Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1026804 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #4700 : 16 Kasım 2023, 14:06:39 »
Bu uçak standart bir tasarıma sahip değil çift motorlu ebat olarak büyük daha önce bu karmaşıklıkta bir uçak üreten 3. ülkeyiz zor bir tasarım. Bu büyüklükteki bir uçağın havada nasıl bir tepki vereceğini bilmiyoruz hurjet tek motorlu ve f16 dan dolayı tecrübemiz var. çift motor ve stealth tasarımlı bir uçakta hiç tecrübemiz yok . Daha bir çok analatamayacağım ayrıntı var bu yüzden zor proje. Kore nin uçagı abd desteğine ragmen bu kadar kısa sürede uçmadı kaldıki bizim uçakla mukayase bile edemeyeceğiniz bir uçak .

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4701 : 16 Kasım 2023, 14:54:07 »
Bu uçak standart bir tasarıma sahip değil çift motorlu ebat olarak büyük daha önce bu karmaşıklıkta bir uçak üreten 3. ülkeyiz zor bir tasarım. Bu büyüklükteki bir uçağın havada nasıl bir tepki vereceğini bilmiyoruz hurjet tek motorlu ve f16 dan dolayı tecrübemiz var. çift motor ve stealth tasarımlı bir uçakta hiç tecrübemiz yok . Daha bir çok analatamayacağım ayrıntı var bu yüzden zor proje. Kore nin uçagı abd desteğine ragmen bu kadar kısa sürede uçmadı kaldıki bizim uçakla mukayase bile edemeyeceğiniz bir uçak .

Bence tam tersi küçük olanı uçurmak daha zor ; kanat alanı daha az ...

Bugün hiç sevmediğim Ahmet Hakan'ın yazısındaki bir söz hoşuma gitti....   En iyi, iyinin düşmanıdır.(Voltaire)

Hatta arkadaşlar bilir bizim projelerin ağır işlemesi , kurmay heyetlerin sürekli yeni isterler ortaya koyarak projeyi geciktirmelerini çok eleştirirdik... İşlerimizi mükemmeliyetçilik takıntısıyla ağırdan alıyoruz...Koyuverin gitsin biraz ilerlemek lazım... Biz ABD değiliz ki zamanımız olsun....
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2023, 14:58:21 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4702 : 16 Kasım 2023, 15:31:46 »
Okuduğunu anlamıyorsun galiba konu KuzeyKore değil
Konudan haberdarım. Verilen örneğin absürtlüğüne yanıyorum.

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4703 : 16 Kasım 2023, 18:39:02 »
Ne güzel söylemişsin kanat alanı daha az diye biz burda kaldırma kuvvetinden bahsetmiyoruz uçağın Stall olma durumu vb özellikleri ve bu büyüklükteki ve tasarımdaki  bir uçak için elimizde yeterince veri olmadığını düşünüyorum çünkü daha önce buna benzer bir uçak yapmadık. Sadece kuyruk kanadı f16 kanadı kadar bir uçaktan bahsediyoruz ve tasarım stealth hava alıkları stealth onların içine giren hava vb birçok özellik standart bir uçak da yok kuyruk lar bile başlı başına bir muamma yapılamaz demiyorum bu kadar kısa zamanda uçurmak çok büyük bir iş diyorum okadar.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2023, 18:40:46 Gönderen: malaga »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4704 : 16 Kasım 2023, 23:12:17 »
Türk Silahlı Kuvvetlerinin elindeki muharip uçakların, görevlerini karşılayıp karşılamayacağına yönelik soruya Güler, "F-16'larımız, F-4'lerimiz bizim yapacağımız görevler için yeterli.

Ancak biz tabii ki ileri bakıyoruz. İleri için de başlangıçta F-35'e  müracaat etmiştik fakat F-35'te birtakım problemler çıktı. Onun da alternatiflerini çalışıyoruz.

F-16'larımızı modernize etmek için F-16 Blok 70 Viper'den 40 tane hazır alacak, 79 tanesinin modernizasyonunu TUSAŞ'ta kendimiz yapacağız." yanıtını verdi.

"Bizim için asıl olan iki uçağımız var." diyen Güler, "Bunlardan biri Hürjet. Bu aynı zamanda bizim eğitim uçağımız olacak.

Aynı zamanda da muharip uçak. Asıl hedefimiz 5'inci nesil milli muharip uçağımız Kaan. Bu yılın sonunda inşallah ilk uçuşunu yapacak.

5'inci nesil bir uçak. Kendi motorumuz için çalışıyoruz. 2028'de yerli motoru vereceğiz, en geç 2032'de de kendi motorumuzla uçuyor olacak." dedi.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4705 : 16 Kasım 2023, 23:54:55 »
Selamlar,
4NG Savaş uçaklarında elektronik kumanda yüzeylerinden dolayı, manuel stabil süzülme açısı tam dengede istenmez. Uçuş kontrol yazılımı burada uçağın süzülme, hücum açısını ve gerekirse takatini kontrol eder.
TAİ Mühendislerinin bir vidaya binen yükleri dahi aylarca kontrol-test ettiğini bilen biri olarak, ilk uçuş teker kesme ve belki 4-12 dk. bir alçak süzülme olacaktır. Böyle olması da gerekir. Kritik olan bu uçuşta, uçuş kontrol bilgisayarındaki yazılan yazılım... Yeni tanımlı bir uçak için bunu yazımı-entegrasyonu bittiyse ve aşama testleri tamamlandıysa, uçak kısa sürede olsa kaldırılır. yazılımın testlerinden biri dahi yetişmezse uçak beklemelidir ki aksi durumda sonuçları proje için ciddi sorunlar doğurur.

Ayrıca genel konu olarak; "Kuvvet istedi" söylemi. Kuvvet, imkansızı değil mümkün olanı ister ve sürekli projeksiyonlar yaparak önceliği temel ihtiyaç olarak belirler. Örneğin Tankı haklı olarak Kuvvet istedi ve ilerde yapılacaksa Altay'ın isterlerini iletti ama 2009 kısa vadeli tedarikte, ortada olmayan Altay'ı doğal olarak talep etmedi. Yani "temel ihtiyacım ama yerlisi gelene kadar beklerim" gibi irrasyonel yaklaşımlar Kuvvetlerden beklenmemeli... Yaptığı projeksiyona dayalı tedarikteki aksamaların neye mal olacağını en iyi Kuvvetler görür.

Şuan Kısa vadeli tedarikte ise F-16, hala Tank, Firkateyn istiyor ama mesela Atak-2'yi, ANKA-3'ü, bunun gibi sürekli gündem yapılan birçok projeyi Kuvvet talep etmedi çünkü elzem olan ihtiyaçlarının teminin gecikmesi durumunda neler olabileceğinin farkında ve "olmazsa olmaz"larını istiyor.
Yapılanlar yanlış mı? Elbette değil hatta geç bile kalınmış, ancak etkin olmak için ana projeler ayıklanmalı, tüm irade ve kaynağın belirli projeksiyonlarda yönetilmesi artık kaçınılmaz, bu projeler yelpazesini popülizm unsuru gibi algılayıp, zamansal savrulmalara devam edemeyeceğimiz aşamalardayız...

Gerçekliğimiz neydi ve Gerçek ne, Tanımımız neydi ve tanımlanan ne, Projeksiyonumuz neydi ve gerçekleşen ne, Hedeflerimiz neydi ve biz neresindeyiz? Bunları ıskalamaya devam edip, gerçeklerin yerine popülizmi, beklentiyi ve her şeyden biraz anlayışını koymaya devam edersek, bir kaç seneye bambaşka bir gerçekliğe uyanmamız kaçınılmaz olacaktır.

Yaşar Hocam,
Objektif bakan her kişi belirttiğiniz konuları görüyor ve katılıyor ancak konu özünden kimi zaman öyle farklı motivasyonlarla savruluyorki; Teknik veya ileriye dönük projeksiyon analizinde dahi, gerçekler karşı muhatabında bilinç yerine taraf bulmayla sonuçlanabiliyor..

Çok güçlü ordumuz mu var! Kime ve neye göre? Suriye, Irak ve İran'a göre mi? Yoksa konvansiyonel sistemlerden yoksun terör örgütlerine göre mi veya sana saldırması olası gördüğün motivasyonda olan disiplinlerin saldırısında kara kuvvetine mi ihtiyaçları var?! Tekrar düşünelim ne kadar güçlüyüz?

Yine söylüyoruz; Bazı elzem alanlardaki projelerin, konjonktürel açıdan zamanı aşılmak üzere! Belirli temel projeleri öncelemeli aksi halde Ülkenin geleceği açısından telafisi mümkün olmayan sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalabiliriz.

Diğer yandan ancak tüm bunlarla eşgüdümlü olarak, Ülke geleceği adına tehlikeyi biz zaten çoktan satın almış da olabiliriz? oda ayrı tartışma konusu.

« Son Düzenleme: 17 Kasım 2023, 00:46:22 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #4706 : 17 Kasım 2023, 00:42:27 »

Diğer yandan ancak tüm bunlarla eşgüdümlü olarak, Ülke geleceği adına tehlikeyi biz zaten çoktan satın almış da olabiliriz? oda ayrı tartışma konusu.

Vaay. Bu tartışma konusu ilgimi çekti. Biraz açabilir miyiz değerli arkadaşımız.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
« Yanıtla #4707 : 17 Kasım 2023, 00:54:55 »

Vaay. Bu tartışma konusu ilgimi çekti. Biraz açabilir miyiz değerli arkadaşımız.

Bana sorarsanız ülkenin demografik yapısının değiştirilmesinden daha büyük bir problem yok şu an. Bir ülkeyi işgal etseniz bile bu kadar çok insanınızı o ülkeye sokamazsınız.

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4708 : 17 Kasım 2023, 01:04:31 »

Satın alınmış/Kabullenilmiş tehlike asıl olarak birden çok bağlı unsura dayansa da, ana unsura ilişkin neden-sonuç ilişkisini şu konuda değerlendirmiştim.
http://www.defenceturk.com/index.php?topic=209.1160

Satın alınan tehlikenin bu değerlendirmede nedenselliği özne gibi dursa da, değişmeyen tehlikenin Sonuç da olduğunu söylemeliyim.
« Son Düzenleme: 17 Kasım 2023, 10:39:56 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 616
« Yanıtla #4709 : 17 Kasım 2023, 08:41:51 »
Anladım ve katılıyorum. Bu tehdidin farkındayız pek çoğumuz. Peki farkında olması gerekenler ne kadar önemsiyor!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com