Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1036282 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #5030 : 11 Aralık 2023, 20:39:21 »
Kritik bilgi şöyle oluyor.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5031 : 11 Aralık 2023, 20:53:58 »
Kırıcı olmak istemiyorum ama açıklamak zorundayım. Ben VLS söylememesi gereken şeyleri söylüyor demedim olmayan şeyleri söylüyor dedim afedersiniz.

Açık, Putty yılın üyesi rakibinin ayağını kaydırmaya çalışıyor...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 461
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5032 : 11 Aralık 2023, 21:51:26 »
27 Aralık'a az kaldı ama hala hızlı taksi testlerinden haber yok...Bazı forumlarda geçen hafta hızlı taksi testleri yapıldı diyor ama görüntü-video yok...Şimdiye kadar yapılması gerekmiyor muydu 16 gün kaldı uçuşa?

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5033 : 11 Aralık 2023, 21:57:01 »
Kırıcı olmak istemiyorum ama açıklamak zorundayım. Ben VLS söylememesi gereken şeyleri söylüyor demedim olmayan şeyleri söylüyor dedim afedersiniz.

Bu söylediklerinizi destekleyebilecek bir argümanınız var mı? Sn. VLS aa.bb.cccc tarihinde şu saatte bir ileti yazdı.İletisinde x dedi y oldu diyebilir misiniz? Yaptığınız şeye ad-hominem demek istemiyorum ama kırıcı olmaya çalışıyor gibi görünüyorsunuz. Sn. VLS yazdığı iletilerde düzgün bir üsluba sahip olan , yazdığı çizdiği şeyleri ölçüp tarttığı üslubundan belli olan bir forum üyesi.Ve açıkçası profiline girip en son ne yazdı diye takip ettiğim bir kaç forumdaşımızdan biri.Yıllarca Sadfor'da yazdıklarınızı , çizdiklerinizi , sorduğunuz cüretkar sorularla yarattığınız güzel tartışma ortamında yazılanları okuyarak Savunma Sanayi Endüstri'sini tanımış bir üye olarak ; gerek Sn. VLS gerek başka forumdaşları küstürmeye hakkınız olmadığını düşünüyorum!
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2023, 21:57:56 Gönderen: Bürküt »

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 29
« Yanıtla #5034 : 11 Aralık 2023, 22:41:56 »
Arkadaşlar bana karşı çıkabilirsiniz yurtdışı ülkelerin hertürlü bilgiye ulaşabildiği bir ülkede.

Çıkıp bir üniformalı askeri yetkinin gazına gelipte bilgi paylaşması sakıncalı olabilir demesi bence gülünç oluyor.

Her kurumda herkez herşeyi paylaşırken birilerinin çıkıp proje gizliliği demesi anlamsız

Sn Arda mevlütoğlu bu konuya deyinmisti bir hatırasında ingilizlere ait bir firma yetkilisi Ankara'ya ziyaret gelir o esnada füze fırlatmasına denk gelirler arda mevlütoğlu ne olduğunu bilmezken yurtdışı firma yetkilisi bunlar sizin geliştirmek istediğiniz hava savunma füzelerinin denemesi der.

Alem ne yaptığımızı hangi aşamada olduğumuzu biliyor sonuçta sattıkları komponentlerle ne yaptığımızı veya ne yapabilceğimizi biliyorlar.

Sözün özü Vls gibi paylasım yapanları küstürmeye gerek yok birkaç yetkilinin sözüne bakıp.

+1

Bizlerin de burada tartıştığımız bazı konularda, kendi düşüncesini de katarak bir açıklama getiriyor. Uçuş kontrol bilgisayarının kusursuz hale geldiğini söylemenin neresinde, gizliliği deşifre olabilir. Bu açıklamalarını hangi temele dayandırdığını da izah ediyor.
Sert ve itham edici yorumlar her insanın geri durmasına neden olur ki burada bunu gerektirecek bir "detay açıklama-gizlilik" durumu da göremiyorum.

Kendi adıma en son siper filo test atışı bilgisini paylaşmış biri olarak bende mi "Gizliliği ihlal" ediyorum? Aslında edinilmiş bir bilgiyi, buradaki tartışma ve sürecin daha sağlıklı olması adına yada değerlendirme becerisi yüksek arkadaşlarıma da bir done olması açısından genel kapsam çerçeveleri ile paylaşılıyor.

VLS'nin de yaptığı bundan öte bir durum içermiyor kanaatimdeyim.

TAI'nin gizleyip de VLS arkadaşımızın açıkladığı hangi konu var? Seçime endeksli Tv programlarında ve Youtube yayınlarında TAI adına zaten her şey açıklanmıyor mu veya bu ürünlerin aşamalarını merak eden ABD vs. gerçekten buralardan mı bilgi topluyor sizce yoksa bunun çok daha kolay ve isabetli bilecek imkanları yok mu.

%90'nı Halkın bir kısmına yönelik "Malı köpürtelim" stratejisinin geldiği nokta, formdaşları kaçırmak olmamalı.
+1

Devlet sırrı açıklamak başka, zaten 1-2 gün sonra medyaya düşecek ve gizlilik değeri olmayan bilgileri forumda paylaşlamak başka.

Buradaki arkadaşlar, Sn archangel99’un da söylediği gibi içeriden duyulan ve sır kabul edilmeyecek bilgileri paylaşmışlarsa bunun bir önemi yok.
Asıl mevzu edilecek konu Tusaş gibi bir firmanın yetkili ağızlarından Almanya’da aleyhimize kamuoyu oluşturacak bilgilerin alenen medyaya servis edilmesidir. Sn Bakan’da bu konuya asıl değiniyor.

Sn VLS’e gelince; bu arkadaşımız, kendi görüşünü ve bildiklerini burada paylaşıyor. Yanlış bir şey paylaşmışsa doğru kaynaklarıyla suratına vurmak varken, farazi ve kaynaksız ithamlarda bulunmak, yanlıştır ve bu arkadaşa karşı ayıp olur.

Sn VLS’e de tavsiyem, öyle “ben küstüm artık oynamıyorum” der gibi davranmaktansa, ithamda bulunanları, hodri meydan isbat edin diyerek er meydanına davet etmesidir.
Guzel aciklamisiniz. Size bir begeni.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 29
« Yanıtla #5035 : 11 Aralık 2023, 22:46:56 »
27 Aralık'a az kaldı ama hala hızlı taksi testlerinden haber yok...Bazı forumlarda geçen hafta hızlı taksi testleri yapıldı diyor ama görüntü-video yok...Şimdiye kadar yapılması gerekmiyor muydu 16 gün kaldı uçuşa?
Bu hafta sonunda bir video olacak diye gecmis sayfalarda soylendi.Anladigim kadari ile cuma gunu galiba... bekleyelim.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 233
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5036 : 11 Aralık 2023, 22:56:35 »
Burada kendince bilgilerini paylaşmaya çalışan insanları niye küstürüyorsunuz anlamıyorum. Ayrıca hiçbir arkadaşın forumu yönettiği felan yok gerektiğinde SKYWOLF hocam ve ben müdahale ediyoruz zaten kimsenin kimseye bir şey empoze etmeye çalıştığı da yok. Herkes forum kuralları dahilinde fikrini yazıp tartışıyor bundan daha doğal bir olay olamaz. Tekrar yazıyorum arkadaşlar  bilgilerini paylaşan/paylaşmaya çalışan insanlara karşı kırıcı olmayalım.
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2023, 23:09:52 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5037 : 11 Aralık 2023, 23:10:43 »
Burada kendince bilgilerini paylaşmaya çalışan insanları niye küstürüyorsunuz anlamıyorum. Ayrıca hiçbir arkadaşın forumu yönettiği felan yok gerektiğinde SKYWOLF hocam ve ben müdahale ediyoruz zaten kimsenin kimseye bir şey empoze etmeye çalıştığı da yok. Herkes forum kuralları dahilinde fikrini yazıp tartışıyor bundan daha doğal bir olay olamaz. Tekrar yazıyorum arkadaşlar  bilgilerini paylaşan/paylaşmaya çalışan insanlara karşı kırıcı olmayalım.
+1

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5038 : 11 Aralık 2023, 23:18:17 »
Evet ben olayı şakaya vurdum ama, yapılan ithamlar çok ağır. Bu ülkede 12-15 sene önce bir sürü insan, asker, alakasız bir şekilde eskiyen kanun ve mevzuattan da kaynaklı casusluktan, gizli belgeyi elinde bulundurmaktan senelerce tutuklu yattı, kumpaslara uğradı.

Açıkça çöp olmuş güncel olmayan kaynaklar, salakça fotoğraflar, dergilerde, internette yayımlanmış alenileşmiş bilgiler gizli belge sayılarak insanların başı yakılırken, suçlamayı yapanlar, asıl gizli belgelerin bulunduğu devletin kozmik odasını talan edip, buradaki bilgi ve belgeleri paylaştılar.   

Allah kötüye rastlatmasın, belayı uzak tutsun ama yakıştırmalara, dilden çıkanlara dikkat etmeli. Devletin buraları takip eden görevlileri hobi mahiyeti olanlar dışında da muhtemelen zaten vardır. Bir sıkıntı varsa görevi olan yapar. Veya burada biraz samimi ortam varsa özelden atarsın mesaj uyarırsın, yönetimden silinmesini istersin vs vs . Aleni olarak kimsenin diğerinin izzeti nefsi, şerefi ile oynama hakkı yoktur. 
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2023, 00:12:18 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 266
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #5039 : 12 Aralık 2023, 03:49:44 »
Bu söylediklerinizi destekleyebilecek bir argümanınız var mı? Sn. VLS aa.bb.cccc tarihinde şu saatte bir ileti yazdı.İletisinde x dedi y oldu diyebilir misiniz?

@putty iddiasına kanıt sunar mı bilmem, zaten orası beni ilgilendirmez.

Benim sorduğum sorunun nedeni, Sayın VLS'nin şu iletisidir:

http://www.defenceturk.com/index.php?topic=4544.msg139270#msg139270

Burada Sayın VLS, TİSU projesinin delta kanat veya uçan kanat olmadığını yazdı. Hatırlarsanız, sonradan TİSU projesindeki dronun adı Anka-3 olarak belirlendi.

Sorumun ikinci kısmı yani "bu koşullar altında size neden güveneyim" kısmı amacını aşmış olabilir. Kastım Sayın VLS'yi incitmek değildir. Sadece bu konuya açıklık getirmesini umuyorum. Forumdan ayrılmasını ise hiç istemiyorum.