Gönderen Konu: GATLİNG  (Okunma sayısı 13611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
GATLİNG
« : 05 Şubat 2010, 23:32:10 »

TSK edvanterinde emekliye ayrılmış uçaklardan kalan kullanılmayan pek çok gatling silahı çürümeye terk edilmiştir.

Sınır karakollarında ve bazı zırhlı araçlarda gatling silahlarını kullansak olmazmı,pek çok ülke bu sistemi kullanıyor.
« Son Düzenleme: 06 Şubat 2010, 16:48:03 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: GATLİNG
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2010, 01:12:37 »
Emekliye ayrılmış uçaklarda sistemler büyük ve kullanım ömrünü doldurmuş değiller mi?

Mesela F-4'lerdeki M61 Vulcan Topu. 20 mmlik bu silah biraz ağır olmaz mı? Bunların yerine eski tankları kullansak sabit bir şekilde daha kullanışlı olur gibi sanki. ::)

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2010, 01:23:27 »
Veya bunların daha küçük olanları, minigunlar, mesela 7,62 mm M134 Minigun

Ya da 5,56mm microgunlar...

Aslında bazı helikopterlerimizi bu tip silahlarla donatmamızda yarar var. Son sınır ötesi operasyonda helikopterlerimizin yoğun ateş altında kaldıkları, bu nedenle bir Süper Cobra helikopterimizi kaybettiğimize dair söylentiler var.

Dakikada yüzlerce mermiyi hedefe gönderen bu silahlar teröristlere göz açtırmazlar. Filmlerde veya bilgisayar oyunlarında ABD askerlerinin kullanırken gördüğümüz bu silahlar gerçekten çok etkililer.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2010, 05:06:56 »
Atış üstünlüğü sağlama konusunda çok başarılı bir silah türü.

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #4 : 06 Şubat 2010, 15:31:53 »
Helikopterlerde kullanırsanız, büyük bir yer kaplıyor. Bunun yerine pkm ya da m60 türü türekler kullanılıyor. Ama gatlingleri bir zırhlı ya da eski bir tank şasisi üzerine modifiye edersek, güçlü bir alçak irtifa hava savunma kazanırız. ya da gemilerde bu durum geçerli olabilir. Bizde böyle sistemler var sanırım. m113 e monteli gatling sistemimiz var ama bunlar eski makineler. Biraz modernize olması lazım..

The M163 Vulcan Air Defense System (VADS) as installed on the M113 armored personnel carrier

Phalanx Gemi savuma sistemi..

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #5 : 06 Şubat 2010, 16:44:48 »
Helikopterlerde kullanırsanız, büyük bir yer kaplıyor. Bunun yerine pkm ya da m60 türü türekler kullanılıyor. Ama gatlingleri bir zırhlı ya da eski bir tank şasisi üzerine modifiye edersek, güçlü bir alçak irtifa hava savunma kazanırız. ya da gemilerde bu durum geçerli olabilir. Bizde böyle sistemler var sanırım. m113 e monteli gatling sistemimiz var ama bunlar eski makineler. Biraz modernize olması lazım..

M113'e monteli gatling sistemimiz olduğunu hiç hatırlamıyorum.  Çok namlulu silahlar helikopterlerde de kullanılabiliyor. Tabi belirli bir boyuta kadar olanları. Mesela yukarıda örneğini verdiğim 7,62mm M134 MH-60 helikopterlerinde kullanılıyor. Bu silahı helikoptere kullanışlı bir biçimde yerleştirebilmek için basit aparatlar yapmak yeterli. Helikopter içerisinde fazla bir yer kaplamıyor.

Bunun dışında kara araçları üzerine de kolaylıkla monte edilebiliyor.

Çevrimdışı aliarslan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • unutulanlar unatanları,asla unutmaz.
« Yanıtla #6 : 06 Şubat 2010, 22:29:47 »
TSK'nın edvanterinde bulunan gatling sistemleri çalışır durumdadır,bahsettiğimiz gatling toplarının kalibresi 20 kalibre bir helikoptere monte edemeyiz.

Gatling silahı helikopterler değil hatta pikap araçlarda bile kullanılabilir.

CIWS radarla çalışan deniz kuvvetleri için üretilmiş bir silahtır,hele hele dağlık arazilerde kullanılması bile düşünülemez.

H

Çevrimdışı RekarnO

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #7 : 06 Şubat 2010, 23:00:28 »
Bu minigunlardan her nizamiyede olması lazım.

Bununla ateş etmek ne zevklidir :D oyunlarda bile çok hoş oluyor, gerçeği nasıldır acaba. Poligonlara ne zaman düşer bunlar  ;D

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #8 : 06 Şubat 2010, 23:23:42 »
Bu minigunlardan her nizamiyede olması lazım.

Bununla ateş etmek ne zevklidir :D oyunlarda bile çok hoş oluyor, gerçeği nasıldır acaba. Poligonlara ne zaman düşer bunlar  ;D
Yahu normal mermi 2 $ ken ben bunun mermilerine kıyamam yahu...=)

Çevrimdışı sky_warrior

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #9 : 07 Şubat 2010, 13:06:55 »
emekliye ayrılmış uçakların gatling topları 20mm.20mm çok büyük olmazmı karakollar için?7.62 12.7 ve 5.56 mm lik olanlar işe yarar fakat 20mm çok büyük...BTR'lerde iyi iş görürdü ama  :P