Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1027172 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #4680 : 15 Kasım 2023, 20:05:46 »
Rüya gibi valla. Kaan, AESA, hava hava füzeleri, elektronik harp
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4681 : 15 Kasım 2023, 20:11:09 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4682 : 15 Kasım 2023, 21:09:28 »
Ben 2700 diyerek bir tahminde bulunmak istiyorum modül sayısı konusunda
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2023, 21:11:15 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4683 : 15 Kasım 2023, 21:32:09 »
https://www.savunmasanayist.com/ssb-milli-f-16-aesa-radar-icin-tarih-verdi/

Yukarıdaki yazıya inanacaksak; SSB, 2002 Mart ayı başında 2022 yılının sonunda, Murad radarını F16’ya takacakları konusunda tarih vermişti. Bunun üzerinden şu anda tam bir yıl geçmiş biz hala Murad bekliyoruz. (Yunan Rafale ve yeni V70’li F16 sayılarını her geçen gün arttırıyor. Biz hala “Murad”ımıza eremedik)
O yetmezmiş gibi şimdi bize Bürfis mavalını anlatıyorlar.
Savunma sanayisi konusundaki yazılanların %90’ı CEK ve CAK.
Bilhassa Aselsan, F16 radarı konusunda tam sınıfta kaldı. Özgür modernizasyonunu yarı yolda bıraktı. Murad radarsız Özgür, boş bir hikayedir.

Koca Türkiye Cumhuriyeti’nin modern tank gücü 169 adet M60T ile çok düşük sayıdaki modernizeli Leo2a4’tür. Bunların dışındaki tankların hepsi demir tabuttur.

Burnumuzun dibindeki Yunan, Rafale ve F16 V70 modernizasyonu yapıyor; üstüne F35 alımı için anlaşmaya hazırlanıyor. Biz hala CEK ve CAK dinliyoruz.

Bozdoğan ve Gökdoğan hala seri üretime girmedi. Gökhan desen daha piyasaya bile çıkmadı. Biz de Hababam yazıyoruz; yok sıvı jel yakıtlıymış, yok Roketsan’ın yaptığı akbaba katı yakıtlıymış, vs vs.

Daha deniz hedeflerini vuracak SOM-C ler bile test edilmedi.

Hava kuvvetlerimiz çağın gerisine düşme durumunda. Herşeyimiz KAAN’a bağlamış durumdayız. Motor alamazsak o da bir ikinci Altay fiyaskosu olma yolunda.

Anka 3 hala uçmadı. KE’de motor sıkıntısı var.

İstif sınıfının son 3 gemisi çok şükür üretim hattına alındı. Ama F515’in de dahil bu 4 geminin HSS füzeleri henüz hazır değil hala.

Denize uyumlu helikopter işini hala çözebilmiş değiliz.

Reis sınıfı denizaltılar en az 1 yıl gecikmeli olarak ta olsa neyse ki üretim halinde. Ama Türk tipi hücumbotların hala üretimine başlanmadı.
Elimizde 4 adet Milgem korveti ve 16 adet Tuzla YTKB miz var. Hem öz korumaları hem de silah sistemleri yetersiz.
Hava savunma fırkateyni konusunu hiç açmayalım!

Doğruları söyleyeni 9 köyden kovarlar. Ama öz eleştiri de şart. Dost acı söyler hesabı!
Çok proje var. Hepsine para bulunur mu? İstenirse bulunur. Ama hepsini üretime alacak insan gücü ve teknik know how sıkıntısı olduğu da bir gerçek.

Bazı acil ve ülke bekası için şart olan mevzulara eğilinmesi gerekiyor. Bunlar :
1. Hava kuvvetleri: Ara uçak alımı ve Motor konusunda dış teknik yardım. Özgür projesine radarıyla birlikte adam gibi başlanması.
2. Akıllı mühimmatlar: bir an önce devreye alınmaları. a2a ve uzun mesafeli stand-off akıllı mühimmat üretimine daha çok kaynak ayrılması.
3. Tank ve Obüs için motor işine aciliyet tanınması.

Daha çok yazılacak var ama…..

Çevrimdışı SATURN

• DefenceTurk
  • *
  • 8
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4684 : 15 Kasım 2023, 21:56:47 »
Ben 2700 diyerek bir tahminde bulunmak istiyorum modül sayısı konusunda

benim tahminim 2000-2150 arasinda

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4685 : 15 Kasım 2023, 23:01:00 »
https://www.savunmasanayist.com/ssb-milli-f-16-aesa-radar-icin-tarih-verdi/
Koca Türkiye Cumhuriyeti’nin modern tank gücü 169 adet M60T ile çok düşük sayıdaki modernizeli Leo2a4’tür. Bunların dışındaki tankların hepsi demir tabuttur.

Daha deniz hedeflerini vuracak SOM-C ler bile test edilmedi.

Anka 3 hala uçmadı. KE’de motor sıkıntısı var.

İstif sınıfının son 3 gemisi çok şükür üretim hattına alındı. Ama F515’in de dahil bu 4 geminin HSS füzeleri henüz hazır değil hala.

Denize uyumlu helikopter işini hala çözebilmiş değiliz.

Hava savunma fırkateyni konusunu hiç açmayalım!

1.) Kesinlikle haklısınız ama burda kuvvetinde hatası var. AMT tank da AMT tank diye tutturmuşlar. Ellerinde M60 olan kuvvete sormazlar mı bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Orada aslanlar gibi Kaplan tankı var. 1000 beygirlik motoru bir şekilde CAT ,CUMMİNS vs vs buluruz. Tulpar var Altay  ile ortak yakın platform olsun diye. Hadi bu da olmadı Zırhlı araçlar projesini sonlandırın da artık 8x8 yada 6x6 araçları alın. Paletli ZMAları alalım. Üstüne 105’lik kule felan bişeyler  denenir. Ortalık kirpi dolu.

2)Hakikaten yaaa. Som projesi ne zaman başladı. Platform ortak yazılıma sahip aşağı yukarı içindeki elektronikler aynı formu aynı vs vs yapın artık şu platformu ne kadar zor olabilir. 2013’ te ilk SOM atıldı. Sonraları SOM J başladı. 0’dan mı füze tasarlıyorsunuz anlamadım ki. Çakır’ın testleri daha erken gelecek. SOM’un modelleri daha gelmedi.Ama bence proje bitti söylenmiyor gibi.

3) Genel olarak Sihalarda  sektörden önde olduğumuz için ve hala doktrin tam oluşmadığı için ve motor sorunu heryerde baş göstermesiyle yapacak bir şey yok. TEİ’yi bekleyeceğiz.Genel anlamda öndeyiz sorun çok yok. Evet hava platformlarındaki ihtiyacı bunlarla biraz olsun kapatmalıyız ama yapacak bir şey yok.

4) Deniz kuvvetleri hakkında konuşmak istemiyorum. Konuşursam ağır konuşurum. Ukrayna’ya gemi , Pakistan’a gemi tamam çok güzel. Dzkk’ya gemi…. yok para yok. Yaa koca ülke biraz etinden tırnağından arttır şu AS3600 korvetinden yapar ya  4 adet alın başlasın proje. As3600 olmasın As4500 olsun sabit radarlı, 64 lançerli, 76 mm toplu bişeyler çıkması lazım.TF2000 başlasın artık neyi bekliyoruz anlamadım ki. Zaten projede motorları ve güç sistemini yapamayacağız ee sonarlar, radarlar , lançerler vs vs biz saç inşa ederken yavaş  yavaş başlamışken gelmeye başlar. En kötü saçlarını arka arkaya inşa eder bekleriz. Şimdi ASFAT tersanesi 1 tane gemi inşa etmeye başlarsa 7 gemiyi nasıl yapacağız anlamıyorum ki. Hisar sınıflarının diğer gemileri hakkında sözleşme duyan varmı? Neyi bekliyoruz. Düz Milgem işte güç sisteminde farklılık var birkaç kısım farklı. RMK Marine, Dearsan, Sedef vs vs 1er 1 er dağıtın işte. Hücumbot projesinde neyi bekliyoruz. Bunu da anlamış değilim. Radar hazır ,top hazır, elektronik alt suitler hazır, diğer silahlar da hazır.Motor zaten yok. 5 sene sonra olacağı da şüpheli. Tasarım süreci bitmeli artık. Ama tutturmuşuz uçak gemisi de uçak gemisi. Tabi siyasetin hoşuna gidiyor. Siyasi şov bir bakıma.

5)Deniz kuvvetleri bas bas bağırıyor. Helikopter yok helikopter yok diye. Oturmuşuz Ukrayna motorlu ağır sınıf Atak 2 yapıyoruz.Ts3000 olmadan neden başladık ki. Bu kadar iyi bir helikopteri kusura bakmayın ama 40 yıl önce ortaya çıkmış dandik Ukrayna motorları ile mi uçurmayı hedefliyorduk savaş olmasa. Elde ihtiyaç kıyma,  pirzola almaya çalışıyoruz. Şimdi de T629 helikopterinin çalışması hızlanmış. Elde onlarca Atak var yoksa üretin tutan mı var. Gökbey’i marinize edip koyalım denilince çalışmalar devam ediyor. Atak 2’yi  uçuracağımıza Gökbey Marinize etsek şimdiye bitmişti. En azından ortada prototip olurdu. Hadi madem yeni platform yapılacak T925 çok çok daha büyük ihtiyaç biz Atak 2 ile uğraşıyoruz. Bu saldırı helikopterlerini  sahi Siha’lar varken hangi büyük orduya kullanmayı düşünüyoruz. Patır patır düşüyor bunlar. Terör içinse dağda düzgün terörist kalmadı. Atak ile de bunu gayet de  yaparız. Dağdaki 2 adam için adalar denizinde helikoptersiz kalıyoruz. Önceliğimiz ve mücadele edeceğimiz güç  Yunan ordusuna karşı adalar denizinde  mi olacak yoksa dağdaki 2 terörist mi.

6) Valla bencede açmayalım.

Daha birde seri üretime giren ürünlerin üretim adetleri ve üretim kapasitesi konusu var ona bu forumda çok girdim, girdik gerek yok.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2023, 23:02:44 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #4686 : 15 Kasım 2023, 23:09:52 »
Bizim Altay tankı projesi takvimdeki tüm hoş görüleri de dikkate alarak yorumlarsak artık proje kapandı başarılamadı kabul etmek gerekiyor. Önümüzdeki yıllarda ortaya bir ALTAY tankı çıkarsa o yeni bir iştir artık eski proje değildir bir tank projesi çünkü 20 yıl sürmez. İlan edilmedi ama biz tankı becerip yapamadık proje kapanmıştır artık. ALTAY ın küllerinden yine bir tank ortaya çıkacaktır oda ikinci tank projemizdir inşallah o başarılır. Resmi olarak ALTAY projesi devam ediyor kimse başaramadık demez ama hissiyat olarak endüstriyel ahlak gereği proje başarılamamış kabul etmemiz gerekiyor artık. Her proje başarılacak diye bir kaide yok iş üstlenenlere sonsuz zaman tanımıyoruz makul esneklik tanındı yine yapılamadı bu proje artık sönmüştür ahlaken.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2023, 23:13:39 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 460
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4687 : 15 Kasım 2023, 23:27:32 »
Bu saydıklarımızı gerçekleştirmek bizim sadece savunmamızı güçlendirir ama   tank , uçak, hss , fırkateyn vs  olası bir koalisyon saldırısından bizi  koruyamaz...Örnek Irak,Afganistan,Libya vs koalisyon saldırıları...

Yani bizim 1000 tane Altay tankımızın olması , 15 tane İ sınıfı fırkateynimizin olması bize karşı koalisyon saldırısından bizi koruyamaz kendimizi kandırmayalım...

Tabiki bunlar da  yapılmalı ama düşmanı bize yapmayı düşündüğü bir saldırıdan caydıracak darbe vurma yeteneğinizi artırmak için mutlaka ama mutlaka balistik füze kapasitemiz nitelik ve nicelik yönünden artırmalıyız...

Doktirinimiz şu olmalı " Türkiye'ye komşu tüm ülkelerin en sınır uç noktasını vuracak  menzilde , önlenmesi güç balistik füze kabiliyeti oluşturmak"
Düşman ve düşmana üs olacak ülke bilmeli ki bize hasmane tutum sergiledikleri an darbeyi yerim...
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2023, 23:28:32 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 29
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4688 : 16 Kasım 2023, 10:17:26 »
Bencede caydırıcı güç olmak istiyorsanız nükleer balistik güç olmalısınız bunun başka çözümü yok örnek Kuzey Kore hiç kimse aklından bile geçiremiyor Kuzey Kore'ye saldırmayı.

Çevrimdışı Fedakar _asker

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4689 : 16 Kasım 2023, 10:28:49 »
Kuzey Kore Çin in uydu devletidir.