DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler => Konuyu başlatan: Felix - 07 Nisan 2009, 22:01:33

Başlık: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Felix - 07 Nisan 2009, 22:01:33
EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON


31 Mart 2009 tarihinde İspanya’da gerçekleştirilen uçuş testlerinde, orta menzil için geliştirilmiş AIM-120 AMRAAM tipi güdümlü hava-hava füzesi kullanıldı ve burada ilk defa uygulanan yeni bir savaş taktiğiyle Eurofighter’in kanıtlanmış kabiliyetlerine bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Söz konusu ilginç operasyonel uçuş, İspanyol EADS CASA’ya ait tam seri donanımlı bir IPA 4 ile, İngiliz BAE Systems’e ait IPA 5 ile müşterek olarak gerçekleştirildi.

Reel şartlar altında gerçekleştirilen bu senaryonun amacı, IPA 4 uçağının radarının tamamen kapatılması suretiyle, düşman uçağının radar ikaz alıcı sensörü tarafından algılanmaması ve elektronik harp amaçlı karıştırıcıya maruz kalmamasıydı.
Buna göre, radarı aktif modda olan diğer Eurofighter uçağı IPA 5’in görevi, aynı hedefe bir başka yön ve mesafeden yaklaşarak, düşman hedefini tespit etmek ve hedefin sayısal bilgilerini eş zamanlı olarak Data Link yoluyla pasif moddaki Eurofighter IPA 4 uçağının sistem bilgisayarına aktararak, hedefin IPA 4 tarafından imha edilmesiydi.

Nitekim planlanan bu hava muharebe taktiği geçtiğimiz Salı günü başarıyla uygulandı.

Data Link ile hedef bilgisi

Buna göre IPA 4 ve IPA 5, Mirach hedef dronu ile simule edilen düşman uçağına doğru havalandı ve iki Eurofighter test uçağı, birbirlerine uzak ve farklı konum ve mesafelerden hedefe yöneldiler.

IPA 4, hedefin BVR menziline girmeden radarını tamamen kapatarak pasif moda geçerken, IPA 5, Mirach tipi yüksek hızlı uçuş dronuyla simule edilen düşman hedefini tespit ve teşhis ettikten sonra takibe aldı.

Hedef bilgileri, eş zamanlı olarak radarı kapalı olan IPA 4’e Data Link yoluyla nakledildi ve IPA 4 uçağının pilotu AIM-120 AMRAAM füzesini hedefi doğrudan algılamadan ateşledi.

Sonuç: Tek atışta tam isabet. Hem de radarı muharebe taktiği gereğince kapalı, pasif bir Eurofighter uçağı tarafından kaydedilen bir isabetli gerçek güdümlü mermi atışıydı bu.

Böyle bir hava-hava savaş taktiğinin gerçekleştirildiğinin detayları böylelikle ilk defa kamuoyuna açıklandı.

Daha öncekilerden farklı…

Geçmişte de aynı taktik benzer bir tatbikat kapsamında İsveç Hava Kuvvetleri’ne ait JAS-39 Gripen jetleriyle Alman Hava Kuvvetleri’ne ait bir MiG-29G uçağına karşı uygulanmıştı fakat burada uçuş sırasında doğal olarak gerçek güdümlü mermi kullanılamamış, atış sadece simule edilebilmişti.

Benzer bir şekilde 2007 yılında Fransız Savunma Sanayii Müsteşarlığı DGA’da benzeri bir uçuş testinin yapıldığını açıklamıştı. Ancak 11 Haziran 2007 tarihli bu testte, F2 seviyesindeki bir Rafale uçağını takip eden hedef, diğer Rafale tarafından tespit edilmiş ve Data Link 16 vasıtasıyla aktardığı bilgi sayesinde takip edilen Rafale diğer partner uçağının radarının güdümünde Mica EM füzesinin isabetli atışını gerçekleştirmişti. Ancak buradaki göreceli fark, her şeyden önce iki Rafale jetinin radarının da aktif modda bulunması ve bu atışın taarruza değil, savunmaya dayalı olmasıdır. Dolayısıyla buradaki tek önemli ortak nokta, uçakların Data Link vasıtasıyla sayısal olarak taktik bilgi alışverişidir. Ayrıca bu testte uçaklar birbirlerine çok yakın uçmuşlardır.

İlkler testi!

İspanyada’ki bu son başarılı Eurofighter denemesinde, yukarı adı geçen Mirach tipi hedef dronu kullanıldı ve gerçek bir füze atışıyla temsili hedef bertaraf edildi. Mirach hedef dronu, bir uçaktan daha küçük ebata sahip, dolayısıyla radar algılaması daha zor, gerektiğinde deniz/okyanus üzerinde 700 km/h uçuş hızıyla 12 m alçaktan yol alabilen, yerden manuel kontrollü bir insansız hava aracıdır.

Görüş dışı menzilden (BVR) radar kapatarak gerçekleşen bu reel atış denemesi, bu klasmanda sadece taktik açıdan bir ilk de değildir. Aynı zamanda İspanyol EADS CASA’ya ait IPA 4 test uçağının ilk gerçek hava-hava denemesi de bu sayede olmuştur, zira bu uçak şimdiye dek hava-yer testleri için öngörülmüş ve kullanılmıştı.

Arkaplan notları

IPA’nın açılımı Instrumented Production Aircraft olup, bunlar DA (Development Aircraft) serisi gibi, bir nevi prototip değildir ve karıştırmamalıdır. IPA jetleri, tam donanımlı Eurofighter uçaklarının her türlü riskli testlerinin gerçekleştirildiği ve bu tecrübeler doğrultusunda Eurofighter/Typhoon uçaklarını, sertifiyelerini ve taktiklerini optimize amaçlı denenen test uçaklarıdır ve beş adet IPA uçağı mevcuttur.

Bunlar İngiliz BAE Systems’a ait IPA 1 ve 5, İtalyan Alenia’nın IPA 2, EADS Almanya’ya ait IPA 3 ve nihayet EADS İspanya’nın IPA 4 uçaklarıdır. Bu beş adet IPA uçağı şimdiye dek tam donanımlı Eurofighter Tranche 1 (TR-1) seviyesindeydi ve uçaklara yakında Tranche 2 (TR-2) özellikleri kazandırılacaktır. Önümüzdeki günlerde bu seviyeye tabi tutulacak ilk uçak, İngiliz IPA 5 test uçağıdır.

Bu gerçek şartlar altında başarıyla gerçekleştirilen taktik uygulama öncesi, tamamlayıcı olarak bir ek bilgi aktarmakta yararlı olabilir. Yukarıdaki teste katılım amaçlı, İngiliz BAE Systems’ın IPA 5 uçağının İspanya’ya gelmesi gerekiyordu.
31 Mart uçuş testi için İngiltere’den geçtiğimiz Perşembe günü, 26 Mart 2009 tarihinde havalanan IPA 5, Warton tesislerinden, İspanya’nın Moron hava üssüne doğru yola çıkmıştır. Tam donanımlı Eurofighter TR-1 seviyesindeki bu uçak, iki harici yakıt tankı ile, havada yakıt ikmali yapmaksızın 1600 km üzerindeki bir mesafeyi iki saat dört dakikalık bir sürede katetmiştir.

Önümüzdeki günlerde, Eurofighter’in en gelişmiş ve çok rollü konfigürasyonu Tranche 3 (TR-3) serisinin, projeye ortak ülkelerden İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya’nın sipariş boyutunun resmileşmesi beklenmektedir.
En son Alman Savunma Bakanı Franz Josef Jung, Almanya’nın planlandığı gibi 68’i TR-3 konfigürasyonlu olmak üzere, uzun vadede toplam 180 adet Eurofighter uçağığının temin etmiş olacağını en yetkili ağızdan dile getirmişti.


Kaynak:
www.savunmasanayi.net (http://www.savunmasanayi.net)
Başlık: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: kosavalı1989 - 18 Nisan 2009, 09:23:11

Eurofighter cephesinde yeni gelişme: İspanya Eurofighter sipariş sayısını arttırdı.

EADS’nin askeri prodüksiyon kanadından bugün (15 Nisan 2009) yapılan bir açıklamaya göre İspanya, ilk dalga Tranche III sipariş miktarını arttırarak 5 adet daha fazla Eurofighter uçağı temin edeceğine karar verdi.


Bilindiği gibi Eurofighter/Typhoon uçaklarının son dilim Tranche 3 siparişlerinin ilk etabı, projeye ortak dört ülke olan, İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya tarafından yakında gerçekleştirilmesi bekleniyordu.


Söz konusu bu sipariş, en az iki dalga siparişlerin ilk etabı olma niteliğinde.

Buna göre en son, ilk etapta dört ülkenin 107 adet Tranche III serisi Eurofighter uçağı siparişinde bulunması bekleniyordu.


İspanya’nın ilk etap sipariş sayısını son anda arttırmasıyla, kesinleşen ilk dalga Tranche III miktarı 112 uçağa yükselmiş oldu.


Konuyla ilgili olarak EADS yetklisi, askeri ürünlerden sorumlu Alman Stefan Zoller: “Çok iyimserim ve bu kadar uzun zamandır süren görüşme ve pazarlıkların ardından olumlu bir sonuca ulaştığımızdan da çok memnunum.”

http://www.savunmasanayi.net/son-dakika-ispanyadan-daha-fazla-eurofighter-tranche-iii-siparisi/son-dakika-ispanyadan-daha-fazla-eurofighter-tranche-iii-siparisi/ (http://www.savunmasanayi.net/son-dakika-ispanyadan-daha-fazla-eurofighter-tranche-iii-siparisi/son-dakika-ispanyadan-daha-fazla-eurofighter-tranche-iii-siparisi/)
Başlık: Ynt: SON DAKİKA: İspanya’dan daha fazla Eurofighter (Tranche III) siparişi
Gönderen: SKYWOLF - 18 Nisan 2009, 15:49:20
5 fazladan uçak o kadar önemli mi? ::)
Başlık: Ynt: SON DAKİKA: İspanya’dan daha fazla Eurofighter (Tranche III) siparişi
Gönderen: kosavalı1989 - 18 Nisan 2009, 20:15:02
oda haberi yapanların abartması işte ben alıntı yaptum ;D
Başlık: Ynt: SON DAKİKA: İspanya’dan daha fazla Eurofighter (Tranche III) siparişi
Gönderen: orko_8 - 18 Nisan 2009, 20:49:15
Neresi abartılmış söylesene hele?
Başlık: Ynt: SON DAKİKA: İspanya’dan daha fazla Eurofighter (Tranche III) siparişi
Gönderen: SKYWOLF - 19 Nisan 2009, 00:26:29
Ben haberin başlığına bakınca herhalde en az bir iki filoluk kadar  uçak fazladan sipariş verdiler sandım. Özellikle son dakika ibaresini görünce... ::)

Ama 5 uçak olduğunu öğrenince biraz hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. ::)
Tıpkı ana haber bültenlerindeki flashlar ve az sonralar gibi... :)
Başlık: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: kosavalı1989 - 13 Haziran 2009, 17:15:09
Suudi Arabistan, İngiltere’den satın aldığı 72 adet Eurofighter Typhoon‘un ilk ikisini teslim aldı. Böylelikle Suudi Arabistan Avrupalı olmayan ilk Eurofighter kullanıcısı oldu.

Fotoğraf: Adrian Pingstone
İngiltere’nin Wharton kentinde bulunan BAE Systems tesislerinde düzenlenen törende Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Sultan yer aldı. Törende iki adet uçak teslim edildi.

Bu iki uçak, daha önce skandallara neden olan, İngiltere’nin elinden çıkarmak isteyerek 20 milyar sterline Suudi Arabistan’a satmış olduğu 72 adet Eurofighter Typhoon muharebe uçağının ilk ikisi. Mühimmat, donanım ve uzun dönemli bakım hizmetini de içeren anlaşma, Avrupa dışındaki bir ülkeye Eurofighter kullanıcısı olma imkanı sağlaması bakımından çok tartışılmıştı. Anlaşma aynı zamanda 24 uçağın hazır halde teslimini, 48 uçağın montajının ise Suudi Arabistan havacılık endüstrisinin gelişmesi için bu ülkede yapılmasını öngörüyor. Suudi Arabistan bu uçakların envanterine girmesiyle birlikte, 1980′lerden kalma Tornado F3 ve ABD yapımı Boeing F-15S’lerin pabucunu dama atmış olacak.

Suudilerden sonra Eurofighter kullancısı olacak bir diğer Arap ülkesi de sırada bekliyor, Umman.


http://www.savunmasanayi.net/eurofighter-artik-avrupa-ucagi-degil/eurofighter-artik-avrupa-ucagi-degil/ (http://www.savunmasanayi.net/eurofighter-artik-avrupa-ucagi-degil/eurofighter-artik-avrupa-ucagi-degil/)
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: SKYWOLF - 19 Haziran 2009, 23:55:45
Vay be. Para çok olunca 80'lerden kalma uçalar ne modernizasyonla uçurulmaya çalışıyor, ne de yerine ucuz çözümler araştırılıyor. Basıyorlar parayı, en iyilerinden alıyorlar.

(http://img190.imageshack.us/img190/852/defenceturkef20001.jpg)

(http://img41.imageshack.us/img41/2360/defenceturkef20002.jpg)

(http://img30.imageshack.us/img30/7277/defenceturkef20003.jpg)
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: RekarnO - 20 Haziran 2009, 13:29:55
Araplarda para kum gıbı bır programda denıldıgıne gore,petrol bulunduktan sonra arapların kasasına gıren para ınanılmaz.

tam 400 katrılyon dolar....... :o :o :o

belkı daha fazla...Bu demek oluyorkı dunyanın ez zengın ulkelerının basında gelıyorlar..

sızın elınızde bu denlı para varsa neden eskı sıstemlerle ugrasasınız kı...

bence az bıle yapıyorlar...ben olsam 4-5 tane ucak gemısı alırım... :-\
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: SKYWOLF - 20 Haziran 2009, 13:32:02
Satan olursa belki alırsın.  ;D
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: Felix - 21 Haziran 2009, 18:29:25
Satan olursa belki alırsın.  ;D
Güzel cevap ama o kadar para olsunikendim yaparım. ;D ;D
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: oflureis - 22 Haziran 2009, 00:00:13
Satan olursa belki alırsın.  ;D
Güzel cevap ama o kadar para olsunikendim yaparım. ;D ;D

bu cevapta benden dişa bagimsiz yetişmiş insan ve teknolojin varsa yaparsın ;D
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: Felix - 29 Haziran 2009, 20:20:26
Satan olursa belki alırsın.  ;D
Güzel cevap ama o kadar para olsunikendim yaparım. ;D ;D

bu cevapta benden dişa bagimsiz yetişmiş insan ve teknolojin varsa yaparsın ;D

O kadar para olsun onuda yaparım hiç problem değil.
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: orko_8 - 29 Haziran 2009, 20:31:06
Vay be. Para çok olunca 80'lerden kalma uçalar ne modernizasyonla uçurulmaya çalışıyor, ne de yerine ucuz çözümler araştırılıyor. Basıyorlar parayı, en iyilerinden alıyorlar.

S. Arabistan bir yandan 72 + 72 adet EF-2000 alırken öte yandan envanterindeki Tornado'ları 2020 yılına kadar kullanmak için modernizasyona sokuyor.
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: RekarnO - 29 Haziran 2009, 20:35:21
Bir yerde duymustum, Türkiye de bu uçaklarla ilgilenmiş ama hava muharebesi özelliği olmadığı için vazgeçmiş.


Sizce ne derece dogru bır haber ve de uçagın boyle bır eksı yanı var mı?
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: SKYWOLF - 29 Haziran 2009, 20:51:17
Vay be. Para çok olunca 80'lerden kalma uçalar ne modernizasyonla uçurulmaya çalışıyor, ne de yerine ucuz çözümler araştırılıyor. Basıyorlar parayı, en iyilerinden alıyorlar.

S. Arabistan bir yandan 72 + 72 adet EF-2000 alırken öte yandan envanterindeki Tornado'ları 2020 yılına kadar kullanmak için modernizasyona sokuyor.

Yanlış hatırlamıyorsam bir zamanlar, EF'lerin gelişiyle birlikte Tornadoların da emekli olacağı konuşuluyordu forumlarda. Hatta bizim herşeye göz diken savunma sanayi meraklıları "acaba F-4'lerin yerine bu uçakları alabilir miyiz" diye fikir de yürütüyorlardı. Dünyayı sarsan ekonomik kriz yoksa Suudileri de mi etkiledi? Yoksa zaten böyle birşey hiç olmayacak mıydı sevgili üstadım?
Başlık: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: WOLF - 03 Ağustos 2009, 11:09:09
EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON

Yeni EF-2000 Siparişleri

http://www.defensenews.com/story.php?i=4214389&c=EUR&s=AIR (http://www.defensenews.com/story.php?i=4214389&c=EUR&s=AIR)
İngiltere 40,Almanya 31,İtalya 21 ve İspanya da 20 adet yeni Eurofighter Typhoon siparişi verdi...Anlaşılan EF'nin performansından hepsi memnun kaldı...


Başlık: Ynt: Yeni EF-2000 Siparişleri
Gönderen: orko_8 - 03 Ağustos 2009, 11:12:34
Performans memnuniyetinden ziyade, bu zaten uzun süredir beklenen ve planlanan bir siparişti. Hatta bu, asıl planlanan sayının yarısından az. Orijinal üretim planına göre EF-2000'in Tranche 3 versiyonundan 240 küsür adet üretilmesi öngörülmüştü. Üye ülkeler bütçe sıkıntıları nedeniyle toplam ancak 112 sipariş verdiler.
Başlık: Ynt: Yeni EF-2000 Siparişleri
Gönderen: Şahinbey - 03 Ağustos 2009, 11:21:31
Orijinal üretim planına göre EF-2000'in Tranche 3 versiyonundan 240 küsür adet üretilmesi öngörülmüştü.

Sayın Orko_8 EF-2000 Tranche 3 versiyonunun özelliği nedir?
Başlık: Ynt: SON DAKİKA: İspanya’dan daha fazla Eurofighter (Tranche III) siparişi
Gönderen: Felix - 08 Şubat 2010, 21:54:52
Bu son karardan sonra İspanyol hava kuvvetleri çok korkulur oldu.5 Ef 5 Ef dir.=)
Başlık: Umman İngiltereden Eurofighter Alıyor
Gönderen: SKYWOLF - 06 Nisan 2010, 13:37:11
Umman İngiltereden Eurofighter Alıyor

Başbakan Gordon Brown'ın sözcüsü Körfez ülkesinin  Eurofighter uçağı satın alma niyetinde olduğunu belirtti. 10 adet uçağı kapsayan bu anlaşmanın İngilterede iş olanağı sağlayacağını söyledi. Sözcü ayrıca "Son üç yıl içinde Başbakan ve Umman Sultanı'nın görüşmeleri sonucu iki ülke arasındaki yakın ilişkinin önemi tartışıldı. Bu ruhla, bu Umman Sultanlığı Hükümeti niyetini Kraliyet Hava Kuvvetleri Umman için Typhoon uçağı satın almak istediğini belirtti mutluyuz. Bu da İngiltere ve Umman arasında güçlü bir stratejik ilişki artıracaktır." dedi

DefenceTurk.com

(http://img14.imageshack.us/img14/7070/defenceturkcomef20001.jpg)
Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: Falcon - 25 Ağustos 2010, 02:31:20
Bugün öğlen İspanya’nın güneyindeki Sevilla’da bulunan Moron de la Frontera Hava Üssü’nden eğitim uçuşu için havalanan çift koltuklu bir Eurofighter uçağı, havalandıktan kısa bir süre sonra düştü. Uçağın yarbay rütbesindeki Suudi öğrenci pilotu hayatını kaybederken İspanyol eğitmen pilot son anda atlayarak yaralı olarak kurtulmayı başardı.
Böylelikle ilk prototip uçuşunu 16 buçuk yıl önce 17 Mart 1994 tarihinde yapan ve dört yıl önce, 25 Temmuz 2006 operasyönel hizmete girmeye başlayan Eurofighter uçaklarından bugüne dek biri ptototip olmak üzere iki tanesi düşmüş oldu.

Düşen ilk uçak da yine çift koltuklu bir İspanyol Eurofighter ön seri prototip modeliydi ve gösteri amaçlı kullanılan uçak 21 Kasım 2002 tarihinde 15 km irtifada 0,77 Mach hızında  artyanıcı (afterburner) denemesi yaparken düsmüş, pilotlar fırlatma koltuğu ile atlayarak yara almadan kurtulmuşlardı.

Kaynak:http://www.savunmasanayi.net/ispanyol-eurofighteri-dustu/ispanyol-eurofighteri-dustu/

(http://img825.imageshack.us/img825/3554/efspainieneadsjpg16458.jpg) (http://img825.imageshack.us/i/efspainieneadsjpg16458.jpg/)

Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: EfsaneAsker - 25 Ağustos 2010, 10:43:58
Normal bir kaza gibi
Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: AVCI - 25 Ağustos 2010, 18:57:27
Nedir normal olmasının nedeni ?
Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: EfsaneAsker - 26 Ağustos 2010, 11:00:29
Bugüne kadar 2 tanesinin düşmesi normal bir rakam.
Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: SKYWOLF - 26 Ağustos 2010, 11:04:45
Bence de oldukça iyi bir rakam.
Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: Destiny - 05 Eylül 2010, 03:06:37
Ülkemize gelen Eurofighter teklifini olumlu yönde değerlendirmeliydik bana kalırsa  :)
Başlık: Tornado/Typhoon nöbet değişimi
Gönderen: Falcon - 08 Eylül 2010, 20:28:09
Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın (İngiltere) dört ülkesinden biri olan İskoçya’nın Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki (RAF) Tornado F3 uçaklarının yerini Eurofighter‘ler alıyor.
Kuzey Atlantik bölgesinin hava denetiminden sorumlu 111. Filo’nun pratikteki öncel görevi Rus bombardıman uçaklarını tespit ederek önleme yapmak ve gerekirse avlamak.

111. Filo 24/7 şeklinde haftanın yedi günü, günde 24 saat harekata hazır bulundurulan bir av-önleme filosu. 6. Muharip Filo’ya bağlı Eurofighter uçaklarının 2011 yılı başına kadar Tornado‘ların yerini alması bekleniyor.

Bundan neredeyse bir yıl kadar önce, geçtiğimiz yılın Ekim ayında benzer bir şekilde Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF)’ne ait dört adet Eurofighter Typhoon uçağı Falkland Adaları’na gönderilmiş ve orada da Tornado F3′lerin görevini devralmışlardı.

Kaynak:http://www.savunmasanayi.net/tornadotyphoon-nobet-degisimi/tornadotyphoon-nobet-degisimi/
Başlık: Tornado/Typhoon nöbet değişimi
Gönderen: BLACKHAWK - 08 Eylül 2010, 21:07:33
Rus bombardıman uçaklarını önlemek ? Ve avlamak ? Sovyetler bitti yahu nedir bu korkaklık yaptıkları masrafa yazık.Ruslar bombardıman uçağı yollasa yanında eskort olurdu ve eskortlar için basit bir av zamanı olabilir diyebiliriz.:)

Verdikleri paraya yazık ya.:)
Başlık: Tornado/Typhoon nöbet değişimi
Gönderen: Angel - 08 Eylül 2010, 21:50:31
Tornado'larla ebediyen uçamayacaklarına göre şu an itibariyle 184 adet Eurofighter kesin siparişi vermiş (24'ü Suudilere transfer ediliyor), en az 160 adet Typhoon kullanacak olan ve F-35 almaya hazırlanan bir ülke için gayet makul ve doğal bir yaklaşım.

Kuzey Atlantik'te ordusu olmayan İzlanda'ya karşı (kaldıki NATO üyesidir) muharip jet filosu bulundurulmayacağına göre geriye bir tek Ruslar kalıyor.

Geçtiğimiz Mart ayına kadar Ruslar İngiliz hava sahası sınırlarına Tu-160 Blackjack gibi modern stratejik bombardıman uçakları ile çok defa ihlale yakın garip denemelerde bulunmuşlardı.
Aşağıdaki resimde Tu-160'a Mart 2010'da önleme yaparak eskort eden bir Tornado F.3 görülüyor.

http://www.armybase.us/wp-content/uploads/2010/03/Russian-TU-160-Blackjack-bomber-intercepted-by-Royal-Air-Force-Tornado-F3.jpg  
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Falcon - 19 Eylül 2010, 15:46:43
Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı

İspanya’da 24 Ağustos tarihinde ilk defa düşen bir seri üretim Eurofighter uçağı kazasında hayatını kaybeden yarbay rütbeli Suudi öğrencinin kuvvetle muhtemel kazadaki Martin Baker yapımı fırlatma koltuklarından birinin fonksiyon bozukluğundan dolayı paraşütünün açılmamasının tespit edilmesinin ardından, Alman Hava Kuvvetleri bünyesindeki halen 55 adet ve Avusturya‘nın 15 adet Eurofighter uçağında standart prosedüre uyularak tüm Eurofighter uçaklarına uçuş yasağı getirilmişti.   
Öte yandan tam Almanya hava sahanlığı elde kalan son F-4F (ICE) Phantom II jetlerine emanet ediliyor deniliyordu ki bu bağlamda alınan ani bir kararla toplamda 60 adet Fantom ve yine geriye kalan 195 Tornado‘ya da uçuş yasağı getirildi ve bu uçaklarda da aynı seri fırlatma koltuğu kullanıldığı için inceleme başlatıldı ve öncelik Afganistan‘da kullanılan 6 adet Tornado ECR‘lerde olduğundan revizyona bu uçaklardan başlanacak.

Alman Hava Kuvvetleri’nin modern savaş uçağı miktarı bugün halen toplamda 295 olup, dağılım: 55 adet Eurofighter (33′ü Tranche 1 ve 22’si Tranche 2), 195 adet Tornado ve 45 adet F-4F (ICE) şeklindedir. 

Söz konusu uçuş yasağı yüzünden kısa süreli de olsa pratikte Almanya‘nın hava sahanlığını koruyayacak çok az muharip jet uçağı kalmıştır denilebilir ve bu eksikliği sınırlı oranda Alman Hava Kuvvetleri’nin yer konuşlu uçak-/füzesavar füze sistemleri üstlenmiştir.

Almanya 60′lı, 70′li ve 80′li yıllarda silahlı keşif modelleri de dahil olmak üzere toplamda 2700′e yakın savaş jeti tedarik etmiş olup, bunların arasında yeni üretim (Almanya ortaklı lisans ve/veya çok uluslu ortak üretim) 916 adet F-104 Star Fighter, 273 adet F-4F Phantom II ve 357 de Tornado bulunmaktadır. Mevcut miktar ve dağılım ise yukarıdaki gibidir.

Alman Hava Kuvvetleri savaş uçağı olarak toplamda 180 adet Eurofighter uçağına sahip olmayı hedeflemiştir fakat bugüne dek parlamento onayı alan kesin sipariş miktarı 143 olup, geriye kalan 37 uçağa yönelik siyasi karar 2012 yılında verilecektir.

Fırlatma koltuğundan kaynaklanan son Eurofighter kazasında İspanyol öğretmen pilot kurtulsada, yaşamını yitiren Suudi pilotun ardından, Almanya ve Avusturya dışında diğer kullanıcılardan İngiliz, İtalyan, İspanya ve Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nin uçaklara henüz uçuş yasağı getirmemesi de dikkat çekmektedir. 

Batının en başarılı ve yaygın fırlatma koltuğu üreticilerinden olan İngiltere merkezli meşhur Martin Baker serisinin Mk. 7 modeli F-4 Phantom II uçağında, Mk. 10A Tornado‘da, Eurofighter‘in de standart fırlatma koltuğu olan Mk.16 versiyonu da Rafale uçağında kullanımda olup, bu model ileride 2016 sonrası Türkiye‘nin de tedarik etmeye başlayacağı F-35 uçağında da kullanılacaktır. 
http://www.savunmasanayi.net/alman-savas-ucaklarina-ucus-yasagi/alman-savas-ucaklarina-ucus-yasagi/ (http://www.savunmasanayi.net/alman-savas-ucaklarina-ucus-yasagi/alman-savas-ucaklarina-ucus-yasagi/)
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: EfsaneAsker - 19 Eylül 2010, 18:06:30
Tam saldırı zamanı :D
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Falcon - 19 Eylül 2010, 19:13:12
Niye yasaklıyorsunuz ki satın yarı fiyatına Türkiye ye kardeşim ;D ;D
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: BLACKHAWK - 19 Eylül 2010, 19:56:09
Tam saldırı zamanı :D
Birilerin böyle kocaman füzeleri var hava savunma için :D
Bu savaş  sadece hava savaşı olmayacak yerde böyle kocaman tankları var Leo falan anlatabiliyormuyum.:D
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: EfsaneAsker - 19 Eylül 2010, 20:00:46
Ben şaka mahiyetinde söylemiştim ama F-35 filolarımız olsa şu an ki radarlarıyla yerde vururuz onları. Tankları da T-129 ve Altay halleder. Tabii bunlar şuan bizde yok :)
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Falcon - 19 Eylül 2010, 20:18:25
Ben şaka mahiyetinde söylemiştim ama F-35 filolarımız olsa şu an ki radarlarıyla yerde vururuz onları. Tankları da T-129 ve Altay halleder. Tabii bunlar şuan bizde yok :)

Allahın izniyle yakında yakında
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Angel - 19 Eylül 2010, 20:51:23
10 sene sonra olmasın sakın?
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Falcon - 19 Eylül 2010, 21:24:45
o kadar uzamaz merak etme uzasa bile yakın sanki 1 asır degil ki
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Angel - 19 Eylül 2010, 21:47:00
Zaman çok çabuk geçer o ayrı, bu malum bir durum ama çok yakında demek, tez zaman demek, iki üç sene demek, 10 seneyse tiz bir zaman kavramına uymuyor.
İlk uçağın Türkiye'ye gelmesi 2017'yi bulur dedik.

Hatılranırsa ilk F-16 filosunun, bu uçağın ilk teslimat yılı olan 1987 sonrası tam operasyönel kabiliyete ulaşmasının 90'lı yılların başını bulması gibi bir mevzu bu da.
F-35A'lar açısından 2020 yılını bekleyeceğiz tam operasyönel ilk filoları görmek için bence.

Bu arada dikkatimi çekiyor, başta Yunanlılarda olmak üzere başkalarının materyallerine biraz da kompleksli olduğumuz için gıpta ile bakarken, bunların önüne bizim orta/uzun vadeli 10-15 senelik gelecek projelerimizi koyarak teselli olmayı ve tatmin olmayı bir kültür haline getirimişiz.
Sanırsıniz ki başkalarının gelecek projeleri asla yok ve onlar yerinde sayacaklar ve biz 'quantum' sıçraması yapıyoruz daha F-16'ların elektronik harp projesini daha tamamlayamama 'becerisine' imza atmış beceriksiz bir 'istikrarlı' devlet olarak?
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Falcon - 19 Eylül 2010, 21:53:19
herşey zamanlada biraz hızlı olmak gerekiyor zaman=para=yaşam=tecrübe=kalite=standart=süper güç=.... vb gibi terimler nekadar hızlı ve taşları tam oturtarak gidersek gelecek bizim için güzel olacaktır.
Başlık: 250’inci Eurofighter İtalya’nın Oldu
Gönderen: lleo - 21 Aralık 2010, 19:45:05
250’inci Eurofighter İtalya’nın Oldu

Eurofighter Typhoon programında 250’inci uçak, 17 Aralık’ta, İtalyan Hava Kuvvetlerine teslim edildi. Roma’da bulunan Pratica di Mare hava üssünde düzenlenen törenle teslim edilen IS038 numaralı Eurofighter, İtalyan Hava Kuvvetlerinin 311’inci filosunda göreve başlayacak. Program ortakları olan Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya’nın yanı sıra Avusturya ve Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri tarafından da seçilen Eurofighter Typhoon’dan, şimdiye kadar toplamda 707 adet sipariş edilmiş durumda. İlk teslimatın 2003 yılında yapıldığı program kapsamında, ortaklar dışında uçağı seçen ülkelerden Avusturya, 15’inci ve son uçağını Eylül 2009’da teslim alırken, Suudi Arabistan’ın teslimatları ise halen sürüyor                                                                                                                                                                                          http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1621&hid=3
Başlık: “Naval” Eurofighter ?
Gönderen: Falcon - 16 Şubat 2011, 21:45:12
“Naval” Eurofighter ?

Hindistan‘ın 126 platformluk çok rollü av bombardıman uçağı ihalesinde (MMRCA) yarışan Eurofighter Typhoon‘un uçak gemilerinde de konuşlandırılabilmesi için ilave bir teklif yetkili Hint mercilerine sunuldu.  
Buna göre kabaca % 33′ü Almanya, % 13′ü İspanya (% 46 EADS Almanya/İspanya), % 33′ü İngiltere (BAE Systems) ve % 21′i İtalya (Alenia Aeranautica) tarafından üretilen uçağın söz konusu ihaledeki en büyük (PR) sorumluları arasında Almanya ve İngiltere yer almaktalardı.  

Eurofighter Typhoon (CAESAR radarlı [CAESAR = Captor AESA Radar]  Tranche 3) dışında ihaleye halen:

- ABD‘den Lockheed Martin’in F-16IN (Blok 60)] ve Boeing üretimi F/A-18E/F Super Hornet (Blok II);

- Rusya‘dan Mikoyan-Gurevich’in MiG-35 “Fulcrum-F“ (bir diğer adıyla ”Super Fulcrum”)

- İsveç’ten Saab yapımı JAS-39 Gripen NG (”Next Generation”) ve

- Fransız Dassault da Rafale (F3) ile

iştirak ediyorlar.

Her ne kadar ihalede teknolojik ve ekonomik açıdan Fransız çözümü Rafale uçağının reel şansının çok düşük ve ihale favorilerinin özellikle jeostratejik ve siyasi sebeplerden dolayı ABD teklifleri olduğu muhtemel olsada, resmi ltd. şirket merkezi Almanya‘da bulunan Eurofighter üreticisi, ihaleyi kazanma şansının oldukça yüksek olduğunu iddia ediyor.

Bu bağlamda söz konusu MMRCA projesinin çok rollü bir orta sınıf taktik savaş uçağına yönelik olması ve öncel olarak özünde bir uçak gemisi konuşlu savaş uçağı projesi olmamasına rağmen, EADS ve İngiliz BAE çok ilginç bir teklifle Hintlileri bile şaşırttı ve Eurofighter Typhoon jetinin uçak gemisi versiyonunu Hindistan ile birlikte modifiye ederek üretebileceğini mevcut teklif kapsamında sundu.

İngiltere Savunma Bakanlığı geçtiğimiz yılın son çeyreğinde donanmasına ait uçak gemileri için daha önceleri düşündüğü Müşterek Taarruz Uçağı (JSF)’nın kısa kalkış/dikey iniş versiyonu F-35B‘den (STOVL) vazgeçtiğini ve sadece ABD donanmasının da (USN‘) alacağı uçak gemileri için geliştirilen F-35C modeline geçileceğine karar vermişti.

Hindistan‘a teklif edilen Eurofighter Typhoon‘un uçak gemisi konuşlu modeli için sertifiye edilecek mühimmatların başında, İsveç konuşlu firma Saab Bofors Dynamics tarafından geliştirilen Robotsystem 15 Mk. IV (RBS-15) tipi, ataletsel seyrüsefer (INS)/uydu sistemleri (GPS) ve aktif radar güdümlü (pasif modu mevcut) anti gemi füzesi geliyor. 200 km operasyonel ve 250 km azami menzile sahip füzenin takat sistemi katı yakıtlı roket ve turbojet olmak üzere iki kademeden oluşuyor ve füze ses altı hızla (0.9 Mach) hedefine yöneliyor. 800 kiloya yakın muharebe ağırlığına ve zırh delici özellikli 200 kg ağırlığındaki harp başlığına sahip RBS-15, Eurofighter‘in silah/mühimmat yelpazesine katılacak olan yeni bir üye niteliğinde olacak.

Typhoon konseptinin uçak gemilerinde konuşlandırma ve bununla bağlantılı olarak stresli iniş/kalkışlar için özellikle iniş takımlarının modifiye edilerek kuvvetlendirilmesi, yine gövdesininin de gerek stresli iniş kalkışlara, gerekse deniz suyu korozyonuna (oksitlenme/aşınma) karşı güçlendirilmesi kaçınılmazken, ayrıca gerekli daha düşük hızlarla iniş kalkışlar için uçağın motorlarının da, en azından dikey eksende egzoz vektörleme özelliğine yönelik modifikasyonu kuvvetle muhtemel gerekmektedir.

Özge Kılınç

Yaklaşık olarak son iki yılda söz konusu 126 uçaklık ihaleye (MMRCA) yönelik doğrudan ya da dolayı SSNet haber ve/veya yorumları aşağıda krononolojik olarak sıralanmıştır:

http://www.savunmasanayi.net/fransa%e2%80%99ya-hint-tokadi/fransa%e2%80%99ya-hint-tokadi

http://www.savunmasanayi.net/hindistan-ordusu-Rus-ucaklarina-doymuyor/hindistan-ordusu-Rus-ucaklarina-doymuyor

http://www.savunmasanayi.net/hindistanin-yeni-favorisi-eurofightermi/hindistanin-yeni-favorisi-eurofightermi

http://www.savunmasanayi.net/hindistan-eurofighter-testlerine-basliyor/hindistan-eurofighter-testlerine-basliyor

http://www.savunmasanayi.net/eurofightera-uc-minik-olumlu-haber/eurofightera-uc-minik-olumlu-haber

http://www.savunmasanayi.net/hint-mmrca-projesi-yeniden-uzatiliyor/hint-mmrca-projesi-yeniden-uzatiliyor

http://www.savunmasanayi.net/hint-su-30mki-jetleri-modernize-ediliyor/hint-su-30mki-jetleri-modernize-ediliyor

http://www.savunmasanayi.net/hindistan-tejas-motorunu-secti/hindistan-tejas-motorunu-secti
Başlık: Eurofighter 100 bin saat uçtu
Gönderen: Falcon - 08 Mart 2011, 11:48:15
 Şu ana dek 6 ülkeye 250+ adedi teslim edilen Eurofighter Tranche 1 ve 2 uçaklarının tamamı dahil, söz konusu uçak (NATO ve uluslararası adıyla Typhoon) yaklaşık son sekiz yılda 100.000. uçuş saatini aştı. Şu ana dek verilen 707 kalem siparişler bir yana, ekonomik sorunlardan dolayı aynı zamanda müstakbel bir F-35 kullanıcısı olacak olan İngiltere, hem F-35B (STOVL), hem de Typhoon Tranche 3B projelerini olumsuz yönde aksatmakta.
http://www.savunmasanayi.net/eurofighter-100-bin-saat-uctu/eurofighter-100-bin-saat-uctu/
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: Kasabalı - 25 Temmuz 2011, 17:15:38
Bir yerde duymustum, Türkiye de bu uçaklarla ilgilenmiş ama hava muharebesi özelliği olmadığı için vazgeçmiş.


Sizce ne derece dogru bır haber ve de uçagın boyle bır eksı yanı var mı?
Hava Muharebesi özelligi olmadıgı içinmi  :o
Eurofighter avcı uçagı doloyısıyla amacı hava muharebesi biz bunun yerine hem av hem bombardıman yapan f-35i aldık :)
Başlık: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: seyyah - 26 Temmuz 2011, 18:21:53
Hava savunma sistemlerimiz eski oldugu icin bu ucaklar kotu olmazdi ama bunlar icin para lazim oda bizde yok o yuzden bu sekilde devam ediyoruz ayrica S.arabistan tornadolarin modernizasyonunu iptal etti.
Başlık: Umman Eurofighter Peşinde
Gönderen: SKYWOLF - 19 Aralık 2012, 19:46:27
Umman Eurofighter Peşinde

(http://www.flygplan.info/images/eurofighter_5.jpg)

BAE Systems Yakında Umman ile Eurofighter Typhoon savaş uçakları ve Hawk eğitim uçakları temini için anlaşmaya varmak üzere. Anlaşmanın 21 Aralık'ta imzalanması bekleniyor. Umman elindeki eski Jaguar uçaklarını 12 adet Eurofighter ile değiştirmek istiyor. Anlaşma sayısı bilinmeyen Hawk eğitim uçaklarını da içeriyor. Umman Hava Kuvvetleri PC-9 ve Mushak eğitim uçaklarıyla birikte 5 adet de Hawk uçağı kullanıyor. Bir BAE yetkilisi Typhoon konusunda Umman Savunma Bakanlığı ile olumlu görüşmeler yaptıklarını ancvak henüz herhangi bir anlaşmanın imzalanmadığını söyledi. Yetkili Hawk satışı ile ilgili sorulara cevap vermekten kaçındı.

DefenceTurk.com
Başlık: Umman Eurofighter Peşinde
Gönderen: SKYWOLF - 21 Aralık 2012, 16:42:29
BAE Systems ve  Umman arasında anlaşma imzalandı. 2,5 milyar poundluk anlaşma 12 adet Eurofighter Tayphoon ve 8 adet Hawk ewğitim uçağını içeriyor. Ayrıca 2017'de teslim edilmesi planlanan uçaklar için BAE Systems teknik destek sağlayacak. Typhoonlar Umman Hava Kuvvetlerindeki Jaguar uçaklarının, Hawklar ise şu an kullanımda olan beş eski Hawk Mk103 uçağının yerlerini alacaklar. Bir BAE sözcüsünün belirttiğine göre Typhoonlar Tranche 3 standardında olacaklar. Bu anlaşmaya göre 571. Typhoon Umman'a teslim edilmiş olacak.

Typhoon şu an Avusturya, İngiltere, Almanya, İtalya, Suudi Arabistan ve İspanya hava kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya'da yakında Eurofighter kullanıcıları arasına katılabilir. Ayrıca Eurofighter'ı  üreten BAE, EADS ve Finmeccanica oluşan sanayi konsorsiyumu, Hindistan'da bir anlaşma sağlanması ihtimali üzerine vazgeçmiş değil ve Şubat ayında Bangalore Hint havacılık gösterisine bir Typhoon göndermeyi de düşünüyor.

DefenceTurk.com
Başlık: İspanya’dan az kullanılmış Eurofighter
Gönderen: SKYWOLF - 25 Şubat 2013, 22:52:32
İspanya’dan az kullanılmış Eurofighter

(http://www.eurofighter.com/typo3temp/pics/GHL-091677A_718d3eac2a.jpg)

5 Şubat 2013

Az kullanılmış Eurofighter
EKONOMİK kriz nedeniyle zorlu günler geçiren İspanya, Hava Kuvvetleri’nde kullandığı 18 adet Eurofighter tipi savaş uçağını Peru’ya satmak üzere teklif verdi. Ortalama her birinin 600 saat uçuş yaptığını belirten İspanya, uçak başına 45 milyon Euro istiyor.

Avrupa’nın ortak savaş uçağı projesi Eurofighter’a hem tasarımcı hem de imalatçı olarak katılan İspanya, Tranche 1 olarak adlandırılan ilk imal edilen uçaklarını modernize etmek yerine satış yolunu seçti. Hava kuvvetlerini modernize etmek isteyen Peru ise arayış içinde. Eurofighter’ın yanı sıra Peru’ya ABD Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Fransa Dassault Rafale, Rusya Mig-35 veya Sukhoi Su-30/35, İsveç ise Saab Gripen öneriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22523039.asp (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22523039.asp)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 01 Mart 2013, 20:06:14
Cassidian Alman Hava Kuvvetleri'ne 100. Eurofighter'ı Teslim Etti

(http://www.cassidian.com/documents/10157/160372/v_l_Bernhard+Gerwert_Karl+Muellner.JPG)

Cassidian 28 Şubat'da Alman Hava Kuvvetleri'ne 100. Eurofighter savaş uçağını teslim etti. Alman Hava Kuvvetleri 2003 başında Cassidian'dan ilk Eurofighter'ı aldı. Savaş uçakları 2004 yılından beri Almanya'da kazasız 30.000 'den fazla saat uçuş tecrübesine sahiptir.

Eurofighter, şu anda piyasada en modern ve yetenekli çok rollü savaş uçaklarından biri. Şu anda, yedi ülke (Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Avusturya, Suudi Arabistan ve Umman) Eurofighter kullanıyor. Bugüne kadar küresel Eurofighter filosu 160.000 'den fazla uçtu. Bu nedenle güvenli ve operasyonel kullanımda en güvenilir savaş uçaklarındandır.

Şu an dünya genelinde 571 sipariş ve 355 teslim edilen Eurofighter ile toplam 719 uçak sözleşme kapsamında.

DefenceTurk.com
Başlık: Tranche 3 Typhoon Test Ediliyor
Gönderen: SKYWOLF - 19 Mart 2013, 13:51:35
Tranche 3 Typhoon Test Ediliyor

(http://www.globalnewspointer.net/wp-content/uploads/2012/08/Eurofighter-Typhoon-Tranche-31.jpg)

Tranche 3  sözleşmesi kapsamında yapılan ilk uçak, İngiltere için yapılan 116 numaralı tek koltuklu Typhoon elektromanyaetik testlere başladı.

Typhoon'un silah sistemleri, yakıt ve uçuş kontrol sistemleri; yerdeki radarların yaydığı sinyaller, radyo ve tv yayınlarının sinyalleri vs etkenlerden kolaylıkla etkilenebilir. Bu etkilere maruz kaldığında uçağın uçuş düzgün ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için uçak, Doğru Akım Enjeksiyon olarak tekniği olarak bilinen Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) testinden geçirilir. Bu test, uçağın doğrudan burun, kuyruk ve kanat uçları üzerine özel dizayn noktaları içine simüle tehdit sinyalleri ile enjekte edilirek gerçekleştirilir.

EMC testi 8 hafta sürecek ve sonrasında uçak yerde motor ve aviyonik testlerine başlayacak.

2009 yılında imzalanan Tranche 3A sözleşmesi altında, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere'nin dört Avrupa ortak ülke için 112 uçak üretilecektir. Kraliyet Hava Kuvvetleri bu uçaklardan  40 adetine sahip olacaktır. Tranche 3 Typhoonların teslimatlarının bu yıl başlaması bekleniyor.

DefenceTurk.com
Başlık: EADS'dan Güney Kore'ye Typhoon Teklifi
Gönderen: SKYWOLF - 07 Nisan 2013, 14:23:16
EADS'dan Güney Kore'ye Typhoon Teklifi

(http://3.bp.blogspot.com/-MnSCDXiK4yU/UPkVZ4wwV-I/AAAAAAAAH6E/WcP25b3ca94/s1600/AIR_Eurofighter_underview_lg.jpg)

ABD şirketleri Lockheed Martin F-35 stealth savaş uçağı ve Boeing F-15 Silent Eagle ile Güney Kore'nin savaş uçağı programı için yarışıyorlar. Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi (EADS) da Güney Kore'ye 48'i yerel tesislerde üretimini içeren ile 60 adet EF2000 savaş uçağı teklifinde bulundu. Güney Kore F-4 ve F-5 uçaklarının yerini 2016'dan alacak yeni savaş uçakları istiyor. EADS Eurofighter Tranche 3 ile 3 milyar dolarlık sözleşmeyi imzalamak istiyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 24 Mayıs 2013, 15:34:10
EADS'tan Güney Kore'ye Müthiş Teklif

(http://zarco-macross.wdfiles.com/local--files/wiki:ef-2000/EurofighterEF-2000Typhoon.jpg)

EADS'ın Güney Kore'ye son önerisi, bu projede oldukça avatajlı konuma gelmesini sağlamış görünüyor. Perşembe günü Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi (EADS), Seul jet tedarik anlaşmasını kazanırsa Güney Kore'nin uzun zamandır ertelenen savaş uçağı geliştirme projesine (KF-X) 2 milyar ABD Doları yatırım teklif etti.

Güney Kore kullanmakta olduğu eski F-4 ve F-5 savaş uçaklarını yeni uçaklarla değiştimek istiyor. EADS'ın Eurofighter Tranche 3 ile katıldığı 7,3 milyar dolarlık sözlemede Lockheed Martin  F-35 JSF ve Boeing F-15 Silent Eagle ile rekabet ediyor.

EADS da bakım, onarım, revizyon (MRO) tesisi ve havacılık yazılım merkezi inşası yanı sıra Kore yapımı savaş uçağı için pazarlama desteği sağlamak için söz verdi. Eurofighter programı Avrupa'da 400 şirkete 100.000 'den fazla iş hacmi sağlıyor. Güney Kore Eurofigher'ı seçerse 60 uçağın 53 adedi Güney Kore'de monte edilecek. EF 2000 ve KF-X aynı anda üretildiğinde bu Güney Kore'de 50.000 kişiye yeni iş sağlayacak ve trilyonlarca Kore Won'u Kore ekonomisine katkıda bulunacak. 

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: AVCI - 24 Mayıs 2013, 15:46:17
Bunu bize teklif etseler ama uçak alma şartı koşmasalar,o 2 milyar doları da biz versek onlara;geliştirilecek uçağıda birlikte pazarlasak nasıl olurdu ve nasıl bir uçak çıkardı ortaya acaba.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Tuco - 24 Mayıs 2013, 15:48:23
Eurofighter deyince aklıma hep bu video geliyor(1:18). Bu pilot ateist idiyse kesin bu gösteriden sonra imana gelmiştir...

Şaka bir yana manevra kabiliyeti başarılı...

eurofighter nearly crashes (http://www.youtube.com/watch?v=ZKo3DuP-NOg#)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 24 Mayıs 2013, 16:09:46
Bunu bize teklif etseler ama uçak alma şartı koşmasalar,o 2 milyar doları da biz versek onlara;geliştirilecek uçağıda birlikte pazarlasak nasıl olurdu ve nasıl bir uçak çıkardı ortaya acaba.

EF2000'ni geliştirmelerine bakacak olursak bizim uçak 2023 değil, 2043'de falan uçar herhalde :D
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Asbey - 25 Mayıs 2013, 00:33:47
Bunu bize teklif etseler ama uçak alma şartı koşmasalar,o 2 milyar doları da biz versek onlara;geliştirilecek uçağıda birlikte pazarlasak nasıl olurdu ve nasıl bir uçak çıkardı ortaya acaba.

EF2000'ni geliştirmelerine bakacak olursak bizim uçak 2023 değil, 2043'de falan uçar herhalde :D
bizim uçak uçabilcekmi ? ;D
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 06 Kasım 2013, 02:11:15
İlk Tranche 3 Typhoon motor testini tamamlamış. Gelişme iyi gidiyor gibi. :)
Başlık: İlk Tranche 2 Typhoon Göklerde
Gönderen: SKYWOLF - 09 Aralık 2013, 19:38:33
İlk  Tranche 3  Typhoon  Göklerde

(http://i1094.photobucket.com/albums/i441/somnath30/ef1-701512.jpg)

Eurofighter Typhoon uçağının Tranche 3 olarak bilinen, geliştirilmiş elektronik sistemler, AESA radarı ve sökülebilir yakıt tankları ile donatılmış son standartı, seri uçuş testlerine başladı.

2009 yılında imzalanan Tranche 3  sözleşmesine göre İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya için bu modelden 112 uçak üretilecek. Bu uçakların 40 adedi Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait olacak.

DefenceTurk.com
Başlık: 400. Eurofighter Typhoon Teslim Edildi
Gönderen: SKYWOLF - 10 Aralık 2013, 06:04:51
400. Eurofighter Typhoon Teslim Edildi

(http://www.defense-aerospace.com/base/util/149988_1.jpg)

Üretilen 400. Eurofighter Typhoon; 4 Aralık 2013 Çarşamba günü Güney Almanya'daki Manching kentinde bulunan  Cassidian Askeri Hava Sistemleri Merkezi'nde özel bir törenle Alan Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi. Törende, Alman Savunma Bakanlığı Devlet Sekreteri Christian Schmidt "31 +06" işaretli uçağı teslim aldı. Uçak Alman Hava Kuvvetleri'nin 112. Typhoonu.

İlk Eurofighter İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne 2003 yılında teslim edilmişti.  100. Eurofighter Eylül 2006 tarihinde yine Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne verilmişti. 200. uçak ise Alman Hava Kuvvetleri'ne 2009 yılının Kasım ayında teslim edilmişti. 300. uçak Kasım 2011'de İspanyol Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.

DefenceTurk.com
Başlık: İngiliz Typhoon'larının İlk Önleme Görevi
Gönderen: SKYWOLF - 20 Eylül 2014, 17:39:03
İngiliz Typhoon'larının İlk Önleme Görevi

(http://www.defense-aerospace.com/base/util/157135_1.jpg)

1 Eylül 2014 tarihinde Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin İngiltere'nin kuzeyindeki Lossiemouth'da bulunan 6. Filoya ait EF2000 uçakları hızlı reaksiyon alarmı (Scramble) ile havalandılar. İngiliz Typhoonlarının ilk scramble görevi olan bu uçuşta, Birleşik Krallık Hava sahasına girmek üzere olan Rus Tu-95 uçağını önlediler.

DefenceTurk.com
Başlık: EF2000 Uçak Gövdelerinde Hatalar Tespit Edildi
Gönderen: SKYWOLF - 02 Ekim 2014, 14:16:53
EF2000 Uçak Gövdelerinde Hatalar Tespit Edildi

(http://farm3.staticflickr.com/2489/3886869932_ba907b9809_b.jpg)

Avusturya Savunma Bakanlığı aynı zamanda Avusturya Silahlı Kuvvetleri tarafından da kullanılan Eurofighter uçakları hakkında Alman Hava Kuvvetleri'nin belirttiği gövde imalat hatalarını çarşamba günü doğruladı. Kronen Zeitung gazetesini haberine göre savunma bakanlığının, uçağın üretisici İngiliz Havacılık Grubu BAE Systems ile sözleşmesinin yasal iptali bile söz konusu.

Geçtiğimiz günlerde Alman Savunma Bakanlığı, çok rollü savaş uçağının gövdesinde üretimden kaynaklanan bir hata tespit ettiklerini duyurmuştu. Bu durum sonrası Almanya yeni savaş uçaklarının teslimini askıya aldı ve kullanımda olanların uçuş saatlerini azalttı.

Avrupa'nın en büyük savunma şirketi BAE Systems; bu uçaklar üzerinde gerçekleştirdiği araştırma sonunda gövdedeki kusurları doğrulayınca, geçtiğimiz ay gövde üretimini durdurdu. Tespit edilen hatanın mevcut güvenlik standartları ve silah işlerliğine engel olmadığı belirtildi. BAE Systems sorunun çözümü için bazı testler gerçekleştirecek

Mevcut sorun İngiltere, İspanya Avusturya, Suudi Arabistan ve Umman ve İtalya hava kuvvetlerine teslim edilen 390 EF2000 uçağı için de geçerli.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: AVCI - 02 Ekim 2014, 16:34:18
İlginç ! gövdede nasıl bir hata yapmış olabilirler ki,alüminyuma gövde şekli verilirken hesap hatası ile cnc den normal değerlerin dışında bir ürün mü çıkardılar diye geliyor aklıma ama çok az ihtimal.Sanki başka birşey var gibi bu işte.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 02 Ekim 2014, 21:50:25
İlginç ! gövdede nasıl bir hata yapmış olabilirler ki,alüminyuma gövde şekli verilirken hesap hatası ile cnc den normal değerlerin dışında bir ürün mü çıkardılar diye geliyor aklıma ama çok az ihtimal.Sanki başka birşey var gibi bu işte.

Başka ne olabilir? Neredeyse 400 uçak üretildikten sonra acaba nasıl bir hata buldular? Kullandıkları bir malzemenin zaman içerisindeki dayanımını yanlış öngörmüş olabilirler mesela. O malzeme de belirli bir uçuş saatinden sonra, tahmin edilenden çok önce, tahmin edileneden fazla hasar görmeye başlamış olabilir. Farklı olasılıklar var. Ama kesin olan BAE'de bu aralar kaos var. Hisseleri borsada bu olay nedeniyle düştü. Sözleşme iptallerinden bahsedenler var.
Başlık: Typhoon Aynı Anda Daha Fazla Hedefi Vuracak
Gönderen: SKYWOLF - 17 Ekim 2014, 13:43:38
Typhoon Aynı Anda Daha Fazla Hedefi Vuracak

(http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/10/16/1413483063093_wps_2_Major_Typhoon_upgrade_pro.jpg)

Savunma devi BAE Systems, EF2000 Typhoon uçaklarının yeteneklerini geliştiriyor. Bu çalışma sonrası Typhoon savaş uçakları hem kara hem de hava hedeflerini aynı anda vurabilecek. Bugüne kadar 15 ingiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri uçağı gelişmiş bilgisayarlar, silah sistemleri ve sensörlerle donatılarak modernize edildi. Bu yükseltme sonunda RAF pilotları GPS uyduları tarafından güdümlü bombalar ve füzeler kullanarak tek seferde altı farklı hava ve kara hedefine saldırabiliyor.

15 uçağa ek olarak yükseltilmiş 18 Typhoon daha 1 Nisan 2015'de teslim edilecek. Bu çalışma kapsamında BAE Systems'in 600 mühendisi Typhoonların ana üssü olan Lincolnshire'daki Kraliyet Hava Kuvetleri Coningsby Üssü'nde görev yapıyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 09 Kasım 2014, 01:14:16
(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-2471415289755/2014/1/14152931778276/New-Paveway-IV-capability-for-upgraded-Typhoon-fighters.jpg)
Başlık: Eurofighter'a Euroradar
Gönderen: SKYWOLF - 20 Kasım 2014, 05:00:49
Eurofighter'a Euroradar

(http://www.flightglobal.com/assets/getasset.aspx?itemid=58449)

Eurofighter ortağı ülkeler Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere Typhoon için aktif elektronik tarayıcı dizi (AESA) radar geliştirme ve entegrasyonu tamamlamak için anlaştılar.

19 Kasım İskoçya Edinburgh'da 4 ülkenin bakanlarının katıldığı toplantıdan sonra yapılan açıklamaya göre Euroradar konsorsiyumunun Captor E-Scan radarı üzerinde çalışmalara devam edilecek. NATO Eurofighter ve Tornado Yönetim Ajansı aracılığıyla 1 milyar Euro değerindeki anlaşmanın imzalanması ile Temmuz ayında Farnborough Fuarı'nda sergilenen “Radar 1 ” yapılandırmasına bağlı olarak çalışmalar sürecek.

Euroradar ortakları, Farnborough hava gösterisi öncesinde BAE Systemsİn test uçağı IPA5 üzerine  bir Radar 1 sensörü yerleştirme çalışmaları gerçekleştirmişlerdi.  İlk uçuş testleri sonrasında radar; kurulum, ek güç ve soğutma sistem performansının kontrolü için Selex'e iade edildi. Yeni radar ile uçuş testleri 2015 yılında da devam edecek. Test sürecine çift koltuklu IPA8 test uçağı da dahil edilecek.

Geliştirme çalışmaları ve test faaliyetleri tamamlandıktan sonra, Captor E-Scan yeni inşa Eurofighterlar ve Tranche 3A modellerine kurulum için hazır olacaktır. Bu sistem yapısal değişiklik geçirmek zorunda olsa da aynı zamanda, Tranche 2 üretim uçaklarında da kullanılabilecek.

200˚ tarama alanı bulunan Euroradar ile artan algılama ve izleme aralıkları, gelişmiş hava-yüzey yeteneği ve gelişmiş elektronik karşı önlem özellikleri Typhoon uçaklarına kazandırılmış olacak. Anteninde hiçbir hareketli parça bulunmayan yeni radar ile bakım maliyetleri de azatılmış olacak.

DefenceTurk.com


Başlık: Typhoon Storm Shadow Testinde
Gönderen: SKYWOLF - 13 Aralık 2014, 00:33:32
Typhoon Storm Shadow Testinde

(http://www.flightglobal.com/assets/getasset.aspx?itemid=58965)

Kasım ayında Alenia Aermacchi liderliğinde gerçekleştirilen testlerde bir MBDA Storm Shadow füzesi başarıyla Eurofighter Typhoon uçağına yerleştirildi. Yaklaşık 12 ay süren Typhoon füze entegrasyonu programının bir parçası olarak geçen ay uzun menzilli stand-off hassas füze bırakma testleri gerçekleştirildi. Testler sırasında Typhoon tarafından bırakılan Storm Shadow füzesi hedefi vurana kadar radarlar tarafından takip edildi.

(http://www.flightglobal.com/assets/getasset.aspx?itemid=58966)

Alenia tarafından kullanılan test uçağı IPA2'ye iki Storm Shadow, iki Raytheon AIM-9L havadan havaya füze ve gövde altına dört gelişmiş orta menzilli havadan havaya füze yerleştirilerek silah entegrasyon esnekliği testi uygulandı. Eurofighter hava veri sistemi ile Storm Shadow uyumluluğunu değerlendirmek için gerçekleştirilen altı uçuş ile çarpıntı ve yapısal bağlama testleri de yapılmıştır. Füze taşırken uçağın performans ve yüklerin değerlendirilmesi zaten Genişletilmiş WIF faz 1 programı kapsamında, Mart 2014 tarihinde tamamlanmıştı.

Bir turbojet motoru tarafından tahrik edilen  5m uzunluğundaki Storm Shadow füzesi; 250km menzile sahip ve yaklaşık 1,300kg ağırlığında.

DefenceTurk.com


Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: мคяครℓเ - 30 Aralık 2014, 21:19:19
Rus tacizinden koruyacaklar!
(http://kokpit.aero//image/cache/data/Askeri%20yabanci/ispanya/ispanyaavci2-600x400.jpg)

İspanya Hava Kuvvetleri'ne ait iki Eurofighter Typhoon avcı uçağı Estonya’ya indi. Estonya’nın Delfi haber ajansı, avcı uçaklarının 29 Aralık Pazartesi günü Estonya’nın Amari hava üssüne indiğini bildirdi.

 Rus tacizinden koruyacaklar!
İspanya pilotları Ocak ayında Estonya, Letonya ve Litvanya hava sahasında devriye gezmeye başlayacak.

30 Aralık Salı günü İspanya’nın iki Eurofighter Typhoon avcı uçağının daha Amari hava üssüne gelmesi bekleniyor.

İspanya’nın uçaklarından önce Baltık ülkelerinin hava sahasında Almanya Hava Kuvvetleri'nin dört Eurofighter Typhoon jet uçağı görev yapıyordu.

Görevi devretme töreni 2 Ocak Cuma günü ilgili hava üssünde yapılacak.

Daha önce Baltık ülkelerinin hava sahasını korumak için NATO misyonu kapsamında Litvanya’ya İtalyan ve Polonyalı avcı uçakları geldi.

Batlık ülkeleri ayrıca, Rus savaş uçaklarından gelen taciz sayısının artmasında dolayı NATO Hava Polisi ile işbirliğinin ve finansmanın arttırıldığını açıkladı.

Kaynak: www.kokpit.aero (http://www.kokpit.aero)
http://kokpit.aero/avcilar-koruyacak (http://kokpit.aero/avcilar-koruyacak)
Başlık: İtalyan Typhoonları Litvanya'da
Gönderen: SKYWOLF - 31 Aralık 2014, 02:34:55
İtalyan Typhoonları Litvanya'da

(http://www.aviationspectator.com/files/images/Eurofighter-Typhoon-415.preview.jpg)

İtalyan Hava Kuvvetleri, Baltık Hava Sahasını korumak amacıyla ilk defa Litvanya'ya gitti. Aralık 28 tarihinde İtalyan Hava Kuvvetleri'ne ait dört Eurofighter Typhoon savaş uçakları Litvanya Hava Kuvvetleri'ine ait Šiauliai Hava Üssü'ne indi. Bu uçaklar 1 Ocak 2015 tarihinden itivaren NATO'nun Baltık ülkelerindeki hava polisliği görevine katılacaklar.

İtalyan Hava Kuvvetleri Grosseto Hava Üssü'nden bir KC-767 nakliye uçağı da Typhoonlarla birlikte Šiauliai Hava Üssü'ne indi. Bu uçak görev için ekipman ve asker taşıdı.

Šiauliai Hava Üssü'nde dört aydır Portekiz Hava Kuvvetleri'ne ait 4 F-16 Savaşan şahin ve Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait dört F/A-18 Hornet uçağı NATO hava polisliği  görevini yürütüyorlardı. İtalyan Eurofighter Typhoonları bu uçakların görevini devralacaklar. Ayrıca Polonya Hava Kuvvetleri'ne ait dört Mig-29 uçağı da kendilerine destek olacak. Görev değişim töreni bugün gerçekleştirilecek.

DefenceTurk.com
Başlık: İngiliz Eurofighter Uçakları Red Flag Eğitiminde
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ocak 2015, 03:24:38
İngiliz Eurofighter Uçakları Red Flag Eğitiminde

(http://www.lincolnshireecho.co.uk/images/localworld/ugc-images/276392/Article/images/25887729/9348465-large.jpg)

Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Coningsby Üssü'ne bağlı Typhoon uçakları  Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ünlü Red Flag eğitimine katılıyor.

Lincolnshire'daki RAF Coningsby Üssü'nden havalanan Eurofihgter Typhoon savaş uçakları Atlantik Okyanusunu aşarak ABD'ye gitti. RAF Coningsby 6. fioladan ve RAF Lossiemouth 1. filodan sekiz Typhoon uçağına iki adet RAF Voyager havadan yakıt ikmali uçağı, uçuş mühendisleri ve lojistik destek personeli de eşlik etti.

Coningsby ekipleri şu anda Nevada'daki Nellis Hava Kuvvetleri Üssü'nde Red Flag tatbikatına katılan müttefik hava kuvvetleri personeli arasında yer alıyor. RAF Typhoonları dünyanın en büyük, en gerçekçi ve zorlu hava muharebe savaş oyunları tatbikatına katılacaklar. Bu eğitimde ilk defa envanterlerindeki Paveway IV hassas güdümlü bombaları kullanacaklar. Simüle edilen düşman hava sahasından yerden havaya füze sistemleri ve gelişmiş elektronik harp sistemlerine rağmen hedeflerini Paveway IV bombaları ile vurmaya çalışacaklar.
 
DefenceTurk.com
Başlık: Eurofighter'ın Yeni Müşterisi Kuveyt
Gönderen: SKYWOLF - 15 Eylül 2015, 12:05:57
Eurofighter'ın Yeni Müşterisi Kuveyt

(http://www.defense-aerospace.com/base/util/166799_1.jpg)

Kuveyt tahimin değeri 7-8 milyar Euro olan 28 adet Typhoon uçağı almak istiyor. Kuveyt Başbakanı Şeyh Jaber Al Mubarak Al Hamad Al Sabah'ın 11 Eylül'de İtalya ziyareti sırasında niyet beyanı anlaşması imzaladı. Aynı tarihte Cuma öğleden sonra Roma'da İtalyan Başbakanı Matteo Renzi ile tebliğ edilen iyi niyet anlaşmasına ek olarak Eurofighter savaş uçakları satışı ve iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmek adına bir mutabakat zaptı da imzalandı.

Esasen İtalyan hükümeti ve Alenia-Aermacchi, bu satış için yaklaşık üç yıldır görüşmeleri sürdürüyordu ancak sonuçlanamıyordu.  Bunun nedeni Kuveyt'in elindeki eskimiş olan F/A-18A/B Hornet uçaklarının F/A-18 E/F Super Hornet uçakları ile değiştirilmesi için Boeing'in girişimleriydi. Mısır ve Katar'ın Fransız Rafale uçağını tercih etmesiyle birlikte Kuveyt de yüzünü Avrupa'ya döndü.

Kuveyt şu an kullanmakta olduğu 39 F/A-18A/B Hornet uçaklarını 28 Eurofighter Typhoon ile değiştirecek. Uçakların 22 adedi tek koltuklu, 6 adedi de çift koltuklu olacak. Anlaşma kapsamında 30 Kuveytli pilot İtalyan Hava Kuvvetleri Akademisi'nde eğitim görecek. Anlaşmaya 20 yıllık silah ve yardımcı ekipman desteği de dahil bulunuyor. Her ne kadar teyit edilmemiş olsa da Kuveyt Typhoonları AESA radarı ile donatılmış olacak. Teslim tarihinin henüz netleşmemiş olmasına rağmen 2017 veya 2018 yılında teslimatlara başlanılması bekleniyor.

Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin F-35'i, Endonezya'nın Su-35'i ve Hindistan'ın da Rafale uçağını tercih etmesinden sonra Kuveyt'in Typhoon'a yönelmesi, Eurofighter'ın geleceği için bir umut ışığı olmuştur.

DefenceTurk.com


Başlık: Almanya Eurofighter Siparişlerini Durdurdu
Gönderen: SKYWOLF - 14 Ekim 2015, 02:41:04
Almanya Eurofighter Siparişlerini Durdurdu

(http://www.trdefence.com/wp-content/uploads/2010/11/luftwaffe-ef-2000.jpg)

Alman Savunma Bakanlığı, uçakta yeni kusurlar bulduktan sonra siparişleri durdurdu. Savunma bakanlığı yetkilileri, bu Pazartesi günü Bundestag'da (Alman parlamentosu) verdiği demeçte uçağın arka kısmı ile kuyruk arasındaki bağlantıda bir "üretim hatası" olduğunu söylediler. Raporlara göre bu hatanın uçak gövdesinde yol açtığı bir hasara rastlanmadı. Sorun Alman Hava Kuvvetleri'nin mevcut EF-2000 filolarının uçuş planlarında bir değişikliğe neden olmasa da, Savunma Bakanlığı siparişleri durdurdu.

Almanya 2018 yılına kadar 143 Eurofighter sipariş etmişti. Ancak karşılaşılan sorunların, uçak için ayrılan milyar euroluk bütçeyi aşması tartışılıyor.

Ekim 2014 tarihinde, uçağın gövdesinde tespit edilen bir sorun nedeniyle Alman Savunma Bakanlığı siparişleri geçici olarak askıya almıştı.

2010 yılında; bir eğitim uçuşu sonrasında, iniş sırasında arızalanarak düşen Suudi uçağında çalışmayan fırlatma koltukları nedeniyle pilotlar hayatını kaybetmişti. Bu olay uçaktaki fırlatma koltuklarının güvenirliği konusunda endişelere neden olmuştu.

DefenceTurk.com
Başlık: Eurofighter'dan Açıklama
Gönderen: SKYWOLF - 15 Ekim 2015, 13:36:02
Eurofighter'dan Açıklama

(http://photorecon.net/wp-content/gallery/redflagalaska/ef2000-4.jpg)

Eurofighter konsorsiyumu bugün,  bugüne kadar üretilen uçakların arka gövde ile kuyruk montajı sırasında bir üretim uyumsuzluğunun tespit edildiğini doğruladı. Konu arka gövdeye yüzgeçleri bağlamak amacıyla kullanılan dört cıvata için açılmış deliklere ilgili. Açıklamaya göre bu uyumsuzluk kullanılmakta olan uçakların uçuş güvenliğini etkilemiyor. Ayrıca uçağın ömründe veya operasyon yeteneklerinde bir kısıtlamaya da neden olmuyor.

2003 yılı sonunda ilk defa kullanılmaya başlanılmasından bu yana Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Avusturya ve Suudi Arabistan için toplam 446 Eurofighter Typhoon uçağı üretildi. Aralık 2012 tarihinde Umman 12 uçak için sözleşme imzalayarak yedinci kullanıcı oldu. Şimdi Kuveyt de bu listeye dahil olmak üzere...

Eurofighter Typhoon, bugün dünya üzerinde 22 operasyonel birim tarafından kullanılmakta ve 300 000 uçuş saatine ulaşmış durumda.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 10 Kasım 2015, 13:03:08
(https://pbs.twimg.com/media/CSepK-DVEAA22op.png:large)
Dubai Airshow'da sergilenen bir eurofighter modeli...
Başlık: Eurofighter/Typhoon...
Gönderen: мคяครℓเ - 27 Ocak 2016, 20:08:27
Kuveyt, Pazartesi günü İtalyan Savunma Bakanını davet ederek anlaşmayı imzaladi.
http://www.gazeteci.tv/kuveyt-28-eurofighter-typhoon-savas-ucagi-aliyor/ (http://www.gazeteci.tv/kuveyt-28-eurofighter-typhoon-savas-ucagi-aliyor/)
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c2/Eurofighter_Typhoon_AUT.jpg/1024px-Eurofighter_Typhoon_AUT.jpg)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 13 Şubat 2016, 10:07:36
Kuveyt anlaşmayı henüz imzalamamış. Önümüzdeki hafta imzalacakmış.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: sephiroturk - 13 Şubat 2016, 23:17:49
Skywolf un paylastigi fotoda görünce aklima geldi...Eurofighter ün hedefleme podu amerikan Sniper mi kalacak neden proje ortagi ülkeler üretme geregi duymamis ?
Fransa nin bile özgün podu var
Başlık: BAE Systems Umman'a Typhoon'ları Göndermeye Başladı
Gönderen: SKYWOLF - 21 Şubat 2016, 00:35:14
BAE Systems Umman'a Typhoon'ları Göndermeye Başladı

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-3831455824462/2016/1/14558246717514/BAE-Systems-assembling-final-Typhoon-for-Oman.jpg)

BAE Systems, 2012'de Eurofighter Typhoon çok maksatlı jetlerinin tedariği için Umman ile sözleşme imzalamıştı. Bu sözleşme kapsamında ilk Eurofighter uçağı son montaj işlemi için Umman Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.

Özel otomatik hizalama kalıpları kullanılarak gövde, kanatlar ve iniş takımları birleştirilecek. Ayrıca ön gövde ve kuyruk da diğer montaj işlemleri ile takılacak.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Tuco - 21 Şubat 2016, 13:42:21
Avrupa'nın 5.nesil için bir çalışması var mı?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: mavi1991 - 21 Şubat 2016, 22:54:01
benim bildiğim insansız savaş uçakları ile ilgili idi fransa ve ingiltere
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 08 Nisan 2016, 15:01:44
Kuveyt, Pazartesi günü İtalyan Savunma Bakanını davet ederek anlaşmayı imzaladi.
[url]http://www.gazeteci.tv/kuveyt-28-eurofighter-typhoon-savas-ucagi-aliyor/[/url] ([url]http://www.gazeteci.tv/kuveyt-28-eurofighter-typhoon-savas-ucagi-aliyor/[/url])


Söz konusu anlaşma 5 Nisan 2016 tarihinde nihayet imzalandı.
(Gazeteci TV çuvalladı!)

(http://www.defense-aerospace.com/base/util/172781_1.jpg)
Başlık: Airbus'ın Danimarka İçin Eurofighter İşbirliği
Gönderen: SKYWOLF - 18 Nisan 2016, 13:09:24
Airbus'ın Danimarka İçin Eurofighter İşbirliği

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-9031460734565/2016/1/14607354767619/Companies-team-for-Danish-military-aircraft-contract.jpg)

Danimarka şirketi Flatirons Solutions, Airbus Savunma ve Uzay ile Danimarka Hava Kuvvetleri'ne Eurofighter Typhoon savaş uçakları sağlamak için bir işbirliği içerisine girdi.

Her iki şirket arasında Perşembe günü imzalanan anlaşmaya göre Flatirons Solutions; Danimarka Hava Kuvvetleri'nin Eurofighter Typhoon savaş uçakları gövde ve motor kılavuzlarının yanı sıra, CORENA üretim yazılımını ve bakımını sağlayacak.

Bu işbirliği, Danimarka'nın yaşlanan F-16 uçaklarını yeni uçaklarla değiştirme ihtiyacına çözüm amacıyla gerçekleştiriliyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 09 Temmuz 2018, 08:25:46
(https://pbs.twimg.com/media/Dhm1zZIXcAI3Siv.jpg)

Alıntı
Kraliyet Hava Kuvvetleri/RAF ilk Centurion konfigürasyonlu Typhoon uçağını teslim almış. Güncelleme geçiren uçaklar PavewayIV, Brimstone, Meteor BVR ve Storm Shadow mühimmatlarını taşıma kapasitesine sahip olacak. İlk fazda 26 uçak bu kabiliyete yükseltilecek.

https://twitter.com/aemres78/status/1016044204416552961
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 23 Temmuz 2018, 13:16:40
(https://www.baesystems.com/en/download-en/infographic/Image/20180716130603/1434615538535.)
Başlık: Bulgaristan'a İtalya'dan ikinci el Eurofighter teklifi
Gönderen: SKYWOLF - 12 Ekim 2018, 12:19:42
Bulgaristan'a İtalya'dan ikinci el Eurofighter teklifi

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/italy%20eurofighter1.jpg)

İtalya ve Leonardo, eskiyen Mig filosunun yerini alacak sekiz savaş uçağı için ihaleye çıkan Bulgaristan Savunma Bakanlığı'na son tekliflerini sundu.

İtalya'nın teklifi halen İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan ilk dilim Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının Bulgaristan Hava Kuvvetlerine satılmasına dayanıyor. Teklif ayrıca Bulgaristan Hava Kuvvetleri'nin talebi doğrultusunda yeni imal edilen uçakların satışına yönelik seçeneği de içeriyor.

1 Ekim'de sunulan son teklif, uçak temininin yanısıra eğitim, üç yıllık servis desteği ve silahları kapsıyor.

http://www.kokpit.aero/italyan-bulgaristan-eurofighter-teklifi (http://www.kokpit.aero/italyan-bulgaristan-eurofighter-teklifi)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 08 Ocak 2019, 23:19:45
(https://pbs.twimg.com/media/DwaUKq0XQAMVjQv.jpg)

Şu hava alığının kenarındaki seyir füzesini çıkaramadım.  ::)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: BATTLESTAR - 09 Ocak 2019, 00:00:55

Şu hava alığının kenarındaki seyir füzesini çıkaramadım.  ::)

JSM füzesi Sn. Skywolf.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 09 Ocak 2019, 00:31:10
(https://airrecognition.com/images/stories/asia/malaysia/exhibition/lima_2017/pictures/LIMA_International_Maritime_and_Aerospace_defense_exhibition_2017_14.jpg)
Teşekkürler BATTLESTAR. Galiba yaşlanıyoruz.  :D :D
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan - 09 Ocak 2019, 01:36:26
estağfurullah
Sen her şeyi bilir her şeyi görürsün senin altın gibi bir kalbin var
ne oldu bu arada 2018 oylaması aklıma gelmişken sorayım
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Tigerfish - 09 Ocak 2019, 10:31:17
(https://airrecognition.com/images/stories/asia/malaysia/exhibition/lima_2017/pictures/LIMA_International_Maritime_and_Aerospace_defense_exhibition_2017_14.jpg)
Teşekkürler BATTLESTAR. Galiba yaşlanıyoruz.  :D :D

Yaşlandığını felan yok. Uyku zamanı geldi.
Başlık: RAF'tan dördüncü operasyonel Typhoon filosu
Gönderen: fırtına06 - 05 Mayıs 2019, 22:21:29
Birleşik Krallık ve NATO hava sahasını koruma misyonunu güçlendirmeyi amaçlayan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), dördüncü operasyonel Typhoon filosunu oluşturdu. İskoçya, Lossiemouth Hava Üssü’ndeki “Acil Reaksiyon Alarm” (QRA) gücünün kalbinde yer alan filo uzun menzilli Rus bombardıman uçaklarını önlemede önemli rol oynayacak.

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/ingiltere/typhoon2.jpg)

Güney İngiltere hava sahasını Coningsby Hava Üssü’ndeki “QRA” gücüyle koruyan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, Kuzey İngiltere hava sahasını da Kuzeydoğu İskoçya’daki Lossiemouth Hava Üssü’nün “QRA” gücüyle koruyor.

Filodaki uçaklardan bazıları “saldırgan” (aggressor) rol oynayacak ve farklı renge boyanarak “düşman” olarak nitelendirilecek.

Olağanüstü performansıyla havalandıktan kısa bir süre sonra Birleşik Krallık hava sahasının herhangibir köşesine ulaşabilen süpersonik avcı uçağı “Typhoon”, küçük ve hafif uçaklardan büyük yolcu uçaklarına kadar her türlü hava aracına önleme yapabiliyor.

http://www.kokpit.aero/raf-typhoon-dorduncu-filo (http://www.kokpit.aero/raf-typhoon-dorduncu-filo)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: mavi1991 - 05 Mayıs 2019, 23:06:39
İngilizlerde bir filoda kaç uçak var ki ?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: metin62 - 05 Mayıs 2019, 23:40:38
RAF Filo 12-16 uçak'dan oluşur.
Başlık: Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı
Gönderen: SKYWOLF - 24 Haziran 2019, 16:32:01
Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı

Almanya İçişleri Bakanlığı, Alman Hava Kuvvetleri'ne ait Eurofighter Typhoon tipi iki jetin Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde havada çarpıştığını duyurdu.
Almanya'nın Malchow kenti üzerinde iki Eurofighter savaş uçağının çarpıştıkları ancak pilotların kurtuldukları belirtildi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804)
Başlık: Ynt: Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı
Gönderen: ACE - 24 Haziran 2019, 16:42:28
Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı

Almanya İçişleri Bakanlığı, Alman Hava Kuvvetleri'ne ait Eurofighter Typhoon tipi iki jetin Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde havada çarpıştığını duyurdu.
Almanya'nın Malchow kenti üzerinde iki Eurofighter savaş uçağının çarpıştıkları ancak pilotların kurtuldukları belirtildi.

[url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804[/url] ([url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804[/url])


Zaten elle tutulur kaç uçakları vardı ki 😐
Adamların hiç tehdit korkusu vs yok. Ekonomisi üretime dayalı güçlü ülke olunca gerek duymuyorsun tabi 
Başlık: Ynt: Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı
Gönderen: fırtına06 - 24 Haziran 2019, 16:54:52
Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı

Almanya İçişleri Bakanlığı, Alman Hava Kuvvetleri'ne ait Eurofighter Typhoon tipi iki jetin Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde havada çarpıştığını duyurdu.
Almanya'nın Malchow kenti üzerinde iki Eurofighter savaş uçağının çarpıştıkları ancak pilotların kurtuldukları belirtildi.

[url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804[/url] ([url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804[/url])


Zaten elle tutulur kaç uçakları vardı ki 😐
Adamların hiç tehdit korkusu vs yok. Ekonomisi üretime dayalı güçlü ülke olunca gerek duymuyorsun tabi


Sebep ekonominin güçlü olması mı yoksa Almanya'daki 35.000 Amerikan askeri ve ya askeri varlığımı?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: fırtına06 - 13 Ağustos 2019, 14:52:24
Son Tayfun Yaklaşıyor

İngiltere için imal edilen son Tranche 3 Eurofighter Typhoon, test sürecine başladı. Bu kapsamda platform, ikinci tecrübe uçuşunu da gerçekleştirdi.

Kraliyet Hava Kuvvetleri (Royal Air Force / RAF) için üretim hattından çıkan son Eurofighter Typhoon Tranche 3 için geri sayım sürüyor. Geçtiğimiz günlerde BAE Systems'ın Warton'da konuşlu tesislerinde ikinci deneme uçuşu da olumlu sonuçlanan platformun son aviyoniklerinin entegrasyonuna başlandı.

(http://c4defence.com/ImageM/429b94b9-d816-4e0d-a824-935a920d0b0c.jpg)

Flight Global'ın haberine göre bu yıl içinde sonuncusu teslim edilecek Eurofighter Typhoon T3'lerden RAF envanterinde 100 adetten fazla bulunuyor. Envanterdeki ilk T3 ise 14 yıl önce teslim edilmişti. Kraliyet Hava Kuvvetleri, söz konusu uçakları 2040 yılına kadar envanterde tutmayı planlıyor.

Son platformun ardından BAE Systems üretim hatlarında Kuveyt için sipariş edilen 28 ve Katar için imal edilecek olan 24 adet T3 Typhoon'un montaj işlemleri gerçekleştirilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/son-tayfun-yaklasiyor/8515/1 (http://www.c4defence.com/Gundem/son-tayfun-yaklasiyor/8515/1)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: カメせ - 10 Eylül 2019, 23:24:30
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EEHNYgHU0AEpWJ1?format=jpg&name=900x900)(https://pbs.twimg.com/media/EEItnxfWwAIDVmF?format=jpg&name=small)
Başlık: Almanya eski Eurofighter’larını satışa çıkarıyor
Gönderen: fırtına06 - 12 Kasım 2019, 12:47:07
Alman Hava Kuvvetleri’ne ilk teslim edilen ve Tranche 1 olarak adlandırılan Eurofighter savaş uçaklarından 33 adetini satışa çıkarıldı. 26’sı tek, 7’si de çift kişilik uçaklarla İsviçre yakından ilgileniyor. İsviçre’nin bu uçakları envanterindeki F/A-18C/D ve F-5 uçakları ile değiştirmek istediği belirtiliyor. Satılacak uçakların yerine Tranche 3 serisi alınacak.

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/almanya/almanya%20eurofighter1.jpg)

Alman Hava Kuvvetleri’ndeki 33 adet Eurofighter uçağı eski Doğu-Alman hava üssü Laage'de bulunan TLG73 tarafından işletiliyor.

http://www.kokpit.aero/almanya-eurofighter-tranche1-satis (http://www.kokpit.aero/almanya-eurofighter-tranche1-satis)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: mavi1991 - 12 Kasım 2019, 21:55:17
Bu uçaklar uçabilecek durumda mı Allah bilir
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Tigerfish - 12 Kasım 2019, 22:49:10
Uçaklar düşe düşe F104 ‘ leri nostaljiledi Alman hava kuvvetlerinde.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 13 Kasım 2019, 00:49:20
Kaça satıyorlar acaba? Biz alalım...
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: metin62 - 13 Kasım 2019, 08:51:26
 EF2000 isimize yararmi yaramazmi bilmiyorum. Ancak Almanya bize bu hurda ucaklarisatacak dahi olsalar parlementolarindaki TC karsiti  partiler tarafindan ucaklar GUL gibi adledilip yaygara koparirlar.
"Baris Pinari sonrasi TC  ne silah satisini onleyen kanun  gecirmislerdi parlementolarindan "
Başlık: Typhoon’a elektronik harp kabiliyeti
Gönderen: fırtına06 - 15 Kasım 2019, 21:24:35
Airbus ve ortakları; Berlin’de gerçekleştirilen Uluslararası Savaş Uçağı Konferansı esnasında, Eurofighter Typhoon savaş uçağının elektronik muharebe rolü (ECR) konseptinin ilk kez somut ayrıntılarını paylaştı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/11/Eurofighter-Typhoon-ECR-696x465.jpg)

İlk ECR yani elektronik harp kabiliyetli Eurofighter Typhoon savaş uçağı, 2026 yılında piyasa sürülecek. Elektronik muharebe rolü, Eurofighter’ın kabiliyetlerini arttıracak ve düşman hava sahasında görev yeteneğine sahip olmasını sağlayacak.

Eurofighter ECR, pasif yayıcı konumunun yanı sıra tehditlerin aktif olarak engellenmesini sağlayacak ve elektronik saldırı (EA), düşman hava savunmasını bastırma / imha etme (SEAD / DEAD) için çeşitli modüler yapılandırmalar sunacak. Konsept ayrıca, çok fonksiyonlu panoramik dokunmatik ekranlı ve arka koltuk için özel bir görev kokpitine sahip yeni bir çift kişilik kokpit yapılandırmasına sahip.

Konsept, önde gelen havacılık şirketleri Airbus, Hensoldt, MBDA, MTU, Premium Aerotec, Rolls-Royce tarafından geliştiriliyor ve Alman ulusal sanayi kuruluşları BDSV ile BDLI tarafından destekleniyor. Özellikle havadan elektronik saldırı yeteneği için Alman Hava Kuvvetleri gerekliliklerini hedefliyor.

https://www.savunmasanayist.com/haberler/typhoona-elektronik-harp-kabiliyeti/ (https://www.savunmasanayist.com/haberler/typhoona-elektronik-harp-kabiliyeti/)
Başlık: Eurofighter Typhoon, Tedarik Testlerinde
Gönderen: fırtına06 - 14 Ocak 2020, 19:29:33
Envanterindeki faydalı kullanım ömrünün sonuna yaklaşan platformların yenilenmesi için tedarik programlarını peşi sıra açıklayan Finlandiya, F/A-18 Hornet'ler için alternatif arayışına girdi. Bu kapsamda, aday uçakların test ve değerlendirme süreci için planlanan HX Programı'nda tecrübe safhası başladı.

(https://c4defence.com/ImageM/bc6fdfaa-1082-4b0b-8f31-01245375dce3.jpg)

Toplam maliyetinin 10 milyar Euro'yu bulacağı tahmin edilen HX Programı kapsamında; Lockheed Martin F-35 Lightning II, Boeing F/A-18 Super Hornet, Dassault Rafale, Saab Gripen ve Eurofighter Typhoon uçakları için firmalara çağrı dosyası gönderildi. Bu kapsamda uçuşlu testler, geçtiğimiz günlerde Eurofighter Typhoon uçakları ile başladı. Kraliyet Hava Kuvvetleri envantreinde bulunan çift sandalyeli Typhoon T.Mk3 ve tek sandalyeli FGR. Mk 4 model platformlar, Finlandiya'nın Pirkkala Hava Üssü'ne 9 Ocak'ta intikal etti. Ocak ayı içinde tamamlanması beklenen tecrübe uçuşlarının ardından Fin Hava Kuvvetleri, değerlendirme sürecine geçerek yerde ve havada yapılan denemelerden elde edilen verileri inceleyerek nihai adayları belirleyecek. 2021 yılında nihai kararını açıklayacak olan Helsinki yönetimi, yeni uçakları 2025-2030 yılları arasında teslim alacak.

(https://c4defence.com/ImageM/fdaa7d5e-8fe0-463a-bae0-75905474a2fb.jpg)

https://www.c4defence.com/Gundem/eurofighter-typhoon-tedarik-testlerinde/9184/1 (https://www.c4defence.com/Gundem/eurofighter-typhoon-tedarik-testlerinde/9184/1)
Başlık: Eurofighter ve F-18 savaş uçağı alımlarını doğrulandı.
Gönderen: カメせ - 25 Nisan 2020, 01:19:12
Alıntı
Almanya Savunma Bakanı, Eurofighter ve F-18 savaş uçağı alımlarını doğruladı.
(https://i1.wp.com/www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2020/03/EA-18-Growler-Eurofigter-FA-18-Super.jpg?zoom=2&resize=850%2C491&ssl=1)
(https://pbs.twimg.com/media/EWMM2v1UwAIOyMX?format=jpg&name=900x900)
Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer 21 Nisan’da yaptığı açıklamada, Almanya’nın eskiyen savaş uçaklarının yerine Eurofighter ve F-18’lerin alınacağını doğruladı.

Salı günü yapılan açıklamada Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, ABD yapımı uçakların NATO gereksinimlerini karşıladığını vurgulayarak, Almanya’nın eskiyen savaş uçaklarının yerine 93 adet Eurofighter ve 45 adet F-18 satın almayı planladığını söyledi.

Almanya’nın 45 adetlik F-18 alımının içerisinde yer alacak şekilde 15 adeti “EA-18G Growler” elektronik harp uçağını Tornado ECR uçaklarının yerine alacak. Geri kalan 30 adet “F/A-18E/F Super Hornet”, Tornado uçaklarının nükleer saldırı yeteneğinin yerini alması için satın alacak.

Kararının ABD yapımı uçakları içermesi üzerine kendini büyüyen eleştirilerin odağında bulan Bakan, Sueddeutsche Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, F-18’lere “Köprüleme Teknolojisi” olarak ihtiyaç olduğunu söyledi.

Mevcut Tornado filosu emekliye ayrıldığında, Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) belirli kapasitesini korumalı, diyen Savunma Bakanı, Alman gazetesine verdiği demeçte, “Şunu söylemek gerekiyor ki, şu anda sadece ABD’li üreticiler nükleer silah taşıma kapasitesi sunuyor.” açıklamasında bulundu.

Parlamentonun Savunma Komitesine giden bir evrakta, Bakan, Boeing yapımı jetlerin, ABD yapımı atomik savaş başlıklarını taşıyabileceği için, Almanya’nın NATO paylaşım görevlerini yerine getirmeye imkân vereceğini vurguladı.

NATO’nun nükleer caydırıcılık konsepti kapsamında, müttefiklere savaş durumunda ABD nükleer silahlarının erişimi açılacağından dolayı, Almanya, tercihini nükleer silah taşıma kapasitesi olan uçaklardan yana kullanmak istiyor.

Şu anda Tornado, nükleer silahlar taşımak için onaylı olan tek Alman Hava Kuvvetleri uçağı.
https://www.defenceturk.net/almanya-savunma-bakani-eurofighter-ve-f-18-alimlarini-dogruladi (https://www.defenceturk.net/almanya-savunma-bakani-eurofighter-ve-f-18-alimlarini-dogruladi)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Alpars - 25 Nisan 2020, 01:58:20
Bu ab ile hiçbir ortak uçak geliştirme işine girilmez. Zaten ingiliz kaçtı kendini kurtardı, fransız zaten bağımsız takılıyo. Yurofaytır uçakı kaç yıl olmuş daha uçağa bi dahili karıştırma sistemi yok. Zaten biz olmasak bu kazmalar a400m yide beceremezlerdi. Adamlar silaha harcanan parayı gereksiz görüyo galiba. Ee tabi abd koruması var nasılsa. Ama trump da haklı, madem benden artık silah almıyosunuz bende ab nin savunmasını bırakırım diyor.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: UYVAR - 25 Nisan 2020, 06:16:05
O trump, bi zahmet malatya'daki radari da yanina alip gotursun!
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 25 Nisan 2020, 11:03:46
Bu ab ile hiçbir ortak uçak geliştirme işine girilmez. Zaten ingiliz kaçtı kendini kurtardı, fransız zaten bağımsız takılıyo. Yurofaytır uçakı kaç yıl olmuş daha uçağa bi dahili karıştırma sistemi yok. Zaten biz olmasak bu kazmalar a400m yide beceremezlerdi. Adamlar silaha harcanan parayı gereksiz görüyo galiba. Ee tabi abd koruması var nasılsa. Ama trump da haklı, madem benden artık silah almıyosunuz bende ab nin savunmasını bırakırım diyor.

Yalnız başarılı oldukları çok iş var geçmişte!  Alphajet, Jaguar, Tornado, Tiger...
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Alpars - 27 Nisan 2020, 19:14:07
Gökkurt hocam, yapıyorlar da sonra birbirlerine girip gerisini getiremiyorlar. Yatırım orada kalıyor. En önemli sebepde, herkes pay istediğinden ve işçilik pahalı olduğundan ürünleri pahalı çıkıyor. Sonrada ellerinde kalıyor.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 27 Nisan 2020, 22:36:50
Pek öyle düşünmüyorum. Öncelikli amaçları kendi ihtiyaçlarını karşılamak. Şimdiye kadar bunda büyük oranda başarılı oldular. Sonrasında kar elde etmek. Ürettiklerini kendi grupları dışına ihraç etmeyi de başardılar. Biz de kendi projelerimiz için ortaklar bulmalı veya ihtiyacımızı karşılayacak şekildeki başkalarının projelerine ortak olmalıyız diyorum her zaman. Maliyetler düşer, bilgi artar. Savunma Sanayi Başkanı geçenlerde Hürjet için ortak aradıklarından bahsetti yanlış hatırlamıyorsam.

Kısacası ben " bir elin nesi var, iki elin sesi var", " birlikten kuvvet doğar" gibi ata sözlerini görüyorum.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 27 Nisan 2020, 22:37:56
EF 2000 'in diğer versiyonlarında EJ-230 kullanmayı planlıyor mu Avrupa? Yoksa herkes kendi yoluna deyip 6.nesil uçaklarda mı kullanacaklar bu motoru?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Yasar - 28 Nisan 2020, 00:58:22
EF 2000 'in diğer versiyonlarında EJ-230 kullanmayı planlıyor mu Avrupa? Yoksa herkes kendi yoluna deyip 6.nesil uçaklarda mı kullanacaklar bu motoru?
Henüz ej230 diye bir motor yok.
Ej200 motoru 20200lbf itki güçlü bir motor.
Ej2x0 motoru ise 23100lbf itki güçlü TVC kabiliyetli motor.
 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Eurojet_ej2000.jpg/440px-Eurojet_ej2000.jpg (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Eurojet_ej2000.jpg/440px-Eurojet_ej2000.jpg)
İlk motoru %30 daha verimli hale getirerek itki gücünü 27000lbf ‘e çıkrdmayı planladıkları motora ej230 diyorlar.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 28 Nisan 2020, 10:45:58
EF 2000 'in diğer versiyonlarında EJ-230 kullanmayı planlıyor mu Avrupa? Yoksa herkes kendi yoluna deyip 6.nesil uçaklarda mı kullanacaklar bu motoru?
Henüz ej230 diye bir motor yok.
Ej200 motoru 20200lbf itki güçlü bir motor.
Ej2x0 motoru ise 23100lbf itki güçlü TVC kabiliyetli motor.
 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Eurojet_ej2000.jpg/440px-Eurojet_ej2000.jpg (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Eurojet_ej2000.jpg/440px-Eurojet_ej2000.jpg)
İlk motoru %30 daha verimli hale getirerek itki gücünü 27000lbf ‘e çıkrdmayı planladıkları motora ej230 diyorlar.
Ben de bu yeni motoru hangi uçakta kullanmayı planladıklarını soruyorum. Biz ej-230 diye bir motor yapalım,ileride hangi uçakta kullanacağımızı sonra düşünürüz , demiyorlar herhalde...
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Yasar - 28 Nisan 2020, 13:49:14
EF 2000 'in diğer versiyonlarında EJ-230 kullanmayı planlıyor mu Avrupa? Yoksa herkes kendi yoluna deyip 6.nesil uçaklarda mı kullanacaklar bu motoru?
Henüz ej230 diye bir motor yok.
Ej200 motoru 20200lbf itki güçlü bir motor.
Ej2x0 motoru ise 23100lbf itki güçlü TVC kabiliyetli motor.
 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Eurojet_ej2000.jpg/440px-Eurojet_ej2000.jpg (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Eurojet_ej2000.jpg/440px-Eurojet_ej2000.jpg)
İlk motoru %30 daha verimli hale getirerek itki gücünü 27000lbf ‘e çıkrdmayı planladıkları motora ej230 diyorlar.
Ben de bu yeni motoru hangi uçakta kullanmayı planladıklarını soruyorum. Biz ej-230 diye bir motor yapalım,ileride hangi uçakta kullanacağımızı sonra düşünürüz , demiyorlar herhalde...
Ej230’u bize öneriyorlardı tfx için. TVC eklenmesi uçağa extra bir %20 ye yakın güç kazandırıyor.
Ama şimdi Fransız/Alman yeni uçağına düşünüyorlardır herhalde.
Ej230’u Saab Gripen uçağına da önermişler.
Ortada motor falan yok daha. Sadece TVC li motoru prototip olarak yapmışlar. Hindistan Hal Tejas’a önermişler. Onlar ise GE den f404 motorunu almışlar.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: BATTLESTAR - 28 Nisan 2020, 13:53:55
EF 2000 'in diğer versiyonlarında EJ-230 kullanmayı planlıyor mu Avrupa? Yoksa herkes kendi yoluna deyip 6.nesil uçaklarda mı kullanacaklar bu motoru?
Henüz ej230 diye bir motor yok.
Ej200 motoru 20200lbf itki güçlü bir motor.
Ej2x0 motoru ise 23100lbf itki güçlü TVC kabiliyetli motor.
 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Eurojet_ej2000.jpg/440px-Eurojet_ej2000.jpg (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Eurojet_ej2000.jpg/440px-Eurojet_ej2000.jpg)
İlk motoru %30 daha verimli hale getirerek itki gücünü 27000lbf ‘e çıkrdmayı planladıkları motora ej230 diyorlar.
Ben de bu yeni motoru hangi uçakta kullanmayı planladıklarını soruyorum. Biz ej-230 diye bir motor yapalım,ileride hangi uçakta kullanacağımızı sonra düşünürüz , demiyorlar herhalde...
Ej230’u bize öneriyorlardı tfx için. TVC eklenmesi uçağa extra bir %20 ye yakın güç kazandırıyor.
Ama şimdi Fransız/Alman yeni uçağına düşünüyorlardır herhalde.
Ej230’u Saab Gripen uçağına da önermişler.
Ortada motor falan yok daha. Sadece TVC li motoru prototip olarak yapmışlar. Hindistan Hal Texas’a önermişler. Onlar ise GE de f404 motorunu almışlar.

Büyük ihtimal yeni motorun geliştirme masraflarını kitlemeye çalışıyorlar. Motoru başkasına geliştirtip fcas'ta felan kullanacaklardı.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Alp - 28 Nisan 2020, 14:48:32
Hürjet' e taktığınızı düşünsenize o motoru nasıl değişik bir şey olur planlanandan belki %40 daha fazla güç... çok üstün bir güç/ağırlık oranı ve TVC'li alın size Dog Fight uçağı :))))
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 28 Nisan 2020, 16:11:34
EF 2000 'in diğer versiyonlarında EJ-230 kullanmayı planlıyor mu Avrupa? Yoksa herkes kendi yoluna deyip 6.nesil uçaklarda mı kullanacaklar bu motoru?
Henüz ej230 diye bir motor yok.
Ej200 motoru 20200lbf itki güçlü bir motor.
Ej2x0 motoru ise 23100lbf itki güçlü TVC kabiliyetli motor.
 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Eurojet_ej2000.jpg/440px-Eurojet_ej2000.jpg (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ee/Eurojet_ej2000.jpg/440px-Eurojet_ej2000.jpg)
İlk motoru %30 daha verimli hale getirerek itki gücünü 27000lbf ‘e çıkrdmayı planladıkları motora ej230 diyorlar.
Ben de bu yeni motoru hangi uçakta kullanmayı planladıklarını soruyorum. Biz ej-230 diye bir motor yapalım,ileride hangi uçakta kullanacağımızı sonra düşünürüz , demiyorlar herhalde...
Ej230’u bize öneriyorlardı tfx için. TVC eklenmesi uçağa extra bir %20 ye yakın güç kazandırıyor.
Ama şimdi Fransız/Alman yeni uçağına düşünüyorlardır herhalde.
Ej230’u Saab Gripen uçağına da önermişler.
Ortada motor falan yok daha. Sadece TVC li motoru prototip olarak yapmışlar. Hindistan Hal Texas’a önermişler. Onlar ise GE de f404 motorunu almışlar.

+1
Başlık: Mısır 24 Eurofighter Typhoon avcı uçağı istiyor.
Gönderen: カメせ - 30 Mayıs 2020, 17:33:42
Alıntı
İtalya ile  Mısır  devasa bir silah satışı konusunda görüsüyor . İtalyan hükümeti bu satisi onaylama konusunda kararsız: La Repubblica

Anlaşmaya göre Mısır’ın almak istediği askeri ekipmanlar:

6 FREEM fırkateyn
24 Eurofighter Typhoon avcı uçağı
24 M-346 eğitim uçağı
20 devriye botu
Askeri uydu
Anlaşmanın toplam tutarının 9 milyar $’ı aşması bekleniyor.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1266726994064093185
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Commander - 30 Mayıs 2020, 17:42:57
Oh oh 9 milyarcık para mı be :D korktuğum şey bunlar denizde iyice arayı açıyor aynı şekilde havada. Tabi bunların durumu nasıl tartışılır ayrıca 6 adet Fremm'de az değilmiş.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 30 Mayıs 2020, 17:55:19
Bu Araplar adam olmaz , bırakın ne halleri varsa görsünler.  100 yıldır bir arpa boyu yol alamamışlar yazık gerçekten çok yazık... Tamam seni getirenlere rüşvet vermek zorundasın da bu kadar da olmaz ki...
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: UYVAR - 30 Mayıs 2020, 18:12:25
Alıntı
İtalya ile  Mısır  devasa bir silah satışı konusunda görüsüyor . İtalyan hükümeti bu satisi onaylama konusunda kararsız: La Repubblica

Anlaşmaya göre Mısır’ın almak istediği askeri ekipmanlar:

6 FREEM fırkateyn
24 Eurofighter Typhoon avcı uçağı
24 M-346 eğitim uçağı
20 devriye botu
Askeri uydu
Anlaşmanın toplam tutarının 9 milyar $’ı aşması bekleniyor.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1266726994064093185

İtalyanlar para icin analarini bile satarlar. Fransa, Almanya, İngiltere üçlüsü izin vermemistir.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: UYVAR - 30 Mayıs 2020, 18:13:35
Bu Araplar adam olmaz , bırakın ne halleri varsa görsünler.  100 yıldır bir arpa boyu yol alamamışlar yazık gerçekten çok yazık... Tamam seni getirenlere rüşvet vermek zorundasın da bu kadar da olmaz ki...

Sadece Araplar mi?

15 milyon geliri olan belediyeye 400 milyon borc birakip gidenler ne olacak?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Commander - 30 Mayıs 2020, 18:22:41
Bu mısır sanki 3. Dünya savaşını başlatacak ülke arkadaş ne bu silahlanma yahu acaba o envanterdeki silahların kaçı çalışır durumda . Ha bire alım ama deniz kuvvetlerini güçlendiriyorlar orası ayrı.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: ugurkarakaya25 - 30 Mayıs 2020, 18:30:18
değerli forumdaşlar, daha önce forumda sormuştum ama cevap alamamıştım. sorumu tekrar sorayım. mısır ın aldığı veya yakın gelicekte almayı planladığı bu araç gereçleri sullanacak personeli var mı cidden.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: UYVAR - 30 Mayıs 2020, 18:33:08
değerli forumdaşlar, daha önce forumda sormuştum ama cevap alamamıştım. sorumu tekrar sorayım. mısır ın aldığı veya yakın gelicekte almayı planladığı bu araç gereçleri sullanacak personeli var mı cidden.

Var.

Kullanacak yer neresi? Asil soru bu olmali.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Commander - 30 Mayıs 2020, 18:47:39
Darbe vb oldu ama ne bu silahlanma ki adamlar gücünü artırmaya devam ediyor. Ve bu silahlar kime karşı kullanılacak ?
Başlık: Ynt: Mısır 24 Eurofighter Typhoon avcı uçağı istiyor.
Gönderen: metin62 - 30 Mayıs 2020, 18:57:41
Alıntı
İtalya ile  Mısır  devasa bir silah satışı konusunda görüsüyor . İtalyan hükümeti bu satisi onaylama konusunda kararsız: La Repubblica

Anlaşmaya göre Mısır’ın almak istediği askeri ekipmanlar:

6 FREEM fırkateyn
24 Eurofighter Typhoon avcı uçağı
24 M-346 eğitim uçağı
20 devriye botu
Askeri uydu
Anlaşmanın toplam tutarının 9 milyar $’ı aşması bekleniyor.
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1266726994064093185

Sisi baskanligindaki Misir hukumetine bahsedilmekte olan askeri malzemenin satisinda italyan hukumetinin istekli olmamasinin  birden fazla nedeni olmakla birlikte  Covid-19 dan dolayi ekononomik sikinti icerisine giren Italyan hukumetinin tum olumsuzluklari gogusleyerek satisa onay verebilmesi de muhtemel ancak Satis onundeki en onemli engel Sisi hukumetince kahirede isgence sonucunda oldurulmus olan Giulio Regeni olayi ve Sisi hukumetinin olayi ortme cabasi. Italyada iktidar ve muhalefet bu konuda bir butun.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 30 Mayıs 2020, 19:04:29
Bizde olsa Gigolo Regeni ailesine TOKİ'den 1 adet daire verilip olayın üstü kapatılırdı...
 İtalyanlar bu işlerden hiç anlamıyor. 9 milyar dolar kaçırılır mı hiç...
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: metin62 - 30 Mayıs 2020, 19:17:30
Bizde olsa Gigolo Regeni ailesine TOKİ'den 1 adet daire verilip olayın üstü kapatılırdı...
 İtalyanlar bu işlerden hiç anlamıyor. 9 milyar dolar kaçırılır mı hiç...

Sende haklisin bak kocaman kasikci orneginde ABD ye  ;) " Hade dagilmasin konu duralim"
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: BATTLESTAR - 30 Mayıs 2020, 19:23:33
Bu alımın nedeni italya'yı libyada yanlarına çekmek içinmidir ki acaba ? En son hatırladığım italyan gemileri bizim gemiler ile takılıyorlardı.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: UYVAR - 30 Mayıs 2020, 19:25:01
İrak isgalinde, fidye icin kacirilan italyan gazeteciyi kurtarmaya giden italyan istihbaratcilari vurdu abd ordusu. Ne oldu? Hiç. "Pardon" dedi gectiler.

İtalya'yi gözünüzde buyutmeyin. Abileri izin vermemistir. Ya da Mısır'da Suudi parasi bitmistir.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: UYVAR - 30 Mayıs 2020, 19:26:27
Bu alımın nedeni italya'yı libyada yanlarına çekmek içinmidir ki acaba ? En son hatırladığım italyan gemileri bizim gemiler ile takılıyorlardı.

Ben oyle bir sey hatirlamiyorum. En son roma sokaklarinda rus ordu kamyonlari geziyordu, onu biliyorum.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: BATTLESTAR - 30 Mayıs 2020, 19:42:20
Bu alımın nedeni italya'yı libyada yanlarına çekmek içinmidir ki acaba ? En son hatırladığım italyan gemileri bizim gemiler ile takılıyorlardı.

Ben oyle bir sey hatirlamiyorum. En son roma sokaklarinda rus ordu kamyonlari geziyordu, onu biliyorum.

(https://i.ibb.co/nss00qw/Opera-Anl-k-G-r-nt-2020-05-30-194105-twitter-com.png)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: UYVAR - 30 Mayıs 2020, 19:46:23
Yakin takip de olabilir. Radar kilidi ya da bordalama amacli... Ukrayna-rus donanmasi arasinda oldugu gibi.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: BATTLESTAR - 30 Mayıs 2020, 20:01:22
Yakin takip de olabilir. Radar kilidi ya da bordalama amacli... Ukrayna-rus donanmasi arasinda oldugu gibi.

Sanmam. Amaç tansiyonu arttırmak olsa ortalık çalkalanır dururdu. Böyle bir şey yapılacak olsa Fransızlar yapardı, italya yapmaz. Sarrac hükümeti bm ve nato tarafından tanınan bir hükümetdir. Yasadışı silah kaçağını önlemek amaçlı ama aslında bir destek görevi olma ihtimali ikili ilişkileri düşününce daha mantıklı gözüküyor.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: metin62 - 30 Mayıs 2020, 20:49:59
Libya basligi altinda bu konuya deginilmisti Sn BATTLESTAR.

" Ozellikle yaz aylarinda Libyadan>Italyaya kacak gocmen akisinin artmasi ile Italyan donanmasinin belirtilen bolgelerde surekli devriye yapar, yani bizlere destek veya kostek olma  ile alakasi yok"
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: BATTLESTAR - 30 Mayıs 2020, 21:38:16
Libya basligi altinda bu konuya deginilmisti Sn BATTLESTAR.

" Ozellikle yaz aylarinda Libyadan>Italyaya kacak gocmen akisinin artmasi ile Italyan donanmasinin belirtilen bolgelerde surekli devriye yapar, yani bizlere destek veya kostek olma  ile alakasi yok"

Şimdi sen diyorsun ki adamlar kendi karasularına göçmenleri engellemek için başka bir devletin karasularında hava savunma destroyeri ile kaçak kovalıyor.

Valla büyük zenginlik.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 30 Mayıs 2020, 22:04:22
Onu bunu bilmem de bu Fransa kadar yavşak bir ülke görmedim hayatımda...

Ben genelkurmay başkanı olaydım birkaç provakatif eylem yapardım Fransa üzerine kesinlikle...

Nedense bu Fransızlara taaa Mitterand zamanından beri gıcık oluyorum...

Libya da bile karşımıza dikildiler ib...ler
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: metin62 - 30 Mayıs 2020, 22:12:19
Libya basligi altinda bu konuya deginilmisti Sn BATTLESTAR.

" Ozellikle yaz aylarinda Libyadan>Italyaya kacak gocmen akisinin artmasi ile Italyan donanmasinin belirtilen bolgelerde surekli devriye yapar, yani bizlere destek veya kostek olma  ile alakasi yok"

Şimdi sen diyorsun ki adamlar kendi karasularına göçmenleri engellemek için başka bir devletin karasularında hava savunma destroyeri ile kaçak kovalıyor.

Valla büyük zenginlik.

O bolge civarinda bazen daha buyuklukte olan gemileri de volta atmakta .Taranto = Golcuk. Lampedusa adasi Italyanin Libyaya olan en yakin noktasi .Ayrica bolgede AB deniz gucu devriyesi mevcut ki Italyada buna katki saglamakta le birlikte rakipleri olan Fransizlara karsin boy gosterme de mevcut.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 30 Mayıs 2020, 23:24:49
İspanya ile İngiltere donanması sürekli birbirini bodosluyor cebelitarık'ta. Bu Avrupalıların arasında da bir sürü tarihsel sorun var... Yek vücut değil Avrupa...
Ben özellikle İngiltere ve İtalya'yı bize dönük görüyorum... Yeter ki onlara her türlü desteği çıkacağımızı hissettirelim
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: UYVAR - 30 Mayıs 2020, 23:27:33
Bence bizi Çin'e kaptirmaktan korkuyorlar. Din tandansli bir yonetimden odleri kopuyor.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Alpars - 31 Mayıs 2020, 00:45:03
Ab nin bize karşı duruşu, hazır elinde ki pazar. Bizimle arayı bi biri iyi ediyo biraz bir şeyler koparıyor, bi biri iyi edip bir şeyler koparıyor.

Sabit olan, ab için iyi pazarız, ve zamanla istediklerini hep alıyorlar. Hatta o kadar rahatlar ki, elma şekeri verip kandırıyorlar. En son hatırlayın suriyeli göçmen anlaşmasını. Göçmen var, para yok. Bu kadar rahatlar yani.

İşde iyi polis kötü polis bizi idare ediyolar. Pardon sömürüyorlar.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: mimkemal - 31 Mayıs 2020, 01:01:23
Eğer F15te alırlar ise dünya üzerindeki bütün güncel uçaklardan birer filo edinmiş olacaklar sanırım malum su 35 ve mig 35 te yolda :) Mısır kafayı iyide bozmuş sanırım daha Almanya ile imzalanan 5 fırkateyn anlaşmasının imzası kurumadan şimdide bu. Ben olsam bu son FREMM lerin yerine AİP denizaltıları alırdım daha caydırıcı olurlardı. Birde LHD leri korumak için hava savunma fırkateynleri eksik neden bu alıma gitmediler acaba.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Partikül - 31 Mayıs 2020, 01:28:48
Bence bizi Çin'e kaptirmaktan korkuyorlar. Din tandansli bir yonetimden odleri kopuyor.

Avrupalı dinden korkar mı yahu! Asıl çağdaş olandan korkar. Çağdaş bir toplum olsak, Avrupa'nın korkulu rüyası haline gelmez miyiz? Bi' de kendini havaya uçuran Selefi tiplerden niye korksun ki! Çünkü adamın gücü sadece kendin havaya uçurmaya yetiyor. Kendini havaya uçurmuşken en fazla bir kaç kişiyi daha yanında götürebilir. Bunu metroda, otobüs durağında, AVM' lerde veya kalabalık ortamlarda yapmış olsa; en fazla 10,20,30,50... kişi daha öldürebilir. Ama onun cevabını yüzlerle, binlerle belkide on binlerle ödetirler. Üstelik kendileri de yapmaz; birbirlerine öldürtür, sonra da gelir ülkeni işgal ederler. Zaten onlarca yıldır yaptıkları şey bu değil midir? Üstelik bu konuda hayli uzmanlaştılar.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Alpars - 31 Mayıs 2020, 01:53:07
Mimkemal hocam, sisi nin derdi ülkesini savunmak değil ki, meşruiyetini korumak. Bunun içinde halkının sesini çıkarmayacağı şekilde, onu başa getirenlerden bolca silah alarak haracını ödüyor. Yoksa, sisi yönetimde iken mısır a kim saldıracak ki. İsrail mi?, Suudlar mı? Türkiye mi?, Fransa mı? Hayır hiç biri saldırmaz. Aslında bu yüzden silaha ihtiyaçları yok, ama haraç vermeleri gerekiyor ve halkı kıllandırmadan, gözünü boyayarak bu haracı ödemenin yolu bolca silah almak. Halka da bakın güçlüyüz, aslanız kaplanız propagandası yapmak.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 31 Mayıs 2020, 04:27:14
Merak ettim şimdi, biraz kafam karıştı, bu Sisi'i Mısır'ın başına kimler getirdi?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Alpars - 31 Mayıs 2020, 06:49:10
Gökkurt hocam, arap baharı, ortadoğu da kim etkin ise onlar getirdi. Abd, israil, fransa, ingiltere. Finansmanı da malum, suud, bae, kuveyt v.s.

Ha meşruiyeti tartışılmasın diye de arada rus, çin, alman, italyanlardan da alımlar yapıyor mecburen.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 31 Mayıs 2020, 10:13:21
Osmanlının en büyük hatası buydu zaten. Aynı emperyalistler gibi aldığı her ülkeyi iliklerine kadar sömürecekti..
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 31 Mayıs 2020, 11:45:25
Gökkurt hocam, arap baharı, ortadoğu da kim etkin ise onlar getirdi. Abd, israil, fransa, ingiltere. Finansmanı da malum, suud, bae, kuveyt v.s.

Ha meşruiyeti tartışılmasın diye de arada rus, çin, alman, italyanlardan da alımlar yapıyor mecburen.

Bu çok mantıksız. Abd, İsrail, Fransa, İngiltere vs gibi ülkelerin karışıklık çıkarıp yönetimlerini değiştiridkleri her ülke, her zaman bu karışıklığı çıkaranlar tarafından silahlandırılmıştır tarih boyunca!
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Yasar - 31 Mayıs 2020, 12:05:24
SnSerkan1976,
Bakın güzel bir noktaya değindiniz.
1. Osmanlı imparatorluğunun adı bile yozlaştırılmış. Kuran adam Ataman Han. (Ottoman Han).
2. Araplaşma ve farsileşme ile devlet dili ve kendisi de yozlaşmış.
3. 1396-1908 arasında topraklarımız içerisinde bulunan özü Bulgar Türkü olan Bulgar halkının dilini ve kimliğini Türk olarak oluşturamamışız.
4. Gittiğimiz ve kendi topraklarımıza kattığımız hiç bir ülkeye kültürümüzü ve dilimizi götürememişiz. Bilakis bu toplumları ya hakir görmüşüz ya da kendimiz asimile olmuşuz.
5. Sömürmeyi bırakın, tam tersine yabancı topraklara yatırım yapmışız.
6. Avrupa , ‘Rönesans”’la aydınlanırken ve dini istibdadın pençesinden kurtulurken biz dini hurafelere ve “dinci“ şarlatanların kandırmalarına gömülmüşüz. Eğitim , “sözde” dini kurallar içersinde kaldığından ilimde de geri kalmışız. 1500 yılı öncesinde papazların elinden 1 altın karşılığı cennete gidiş belgesi alan Avrupalı 1500 senesinden sonra İncili Latince değil ama kendi dilinde okuyup anlayıp dini istibdadı kırmaya başlamış. Ondan sonraki 2-300 yıl içerisinde de ilim de ve eğitimde bizi fersah fersah geçmiş. Biz hala kıramadık Bu istibdadı , ne yazık ki!
Halbuki İslamiyette ne diyor,
İlim Çin’de de olsa gidiniz! Okuyup anlamazsanız nasıl gideceksiniz?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 31 Mayıs 2020, 12:10:18
ABD,  Mısır'ın Su-35 alımına ne tepki verecek acaba? Mısır Su-35'leri üretim hattına bile girdi...

Bu alım bana bizim S-400 alımımızı hatırlattı.  Demek ki Sisi , Batıya da tam güvenmiyor.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Yasar - 31 Mayıs 2020, 12:46:32
ABD,  Mısır'ın Su-35 alımına ne tepki verecek acaba? Mısır Su-35'leri üretim hattına bile girdi...

Bu alım bana bizim S-400 alımımızı hatırlattı.  Demek ki Sisi , Batıya da tam güvenmiyor.
İsrail ile 3 kez savaşmışsanız,
İsrail’in yakın geçmişteki en büyük düşmanı siz iseniz,
Halkınızın gözünde en büyük düşmanınız İsrail ise,
ABD’den aldığınız silahların İsrail ile yapacağınız bir topyekün savaşta düzgün çalışacağından ya da bu silahların kodlarının İsrail’e  verilmeyeceğinden emin olabilirmisiniz?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 31 Mayıs 2020, 13:53:37
Alması mantıklı da ben ABD ne tür bir tepki verir onu merak ediyorum. Yardımları keser , ambargo uygular mı?
 İsrail arabulucu olur mu? Çünkü artık İsrail ile Mısır iyi kanka oldu?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Yasar - 31 Mayıs 2020, 14:56:01
@serkan1976
Caatsa ile zaten tehdit etmiş durumda. Bu alım, ABD’nin, Rusya’dan yapılacak alımlara Caatsa uygulamasının yapılacağı bildiriminden sonra yapılmış bir alım. Bizim S400 alımı gibi değil. Biz bu bildirimden önce siparişi vermiştik. Ama ağanın elini kim tutar?  Buna uygulamaz bize uygular!
Endonezya’da da aynı durum var. 11 adet SU35 teslimat bekliyor. En son Endonezya, 2 filo F16V72 siparişi vermişti. SU35’lerden dönecek deniyordu. Hindistan S400 lerine uygulanmayacak gibi. ABD , Çin’e karşı Hindistan ‘ın güç dengesi bakımından Caatsa ile zaafiyete uğramasını istemiyor.
Burada da İsrail-Mısır barış planını zora  sokmamak için ABD bir gözünü yumabilir!
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: fırtına06 - 19 Haziran 2020, 23:11:53
Almanya’nın Eurofighter savaş uçaklarına 1,5 milyar euro bedelle yerli AESA radarı

Alman Eurofighter savaş uçaklarının AESA radar ihtiyacı, sensör üreticisi HENSOLDT tarafından giderilecek

(https://i2.wp.com/www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2020/06/HENSOLDT-Mk1-Radar_EFA2_Antenne_red.jpg?resize=850%2C491&ssl=1)

Sensör sistemleri tedarikçisi HENSOLDT, Alman meclisi tarafından Eurofighter savaş uçakları için yeni AESA radarının üretimi konusunda yetkilendirildi. Bu sayede çok kritik radar teknolojisi Almanya içinde üretilmiş olacak.

HENSOLDT CEO’su Thomas Müller, “Bu kararla Almanya, Eurofighter için kilit teknoloji alanında öncü bir rol üstleniyor. Proje, Almanya’da yüksek teknolojili işler yaratacak ve Bundeswehr’e yeni tehditlere yanıt vermek için ihtiyaç duyduğu ekipmanı sağlayacak. Buna ek olarak, Almanya’nın Avrupa savunma işbirliği için çok önemli bir teknolojiye yatırım yaptığını gösteriyor.” dedi.

Eurofighter savaş uçakları için yeni bir radarın geliştirilmesi, üretimi ve entegrasyonu için bütçenin yayınlanmasıyla birlikte – HENSOLDT’un payı 1,5 milyar euronun üzerindedir – Bundestag’ın Bütçe Komitesi, Eurofighter’ın önemli bir alanı olan sensör teknolojisinde modernizasyonunun önünü açtı. Radarın bugüne kadar İngiliz liderliğinde bir konsorsiyumda geliştirilmesinin aksine radar sistemi sorumluluğu artık Alman HENSOLDT’un eline geçecek.

Merkezi Taufkirchen’de bulunan şirket, halihazırda kullanılmakta olan Eurofighter sensör teknolojisinin geliştirilmesi ve üretimine zaten dahil olmuştu. HENSOLDT, Ulm’daki radar merkezinde 2.000 kişiyi istihdam ediyor. Sadece Eurofighter radar departmanlarında, program süresince 400 yüksek nitelikli iş artışı beklenmektedir. Radar geliştirilmesinde şirket, ana yüklenici Airbus ve İspanyol Indra ile yakın bir şekilde çalışıyor.

Indra ve Leonardo Ortaklığıyla Üretilen Captor-E AESA Radarı

Eurofighter CAPTOR-E radarı, Leonardo (İngiltere, İtalya), Indra (İspanya) ve sensör çözümleri sağlayıcısı HENSOLDT’u (Almanya) içeren Euroradar konsorsiyumu tarafından geliştirilmektedir. Konsorsiyum halihazırda 400’den fazla Captor radarı geliştirdi ve üretti.

(https://i2.wp.com/www.defenceturk.net/wp-content/uploads/2020/06/csm_Captor-E-IPA51200x774_e16768cf55.jpg?w=536&ssl=1)

Eurofighter’ın yeni nesil Captor-E radarı AESA teknolojisine dayanıyor ve Eurofighter’ın yeteneklerini ve beka kabiliyetini önemli ölçüde artırmaktadır.

HENSOLDT

HENSOLDT, merkezi Almanya’da bulunan ve savunma, güvenlik ve havacılık sektörlerinde koruma ve gözetleme görevleri için sensör teknolojilerine odaklanan çok uluslu bir şirkettir. Ana ürün alanları radar, optoelektronik ve aviyoniktir. HENSOLDT’un ana ofisi Almanya’da Münih yakınlarındaki Taufkirchen’dedir. HENSOLDT, veri yönetimi, robotik ve siber güvenliğe yönelik yenilikçi yaklaşımlara dayanan çok çeşitli tehditlerle mücadele etmek için yeni ürünler geliştirmektedir.

https://www.defenceturk.net/almanyanin-eurofighter-ucaklarina-15-milyar-euro-bedelle-yerli-aesa-radari (https://www.defenceturk.net/almanyanin-eurofighter-ucaklarina-15-milyar-euro-bedelle-yerli-aesa-radari)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Bogü Alp - 19 Haziran 2020, 23:36:46
Mısır'a elindeki F 15ler kısıtlı özelliklere sahip F 15lerine cft bile takılmıyor. Adamlarda haklı ellerinde istedikleri özelliklerde kullanabilecek uçak istiyorlar.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 20 Haziran 2020, 00:22:25
Mısır'a elindeki F 15ler kısıtlı özelliklere sahip F 15lerine cft bile takılmıyor. Adamlarda haklı ellerinde istedikleri özelliklerde kullanabilecek uçak istiyorlar.


Anlayamadım. Mısır ve F-15?
Başlık: Kuveyt Parlamentosu’nda Eurofighter Typhoon soruşturması
Gönderen: fırtına06 - 04 Temmuz 2020, 13:46:44
Kuveyt Parlamentosu, Kuveyt’in İtalya’dan tedarik etmeyi amaçladığı Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının birim maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle soruşturma başlattı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/01/kuveyt-eurofighter-typhoon-696x495.jpg)

Kuveyt Savunma Bakanlığı, Kuveyt Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na 28 adet Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı tedarik etmek için 05.04.2016 tarihinde İtalyan Leonardo firması ile 8 milyar Avro değerinde bir sözleşme imzalamıştı. Kuveyt Parlamentosu, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile Leonardo firması arasında imzalan anlaşma kapsamında tedarik edilecek Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının birim maliyetlerinin yüksek olması – Parlamento, uçak başı maliyeti 321 milyon ABD Doları olarak açıkladı ancak buna mühimmat ve bir dizi ek ekipman da dahil – sebebiyle bir soruşturma başlattı.

Kuveyt Parlamentosu; Katar’ın 24 adet Typhoon savaş uçağını 6.25 milyar ABD Doları, Suudi Arabistan’ın eski nesil 24 adet Typhoon savaş uçağını 8.86 milyar ABD Doları ve Umman’ın 24 adet adet Typhoon savaş uçağını 2.24 milyar ABD Doları bedel ile satın aldığını belirterek, Kuveyt Savunma Bakanlığı’nın 28 adet Typhoon savaş uçağı için yaklaşık 9 milyar ABD Doları verdiği için devlet fonlarının kötü amaçlı kullanıldığını iddia ediyor.

Kovid-19 salgını sebebiyle zaten çıkmazda olan Kuveyt Eurofighter Typhoon programının, Kuveyt Parlamentosu tarafından başlatılan bu soruşturma ile daha da karışık bir hale geleceği düşünülüyor. Kuveyt Hava Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen Eurofighter Typhoon (Tayfun) savaş uçağı, ilk uçuşunu Ocak 2020’de başarıyla gerçekleştirmişti.

Kuveyt Hava Kuvvetleri konfigürasyonuna sahip ilk Enstrümanlı Seri Üretim Typhoon Uçağı (ISPA 6), Captor E-Scan radarı ve silah sistemlerine yapılan birkaç yenilik ile şu ana kadar üretilen en gelişmiş Eurofighter Typhoon savaş uçağı olarak öne çıkıyor. Kuveyt Hava Kuvvetleri konfigürasyonuna sahip ilk uçağın, 2020 yılı içerisinde Kuveyt’e teslim edilmesi planlanıyor. Kuveyt Hava Kuvvetleri’nin talepleri doğrultusunda Storm Shadow ve Brimstone hava-yer mühimmatları entegre edilen uçak, Lockheed Martin üretimi Sniper Gelişmiş Hedefleme Podu da kullanabilecek.

https://www.savunmasanayist.com/kuveyt-parlamentosunda-eurofighter-typhoon-sorusturmasi/ (https://www.savunmasanayist.com/kuveyt-parlamentosunda-eurofighter-typhoon-sorusturmasi/)
Başlık: Endonezya’dan Eurofighter Typhoon hamlesi
Gönderen: fırtına06 - 21 Temmuz 2020, 19:31:18
Endonezya Savunma Bakanlığı, Endonezya Hava Kuvvetleri için Avusturya’dan Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı tedarik etmek amacıyla girişimlere başladı.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/01/typhoon-696x464.jpg)

Edinilen bilgiye göre; konuyla ilgili olarak Avustralyalı mevkidaşı Klaudia Tanner’e bir mektup gönderen Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, “Endonezya Hava Kuvvetlerini modernize etme hedefime ulaşmak için Avusturya Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 15 adet Eurofighter Typhoon’u satın alma konusunda sizlerle resmi görüşmelere girmeyi öneriyorum.” ifadelerinde bulundu.

Avusturya Hava Kuvvetleri; Tranche 1 varyantında dokuz adedi yeni ve altı adedi kullanılmış olmak üzere toplam 15 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağını, 2.7 milyar ABD Doları bedel ile tedarik etmiş ve uçakları 2008 yılında operasyonel kapasiteye ulaşmıştı. Eurofighter Typhoon savaş uçaklarını emekli ederek Gripen veya F-16 tedarik etmeyi amaçlayan Avusturya Hava Kuvvetleri, bütçe kısıtlamasından dolayı Typhoon’lar ile standarttan daha az süre uçuş icra ediyor.

https://www.savunmasanayist.com/endonezyadan-eurofighter-typhoon-hamlesi/ (https://www.savunmasanayist.com/endonezyadan-eurofighter-typhoon-hamlesi/)
Başlık: Tayfun’a yeni nesil AESA radar
Gönderen: fırtına06 - 03 Eylül 2020, 22:29:54
İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) envanterinde bulunan Eurofighter Typhoon (Tayfun) savaş uçakları, yeni bir Aktif Elektronik Dizin Taramalı (AESA) Radar ile donatılacak.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Jeremy Quin tarafından bugün yapılan açıklamada, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) envanterinde bulunan Eurofighter Typhoon (Tayfun) savaş uçaklarının yeni bir Aktif Elektronik Dizin Taramalı (AESA) Radar ile donatılacağı belirtildi.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/09/Typhoon-ECRS-Mk2-min-696x464.jpg)

Edinilen bilgiye göre söz konusu radar, Typhoon uçağının yüksek güçlü jamming yaparak; düşman hava savunma sistemlerini tespit etmesine, teşhis etmesine ve bastırmasına (SEAD) olanak sağlayacak.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı’na göre Aktif Elektronik Taramalı Dizi (AESA) teknolojisine dayanan yeni Avrupa Ortak Radar Sistemi (ECRS) Mk2’nin Typhoon’a entegrasyonu, giderek daha tartışmalı hale gelen muharebe alanında bir yetenek avantajı sağlayacak.

Şu anda mekanik taramalı radar ile donatılmış olan Typhoon, zorluk veya tehdit ne olursa olsun operasyonel talebi karşılamak için sürekli olarak yükseltilecek şekilde tasarlanmıştır. ECRS Mk2, uçağın en zorlu ortamlarda havada ve yerde birden fazla hedefi aynı anda tespit etmesine, tanımlamasına ve takip etmesine olanak tanıyacak.

2020’lerin ortalarında hizmete girmesi planlanan radar, yüzlerce kişiye istihdam sağlayacak.

https://www.savunmasanayist.com/typhoon-ecrs-mk2-aesa-radar/ (https://www.savunmasanayist.com/typhoon-ecrs-mk2-aesa-radar/)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Bogü Alp - 05 Eylül 2020, 15:31:38
Bakım maliyeti yüksek teknolojiyi bariz geriden takip ediyor.
F/A18 varken kim Ef 2000 almak ister ki jaslar bile bu çakma tayfinlardan daha iyi.
Başlık: Avusturya, 15 adet Eurofighter’ı Endonezya’ya satacak
Gönderen: fırtına06 - 09 Eylül 2020, 19:34:09
Avusturya Savunma Bakanı Claudia Tanner’in; Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto’nun Avusturya Hava Kuvvetlerine ait 15 Eurofighter Typhoon savaş uçağını Endonezya’ya satışıyla ilgili mektuba, olumlu yanıt verdiğini öğrenildi.

Temmuz 2020’de Avustralyalı mevkidaşı Klaudia Tanner’e bir mektup gönderen Endonezya Savunma Bakanı Prabowo Subianto, “Endonezya Hava Kuvvetlerini modernize etme hedefime ulaşmak için Avusturya Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan 15 adet Eurofighter Typhoon’u satın alma konusunda sizlerle resmi görüşmelere girmeyi öneriyorum.” ifadelerinde bulunmuştu.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/09/Typhoon-696x398.jpg)

Edinilen bilgiye göre; Avusturya, bu proje çerçevesinde Endonezya ile iş birliği yapmaya hazır ve olası uçak satışını onaylatmak için Eurofighter programının katılımcıları ile gerekli görüşmeleri yapacak.

Viyana, daha önce Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının hizmetten çıkarılmasının bu yıl başlayacağını duyurmuştu. Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının, JAS-39 Gripen veya F-16 Savaşan Şahin ile değiştirilmesi planlanıyor.

Bir hatırlatma olarak, Şubat 2018’de Rusya ve Endonezya, 1,1 milyar dolar değerinde 11 Su-35 savaş uçağı tedariki için bir sözleşme imzaladı. Ancak anlaşmanın uygulanması Washington’un baskısı nedeniyle donduruldu.

https://www.savunmasanayist.com/avusturya-15-eurofighter-endonezya/ (https://www.savunmasanayist.com/avusturya-15-eurofighter-endonezya/)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 09 Eylül 2020, 20:10:22
Adamlar KF-X'e ortak. Ne yapsınlar EF , Su-35, Gripen,F-16....

Uydurma haber gibi geldi bana
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: BATTLESTAR - 09 Eylül 2020, 20:32:55
Adamlar KF-X'e ortak. Ne yapsınlar EF , Su-35, Gripen,F-16....

Uydurma haber gibi geldi bana

Aksine olabilir de. Kfx projesindeki kaderleri belirsiz. Programdan çıkabileceklerine dair bir şeyler duymuştum. Zaten en baştan abd endonezya'nın gövde içi silah istasyonlu tam stealth değilde 4.5. nesil yarı stealth bir versiyonu almasını salık verdi.

Zaten ef'de yarı stealth sayılabilecek bir rcs'ye sahip. Diğer yandan ef deki elektronik alt sistemler ve radar büyük ihitmal kfx'den daha iyi . Belki de Kfx'i daha kara saldırı ef'yide daha hava önleme olarak kullanıyorlar. Keza ef'nin itki ağırlık oranı, tırmanması, manevrası daha iyi.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 09 Eylül 2020, 22:04:15
Hocam mesele o uçakların senden biraz daha iyi yetenekli olmaları değil ki. O uçak senin uçağın , ortaksın.

MMU yapacağız . Biz MMU yaptığımızda Abd,İngiliz,Fransız uçakları bizden daha yetenekli olacak tabiki...
Ama MMU bizim. Kimsenin ağız kokusunu,nazını çekmeyeceğiz,istediğimiz mühimmatı takabileceğiz... MMU bizim için Lozan kadar önemli kanımca.
Lozan ile hukuki olarak bağımsız oldu ama MMU,Milgem,Altay ile gerçekten bağımsız bir ülke olacağız.

Yahu Abd'den uçak dilenen ülke ben bağımsız bir ülkeyim diyebilir mi ? 😡😡😡😡
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: BATTLESTAR - 10 Eylül 2020, 00:27:32
Hocam mesele o uçakların senden biraz daha iyi yetenekli olmaları değil ki. O uçak senin uçağın , ortaksın.

MMU yapacağız . Biz MMU yaptığımızda Abd,İngiliz,Fransız uçakları bizden daha yetenekli olacak tabiki...
Ama MMU bizim. Kimsenin ağız kokusunu,nazını çekmeyeceğiz,istediğimiz mühimmatı takabileceğiz... MMU bizim için Lozan kadar önemli kanımca.
Lozan ile hukuki olarak bağımsız oldu ama MMU,Milgem,Altay ile gerçekten bağımsız bir ülke olacağız.

Yahu Abd'den uçak dilenen ülke ben bağımsız bir ülkeyim diyebilir mi ? 😡😡😡😡

Kendi uçağında çekti işte nazı. Amerika dedi bu adam 5. nesil alacaksa biz yokuz dedi. Büyük ihtimal Malezya ve Singapura karşı çok güçlenmesini istemiyorlar.
Başlık: İngiliz Eurofighter Typhoon savaş uçakları Tatbikat icin Konya'da.
Gönderen: カメせ - 16 Kasım 2020, 23:26:15
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/Em-FGttXMAIjoms?format=jpg&name=medium)
İngiliz Hava Kuvvetlerine ait Eurofighter Typhoon savaş uçakları Türk Hava Kuvvetleri ile yapılacak tatbikatlar için Türkiye'ye geldi.

İngiliz Savaş uçakları bu akşam Konya Hava Üssüne iniş yaptı.
(https://pbs.twimg.com/media/Em-ALCjWEAAmKNk?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/Em-AMRYXIAE4VwS?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/Em-ANR_WMAQBekH?format=jpg&name=medium)
https://mobile.twitter.com/mavivatannet/status/1328421409983488013
Başlık: Eurofighter Typhoon Konya semalarında
Gönderen: fırtına06 - 18 Kasım 2020, 19:46:48
Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Konya 3’üncü Ana Jet Üssü (AJÜ), Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Eurofighter Typhoon savaş uçaklarına ev sahipliği yapıyor.

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF)’ne ait iki adet Eurofighter Typhoon tipi savaş uçağı, geçtiğimiz günlerde Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Konya 3’üncü Ana Jet Üssü (AJÜ)’ne intikal etmişti. Milli Savunma Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre; RAF’a ait iki adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı, bugün Türk Hava Kuvvetleri (TurAF)’ne bağlı 132’nci Silah ve Taktikler Filo Komutanlığı’na ait iki adet F-16 Fighting Falcon savaş uçağı ile eğitim uçuşu icra etti.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2020/11/Typhoon-2-696x464.jpg)

Eurofighter Typhoon Savaş Uçakları’nın Konya’ya Gelişi

MSB: İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait iki Eurofighter Typhoon uçağı, karşılıklı eğitimlerde bulunmak maksadıyla 16 Kasım 2020 tarihinde Konya’da bulunan 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’na geldi. İngiltere’ye ait iki uçak ve Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar müşterek eğitimler gerçekleştirecek.

https://www.savunmasanayist.com/eurofighter-typhoon-konya-semalarinda/ (https://www.savunmasanayist.com/eurofighter-typhoon-konya-semalarinda/)
Başlık: Finlandiya’dan Eurofighter’a BAFO talebi
Gönderen: fırtına06 - 30 Ocak 2021, 23:42:46
Typhoon savaş uçağının üreticisi Eurofighter konsorsiyumu; Finlandiya Hava Kuvvetleri envanterindeki F-18 Hornet savaş uçaklarının yerini alacak avcı uçağını seçmek için açtığı ‘HX’ ihalesi kapsamında, En İyi ve Son Teklifini (BAFO) sunması için Finlandiya Savunma Bakanlığı’ndan resmi bir talep aldı.

Birleşik Krallık Savunma Tedarik Bakanı Jeremy Quin, “Eurofighter’ın önerisi, beraberinde getirdiği ortak askeri ve endüstriyel faydalardan yararlanarak, Finlandiya’ya kendi uçağını bağımsız olarak çalıştırma, bakım ve kontrol etme yeteneği sağlayacaktır.” dedi.

(https://www.savunmasanayist.com/wp-content/uploads/2019/01/typhoon-e1593800170818.jpg)

Eurofighter konsorsiyumu; Airbus, BAE Systems, Rolls Royce ve Leonardo şirketleri tarafından desteklenmektedir.

Eurofighter CEO’su Herman Claesan ise “Eurofighter, Finlandiya ve sektöre; egemenliği sağlayacak, yüksek vasıflı işler sunacak, sürdürecek ve refah sağlayacak teknolojiye ve kabiliyete eşi görülmemiş bir erişim sunmaktadır.” dedi.

2020 yılında Eurofighter konsorsiyumu üyesi ülkeler, 2060’lara kadar Typhoon’un savaş kapasitesini en ileri seviyede tutacak bir yatırım yapmayı taahhüt etmişlerdi. Bu taahhüt kapsamında; Alman Hava Kuvvetleri, gelişmiş yeni sensörler ve silahlarla donatılmış ek 38 yeni Eurofighter uçağı satın almayı ve Birleşik Krallık ise gelişmiş bir AESA radarın geliştirilmesini tamamlamak için fon sağlamayı taahhüt etti.

Bu son yatırımlarla beş Avrupa ülkesinin Hava Kuvvetlerinde bulunan yaklaşık 500 Eurofighter savaş uçağının performansı, daha da arttırılacak.

İhaleler için son tarih 30 Nisan 2021 iken, Finlandiya hükümeti ihalenin sonucuna 2021 sonunda karar vereceğini bildirilmiştir. Ayrıca Finlandiya Parlamentosu, Hornet filosunun yerini alacak çok rollü savaş uçaklarının satın alınması için 9,4 milyar Euro’luk fonu onaylamıştı.

Plana göre 2025 ve 2029 yılları arasında emekli olacak F/A-18C/D Hornet uçakları yerine toplam 64 adet yeni nesil çok amaçlı savaş uçağı tedariki yapılacak. Projenin toplam 11.4 milyar € değerinde olacağı hesaplanıyor.

Finlandiya’nın ihale davetine ABD’li firmalardan Boeing, F/A-18E/F Super Hornet ile Lockheed Martin ise F-35 ile katılmıştı. Bunların yanında Fransız Dassault firması Rafale, İngiltere Eurofighter Typhoon, İsveç’li Saab firması ise JAS-39 Gripen E/F ile katılım göstermişti.

https://www.savunmasanayist.com/eurofighter-finlandiya-son-teklif/ (https://www.savunmasanayist.com/eurofighter-finlandiya-son-teklif/)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: tumucin - 31 Ocak 2021, 14:04:24
Bizim bu ucaktan alacak gibi bir durum var gibi zaman gösterecektir
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Archangel99 - 31 Ocak 2021, 17:29:52
Uçaklar Türkiye'ye gelmişti geçen aylarda. Bizimkiler muhakkak incelemiş bilgi almıştır. Ben de Eurofighter alınacağını düşünüyorum. F-35 bugün için yattı. MMU gelene kadar bizi idare edecek uçak şart. Yunanistan'ın Rafale alımı sonrası dengeleyecek uçak şart. Typoon bizi MMU uçak gelebe kadar rahatlıkla idare eder.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Yasar - 31 Ocak 2021, 19:39:32
Uçaklar Türkiye'ye gelmişti geçen aylarda. Bizimkiler muhakkak incelemiş bilgi almıştır. Ben de Eurofighter alınacağını düşünüyorum. F-35 bugün için yattı. MMU gelene kadar bizi idare edecek uçak şart. Yunanistan'ın Rafale alımı sonrası dengeleyecek uçak şart. Typoon bizi MMU uçak gelebe kadar rahatlıkla idare eder.
Yenisini yapip bize verinceye ve bizim uçağa alışıncaya kadar 2027-28 leri görürüz. Eskileri de modernize edilmeden alınmaz.
Suud ların typhoonlarını İngilizler satmışlardı. Yedek parça vs ihtiyacı olunca Almanlar ambargo uygulattılar. Uçaklar kalkamadı. Yarın Yunan’a karşı uçurdun diye sana da aynısını yapar.

https://www.ft.com/content/1e7cdd04-5205-11e9-9c76-bf4a0ce37d49 (https://www.ft.com/content/1e7cdd04-5205-11e9-9c76-bf4a0ce37d49)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 31 Ocak 2021, 20:43:38
Bu Almanlara güvenilmez ki...
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Archangel99 - 31 Ocak 2021, 21:21:51
Uçaklar Türkiye'ye gelmişti geçen aylarda. Bizimkiler muhakkak incelemiş bilgi almıştır. Ben de Eurofighter alınacağını düşünüyorum. F-35 bugün için yattı. MMU gelene kadar bizi idare edecek uçak şart. Yunanistan'ın Rafale alımı sonrası dengeleyecek uçak şart. Typoon bizi MMU uçak gelebe kadar rahatlıkla idare eder.
Yenisini yapip bize verinceye ve bizim uçağa alışıncaya kadar 2027-28 leri görürüz. Eskileri de modernize edilmeden alınmaz.
Suud ların typhoonlarını İngilizler satmışlardı. Yedek parça vs ihtiyacı olunca Almanlar ambargo uygulattılar. Uçaklar kalkamadı. Yarın Yunan’a karşı uçurdun diye sana da aynısını yapar.

https://www.ft.com/content/1e7cdd04-5205-11e9-9c76-bf4a0ce37d49 (https://www.ft.com/content/1e7cdd04-5205-11e9-9c76-bf4a0ce37d49)

Geçen gün medyada Almanya'nın Yunanistan'ın Reis sınıfı denizaltılar için ambargo talebini reddettiği haberi çıkmıştı. Almanlara elbette güvenilmez ama Türkiye'de bu 10+ yıllık dönemde eli kolu bağlı duramaz. Hadi diyelim F-16'ları modernize ettik ve MMU gelene kadar onları kullandık. MMU'da öyle şap diye birkaç yılda büyük sayılara ulaşamayacak. Bu dönemde ara bir çözüme ihtiyaç olduğu aşikar.

Almanlar yanlış hatırlamıyorsam Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrasında ambargo uyguladılar Suudi Arabistan'a. Onun öncesinde paralar geliyor diye hiç oralı bile olmadılar.

Diyelim ki Almanlar bize karşı ambargo tutumunu sürdürdüler ve Eurofighter kapısını da kapattılar. O zaman elde 2 çare kalıyor. Jet İHA ve MMU. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz demektir.

Bu nedenle Altay'da yapılan hatalar MMU'da yapılmamalı. Altay'a çok şükür acil bir ihtiyaç yoktu. Eldeki Leopard'ları da modernize etmeye başlıyoruz. Eldeki Sabra'lar ve BMC Motorlu Altay gelene kadar mevcut modernize edilmiş Leotay'lar bizi rahatlıkla idare eder ama muharip jet işi acil. O nedenle Altay'daki gibi kervan yolda düzülür mantığı ile değil eşeğini sağlam kazığa bağlama mantığı ile bu işi kotarmayılız. NATO üyesi olup NATO üyelerinden bu kadar çeken başka ülke olmadı. Ellerinde olsa NATO'dan bile atmak isterler. Allah mühendislerimize, teknikerlerimize güç kuvvet versin inşallah.
Başlık: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: カメせ - 07 Mart 2021, 23:22:59
Alıntı
Ingiltere savunma bütçesini kısmaya devam ediyor.
80 bin olan Asker sayısı 2024 de 72, 2030 da 70 bin olacak.
(https://pbs.twimg.com/media/Eu_YRxkXUAETmdT?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/Evo2l95XMAI8hij?format=jpg&name=medium)
24 Adet Typhoon erken emekli edilecek.
F-35 alımı 138 de 48'e düşürüldü.
5 adet planlanan E-7 3 adet olarak revize edildi. Sentinel/Islander yerine yenisi alınmayacak

600 warrior zırhlı muharebe aracı modernizasyonu iptal edildi.
14 C-130J emekli sevk edilecek.
Lojistik helikopter filosunda 45 adet azaltma yapılacak.
Eski model bazı obüs ve top sistemleri emekli edilecek.
https://mobile.twitter.com/EmirLouise/status/1368592084324802566
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: fırtına06 - 07 Mart 2021, 23:32:36
Alıntı
Ingiltere savunma bütçesini kısmaya devam ediyor.
80 bin olan Asker sayısı 2024 de 72, 2030 da 70 bin olacak.
(https://pbs.twimg.com/media/Eu_YRxkXUAETmdT?format=jpg&name=medium)
(https://pbs.twimg.com/media/Evo2l95XMAI8hij?format=jpg&name=medium)
24 Adet Typhoon erken emekli edilecek.
F-35 alımı 138 de 48'e düşürüldü.
5 adet planlanan E-7 3 adet olarak revize edildi. Sentinel/Islander yerine yenisi alınmayacak

600 warrior zırhlı muharebe aracı modernizasyonu iptal edildi.
14 C-130J emekli sevk edilecek.
Lojistik helikopter filosunda 45 adet azaltma yapılacak.
Eski model bazı obüs ve top sistemleri emekli edilecek.
https://mobile.twitter.com/EmirLouise/status/1368592084324802566

Şu Typhoon'ları biz alsak diyeceğim belkide perde arkasından konuşulmaya başlanıldı bile. Tam Türkiye için fırsat yapış 24 Typhoon'a bitsin bu iş.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: tumucin - 07 Mart 2021, 23:49:05
aldim gitti kac para  24 alamazsak bu hükümetin el büyük yanlisi olacaktir
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Commander - 08 Mart 2021, 00:02:22
F-35 gelmeli uğraşmalıyız typhoon güzel uçak ama F-35in yanından bile geçemez
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: tumucin - 08 Mart 2021, 00:07:59
typhoon  f 35 yiger yutar  f 35  sisman ucak
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: UYVAR - 08 Mart 2021, 00:34:12
F-35 gelmeli uğraşmalıyız typhoon güzel uçak ama F-35in yanından bile geçemez

Neye gore?

Usaf bile daha tam olarak bilmiyor f35'in ozelliklerini. Belki de kabul etmeyip refuse edecek.

Lockheed'in baska ulkelerde de ortakliklari oldugu soyleniyor. Sirf o ortakliklarin önünü açmak ucin, f35'i diri diri gomdugu iddialari var.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Commander - 08 Mart 2021, 03:38:02
F-35 gelmeli uğraşmalıyız typhoon güzel uçak ama F-35in yanından bile geçemez

Neye gore?

Usaf bile daha tam olarak bilmiyor f35'in ozelliklerini. Belki de kabul etmeyip refuse edecek.

Lockheed'in baska ulkelerde de ortakliklari oldugu soyleniyor. Sirf o ortakliklarin önünü açmak ucin, f35'i diri diri gomdugu iddialari var.

Çünkü 5. Nesil bir uçak? Bu uçuğa düşman olmanızı anlamıyorum gayet güzel bir uçak. F-35 mmu için fikir kaynağı olabilirdi ayrıca. Ha siz Yunan F-35'lerine typhoon kaldırmak istiyorsanız teker teker düşer o uçaklar
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 08 Mart 2021, 07:48:30
F-35 gelmeli uğraşmalıyız typhoon güzel uçak ama F-35in yanından bile geçemez

Neye gore?

Usaf bile daha tam olarak bilmiyor f35'in ozelliklerini. Belki de kabul etmeyip refuse edecek.

Lockheed'in baska ulkelerde de ortakliklari oldugu soyleniyor. Sirf o ortakliklarin önünü açmak ucin, f35'i diri diri gomdugu iddialari var.

Çünkü 5. Nesil bir uçak? Bu uçuğa düşman olmanızı anlamıyorum gayet güzel bir uçak. F-35 mmu için fikir kaynağı olabilirdi ayrıca. Ha siz Yunan F-35'lerine typhoon kaldırmak istiyorsanız teker teker düşer o uçaklar

+1
F-35 kağıt üzerinde güzel bir uçak. Ancak gerçeği zaman gösterecek. Her ne olursa olsun Eurofighter'dan daha gelişmiş olduğu kesin.

(https://pbs.twimg.com/media/Eu_YRxkXUAETmdT?format=jpg&name=medium)
Kuyruktaki kraliyet armasını silselerdi daha iyi olurdu.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: fırtına06 - 08 Mart 2021, 08:28:19
F-35 gelmeli uğraşmalıyız typhoon güzel uçak ama F-35in yanından bile geçemez

Neye gore?

Usaf bile daha tam olarak bilmiyor f35'in ozelliklerini. Belki de kabul etmeyip refuse edecek.

Lockheed'in baska ulkelerde de ortakliklari oldugu soyleniyor. Sirf o ortakliklarin önünü açmak ucin, f35'i diri diri gomdugu iddialari var.

Çünkü 5. Nesil bir uçak? Bu uçuğa düşman olmanızı anlamıyorum gayet güzel bir uçak. F-35 mmu için fikir kaynağı olabilirdi ayrıca. Ha siz Yunan F-35'lerine typhoon kaldırmak istiyorsanız teker teker düşer o uçaklar

F-35 güzel bir uçak ama vermiyorlar hocam ne yapacağız vermiyorlarsa? Bırakın F-35'i ABD'den şu anda hiçbir silah sistemini alma imkanı bulamıyoruz Türkiye'nin de S-400'ler konusunda geri adım atmaya niyeti olmadığına göre tüm yükü F-16'lara yüklemekte doğru değil. MMU servise girene kadar Typhoon'lar bir nebze olsun açığımızı kapatacaktır.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: UYVAR - 08 Mart 2021, 09:46:49
F-35 gelmeli uğraşmalıyız typhoon güzel uçak ama F-35in yanından bile geçemez

Neye gore?

Usaf bile daha tam olarak bilmiyor f35'in ozelliklerini. Belki de kabul etmeyip refuse edecek.

Lockheed'in baska ulkelerde de ortakliklari oldugu soyleniyor. Sirf o ortakliklarin önünü açmak ucin, f35'i diri diri gomdugu iddialari var.

Çünkü 5. Nesil bir uçak? Bu uçuğa düşman olmanızı anlamıyorum gayet güzel bir uçak. F-35 mmu için fikir kaynağı olabilirdi ayrıca. Ha siz Yunan F-35'lerine typhoon kaldırmak istiyorsanız teker teker düşer o uçaklar

Tekrar ediyorum. Neye gore? Radar izi, radar menzili, füze eh karşı tedbirleri...

Usaf bile bilmiyor bu verileri!
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 08 Mart 2021, 09:49:45
USAF biliyordur. Uçağı yıllardır test ediyor ve bir yığın problem olduğunu söylüyorlardı.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Commander - 08 Mart 2021, 10:28:25
F-35 gelmeli uğraşmalıyız typhoon güzel uçak ama F-35in yanından bile geçemez

Neye gore?

Usaf bile daha tam olarak bilmiyor f35'in ozelliklerini. Belki de kabul etmeyip refuse edecek.

Lockheed'in baska ulkelerde de ortakliklari oldugu soyleniyor. Sirf o ortakliklarin önünü açmak ucin, f35'i diri diri gomdugu iddialari var.

Çünkü 5. Nesil bir uçak? Bu uçuğa düşman olmanızı anlamıyorum gayet güzel bir uçak. F-35 mmu için fikir kaynağı olabilirdi ayrıca. Ha siz Yunan F-35'lerine typhoon kaldırmak istiyorsanız teker teker düşer o uçaklar

Tekrar ediyorum. Neye gore? Radar izi, radar menzili, füze eh karşı tedbirleri...

Usaf bile bilmiyor bu verileri!


Küçük bir araştırma ile zaten bunları öğrenirsiniz radarını biliyorsunuz, rcs değerini, füzeleri vb bu uçak iyi bir uçak bana F-35'den başka 5. Nesil uçak sayın desem yok diğer ülkeler hala uğraşıyor. En azından F-35 üretimi rayına oturmuş bir uçak ne kadar sorun çıksa da takır yakıt üretiliyor
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: metin62 - 08 Mart 2021, 11:26:52
Yine filimi bir miktar basa sardik  ;)

F-35 ,5 ci nesil bir ucak ve su anda o sinifta muadili yok. F-35 halen olgunlasmamis bir ucak ama bu kotu oldugu veya zaman icerisinde ucakle ilgili sorunlarin giderilmeyecegi anlamina gelmiyor. THK bu projeden cikarildi yani ucak hakkindaki dusuncemiz pozitif veya negatif olsada su anda fark etmez cunku bize bu ucagi satmiyorlar ve belirli bir sure daha ABD bu dusuncesinden vazgecme niyeti gorunmuyor. Bu asamada sanirim artik F-35 i bunyemize dahil etme konusunu dusunmemek gerekir ,bu konu ile ilgili  yatirmis oldugumuz parayi nasil geri aliriz ve hasimlarimiz zaman icerisinde F-35 sahib olurlarsa ne sekilde bu ucaga karsin savunma gelistirebilirizin dusunulmesi daha dogru olur.

Kendi ucagimizi yapip THK bunyesine katana dek medyamizda dillendirilen tum olumlu haberleri de goz onune bulundursak da bunun gercekten gerceklesebilmesinin yaklasik 5-10 yildan kisa olmayacagi kesin. Bu cercevede THK envanterinde bulunan muharip ucak sayisi yaninda envanterdeki ucaklardan F4 lerin ozellikle  hasimlarimizin envanterinde bulunan modern ucaklara karsin etkisi ve yetersiz kalacagini dusunuyorum.
Bu nedenle envanterimizde bulunan F4 lerin yerine cift motorlu gecici alternatif ucaklarin gerekliligini dusunuyorum.

Devletimize karsin ABD tarfindan uygulanmakta olan ismi konulmamis ambargo ve olasi yatirimlar nedeni ile ABD menseli bir ucagin THK bunyesine ABD direk alimi imkansiza yakin. ABD nin F-35 paramizi oyle veya boyle iyade etmesi gerekecek " Iyadenin Soya fasulyesi" olarak donmemesi icin devletimizin gerekli calismayi yapacagini dusunuyorum. F-35 on odeme iyadesinin dolayli yoldan Katarin elinde bulunan F-15 lerin bir kisminin THK  envanterine aktarimi yolunun bir secenek olabilecegi ve buna ABD yaninda Katarinda onaylayabilecegini dusunuyorum. Boyle bir yontem ile ABD paramizi iyade etmis olsa da yine kendi mamulu olan F-15 leri bize devrinden dolayi yan hizmetlerden uzun zaman icerisinde girdi saglayacak Katar ise bizlere F-15 lerin geriye kalan finansalinda yardimci olabilir." Bu bir alternatif"

Ikinci bir Alternatif ise elbette Ikinci el RAF veya Italyan hava kuvetleri elindeki EF2000 trench 2 lerden alabilmek olabilir. Bu ucaklar da cift motorlu oldugu gibi kendi klasmanlarinda basarili ucaklardir." EF2000 lerin yegane olumsuz kismi isletim masraflarinin yuksek olmasidir " Ancak EF2000 lerin THK katilimi ile ABD 100% bagimligi kendi sistemimiz hazir olana dek kirmis  oluyoruz. EF2000 ler ABD menseli ve envanterimizde buluna sair fuze ve bomba kullanimina uygun.Bunun da bir alternatif olarak dusunulmesi kanimca yararli olabilir.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Gökbörü - 08 Mart 2021, 12:00:32
Eger ucak alinicaksa bari Anadoludan kalkabilecek ucak olsun, onun icin, piyasada var ise ikinci el harrier almayi tercih ederdim..
Bu EF2000'ler bizim Anadoludan  kalkar hale getirilebilir mi, ya da Anadolu bu ucaklari kaldiracak hale gelebilir mi?

Bu Anadoluyu sadece SIHA gemisi olarak kullanmak bende cok hazimsizlik yapiyor..:)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: metin62 - 08 Mart 2021, 12:35:14
Eger ucak alinicaksa bari Anadoludan kalkabilecek ucak olsun, onun icin, piyasada var ise ikinci el harrier almayi tercih ederdim..
Bu EF2000'ler bizim Anadoludan  kalkar hale getirilebilir mi, ya da Anadolu bu ucaklari kaldiracak hale gelebilir mi?

Bu Anadoluyu sadece SIHA gemisi olarak kullanmak bende cok hazimsizlik yapiyor..:)

Bahsi soz konusu olan  EF2000 kara konuslu,EF2000 lerin Anadolu gemimiz uzerine konuslandirma olanaksiz oldugu kanisindayim ." Ancak VSTOL ucak uygun olabilir ki o da piyasade kullanilmis ve F-35B tarafindan degistirilmekte olan Ispanyol,Italyan Ingiliz  Harrierleri mevcut" 
Siz Anadolu gemisi uzerine konuslandirilabilecek ucaklari oncelik olarak dusunuyorsunuz ancak sanirim bu ikinci planda olmali cunku esasinda Anadolu gemisi esasinda bir ucak gemisi olarak sonradan dusunulmus ve VSTOL ilk planda cozum olarak dusunulmustu . F-35B ler olmayinca tek secenek IHA veya emekli Harrier  kullanimi ortaya atildi.

Ama burada esas basluk F4 lermizin yas ve kabiliyet eksikliginden kaynaklaniyor. Yani kara konuslu cift motorlu ucaklar THK mevcut caydiriciligini koruya bilmesi icin oncelik olmali diye dusunuyorum .

Tabii ek guc  olarak Anadolu gemimiz uzerine VSTOL ucak konuslandirmamiz sart ise o zaman Harrier de dusunulebilir tabii ki.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 08 Mart 2021, 13:36:48
Anadolu'dan kalkabilecek, işe yarar pek Harrier kaldığını sanmıyorum.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Alpars - 08 Mart 2021, 13:39:51
Ssb Demir bey açıkladı, Tcg Anadolumuzdan siha lar inip kalkacak. İlk etapta da Baykar Tb3 deniyor.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 08 Mart 2021, 14:01:21
Kalkar kalkmasına da nasıl inecek?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Gökbörü - 08 Mart 2021, 15:03:29
Eger ucak alinicaksa bari Anadoludan kalkabilecek ucak olsun, onun icin, piyasada var ise ikinci el harrier almayi tercih ederdim..
Bu EF2000'ler bizim Anadoludan  kalkar hale getirilebilir mi, ya da Anadolu bu ucaklari kaldiracak hale gelebilir mi?

Bu Anadoluyu sadece SIHA gemisi olarak kullanmak bende cok hazimsizlik yapiyor..:)

Bahsi soz konusu olan  EF2000 kara konuslu,EF2000 lerin Anadolu gemimiz uzerine konuslandirma olanaksiz oldugu kanisindayim ." Ancak VSTOL ucak uygun olabilir ki o da piyasade kullanilmis ve F-35B tarafindan degistirilmekte olan Ispanyol,Italyan Ingiliz  Harrierleri mevcut" 
Siz Anadolu gemisi uzerine konuslandirilabilecek ucaklari oncelik olarak dusunuyorsunuz ancak sanirim bu ikinci planda olmali cunku esasinda Anadolu gemisi esasinda bir ucak gemisi olarak sonradan dusunulmus ve VSTOL ilk planda cozum olarak dusunulmustu . F-35B ler olmayinca tek secenek IHA veya emekli Harrier  kullanimi ortaya atildi.

Ama burada esas basluk F4 lermizin yas ve kabiliyet eksikliginden kaynaklaniyor. Yani kara konuslu cift motorlu ucaklar THK mevcut caydiriciligini koruya bilmesi icin oncelik olmali diye dusunuyorum .

Tabii ek guc  olarak Anadolu gemimiz uzerine VSTOL ucak konuslandirmamiz sart ise o zaman Harrier de dusunulebilir tabii ki.

Anadoluyu ucaksiz birakmak
Yeni yapilacak acik deniz karakol gemilerine 30 mm disinda elle tutulur gozle gorulur silah koymamak
Istihbarat gemisi yapip uzerine silah koyulmamasi

Her sene 20-30 gemi yapiyoruz, 500 parca donanma var galiba bir yerlerde saklanan , haberimiz yok..

Elimizdeki her gemiyi tika basa silah doldurmamiz lazim bu ortamda, benim kafam almiyor..

Asil konuya gelirsek, bu alinacak ucaklar derdimize derman olacaksa alalim tabi..

Rakiplerimize karsi avantaj saglayacaksa sorun yok..

Ama ucak almak icin almamak lazim..

Teknik bilgim yeterli degil, arkadaslar genel kabiliyetleri acisindan degerlendirebilirlerse iyi olur, ogrenirim..

(F-35 klasmaninda olmaz herhalde ama, F-16, Rafale vs gibi ucaklara kiyasla)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 08 Mart 2021, 15:52:45
Bizim hava kuvvetlerimizi yapılandırırken en büyük hatamız sadece ABD menşeili muharip uçak almamız... Şartlar neydi , neden tek kaynağa yönelindi bilemem ama özellikle Kıbrıs'tan sonra hala tek kaynağa dayalı muharip uçak alım politikası çok büyük hata...

Efendim farklı uçak tipleri ve anlayışları maliyet , lojistik zorluk çıkarıyormuş... İşte ABD resti çekti şimdi aval aval uçak arıyoruz...

Bağlı olduğunuz blok yüzünden Rus uçağı düşünmeseniz bile Avrupa menşeili bir de muharip uçağa yönelinmesi gerekirdi...

Hadi F-16 motorunu tanıyoruz diye MMU prototiplerinde F-110 ABD motoru kullandık ama Hürjet'te prototiplerde yine ABD motoru olan F-404 kullanmak çok çok çok büyük stratejik hata...

"Efendim EJ-200 motoru tek olarak hiçbir uçakta kullanılmamış ,Rus-Çin motorlarının ömrü daha az " diye olaya sadece mühendislik açısından bakmamak , siyasi-stratejik açıdan da bakmak gerekliydi ...

Tüm şartlar zorlanıp EJ-200 alınmalıydı hatta Rus-Çin motorları bile değerlendirilmeliydi...
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Yasar - 08 Mart 2021, 15:58:39
Sn Gökbörü,
EF2000 Typhoon uçakları RCS izi en düşük , en ileri teknoloji elektronik donanımlı ve Aesa radarlı Batı bloğu 4++ nesil uçak.1.5 mach  Süper Cruise yeteneği olan çift motorlu , 1993 te ilk uçuşunu yaptıktan sonra 2003 yılında seri üretime alınan bir uçak. İngiliz, Alman, İspanyol ve İtalyan hava kuvvetlerinin bel kemiği bir uçak.
Tüm NATO mühimmatlarına uyumlu , meteor hava hava füzesi atabilen 7.5 ton faydalı yük taşıyabilen yüksek irtifada mach 2.35 max hızında, Deniz seviyesinde 1.25 mach hızında , 1400 km çarpışma yarıçapı olan, 65000ft uçuş tavanı olan çok kıvrak bir uçak.
Ben bizzat en az 3 hava show’unda izledim bu uçağı. Çok esaslı, kıvrak, tırmanma ve manevra kabiliyeti yüksek ve hafızada iz bırakan bir uçak.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Gökbörü - 08 Mart 2021, 16:02:47
Sn Gökbörü,
EF2000 Typhoon uçakları RCS izi en düşük , en ileri teknoloji elektronik donanımlı ve Aesa radarlı Batı bloğu 4++ nesil uçak.1.5 mach  Süper Cruise yeteneği olan çift motorlu , 1993 te ilk uçuşunu yaptıktan sonra 2003 yılında seri üretime alınan bir uçak. İngiliz, Alman, İspanyol ve İtalyan hava kuvvetlerinin bel kemiği bir uçak.
Tüm NATO mühimmatlarına uyumlu , meteor hava hava füzesi atabilen 7.5 ton faydalı yük taşıyabilen yüksek irtifada mach 2.35 max hızında, Deniz seviyesinde 1.25 mach hızında , 1400 km çarpışma yarıçapı olan, 65000ft uçuş tavanı olan çok kıvrak bir uçak.

Tesekkur ediyorum.

5. Nesil olmuyorsa geriye kalan en gelismis seceneklerden biri diyebilir miyiz yani?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Yasar - 08 Mart 2021, 17:44:57
Sn Gökbörü,
EF2000 Typhoon uçakları RCS izi en düşük , en ileri teknoloji elektronik donanımlı ve Aesa radarlı Batı bloğu 4++ nesil uçak.1.5 mach  Süper Cruise yeteneği olan çift motorlu , 1993 te ilk uçuşunu yaptıktan sonra 2003 yılında seri üretime alınan bir uçak. İngiliz, Alman, İspanyol ve İtalyan hava kuvvetlerinin bel kemiği bir uçak.
Tüm NATO mühimmatlarına uyumlu , meteor hava hava füzesi atabilen 7.5 ton faydalı yük taşıyabilen yüksek irtifada mach 2.35 max hızında, Deniz seviyesinde 1.25 mach hızında , 1400 km çarpışma yarıçapı olan, 65000ft uçuş tavanı olan çok kıvrak bir uçak.

Tesekkur ediyorum.

5. Nesil olmuyorsa geriye kalan en gelismis seceneklerden biri diyebilir miyiz yani?
Evet. Tranche 3-4 olarak Rafale’den biraz daha üstün bir uçak. Rafale, subsonik hızlarda ve düşük irtifada çok iyi bir uçak. Typhoon, Görüş Ötesi operasyonlarda, süpersonik hızlarda, çabuk tırmanmada ve çabuk hızlanmada üstün uçak.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: ACE - 08 Mart 2021, 19:06:37
Eger ucak alinicaksa bari Anadoludan kalkabilecek ucak olsun, onun icin, piyasada var ise ikinci el harrier almayi tercih ederdim..
Bu EF2000'ler bizim Anadoludan  kalkar hale getirilebilir mi, ya da Anadolu bu ucaklari kaldiracak hale gelebilir mi?

Bu Anadoluyu sadece SIHA gemisi olarak kullanmak bende cok hazimsizlik yapiyor..:)

Şu an akla takılması gereken en son dert TCG Anadolu’dan kalkacak uçak olmalı. Harrier dönemi bitiyor. Alsanız bile 2-3 sene iş görür ve dikey kalkış dışında hiç bir üstünlüğü yok bahsedilen uçaklara karşı.  Rafale karşısında yem olmaktan öteye gidemez. F-4 ayarında bir etkisi olur ki bunu artık Akıncı veya Aksungur SİHA ile atlatacağız galiba.

F-4’ü kara hedeflerine kullanıyorduk ve 8,5 ton yük taşıyor diye hatırlıyorum.  Akıncı SİHA ile de 1,5 ton üzerinden 5-6 uçak gönderip o açığı kapatabiliriz belki. Ama zaten bir süredir rutin alan bombalama işlerini karasal güdümlü füzelerle veya ince hedef vuruşlarını SİHA vasıtasıyla Mam-L vb atarak karşılıyoruz. Eskiden F-4 ile intikal sonrası koca bir sırta tonlarca bombayı yatay atışla salıp terörist öldürmeye çalışırken şimdi Mini Akıllı Mühimmatla neredeyse adamın kafasına vuruyoruz. F-4 yerine eşek gibi bomba taşıyacak bir platform bulunabilir ama hava üstünlüğüne sahip bir platform İçin çok seçenek yok. Her zaman güncel bir teknolojiye sahip platform şart. 
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Alpars - 08 Mart 2021, 23:30:13
Yanlız, ef 2000 in unuttuğunuz negatif bir özelliği var. Motor.

Evet, ej 200 motoru. Bu motorda bazı parçaların yekpare üretilmesinden ötürü, bir sıkıntı durumunda  yerinde değişim yapılamadığı ve bu nedenle de, motor uçaktan indirilip komple revizyona gitmesine ihtiyaç duyulduğu.

Bu durumunda harbe hazırlık seviyesini çok düşürdüğü, bakım masraflarınıda yükselttiği gerçeği.

Yani, ef 2000 de çok matrak bi makine değilmiş.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Yasar - 09 Mart 2021, 03:03:22
Yanlız, ef 2000 in unuttuğunuz negatif bir özelliği var. Motor.

Evet, ej 200 motoru. Bu motorda bazı parçaların yekpare üretilmesinden ötürü, bir sıkıntı durumunda  yerinde değişim yapılamadığı ve bu nedenle de, motor uçaktan indirilip komple revizyona gitmesine ihtiyaç duyulduğu.

Bu durumunda harbe hazırlık seviyesini çok düşürdüğü, bakım masraflarınıda yükselttiği gerçeği.

Yani, ef 2000 de çok matrak bi makine değilmiş.

Bu problemi bende bazı yazılarda okumuştum. Ancak BLISK teknolojisi ile üretilen düşük basınç kompresörünün sayesinde motorun hem ömrü çok uzuyor, hem daha uzun bakım aralığı oluşuyor ve de motorun gücü kullanılmış olmasına rağmen zaman içerisinde düşmüyor.
1400 saat kullanılmış motordan alınan itki gücü ile yeni motordan alınan itki gücü aynı çıkmış testlerde.
İngiltere’deki rakamlara göre 2015 ve 2016’da , toplam 119 Tornado uçağının 1 yıllık bakımı 177milyon sterlin iken, toplam 157 Typhoon uçağının bakımı 91milyon sterlin çıkmış.
Aynı yıllar içerisinde ; 1 Tornado uçağının uçuş saat maliyeti 14500sterlin iken 1 Typhoon uçağının saat maliyeti 19000 sterlin imiş.
Almanlar bakım işine fazla eğilmediklerinden uçaklarının harbe hazırlık oranı düşük. Kötü uçak olsa Almanlar f35 yerine 40 adet daha Typhoon tranche 4 siparişi vermezlerdi.
Bir yazıda Almanların maliyeti düşürmek için kendi bazı elektronik kontrol sistemlerini (DASS) uçağa monte ettiklerini ve bu sistemlerin çıkardığı uyumsuzluktan ötürü filoların uçamaz halde olduğunu anlatıyor. Standart uçağı kullanan İngiliz ve İtalyan hava kuvvetlerinde benzer şikayet yok.

(https://www.researchgate.net/profile/A-Mateo/publication/221919106/figure/fig2/AS:341172003328009@1458353152490/Low-pressure-compressor-of-the-Eurojet-EJ200-turbofan-engine-fabricated-with-the-BLISK.png)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan1976 - 09 Mart 2021, 09:52:15
Ben Almanya kadar zengin bir ülke olsam  4000 saat kullandığım uçağı emekli ederim yada sömürgelerime hibe ederim...ABD donanmasının 25 yıl kullanıp hurdaya ayırdığı gemileri Türkiye'ye hibe ettiği gibi...

Tıpkı bizim 100.000 km olan arabayı "bu araba artık eskidi , binilmez " diye satışa çıkardığımız gibi... :D :D :D