Gönderen Konu: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız  (Okunma sayısı 190602 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
Ynt: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız
« Yanıtla #330 : 10 Kasım 2012, 17:24:23 »
Sayın Bahçeli bilgiye dayanmadan bir yorumda bulunmuş. S-70 helikoptleri uçuş saatini doldurmuş ne demek? Ne kadar uçtuklarını biliyor mu ki? Ve ya ne kadar uçabileceklerini? Metal yorgunu olduklarını nereden çıkarıyor? Son iki kazanın aynı tip ve model helikopterle merdana gelmesinin o bölgede en fazla bu model helikopterleri kullanıyor olduğumuz gerçeğiyle bağlantısı olabileceğini düşünüyor mu acaba?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #331 : 10 Kasım 2012, 17:59:50 »
Sayın Bahçeli bilgiye dayanmadan bir yorumda bulunmuş. S-70 helikoptleri uçuş saatini doldurmuş ne demek? Ne kadar uçtuklarını biliyor mu ki? Ve ya ne kadar uçabileceklerini? Metal yorgunu olduklarını nereden çıkarıyor? Son iki kazanın aynı tip ve model helikopterle merdana gelmesinin o bölgede en fazla bu model helikopterleri kullanıyor olduğumuz gerçeğiyle bağlantısı olabileceğini düşünüyor mu acaba?
Hocam 17 şehit 12 yaralı yani 29 kişi binmiş demek ki bir zaafiyet söz konusu helikopter sayısı bence de yetersiz yeterli olsaydı bu kahramanları 2 helikopter götürürdü.Helikopter sayısının yetersiz olması durumu normal çünkü eskiye göre çok daha fazla kullanılıyorlar mayın ,taktik vb. nedenlerle ihale süreci belirsizken acil alım yapılmalı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #332 : 10 Kasım 2012, 21:13:11 »

Hocam 17 şehit 12 yaralı yani 29 kişi binmiş demek ki bir zaafiyet söz konusu helikopter sayısı bence de yetersiz yeterli olsaydı bu kahramanları 2 helikopter götürürdü.Helikopter sayısının yetersiz olması durumu normal çünkü eskiye göre çok daha fazla kullanılıyorlar mayın ,taktik vb. nedenlerle ihale süreci belirsizken acil alım yapılmalı.

Yaralı yok, 17 Şehit var. Haberi veren kaynak yanlış bilgi vermiş. Fotoğrafta da görüldüğü üzere hurdaya dönmüş bu araçtan sağ çıkmak mucize. Allah şehitlerimize tekrar rahmet eylesin. Kara Şahin normalde 4 uçuş ekibi ve 11 tam techizatlı asker taşır. Düşen helikopterimizde 2 asker fazla. Ancak bu sınıftaki hiçbir helikopter 2 asker fazla taşıdığı için düşmez. İhale süreci belirsiz değil, ihale gecen sene tamamlandı. Çalışmalar devam ediyor olmalı herhangi bir açıklamaya ihtiyaç duyulmuyor. Acil genel maksat helikopteri ihtiyacı olsaydı kendi helikopterimizi geliştirimeye çalışırken, bir de ABD helikopterini  üreteceğiz diye uğraşmaz, direk alırdık.

TARIH   : 10 Kasım 2012

SAAT    : 14:50

NO        : BA - 21 / 12

1.   10 Kasım 2012 Cumartesi günü bölgede icrasına başlanan planlı operasyonel faaliyet için Siirt’ten kalkan Kara Kuvvetleri Komutanlığına ait bir S-70 Sikorsky helikopterimiz saat 07:45 sıralarında, Pervari ilçesi Doğanca beldesi Hasan Tepe mevkiinde kaza kırıma uğramıştır.

2.   Bu elim kaza sonucunda 17 personelimiz şehit olmuştur.

3.   Kaza ile ilgili idari ve adli soruşturma başlatılmıştır.

4.   Helikopterin düşüş sebebi soruşturma sonucunda belirlenecektir.

5.   Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli aile fertleri ile Yüce Milletimize başsağlığı ve sabırlar dileriz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

http://www.tsk.tr/3_basin_yayin_faaliyetleri/3_1_basin_aciklamalari/2012/ba_21.htm

Jandarma Helikopterleri:

S-70A28 Blackhawk Helimod III: 21
S-70A28D Blackhawk Helimod I: 5
S-70A17 Blackhawk Helimod III: 2
AB-205A1 Helimod III: 13
Mi-17 IV: 16
Mi-17 IVA HOP H: 2

Yeni S-70'ler teslim edilmeye başlanıldığında  30 Kara Şahin daha jandarmaya verilecek.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #333 : 11 Kasım 2012, 02:27:05 »
Fazladan 2 askerde alınmamalı 2 kişiden birşey olmaz bencede olmaz ama bizim gibi bir coğrafyaya sahipse çarptığı dağ 3000 metreymiş kesinlikle 15 askerin üzerine çıkılmamalı.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #334 : 11 Kasım 2012, 10:22:33 »
Fazladan 2 askerde alınmamalı 2 kişiden birşey olmaz bencede olmaz ama bizim gibi bir coğrafyaya sahipse çarptığı dağ 3000 metreymiş kesinlikle 15 askerin üzerine çıkılmamalı.

Birşey olmaz. Senelerdir o coğrafyada bu helikopterleri zor şartlar altında kullanıyoruz. Güçlü ve sağlam araçlar. Helikopterin düşmesine bu tarz bir şeyin neden olacağına ihtimal vermiyorum. O bölgede alçaktan uçuyor bu helikopterler. Tepelerin arasında bu şekilde uçarken vurulmaları zor. Anck zaten sis varsa bu şekilde uçuşa gerek de yok. Üstelik çok da tehlikeli. Muhtemelen sis nedeniyle gerçekleşti kaza.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #335 : 11 Kasım 2012, 12:16:26 »
Böyle elit birliklerin hepsi aynı helikopterle nakledilmesi bence stratejik bir hata bu gibi elit personellerin mutlaka 2 ayrı araçla eşit sayıda kişi ile nakledilmeli böylelikle bu gibi elit ve tecrübeli kişilerin bir anda yok olması ile elde edilmiş olan tecrübenin yok olmasını engelleyerek bu tecrübelerin yeni elemanlara nakledilmesini sağlamış oluruz.

Çevrimdışı Truman

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #336 : 11 Kasım 2012, 16:17:19 »

Birşey olmaz. Senelerdir o coğrafyada bu helikopterleri zor şartlar altında kullanıyoruz. Güçlü ve sağlam araçlar. Helikopterin düşmesine bu tarz bir şeyin neden olacağına ihtimal vermiyorum. O bölgede alçaktan uçuyor bu helikopterler. Tepelerin arasında bu şekilde uçarken vurulmaları zor. Anck zaten sis varsa bu şekilde uçuşa gerek de yok. Üstelik çok da tehlikeli. Muhtemelen sis nedeniyle gerçekleşti kaza.
Hocam 4 ayda 3 Sikorsky düşmüş ya bu helikopter anıldığı gibi kendini kanıtlayamamış ki herkes siz de dahil kendisini kanıtlamış çok başarılıdır diyorsunuz ya da sayısı yetersiz olduğu için sık kullanım nedeniyle düşüyorlar üçüncü durumu yazıp burada ayrı bir tartışma konusu yaratmak istemiyorum ama durum bu.

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #337 : 11 Kasım 2012, 18:51:28 »
normaldiir  böyle kazalar... ama malesef cok vatan evladi sehit oluyor... trafikte ne kadari kaza oluyorsa o denli havada olmuyor... ama oldumuda böyle facialara sebebp oluyor...
sikorsky ler yinede iyi hava tasiti.... o kadari ucuslara ragmen ge zor arazi satlarda yinede cok iyi performans sagliyor...

kaza geliyorum demez gelir... tabi bazen ihmallerde olabilir...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #338 : 11 Kasım 2012, 19:25:59 »

Hocam 4 ayda 3 Sikorsky düşmüş ya bu helikopter anıldığı gibi kendini kanıtlayamamış ki herkes siz de dahil kendisini kanıtlamış çok başarılıdır diyorsunuz ya da sayısı yetersiz olduğu için sık kullanım nedeniyle düşüyorlar üçüncü durumu yazıp burada ayrı bir tartışma konusu yaratmak istemiyorum ama durum bu.

İyi de bu kendisini kanıtlamadığını göstermez ki! bunca senedir uçuyorlar başarıyla. Onlar gelmeden önceki patpatlara göre olağanüstü araçlar. :)
Sayısı yetersiz diye bir ten siz ve Bahçeli diyor herhalde. Her kazadan sonra herşeye kulp uydurma huyumuz kurusun.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #339 : 11 Kasım 2012, 19:27:56 »
Bakan Şahin'den 17 askerin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili olarak açıklama

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, 17 askerin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili olarak, ''Metal yorgunluğu asla söz konusu değildir. Bu tür araçlar belli bir ömre göre çalıştırılmaktadır'' dedi.

Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Şahin, 17 askerin şehit olduğu helikopter kazası ile ilgili olarak şunları söyledi:
"METAL YORGUNLUĞU SÖZ KONUSU DEĞİL"

''Bu kaza herkesi üzmüştür. Bu kaza haberinin 10 Kasım gününe rastlaması üzüntümüzü daha da artırdı. Helikopterler her alanda, güvenlik hizmetlerinde, askeri hizmetlerde, sağlık hizmetlerinde kullanılan araçlardır. Helikopterlerin ve uçakların sivil taşımacılık da dahil, bakım şekli son derece katı kurallara tabi olarak gerçekleşmektedir. Metal yorgunluğu gibi bir husus asla söz konusu değildir. Zira bu tür araçlar belli bir ömre göre çalıştırılmaktadır. Bu araçların parçaları yıpranmamış olsa bile, saati, süresi gelince otomatik olarak değiştirilmektedir. Kaza, helikopterin teknik özelliğinden değil, maalesef pilotaj ve hava şartlarına bağlı olarak gerçekleşmiştir. Nihai sebebini şu anda açıklamamız mümkün değil, bu kaza kırım raporunda ortaya çıkacaktır. Üzüntümüz çok büyüktür.''

Şahin, Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, kuvvet komutanları ve bazı bakanlarla birlikte Diyarbakır'daki törene katıldıklarını belirterek, ''İktidar ve muhalefetin törene birlikte katılımının, acıları dindirmesi mümkün değil ama acıları azaltan bir etkisi olmuştur. İnşallah bu tür kazalar bir daha tekrarlanmaz'' dedi.

http://www.ensonhaber.com/icisleri-bakanligindan-17-sehit-aciklamasi-2012-11-11.html
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2012, 12:48:10 Gönderen: SKYWOLF »