Gönderen Konu: SÝPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma sayısı 131271 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Güzel olmuþ elinize saðlýk. Özel olmazsa ne için hazýrlýyorsunuz bu tezleri Dergi veya Sitede yayýnlýyormusunuz ?

Özelden yazayým.
Savaþ Var Denildiðinde Biz;

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Hisar-U = Siper

Bunu soyleyen eski Savunma ve Havacilik dergisi bas editoru Ibrahim Sunnetci.

Ibrahim bey bunu idia ediyorsa bosa soylemiyor, halen Turkiyenin en guvenilir savunma yazarlarindan biri

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Hisar-U = Siper

Ibrahim bey bunu idia ediyorsa bosa soylemiyor, halen Turkiyenin en guvenilir savunma yazarlarindan biri

Hocam valla bende geçen sene direkt Roketsan gezisinde soru cevap kýsmýnda sordum. Mühendis o kadar adam içinde siper tubitak ve aselsan ana yükleniciliðinde Roketsan alt yükleniciliginde bir proje dedi. Hatta sonrasýndaki ikram kýsmýnda ozellikle sordum. Hisar-U patriot gibi tek stage tam aktif radar güdümlü bir füze olabilir dedi. Kaldý ki bunu kulagimla duymasam böyle bir ortamda söyleme cesaretini almam yani.

Diðer yandan siper hisar-u olsa bunu roketsanin sahiplenmesi gerekirken sage lanse ediyor.Yine ayni þekilde siper g-40 denilen füze Sage standýnda ve bozdogandan geliþtirildi denilerek lanse ediliyor.

Onuda gectim siper'in lanse edilen infografiDe füzenin ucu bildigimiz g-40 veya Bozdoðan bariz.

Onuda geçtim Cumhurbaþkaný siperi sage yerleskesinde açýkladý.

Onuda geçtim boyle bir fuzeyi hisar sistemi üzerinden roketsan yapiyor olsa hisar-u ismiyle bir fuze ailesi gibi üretmek varken ismini neden siper diye deðiþtirsin ? Var olan birþeyin isminide neden deðiþtirdiler oda ayrý bir soru.

Yani toparlarsak sanýrým ibrahim bey siper çýkýnca e hisar -u ne oldu denilince anlam veremeyip siper hisar -u diye iþin içinden çýkan twitterdaki sözde savunma eksperlerine aldanmýþ olabilir.

Herkesin kafasýný karýþtýran projede roketsaninda adinin geçmesinden ama adamlar üretici alt yüklenici.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
Valla kardesim Turkiye'de silahlarin isimlendirilme islemine aklim ermiyor, sanki rast gele isim veriliyor o konuda haklisin.

Ben sadece bu islerin icinde olan Ibrahim bey boyle soyluyorsa (ve kendisini guvenilir bir kaynak olarak goruyorum) dogru oldugunu dusunuyorum. Bu sana karsi bir tutum olarak gorme lutfen, kendi iddiam da degil zaten.

Alıntı
SÝPER (formerly known as HÝSAR-U)
link: https://www.defenceturkey.com/en/content/turkish-navy-s-current-fleet-and-the-role-of-turkish-naval-industrial-capabilities-3632
« Son Düzenleme: 22 Ekim 2019, 11:40:16 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Valla kardesim Turkiye'de silahlarin isimlendirilme islemine aklim ermiyor, sanki rast gele isim veriliyor o konuda haklisin.

Ben sadece bu islerin icinde olan Ibrahim bey boyle soyluyorsa (ve kendisini guvenilir bir kaynak olarak goruyorum) dogru oldugunu dusunuyorum. Bu sana karsi bir tutum olarak gorme lutfen, kendi iddiam da degil zaten.

Alıntı
SÝPER (formerly known as HÝSAR-U)
link: https://www.defenceturkey.com/en/content/turkish-navy-s-current-fleet-and-the-role-of-turkish-naval-industrial-capabilities-3632

Hocam bekleyip göreceðiz. Benim bam telim Ýsmi deðil. Sistem'in daha önce bazý ülkeler tarafýndan da denenmiþ þekilde bozdoðan ve G-40 üzerinden geliþtirilmiþ bir proje olmasý . Mevcut hisar-o üzerinden deðil.

Belki proje saðlam temellere oturunca hisar-u projesi bu projeyle birleþtirilmiþ olabilir ancak sanmýyorum.

Benim beklentim stop-gap amaçlý geliþtirilen sarh/aktif güdümlü bozdoðan temelli çift kademe itkili bir siper 2021'de ilk prototip. (g-40 = aster 15, Siper = aster 30)

80-90 km menzilli tek aþamalý motorlu aktif radar güdümlü g-40 ile siper arasýný dolduracak kara konnuþlu bir hisar-u.

Hisar Gums ise Hisar-U'nun belkide siper projesindeki boosterla güdümlenmiþ ilk 150-160 km de yer radarý güdümlü ve son 80-90 kmde kendi aktif radarý kullanan 250 km menzilli bir füze olabilir.

Tabi bunlarýn hit to kill baþlýklý menzilden çok irtifaya odaklý anti balistik versiyonlarýda olacaktýr. Hep birlikte göreceðiz.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 198
Hisar-U = Siper

Tam arapsaçý olmuþ. Ben takip etmekten vazgeçtim

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 464
  • DefenceTurk.com
Battlestar hocam ; sana zahmet hangi füzeyi hangi þirket yapýyor bir yazýversen þuraya... Roketsan sitesinde Hisar A-Hisar O var ama Hisar-U füzesi yok...

Hisar-U'yu , G-40'ý ,Bozdoðan'ý , Siper'i vs. bu füzelerin üretimini kim yapýyor yanlarýna kýsaca yazsan bi zahmet , bu iþ bayaðý karýþtý...

Bir de biz hava savunma füzesi yaparken hangi kýsmýnda zorlanýyoruz...?

Füze gövdesi belli bir irtifadan sonra basýnca veya manevra kuvvetine dayanmýyor mu? Arayýcý baþlýk hassas yönlenmeyi yapmada mý eksik ? Kanatçýklar yönlendirmede mi yetersiz? Booster yapmada yetersiz miyiz? Radar menzili-kapasitesi mi yetersiz?

Çevrimdışı OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 84
Aselsan SÝPER Çok fonksiyonlu atýþ kontrol radarý görseli ve Radar arayýcý baþlýk görselini ilk defa gördüm. Atýþ kontrol radarý ilk etap da STR ye benzese de antenler farklý.

DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAÞLARDA HAFÝFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ÞÝDDETLÝ BÝR DÝRENÝÞ VE BASKIYA UÐRAR.
3. EN SON TAM BÝR DOÐRU OLARAK KABUL EDÝLÝR..

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: SÝPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #88 : 09 Aralık 2019, 16:43:44 »
Siper Füzesi teorik olarak aster-30'dan uzun menzilli olabilir.

Fakat Nasýl ?

Sizler için Fransýzlarýn ve Türkiyenin uzun menzilliye varan füze macerasýný iki görselde topladým.

Fransýzlar ;

60 km radar güdümlü hava hava füzesi Mica Rf onun direk karadan atýlan versiyonu 20 km menzilli kýsa menzilli Vl Mica, 30 km menzilli Kalkýþ boosterlý versiyonu Aster-15 ve Seyir booster'lý versiyonu 100-120 km menzilli versiyonu Aster-30 .

Birde bize bakalým ;

65 km radar güdümlü hava hava füzesi Gökdoðan onun direk karadan atýlan test versiyonu Muhtemel 21-22 km menzilli kýsa menzilli test versiyonu, 40+ km menzilli yakýt haznesi muhtemel %50 oranda geniþletilmiþ versiyonu G-40 ve Seyir booster'lý versiyonu olacak en az 100-120 km menzilli ancak 200-240 km menzili bence ihtimaller dahilinde olan Siper Füzesi .

Neden ?

Çünkü aster füzesinin çekirdek füzesi olan kara konuþlu çýplak mica 20 km menzilliyken Siper füzesinin çekirdek kýsmý G-40 füzesi boostersýz 40 km menzilli benzer kabiliyette bir seyir booster'ý ile bu çekirdek füze aster-30'dan daha uzun menzillere gidebilir kanaatindeyim.

Güdüm açýsýndan bakarsak füzeyi bildiðimiz altyapý ile 215 km güdümleriz ( 150 km'si çafrad çfr ve ayr ile + 65 km gökdoðandaki radar arayýcý baþlýkla.).

Booster açýsýndan da istenilen booster'ýn yapýlabileceðini düþünüyorum keza bu yeni über bir teknoloji deðil. Baþka ülkeler 1960'lardan beri bu tarz füzeleri seyir booster'larý ile 100-150-200 km lere yolluyor. En basit örnekler nike, sm-1 er , sm-2-er, aster serisi.

Çevrimdışı Hyperspace

• DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: SÝPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yanıtla #89 : 10 Aralık 2019, 18:22:53 »
SN Battlestar üstadým; Burada Gökdoðanýn 65 km menzili etkili menzil mi yoksa maksimum menzil mi? 240 km menzillere ulaþabilmek için iþ gövdenin biraz büyüyüp yakýtýn artmasýna ve boosterlara düþüyor anlaþýlan