Gönderen Konu: FIRTINA 2 PROJESI  (Okunma sayısı 52315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 464
  • DefenceTurk.com
Ynt: FIRTINA 2 PROJESI
« Yanıtla #70 : 21 Mart 2020, 14:18:51 »
Ben de ayný duygularý Fransýzlar için hissediyorum... Bu kadar y...þak bir devlet olamaz. Hem kürt hem Ermeni meselesinde hem de silah alýmlarýnda (Eryx , stamp vb.) bize atmadýðý kazýk kalmadý...
Bu adamlar bize som motorunu ve radar parçalarýný nasýl veriyor hala inanamýyorum...
Gerçi adamlar parasýný aldýklarý uçak gemilerini bile koca Rusya'ya vermemiþ kaypak bir devlet.
Putin bunlara inþallah Libya' da saðlam bir kazýk atar.... Tüh yine konuyu daðýttým.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 267
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #71 : 21 Mart 2020, 15:09:23 »
Eryx olayý biraz daha karýþýk. Suç varsa, tümü Fransýzlara ait deðildi.

Devletler arenasýnda kimse tamamen melek veya þeytan deðildir. Çýkarýna bakar devletler. Çýkarý var ki Fransa'nýn, SOM motoru veya radar parçasý satýyor.

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #72 : 21 Mart 2020, 15:13:22 »
Devletler arenasýnda kimse tamamen melek veya þeytan deðildir. Çýkarýna bakar devletler.

+1 Cok dogru

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 189
  • DefenceTurk.com
Alıntı
BMC, FIRTINA-2 Seri Üretim Projesi için çalýþan arýyor.

Türkiye’nin askeri kara platformlarý üreticisi firmalarýndan BMC Otomotiv, FIRTINA-2 Kundaðý Motorlu Obüs Seri Üretim Projesi için çalýþan arýyor.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlýðý’nýn ihtiyaçlarýna binaen T-155 FIRTINA Obüsü üzerinden geliþtirilen “Yeni Nesil FIRTINA Obüsü” veyahut diðer bir isimlendirmeyle “FIRTINA-2 Kundaðý Motorlu Obüs Sistemi”, seri üretime geçmeye hazýrlanýyor. Edinilen bilgiye göre; BMC Otomotiv, FIRTINA-2 Seri Üretim Projesi için “Proje Mühendisi”, “Proje Grup Lideri” ve “Proses Kalite Kontrol Uzmaný” alanlarýnda personel arayýþý içerisinde. Þirket, “Proje Grup Lideri” alaný için 5 yýl ve diðer iki alan için ise 3 yýl deneyim istiyor.

ASELSAN ve 1’inci Ana Bakým Fabrikasý iþ birliðiyle geliþtirilen Yeni Nesil FIRTINA (FIRTINA-II) Kundaðý Motorlu Obüs Sistemi’nden, Türk Kara Kuvvetleri için 140 adet üretilecek.

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü daha hassas vuracak

Yeni Nesil FIRTINA Obüsü Projesi kapsamýnda ASELSAN; Elektrik Tahrikli Kule ve Namlu Yönlendirme Birimi, K/M Obüs Atýþ Kontrol Sistemi, Tam Otomatik Mühimmat Doldurma Sistemi, Barut Koþullandýrma Birimi, Ýklimlendirme Sistemi ve SARP Uzaktan Komutalý Silah Sistemi (UKSS) donanýmlarýný baþarýlý bir þekilde FIRTINA-II Obüsü’ne entegre etti. Bu kapsamda Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün atýþ testleri, 2018 yýlý içerisinde baþarýyla icra edildi.

Motor konusundaki problemin de çözülmesiyle birlikte Yeni Nesil FIRTINA Obüsü’nün, ASELSAN tarafýndan geliþtirilen Kule Sistemleri ve Gövde Görev Donanýmlarý ile birlikte seri üretime geçmesi bekleniyor.

Azami 40+ kilometre menzil

Þu ana kadar yaklaþýk 280 adet üretilen T-155 FIRTINA Obüsleri, MKE Kurumu tarafýndan geliþtirilen top ve mühimmat ile Roketsan tarafýndan geliþtirilen Dipten Yanma Ünitesi (DYÜ) sayesinde 40+ kilometre menzile kadar atýþ yapabilmektedir. Güneþ Harekatý, Fýrat Kalkaný Harekatý, Zeytin Dalý Harekatý, Barýþ Pýnarý Harekatý, Bahar Kalkaný Harekatý gibi birçok operasyon kullanýlan T-155 FIRTINA Obüsü, Türk Silahlý Kuvvetleri’nin en stratejik atýþ destek vasýtalarý arasýnda bulunuyor.

Ýhracat potansiyeli yüksek

FIRTINA Obüsü’nün ihracatýnda, motor konusundaki tedarik probleminin çözülmesiyle birlikte herhangi bir engel kalmýyor. Türkiye daha önce iki ülke ile yüklü miktarda T-155 FIRTINA Obüsü ihracatý konusunda mutabýk kalmýþ ancak motor problemi sebebiyle anlaþma yürürlüðe girememiþti. Bu kapsamda yeni nesil donanýmlar ile teçhiz edilen FIRTINA-II Kundaðý Motorlu Obüs Sistemi’nin ihracat potansiyelinin yüksek olduðu düþünülüyor.
https://www.savunmasanayist.com/bmc-firtina-2-seri-uretim-projesi-icin-calisan-ariyor/amp/?__twitter_impression=true

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #74 : 14 Eylül 2020, 13:33:44 »
FIRTINA 2 PROJESI icin bir ihale yapildimi? " kacirmis olabilirim"
Niye FIRTINA 2 PROJESI icin FIRTINA 1 de oldugu gibi askeri fabrikanin mevcut deneyimi ve alt yapisinin hazir olmusken yeni bir  uretici secimi yolu tercih edilmis?

*** Motor sorunu cozuldugunden bahsedilmekte kesin olarak yeni motorun menselini biliyormuyuz?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 464
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #75 : 14 Eylül 2020, 13:55:35 »
FIRTINA 2 PROJESI icin bir ihale yapildimi? " kacirmis olabilirim"
Niye FIRTINA 2 PROJESI icin FIRTINA 1 de oldugu gibi askeri fabrikanin mevcut deneyimi ve alt yapisinin hazir olmusken yeni bir  uretici secimi yolu tercih edilmis?

*** Motor sorunu cozuldugunden bahsedilmekte kesin olarak yeni motorun menselini biliyormuyuz?

Ben de merak elim motor iþini? 1000hp BMC motoru geliþtirme projesi vardý galiba. O motor mu takýlacak?

Farklý farklý yorumlar var;

1-FIRTINA’ya güç verecek motor, Almanya ve Ukrayna haricindeki bir batý ülkesinden temin edilecek.
2-Ukraynalý yetkililer ve Ukrayna Savunma Sanayii çatý þirketi UkrOboronProm’la görüþmeler yapan MKEK, “ihracat kýsýtlamasý olmayacak” taahhütü alýnca, bu ülkeden 20 adet motor sipariþi verdi.

Kafam yine karýþtý....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 623
« Yanıtla #76 : 14 Eylül 2020, 14:04:11 »

Mevcut fabrika BMC'ye verildiði için olabilir mi acaba!

BMC Sakarya'da sanayi de yetiþmiþ teknik eleman býrakmadý. Pek çok kiþiyi iþe aldý. Ýþ yaptýrdýðýmýz yerler eleman sýkýntýsý yaþýyor bu ara. :)
ADALETÝN OLMADIÐI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETÝN OLMADIÐI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENÝM KARAKTERÝMDÝR! BEN ÞEREFÝM ÝÇÝN YAÞAR, ÞEREFÝM ÝÇÝN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUÐUM KUDRET DAMARLARIMDAKÝ ASÝL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 464
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #77 : 14 Eylül 2020, 14:57:53 »
Motor?

Çevrimdışı fýrtýna06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 235
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #78 : 23 Ocak 2021, 11:22:11 »
Yusuf Akbaba
@ssysfakb

Üretim faaliyetleri tamamlanan üç adet Fýrtýna II obüs Bakan Akar'ýn katýlýmýyla TSK'ya teslim edildi.

https://twitter.com/ssysfakb/status/1352888609783877632/photo/1

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Son Düzenleme: 23 Ocak 2021, 20:04:47 Gönderen: DoganTuran »