Gönderen Konu: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız  (Okunma sayısı 183333 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Havacılık Kaza/Kırım ve Kayıplarımız
« Yanıtla #370 : 17 Aralık 2013, 16:37:41 »
Enkazın yakınında yüksek gerilim hattı var. Belki tellere takılmıştır.

O da olası. Genelde helikopter kazalarının çoğunun nedeni yüksek gerilim hatları. Ancak helikopterin parçalanmış halina bakarsak sanki yüksek gerilim hattından daha yüksek bir seviyeden düşmüşe benziyor. Dilerim kazanın nedeni bulunur ve aynı nedenden bir daha kayıp vermememiz için gereken önlemler alınır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #371 : 17 Aralık 2013, 17:02:56 »
Mardin'de de askeri helikopter düştü

Bugün ikinci...

Mardin'in Ömerli ilçesinde askeri helikopterin düştüğü bildirildi.

Edinilen bilgilere göre, Ömerli ilçesine bağlı Kutluca köyü yakınlarında askeri bir helikopter düştüğü belirtildi. Çevrede arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

http://www.haberturk.com/gundem/haber/904325-mardinde-de-askeri-helikopter-dustu
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #372 : 17 Aralık 2013, 19:34:57 »
Enkazın yakınında yüksek gerilim hattı var. Belki tellere takılmıştır.

O da olası. Genelde helikopter kazalarının çoğunun nedeni yüksek gerilim hatları. Ancak helikopterin parçalanmış halina bakarsak sanki yüksek gerilim hattından daha yüksek bir seviyeden düşmüşe benziyor. Dilerim kazanın nedeni bulunur ve aynı nedenden bir daha kayıp vermememiz için gereken önlemler alınır.

Görgü tanıklarına göre senin dediğin gibi olmuş Merzifonlu. Helikopter alçaktan uçarken birden yükselmeye çalışmış! Yükselmeye çalışırken yüksek gerilim hattının tellerine dolanmış ve düşmüş.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #373 : 17 Aralık 2013, 19:56:19 »
Başbakanın açıklamasına göre bu helolardan bizde 3 adet varmış. Yarasa desem değil, ghosthawk desem hiç değil. Ne bu helonun cinsi?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #374 : 17 Aralık 2013, 21:00:56 »
Haydaaaa  :( :( :(

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #375 : 18 Aralık 2013, 01:10:34 »
Çok ilginç. Genel Kurmay sitesinde Ankara'daki helikopter kahakkında bilgi bulunurken Mardin'de düşen helikoptlerle ilgili birşey yok!

Çevrimdışı Tuco

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 21
« Yanıtla #376 : 02 Eylül 2014, 19:03:58 »
Diyarbakır'da F-16 düştü
Canan ALTINTAŞ- Serdar SUNAR/DİYARBAKIR, (DHA) - 2 Eylül 2014
Erdoğan: "Bayan yüzbaşımız..."

Diyarbakır'daki 8'inci Ana Jet Üssü'nde eğitim uçuşu yapan bir F-16 savaş uçağı inişe geçtiği sırada düştü. Uçaktaki pilot fırlatma koltuğunu kullanarak uçağı terk etti ve paraşütle atlayıp kurtuldu. Pilotun isminin Yüzbaşı Burcu Arpacı olduğu öğrenildi.

Kaza, bugün Saat 17.10 sıralarında meydana geldi. 8'inci Ana Jet Üssü Komutanlığı'na eğitim uçuşu için havalanan F-16 tipi savaş uçağı, inişe geçtiği sırada teknik bir arıza meydana geldi. Uçaktaki 2 pilot fırlatma koltuğunu kullanarak kurtulurken, uçak piste çakıldı.

Kazanın ardından olay yerine ambulans ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Kaza nedeniyle Diyarbakır Havalimanı'nın sivil uçuşlara kapatıldığı belirtildi.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada, "Diyarbakır'da 182'nci Filoya ait bir F-16 uçağı henüz belirlenemeyen bir nedenle pist üzerine düşmüştür. Pilot paraşütle atlayarak sağ olarak kurtulmuştur. Pilotun sağlık durumu iyidir" denildi.

ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA
Azerbaycan'a hareketinden önce yaptığı basın toplantısında gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu cevaplayan Erdoğan şunları söyledi:

"Az önce Genelkurmay başkanımla görüştüm. Bir F-16 uçağımız piste yaklaştığında bir bayan yüzbaşımız herhalde sıkıntıyı anlamış olacak ki atlayıp kurtuluyor. Uçak piste çakılmış oluyor.
Diğer uçaklarda sıkıntı yok. Değerlendirmeden soran Genelkurmay gerekli açıklamayı yapacaktır."

kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27128563.asp

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #377 : 03 Eylül 2014, 12:21:22 »
Büyük geçmiş olsun,

Uçak 182 Atmaca filo block 40 CCIP muhtemelen.Pilotumuzun sağ kurtulması ve uçağın parçalanmadan ve yanmadan tek parça kalabilmesi işin iyi tarafı.Tekrar servise dönemese bile üzerindeki birçok komponent yeniden kullanılabilir.Yalnız uçakta Lantırn veya sniper podu varsa muhtemelen gitmiştir.

Kaza nedeni olarak medyada öne çıkan motorun SEC moduna girmesi ve pilotumuzun buna mukabil iniş esnasındaki kontrol kaybı ile önce pist yolundaki bir elektrik direğine  sonrada meydan Tacan/Rapcon cihazına çartığı şeklinde bilgiler var.Bununla geçmiş olsun hem pilotumuz sağ hem uçak tamamen kal olmadı.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #378 : 03 Eylül 2014, 12:24:27 »
Çarptığı elektirik direğinin tepesi kopmuş tellerin bazıları kopmuş,sonrasında muhtemelen Rapcon cihazına çarpmış.

http://www.cnnturk.com/video/turkiye/diyarbakirda-f-16-savas-ucagi-dustu
« Son Düzenleme: 03 Eylül 2014, 12:25:17 Gönderen: AVCI »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #379 : 03 Eylül 2014, 12:29:52 »
Bu resimde ön iniş takımı açık görünüyor,uçağın arkası yere değmiş ve burun havada.Bu durumda motor zarar görmüş olmalı ancak burunda bulunan radar,radom ve kokpit elektroniklerinin sağlam olmasını bekleyebiliriz.Tabi çarpmanın şiddeti göremediğimiz ve değerlendiremediğimiz hasarlara yol açabilir.

Bu resimde pistin ortasında bir yabancı cisin var ama konik bir şey uçaktan bir parçaya benzetemedim.