ay boyunca sadece 200 adet üretilecekmiş. Bu bir şakamı yoksa haberci rezaleti mi???
« Son Düzenleme: 12 Ocak 2011, 20:15:46 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: Milli piyade tüfeğimiz kullanıma hazır
« Yanıtla #1 : 09 Şubat 2010, 14:23:33 »
Bu tüfek Mehmetçik-1'den farklı birşey galiba.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 09 Şubat 2010, 14:33:50 »
Alıntı
Bu tüfek Mehmetçik-1'den farklı birşey galiba.

Alıntı
yetkililer, "Türkiye'nin ilk ulusal tüfeğidir. Standart olarak TSK'nin kullandığı G3'ün yerini alması planlanmaktadır. Terör örgütlerinin de kullandığı AK-47'ye karşılık büyük bir üstünlük sağlayacağı öngörülmüştür

Sayın SKYWOLF, G-3 yerini alması için yapılan silah Mehmetçik-1 değilmiydi. Eğer heyecanla beklediğimiz bu tüfek bu kadar az miktarda üretilecekse G-3 olduğu gibi kalacak, Mehmetçik-1 özel kuvvetlere falan dağıtılacak herhalde...O halde bu kadar tanıtım tantanasına şatafata ne gerek vardı...Çünkü güya tamamen yerli olacak denen tüfek yerli bile değil, anlaşılan o ki HK-416 çakması..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2010, 14:47:23 »
Ama Mehmetçik-1 5,56mm, bu silah için ise 7,62 mm demişler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı ~~İsmaiL~~

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 09 Şubat 2010, 14:54:11 »
Tüfeğin bi resmini görsek aklımdaki bütün sorular silinicek ama resim yok

Çevrimdışı Şahinbey

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 09 Şubat 2010, 15:22:13 »
Tüfeğin bi resmini görsek aklımdaki bütün sorular silinicek ama resim yok

Haberde ilişik olan fotografı koymadım çünkü eski bir resim. Silahın yeni halini gösteren resim bulamadım.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #6 : 09 Şubat 2010, 15:34:41 »
Haberde Kale kalıpta geçiyor. Ondan yola çıkarak farklı birşey olduğu aklıma geliyor. Çünkü kalekalbın kendi tasarımı silahı vardı ama sadece dijital olarak..

İşin içine HK girmiş sanırım. Mehmetçik-1 i unutun. Ama bu sşlah 7.62 olduğuna göre aklıma hk-417 gelmiyor değil.Yine çakmasınlar bir hk silahını..

HK-417 gibi olacaksa benim için olurumu alır..

Ama kalekalıbın böyle de bir çalışması var..

bunlarda var..

Bana hepsi uyar açıkcası  ;D

Bu arada Murat abi İnternete kalekalıp silahları yazınca, senin Z-3 Silahları çıkıyor, Neden acaba ;)

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #7 : 09 Şubat 2010, 15:43:22 »

Mehmetçik-1!i İDEF'de yakından incelemiştim. 5,56mm çapında bir tüfek. Eğer haber yanlış değilse haberde bahsedilen farklı bir sistem.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #8 : 09 Şubat 2010, 17:11:24 »
Bence bahsedilen HK-417 nin ta kendisi.Alenen söyleyemiyorlar ucundan kıyısından ağızlarında geveliyorlar.Mehmetçik = HK lisanslı 417 dir.Gerisini zamanı gelince görürüz berber.

Çevrimdışı FoXhounD

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 09 Şubat 2010, 18:01:53 »
Aklım %90 HK 417nin kendisi çıkıcak diyor ama bu üretim sayılarına pek anlam veremedim.