DefenceTURK.com

ULUSLARARASI SAVUNMA SANAYİ VE STRATEJİK DEĞERLENDİRMELER => Yabancı Hava Sistemleri ile İlgili Haberler => Konuyu başlatan: Felix - 07 Nisan 2009, 22:01:33

Başlık: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Felix - 07 Nisan 2009, 22:01:33
EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON


31 Mart 2009 tarihinde İspanya’da gerçekleştirilen uçuş testlerinde, orta menzil için geliştirilmiş AIM-120 AMRAAM tipi güdümlü hava-hava füzesi kullanıldı ve burada ilk defa uygulanan yeni bir savaş taktiğiyle Eurofighter’in kanıtlanmış kabiliyetlerine bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Söz konusu ilginç operasyonel uçuş, İspanyol EADS CASA’ya ait tam seri donanımlı bir IPA 4 ile, İngiliz BAE Systems’e ait IPA 5 ile müşterek olarak gerçekleştirildi.

Reel şartlar altında gerçekleştirilen bu senaryonun amacı, IPA 4 uçağının radarının tamamen kapatılması suretiyle, düşman uçağının radar ikaz alıcı sensörü tarafından algılanmaması ve elektronik harp amaçlı karıştırıcıya maruz kalmamasıydı.
Buna göre, radarı aktif modda olan diğer Eurofighter uçağı IPA 5’in görevi, aynı hedefe bir başka yön ve mesafeden yaklaşarak, düşman hedefini tespit etmek ve hedefin sayısal bilgilerini eş zamanlı olarak Data Link yoluyla pasif moddaki Eurofighter IPA 4 uçağının sistem bilgisayarına aktararak, hedefin IPA 4 tarafından imha edilmesiydi.

Nitekim planlanan bu hava muharebe taktiği geçtiğimiz Salı günü başarıyla uygulandı.

Data Link ile hedef bilgisi

Buna göre IPA 4 ve IPA 5, Mirach hedef dronu ile simule edilen düşman uçağına doğru havalandı ve iki Eurofighter test uçağı, birbirlerine uzak ve farklı konum ve mesafelerden hedefe yöneldiler.

IPA 4, hedefin BVR menziline girmeden radarını tamamen kapatarak pasif moda geçerken, IPA 5, Mirach tipi yüksek hızlı uçuş dronuyla simule edilen düşman hedefini tespit ve teşhis ettikten sonra takibe aldı.

Hedef bilgileri, eş zamanlı olarak radarı kapalı olan IPA 4’e Data Link yoluyla nakledildi ve IPA 4 uçağının pilotu AIM-120 AMRAAM füzesini hedefi doğrudan algılamadan ateşledi.

Sonuç: Tek atışta tam isabet. Hem de radarı muharebe taktiği gereğince kapalı, pasif bir Eurofighter uçağı tarafından kaydedilen bir isabetli gerçek güdümlü mermi atışıydı bu.

Böyle bir hava-hava savaş taktiğinin gerçekleştirildiğinin detayları böylelikle ilk defa kamuoyuna açıklandı.

Daha öncekilerden farklı…

Geçmişte de aynı taktik benzer bir tatbikat kapsamında İsveç Hava Kuvvetleri’ne ait JAS-39 Gripen jetleriyle Alman Hava Kuvvetleri’ne ait bir MiG-29G uçağına karşı uygulanmıştı fakat burada uçuş sırasında doğal olarak gerçek güdümlü mermi kullanılamamış, atış sadece simule edilebilmişti.

Benzer bir şekilde 2007 yılında Fransız Savunma Sanayii Müsteşarlığı DGA’da benzeri bir uçuş testinin yapıldığını açıklamıştı. Ancak 11 Haziran 2007 tarihli bu testte, F2 seviyesindeki bir Rafale uçağını takip eden hedef, diğer Rafale tarafından tespit edilmiş ve Data Link 16 vasıtasıyla aktardığı bilgi sayesinde takip edilen Rafale diğer partner uçağının radarının güdümünde Mica EM füzesinin isabetli atışını gerçekleştirmişti. Ancak buradaki göreceli fark, her şeyden önce iki Rafale jetinin radarının da aktif modda bulunması ve bu atışın taarruza değil, savunmaya dayalı olmasıdır. Dolayısıyla buradaki tek önemli ortak nokta, uçakların Data Link vasıtasıyla sayısal olarak taktik bilgi alışverişidir. Ayrıca bu testte uçaklar birbirlerine çok yakın uçmuşlardır.

İlkler testi!

İspanyada’ki bu son başarılı Eurofighter denemesinde, yukarı adı geçen Mirach tipi hedef dronu kullanıldı ve gerçek bir füze atışıyla temsili hedef bertaraf edildi. Mirach hedef dronu, bir uçaktan daha küçük ebata sahip, dolayısıyla radar algılaması daha zor, gerektiğinde deniz/okyanus üzerinde 700 km/h uçuş hızıyla 12 m alçaktan yol alabilen, yerden manuel kontrollü bir insansız hava aracıdır.

Görüş dışı menzilden (BVR) radar kapatarak gerçekleşen bu reel atış denemesi, bu klasmanda sadece taktik açıdan bir ilk de değildir. Aynı zamanda İspanyol EADS CASA’ya ait IPA 4 test uçağının ilk gerçek hava-hava denemesi de bu sayede olmuştur, zira bu uçak şimdiye dek hava-yer testleri için öngörülmüş ve kullanılmıştı.

Arkaplan notları

IPA’nın açılımı Instrumented Production Aircraft olup, bunlar DA (Development Aircraft) serisi gibi, bir nevi prototip değildir ve karıştırmamalıdır. IPA jetleri, tam donanımlı Eurofighter uçaklarının her türlü riskli testlerinin gerçekleştirildiği ve bu tecrübeler doğrultusunda Eurofighter/Typhoon uçaklarını, sertifiyelerini ve taktiklerini optimize amaçlı denenen test uçaklarıdır ve beş adet IPA uçağı mevcuttur.

Bunlar İngiliz BAE Systems’a ait IPA 1 ve 5, İtalyan Alenia’nın IPA 2, EADS Almanya’ya ait IPA 3 ve nihayet EADS İspanya’nın IPA 4 uçaklarıdır. Bu beş adet IPA uçağı şimdiye dek tam donanımlı Eurofighter Tranche 1 (TR-1) seviyesindeydi ve uçaklara yakında Tranche 2 (TR-2) özellikleri kazandırılacaktır. Önümüzdeki günlerde bu seviyeye tabi tutulacak ilk uçak, İngiliz IPA 5 test uçağıdır.

Bu gerçek şartlar altında başarıyla gerçekleştirilen taktik uygulama öncesi, tamamlayıcı olarak bir ek bilgi aktarmakta yararlı olabilir. Yukarıdaki teste katılım amaçlı, İngiliz BAE Systems’ın IPA 5 uçağının İspanya’ya gelmesi gerekiyordu.
31 Mart uçuş testi için İngiltere’den geçtiğimiz Perşembe günü, 26 Mart 2009 tarihinde havalanan IPA 5, Warton tesislerinden, İspanya’nın Moron hava üssüne doğru yola çıkmıştır. Tam donanımlı Eurofighter TR-1 seviyesindeki bu uçak, iki harici yakıt tankı ile, havada yakıt ikmali yapmaksızın 1600 km üzerindeki bir mesafeyi iki saat dört dakikalık bir sürede katetmiştir.

Önümüzdeki günlerde, Eurofighter’in en gelişmiş ve çok rollü konfigürasyonu Tranche 3 (TR-3) serisinin, projeye ortak ülkelerden İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya’nın sipariş boyutunun resmileşmesi beklenmektedir.
En son Alman Savunma Bakanı Franz Josef Jung, Almanya’nın planlandığı gibi 68’i TR-3 konfigürasyonlu olmak üzere, uzun vadede toplam 180 adet Eurofighter uçağığının temin etmiş olacağını en yetkili ağızdan dile getirmişti.


Kaynak:
www.savunmasanayi.net (http://www.savunmasanayi.net)
Başlık: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: kosavalı1989 - 18 Nisan 2009, 09:23:11

Eurofighter cephesinde yeni gelişme: İspanya Eurofighter sipariş sayısını arttırdı.

EADS’nin askeri prodüksiyon kanadından bugün (15 Nisan 2009) yapılan bir açıklamaya göre İspanya, ilk dalga Tranche III sipariş miktarını arttırarak 5 adet daha fazla Eurofighter uçağı temin edeceğine karar verdi.


Bilindiği gibi Eurofighter/Typhoon uçaklarının son dilim Tranche 3 siparişlerinin ilk etabı, projeye ortak dört ülke olan, İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya tarafından yakında gerçekleştirilmesi bekleniyordu.


Söz konusu bu sipariş, en az iki dalga siparişlerin ilk etabı olma niteliğinde.

Buna göre en son, ilk etapta dört ülkenin 107 adet Tranche III serisi Eurofighter uçağı siparişinde bulunması bekleniyordu.


İspanya’nın ilk etap sipariş sayısını son anda arttırmasıyla, kesinleşen ilk dalga Tranche III miktarı 112 uçağa yükselmiş oldu.


Konuyla ilgili olarak EADS yetklisi, askeri ürünlerden sorumlu Alman Stefan Zoller: “Çok iyimserim ve bu kadar uzun zamandır süren görüşme ve pazarlıkların ardından olumlu bir sonuca ulaştığımızdan da çok memnunum.”

http://www.savunmasanayi.net/son-dakika-ispanyadan-daha-fazla-eurofighter-tranche-iii-siparisi/son-dakika-ispanyadan-daha-fazla-eurofighter-tranche-iii-siparisi/ (http://www.savunmasanayi.net/son-dakika-ispanyadan-daha-fazla-eurofighter-tranche-iii-siparisi/son-dakika-ispanyadan-daha-fazla-eurofighter-tranche-iii-siparisi/)
Başlık: Ynt: SON DAKİKA: İspanya’dan daha fazla Eurofighter (Tranche III) siparişi
Gönderen: SKYWOLF - 18 Nisan 2009, 15:49:20
5 fazladan uçak o kadar önemli mi? ::)
Başlık: Ynt: SON DAKİKA: İspanya’dan daha fazla Eurofighter (Tranche III) siparişi
Gönderen: kosavalı1989 - 18 Nisan 2009, 20:15:02
oda haberi yapanların abartması işte ben alıntı yaptum ;D
Başlık: Ynt: SON DAKİKA: İspanya’dan daha fazla Eurofighter (Tranche III) siparişi
Gönderen: orko_8 - 18 Nisan 2009, 20:49:15
Neresi abartılmış söylesene hele?
Başlık: Ynt: SON DAKİKA: İspanya’dan daha fazla Eurofighter (Tranche III) siparişi
Gönderen: SKYWOLF - 19 Nisan 2009, 00:26:29
Ben haberin başlığına bakınca herhalde en az bir iki filoluk kadar  uçak fazladan sipariş verdiler sandım. Özellikle son dakika ibaresini görünce... ::)

Ama 5 uçak olduğunu öğrenince biraz hayal kırıklığına uğradım diyebilirim. ::)
Tıpkı ana haber bültenlerindeki flashlar ve az sonralar gibi... :)
Başlık: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: kosavalı1989 - 13 Haziran 2009, 17:15:09
Suudi Arabistan, İngiltere’den satın aldığı 72 adet Eurofighter Typhoon‘un ilk ikisini teslim aldı. Böylelikle Suudi Arabistan Avrupalı olmayan ilk Eurofighter kullanıcısı oldu.

Fotoğraf: Adrian Pingstone
İngiltere’nin Wharton kentinde bulunan BAE Systems tesislerinde düzenlenen törende Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Prens Halid bin Sultan yer aldı. Törende iki adet uçak teslim edildi.

Bu iki uçak, daha önce skandallara neden olan, İngiltere’nin elinden çıkarmak isteyerek 20 milyar sterline Suudi Arabistan’a satmış olduğu 72 adet Eurofighter Typhoon muharebe uçağının ilk ikisi. Mühimmat, donanım ve uzun dönemli bakım hizmetini de içeren anlaşma, Avrupa dışındaki bir ülkeye Eurofighter kullanıcısı olma imkanı sağlaması bakımından çok tartışılmıştı. Anlaşma aynı zamanda 24 uçağın hazır halde teslimini, 48 uçağın montajının ise Suudi Arabistan havacılık endüstrisinin gelişmesi için bu ülkede yapılmasını öngörüyor. Suudi Arabistan bu uçakların envanterine girmesiyle birlikte, 1980′lerden kalma Tornado F3 ve ABD yapımı Boeing F-15S’lerin pabucunu dama atmış olacak.

Suudilerden sonra Eurofighter kullancısı olacak bir diğer Arap ülkesi de sırada bekliyor, Umman.


http://www.savunmasanayi.net/eurofighter-artik-avrupa-ucagi-degil/eurofighter-artik-avrupa-ucagi-degil/ (http://www.savunmasanayi.net/eurofighter-artik-avrupa-ucagi-degil/eurofighter-artik-avrupa-ucagi-degil/)
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: SKYWOLF - 19 Haziran 2009, 23:55:45
Vay be. Para çok olunca 80'lerden kalma uçalar ne modernizasyonla uçurulmaya çalışıyor, ne de yerine ucuz çözümler araştırılıyor. Basıyorlar parayı, en iyilerinden alıyorlar.

(http://img190.imageshack.us/img190/852/defenceturkef20001.jpg)

(http://img41.imageshack.us/img41/2360/defenceturkef20002.jpg)

(http://img30.imageshack.us/img30/7277/defenceturkef20003.jpg)
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: RekarnO - 20 Haziran 2009, 13:29:55
Araplarda para kum gıbı bır programda denıldıgıne gore,petrol bulunduktan sonra arapların kasasına gıren para ınanılmaz.

tam 400 katrılyon dolar....... :o :o :o

belkı daha fazla...Bu demek oluyorkı dunyanın ez zengın ulkelerının basında gelıyorlar..

sızın elınızde bu denlı para varsa neden eskı sıstemlerle ugrasasınız kı...

bence az bıle yapıyorlar...ben olsam 4-5 tane ucak gemısı alırım... :-\
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: SKYWOLF - 20 Haziran 2009, 13:32:02
Satan olursa belki alırsın.  ;D
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: Felix - 21 Haziran 2009, 18:29:25
Satan olursa belki alırsın.  ;D
Güzel cevap ama o kadar para olsunikendim yaparım. ;D ;D
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: oflureis - 22 Haziran 2009, 00:00:13
Satan olursa belki alırsın.  ;D
Güzel cevap ama o kadar para olsunikendim yaparım. ;D ;D

bu cevapta benden dişa bagimsiz yetişmiş insan ve teknolojin varsa yaparsın ;D
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: Felix - 29 Haziran 2009, 20:20:26
Satan olursa belki alırsın.  ;D
Güzel cevap ama o kadar para olsunikendim yaparım. ;D ;D

bu cevapta benden dişa bagimsiz yetişmiş insan ve teknolojin varsa yaparsın ;D

O kadar para olsun onuda yaparım hiç problem değil.
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: orko_8 - 29 Haziran 2009, 20:31:06
Vay be. Para çok olunca 80'lerden kalma uçalar ne modernizasyonla uçurulmaya çalışıyor, ne de yerine ucuz çözümler araştırılıyor. Basıyorlar parayı, en iyilerinden alıyorlar.

S. Arabistan bir yandan 72 + 72 adet EF-2000 alırken öte yandan envanterindeki Tornado'ları 2020 yılına kadar kullanmak için modernizasyona sokuyor.
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: RekarnO - 29 Haziran 2009, 20:35:21
Bir yerde duymustum, Türkiye de bu uçaklarla ilgilenmiş ama hava muharebesi özelliği olmadığı için vazgeçmiş.


Sizce ne derece dogru bır haber ve de uçagın boyle bır eksı yanı var mı?
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: SKYWOLF - 29 Haziran 2009, 20:51:17
Vay be. Para çok olunca 80'lerden kalma uçalar ne modernizasyonla uçurulmaya çalışıyor, ne de yerine ucuz çözümler araştırılıyor. Basıyorlar parayı, en iyilerinden alıyorlar.

S. Arabistan bir yandan 72 + 72 adet EF-2000 alırken öte yandan envanterindeki Tornado'ları 2020 yılına kadar kullanmak için modernizasyona sokuyor.

Yanlış hatırlamıyorsam bir zamanlar, EF'lerin gelişiyle birlikte Tornadoların da emekli olacağı konuşuluyordu forumlarda. Hatta bizim herşeye göz diken savunma sanayi meraklıları "acaba F-4'lerin yerine bu uçakları alabilir miyiz" diye fikir de yürütüyorlardı. Dünyayı sarsan ekonomik kriz yoksa Suudileri de mi etkiledi? Yoksa zaten böyle birşey hiç olmayacak mıydı sevgili üstadım?
Başlık: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: WOLF - 03 Ağustos 2009, 11:09:09
EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON

Yeni EF-2000 Siparişleri

http://www.defensenews.com/story.php?i=4214389&c=EUR&s=AIR (http://www.defensenews.com/story.php?i=4214389&c=EUR&s=AIR)
İngiltere 40,Almanya 31,İtalya 21 ve İspanya da 20 adet yeni Eurofighter Typhoon siparişi verdi...Anlaşılan EF'nin performansından hepsi memnun kaldı...


Başlık: Ynt: Yeni EF-2000 Siparişleri
Gönderen: orko_8 - 03 Ağustos 2009, 11:12:34
Performans memnuniyetinden ziyade, bu zaten uzun süredir beklenen ve planlanan bir siparişti. Hatta bu, asıl planlanan sayının yarısından az. Orijinal üretim planına göre EF-2000'in Tranche 3 versiyonundan 240 küsür adet üretilmesi öngörülmüştü. Üye ülkeler bütçe sıkıntıları nedeniyle toplam ancak 112 sipariş verdiler.
Başlık: Ynt: Yeni EF-2000 Siparişleri
Gönderen: Şahinbey - 03 Ağustos 2009, 11:21:31
Orijinal üretim planına göre EF-2000'in Tranche 3 versiyonundan 240 küsür adet üretilmesi öngörülmüştü.

Sayın Orko_8 EF-2000 Tranche 3 versiyonunun özelliği nedir?
Başlık: Ynt: SON DAKİKA: İspanya’dan daha fazla Eurofighter (Tranche III) siparişi
Gönderen: Felix - 08 Şubat 2010, 21:54:52
Bu son karardan sonra İspanyol hava kuvvetleri çok korkulur oldu.5 Ef 5 Ef dir.=)
Başlık: Umman İngiltereden Eurofighter Alıyor
Gönderen: SKYWOLF - 06 Nisan 2010, 13:37:11
Umman İngiltereden Eurofighter Alıyor

Başbakan Gordon Brown'ın sözcüsü Körfez ülkesinin  Eurofighter uçağı satın alma niyetinde olduğunu belirtti. 10 adet uçağı kapsayan bu anlaşmanın İngilterede iş olanağı sağlayacağını söyledi. Sözcü ayrıca "Son üç yıl içinde Başbakan ve Umman Sultanı'nın görüşmeleri sonucu iki ülke arasındaki yakın ilişkinin önemi tartışıldı. Bu ruhla, bu Umman Sultanlığı Hükümeti niyetini Kraliyet Hava Kuvvetleri Umman için Typhoon uçağı satın almak istediğini belirtti mutluyuz. Bu da İngiltere ve Umman arasında güçlü bir stratejik ilişki artıracaktır." dedi

DefenceTurk.com

(http://img14.imageshack.us/img14/7070/defenceturkcomef20001.jpg)
Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: Falcon - 25 Ağustos 2010, 02:31:20
Bugün öğlen İspanya’nın güneyindeki Sevilla’da bulunan Moron de la Frontera Hava Üssü’nden eğitim uçuşu için havalanan çift koltuklu bir Eurofighter uçağı, havalandıktan kısa bir süre sonra düştü. Uçağın yarbay rütbesindeki Suudi öğrenci pilotu hayatını kaybederken İspanyol eğitmen pilot son anda atlayarak yaralı olarak kurtulmayı başardı.
Böylelikle ilk prototip uçuşunu 16 buçuk yıl önce 17 Mart 1994 tarihinde yapan ve dört yıl önce, 25 Temmuz 2006 operasyönel hizmete girmeye başlayan Eurofighter uçaklarından bugüne dek biri ptototip olmak üzere iki tanesi düşmüş oldu.

Düşen ilk uçak da yine çift koltuklu bir İspanyol Eurofighter ön seri prototip modeliydi ve gösteri amaçlı kullanılan uçak 21 Kasım 2002 tarihinde 15 km irtifada 0,77 Mach hızında  artyanıcı (afterburner) denemesi yaparken düsmüş, pilotlar fırlatma koltuğu ile atlayarak yara almadan kurtulmuşlardı.

Kaynak:http://www.savunmasanayi.net/ispanyol-eurofighteri-dustu/ispanyol-eurofighteri-dustu/

(http://img825.imageshack.us/img825/3554/efspainieneadsjpg16458.jpg) (http://img825.imageshack.us/i/efspainieneadsjpg16458.jpg/)

Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: EfsaneAsker - 25 Ağustos 2010, 10:43:58
Normal bir kaza gibi
Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: AVCI - 25 Ağustos 2010, 18:57:27
Nedir normal olmasının nedeni ?
Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: EfsaneAsker - 26 Ağustos 2010, 11:00:29
Bugüne kadar 2 tanesinin düşmesi normal bir rakam.
Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: SKYWOLF - 26 Ağustos 2010, 11:04:45
Bence de oldukça iyi bir rakam.
Başlık: İspanyol Eurofighter’i düştü
Gönderen: Destiny - 05 Eylül 2010, 03:06:37
Ülkemize gelen Eurofighter teklifini olumlu yönde değerlendirmeliydik bana kalırsa  :)
Başlık: Tornado/Typhoon nöbet değişimi
Gönderen: Falcon - 08 Eylül 2010, 20:28:09
Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı’nın (İngiltere) dört ülkesinden biri olan İskoçya’nın Kraliyet Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki (RAF) Tornado F3 uçaklarının yerini Eurofighter‘ler alıyor.
Kuzey Atlantik bölgesinin hava denetiminden sorumlu 111. Filo’nun pratikteki öncel görevi Rus bombardıman uçaklarını tespit ederek önleme yapmak ve gerekirse avlamak.

111. Filo 24/7 şeklinde haftanın yedi günü, günde 24 saat harekata hazır bulundurulan bir av-önleme filosu. 6. Muharip Filo’ya bağlı Eurofighter uçaklarının 2011 yılı başına kadar Tornado‘ların yerini alması bekleniyor.

Bundan neredeyse bir yıl kadar önce, geçtiğimiz yılın Ekim ayında benzer bir şekilde Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF)’ne ait dört adet Eurofighter Typhoon uçağı Falkland Adaları’na gönderilmiş ve orada da Tornado F3′lerin görevini devralmışlardı.

Kaynak:http://www.savunmasanayi.net/tornadotyphoon-nobet-degisimi/tornadotyphoon-nobet-degisimi/
Başlık: Tornado/Typhoon nöbet değişimi
Gönderen: BLACKHAWK - 08 Eylül 2010, 21:07:33
Rus bombardıman uçaklarını önlemek ? Ve avlamak ? Sovyetler bitti yahu nedir bu korkaklık yaptıkları masrafa yazık.Ruslar bombardıman uçağı yollasa yanında eskort olurdu ve eskortlar için basit bir av zamanı olabilir diyebiliriz.:)

Verdikleri paraya yazık ya.:)
Başlık: Tornado/Typhoon nöbet değişimi
Gönderen: Angel - 08 Eylül 2010, 21:50:31
Tornado'larla ebediyen uçamayacaklarına göre şu an itibariyle 184 adet Eurofighter kesin siparişi vermiş (24'ü Suudilere transfer ediliyor), en az 160 adet Typhoon kullanacak olan ve F-35 almaya hazırlanan bir ülke için gayet makul ve doğal bir yaklaşım.

Kuzey Atlantik'te ordusu olmayan İzlanda'ya karşı (kaldıki NATO üyesidir) muharip jet filosu bulundurulmayacağına göre geriye bir tek Ruslar kalıyor.

Geçtiğimiz Mart ayına kadar Ruslar İngiliz hava sahası sınırlarına Tu-160 Blackjack gibi modern stratejik bombardıman uçakları ile çok defa ihlale yakın garip denemelerde bulunmuşlardı.
Aşağıdaki resimde Tu-160'a Mart 2010'da önleme yaparak eskort eden bir Tornado F.3 görülüyor.

http://www.armybase.us/wp-content/uploads/2010/03/Russian-TU-160-Blackjack-bomber-intercepted-by-Royal-Air-Force-Tornado-F3.jpg  
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Falcon - 19 Eylül 2010, 15:46:43
Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı

İspanya’da 24 Ağustos tarihinde ilk defa düşen bir seri üretim Eurofighter uçağı kazasında hayatını kaybeden yarbay rütbeli Suudi öğrencinin kuvvetle muhtemel kazadaki Martin Baker yapımı fırlatma koltuklarından birinin fonksiyon bozukluğundan dolayı paraşütünün açılmamasının tespit edilmesinin ardından, Alman Hava Kuvvetleri bünyesindeki halen 55 adet ve Avusturya‘nın 15 adet Eurofighter uçağında standart prosedüre uyularak tüm Eurofighter uçaklarına uçuş yasağı getirilmişti.   
Öte yandan tam Almanya hava sahanlığı elde kalan son F-4F (ICE) Phantom II jetlerine emanet ediliyor deniliyordu ki bu bağlamda alınan ani bir kararla toplamda 60 adet Fantom ve yine geriye kalan 195 Tornado‘ya da uçuş yasağı getirildi ve bu uçaklarda da aynı seri fırlatma koltuğu kullanıldığı için inceleme başlatıldı ve öncelik Afganistan‘da kullanılan 6 adet Tornado ECR‘lerde olduğundan revizyona bu uçaklardan başlanacak.

Alman Hava Kuvvetleri’nin modern savaş uçağı miktarı bugün halen toplamda 295 olup, dağılım: 55 adet Eurofighter (33′ü Tranche 1 ve 22’si Tranche 2), 195 adet Tornado ve 45 adet F-4F (ICE) şeklindedir. 

Söz konusu uçuş yasağı yüzünden kısa süreli de olsa pratikte Almanya‘nın hava sahanlığını koruyayacak çok az muharip jet uçağı kalmıştır denilebilir ve bu eksikliği sınırlı oranda Alman Hava Kuvvetleri’nin yer konuşlu uçak-/füzesavar füze sistemleri üstlenmiştir.

Almanya 60′lı, 70′li ve 80′li yıllarda silahlı keşif modelleri de dahil olmak üzere toplamda 2700′e yakın savaş jeti tedarik etmiş olup, bunların arasında yeni üretim (Almanya ortaklı lisans ve/veya çok uluslu ortak üretim) 916 adet F-104 Star Fighter, 273 adet F-4F Phantom II ve 357 de Tornado bulunmaktadır. Mevcut miktar ve dağılım ise yukarıdaki gibidir.

Alman Hava Kuvvetleri savaş uçağı olarak toplamda 180 adet Eurofighter uçağına sahip olmayı hedeflemiştir fakat bugüne dek parlamento onayı alan kesin sipariş miktarı 143 olup, geriye kalan 37 uçağa yönelik siyasi karar 2012 yılında verilecektir.

Fırlatma koltuğundan kaynaklanan son Eurofighter kazasında İspanyol öğretmen pilot kurtulsada, yaşamını yitiren Suudi pilotun ardından, Almanya ve Avusturya dışında diğer kullanıcılardan İngiliz, İtalyan, İspanya ve Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri’nin uçaklara henüz uçuş yasağı getirmemesi de dikkat çekmektedir. 

Batının en başarılı ve yaygın fırlatma koltuğu üreticilerinden olan İngiltere merkezli meşhur Martin Baker serisinin Mk. 7 modeli F-4 Phantom II uçağında, Mk. 10A Tornado‘da, Eurofighter‘in de standart fırlatma koltuğu olan Mk.16 versiyonu da Rafale uçağında kullanımda olup, bu model ileride 2016 sonrası Türkiye‘nin de tedarik etmeye başlayacağı F-35 uçağında da kullanılacaktır. 
http://www.savunmasanayi.net/alman-savas-ucaklarina-ucus-yasagi/alman-savas-ucaklarina-ucus-yasagi/ (http://www.savunmasanayi.net/alman-savas-ucaklarina-ucus-yasagi/alman-savas-ucaklarina-ucus-yasagi/)
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: EfsaneAsker - 19 Eylül 2010, 18:06:30
Tam saldırı zamanı :D
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Falcon - 19 Eylül 2010, 19:13:12
Niye yasaklıyorsunuz ki satın yarı fiyatına Türkiye ye kardeşim ;D ;D
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: BLACKHAWK - 19 Eylül 2010, 19:56:09
Tam saldırı zamanı :D
Birilerin böyle kocaman füzeleri var hava savunma için :D
Bu savaş  sadece hava savaşı olmayacak yerde böyle kocaman tankları var Leo falan anlatabiliyormuyum.:D
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: EfsaneAsker - 19 Eylül 2010, 20:00:46
Ben şaka mahiyetinde söylemiştim ama F-35 filolarımız olsa şu an ki radarlarıyla yerde vururuz onları. Tankları da T-129 ve Altay halleder. Tabii bunlar şuan bizde yok :)
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Falcon - 19 Eylül 2010, 20:18:25
Ben şaka mahiyetinde söylemiştim ama F-35 filolarımız olsa şu an ki radarlarıyla yerde vururuz onları. Tankları da T-129 ve Altay halleder. Tabii bunlar şuan bizde yok :)

Allahın izniyle yakında yakında
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Angel - 19 Eylül 2010, 20:51:23
10 sene sonra olmasın sakın?
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Falcon - 19 Eylül 2010, 21:24:45
o kadar uzamaz merak etme uzasa bile yakın sanki 1 asır degil ki
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Angel - 19 Eylül 2010, 21:47:00
Zaman çok çabuk geçer o ayrı, bu malum bir durum ama çok yakında demek, tez zaman demek, iki üç sene demek, 10 seneyse tiz bir zaman kavramına uymuyor.
İlk uçağın Türkiye'ye gelmesi 2017'yi bulur dedik.

Hatılranırsa ilk F-16 filosunun, bu uçağın ilk teslimat yılı olan 1987 sonrası tam operasyönel kabiliyete ulaşmasının 90'lı yılların başını bulması gibi bir mevzu bu da.
F-35A'lar açısından 2020 yılını bekleyeceğiz tam operasyönel ilk filoları görmek için bence.

Bu arada dikkatimi çekiyor, başta Yunanlılarda olmak üzere başkalarının materyallerine biraz da kompleksli olduğumuz için gıpta ile bakarken, bunların önüne bizim orta/uzun vadeli 10-15 senelik gelecek projelerimizi koyarak teselli olmayı ve tatmin olmayı bir kültür haline getirimişiz.
Sanırsıniz ki başkalarının gelecek projeleri asla yok ve onlar yerinde sayacaklar ve biz 'quantum' sıçraması yapıyoruz daha F-16'ların elektronik harp projesini daha tamamlayamama 'becerisine' imza atmış beceriksiz bir 'istikrarlı' devlet olarak?
Başlık: Alman savaş uçaklarına uçuş yasağı
Gönderen: Falcon - 19 Eylül 2010, 21:53:19
herşey zamanlada biraz hızlı olmak gerekiyor zaman=para=yaşam=tecrübe=kalite=standart=süper güç=.... vb gibi terimler nekadar hızlı ve taşları tam oturtarak gidersek gelecek bizim için güzel olacaktır.
Başlık: 250’inci Eurofighter İtalya’nın Oldu
Gönderen: lleo - 21 Aralık 2010, 19:45:05
250’inci Eurofighter İtalya’nın Oldu

Eurofighter Typhoon programında 250’inci uçak, 17 Aralık’ta, İtalyan Hava Kuvvetlerine teslim edildi. Roma’da bulunan Pratica di Mare hava üssünde düzenlenen törenle teslim edilen IS038 numaralı Eurofighter, İtalyan Hava Kuvvetlerinin 311’inci filosunda göreve başlayacak. Program ortakları olan Almanya, İngiltere, İspanya ve İtalya’nın yanı sıra Avusturya ve Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri tarafından da seçilen Eurofighter Typhoon’dan, şimdiye kadar toplamda 707 adet sipariş edilmiş durumda. İlk teslimatın 2003 yılında yapıldığı program kapsamında, ortaklar dışında uçağı seçen ülkelerden Avusturya, 15’inci ve son uçağını Eylül 2009’da teslim alırken, Suudi Arabistan’ın teslimatları ise halen sürüyor                                                                                                                                                                                          http://www.milscint.com/haberdetay.asp?haberid=1621&hid=3
Başlık: “Naval” Eurofighter ?
Gönderen: Falcon - 16 Şubat 2011, 21:45:12
“Naval” Eurofighter ?

Hindistan‘ın 126 platformluk çok rollü av bombardıman uçağı ihalesinde (MMRCA) yarışan Eurofighter Typhoon‘un uçak gemilerinde de konuşlandırılabilmesi için ilave bir teklif yetkili Hint mercilerine sunuldu.  
Buna göre kabaca % 33′ü Almanya, % 13′ü İspanya (% 46 EADS Almanya/İspanya), % 33′ü İngiltere (BAE Systems) ve % 21′i İtalya (Alenia Aeranautica) tarafından üretilen uçağın söz konusu ihaledeki en büyük (PR) sorumluları arasında Almanya ve İngiltere yer almaktalardı.  

Eurofighter Typhoon (CAESAR radarlı [CAESAR = Captor AESA Radar]  Tranche 3) dışında ihaleye halen:

- ABD‘den Lockheed Martin’in F-16IN (Blok 60)] ve Boeing üretimi F/A-18E/F Super Hornet (Blok II);

- Rusya‘dan Mikoyan-Gurevich’in MiG-35 “Fulcrum-F“ (bir diğer adıyla ”Super Fulcrum”)

- İsveç’ten Saab yapımı JAS-39 Gripen NG (”Next Generation”) ve

- Fransız Dassault da Rafale (F3) ile

iştirak ediyorlar.

Her ne kadar ihalede teknolojik ve ekonomik açıdan Fransız çözümü Rafale uçağının reel şansının çok düşük ve ihale favorilerinin özellikle jeostratejik ve siyasi sebeplerden dolayı ABD teklifleri olduğu muhtemel olsada, resmi ltd. şirket merkezi Almanya‘da bulunan Eurofighter üreticisi, ihaleyi kazanma şansının oldukça yüksek olduğunu iddia ediyor.

Bu bağlamda söz konusu MMRCA projesinin çok rollü bir orta sınıf taktik savaş uçağına yönelik olması ve öncel olarak özünde bir uçak gemisi konuşlu savaş uçağı projesi olmamasına rağmen, EADS ve İngiliz BAE çok ilginç bir teklifle Hintlileri bile şaşırttı ve Eurofighter Typhoon jetinin uçak gemisi versiyonunu Hindistan ile birlikte modifiye ederek üretebileceğini mevcut teklif kapsamında sundu.

İngiltere Savunma Bakanlığı geçtiğimiz yılın son çeyreğinde donanmasına ait uçak gemileri için daha önceleri düşündüğü Müşterek Taarruz Uçağı (JSF)’nın kısa kalkış/dikey iniş versiyonu F-35B‘den (STOVL) vazgeçtiğini ve sadece ABD donanmasının da (USN‘) alacağı uçak gemileri için geliştirilen F-35C modeline geçileceğine karar vermişti.

Hindistan‘a teklif edilen Eurofighter Typhoon‘un uçak gemisi konuşlu modeli için sertifiye edilecek mühimmatların başında, İsveç konuşlu firma Saab Bofors Dynamics tarafından geliştirilen Robotsystem 15 Mk. IV (RBS-15) tipi, ataletsel seyrüsefer (INS)/uydu sistemleri (GPS) ve aktif radar güdümlü (pasif modu mevcut) anti gemi füzesi geliyor. 200 km operasyonel ve 250 km azami menzile sahip füzenin takat sistemi katı yakıtlı roket ve turbojet olmak üzere iki kademeden oluşuyor ve füze ses altı hızla (0.9 Mach) hedefine yöneliyor. 800 kiloya yakın muharebe ağırlığına ve zırh delici özellikli 200 kg ağırlığındaki harp başlığına sahip RBS-15, Eurofighter‘in silah/mühimmat yelpazesine katılacak olan yeni bir üye niteliğinde olacak.

Typhoon konseptinin uçak gemilerinde konuşlandırma ve bununla bağlantılı olarak stresli iniş/kalkışlar için özellikle iniş takımlarının modifiye edilerek kuvvetlendirilmesi, yine gövdesininin de gerek stresli iniş kalkışlara, gerekse deniz suyu korozyonuna (oksitlenme/aşınma) karşı güçlendirilmesi kaçınılmazken, ayrıca gerekli daha düşük hızlarla iniş kalkışlar için uçağın motorlarının da, en azından dikey eksende egzoz vektörleme özelliğine yönelik modifikasyonu kuvvetle muhtemel gerekmektedir.

Özge Kılınç

Yaklaşık olarak son iki yılda söz konusu 126 uçaklık ihaleye (MMRCA) yönelik doğrudan ya da dolayı SSNet haber ve/veya yorumları aşağıda krononolojik olarak sıralanmıştır:

http://www.savunmasanayi.net/fransa%e2%80%99ya-hint-tokadi/fransa%e2%80%99ya-hint-tokadi

http://www.savunmasanayi.net/hindistan-ordusu-Rus-ucaklarina-doymuyor/hindistan-ordusu-Rus-ucaklarina-doymuyor

http://www.savunmasanayi.net/hindistanin-yeni-favorisi-eurofightermi/hindistanin-yeni-favorisi-eurofightermi

http://www.savunmasanayi.net/hindistan-eurofighter-testlerine-basliyor/hindistan-eurofighter-testlerine-basliyor

http://www.savunmasanayi.net/eurofightera-uc-minik-olumlu-haber/eurofightera-uc-minik-olumlu-haber

http://www.savunmasanayi.net/hint-mmrca-projesi-yeniden-uzatiliyor/hint-mmrca-projesi-yeniden-uzatiliyor

http://www.savunmasanayi.net/hint-su-30mki-jetleri-modernize-ediliyor/hint-su-30mki-jetleri-modernize-ediliyor

http://www.savunmasanayi.net/hindistan-tejas-motorunu-secti/hindistan-tejas-motorunu-secti
Başlık: Eurofighter 100 bin saat uçtu
Gönderen: Falcon - 08 Mart 2011, 11:48:15
 Şu ana dek 6 ülkeye 250+ adedi teslim edilen Eurofighter Tranche 1 ve 2 uçaklarının tamamı dahil, söz konusu uçak (NATO ve uluslararası adıyla Typhoon) yaklaşık son sekiz yılda 100.000. uçuş saatini aştı. Şu ana dek verilen 707 kalem siparişler bir yana, ekonomik sorunlardan dolayı aynı zamanda müstakbel bir F-35 kullanıcısı olacak olan İngiltere, hem F-35B (STOVL), hem de Typhoon Tranche 3B projelerini olumsuz yönde aksatmakta.
http://www.savunmasanayi.net/eurofighter-100-bin-saat-uctu/eurofighter-100-bin-saat-uctu/
Başlık: Ynt: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: Kasabalı - 25 Temmuz 2011, 17:15:38
Bir yerde duymustum, Türkiye de bu uçaklarla ilgilenmiş ama hava muharebesi özelliği olmadığı için vazgeçmiş.


Sizce ne derece dogru bır haber ve de uçagın boyle bır eksı yanı var mı?
Hava Muharebesi özelligi olmadıgı içinmi  :o
Eurofighter avcı uçagı doloyısıyla amacı hava muharebesi biz bunun yerine hem av hem bombardıman yapan f-35i aldık :)
Başlık: Eurofighter artık Avrupa uçağı değil!
Gönderen: seyyah - 26 Temmuz 2011, 18:21:53
Hava savunma sistemlerimiz eski oldugu icin bu ucaklar kotu olmazdi ama bunlar icin para lazim oda bizde yok o yuzden bu sekilde devam ediyoruz ayrica S.arabistan tornadolarin modernizasyonunu iptal etti.
Başlık: Umman Eurofighter Peşinde
Gönderen: SKYWOLF - 19 Aralık 2012, 19:46:27
Umman Eurofighter Peşinde

(http://www.flygplan.info/images/eurofighter_5.jpg)

BAE Systems Yakında Umman ile Eurofighter Typhoon savaş uçakları ve Hawk eğitim uçakları temini için anlaşmaya varmak üzere. Anlaşmanın 21 Aralık'ta imzalanması bekleniyor. Umman elindeki eski Jaguar uçaklarını 12 adet Eurofighter ile değiştirmek istiyor. Anlaşma sayısı bilinmeyen Hawk eğitim uçaklarını da içeriyor. Umman Hava Kuvvetleri PC-9 ve Mushak eğitim uçaklarıyla birikte 5 adet de Hawk uçağı kullanıyor. Bir BAE yetkilisi Typhoon konusunda Umman Savunma Bakanlığı ile olumlu görüşmeler yaptıklarını ancvak henüz herhangi bir anlaşmanın imzalanmadığını söyledi. Yetkili Hawk satışı ile ilgili sorulara cevap vermekten kaçındı.

DefenceTurk.com
Başlık: Umman Eurofighter Peşinde
Gönderen: SKYWOLF - 21 Aralık 2012, 16:42:29
BAE Systems ve  Umman arasında anlaşma imzalandı. 2,5 milyar poundluk anlaşma 12 adet Eurofighter Tayphoon ve 8 adet Hawk ewğitim uçağını içeriyor. Ayrıca 2017'de teslim edilmesi planlanan uçaklar için BAE Systems teknik destek sağlayacak. Typhoonlar Umman Hava Kuvvetlerindeki Jaguar uçaklarının, Hawklar ise şu an kullanımda olan beş eski Hawk Mk103 uçağının yerlerini alacaklar. Bir BAE sözcüsünün belirttiğine göre Typhoonlar Tranche 3 standardında olacaklar. Bu anlaşmaya göre 571. Typhoon Umman'a teslim edilmiş olacak.

Typhoon şu an Avusturya, İngiltere, Almanya, İtalya, Suudi Arabistan ve İspanya hava kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya'da yakında Eurofighter kullanıcıları arasına katılabilir. Ayrıca Eurofighter'ı  üreten BAE, EADS ve Finmeccanica oluşan sanayi konsorsiyumu, Hindistan'da bir anlaşma sağlanması ihtimali üzerine vazgeçmiş değil ve Şubat ayında Bangalore Hint havacılık gösterisine bir Typhoon göndermeyi de düşünüyor.

DefenceTurk.com
Başlık: İspanya’dan az kullanılmış Eurofighter
Gönderen: SKYWOLF - 25 Şubat 2013, 22:52:32
İspanya’dan az kullanılmış Eurofighter

(http://www.eurofighter.com/typo3temp/pics/GHL-091677A_718d3eac2a.jpg)

5 Şubat 2013

Az kullanılmış Eurofighter
EKONOMİK kriz nedeniyle zorlu günler geçiren İspanya, Hava Kuvvetleri’nde kullandığı 18 adet Eurofighter tipi savaş uçağını Peru’ya satmak üzere teklif verdi. Ortalama her birinin 600 saat uçuş yaptığını belirten İspanya, uçak başına 45 milyon Euro istiyor.

Avrupa’nın ortak savaş uçağı projesi Eurofighter’a hem tasarımcı hem de imalatçı olarak katılan İspanya, Tranche 1 olarak adlandırılan ilk imal edilen uçaklarını modernize etmek yerine satış yolunu seçti. Hava kuvvetlerini modernize etmek isteyen Peru ise arayış içinde. Eurofighter’ın yanı sıra Peru’ya ABD Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Fransa Dassault Rafale, Rusya Mig-35 veya Sukhoi Su-30/35, İsveç ise Saab Gripen öneriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22523039.asp (http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22523039.asp)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 01 Mart 2013, 20:06:14
Cassidian Alman Hava Kuvvetleri'ne 100. Eurofighter'ı Teslim Etti

(http://www.cassidian.com/documents/10157/160372/v_l_Bernhard+Gerwert_Karl+Muellner.JPG)

Cassidian 28 Şubat'da Alman Hava Kuvvetleri'ne 100. Eurofighter savaş uçağını teslim etti. Alman Hava Kuvvetleri 2003 başında Cassidian'dan ilk Eurofighter'ı aldı. Savaş uçakları 2004 yılından beri Almanya'da kazasız 30.000 'den fazla saat uçuş tecrübesine sahiptir.

Eurofighter, şu anda piyasada en modern ve yetenekli çok rollü savaş uçaklarından biri. Şu anda, yedi ülke (Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Avusturya, Suudi Arabistan ve Umman) Eurofighter kullanıyor. Bugüne kadar küresel Eurofighter filosu 160.000 'den fazla uçtu. Bu nedenle güvenli ve operasyonel kullanımda en güvenilir savaş uçaklarındandır.

Şu an dünya genelinde 571 sipariş ve 355 teslim edilen Eurofighter ile toplam 719 uçak sözleşme kapsamında.

DefenceTurk.com
Başlık: Tranche 3 Typhoon Test Ediliyor
Gönderen: SKYWOLF - 19 Mart 2013, 13:51:35
Tranche 3 Typhoon Test Ediliyor

(http://www.globalnewspointer.net/wp-content/uploads/2012/08/Eurofighter-Typhoon-Tranche-31.jpg)

Tranche 3  sözleşmesi kapsamında yapılan ilk uçak, İngiltere için yapılan 116 numaralı tek koltuklu Typhoon elektromanyaetik testlere başladı.

Typhoon'un silah sistemleri, yakıt ve uçuş kontrol sistemleri; yerdeki radarların yaydığı sinyaller, radyo ve tv yayınlarının sinyalleri vs etkenlerden kolaylıkla etkilenebilir. Bu etkilere maruz kaldığında uçağın uçuş düzgün ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için uçak, Doğru Akım Enjeksiyon olarak tekniği olarak bilinen Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) testinden geçirilir. Bu test, uçağın doğrudan burun, kuyruk ve kanat uçları üzerine özel dizayn noktaları içine simüle tehdit sinyalleri ile enjekte edilirek gerçekleştirilir.

EMC testi 8 hafta sürecek ve sonrasında uçak yerde motor ve aviyonik testlerine başlayacak.

2009 yılında imzalanan Tranche 3A sözleşmesi altında, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere'nin dört Avrupa ortak ülke için 112 uçak üretilecektir. Kraliyet Hava Kuvvetleri bu uçaklardan  40 adetine sahip olacaktır. Tranche 3 Typhoonların teslimatlarının bu yıl başlaması bekleniyor.

DefenceTurk.com
Başlık: EADS'dan Güney Kore'ye Typhoon Teklifi
Gönderen: SKYWOLF - 07 Nisan 2013, 14:23:16
EADS'dan Güney Kore'ye Typhoon Teklifi

(http://3.bp.blogspot.com/-MnSCDXiK4yU/UPkVZ4wwV-I/AAAAAAAAH6E/WcP25b3ca94/s1600/AIR_Eurofighter_underview_lg.jpg)

ABD şirketleri Lockheed Martin F-35 stealth savaş uçağı ve Boeing F-15 Silent Eagle ile Güney Kore'nin savaş uçağı programı için yarışıyorlar. Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi (EADS) da Güney Kore'ye 48'i yerel tesislerde üretimini içeren ile 60 adet EF2000 savaş uçağı teklifinde bulundu. Güney Kore F-4 ve F-5 uçaklarının yerini 2016'dan alacak yeni savaş uçakları istiyor. EADS Eurofighter Tranche 3 ile 3 milyar dolarlık sözleşmeyi imzalamak istiyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 24 Mayıs 2013, 15:34:10
EADS'tan Güney Kore'ye Müthiş Teklif

(http://zarco-macross.wdfiles.com/local--files/wiki:ef-2000/EurofighterEF-2000Typhoon.jpg)

EADS'ın Güney Kore'ye son önerisi, bu projede oldukça avatajlı konuma gelmesini sağlamış görünüyor. Perşembe günü Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi (EADS), Seul jet tedarik anlaşmasını kazanırsa Güney Kore'nin uzun zamandır ertelenen savaş uçağı geliştirme projesine (KF-X) 2 milyar ABD Doları yatırım teklif etti.

Güney Kore kullanmakta olduğu eski F-4 ve F-5 savaş uçaklarını yeni uçaklarla değiştimek istiyor. EADS'ın Eurofighter Tranche 3 ile katıldığı 7,3 milyar dolarlık sözlemede Lockheed Martin  F-35 JSF ve Boeing F-15 Silent Eagle ile rekabet ediyor.

EADS da bakım, onarım, revizyon (MRO) tesisi ve havacılık yazılım merkezi inşası yanı sıra Kore yapımı savaş uçağı için pazarlama desteği sağlamak için söz verdi. Eurofighter programı Avrupa'da 400 şirkete 100.000 'den fazla iş hacmi sağlıyor. Güney Kore Eurofigher'ı seçerse 60 uçağın 53 adedi Güney Kore'de monte edilecek. EF 2000 ve KF-X aynı anda üretildiğinde bu Güney Kore'de 50.000 kişiye yeni iş sağlayacak ve trilyonlarca Kore Won'u Kore ekonomisine katkıda bulunacak. 

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: AVCI - 24 Mayıs 2013, 15:46:17
Bunu bize teklif etseler ama uçak alma şartı koşmasalar,o 2 milyar doları da biz versek onlara;geliştirilecek uçağıda birlikte pazarlasak nasıl olurdu ve nasıl bir uçak çıkardı ortaya acaba.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Tuco - 24 Mayıs 2013, 15:48:23
Eurofighter deyince aklıma hep bu video geliyor(1:18). Bu pilot ateist idiyse kesin bu gösteriden sonra imana gelmiştir...

Şaka bir yana manevra kabiliyeti başarılı...

eurofighter nearly crashes (http://www.youtube.com/watch?v=ZKo3DuP-NOg#)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 24 Mayıs 2013, 16:09:46
Bunu bize teklif etseler ama uçak alma şartı koşmasalar,o 2 milyar doları da biz versek onlara;geliştirilecek uçağıda birlikte pazarlasak nasıl olurdu ve nasıl bir uçak çıkardı ortaya acaba.

EF2000'ni geliştirmelerine bakacak olursak bizim uçak 2023 değil, 2043'de falan uçar herhalde :D
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Asbey - 25 Mayıs 2013, 00:33:47
Bunu bize teklif etseler ama uçak alma şartı koşmasalar,o 2 milyar doları da biz versek onlara;geliştirilecek uçağıda birlikte pazarlasak nasıl olurdu ve nasıl bir uçak çıkardı ortaya acaba.

EF2000'ni geliştirmelerine bakacak olursak bizim uçak 2023 değil, 2043'de falan uçar herhalde :D
bizim uçak uçabilcekmi ? ;D
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 06 Kasım 2013, 02:11:15
İlk Tranche 3 Typhoon motor testini tamamlamış. Gelişme iyi gidiyor gibi. :)
Başlık: İlk Tranche 2 Typhoon Göklerde
Gönderen: SKYWOLF - 09 Aralık 2013, 19:38:33
İlk  Tranche 3  Typhoon  Göklerde

(http://i1094.photobucket.com/albums/i441/somnath30/ef1-701512.jpg)

Eurofighter Typhoon uçağının Tranche 3 olarak bilinen, geliştirilmiş elektronik sistemler, AESA radarı ve sökülebilir yakıt tankları ile donatılmış son standartı, seri uçuş testlerine başladı.

2009 yılında imzalanan Tranche 3  sözleşmesine göre İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya için bu modelden 112 uçak üretilecek. Bu uçakların 40 adedi Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait olacak.

DefenceTurk.com
Başlık: 400. Eurofighter Typhoon Teslim Edildi
Gönderen: SKYWOLF - 10 Aralık 2013, 06:04:51
400. Eurofighter Typhoon Teslim Edildi

(http://www.defense-aerospace.com/base/util/149988_1.jpg)

Üretilen 400. Eurofighter Typhoon; 4 Aralık 2013 Çarşamba günü Güney Almanya'daki Manching kentinde bulunan  Cassidian Askeri Hava Sistemleri Merkezi'nde özel bir törenle Alan Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi. Törende, Alman Savunma Bakanlığı Devlet Sekreteri Christian Schmidt "31 +06" işaretli uçağı teslim aldı. Uçak Alman Hava Kuvvetleri'nin 112. Typhoonu.

İlk Eurofighter İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne 2003 yılında teslim edilmişti.  100. Eurofighter Eylül 2006 tarihinde yine Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne verilmişti. 200. uçak ise Alman Hava Kuvvetleri'ne 2009 yılının Kasım ayında teslim edilmişti. 300. uçak Kasım 2011'de İspanyol Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.

DefenceTurk.com
Başlık: İngiliz Typhoon'larının İlk Önleme Görevi
Gönderen: SKYWOLF - 20 Eylül 2014, 17:39:03
İngiliz Typhoon'larının İlk Önleme Görevi

(http://www.defense-aerospace.com/base/util/157135_1.jpg)

1 Eylül 2014 tarihinde Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin İngiltere'nin kuzeyindeki Lossiemouth'da bulunan 6. Filoya ait EF2000 uçakları hızlı reaksiyon alarmı (Scramble) ile havalandılar. İngiliz Typhoonlarının ilk scramble görevi olan bu uçuşta, Birleşik Krallık Hava sahasına girmek üzere olan Rus Tu-95 uçağını önlediler.

DefenceTurk.com
Başlık: EF2000 Uçak Gövdelerinde Hatalar Tespit Edildi
Gönderen: SKYWOLF - 02 Ekim 2014, 14:16:53
EF2000 Uçak Gövdelerinde Hatalar Tespit Edildi

(http://farm3.staticflickr.com/2489/3886869932_ba907b9809_b.jpg)

Avusturya Savunma Bakanlığı aynı zamanda Avusturya Silahlı Kuvvetleri tarafından da kullanılan Eurofighter uçakları hakkında Alman Hava Kuvvetleri'nin belirttiği gövde imalat hatalarını çarşamba günü doğruladı. Kronen Zeitung gazetesini haberine göre savunma bakanlığının, uçağın üretisici İngiliz Havacılık Grubu BAE Systems ile sözleşmesinin yasal iptali bile söz konusu.

Geçtiğimiz günlerde Alman Savunma Bakanlığı, çok rollü savaş uçağının gövdesinde üretimden kaynaklanan bir hata tespit ettiklerini duyurmuştu. Bu durum sonrası Almanya yeni savaş uçaklarının teslimini askıya aldı ve kullanımda olanların uçuş saatlerini azalttı.

Avrupa'nın en büyük savunma şirketi BAE Systems; bu uçaklar üzerinde gerçekleştirdiği araştırma sonunda gövdedeki kusurları doğrulayınca, geçtiğimiz ay gövde üretimini durdurdu. Tespit edilen hatanın mevcut güvenlik standartları ve silah işlerliğine engel olmadığı belirtildi. BAE Systems sorunun çözümü için bazı testler gerçekleştirecek

Mevcut sorun İngiltere, İspanya Avusturya, Suudi Arabistan ve Umman ve İtalya hava kuvvetlerine teslim edilen 390 EF2000 uçağı için de geçerli.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: AVCI - 02 Ekim 2014, 16:34:18
İlginç ! gövdede nasıl bir hata yapmış olabilirler ki,alüminyuma gövde şekli verilirken hesap hatası ile cnc den normal değerlerin dışında bir ürün mü çıkardılar diye geliyor aklıma ama çok az ihtimal.Sanki başka birşey var gibi bu işte.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 02 Ekim 2014, 21:50:25
İlginç ! gövdede nasıl bir hata yapmış olabilirler ki,alüminyuma gövde şekli verilirken hesap hatası ile cnc den normal değerlerin dışında bir ürün mü çıkardılar diye geliyor aklıma ama çok az ihtimal.Sanki başka birşey var gibi bu işte.

Başka ne olabilir? Neredeyse 400 uçak üretildikten sonra acaba nasıl bir hata buldular? Kullandıkları bir malzemenin zaman içerisindeki dayanımını yanlış öngörmüş olabilirler mesela. O malzeme de belirli bir uçuş saatinden sonra, tahmin edilenden çok önce, tahmin edileneden fazla hasar görmeye başlamış olabilir. Farklı olasılıklar var. Ama kesin olan BAE'de bu aralar kaos var. Hisseleri borsada bu olay nedeniyle düştü. Sözleşme iptallerinden bahsedenler var.
Başlık: Typhoon Aynı Anda Daha Fazla Hedefi Vuracak
Gönderen: SKYWOLF - 17 Ekim 2014, 13:43:38
Typhoon Aynı Anda Daha Fazla Hedefi Vuracak

(http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/10/16/1413483063093_wps_2_Major_Typhoon_upgrade_pro.jpg)

Savunma devi BAE Systems, EF2000 Typhoon uçaklarının yeteneklerini geliştiriyor. Bu çalışma sonrası Typhoon savaş uçakları hem kara hem de hava hedeflerini aynı anda vurabilecek. Bugüne kadar 15 ingiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri uçağı gelişmiş bilgisayarlar, silah sistemleri ve sensörlerle donatılarak modernize edildi. Bu yükseltme sonunda RAF pilotları GPS uyduları tarafından güdümlü bombalar ve füzeler kullanarak tek seferde altı farklı hava ve kara hedefine saldırabiliyor.

15 uçağa ek olarak yükseltilmiş 18 Typhoon daha 1 Nisan 2015'de teslim edilecek. Bu çalışma kapsamında BAE Systems'in 600 mühendisi Typhoonların ana üssü olan Lincolnshire'daki Kraliyet Hava Kuvetleri Coningsby Üssü'nde görev yapıyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 09 Kasım 2014, 01:14:16
(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-2471415289755/2014/1/14152931778276/New-Paveway-IV-capability-for-upgraded-Typhoon-fighters.jpg)
Başlık: Eurofighter'a Euroradar
Gönderen: SKYWOLF - 20 Kasım 2014, 05:00:49
Eurofighter'a Euroradar

(http://www.flightglobal.com/assets/getasset.aspx?itemid=58449)

Eurofighter ortağı ülkeler Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere Typhoon için aktif elektronik tarayıcı dizi (AESA) radar geliştirme ve entegrasyonu tamamlamak için anlaştılar.

19 Kasım İskoçya Edinburgh'da 4 ülkenin bakanlarının katıldığı toplantıdan sonra yapılan açıklamaya göre Euroradar konsorsiyumunun Captor E-Scan radarı üzerinde çalışmalara devam edilecek. NATO Eurofighter ve Tornado Yönetim Ajansı aracılığıyla 1 milyar Euro değerindeki anlaşmanın imzalanması ile Temmuz ayında Farnborough Fuarı'nda sergilenen “Radar 1 ” yapılandırmasına bağlı olarak çalışmalar sürecek.

Euroradar ortakları, Farnborough hava gösterisi öncesinde BAE Systemsİn test uçağı IPA5 üzerine  bir Radar 1 sensörü yerleştirme çalışmaları gerçekleştirmişlerdi.  İlk uçuş testleri sonrasında radar; kurulum, ek güç ve soğutma sistem performansının kontrolü için Selex'e iade edildi. Yeni radar ile uçuş testleri 2015 yılında da devam edecek. Test sürecine çift koltuklu IPA8 test uçağı da dahil edilecek.

Geliştirme çalışmaları ve test faaliyetleri tamamlandıktan sonra, Captor E-Scan yeni inşa Eurofighterlar ve Tranche 3A modellerine kurulum için hazır olacaktır. Bu sistem yapısal değişiklik geçirmek zorunda olsa da aynı zamanda, Tranche 2 üretim uçaklarında da kullanılabilecek.

200˚ tarama alanı bulunan Euroradar ile artan algılama ve izleme aralıkları, gelişmiş hava-yüzey yeteneği ve gelişmiş elektronik karşı önlem özellikleri Typhoon uçaklarına kazandırılmış olacak. Anteninde hiçbir hareketli parça bulunmayan yeni radar ile bakım maliyetleri de azatılmış olacak.

DefenceTurk.com


Başlık: Typhoon Storm Shadow Testinde
Gönderen: SKYWOLF - 13 Aralık 2014, 00:33:32
Typhoon Storm Shadow Testinde

(http://www.flightglobal.com/assets/getasset.aspx?itemid=58965)

Kasım ayında Alenia Aermacchi liderliğinde gerçekleştirilen testlerde bir MBDA Storm Shadow füzesi başarıyla Eurofighter Typhoon uçağına yerleştirildi. Yaklaşık 12 ay süren Typhoon füze entegrasyonu programının bir parçası olarak geçen ay uzun menzilli stand-off hassas füze bırakma testleri gerçekleştirildi. Testler sırasında Typhoon tarafından bırakılan Storm Shadow füzesi hedefi vurana kadar radarlar tarafından takip edildi.

(http://www.flightglobal.com/assets/getasset.aspx?itemid=58966)

Alenia tarafından kullanılan test uçağı IPA2'ye iki Storm Shadow, iki Raytheon AIM-9L havadan havaya füze ve gövde altına dört gelişmiş orta menzilli havadan havaya füze yerleştirilerek silah entegrasyon esnekliği testi uygulandı. Eurofighter hava veri sistemi ile Storm Shadow uyumluluğunu değerlendirmek için gerçekleştirilen altı uçuş ile çarpıntı ve yapısal bağlama testleri de yapılmıştır. Füze taşırken uçağın performans ve yüklerin değerlendirilmesi zaten Genişletilmiş WIF faz 1 programı kapsamında, Mart 2014 tarihinde tamamlanmıştı.

Bir turbojet motoru tarafından tahrik edilen  5m uzunluğundaki Storm Shadow füzesi; 250km menzile sahip ve yaklaşık 1,300kg ağırlığında.

DefenceTurk.com


Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: мคяครℓเ - 30 Aralık 2014, 21:19:19
Rus tacizinden koruyacaklar!
(http://kokpit.aero//image/cache/data/Askeri%20yabanci/ispanya/ispanyaavci2-600x400.jpg)

İspanya Hava Kuvvetleri'ne ait iki Eurofighter Typhoon avcı uçağı Estonya’ya indi. Estonya’nın Delfi haber ajansı, avcı uçaklarının 29 Aralık Pazartesi günü Estonya’nın Amari hava üssüne indiğini bildirdi.

 Rus tacizinden koruyacaklar!
İspanya pilotları Ocak ayında Estonya, Letonya ve Litvanya hava sahasında devriye gezmeye başlayacak.

30 Aralık Salı günü İspanya’nın iki Eurofighter Typhoon avcı uçağının daha Amari hava üssüne gelmesi bekleniyor.

İspanya’nın uçaklarından önce Baltık ülkelerinin hava sahasında Almanya Hava Kuvvetleri'nin dört Eurofighter Typhoon jet uçağı görev yapıyordu.

Görevi devretme töreni 2 Ocak Cuma günü ilgili hava üssünde yapılacak.

Daha önce Baltık ülkelerinin hava sahasını korumak için NATO misyonu kapsamında Litvanya’ya İtalyan ve Polonyalı avcı uçakları geldi.

Batlık ülkeleri ayrıca, Rus savaş uçaklarından gelen taciz sayısının artmasında dolayı NATO Hava Polisi ile işbirliğinin ve finansmanın arttırıldığını açıkladı.

Kaynak: www.kokpit.aero (http://www.kokpit.aero)
http://kokpit.aero/avcilar-koruyacak (http://kokpit.aero/avcilar-koruyacak)
Başlık: İtalyan Typhoonları Litvanya'da
Gönderen: SKYWOLF - 31 Aralık 2014, 02:34:55
İtalyan Typhoonları Litvanya'da

(http://www.aviationspectator.com/files/images/Eurofighter-Typhoon-415.preview.jpg)

İtalyan Hava Kuvvetleri, Baltık Hava Sahasını korumak amacıyla ilk defa Litvanya'ya gitti. Aralık 28 tarihinde İtalyan Hava Kuvvetleri'ne ait dört Eurofighter Typhoon savaş uçakları Litvanya Hava Kuvvetleri'ine ait Šiauliai Hava Üssü'ne indi. Bu uçaklar 1 Ocak 2015 tarihinden itivaren NATO'nun Baltık ülkelerindeki hava polisliği görevine katılacaklar.

İtalyan Hava Kuvvetleri Grosseto Hava Üssü'nden bir KC-767 nakliye uçağı da Typhoonlarla birlikte Šiauliai Hava Üssü'ne indi. Bu uçak görev için ekipman ve asker taşıdı.

Šiauliai Hava Üssü'nde dört aydır Portekiz Hava Kuvvetleri'ne ait 4 F-16 Savaşan şahin ve Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait dört F/A-18 Hornet uçağı NATO hava polisliği  görevini yürütüyorlardı. İtalyan Eurofighter Typhoonları bu uçakların görevini devralacaklar. Ayrıca Polonya Hava Kuvvetleri'ne ait dört Mig-29 uçağı da kendilerine destek olacak. Görev değişim töreni bugün gerçekleştirilecek.

DefenceTurk.com
Başlık: İngiliz Eurofighter Uçakları Red Flag Eğitiminde
Gönderen: SKYWOLF - 27 Ocak 2015, 03:24:38
İngiliz Eurofighter Uçakları Red Flag Eğitiminde

(http://www.lincolnshireecho.co.uk/images/localworld/ugc-images/276392/Article/images/25887729/9348465-large.jpg)

Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF) Coningsby Üssü'ne bağlı Typhoon uçakları  Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ünlü Red Flag eğitimine katılıyor.

Lincolnshire'daki RAF Coningsby Üssü'nden havalanan Eurofihgter Typhoon savaş uçakları Atlantik Okyanusunu aşarak ABD'ye gitti. RAF Coningsby 6. fioladan ve RAF Lossiemouth 1. filodan sekiz Typhoon uçağına iki adet RAF Voyager havadan yakıt ikmali uçağı, uçuş mühendisleri ve lojistik destek personeli de eşlik etti.

Coningsby ekipleri şu anda Nevada'daki Nellis Hava Kuvvetleri Üssü'nde Red Flag tatbikatına katılan müttefik hava kuvvetleri personeli arasında yer alıyor. RAF Typhoonları dünyanın en büyük, en gerçekçi ve zorlu hava muharebe savaş oyunları tatbikatına katılacaklar. Bu eğitimde ilk defa envanterlerindeki Paveway IV hassas güdümlü bombaları kullanacaklar. Simüle edilen düşman hava sahasından yerden havaya füze sistemleri ve gelişmiş elektronik harp sistemlerine rağmen hedeflerini Paveway IV bombaları ile vurmaya çalışacaklar.
 
DefenceTurk.com
Başlık: Eurofighter'ın Yeni Müşterisi Kuveyt
Gönderen: SKYWOLF - 15 Eylül 2015, 12:05:57
Eurofighter'ın Yeni Müşterisi Kuveyt

(http://www.defense-aerospace.com/base/util/166799_1.jpg)

Kuveyt tahimin değeri 7-8 milyar Euro olan 28 adet Typhoon uçağı almak istiyor. Kuveyt Başbakanı Şeyh Jaber Al Mubarak Al Hamad Al Sabah'ın 11 Eylül'de İtalya ziyareti sırasında niyet beyanı anlaşması imzaladı. Aynı tarihte Cuma öğleden sonra Roma'da İtalyan Başbakanı Matteo Renzi ile tebliğ edilen iyi niyet anlaşmasına ek olarak Eurofighter savaş uçakları satışı ve iki ülke arasındaki ilişkileri pekiştirmek adına bir mutabakat zaptı da imzalandı.

Esasen İtalyan hükümeti ve Alenia-Aermacchi, bu satış için yaklaşık üç yıldır görüşmeleri sürdürüyordu ancak sonuçlanamıyordu.  Bunun nedeni Kuveyt'in elindeki eskimiş olan F/A-18A/B Hornet uçaklarının F/A-18 E/F Super Hornet uçakları ile değiştirilmesi için Boeing'in girişimleriydi. Mısır ve Katar'ın Fransız Rafale uçağını tercih etmesiyle birlikte Kuveyt de yüzünü Avrupa'ya döndü.

Kuveyt şu an kullanmakta olduğu 39 F/A-18A/B Hornet uçaklarını 28 Eurofighter Typhoon ile değiştirecek. Uçakların 22 adedi tek koltuklu, 6 adedi de çift koltuklu olacak. Anlaşma kapsamında 30 Kuveytli pilot İtalyan Hava Kuvvetleri Akademisi'nde eğitim görecek. Anlaşmaya 20 yıllık silah ve yardımcı ekipman desteği de dahil bulunuyor. Her ne kadar teyit edilmemiş olsa da Kuveyt Typhoonları AESA radarı ile donatılmış olacak. Teslim tarihinin henüz netleşmemiş olmasına rağmen 2017 veya 2018 yılında teslimatlara başlanılması bekleniyor.

Japonya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin F-35'i, Endonezya'nın Su-35'i ve Hindistan'ın da Rafale uçağını tercih etmesinden sonra Kuveyt'in Typhoon'a yönelmesi, Eurofighter'ın geleceği için bir umut ışığı olmuştur.

DefenceTurk.com


Başlık: Almanya Eurofighter Siparişlerini Durdurdu
Gönderen: SKYWOLF - 14 Ekim 2015, 02:41:04
Almanya Eurofighter Siparişlerini Durdurdu

(http://www.trdefence.com/wp-content/uploads/2010/11/luftwaffe-ef-2000.jpg)

Alman Savunma Bakanlığı, uçakta yeni kusurlar bulduktan sonra siparişleri durdurdu. Savunma bakanlığı yetkilileri, bu Pazartesi günü Bundestag'da (Alman parlamentosu) verdiği demeçte uçağın arka kısmı ile kuyruk arasındaki bağlantıda bir "üretim hatası" olduğunu söylediler. Raporlara göre bu hatanın uçak gövdesinde yol açtığı bir hasara rastlanmadı. Sorun Alman Hava Kuvvetleri'nin mevcut EF-2000 filolarının uçuş planlarında bir değişikliğe neden olmasa da, Savunma Bakanlığı siparişleri durdurdu.

Almanya 2018 yılına kadar 143 Eurofighter sipariş etmişti. Ancak karşılaşılan sorunların, uçak için ayrılan milyar euroluk bütçeyi aşması tartışılıyor.

Ekim 2014 tarihinde, uçağın gövdesinde tespit edilen bir sorun nedeniyle Alman Savunma Bakanlığı siparişleri geçici olarak askıya almıştı.

2010 yılında; bir eğitim uçuşu sonrasında, iniş sırasında arızalanarak düşen Suudi uçağında çalışmayan fırlatma koltukları nedeniyle pilotlar hayatını kaybetmişti. Bu olay uçaktaki fırlatma koltuklarının güvenirliği konusunda endişelere neden olmuştu.

DefenceTurk.com
Başlık: Eurofighter'dan Açıklama
Gönderen: SKYWOLF - 15 Ekim 2015, 13:36:02
Eurofighter'dan Açıklama

(http://photorecon.net/wp-content/gallery/redflagalaska/ef2000-4.jpg)

Eurofighter konsorsiyumu bugün,  bugüne kadar üretilen uçakların arka gövde ile kuyruk montajı sırasında bir üretim uyumsuzluğunun tespit edildiğini doğruladı. Konu arka gövdeye yüzgeçleri bağlamak amacıyla kullanılan dört cıvata için açılmış deliklere ilgili. Açıklamaya göre bu uyumsuzluk kullanılmakta olan uçakların uçuş güvenliğini etkilemiyor. Ayrıca uçağın ömründe veya operasyon yeteneklerinde bir kısıtlamaya da neden olmuyor.

2003 yılı sonunda ilk defa kullanılmaya başlanılmasından bu yana Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Avusturya ve Suudi Arabistan için toplam 446 Eurofighter Typhoon uçağı üretildi. Aralık 2012 tarihinde Umman 12 uçak için sözleşme imzalayarak yedinci kullanıcı oldu. Şimdi Kuveyt de bu listeye dahil olmak üzere...

Eurofighter Typhoon, bugün dünya üzerinde 22 operasyonel birim tarafından kullanılmakta ve 300 000 uçuş saatine ulaşmış durumda.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 10 Kasım 2015, 13:03:08
(https://pbs.twimg.com/media/CSepK-DVEAA22op.png:large)
Dubai Airshow'da sergilenen bir eurofighter modeli...
Başlık: Eurofighter/Typhoon...
Gönderen: мคяครℓเ - 27 Ocak 2016, 20:08:27
Kuveyt, Pazartesi günü İtalyan Savunma Bakanını davet ederek anlaşmayı imzaladi.
http://www.gazeteci.tv/kuveyt-28-eurofighter-typhoon-savas-ucagi-aliyor/ (http://www.gazeteci.tv/kuveyt-28-eurofighter-typhoon-savas-ucagi-aliyor/)
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c2/Eurofighter_Typhoon_AUT.jpg/1024px-Eurofighter_Typhoon_AUT.jpg)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 13 Şubat 2016, 10:07:36
Kuveyt anlaşmayı henüz imzalamamış. Önümüzdeki hafta imzalacakmış.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: sephiroturk - 13 Şubat 2016, 23:17:49
Skywolf un paylastigi fotoda görünce aklima geldi...Eurofighter ün hedefleme podu amerikan Sniper mi kalacak neden proje ortagi ülkeler üretme geregi duymamis ?
Fransa nin bile özgün podu var
Başlık: BAE Systems Umman'a Typhoon'ları Göndermeye Başladı
Gönderen: SKYWOLF - 21 Şubat 2016, 00:35:14
BAE Systems Umman'a Typhoon'ları Göndermeye Başladı

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-3831455824462/2016/1/14558246717514/BAE-Systems-assembling-final-Typhoon-for-Oman.jpg)

BAE Systems, 2012'de Eurofighter Typhoon çok maksatlı jetlerinin tedariği için Umman ile sözleşme imzalamıştı. Bu sözleşme kapsamında ilk Eurofighter uçağı son montaj işlemi için Umman Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne teslim edildi.

Özel otomatik hizalama kalıpları kullanılarak gövde, kanatlar ve iniş takımları birleştirilecek. Ayrıca ön gövde ve kuyruk da diğer montaj işlemleri ile takılacak.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Tuco - 21 Şubat 2016, 13:42:21
Avrupa'nın 5.nesil için bir çalışması var mı?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: mavi1991 - 21 Şubat 2016, 22:54:01
benim bildiğim insansız savaş uçakları ile ilgili idi fransa ve ingiltere
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 08 Nisan 2016, 15:01:44
Kuveyt, Pazartesi günü İtalyan Savunma Bakanını davet ederek anlaşmayı imzaladi.
[url]http://www.gazeteci.tv/kuveyt-28-eurofighter-typhoon-savas-ucagi-aliyor/[/url] ([url]http://www.gazeteci.tv/kuveyt-28-eurofighter-typhoon-savas-ucagi-aliyor/[/url])


Söz konusu anlaşma 5 Nisan 2016 tarihinde nihayet imzalandı.
(Gazeteci TV çuvalladı!)

(http://www.defense-aerospace.com/base/util/172781_1.jpg)
Başlık: Airbus'ın Danimarka İçin Eurofighter İşbirliği
Gönderen: SKYWOLF - 18 Nisan 2016, 13:09:24
Airbus'ın Danimarka İçin Eurofighter İşbirliği

(http://cdnph.upi.com/sv/b/i/UPI-9031460734565/2016/1/14607354767619/Companies-team-for-Danish-military-aircraft-contract.jpg)

Danimarka şirketi Flatirons Solutions, Airbus Savunma ve Uzay ile Danimarka Hava Kuvvetleri'ne Eurofighter Typhoon savaş uçakları sağlamak için bir işbirliği içerisine girdi.

Her iki şirket arasında Perşembe günü imzalanan anlaşmaya göre Flatirons Solutions; Danimarka Hava Kuvvetleri'nin Eurofighter Typhoon savaş uçakları gövde ve motor kılavuzlarının yanı sıra, CORENA üretim yazılımını ve bakımını sağlayacak.

Bu işbirliği, Danimarka'nın yaşlanan F-16 uçaklarını yeni uçaklarla değiştirme ihtiyacına çözüm amacıyla gerçekleştiriliyor.

DefenceTurk.com
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 09 Temmuz 2018, 08:25:46
(https://pbs.twimg.com/media/Dhm1zZIXcAI3Siv.jpg)

Alıntı
Kraliyet Hava Kuvvetleri/RAF ilk Centurion konfigürasyonlu Typhoon uçağını teslim almış. Güncelleme geçiren uçaklar PavewayIV, Brimstone, Meteor BVR ve Storm Shadow mühimmatlarını taşıma kapasitesine sahip olacak. İlk fazda 26 uçak bu kabiliyete yükseltilecek.

https://twitter.com/aemres78/status/1016044204416552961
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 23 Temmuz 2018, 13:16:40
(https://www.baesystems.com/en/download-en/infographic/Image/20180716130603/1434615538535.)
Başlık: Bulgaristan'a İtalya'dan ikinci el Eurofighter teklifi
Gönderen: SKYWOLF - 12 Ekim 2018, 12:19:42
Bulgaristan'a İtalya'dan ikinci el Eurofighter teklifi

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/italy%20eurofighter1.jpg)

İtalya ve Leonardo, eskiyen Mig filosunun yerini alacak sekiz savaş uçağı için ihaleye çıkan Bulgaristan Savunma Bakanlığı'na son tekliflerini sundu.

İtalya'nın teklifi halen İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan ilk dilim Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının Bulgaristan Hava Kuvvetlerine satılmasına dayanıyor. Teklif ayrıca Bulgaristan Hava Kuvvetleri'nin talebi doğrultusunda yeni imal edilen uçakların satışına yönelik seçeneği de içeriyor.

1 Ekim'de sunulan son teklif, uçak temininin yanısıra eğitim, üç yıllık servis desteği ve silahları kapsıyor.

http://www.kokpit.aero/italyan-bulgaristan-eurofighter-teklifi (http://www.kokpit.aero/italyan-bulgaristan-eurofighter-teklifi)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 08 Ocak 2019, 23:19:45
(https://pbs.twimg.com/media/DwaUKq0XQAMVjQv.jpg)

Şu hava alığının kenarındaki seyir füzesini çıkaramadım.  ::)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: BATTLESTAR - 09 Ocak 2019, 00:00:55

Şu hava alığının kenarındaki seyir füzesini çıkaramadım.  ::)

JSM füzesi Sn. Skywolf.
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: SKYWOLF - 09 Ocak 2019, 00:31:10
(https://airrecognition.com/images/stories/asia/malaysia/exhibition/lima_2017/pictures/LIMA_International_Maritime_and_Aerospace_defense_exhibition_2017_14.jpg)
Teşekkürler BATTLESTAR. Galiba yaşlanıyoruz.  :D :D
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: serkan - 09 Ocak 2019, 01:36:26
estağfurullah
Sen her şeyi bilir her şeyi görürsün senin altın gibi bir kalbin var
ne oldu bu arada 2018 oylaması aklıma gelmişken sorayım
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: Tigerfish - 09 Ocak 2019, 10:31:17
(https://airrecognition.com/images/stories/asia/malaysia/exhibition/lima_2017/pictures/LIMA_International_Maritime_and_Aerospace_defense_exhibition_2017_14.jpg)
Teşekkürler BATTLESTAR. Galiba yaşlanıyoruz.  :D :D

Yaşlandığını felan yok. Uyku zamanı geldi.
Başlık: RAF'tan dördüncü operasyonel Typhoon filosu
Gönderen: fırtına06 - 05 Mayıs 2019, 22:21:29
Birleşik Krallık ve NATO hava sahasını koruma misyonunu güçlendirmeyi amaçlayan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF), dördüncü operasyonel Typhoon filosunu oluşturdu. İskoçya, Lossiemouth Hava Üssü’ndeki “Acil Reaksiyon Alarm” (QRA) gücünün kalbinde yer alan filo uzun menzilli Rus bombardıman uçaklarını önlemede önemli rol oynayacak.

(http://www.kokpit.aero//image/data/Askeri%20yabanci/ingiltere/typhoon2.jpg)

Güney İngiltere hava sahasını Coningsby Hava Üssü’ndeki “QRA” gücüyle koruyan İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri, Kuzey İngiltere hava sahasını da Kuzeydoğu İskoçya’daki Lossiemouth Hava Üssü’nün “QRA” gücüyle koruyor.

Filodaki uçaklardan bazıları “saldırgan” (aggressor) rol oynayacak ve farklı renge boyanarak “düşman” olarak nitelendirilecek.

Olağanüstü performansıyla havalandıktan kısa bir süre sonra Birleşik Krallık hava sahasının herhangibir köşesine ulaşabilen süpersonik avcı uçağı “Typhoon”, küçük ve hafif uçaklardan büyük yolcu uçaklarına kadar her türlü hava aracına önleme yapabiliyor.

http://www.kokpit.aero/raf-typhoon-dorduncu-filo (http://www.kokpit.aero/raf-typhoon-dorduncu-filo)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: mavi1991 - 05 Mayıs 2019, 23:06:39
İngilizlerde bir filoda kaç uçak var ki ?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: metin62 - 05 Mayıs 2019, 23:40:38
RAF Filo 12-16 uçak'dan oluşur.
Başlık: Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı
Gönderen: SKYWOLF - 24 Haziran 2019, 16:32:01
Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı

Almanya İçişleri Bakanlığı, Alman Hava Kuvvetleri'ne ait Eurofighter Typhoon tipi iki jetin Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde havada çarpıştığını duyurdu.
Almanya'nın Malchow kenti üzerinde iki Eurofighter savaş uçağının çarpıştıkları ancak pilotların kurtuldukları belirtildi.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804 (http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804)
Başlık: Ynt: Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı
Gönderen: ACE - 24 Haziran 2019, 16:42:28
Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı

Almanya İçişleri Bakanlığı, Alman Hava Kuvvetleri'ne ait Eurofighter Typhoon tipi iki jetin Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde havada çarpıştığını duyurdu.
Almanya'nın Malchow kenti üzerinde iki Eurofighter savaş uçağının çarpıştıkları ancak pilotların kurtuldukları belirtildi.

[url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804[/url] ([url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804[/url])


Zaten elle tutulur kaç uçakları vardı ki 😐
Adamların hiç tehdit korkusu vs yok. Ekonomisi üretime dayalı güçlü ülke olunca gerek duymuyorsun tabi 
Başlık: Ynt: Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı
Gönderen: fırtına06 - 24 Haziran 2019, 16:54:52
Almanya'da iki askeri jet havada çarpıştı

Almanya İçişleri Bakanlığı, Alman Hava Kuvvetleri'ne ait Eurofighter Typhoon tipi iki jetin Mecklenburg-Vorpommern eyaletinde havada çarpıştığını duyurdu.
Almanya'nın Malchow kenti üzerinde iki Eurofighter savaş uçağının çarpıştıkları ancak pilotların kurtuldukları belirtildi.

[url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804[/url] ([url]http://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-almanyada-iki-askeri-jet-havada-carpisti-41253804[/url])


Zaten elle tutulur kaç uçakları vardı ki 😐
Adamların hiç tehdit korkusu vs yok. Ekonomisi üretime dayalı güçlü ülke olunca gerek duymuyorsun tabi


Sebep ekonominin güçlü olması mı yoksa Almanya'daki 35.000 Amerikan askeri ve ya askeri varlığımı?
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: fırtına06 - 13 Ağustos 2019, 14:52:24
Son Tayfun Yaklaşıyor

İngiltere için imal edilen son Tranche 3 Eurofighter Typhoon, test sürecine başladı. Bu kapsamda platform, ikinci tecrübe uçuşunu da gerçekleştirdi.

Kraliyet Hava Kuvvetleri (Royal Air Force / RAF) için üretim hattından çıkan son Eurofighter Typhoon Tranche 3 için geri sayım sürüyor. Geçtiğimiz günlerde BAE Systems'ın Warton'da konuşlu tesislerinde ikinci deneme uçuşu da olumlu sonuçlanan platformun son aviyoniklerinin entegrasyonuna başlandı.

(http://c4defence.com/ImageM/429b94b9-d816-4e0d-a824-935a920d0b0c.jpg)

Flight Global'ın haberine göre bu yıl içinde sonuncusu teslim edilecek Eurofighter Typhoon T3'lerden RAF envanterinde 100 adetten fazla bulunuyor. Envanterdeki ilk T3 ise 14 yıl önce teslim edilmişti. Kraliyet Hava Kuvvetleri, söz konusu uçakları 2040 yılına kadar envanterde tutmayı planlıyor.

Son platformun ardından BAE Systems üretim hatlarında Kuveyt için sipariş edilen 28 ve Katar için imal edilecek olan 24 adet T3 Typhoon'un montaj işlemleri gerçekleştirilecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/son-tayfun-yaklasiyor/8515/1 (http://www.c4defence.com/Gundem/son-tayfun-yaklasiyor/8515/1)
Başlık: Ynt: EF2000 EUROFIGHTER TYPHOON
Gönderen: カメせ - 10 Eylül 2019, 23:24:30
Alıntı
(https://pbs.twimg.com/media/EEHNYgHU0AEpWJ1?format=jpg&name=900x900)(https://pbs.twimg.com/media/EEItnxfWwAIDVmF?format=jpg&name=small)