Gönderen Konu: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON  (Okunma sayısı 121951 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet75

• DefenceTurk
  • *
  • 44
  • DefenceTurk.com
Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
« Yanıtla #790 : 05 Mayıs 2024, 13:49:13 »
Ben bu rusçudan sahsen çok sıkıldım. Yönetime de seslenmek istiyorum;  devam eden bir savaşın taraflarından biri olan Rusyanın gönüllü veya paralı  etki ajanlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle de yabancı forumların ortak dili olan ingilizce vb ile değil de buraya girip düzgün(kitabi)  bir Türkçe ile yazanlardan.

Bağımsız bir Türkiye ve bunu sağlamak için neler yapıyoruz/yapmalıyız konuşulan  her konuda ve fikirde karşımıza bu rusçu çıkıyor. Ben bunlarla hem suriyede hem azerbaycanda tanıştım, tartıştım. Buna da defalarca bu forumda olta attım tartıştım..Hiç de öyle forum için bir renk veya masum savunma sanayisi meraklısı bir genç değil. Bunlar gibi binlercesi tüm dünyada her konudaki tartışma forumlarında ve her dilde mevcut.

Bildiğiniz gönüllü veya paralı bir etki ajanı. Yabancı forumlardaki bizim saftirik gençlerden de değil. Her konuyu takip edip her konuya bilinçli girdi  yapıyor. Türkiyedeki kurumsal amerikan karşıtlığının da farkında. Susturmak için Amerikancı mısın tabirini bile kullanmaya başladı. Cürrete bakın.

Forumu takip eden genç dimağlara rusya ve rus ordusu propagandası yapıyor. Artılarını ve eksilerini tartmak tabi ki yönetimin işi , ancak ben yine de son kez ve açık olarak yazmak istedim daha da yazmam zaten. Kararınıza saygılıyım.

« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2024, 13:53:41 Gönderen: Mehmet75 »

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 232
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #791 : 05 Mayıs 2024, 14:56:53 »
Ben bu rusçudan sahsen çok sıkıldım. Yönetime de seslenmek istiyorum;  devam eden bir savaşın taraflarından biri olan Rusyanın gönüllü veya paralı  etki ajanlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor. Özellikle de yabancı forumların ortak dili olan ingilizce vb ile değil de buraya girip düzgün(kitabi)  bir Türkçe ile yazanlardan.

Bağımsız bir Türkiye ve bunu sağlamak için neler yapıyoruz/yapmalıyız konuşulan  her konuda ve fikirde karşımıza bu rusçu çıkıyor. Ben bunlarla hem suriyede hem azerbaycanda tanıştım, tartıştım. Buna da defalarca bu forumda olta attım tartıştım..Hiç de öyle forum için bir renk veya masum savunma sanayisi meraklısı bir genç değil. Bunlar gibi binlercesi tüm dünyada her konudaki tartışma forumlarında ve her dilde mevcut.

Bildiğiniz gönüllü veya paralı bir etki ajanı. Yabancı forumlardaki bizim saftirik gençlerden de değil. Her konuyu takip edip her konuya bilinçli girdi  yapıyor. Türkiyedeki kurumsal amerikan karşıtlığının da farkında. Susturmak için Amerikancı mısın tabirini bile kullanmaya başladı. Cürrete bakın.

Forumu takip eden genç dimağlara rusya ve rus ordusu propagandası yapıyor. Artılarını ve eksilerini tartmak tabi ki yönetimin işi , ancak ben yine de son kez ve açık olarak yazmak istedim daha da yazmam zaten. Kararınıza saygılıyım.

Bu forumdaki herkes aklı başında insanlar. Rusçulukla itham ettiğiniz kişi kime göre neye göre etki edecek buradakilere? Bir diğer arkadaşımız da Amerikalıları çok savunup Ruslara  ağır laflar ediyor onu da Amerikancılıkla mı suçlayacağız? Ayrıca kimsenin kimseyi bir şeylerle suçlamaya  ve kişisel tatışmalara girmeye hakkı yok herkes forum kuralları içerisinde istediği gibi görüşlerini yazma hakkına sahiptir. Gerekirse ben ve SKYWOLF hocam gereğini yaparız. Konumuzu dağıtmadan tartışmalarımızı sürdürelim.

« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2024, 15:00:08 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı marmara

• DefenceTurk
  • *
  • 50
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #792 : 05 Mayıs 2024, 15:28:09 »

İnsanoğlu doğuşundan itibaren, hatta yakın tarihte bile sizin gibi insanlar yüzünden neler çekmedi.
Fetöcü hainlerden değil, onlarla hiç alakası olmayanlardan bahsediyorum. Tanıdıklarımız, duyduklarımız veya yakınlarımız da vardır arasında
"sizin gibilerin" şikayeti yüzünden vatanını terkedenler, hapiste yatanlar bile vardır.

Amacım Yahudileri savunmak değil, 1935-45 arası Avrupa'da milyonlarca Yahudiler katledildi, hatta Yahudi olmayan "sizin gibilerin"
nazilere şu adamın kara kaşı varmış gibi şikayeti yüzünden binlerce bankacı, esnaf, müzisyen, öğretmen veya sıradaki vatantaşlar bile Yahudi damgası yiyerek katledilmişti.

Stalin döneminde Sovyetlerde patronunun koltuğunu ele geçirmek için KGB'ye "sizin gibiler" şikayet ediyordu anti komunistmiş damgasıyla. Hatta kendisi cahil,
yanındaki başarılı yazar meslektaşını öldürtmek için de şikayet ediyordu ve ölen yazarın masasındaki neredeyse hazır olan romanları alıp matbaadan bastıran,
sonunda devlet madalyası alanlar da vardı.

1980-1990lar olsaydı tamam deriz, millet o zamanlarda sadece TV, gazete ve dergileri okuyarak alemden haberdar oluyordu. Yıl olmuş 2024, ne propagandası, Burkina Faso'daki
ufacık kasabada neler olup bittiğinden bile milletin haberi var. Neyin yanlış veya doğru olduğunu bu zamanda farkedemeyen yoktur. Açarsın interneti, propagandamı, Putin'in maaşlı çalışanımı
veya gerçekten de bilgimi paylaşıyor bakarsın, dilden anlamıyorsan google translate var, istediğin dili Türkçeye tercüme eder, sonra gelirsin karşıma "u lan Putinci hıyar
 burda şöyle yazıyor, sen neden yalan bilgi paylaşıyorsun" diye adama itham edersin.

Sizin içiniz rahat olsun, bu forumda yöneticiler var, Sn.SKYWOLF veya Sn.fırtına  propaganda veya yalan bilgi paylaşan olursa 1 dakika tutmaz, hemen uzaya yollar...

Çevrimdışı Bogü Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 45
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #793 : 05 Mayıs 2024, 16:24:41 »
Ben Eurofighter olayının sadece blöf  olduğunu düşünüyorum...
F-16 sürecinde kullandık hâlâ da kullanıyoruz...

Yahu Serkan , F-16 meselesi çözüldü ama biz hâlâ Eurofighter istiyoruz bu nasıl oluyor? derseniz de ;

Daha o F-16'lar modernize edilene ve yeni F-16 'lar gelene kadar bu kartı masadan çekmeyecektir bizimkiler...

Eurofighter motoru , KAAN için uygun güçte bir motor olsaydı hadi yine Eurofighter motoru için bu işi kovalıyoruz derdim ama ona da uymuyor...
+1  F 16 varken hvkk ve ssb eurofighteri almayı düşünmez. Çünkü Ssb açısından bu uçağın alım işlemleri oldukça uzun sürer çünkü işin içinde mevcut ambargo riski ucagin üretim ve teslimat planlamaları oldukça yoğun karmaşık bir süreç. Bunun yaninda sıfırdan bu uçağı almak oldukça maaliyetli ama F 16 hem birim maaliyeti hem de mevcut uçakların modernizasyonu ve Tai alt yapısı sayesinde oldukça ucuz ve hızlıya mal olacak.
Hvkkleri açısından bakarsak ef 2000 için yeniden bakim ve eğitim alt yapısı kurmak oldukça zahmetli ve maaliyetli. EF 2000 yerine alt yapısı hazır F 16yi tercih ederler. Ayrıca pek çok farklı model de uçağı uçurmak ikame etmek oldukça karışık bir iş. Bu yüzden hvkkleri uzun yıllar F 16dan devam ediyor.
Not : Kaan+Kizil Elma +Anka 3 üçlüsünün Hvkklerinin bel kemiğini oluşturabilecegi dusuncesindeyim.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2024, 16:27:27 Gönderen: Bogü Alp »

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #794 : 05 Mayıs 2024, 18:32:51 »
Normal şartlarda ben de öyle düşünüyorum. Ama şartlar artık öylesine farklı ki her projede, alımda "acaba" sorusu aklıma geliyor. Kaynak çeşitliliği sağlamak diyeceğim. Alman ve İngiliz ABD'liden çok mu farklı? diyeceksiniz. Yine de anladığım kadarıyla İngiliz aklı hâlâ ABD'liden farklı çalışıyor. Bir yandan bizim Kaan'ın alacağı mesafeler var. Artı, kalite kadar sayıya da ihtiyacımız var.
Hülasa, Typhoon alım isteği ciddi olabilir. Yahut biz F-16 işinde kaldıraç olarak kullanırken alacak da olabiliriz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #795 : 05 Mayıs 2024, 18:42:29 »
Yani bende şunu anlamıyorum koskoakoca milli savunma bakanı çıkmış ef2000 e talibiz verirlerse alacaz diyor...

Siz bu açıklamayı gayriresmi bir yaklaşım sanıyorsunuz.

O zaman bende şunu sorayım Alman yeşil ışık yaksa bizimkiler geri vites mı yapacak sizce?

Sizi bu düşünceye iten nedir

Birtek sn bogüalp biraz doğru noktalara değinmiş ama bu kadar ısrarcı olduğumuza göre bunlar sorun değil.

« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2024, 18:44:04 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #796 : 05 Mayıs 2024, 18:46:32 »
Sayın Denizci, cevabınız banaysa bu defa "alım işi olabilir" mealinde şeyler yazdım.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 74
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #797 : 05 Mayıs 2024, 18:49:14 »
Yo size değil sn Serkan 1976 ile sn.bögüalp'e

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #798 : 05 Mayıs 2024, 19:01:26 »
Yalnız bazı olasılıklar gerçekleşirse tuhaf bir durumla karşılaşacağız. F-4 Terminler hariç elimizde sadece F-16'lar var. İyice inandım ki biz F-16'ları modernizasyonlarla falan 50 yıl kullanacağız. Tabi inşallah Kaan'larımız gelecek. 2030+ döneminde elimizdeki ana güç bu 2 modelden oluşacak. Lakin şimdi bir de bu Typhoon alım projesi var. Bence gerçekleşme ihtimali %51. Böylelikle Yunanistan'ın 3 model uçaktan kurulu gelecek projesi bizde de gerçekleşebilir. Şimdi, dost canlısı müttefikimiz ABD (!) çeşitli saiklerle F-35 vermeyi kabul ederse, yani S-400'lerin F-35'lere hiç bir zararının olmadığı çıkarsa (!) etti mi 4 temel modelden kurulu bir hava gücü. Olaya para yönüyle bakmadan bir değerlendirin derim.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 361
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #799 : 05 Mayıs 2024, 19:29:51 »
EF 2000 Typhoon alımının bize +’ları ve -‘leri neler? Ona bakmak lazım.

Typhoon, çift motorlu ve ECRS MK2 radarıyla en iyi 4.5 nesil uçak. Eski haliyle F22’ye kafa tutacak kadar iyi. En son versiyonu tam bir savaşçı olacak. F16V70 ile kıyas kabul etmez. F16V70 Sabr radarı, bu uçağa uysun diye özel imal edilmiş (compromise) bir radar. F16’nın RCS değeri çok yüksek. Typhoon neredeyse stealth sayılacak, çok daha kıvrak, hızlı ve çift motorlu ve şu an için Batıdaki en gelişmiş radara sahip bir uçak.
Böyle bir uçağa sahip olmak bize büyük avantaj sağlar.

Typhoon, F16’dan çok daha pahalı bir uçak. Pilotların ve bakım ekibinin bu uçak için eğitilip tam randımana ulaşması zaman alacaktır. Ingilizler’le lisans altı motor ve parça üretimi için sıkı anlaşma yapılmadan alımı yapılmaması gerekir. Ek parça ve malzeme için finans ayırmamız da eksi bir puan.

Ayrı bir sınıf ve ekol uçağı kullanmanın bize kazandıracağı bilgi birikimini de göz ardı etmemek gerekir. ABD tedarik zincirinin kırılması da cabası.

KAAN ne zaman tam kullanılacak hale gelecek? Başarılı olacak mı? Gecikmeler durumunda ne yapacağız! Bütün yumurtaları KAAN’nın sepetine koymak yanlış olmaz mı? Etrafımızdaki ülkeler en modern uçaklara sahipken sadece KAAN kartına oynamak ne kadar doğru?