Gönderen Konu: Vestel Savunma - KARAYEL  (Okunma sayısı 47808 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 514
 • 0
Vestel Savunma - KARAYEL
« : 10 Aralık 2009, 10:04:04 »
Türkiye'nin elektronik devi Vestel, insansız uçak denemelerini tamamladı. Önümüzdeki yıl üretime başlanacak insansız casus uçağının savunma sanayiinin gelişmesine büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, insansız hava aracına 30-40 milyon dolar civarında yatırım yaptıklarını belirterek, önümüzdeki sene üretimine başlayacaklarını açıkladı. Deneme uçuşlarının başarıyla tamamlandığını belirten Zorlu, "Bu konuda devlet, savunma sanayi ve askeriye çok büyük destek verdi. Alım garantisi verdiler. Yerli bir üretim olması için büyük destek oldular. Dediler 'düşerse yenisini vereceksiniz.' Onu da kabul ettik." dedi.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından düzenlenen 'Girişimcilik Haftası'na katıldı. Zorlu, Akdeniz Üniversitesi'nde düzenlenen konferansta grubun faaliyetleri hakkında bilgi vererek öğrencilere girişimciliği anlattı. Zorlu, elektronik, enerji ve tekstil alanında büyük yatırımları olduğunu, savunma sanayiinde de iddialı olduklarını söyledi. İnsansız uçak üretim çalışmalarının devam ettiğini, önümüzdeki sene seri üretime geçmeyi planladıklarını aktaran Zorlu, "Uçaklarımız Türk ordusu tarafından beğenildi. Büyük destek verdiler. 3- 4 senedir üzerinde çalışıyorduk. Deneme uçuşlarımızı başarıyla tamamladık. Herhangi bir sorun yok. Gelecek sene Vestel'in insansız uçakları sınır bölgelerini kuruyacak." diye konuştu.

Zorlu, projede 20- 30 mühendis çalıştığını kaydederek "Yapamayacağımız bir şey yok. Yarın bakarsınız yolcu uçağı da yapabiliriz. Yolcu... Füze de yapabiliriz." ifadelerini kullandı. İnsansız uçağın 2011-2012 yıllarında büyük ihracat potansiyeline de sahip olacağını savunan Zorlu, şu bilgileri verdi: "Vestel'in yaptığı daha uzun müddet havada kalabiliyor. 12 saat havada kalıyor. Önümüzdeki yıl bunu 20 saate çıkarmayı planlıyoruz. 4,5 kiloluk bir uçak. Daha fazla yakıt alabiliyor."

Zorlu, Ar-Ge'ye verdikleri önem sayesinde bugün dünyada uydu alıcısı ve TV'de rakipleriyle başa baş gittiklerini dile getirdi.

ZORLU, 20 MİLYAR DOLARLIK MADEN BULDU

Ahmet Nazif Zorlu, enerji, tekstil, elektronik, beyaz eşya ve gayrimenkulden sonra madenciliğe de girdiklerini dile getirdi. Bu çerçevede nikel madenine yönelik 4 yıldır araştırma yaptıklarını belirten Zorlu, Manisa ve Eskişehir'de 20 milyar dolar değerinde nikel madeni bulduklarını kaydetti.

Kazıların 2- 3 yıl daha devam edeceğini aktaran Zorlu, şöyle devam etti: "Manisa Gördes'te rafineriyi kurmaya başlayacağız. Toprak altında kalmış zengin maden yataklarımız var. Zorlu Grubu olarak, ileriye dönük madencilikte de bu ülkeye katkıda bulunacağız."

"800 MİLYON DOLAR ÖDEDİK, AMA İMARINI 27 AYDA ANCAK ALABİLDİK"

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, 800 milyon dolara aldığı Karayolları arazisinin imar planında yaşadığı sıkıntıyı da anlattı. Zincirlikuyu'daki arazinin geçen nisan ayında imar planının iptal edildiğini hatırlatan Zorlu, bu süreçte birçok defa bürokratik engellemelerle karşılaştığını ileri sürdü.

Zorlu şunları dile getirdi: "Devlete 800 milyon dolar para verdik. Fakat imarını almak için 27 ay uğraştık. Şu anda bu projede 1500 kişi çalışıyor. Mart ayından sonra 3 bin kişi çalışacak. Bu projede yaklaşık 4 bin kişi istihdam edilecek. Böyle bir projeyi her sene ertelerseniz sermayedar zarar görür ve yatırımdan vazgeçer. Ülke olarak çok destek oldular. Ama önümüzde çok büyük bir bürokrasi var."

Projenin Avrupa ve Dubai'de ödül aldığını ifade eden Zorlu, "Dünyada bin proje arasından ilk 8'e kaldı. Son elemelerde de 5'e kaldı. Şu anda dünyanın en çok oy alan projesi oldu. Burada 5 tane kompleks olacak. Alışveriş merkezi, iş merkezi, kültür ve kongre merkezi yer alacak. Gençlere elektronik kütüphane yapılacak. 2 bin 300 kişilik konser ve kongre salonu inşa edilecek. 5 yıldızlı otel, boğaz manzaralı rezidanceler olacak. bol yeşil alanı var. Ülkenin gelişmesine büyük fayda sağlayacağına inanıyorum. Bu projenin benzerini Antalya'da da yapacağız." şeklinde konuştu.

"DÜNYA MARKALARINA YAZILIM SATIYORUZ"

Zorlu, LCD ekran TV üretmek için birçok kişiye yalvardığını, ancak kimsenin kulak vermediğini dile getirdi. Şimdi Vestel'in dünya markalarına yazılım sattığını kaydeden Zorlu, şöyle devam etti: "Pixellence ile dünyanın en iyi markalarına yazılım satıyoruz. Ama bunu Ankara maalesef görmüyor. Ama son zamanlarda az da olsa işadamlarının değeri anlaşılmaya başladı. Bugün Vestel 30 milyon cihaz üretim kapasitesine sahip ve dünyayla yarışıyor. 12 milyon TV'yi hiç yatırımsız üretebiliyoruz. 15 milyon beyaz eşyayı çok az yatırımla yapabiliriz. 40 milyon cihazı bu gün sipariş gelsin bir yıl içinde hazırlarız. Bu güce sahibiz."

Zorlu, öğrencilerin yabancı sermayeyle ilgili sorularına da cevap verdi. Yabancı sermayeden korkulmaması gerektiğini vurgulayan Zorlu, "Yabancı sermayeden korkmayın. Yeter ki gelsin. Buraya para geldiği vakit millileşiyor. O adam vergisini vermeden parasını dışarıya çıkaramaz. O geldikçe devam eder gider. Bunun için yabancı sermayeden hiç korkmayın." değerlendirmesinde bulundu.

Direkt yabancı ortağının olmadığını, halk açık şirketlerde yabancıların hissesinin olabileceğini ifade eden Zorlu, "Ama yabancı ortakla her zaman iş yaparım. Söz sahibi olmak kaydıyla her zaman yabancı ortağa açığız." dedi.

Zorlu Holding, krize rağmen geçen sene yüzde 5 büyüdü ve 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Geçtiğimiz sene 10 milyon televizyon üretti. Bunun 9 milyonunu ihraç etti. Vestel, 127 ülkeye ihracat yaparak geçen yıl 4 milyar dolar ciro elde etti. Vestel, dünyanın 5 TV üreticisi arasında yer alıyor.


http://www.gunlukhaberler.com/haber-Vestel-insans305z-u231ak-denemelerini-tamamlad305-2010da-252retime-ba351l305yor-44362/

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44313
 • 615
Heron'u Bırak Vestel'e Bak
« Yanıtla #1 : 26 Aralık 2009, 12:54:30 »
Heron'u Bırak Vestel'e Bak

26 Aralık 2009 Cumartesi 10:53
Vestel'in yürüttüğü insansız hava aracı üretim projesinde deneme çalışmalarının tamamlandığı belirtiliyor.


Vestel'in yürüttüğü insansız hava aracı üretim projesinde deneme çalışmalarının tamamlandığı, bu konuda Türk ordusunun kullanımı için açılacak ihale sürecinin beklendiği ifade edildi.

Vestel Üst Yöneticisi (CEO) Ömer Yüngül, tümüyle Türk mühendislerin görev aldığı insansız hava aracı projesinde son aşamaya gelindiğini belirtti. Yaklaşık 20 milyon dolarlık maliyetli proje kapsamında deneme uçuşlarının tamamlandığını kaydeden Yüngül, 'Ürettiğimiz iki uçaktan biri Sinop'ta düştü.

Uçağın üzerinde gerekli geliştirmeler yapıldı. Ürettiğimiz uçak ABD ve İsrail'in geliştirdiği uçaklarla rekabet edebilir seviyede' dedi. Şu anda üretime hazır durumda beklediklerini dile getiren Yüngül, sivil amaçlar için de kullanılabilecek aracın öncelikle askeri amaçlı değerlendirileceğini ifade etti. Yüngül, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kullanımı için açılacak ihale sürecini bekliyoruz. Bu ihale bizim için çok önemli çünkü Türk ordusuna sattığınız ürün çok önemli bir referans teşkil ediyor. Bir iki ay içinde bu ihalenin açılacağı belirtiliyor. Bu ihale sonrası dış pazara yönelik çalışmalar da başlayacak.'

http://www.internethaber.com/news_detail.php?id=223923
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı armata

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 316
 • 0
Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
« Yanıtla #2 : 29 Kasım 2010, 15:31:13 »
Vestel'in kendi teknolojisiyle üretmeyi başardığı insansız hava aracının Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları için açılan ihaleyi kazandığı, anlaşmanın imzalanmasının ardından üretime başlanacağı bildirildi.

Vestel İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, yaptığı açıklamada, Vestel'in savunma sanayisinde önem verdiği projeler arasında yer alan insansız hava aracında önemli bir aşamaya geldiklerini belirtti.

Dünyada özellikle ABD ve İsrail'in etkin olduğu bu sektörde Türk teknolojisini geliştirmek üzere çalışma başlattıklarını, bütünüyle Vestel mühendislerinin geliştirdiği aracın test uçuşlarını tamamlayarak, TSK ihtiyaçları için açılan ihaleye girildiğini anlatan Yüngül, ''TSK'nın ihtiyaçları için açılan ihaleyi kazandık.

Ancak anlaşma henüz imzalanmadı. Kısa bir süre içinde imzalayacağız. Toplam 20 milyon dolarlık bir proje olacak. 2 filoda 2 yer istasyonu ve 8 insansız hava aracı üreteceğiz. Üretimi Ankara'da yapacağız. Bu bizim için iyi bir başlangıç olacak'' dedi.

İnsansız hava aracı üretiminin, bir çok dalda teknoloji geliştirme projesi bulunan Vestel için en heyecan verici projelerden birisi olduğuna işaret eden Yüngül, bu alanda biran önce sonuç elde etmek istediklerini ancak savunma sektöründe bu tip projelerin hızlı yürümesinin mümkün olamadığını dile getirdi.

İLK ÜÇ HEDEFİ

TSK için yapacakları üretimin dünya pazarlarına açılmada kendileri iyi bir referans olacağını, ayrıca sivil kullanım için de üretim yapabileceklerini kaydeden Yüngül, ürettikleri hava aracının ABD ve İsrail'in geliştirdiği teknolojinin altında bulunmadığını, gelecekte çok daha iyi olacaklarını ifade etti.

Yüngül, dünya pazarında önemli bir yer elde etmeyi planladıklarını belirterek,''İnsansız hava aracı üretimi konusunda 7-8 yıllık periyotta dünyada ilk üçte yerimizi alırız. Şu anda önemli olan ilk ihale sonucu ürettiğimiz uçakların biran önce görevlerine başlaması''diye konuştu.

Hava savunma teknolojisinin insansız araçlara yöneldiğini, ABD önderliğinde geliştirilen F 35'in son insanlı savaş uçağı olacağını kaydeden Yüngül, artık ülkeler için yeni rekabet alanının insansız araçlar olduğunu, bu teknolojiye sahip olmanın çok önemli hale geldiğini söyledi.

Yüngül, Türkiye'de TAI'nin de insansız hava aracı ürettiğine dikkat çekerek, ''TAI ile başka bazı projelerde işbirliklerimiz var. Şu anda yok ama bu konuda TAI ile gelecekte işbirliğimiz olabilir'' dedi.

AA

http://www.haber7.com/haber/20101129/Vestelin-IHAsi-TSK-ihalesini-kazandi.php

Çevrimdışı RekarnO

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2181
 • 2
Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
« Yanıtla #3 : 29 Kasım 2010, 15:58:23 »
Zaten vestelin Karayel i ihalede seçilmemişmiydi Son SSİK toplantısında?

Çevrimdışı armata

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 316
 • 0
Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
« Yanıtla #4 : 29 Kasım 2010, 16:08:11 »
Zaten vestelin Karayel i ihalede seçilmemişmiydi Son SSİK toplantısında?

Hem Vestel'den hem Baykar Makine'den alınacaktı hesapta ama sonra neolduysa artık;nato sertifikası denildi hala ses seda yok.

Çevrimdışı Hawkerx

 • Yarbay John Sheppard
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 543
 • 1
 • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
« Yanıtla #5 : 29 Kasım 2010, 16:19:08 »


Ya ben bu ihayı fıstık gibiÇaldıranın ihasına tercih edenlerde kafa varmı yahu


ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı kanas

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 632
 • 0
 • Sevdanın ligi olmaz
Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
« Yanıtla #6 : 30 Kasım 2010, 18:54:10 »


Ya ben bu ihayı fıstık gibiÇaldıranın ihasına tercih edenlerde kafa varmı yahu


+ 100000000000000
Ne Mutlu Türküm Diyene. Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3211
 • 36
Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
« Yanıtla #7 : 30 Kasım 2010, 20:31:42 »
Alıntı
+ 100000000000000

-1000000000 nedir bu yahu.İki kelime edecek mecaliniz yokmu.

Alıntı
Çaldıranın ihasına tercih edenlerde kafa varmı yahu

Bende vestelin ihasını beğenmedim bunun için size, ''sizde kafa varmı yahu'' demek mi gerekiyor.Bu nasıl yorum Allah aşkına.Nedir beğenmediğiniz anlatın hele bizde bilelim.Optik olarak güzel bulmadıysanız,o sizin probleminiz işini yapıyorsa fazla söze gerek yoktur.Foruma katkı sağlamak böyle olmaz arkadaşlar,yapıcı manada belirtin düşüncelerinizi.Katılmasak bile böyle saçma tartışmalara girmeyiz en azından.


Çevrimdışı Hawkerx

 • Yarbay John Sheppard
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 543
 • 1
 • Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Roch
Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
« Yanıtla #8 : 30 Kasım 2010, 20:48:01 »
Alıntı
+ 100000000000000

-1000000000 nedir bu yahu.İki kelime edecek mecaliniz yokmu.

Alıntı
Çaldıranın ihasına tercih edenlerde kafa varmı yahu

Bende vestelin ihasını beğenmedim bunun için size, ''sizde kafa varmı yahu'' demek mi gerekiyor.Bu nasıl yorum Allah aşkına.Nedir beğenmediğiniz anlatın hele bizde bilelim.Optik olarak güzel bulmadıysanız,o sizin probleminiz işini yapıyorsa fazla söze gerek yoktur.Foruma katkı sağlamak böyle olmaz arkadaşlar,yapıcı manada belirtin düşüncelerinizi.Katılmasak bile böyle saçma tartışmalara girmeyiz en azından.E zaten bizde vestelin ihasını beğenmedik ya sayın avcı. dedimki bu vestelin ihasını güzelim çaldırana tercih edenlerde kafa yokmu dedim.


ELLER YUKARI HERŞEY AJAN SHEPPARDIN KONTROLU ALTINDA. [SGA 5X19-VEGAS] (STARGATE ATLANTİS CSI VERSİON EPİSODES)

Çevrimdışı boxer

 • YASAKLI
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 377
 • 0
Vestel'in İHA'sı TSK ihalesini kazandı
« Yanıtla #9 : 30 Kasım 2010, 21:14:01 »
Hawkers iki firmadan da (bayraktar ve vestel) iha alınacaktı diye biliyorum bu karar iptal mi sadece vestel den mi alınacak?Bahsedilen sertifika neyse vestel in aldığı gibi bayraktar da alsın.
Güçlü Ekonomi , Güçlü Ordu , Güçlü Türkiye