Gönderen Konu: Onuk Sazan S  (Okunma sayısı 6120 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
Onuk Sazan S
« : 21 Kasım 2009, 19:18:56 »
Türkiye’nin ilk süper otomobili 2010’da yollara çıkmayı bekliyor.

Tuzla’da faaliyet gösteren ve ürettiği modern sahil güvenlik botlarıyla dikkat çeken Yonca-Onuk tersanesinin ortağı Ekber Onuk, adını 1998’da kaybettiği oğlu Kaan’ın lisedeki lakabından alan süper spor otomobilini günışığına çıkarttı.

485 beygirlik motora sahip olacak “Sazan”, 2010 yılında yol testlerinin tamamlanmasından sonra satılmaya başlanacak.

Aynı zamanda Anadol STC 16’nın tasarımcısı olan Eralp Noyan ve genç tasarımcı Gökhan Akış’ın şekillendirdiği Onuk Sazan S, yaklaşık 200 bin euro civarında fiyata sahip olacak ve yılda 3 ila 5 adet arasında üretilecek. Nissan’ın 3.5 lt V6 motoruyla donatılacak çift turbolu araç, şimdilik bu motorla yapılacak testleri bekliyor. Şasisi özel olarak geliştirilen, ortadan motorlu ve iki kişilik Sazan S, karbon fiber denilen hafif ve dayanıklı maddeden üretilmiş bir gövdeye sahip. Çalışmaları, çeşitli duraksamalarla yaklaşık 15 yıl süren otomobilin tavanı da çıkartılabiliyor.

Onuk ve ekibinin ikinci otomobili olan S56 ise, Sazan S’in neredeyse 6’da biri fiyata sahip olacak. Geliştirme aşaması süren iki kişilik üstü açık S56, 110 HP’lik bir Renault motoru kullanıyor. Tasarımında Porsche’nin 356 modelinden ilham alınmış.

kaynak

http://www.veteknoloji.com/turkiye8217nin-ilk-super-otomobili-24404-9.html

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: Onuk Sazan S
« Yanıtla #1 : 22 Kasım 2009, 00:13:07 »
hayirli olsun derim :) daha kapsamli otomotiv üretiriz.. her kesime satilabilen.. ve milyarlarca disa ithalata para ödemekten kurtuluruz...
bana göre iki sey var kanimizi emen... biri disaridan gelen petrole para vermemiz... ikincide disaridan ithal ettigimiz araclara...

umarim otomotiv sektöründe irani en azindan geceriz ve onlardan ithal ettigimiz otomobillerden daha iyisini kendimiz üretiriz...
özel sektör umarim bunada bir el atar...

saygilar

Çevrimdışı batuhansafak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2009, 15:11:22 »
Yürümeyi yeni bir çocukdan  100 metrede rekor beklemek gibi bişey bu siz önce petrolde dışa bağımlılığımızı hatırlayın sonrada tasarruflu bir otomobil üretinde görelim  >:(

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3 : 14 Aralık 2009, 22:39:20 »
Yürümeyi yeni bir çocukdan  100 metrede rekor beklemek gibi bişey bu siz önce petrolde dışa bağımlılığımızı hatırlayın sonrada tasarruflu bir otomobil üretinde görelim  >:(

Ne yani, petrolde dışa bağımlılığımız var diye araba üretmeyelim mi? Petrolde dışa bağımlılığımız olduğu için otomotivde de dışa bağımlı olmak zorunda mıyız?

Sayın Ekber Onuk kim biliyor musun? Yonca tersanesinde neler üretildiğini de biliyor musun? Kompozit teknolojisiyle dünyanın en hızlı ve gelişmiş hücumbotlarını üretiyorlar. Bu teknolojiye ve bilgi birikimine sahip insanların spor araba üretmek için girişimde bulunması kadar normal ne olabilir? Ayrıca Sazan yeni bir tasarım olarak ortaya çıkmadı ki! Uzun yıllar süren bir çalışmanın ürünü. Yonca tersanesinde aracın prototipini yakından görmüştüm. Ekber Bey nasıl da hevesle anlatıyordu oradaki araçların özelliklerini. Oğlu Kaan'ı  yaşatıyordu o araçlarda.

Ferrari, porche, lombargini vs spor araç üreten firmalar, bunlar tasarruflu otomobil mi üretiyorlar. Sazan onların yakaladığı seviyeye ulaşsa zaten tasarruflu bir araç üretme olasılığı da olur. Ekber Bey'in başarılarına bakacak olursak, bu alanda da hedeflediği düzeye ulaşabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim.
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2009, 01:00:15 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı kosavalı1989

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #4 : 15 Aralık 2009, 22:23:40 »
Yürümeyi yeni bir çocukdan  100 metrede rekor beklemek gibi bişey bu siz önce petrolde dışa bağımlılığımızı hatırlayın sonrada tasarruflu bir otomobil üretinde görelim  >:(

Ne yani, petrolde sışa bağımlılığımız var diye araba üretmeyelim mi? Petrolde dışa bağımlılığımız olduğu için otomotivde de dışa bağımlı olmak zorunda mıyız?

Sayın Ekber Onuk kim biliyor musun? Yonca tersanesinde neler üretildiğini de biliyor musun? Kompozit teknolojisiyle dünyanın en hızlı ve gelişmiş hücumbotlarını üretiyorlar. Bu teknolojiye ve bilgi birikimine sahip insanların spor araba üretmek için girişimde bulunması kadar normal ne olabilir? Ayrıca Sazan yeni bir tasarım olarak ortaya çıkmadı ki! Uzun yıllar süren bir çalışmanın ürünü. Yonca tersanesinde aracın prototipini yakından görmüştüm. Ekber Bey nasıl da hevesle anlatıyordu oradaki araçların özelliklerini. Oğlu Kaan'ı  yaşatıyordu o araçlarda.

Ferrari, porche, lombargini vs spor araç üreten firmalar, bunlar tasarruflu otomobil mi üretiyorlar. Sazan onların yakaladığı seviyeye ulaşsa zaten tasarruflu bir araç üretme olasılığı da olur. Ekber Bey'in başarılarına bakacak olursak, bu alanda da hedeflediği düzeye ulaşabileceğini rahatlıkla söyleyebilirim.

size katılıyorum sayın skywolf eğer bu arabadan kar edebilirseler daha ekonomik modeller üzerinede çalışabilirler:D

Çevrimdışı batuhansafak

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #5 : 26 Aralık 2009, 00:42:38 »
Araba üretelimde lüksünü değil önce ihtiyacımızı karşılayacak olanı üretelim az yakıt tüketen çevreye zarar vermeyen değilmi
« Son Düzenleme: 26 Aralık 2009, 00:46:35 Gönderen: batuhansafak »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #6 : 03 Ocak 2010, 11:16:33 »
Araba üretelimde lüksünü değil önce ihtiyacımızı karşılayacak olanı üretelim az yakıt tüketen çevreye zarar vermeyen değilmi

Onu yapabilmesi için motorunu da üretmesi gerekir, ki bu başlangıç için çok büyük yatırım gerektirir. Oysa marka olmak için bir aracın tüm parçalarını üretme şartı yok. Bu aracın motoru  yabancı bir firmanın, belki lastikleri vs... Ama satışa "Türk Malı" olarak sunulacak. Piyasada tutunup yatırım maliyetlerini karşıladıktan sonra zaten senin belirttiğin gelişmeleri gerçekleştirebilirler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Felix

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
  • Beyniyle düşünmeyen bizden değildir.
« Yanıtla #7 : 03 Ocak 2010, 14:31:10 »
Ben sadece doğan şahin yeniden üretilsin istiyorum aslında,klimalı olsun,xenon farları olsun,sunroof u olsun,gelişmiş sürüş sistemleri kullansın(patinaj önleyici vs.)ama tipi aynen dursun.İsimleri de güzel olurdu.Tabi TOFAŞ kapatıldı sanırım?