Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1027178 defa)

0 Üye ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #4650 : 11 Kasım 2023, 15:42:59 »
Ama acaba T700’ler neden gecikti ve lisans süresi içinde istenilen adet üretilmedi?

Yok, muhtemelen ondan değil. TEİ büyük olasılıkla 38 adet T70 helikopterine yetecek kadar, yani yaklaşık 84 adet T-700 motorunu üretip teslim etmiştir. T70'lerin kalan adetleri için lisans çıkıp çıkmayacağı belli olmadığından, şu aşamada daha fazla T-700 motoru üretmeye gerek görmemiştir.
Pardon! Sn Merzifonlu,
Yanlış yazmışım! T70 olacaktı. Yani helikopter neden gecikti?
Düzeltiyorum!

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4651 : 11 Kasım 2023, 16:15:54 »
Ama acaba T700’ler neden gecikti ve lisans süresi içinde istenilen adet üretilmedi?

Yok, muhtemelen ondan değil. TEİ büyük olasılıkla 38 adet T70 helikopterine yetecek kadar, yani yaklaşık 84 adet T-700 motorunu üretip teslim etmiştir. T70'lerin kalan adetleri için lisans çıkıp çıkmayacağı belli olmadığından, şu aşamada daha fazla T-700 motoru üretmeye gerek görmemiştir.
Pardon! Sn Merzifonlu,
Yanlış yazmışım! T70 olacaktı. Yani helikopter neden gecikti?
Düzeltiyorum!

Parça bekleniyormuş diye duydum. Aviyonik parçası galiba. Bizimkilerin de pek acelesi yok anlaşılan. Acil gerekseydi, o parçalar çoktaan "yerlileştirilmiş" olurdu.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 49
« Yanıtla #4652 : 11 Kasım 2023, 20:35:22 »
Bazı şeyler geride kaldılar yavaş yavaş bizler de bunu idrak ediyoruz artık bir black hawk  olmazsa olmazımız değil, çünkü binlerce askerle tim indirmesi yapmaya gerek kalmadı, adamların tepesine oturduğumuz yerden envayi çeşit mühimmat atıp düzinelercesini imha edebilecek yetkinliğe ulaştık, kalanlar içinse eldeki helikopterler iyi kötü işi götürecek sayıdalar amerikalının ağız kokusunu çekmeye çok da heves kalmadı böylece,  5 saldırı helisi için senelerce bizi yalvartmışlarken şimdi bunların da adeti 100 e yaklaştı, yani bazı ekipmanda doyuma ulaştık ve üstelik bunların devri de kapanmak üzere. 100 tane daha black hawk olsa ne , olmasa ne

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 39
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4653 : 11 Kasım 2023, 21:05:12 »
Ayrica Ukrayna'da gorduk. Her ne olursa olsun asker sayin fazla ise caydirici oluyorsun. Bati tum silahlarini verdi. Halen daha bir nane olmadi. Hatta son 1-2 ayda Rusya daha cok toprak aldi Ukrayna'dan.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4654 : 11 Kasım 2023, 21:06:15 »
+1 Sayın DelKu doğru diyor.

Ukrayna Savaşı da gösterdi ki, hem helikopterlerin görevlerini sahada devralabilecek sistemler gelişti, hem de helikopterlerin kendileri kolay hedefler haline geldiler.

Yalnız, tam da bu noktada SSB'na bir eleştirim olacak: Kargo Dron işine gereken önemi vermiyorlar. Helikopterler artık kolay hedefler, tamam kabul. Ama havadan nakliye ihtiyacı da ortadan kalkmadı.

Yitirildiğinde can acıtmayacak kadar ucuz olan; ama kapasiteli ve uzun menzilli kargo dronlarına ihtiyacımız her zamankinden fazla. Keza "Kargo İKA" da lazım.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4655 : 11 Kasım 2023, 22:05:12 »
+1 Sayın DelKu doğru diyor.

Ukrayna Savaşı da gösterdi ki, hem helikopterlerin görevlerini sahada devralabilecek sistemler gelişti, hem de helikopterlerin kendileri kolay hedefler haline geldiler.

Yalnız, tam da bu noktada SSB'na bir eleştirim olacak: Kargo Dron işine gereken önemi vermiyorlar. Helikopterler artık kolay hedefler, tamam kabul. Ama havadan nakliye ihtiyacı da ortadan kalkmadı.

Yitirildiğinde can acıtmayacak kadar ucuz olan; ama kapasiteli ve uzun menzilli kargo dronlarına ihtiyacımız her zamankinden fazla. Keza "Kargo İKA" da lazım.

Eldeki iş yükü o kadar fazla ki maalesef bazı projeler beklemek zorunda kalıyor.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 264
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4656 : 11 Kasım 2023, 22:36:01 »
Eldeki iş yükü o kadar fazla ki maalesef bazı projeler beklemek zorunda kalıyor.

Buna katılmıyorum. Bu turbofan motoru gibi bir Ar-Ge projesi değil. Bu basitçe tedarik işi. Ürünler halihazırda %95 hazırlar. Örnek:

https://dasal.com.tr/tr/haberler/dasal-yeni-urunleri-kargo-75-ve-carpan-iha

Burada bürokratik inisiyatif alma sorunu var. HSS en öncelikli tedarik projemiz, onda hemfikirim. Ama bunda da bir yerden ufak ufak başlamak lazım. Hiç olmazsa bahse konu zımbırtılarda tecrübeli personel şimdiden yetişir.
« Son Düzenleme: 11 Kasım 2023, 22:39:54 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 296
« Yanıtla #4657 : 11 Kasım 2023, 22:47:22 »
Benim için Kaan projesi bir tektir oda uçağın uçmasıdır. 45 gün sonra uçak uçsun ondan sonra orduya vermişler motor bulmuşlar bulamamışlar beni hiç ilgilendirmiyor. Benim coşkumda böyle arızalı bir coşku işle yapsınlar uçsunlar benim için yeterlidir. Hürjet mesela benim için bir şey kaldı silahlı modelide olunca bitmiş bir proje artık. Ordu almış almamış hiç umrumda değil
Rusya Ukrayna savaşının çözümü bağımsız Kırım devletidir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 188
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4658 : 11 Kasım 2023, 23:20:51 »

Buna katılmıyorum. Bu turbofan motoru gibi bir Ar-Ge projesi değil. Bu basitçe tedarik işi. Ürünler halihazırda %95 hazırlar. Örnek:

https://dasal.com.tr/tr/haberler/dasal-yeni-urunleri-kargo-75-ve-carpan-iha

Burada bürokratik inisiyatif alma sorunu var. HSS en öncelikli tedarik projemiz, onda hemfikirim. Ama bunda da bir yerden ufak ufak başlamak lazım. Hiç olmazsa bahse konu zımbırtılarda tecrübeli personel şimdiden yetişir.

Muhakkak kağıt üzerinde ya da kenarından köşesinden pek çok proje vardır masada. Ama Temel Kotil'in dediği bizim için şu an ana proje KAAN. Onu bir bitirelim sonra pek çok proje gelecek dedi. Yolcu uçağı dahil. Ama KAAN bizim için en öncelikli proje ve kaynaklar, tüm iş yoğunluğu KAAN'a yönlendirilmiş durumda.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 110
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #4659 : 12 Kasım 2023, 01:00:53 »
şeksiz şüphesiz ana proje ve nerdeyse tüm kaynakların aktarıldığı proje. kaan teslimleri başlar başlamaz belli sayıda mühendisi kaanın yeni bloklarının geliştirilmesi için alı koyup geri kalanına önce askeri kargo uçağı sonra iş jeti ardından bölgesel yolcu uçağı işlerini verecekler. yani anlayacağınız en az 20 sene tüm mühendislere fazlasıyla yetecek proje var. 20 sene içinde devasa bütçesiyle dünyadaki ilk 10 savunma sanayii şirketinden biri olacak tusaş.