Gnderen Konu: SÝPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma says 131272 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • leti: 2345
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Siper Projesinde Türkiye Fransýz Usulünümü Ýzliyor ?
« Yantla #60 : 21 Mart 2019, 08:02:23 »
Fransizlar booster yapiminda  yardim yapa bilirler

know how unutun   aster30 füzesini satildigi ülkeden

ögrenmek icin incelene bilir o da aselsana  düsüyor

mesela katar almis bize yardim yapa bilir
« Son Dzenleme: 21 Mart 2019, 08:05:13 Gnderen: tumucin »

evrimd SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • leti: 44344
  • 623
Ynt: SÝPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yantla #61 : 21 Mart 2019, 08:25:46 »
Yeni bir konu açtým çünkü tartýþmalar asýl konuyu rayýndan çýkabilir. Ýlk olarak Hisar projesini ayrý tutalým. O roketsanýn ayrý bir projesi. Siper ise Tubitak Sage ve aselsanýn proesi .

Ama konu Siper sistemi ile alakalý. O nedenle konularý birleþtirdim.
ADALETÝN OLMADIÐI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETÝN OLMADIÐI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENÝM KARAKTERÝMDÝR! BEN ÞEREFÝM ÝÇÝN YAÞAR, ÞEREFÝM ÝÇÝN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUÐUM KUDRET DAMARLARIMDAKÝ ASÝL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

evrimd BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • leti: 2677
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yantla #62 : 21 Mart 2019, 13:17:52 »
Yeni bir konu açtým çünkü tartýþmalar asýl konuyu rayýndan çýkabilir. Ýlk olarak Hisar projesini ayrý tutalým. O roketsanýn ayrý bir projesi. Siper ise Tubitak Sage ve aselsanýn proesi .

Ama konu Siper sistemi ile alakalý. O nedenle konularý birleþtirdim.

Siz uygun gorduyseniz. Sorun yok hocam.
Savaþ Var Denildiðinde Biz;

evrimd Raptor44

• Ýnsanlar yaptýklarýyla yargýlanýr
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • leti: 845
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yantla #63 : 21 Mart 2019, 15:31:41 »
Siperin baþtan beri booster takýlmýþ Bozdoðan füzesi belliydi bence benim hala merak ettiðim hisar u nun testlerinin baþladýðýný ne zaman bu kulaklar duyucak yýllar oldu
IRK, DÝN, DÝL, MEZHEP ÖNEMLÝ DEÐÝLDÝR ÖNEMLÝ OLAN BU ÜLKE ÝÇÝN YAPTIKLARINDIR

evrimd BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yantla #64 : 21 Mart 2019, 20:27:25 »
Siperin baþtan beri booster takýlmýþ Bozdoðan füzesi belliydi bence benim hala merak ettiðim hisar u nun testlerinin baþladýðýný ne zaman bu kulaklar duyucak yýllar oldu

Raptor Hocam ,

Roketsan'da konuþtuðum mühendise göre Siper gibi çift aþamalý , yarý aktif radar güdümlü deðilde patriot gibi tek aþamalý ve tam aktif radar güdümlü bir füze olacak. Tabi bu daha uzun bir geliþtirme dönemi demek.

Benim aslýnda þöyle bir düþüncem var ;

+ Eðer Hisar-U tek aþamalý tam aktif radar güdümlü 90-120 km bir füze olacaksa Hisar GUMS'da Hisar-U'nun  Ek booster ile güçlendirilmiþ çift aþamalý yarý aktif güdümlü 200-250 km menzilli bir versiyonu olabilir. (Ayrýca bu kabiliyet menzil için deðil irtifa için kullanýlýp baþlýk geliþtirilerek anti-balistik etkili bir sistemde olabilir.) Peki bunu neye dayanarak söylüyorum. Hisar-U daha ortaya çýkmadan Hisar-GUMS açýklanýyor. Yani siz bir sistemi daha geliþtirmeden geliþmiþini açýklýyorsanýz. Mevcut bir sistemin geliþtirilmesindense var olanýn farklý bir konfigürasyonla yeniden tasarlanmasý olabilir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tabi birde orta menzil var. Nokta, O+, Göktuð Mühimmatlý Hisar, Hisar G+ var.

Hisar G+ = Siper
Göktuð Mühimmatlý Hisar = Bu raddede kullanýlacak füze bozdoðan olsa menzili 20-25 km'ye düþer . Hisar-O varken anlamsýz. Gökdoðan olsa menzili 8-10 km'ye düþer. Buda Sapan Ram projesi için kullanýlabilir. Bu muhtemelen öyle bir planlama.
Hisar O+ = Muhtemelen direk hawklarý karþýlayacak bir füze. 40 km civarý Hisar O'nun geliþtirilmiþ booster'lý bir versiyonu.
Hisar-N 50-60 Km Bozdoðan'ýn boosterlý bir versiyonu.

Tabi hepsi eþdeðer olmayan sistemlerse. Tamamen benim varsayýmlarýn. Ýdef 2019 bu konuda aydýnlatýcý olacaktýr.

evrimd Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yantla #65 : 21 Mart 2019, 21:48:38 »

Raptor Hocam ,

Roketsan'da konuþtuðum mühendise göre Siper gibi çift aþamalý , yarý aktif radar güdümlü deðilde patriot gibi tek aþamalý ve tam aktif radar güdümlü bir füze olacak. Tabi bu daha uzun bir geliþtirme dönemi demek.

+ Eðer Hisar-U tek aþamalý tam aktif radar güdümlü 90-120 km bir füze olacaksa Hisar GUMS'da Hisar-U'nun  Ek booster ile güçlendirilmiþ çift aþamalý yarý aktif güdümlü 200-250 km menzilli bir versiyonu olabilir. (Ayrýca bu kabiliyet menzil için deðil irtifa için kullanýlýp baþlýk geliþtirilerek anti-balistik etkili bir sistemde olabilir.) Peki bunu neye dayanarak söylüyorum. Hisar-U daha ortaya çýkmadan Hisar-GUMS açýklanýyor. Yani siz bir sistemi daha geliþtirmeden geliþmiþini açýklýyorsanýz. Mevcut bir sistemin geliþtirilmesindense var olanýn farklý bir konfigürasyonla yeniden tasarlanmasý olabilir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hisar G+ = Siper
Göktuð Mühimmatlý Hisar = Bu raddede kullanýlacak füze bozdoðan olsa menzili 20-25 km'ye düþer . Hisar-O varken anlamsýz. Gökdoðan olsa menzili 8-10 km'ye düþer. Buda Sapan Ram projesi için kullanýlabilir. Bu muhtemelen öyle bir planlama.
Hisar O+ = Muhtemelen direk hawklarý karþýlayacak bir füze. 40 km civarý Hisar O'nun geliþtirilmiþ booster'lý bir versiyonu.

Tabi hepsi eþdeðer olmayan sistemlerse. Tamamen benim varsayýmlarýn. Ýdef 2019 bu konuda aydýnlatýcý olacaktýr.

BU kadar fazla sistemin açýklamasý bana iyi gelmesi biran da okurken bile karýþýyor kafam idef 2019 baþvurumuda bu gün yaptým anlaþýlan benim röportaj mesaim Tübitak da uzun bir süre devam edicek sorularý hazýrlamasý bile kafamý karýþtýrýcak  :D
Projeler birbirine girdi þuan

evrimd BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yantla #66 : 21 Mart 2019, 21:56:48 »

Raptor Hocam ,

Hisar G+ = Siper

BU kadar fazla sistemin açýklamasý bana iyi gelmesi biran da okurken bile karýþýyor kafam idef 2019 baþvurumuda bu gün yaptým anlaþýlan benim röportaj mesaim Tübitak da uzun bir süre devam edicek sorularý hazýrlamasý bile kafamý karýþtýrýcak  :D
Projeler birbirine girdi þuan

Yerli ve milli Darpa'yý biraz sýkýþtýrmak lazým ha ?

evrimd Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yantla #67 : 22 Mart 2019, 15:13:14 »
Öncelikle iki gündür yazdýklarýmda ciddi imla hatalarý yaptýðý mý farkettim kusuruma bakmayýn. Þu sýralar yoðunum ve ancak Ýstanbul trafiðinde kalýnca yazabiliyorum. Konuya gelicek olursak Tübitak Sage böyle çalýþmaya devam etsin beynim yansa da helâli hoþ olsun. Yeter ki bir þeyler üretilmeye tasarlanmaya devam etsin lakin planlanan hava savunma aðýmýzýn çok katmanlý planlanmasýný bilmek içimi çok rahatlatýyor lakin sistemde çok farklý tasarýmlardan sistemler olmasý bizi sýkýntýya sokmaz mý ?Özellikle kuvvet planlamasý, bakým, yedek parça ve üretimde sýkýntýlara sebep olmaz mý temel bir platform üretilip o platformun geliþtirilmesi daha kolay olmaz mý?

evrimd BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yantla #68 : 22 Mart 2019, 19:06:18 »
Öncelikle iki gündür yazdýklarýmda ciddi imla hatalarý yaptýðý mý farkettim kusuruma bakmayýn. Þu sýralar yoðunum ve ancak Ýstanbul trafiðinde kalýnca yazabiliyorum. Konuya gelicek olursak Tübitak Sage böyle çalýþmaya devam etsin beynim yansa da helâli hoþ olsun. Yeter ki bir þeyler üretilmeye tasarlanmaya devam etsin lakin planlanan hava savunma aðýmýzýn çok katmanlý planlanmasýný bilmek içimi çok rahatlatýyor lakin sistemde çok farklý tasarýmlardan sistemler olmasý bizi sýkýntýya sokmaz mý ?Özellikle kuvvet planlamasý, bakým, yedek parça ve üretimde sýkýntýlara sebep olmaz mý temel bir platform üretilip o platformun geliþtirilmesi daha kolay olmaz mý?

Anladýðým kadarýyla bizim kuvvet biraz komplike sistemlerden kaçýnýyor. Zma'lara orta menzilli atgm'leri çýkarmak yerine sta'lar yapýyor. Korkut'a hava savunma füzesi entegre etmiyor. Hisar-a'lar tek baþýna kullanýlmak için biraz sýnýrlý bir sistem bence. 

evrimd OKÇULAR

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • leti: 737
  • 84
« Yantla #69 : 23 Mart 2019, 11:52:44 »
Özellikle kuvvet planlamasý, bakým, yedek parça ve üretimde sýkýntýlara sebep olmaz mý temel bir platform üretilip o platformun geliþtirilmesi daha kolay olmaz mý?

Tamamen hakim olduðumuz sistemin üretim ve yedek parcasýn da sýkýntý olmaz. Ama bir planlama lazým. Bu forumda ya da baþka bir forumda okumuþtum.

Ýlk Hisar A nýn Akýncý ZMA entegrasyonu için füze potlarýnýn arkaya doðru yatarak dik durmasý planlanmýþ. Fakat arkaya sarkan aþýrý aðýrlýk aracýn dengesini bozmuþ. Mühendisler bir türlü bu problemi çözememiþ. Paþa nýn  biri " madem arka müsait deðil lancerleri yanlara salýn" demiþ ve  Bizim "Robotek" ortaya çýkmýþ. Yani bize özgü.. BMP 3 yerleþtirelim desek baþtan tasarým ve mühendislik lazým. Hiç iþin ihracat boyutu düþünülmeden kuvvet AKINCI ya monte edin iþ bitsin demiþ gibi.

Ama Hisar O,U, GUMS ve Siper için füzeler farklý olsa da temel bir platform düzeni üzerinden gidilebilir. Fakat bizim buna pek vaktimiz yok.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAÞLARDA HAFÝFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ÞÝDDETLÝ BÝR DÝRENÝÞ VE BASKIYA UÐRAR.
3. EN SON TAM BÝR DOÐRU OLARAK KABUL EDÝLÝR..