Gönderen Konu: Türk Eðitim Sistemi  (Okunma sayısı 13574 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 79
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türk Eðitim Sistemi
« Yanıtla #70 : 25 Şubat 2024, 23:01:44 »
Sn putty biraz çocuklardan bahsederken örneðin Avrupa'da ve Amerika'da çocuklarýn daha doðrusu bebeklikten çocuða geçerken aileler çoçukta zeka geriliði yada kabiliyet eksikliði var mý? Diye çocuklarýn motor becerilini ölçerler...

Nedir bu motor testi ?

Örnek LEGO gibi oyuncaklar vardýr.yada yýldýz bir þekli yýldýz þeklinde bir cismi yuvaya yerleþtirmesi yada yuvarlak þekli yuvarlak bir yuvaya yerleþtirmesi gibi...zekayý tanýmlamaya yönelik oyun þeklindeki testler..

Þimdi Türkiyede kaç ebeveyn motor kabiliyeti þeklinde var olan bu gerçekliði biliyordur sorun bakalým etrafýnýzdaki ebeveynlere motor kabiliyeti deyince ne anlayacak.

Kýsaca zeka kavramý IQ testinden ibaret olmasa gerek.
« Son Düzenleme: 26 Şubat 2024, 00:09:20 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • …
« Yanıtla #71 : 25 Şubat 2024, 23:22:47 »
Bir diðer sorun þu; özel okullarýn sayýsý arttý ve Devlet yeni okul yapýmýný azalttý son 10 senede özellikle. Görece küçük bir þehirde yaþýyorum ve 6-7 özel okul var ancak son birkaç yýlda fahiþ fiyatlar çekince insanlar çocuklarýný Devlet okuluna almayý seçti ancak bu sefer de Devlet okullarýnda öðrenci sayýsý artmaya baþladý. Devlet eðitim iþinde sýrtýný özel sektöre yaslamýþ gidiyor. Yeni yerleþimin olduðu bir semt var burada; ortasýnda bir özel okul ama kilometrelerce yakýnýnda Devlet okulu yok.

Milli Eðitim Bakanýnýn kendi özel okullarý olduðu söyleniyordu. Sektörde þirketi olan insanlarý o sektörde Bakan yapmalarýný çok yanlýþ buluyorum. Otel zinciri olanTurizm Bakaný, Hastane sahibi Saðlýk Bakaný olmamalý.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 140
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 25 Şubat 2024, 23:33:10 »
Lise hariç oðlumu bir özel okul bir devlet okulu þeklinde okuttum. Ýlk okulun ilk üç sýnýfýný özelde, sonrasýný memnun olmamam sebebiyle devlette, liseyi ise özel okulda okuttum. Ýþin açýkçasý güvenlik, sigara, uyuþturucu gibi kaygýlar olmasa lisede de özel okula boþuna vermiþim. Ýngilizceyi kendisi öðrendi ve liseye baþladýðýnda devletten gelmesine raðmen sýnýfýnýn en iyisiydi. alan derslerinde ise eninde sonunda herkes ya özel ders aldýrýyor, yada dershaneye gönderiyor. Ýþin açýkçasý özel okullarýn da özel bir numarasý yok. Hatta derece yapan birçok öðrenci son sýnýfta açýk liseye girip, okula gitmeksizin sýnava hazýrlanýyordu. Bizim de en son düþüncemiz oydu ama MEB açýk liseyi çok çok kýsýtladý. Artýk normal öðrencilerin açýk liseye gitmesi imkansýz. Tabi bu sýnav odaklý eðitim sitemimizden kaynaklanýyor.
« Son Düzenleme: 25 Şubat 2024, 23:44:06 Gönderen: mehmet05 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #73 : 25 Şubat 2024, 23:36:51 »
hepinize beðeni ateþledim bunlar faydalý yorumlar
Rusya Ukrayna savaþýnýn çözümü baðýmsýz Kýrým devletidir.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #74 : 29 Nisan 2024, 22:45:31 »
Türkiye Yüzyýlý Maarif Modeli adý altýnda yeni eðitim modeli konuþuluyor. Hiç umutlu deðilim hep altýndan bir maksat çýkýyor ama bakalým nasýl bir þey olacak. Bizim kanallarýn kötülemelerine hemen inanmak istemiyorum ilerleyen zamanda içeriði daha netleþince anlarýz. Yine kafayý dindar nesillere taktýlarsa bu kadar tantana ideolojikse yazýk. Gerçi artýk eðitim iþi internete geçti okullar ile insanlarý yönlendirmek artýk çok zor. Var mý bu konuda bilginiz.

https://gorusoneri.meb.gov.tr/
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2024, 22:59:14 Gönderen: putty »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #75 : 30 Nisan 2024, 18:05:39 »
Ýmam hatipleri düz lise cazibesine ve eðitim düzeyine getirip üniversitede benzer þansa sahip yapamadýlar çare düz liseyi aþaðý çekiyorlar. Ýntegral filan müfredattan kaldýrmýþlar. Ýngilizce öðretme integral öðretme her þeyi üniversitemi öðretecek. Üniversite bina uçak makine chip yapmayý mý öðretecek integral mi öðretecek. Lisans öncesi eðitimin bir görevi de üniversiteye yeterli genç yetiþtirmek deðil mi. Fonksiyonun altýndaki alaný bulucan nedir Türklerin bu kadar integralle meselesi.

Yeni bir sisteme geçmek istiyorsan maneviyata kafayý takacaðýnýza eðitimi tam güne çýkartmanýn yollarýný zorlasanýza sabahçý öðlenci diye lise hayatýmý var dünyada.
« Son Düzenleme: 30 Nisan 2024, 18:08:20 Gönderen: putty »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 79
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #76 : 30 Nisan 2024, 18:45:09 »
Eee nede olsa bir ülkeyi içten yoketmenin en güzel ve en ucuz yolu sürekli eðitim sistemi ile oynamak ve onu aþaðýya çekmektir.

Bu ülkenin eðitim sistemi ile kaç senedir oynanýyor

Heryere üniversiteler yaptýlar þimdibheryer okumuþ iþsizle dolu

Çevrimdışı MeACuLpA

• DefenceTurk
  • *
  • 3
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 30 Nisan 2024, 19:30:15 »
putty,
eger bu getirilmek istenen sistemi kendi icinde ya da bir oncekiyle karsilastirirsan haklisin. Sanirim ABD benzeri bir sistem getirilmek isteniyor. ABD'deki liselerde Integral denilen konu normal mufredatin yani liseden mezun olma sartinin bir parcasi degil. Aslinda herkesi hizmet eden bir sistem var. AP (ileri yerlestirme dersleri) adi verilen universite mufredatina uygun kalkulus derslerini almak isteyen, o kapasitedeki cocuklar lisede o dersleri aliyor ve taylor serilerinden 2'li 3'lu integrallere kadar her seyi ogrenir ama derdi liseden mezun olmak 2 yillik bir universiteye gitmek isteyen bir ogrenci ise normal mufredati takip edip ise cebir 2 ya da kalkuluse giris dersi alip okulu yani liseyi bitirebiliyor. Kalkulus'e giris dersinde en fazla limitleri ve turevi ogrenir. Burada artik ogrencinin kapasitesine gore bir dagilim var. Herkesi illa integral ogrenmek zorundasindan kurtariyor. Cocuk belki sosyal bolume gidecek, bu cocuga 3. dereceden integral cozdurmenin bir alemi yok. Matematik analitik zeka icin gerekirin suyunu cikarmaya luzum yok

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 30 Nisan 2024, 20:36:47 »
Türk Eðitim Sisteminin noksanliklari ve ulkemizin gelismis ulkeler  ve Avrupa siralamasindaki konumu sanirim mevcut durumun net ozetidir. Egitimciler yani ogretmenlerimizin ekonomik memnuniyetsizlikleri bir yana , Ogretmen aciginin  kapatilamasi icin ciddi bir adim atilmamasi, yeni ogretmen adaylarinin yetersizligi,okullarin yetersizligi , ve siniflardaki yogunluk. Ogrencilerin ekonomik nedenlerden dolayi yeterince beslenememesi. Okul mudurlerinin yetersizligi. Mufredatimizda Bililim , yerine din konularinin gun gectikce daha fazla agirlik verilmesi. Milli egitimin ulkenin gereksinimine gore mufredat hazirlama yerine siyasi gorus uzerine agirlik vermesi mevcut duruma gelmemeizin ana nedenleridir.  Sorunumuz  sadece ilk orta lise ogrenimi ile de sinirli degildir. Sorunlar yuksek egitimde universitelerimizde de mevcutdur cunku universitelerimizin kaliteleride gun gectikce dusmektedir. Universite ogrencilerinin  serbest dusunebilecegi universite ortamlari siyasi rektor atamalari nedeni ile gun gectikce sayilari azalmaktadir. Dusunebilen ulkemize yarali olacak bizleri ileriye tasiyabilecek kisiler yetistirmek yerine iteatkar kisiler yaratmak icin var gucumuz ile calisiyoruz.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #79 : 30 Nisan 2024, 20:53:01 »
Bu internet çaðýnda artýk okullarda insanlarý tektipleþtirmek eskisi gibi mümkün deðil bu yüzden ideolojik bir endiþem yok hayat benim itikatýmca ilerliyor. Ben vatanseverlikten konuþuyorum yoksa endiþe ettiðim bir þey yok yaþamýn aktýðý yöne salmýþým kendimi gidiyorum onlar tersine gitmeye çalýþýyorlar ne yapsalar olmaz onlar düþünsün bize bir þey olmaz. Hayat döner dolanýr yine bizim istediðimiz gibi olur