Gnderen Konu: SÝPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi  (Okunma says 131269 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd serkan1976

• 2022 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • leti: 7930
  • 464
  • DefenceTurk.com
Ynt: SÝPER: Milli Uzun Menzilli Bölgesel Hava Savunma Sistemi
« Yantla #100 : 07 ubat 2020, 20:08:23 »
G-40'ýn gemi konuþlu olarak VLS ile kullanýma ne zaman hazýr olur acaba?

evrimd Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • leti: 1211
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yantla #101 : 14 Nisan 2020, 11:34:02 »
Hss füzelerinde, ramjet itki sistemi devreye girmeden, klasik kompozit yakýtlý roket motorlarý ile istediðimiz menzillere ulaþmamýz zor. Bizim biran evvel ramjet ve scream jet roket motoru iþini halletmemiz lazým.

evrimd BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • leti: 2677
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yantla #102 : 14 Nisan 2020, 13:10:02 »

Siper projesi ile birlikte olabilir. Ýki projeyi aster-15 ile aster-30 gibi düþünün.  Benim beklentime göre zaten siper , g-40'ý ana gövde olarak kullanýyor. Maks. 1 sene sonra prototip görürüz 2 seneye göreve baþlar diye düþünüyorum.

Hss füzelerinde, ramjet itki sistemi devreye girmeden, klasik kompozit yakýtlý roket motorlarý ile istediðimiz menzillere ulaþmamýz zor. Bizim biran evvel ramjet ve scream jet roket motoru iþini halletmemiz lazým.

Ramjet çalýþmalarý var scream jet üzerine de ön çalýþmalar mevcut diye biliyorum. Diðer yandan bir þey merak ettim. Bizim istediðimiz menziller nedir ?
Savaþ Var Denildiðinde Biz;

evrimd ACE

• DefenceTurk
  • *
  • leti: 765
  • 134
« Yantla #103 : 14 Nisan 2020, 14:54:22 »

Siper projesi ile birlikte olabilir. Ýki projeyi aster-15 ile aster-30 gibi düþünün.  Benim beklentime göre zaten siper , g-40'ý ana gövde olarak kullanýyor. Maks. 1 sene sonra prototip görürüz 2 seneye göreve baþlar diye düþünüyorum.

Ramjet çalýþmalarý var scream jet üzerine de ön çalýþmalar mevcut diye biliyorum. Diðer yandan bir þey merak ettim. Bizim istediðimiz menziller nedir ?

150-200 km arasý yeter bence. Ýrtifasý yetsin de diðeri sýk konuþlandýrarak vs ayarlanýr. Önemli olan erken tespit edebilecek uzaktan algýlama sistemleri.

evrimd BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yantla #104 : 14 Nisan 2020, 15:44:14 »

150-200 km arasý yeter bence. Ýrtifasý yetsin de diðeri sýk konuþlandýrarak vs ayarlanýr. Önemli olan erken tespit edebilecek uzaktan algýlama sistemleri.

Ben bu olaya biraz mühimmat odaklý bakýyorum. Platform odaklý bakarsak iþimiz çok zor.

Yani ne demek istiyorum,  Hava savunma sistemlerimizin menzil ve irtifasýný havadan yere yönelecek mühimmatýn niteliðine göre ayarlamak lazým. Çünkü atýcý platformlarýn irtifa ve menzili çok fazla deðiþebilir ve ayný anda farklýlaþabilir. Ancak bir mühimmatýn menzili ve atýþ irtifa tavan ve tabaný bellidir. O uçakta o mühimmatý atmak için oraya inmesi lazým .

Havadan yönlenebilecek tehditleri 5 sýnýfta temellendirebiliriz ;

1- Yakýn Hava Destek Mühimmatlarý : Serbest düþüþlü bombalar , anti tank füzeleri (nloslar dahil.) , roketler, güdümlü roketler vb.

Ýrtifa 5-10 km menzil 15 km maks. Önleme Yöntemi : Hisar- A- Korkut

2- Taktik Mühimmatlar; Kanat Güdüm Kitli alçak irtifa'dan atýlan bombalar, Lazer güdüm kitli bombalar, Maverick Tarzý mühimmatlar, Kýsa menzilli anti gemi füzeleri Ýrtifa 15 km Menzil 25-30 km maks.  Önleme Yöntemi : Hisar-O, G-40 (Denizde)

3- Stratejik Mühimmatlar; Kanat Güdüm Kitli yüksek irtifa'dan atýlan bombalar, anti-radar füzeleri, havadan atýlan anti gemi füzeleri,deðiþik spesifik mühimmatlar, sdb'ler  ; Ýrtifa 20km Menzil 130-150 km. Önleme Yöntemi : Siper Füzesi (Kara-Deniz)

4- Çok Uzun Menzilli Mühimmatlar ; Seyir füzeleri ve benzerleri ; Menzil 250 km+ Ýrtifa : düþük, tespit : çok yakýn menziller, Önleme Yöntemi : Hisar-A-O- Korkut.

5- Havadan Atýlanbilen Balistik Ekolü Mühimmatlar ;  Menzil : 3000 km , irtifa : 20 km , hýz : 10-12 mach, Önleme Yöntemi : Bol Bol Dua (Þaka), Ayný tarzda mühimmata sahip olmak veya fazla yemeden kalktýklarý hava alanýný vurmak.

Tabi anti balistik çok baþka bir hikaye.

evrimd ACE

• DefenceTurk
  • *
  • leti: 765
  • 134
« Yantla #105 : 14 Nisan 2020, 15:55:21 »

Ben bu olaya biraz mühimmat odaklý bakýyorum. Platform odaklý bakarsak iþimiz çok zor.

Yani ne demek istiyorum,  Hava savunma sistemlerimizin menzil ve irtifasýný havadan yere yönelecek mühimmatýn niteliðine göre ayarlamak lazým. Çünkü atýcý platformlarýn irtifa ve menzili çok fazla deðiþebilir ve ayný anda farklýlaþabilir. Ancak bir mühimmatýn menzili ve atýþ irtifa tavan ve tabaný bellidir. O uçakta o mühimmatý atmak için oraya inmesi lazým .

Havadan yönlenebilecek tehditleri 5 sýnýfta temellendirebiliriz ;

1- Yakýn Hava Destek Mühimmatlarý : Serbest düþüþlü bombalar , anti tank füzeleri (nloslar dahil.) , roketler, güdümlü roketler vb.

Ýrtifa 5-10 km menzil 15 km maks. Önleme Yöntemi : Hisar- A- Korkut

2- Taktik Mühimmatlar; Kanat Güdüm Kitli alçak irtifa'dan atýlan bombalar, Lazer güdüm kitli bombalar, Maverick Tarzý mühimmatlar, Kýsa menzilli anti gemi füzeleri Ýrtifa 15 km Menzil 25-30 km maks.  Önleme Yöntemi : Hisar-O, G-40 (Denizde)

3- Stratejik Mühimmatlar; Kanat Güdüm Kitli yüksek irtifa'dan atýlan bombalar, anti-radar füzeleri, havadan atýlan anti gemi füzeleri,deðiþik spesifik mühimmatlar, sdb'ler  ; Ýrtifa 20km Menzil 130-150 km. Önleme Yöntemi : Siper Füzesi (Kara-Deniz)

4- Çok Uzun Menzilli Mühimmatlar ; Seyir füzeleri ve benzerleri ; Menzil 250 km+ Ýrtifa : düþük, tespit : çok yakýn menziller, Önleme Yöntemi : Hisar-A-O- Korkut.

5- Havadan Atýlanbilen Balistik Ekolü Mühimmatlar ;  Menzil : 3000 km , irtifa : 20 km , hýz : 10-12 mach, Önleme Yöntemi : Bol Bol Dua (Þaka), Ayný tarzda mühimmata sahip olmak veya fazla yemeden kalktýklarý hava alanýný vurmak.

Tabi anti balistik çok baþka bir hikaye.

Balistik füzelerde iþ uydu irtibatlý ve yönlendirilebilir enerji sistemleriyle efektif olarak çözülür diye düþünüyorum. Gerçi ben genelde elektromanyetik enerjinin bu alanda da çað açacaðýný düþünüyorum ister kýsa ister uzun menzil isterse de yüksek irtifa. Bilimsel-Teknolojik arge için dua edeceðim :)

evrimd Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yantla #106 : 14 Nisan 2020, 16:26:55 »
Bizim istediimiz hss yada hava hava füzeleri için menziller nedir dersek, þu an için dünya genelinde ortalama hss füzelerinin ulaþmýþ olduu menzilleri hedef olarak alabiliriz.

Yani siper  hssde ilk etapda 150 km lik bi menzil, 40km irtifa görsek iyi olmazmýydý? Barýþ kartalý avakslarýmýz ile iyi iþ görür.

Yahut gökdoðan füzemizde 80-120km menzil olsa iyi olmaz mý? Özellikle Suriye de barýþ kartalý avaks uçaðýmýzýn ortasý, f16 mýzýn rövaþatasý ile attýðýmýz golden sonra bu menziller iyi olurdu. Birde düþünün Akýncý sihamýz gökdoðan füzeleri ile yüklü kalkýþ yaptýðýný.

evrimd BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yantla #107 : 14 Nisan 2020, 18:06:55 »
Bizim istediimiz hss yada hava hava füzeleri için menziller nedir dersek, þu an için dünya genelinde ortalama hss füzelerinin ulaþmýþ olduu menzilleri hedef olarak alabiliriz.

Yani siper  hssde ilk etapda 150 km lik bi menzil, 40km irtifa görsek iyi olmazmýydý? Barýþ kartalý avakslarýmýz ile iyi iþ görür.

Yahut gökdoðan füzemizde 80-120km menzil olsa iyi olmaz mý? Özellikle Suriye de barýþ kartalý avaks uçaðýmýzýn ortasý, f16 mýzýn rövaþatasý ile attýðýmýz golden sonra bu menziller iyi olurdu. Birde düþünün Akýncý sihamýz gökdoðan füzeleri ile yüklü kalkýþ yaptýðýný.

ve/veya füze radar alýcýsý menzili.

Anti- balistik kabiliyeti bir yana koyarsak, þu an bizi hava savunma füzesi konusunda sýnýrlandýracak tek þey : Rf Datalink menzili veya Radar baþlýk alýcýsý menzili.

Nasýl ya ne alaka diyebilirsiniz ?

Þimdi hava savunma ve hava-hava füzelerinde kullanýlan en yaygýn güdüm tipleri 4 adettir (baþkalarýda var .) ;

1- iir güdüm : Þu an sayacaklarýmýz arasýndaki en eski ama devamlý geliþtirilen bir güdüm. Kýsa menzilli ve uzun menzillilerin son aþamasýnda hedefi daha iyi yakalamak ve vuruþ yüzdesini arttýrmak için kullanýlýr.

2- Rf Datalink : Atýcý platform yayýnladýðý radar sinyallerinden geri dönenleri toplayýp tekrardan link vasýtasýyla yolladýðý füzeye yollamasý durumu.

3-  Sarh güdüm : Semi Active Radar Guide : Yarý Aktif Radar Güdüm = Bu güdümde füzede sadece radar alýcýsý oluyor ve atýldýðý platformun yayýnladýðý ve hedefe çarpýp dönen radar sinyallerini  füze radar alýcýsý algýlayýp hedefe yönleniyor. Genelde günümüzdeki modern füzelerin ilk versiyonlarý sadece bu güdüme sahip.

4- Tam Aktif Radar Güdüm : Bu türde füzenin hem radar alýcýsý hemde kendi radar sinyal yayýnlayýcýsý vardýr. Füze ayný anda kendi radar dalgalarýný yayýnlar ve onlarý geri toplar.

ÝÝR bir kenara bu 3 güdümden en yüksek vuruþ yüzdesi Tam aktif daha sonra, sarh, daha sonra rf datalinktedir. Çünkü hedeften yansýyan radar sinyalini en hýzlý füzeye tam aktif radar güdümde saðlýyabiliyorsunuz.

Ancaaakkk ????

Þöyle bir durum var 120-150-250 km menzilli aktif radar güdümlü füze yapmak þu an imkansýz. O kadar menzile radar sinyali yayýnlayacak bir baþlýk yok. Böyle bir baþlýðý tasarlamak, güç gereksinimini , soðutmasýný saðlamak þu an için imkansýz. Zaten bu füzelerin radar baþlýklarý ilk atým sýrasýnda aldýklarý muhtemel konumdan yansýyan dar bir kýsýmdaki sinyale yönleniyor boyut ve kapasiteleri itibariyle.

Peki tüm dünya ne yapýyor bu durumda ? C-7 füzesi üzerinden gidelim, ilk 50-60 km'de size atýlýrsa no escape zone direk tam aktifi açýp geliyor kaçmanýz çok zor.  Ancak 50-60+ km'de iseniz, ilk 50-60 km'ye kadar sarh ile geliyor üstündeki 120 km menzilli alýcý uçaðýn aesa radarýnýn hedeften yansýyan sinyallerini topluyor ardýndan siz kaçamadýysanýz 60 km'den sonra füze kendi aktif radar alýcýsýný açýyor, buna biz pittbull'a dönmek deriz, bu sefer alýcý kendi radar yayýnlayýcýsýnýn dönen sinyalleri takip ediyor. Pittbull'a dönüyor , yine kaçýþ þansýnýz düþüyor. Yine son modellerde de rf datalink füzeye ek doðrulamalar yapabiliyor ve vuruþ yüzdesi daha da artýyor.

Þimdi Gökdoðan konusuna gelirsek, bence bu füze 110-120 hatta belki mid course mantýðý ile yapýldýysa 130 km menzilli olabilir.

Neden ?

Çünkü elimizde çok az C-7 var. Bizim gibi bir ülkenin þu an elinde ganimet gibi C-7 olmasý lazým. Diðer yandan Gökdoðan füzesinin menzili 65 km ve bize at-unut kabiliyeti olacaðý söylendi. Bu demektir ki füzenin 65 km menzilli aktif radar arayýcý menzili var. Çünkü at-unut'u o menzilin tümü aktif radar arayýcý olmadan saðlanamaz. Atýldýktan sonra güncelleme var ki bu da datalink olmadan olmaz.

Güdüm sistemi olarak Rf- datalink + Aktif Radar var. Zaten genel karakteristik olarak C-7'yi örnek almýþ bir füze olduðu belli.

65 km menzilli aktif baþlýk yapýyorsak , course correction + update için Rf data-link koyduysak bence mid course sarh veya internal güdüm vardýr . Ýhtiyaçta malumken ben bu füzenin yerli C-7 amraam eþdeðeri olduðuna inanýyorum. Zaten bize resmi bir aðýz bu füzenin menzili 65 km demedi bir söylenti çýktý ve bu resmilik kazandý gibi bir þey oldu ancak böyle kritik sistemlerin gerçek menzilleri verilmez. En azýndan þimdiden. Muhtemelen 65 km no escape zone'u füzenin.

Tabi eðer durum böyle ise G-40  ve Siper içinde iþler ve hesaplar deðiþir. Çünkü bu füzeler birbirlerinin modifikasyonlu halleri aslýnda. Kýsaca þöyle deyim , G-40 , Gökdoðan'ýn yakýt haznesi yüzde  %50 oranda (tahimini ) büyümüþ  gökdoðan'ýn tam aktif radar güdümlü baþlýðýný takan versiyonu, Siper'de G-40'ýn booster ekli çift aþamalý versiyonu.

Zaten Gökdoðan amraam C-7'yi temel alýyorsa çapý 180 mm olacaktýr , G-40'da Essm'i alýyorsa (quadpack özelliði için mecburlar.) onunda 254mm yani nerdeyse 1.5 katý. Daha önce havadan havaya atýlan füzelerin yerden atýldýklarýnda menzillerinin genelde 3 te 2 oranýnda düþtüðünü biliyoruz. Yani eðer Gökdoðan ihtimal verdiðimiz gibi 120-130 km menzilli ise karadan atýldýðýnda 40-45 km menzile ulaþacaktýr. yüzde 50 oranýnda yakýt haznesi artar ise 60-65 km'yi bulur.

Tadaa bakýn hangi sayý çýktý gökdoðan'ýn aktif radar arayýcý baþlýðýnýn menzili. G-40 füzesi gökdoðan'ýn baþlýðýný kullanacaktý yanlýþ hatýrlamýyorsam. E zaten üstünde 65 km menzilli baþlýk varken 40 km menzilli füze yapmak birde bunu 50+ km menzilli essm'in yerine düþünmek saçmalýk olurdu zaten. Eðer tahminlerimiz doðruysa g-40 füzesinde de 40 km olarak verilen ancak bizden saklanan bir 65 km menzil olabilir.

Diðer yandan bu hesaplara göre füzenin menzili eðer 65 km ilk aþama g-40 ile uçuyor ise bu havadan atýldýðýnda ve maks mach 2'de 60-65x 3 180 km'lere çýkabilen bir menzili çýkacaktýr.

Ýnfografiðe baktýðýmýzda ana füze eðer dediðimiz gibi en geniþ çapý 250-260mm ise booster'da ona yakýn duruyor muhtemelen tr-300'ün yakýt ve booster kýsmý kullanýlýcak (300 mm çap). 200 kg sýnýfý bir baþlýðý (ki g-40 da ortalama  bu aðýrlýktan biraz fazla aðýrlýkta olur. )  90 km'ye taþýyor. Yani bu topçu roketi mantýðý ile bakarsak , 45 km yükseliyor sonra bir o kadarda düþüyor.  Emin olun mach 2-3'e de rahat çýkarýr g-40'ý ondan sonra g-40 yoluna devam edecektir. yani 180 km menzil.

Ancak sadece gökdoðan baþlýðý ile 180 km menzile ulaþamaz. 180 km ihtimal dýþý . Çünkü çafrad'ýn x band çfr ve ayr'si 150 km menzilli. Kýsaca eðer radar alýcýsýnýn menzili 30 km daha artar ise 150 km menzilli olur artmaz ayný kalýrsa 120 km civarý menzilli olur.

Sonuç olarak ilk satýrlarda bahsettiðim gibi iþ Radar baþlýðýn alýcýsýnýn menzilinde bitiyor.

Tabi bu tamamýyla bir teori ve bir fikirdir.

evrimd Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yantla #108 : 14 Nisan 2020, 23:07:01 »
Battle star hocam, yarý aktif güdümde, füze atýþ yada aydýnlatma radarýnýn hedef konum bilgilerine göre fýrlatýlýr, füze kendi seyrüsefer kabiliyeti ile hedef konumuna yönelip uçuþa baþlar. Füze klavuz radardan ara ara konum bilgileri alarak hedefe doðru yaklaþýr. Bu iþlem için datalinke gerek yok çünkü füze hedefden yansýyan sinyalleri yada radar sinyalleri üzerinden bilgiler gelebilir füzeye. Füze hedefe yeteri kadar yaklaþtýðýnda füze kendi radarýný açýp hedef de patlayana kadar kendi radarý ile gider.

Füzeleri güdümleyecek bi yer radarý 150-200 km menzili olur. Yada bi avaks uçaðý 500-600km menzili var. Yani, yeter ki füze gidebildiði kadar gitsin, güdümde sýkýntý yok. Füze kendi radarýný, hedef kendi radarýnýn menziline girince açar.

evrimd BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yantla #109 : 15 Nisan 2020, 00:03:53 »
Battle star hocam, yarý aktif güdümde, füze atýþ yada aydýnlatma radarýnýn hedef konum bilgilerine göre fýrlatýlýr, füze kendi seyrüsefer kabiliyeti ile hedef konumuna yönelip uçuþa baþlar. Füze klavuz radardan ara ara konum bilgileri alarak hedefe doðru yaklaþýr. Bu iþlem için datalinke gerek yok çünkü füze hedefden yansýyan sinyalleri yada radar sinyalleri üzerinden bilgiler gelebilir füzeye. Füze hedefe yeteri kadar yaklaþtýðýnda füze kendi radarýný açýp hedef de patlayana kadar kendi radarý ile gider.

Füzeleri güdümleyecek bi yer radarý 150-200 km menzili olur. Yada bi avaks uçaðý 500-600km menzili var. Yani, yeter ki füze gidebildiði kadar gitsin, güdümde sýkýntý yok. Füze kendi radarýný, hedef kendi radarýnýn menziline girince açar.

Hocam sen benim iletiye okuduðuna eminmisin ? Çünkü þu an yazdýðýnla benim yukarýda yazdýðýn yüzde 95 ayný. Tek farklý olan ben diyorum ki füze radar baþlýðýndaki alýcý anteninde bir menzili var. Siz diyorsunuz ki yok  isterse 1000 km öteden yansýsýn alýyor.