Gönderen Konu: Akdeniz'de Enerji Krizi  (Okunma sayısı 64048 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2091
 • 129
 • DefenceTurk.com
Endişeyle izliyorlar: Türkiye kontrolden çıkmış durumda!
« Yanıtla #550 : 30 Ağustos 2019, 17:39:46 »
Türkiye'nin Akdeniz'e Oruç Reis sismik araştırma gemisini de göndererek bölgedeki gemi sayısını 4'e çıkarması Yunanistan'ı daha da endişelendirdi. Oruç Reis'in Akdeniz'e yolculuğu Yunan medyasında canlı yayınlara konu oluyor.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli sismik araştırma gemisi 86 metre uzunluğundaki MTA Oruç Reis, Mersin’in Taşucu Limanı’na gitmek üzere İstanbul Haydarpaşa Limanı’ndan yola çıkmıştı.

YUNAN MEDYASI HOP OTURUP HOP KALKIYOR!

Oruç Reis Gemisi, Fatih ve Yavuz sondaj gemileri ile Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin ardından bölgede sismik araştırmalar yapmak üzere Akdeniz’e indi.

Geminin hareketleri Yunanistan tarafından sürekli olarak takip edilirken, Yunan medyası da canlı yayın programlarında Oruç Reis'i ve diğer Türk gemilerini tartışıyor.

"TÜRKİYE ARTIK KONTROLDEN ÇIKMIŞ DURUMDA! ABD VE AB'Yİ DİKKATE ALMIYORLAR!"

One Tv canlı yayınında konuyu değerlendiren ve "Türkiye artık kontrolden çıkmış durumda" diyen bir gazeteci, Ankara'nın ABD ve AB'den gelen uyarıları dikkate almadığı gibi, Akdeniz'deki faaliyetlerini daha da arttırdığını söyledi.

AN BE AN TAKİP EDİYORLAR

Oruç Reis'in İstanbul'dan Akdeniz'e hareket ettiğini ifade eden Yunan gazeteci, Deniz Trafik Web sitesinden geminin hareketlerini an be an takip ettiklerini belirtti.

"TÜRK MEDYASI SÜREKLİ VİDEOLARINI YAYINLIYOR"

Daha önce Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve Enerji Bakanı Fatih Dönmez'in, Akdeniz'deki gemi sayısının artırılacağını açıkladığının altını çizen Yunan gazeteci, Türk medyasının da Oruç Reis'in yolculuğunun videolarını sürekli yayınlayarak konuya özel önem verdiğini vurguladı.

http://www.haber7.com/siyaset/haber/2891938-endiseyle-izliyorlar-turkiye-kontrolden-cikmis-durumda

Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2091
 • 129
 • DefenceTurk.com
Rumlardan 'AB gemileri etrafımıza konuşlansın' önerisi
« Yanıtla #551 : 30 Ağustos 2019, 17:42:36 »
Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin deniz kuvvetlerine ait gemilerinin Kıbrıs’ın geniş bölgesinde konuşlandırılması önerisinde bulundu.Helsinki’de gerçekleştirilen AB Savunma Bakanları gayri resmi toplantısına katılan Angelidis, AB donanmasının koordinasyonuna ilişkin görüşmenin hazırlık aşamasında olduğunu ve Avrupa Birliği’nin belirli bölgelerinin istikrarı ve güvenliğinin geliştirilmesini hedeflediklerini kaydetti.

YUNANİSTAN DESTEKLİYOR

Konuya ilişki ön hazırlığın konseyin komiteleri düzeyinde başladığını ifade eden Angelidis, doğalgaz yataklarının geliştirilmesinin amacının, Avrupa’ya yönelik alternatif bir kaynağın yaratılması olduğunu söyledi. Rum Bakan, "Bu nedenden dolayı AB konudan doğrudan etkileniyor" dedi.

Rum Politis gazetesi, Güney Kıbrıs’ın bu görüşünün Yunanistan tarafından da desteklendiğini, Doğu Akdeniz’in güvenliği konusunun Fransa tarafından da dile getirildiğini yazdı.

Rumlar, Türkiye’nin hem sondaj, hem de savaş gemilerinin Doğu Akdeniz’den çekilmesini istiyor.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2892135-rumlardan-ab-gemileri-etrafimiza-konuslansin-onerisi

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 989
 • 67
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #552 : 01 Eylül 2019, 11:50:08 »
Fatih gemisi, 1 Kasım'a kadar sondaj faaliyetlerine devam edecek;

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruya göre Fatih 1 Kasım 2019’a kadar sondaj faaliyetlerini sürdürecek.Kaynak: Fatih gemisi, 1 Kasım'a kadar sondaj faaliyetlerine devam edecek

Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruya göre Fatih 1 Kasım 2019’a kadar sondaj faaliyetlerini sürdürecek.Fatih sondaj gemisi için 3 Mayıs- 3 Eylül tarihleri arasında bölgede sondaj faaliyetlerinde bulunacağı belirtiliyordu.Fatih sondaj gemisi Akama Burnu’nun 45 deniz mili batısında sondaj gerçekleştiriyor.Öte yandan Doğu Akdeniz’de faaliyet gösterecek Oruçreis araştırma gemisinin İstanbul-Mersin yolculuğu, savaş gemileri eşliğinde devam ediyor.Kaynak: Fatih gemisi, 1 Kasım'a kadar sondaj faaliyetlerine devam edecek

http://www.yeniduzen.com/fatih-gemisi-1-kasima-kadar-sondaj-faaliyetlerine-devam-edecek-118335h.htm

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 989
 • 67
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #553 : 03 Eylül 2019, 10:11:39 »
Yunanistan, Meis Adası’nda gaz aramaları için harekete geçti;

Yunanistan sismik araştırma gemisi Aegaeon, Türkiye kıyılarından yalnızca 800 metre uzaklıktaki Meis Adası’nda petrol ve doğalgaz araştırmaları için yola çıktı.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi ile bölgede petrol ve gaz araştırmaları yapmaya hazırlanan Türkiye’ye Yunanistan’dan bir karşı hamle geldi.

Yunanistan Hellenic Deniz Araştırmaları Merkezi’ne ait sismik araştırma gemisi Aegaeon, Akdeniz’de Antalya'nın Kaş ilçesine sadece iki kilometre uzaklıkta bulunan Meis (Kastellorizo) Adası açıklarında petrol ve doğalgaz araştırma çalışmaları için harekete geçti.

Gemi, 24 Ağustos'ta Pire limanından hareket ederek Rodos ve Meis Adaları arasında hassas bir bölgeye doğru ilerliyor.

Türk insansız hava araçlarının Kıbrıs hava sahasının yanında bölge üzerinde de gözetim uçuşları gerçekleştirdiği kaydediliyor.

ORUÇ REİS VE AEGAEON KARŞI KARŞIYA

Yunanistan sahanın kıta sahanlığına girdiğini iddia ederken Türkiye Adalar’ın tam deniz zonu oluşturmadığına ve Uluslararası Adalet Divanı içtihatlarının Türkiye'nin görüşü yönünde olduğuna dikkat çekiyor. TPAO, 15 Ağustos’tan sonra Rodos’un güneyini ve Meis Adasını kapsayan 28 ve 29’uncu meridyenlerdeki bölgede sismik araştırmalar yapmak için Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı’ndan izin almıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuya ilişkin olarak "Oruç Reis sismik araştırma gemimiz Marmara Denizi'ndeki çalışmalarının hemen ardından Akdeniz'deki sismik araştırmalarını yapmak üzere bölgeye gönderilecek" açıklamasını yapmıştı.

https://www.denizhaber.net/yunanistan-meis-adasinda-gaz-aramalari-icin-harekete-gecti-haber-90405.htm

Çevrimdışı metin62

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 989
 • 67
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #554 : 04 Eylül 2019, 12:48:39 »
Doğalgaz konusunda Anastasiadis'ten yeni öneri;

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “doğal gazın ortak idaresi” şeklindeki önerisine yeni bir “nonpaper”la yanıt verdiği ve bu öneride Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs sorunu çözülmeden önce bile doğal gaz gelirinden para alabilmelerinin öngörüldüğü iddia edildi. Politis gazetesi, konuyla ilgili haberi, “Doğal Gaz Geliri Karşılığında MEB’in Belirlenmesi – Başkan’ın Karşı Önerisi: Kıbrıslı Türklere Çözümden Önce De Doğal Gaz Fonundan Para – Gelir Karşılığında MEB’in Belirlenmesi” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdi. Haberde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya, doğal gaz gelirlerinin paylaşımı konusunda yeni bir “gayrı resmi belge” (nonpaper) sunduğunu iddia etti. Gazete, Anastasiadis’in önceki gün Rum basın mensuplarına Başkanlık Sarayı’ndaki bilgilendirmede bulunduğunu ve söz konusu önerisi hakkında bilgi aktardığını yazdı. Habere göre, Anastasiadis, basın mensuplarına, 9 Ağustos tarihli görüşmede Akıncı’ya sunduğu öneriye ilişkin bilgi verdi. Gazete, Anastasiadis’in önerilerini şu şekilde sıraladı: -“Kıbrıslı Türklerin, doğal gazın idaresi konusunda yaşanan gelişmelerden ve alınan kararlardan bilgi sahibi olmalarını sağlayacak bir bilgilendirme mekanizmasının kurulması. -Doğal Gaz Fonu’yla ilişkili olan ve doğal gaz gelirlerinin Kıbrıslı Türklere denk düşecek olan oranının yatırılacağı bir banka hesabı açılması. Bu oranın yüzde 30 olacağı düşünülüyor. -Doğal gazdan ilk gelirlerin gelmeye başlaması beklenen 2022 yılından itibaren Kıbrıslı Türk doğal gaz hesabından para çekilmesine imkan tanınması. Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerinde yapılacak yeni bir turda Kıbrıs Rum tarafının elinde bulundurduğu bir kozdan taviz vermesi anlamına geliyor. Başkanın değerlendirmesi, doğal zenginliklerin idaresinin egemenlik konusu olduğu, bu yüzden de tanınmayan ‘Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne böyle bir hak verilemeyeceği şeklinde. -Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerin doğal gaz gelirlerinden, Kıbrıs sorununun çözümünden önce pay almaya başlayabilmesi önerisine karşılık Türkiye’nin Kıbrıs’la Münhasır Ekonomik Bölgeleri belirleme yoluna gitmesi şartını koşuyor.” Gazete, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Anastasiadis’in 9 Ağustos görüşmesinde dile getirdiği öneriye yönelik olumlu yaklaşımını, öneriyi yazılı olarak talep etmesiyle ortaya koyduğunu iddia etti. Önerinin, taraf olan Türkiye’nin de incelemesi için, “nonpaper” olarak Akıncı’ya gönderildiği kaydedildi. Gazete, söz konusu önerinin Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun önünde olduğunu ancak henüz bir yanıt verilmediğini iddia ettiği haberinde, Anastasiadis’in bu önerisinde, çözümden önce Türkiye’yle MEB’in belirlenmesi koşulunu getirdiği için, önerinin kabul görme ihtimalinin düşük olduğu yorumunda da bulundu.

http://www.halkinsesikibris.com/guney-den-haberler/dogalgaz-konusunda-anastasiadis-ten-yeni-oneri-h122266.html


Çevrimdışı fırtına06

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 2091
 • 129
 • DefenceTurk.com
Fatih gemimize gözetleme uçuşları yapan TB2 Rumları rahatsız etti
« Yanıtla #555 : 04 Eylül 2019, 23:42:44 »
Güney Kıbrıs medyası, Fatih gemimiz çevresinde gözetleme uçusları yapan Bayraktar TB2 SİHA’ların, özellikle son 2 aydır BAF Havalimanı’na iniş ve kalkışları tehlikeye attığını, Rum yönetiminin bu durumu Eucontrol’e şikayet edeceğini yazdı.Larnaka Uluslararası Havalimanı'ndan sonraki ikinci büyük havalimanı olan BAF Havalimanı daha çok adanın güneyinde tatil yapan turistlere hizmet veriyor.

Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapan gemilerimize; havadan “BAYRAKTAR TB-2 İHA , Deniz Karakol Uçağı ve Deniz Helikopterleri ile refakat ediyor.

http://www.kokpit.aero/fatih-gemi-tb2-bayraktar-gozetleme

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 39894
 • 364
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #556 : 11 Eylül 2019, 16:47:40 »
Rumları baş müttefik olarak tanımlayan Suudi Dışişleri Bakanı Al Assaf, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin faaliyetlerini 'yasa dışı' olarak tanımladı.

https://www.ensonhaber.com/suudi-arabistandan-turkiye-karsi-rumlara-destek.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BlackHawk89

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 428
 • -4
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #557 : 11 Eylül 2019, 19:23:12 »
Rumları baş müttefik olarak tanımlayan Suudi Dışişleri Bakanı Al Assaf, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin faaliyetlerini 'yasa dışı' olarak tanımladı.

https://www.ensonhaber.com/suudi-arabistandan-turkiye-karsi-rumlara-destek.html

Herkes aynı anda nasıl bize karşı olabiliyor hayret. Hem de herkes.

Çevrimdışı UYVAR

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1742
 • -179
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #558 : 11 Eylül 2019, 19:44:33 »
Habere temkinli yaklasmakta fayda var. O bakanin siyasi akibetini de takip etmek gerek.

Suudilerin bas muttefiki Mısır'dir. Misir gkry ortakligina atif var herhalde.

Yoksa Suudilerin rumlarla isi olmaz!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimiçi Partikül

 • 2017 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1009
 • 100
 • DefenceTurk.com
Ynt: Akdeniz'de Enerji Krizi
« Yanıtla #559 : 11 Eylül 2019, 20:49:33 »

Yoksa Suudilerin rumlarla isi olmaz!

Niye olmuyor muş? Suudi Arabistan, gerçek anlamda bir devlet mi ki! Kendi kararlarını kendisi mi alıyor?