Gnderen Konu: YENI NESIL ZMA PROJESI  (Okunma says 33969 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • leti: 1069
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: YENI NESIL ZMA PROJESI
« Yantla #30 : 18 Nisan 2020, 22:12:51 »
ZMA yerine demedim. ZMA 'ya herzaman ihtiyaç vardýr. Tank üzerinden türetilen ZMA için diyorum. Bukadar bütçe sýkýntýsý çekerken gereksiz bence. Tulpar, Arma 6x6, 8x8 türü araçlar bu ihtiyacýmýzý karþýlar. Tanka gerek yok derken de 500 tank yeterli. Tanka dayalý deðilde durumsal farkýndalýðý iyi, ateþ gücü yüksek, efektif kara platformlarý gerekli. Bunlarýn maliyetleri taktir edersiniz ki uygun. 1 Altay an itibariyle 15 milyon dolar civarý. Leopard 2A7 kalitesinde 150 tank + M60TM + Leopard 2A4 yeterlidir diye düþünüyorum. Buda 600/650 civarýnda tank yapýyor. 350 Altay için harcanacak para diðer saydýklarýma kaydýrýlmalý bence.

Daha önümüzde MMU, Hürjet Atak-2, TF-2000, Hisar, Siper, o kadar proje varki. 15 milyon dolardan 500-1000 Altay ne demek heke bide yanýna Namer gibi tank üzerinden türetilen ZMA hangi birini yapýcaz ? Birinden vazgeçmem veya sayýsal olarak düþürmem lazým vs. Bende diyorum ki buna en uygun Altay projesi.
« Son Dzenleme: 18 Nisan 2020, 22:26:07 Gnderen: Mermi »

evrimd Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • leti: 1211
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yantla #31 : 25 Nisan 2020, 04:24:15 »
Tekerlekli zma yada zpt lerin baþýna gelebileceklere örnek

Bunlarda alümina zýrhlý  paletli tabutlar.

Siz hangisinin içinde görev yapmak istersiniz. Yada evladýnýz cephede olsa hangisinin içinde görev yapmasýný istersiniz. Bunlarýn içinde mi, yoksa Altay tank gözdeli bir zma nýn içinde mi?
« Son Dzenleme: 25 Nisan 2020, 12:15:16 Gnderen: Alpars »

evrimd UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • leti: 2045
  • -111
« Yantla #32 : 25 Nisan 2020, 06:11:38 »
Sayin alpars,

Tanklarin devri kapandi. Siz bize 30 yil oncenin teknolojisini satmaya calisiyorsunuz. Ethem sancak da projeyi zamaninda yetistiremedi zaten. Memleket insaat-banka ikilisinin ciftligi olmus. Elimizde mortgage'lari odeyecek para kalacak mi o bile belli degil.

Tekraren: Tank falan yok. Bitti.
''Baþarýnýn sýrrý amaca sadakattir.''

evrimd SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • leti: 44344
  • 623
« Yantla #33 : 25 Nisan 2020, 11:11:15 »
Bunlarda alumuna zýrhlý  paletli tabutlar.

Alumuna derken?
ADALETÝN OLMADIÐI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETÝN OLMADIÐI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENÝM KARAKTERÝMDÝR! BEN ÞEREFÝM ÝÇÝN YAÞAR, ÞEREFÝM ÝÇÝN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUÐUM KUDRET DAMARLARIMDAKÝ ASÝL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

evrimd Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yantla #34 : 25 Nisan 2020, 11:59:34 »
Çevirisi;
**M113'ün ana özelliði, tamamen kapalý alüminyum alaþýmlý zýrh yapýsýnýn gövdesidir. Alüminyum zýrh kullanan ilk seri üretim zýrhlý araçtý. Taþýt bileþenlerinin% 40'a kadarý hafif alaþýmlardan üretilmektedir. Alüminyum gövde çelikten çok daha fazla sertliðe sahipti. Takviye edici yapýlarýn sayýsýný azaltmaya ve daha kullanýþlý bir iç mekan yaratmaya izin verdi. Ancak M113'ün korunmasý oldukça sýnýrlýydý. Çok yönlü koruma 7.62 mm bilyalý mermi ve topçu mermi atellerine karþýdýr. Yakýn mesafeden M113'e 12,7 mm aðýr makineli tüfek mermileri girecekti.**

Orijinal metin;
**The main feature of the M113 is a fully enclosed hull of aluminum alloy armor construction. It was the first mass-produced armored vehicle which utilized aluminum armor. Up to 40% of vehicle components are manufactured from light alloys. Aluminum hull had a far greater rigidity than steel. It allowed to reduce the number of reinforcing structures and create a more useable interior. However protection of the M113 was rather limited. All-round protection is against 7.62 mm ball rounds and artillery shell splinters. At close range the M113 would be penetrated by 12.7 mm heavy machine gun rounds.**

http://www.military-today.com/apc/m113.htm

Alümina: aliminyum oksit metal ve sertleþtirilmiþ seramik bileþimi hafif zýrh sistemi.

evrimd SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • leti: 44344
  • 623
« Yantla #35 : 25 Nisan 2020, 12:36:24 »
Bunlarda alümina zýrhlý  paletli tabutlar.

Yalnýz ben bunlarýn üzerinde Alümina zýrh göremiyorum. Bence bunlar alüminyum gövde üzerine çelik zýrh giydirilmiþ araçlar!
ADALETÝN OLMADIÐI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETÝN OLMADIÐI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENÝM KARAKTERÝMDÝR! BEN ÞEREFÝM ÝÇÝN YAÞAR, ÞEREFÝM ÝÇÝN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUÐUM KUDRET DAMARLARIMDAKÝ ASÝL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

evrimd serkan1976

• 2022 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • leti: 7930
  • 464
  • DefenceTurk.com
« Yantla #36 : 25 Nisan 2020, 13:02:07 »
Bir ara Uður Dündar , bu FNSS zýrhlý araçlarýnýn G-3 mermisiyle bile delindiðiyle ilgili program yapmýþtý...Sonra zýrhlarý güçlendirildi mi bilmiyorum...

evrimd Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yantla #37 : 25 Nisan 2020, 13:03:38 »
Uyvar hocam, tanklarýn zamaný geçmeyecek gibi. Çünkü avrupa yeni yank projelerine baþlamazdý, rusya yeni tank yapmazdý, abd nasýl yeni bir tank yapmalýyýzýn derdine düþmezdi diye düþünüyorum.

Hocam benim bi þey sattýðým yok,  asimetrik savaþ ortamýna, hibrit vekalet savaþýnda askerimiz için daha güvenli araçlara ihtiyacýmýz var. Bunu savunuyorum sadece. Amaç mehmetçiðin can güvenliði. Yoksa benim bu durumdan cebime birþey girmeyecek.

Bu araçlar için para yok haklýsýnýz diyemem, para çok ama bizde insan caný için buraya harcayacak zihniyet yok maalesef diye düþünüyorum.

Bakýn tv de, nette suriyede ki gözlem noktalarýnda ki çadýrlarý görünce dedim ki, ülkemizde aselsan ýn lego gibi parça parça kurulup sökülen geçici üs bölgeleri var, bazý þirketlerin zýrhlý yaþam konteynýrlerý varken neden askerimiz orada korumasýz duruyor. Heleki oralar planlý bir þekilde oluþturulmuþken! Daha öncede malum güneydoðuda böyle karakollar ve üs bölgeleri vardý.

Bunlar varken neden riske atalým evlatlarýmýzý. Ýþde benim kabullenemediðim bu durum.

Gök kurt hocam, m113 lerden aliminyum oksit metal gövde ile baþlanmýþ, daha sonra zýrh çeliði, seramikler v.s þirketler çeþitli güçlendirme seçenekleri sunmuþ.
« Son Dzenleme: 25 Nisan 2020, 13:09:20 Gnderen: Alpars »

evrimd BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • leti: 2677
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yantla #38 : 25 Nisan 2020, 14:01:33 »
Error 404 (Not Found)!!1

Videonun da bize gösterdiði gibi , tanklar ve tank gövdeli zpt'ler kesinlikle personele tam bir koruma vermezler.  Yani o anti tank füzesi tanka deðdiðinde önden olmadýðý sürece geçmiþ olsun. Hele top attack vs. söz konusuysa düþünemiyorum bile.

Yani ne yapmak lazým ? O füzeyi zýrhlýya deðdirmemek lazým. Bunun içinde ;

Ýlk Aþama Savunma : Önleyici saldýrý ; Hedefin menzilinden daha öte bir saldýrý ve tespit altyapýsý .  (Yükseltilebilir mast optroniði [arama modu] ve/veya araç konuþlu acar radarý+ eþ eksenli umtas-L veya Cirit veya Tanok olabilir. )

Ýkinci Aþama Savunma : Pasif Savunma ; 360 derece gözetleme sistemi + Lazer uyarý sistemi ( buna baðýl otomatik sis havaný atma +  otomatik olarak insansýz kuleyi hedefe yönlendirip angajman özelliði) + otomatik sis havaný.

Üçüncü Aþama Savunma : Aktif Savunma ; Minimum Pulat seviyesi veya akkor seviyesi savunma.

Bu 3 aktif savunma aþamasýndan geçip tanký vuran bir füze 'de hatta bu aþamalara havadan gelen anti tanklara karþý korkutu da ekleyelim. Bunlara raðmen o füze geliyor ise ve tank vuruluyor ise bu mukadderattýr. Zaten tankýn içinde personel varken ve aktifken bu önlemleri geçebilmesi çok zor. Tabi burada personelin eðitimi'de önemli.

Toparlarsak anti tank füzesi tanka deðdiði an iþ bitmiþtir. Önemli olan onu tanka veya zpt'ye deðdirmemek. Bu kaide de zpt'yi öyle aðýr bir zýrhla kaplamaya çok gerek yok.  En mantýklýsý zma ise eðer ön taraftan düþman tankýnýn en geliþmiþ sabot mermisinin, zmamýzda olacak anti tank füzesinin en uzak menzilindeki mm deliþ deðeri  oranýnda mm dayanýmlý ön zýrh  + yanlar ve arkalar da 14.5mm + rpg dayanýmlý ve üstte saydýðým 3 aþama savunma sistemlerine sahip olmasý yeterlidir.

Ýþe yaramayacak bir zýrh çözümü için ekstra zýrh + daha büyük beygirli motor + daha büyük þasi eklemeye gerek yok. Bu daha hantal bir araç + daha uzun üretilen bir araç + daha pahalý bir araç demektir.

Kýsaca askerlerimizi bu yolla çok daha mantýklý koruyabiliriz. Bize daha çok 2'li atgm li ve akkorlu korhan gibi bir zma lazým.M-113 , acv-s ve acv-300'ler yerine.
Savaþ Var Denildiðinde Biz;

evrimd Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • leti: 1069
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yantla #39 : 25 Nisan 2020, 14:17:26 »
Alpars Hocam ayný þeyi söylüyoruz. M110, Avc-15'ten biz memnun muyuz sanýyorsunuz ? Daha Tulpar, Arma, Pars gibi araçlar envantere girememiþ. Biz nasýl olurda Namer gibi araçlarý envantere alýrýz. Afrin, BPH, idlib, BTÖ  ile mücadele'ye bakýn þehit askerlerimizin nasýl þehit olduklarýný görürsünüz. FK harekâtýnda zýrhlý birliklerde askerlerimiz þehit oldu. Oda tamamen kurmay hata. Birazda imkânsýzlýklar. Þehitlerimiz; havan ve canlý bomba saldýrýlarý ile þehit oluyor. Buðün bile haftanin de havanlý saldýrý olmuþ 1 þehit 3 yaralý var. Idlib harekâtýnda konvoylara havan saldýrýlarý topçu saldýrýlarý ve hava saldýrýlarý ile 60 þehit verdik. Emin olun yurt dýþýnda 500 þehit verdikse %10 bile etmez zýrhlý araçlar içinde verilen þehitler. Havan, topçu atýþlarý, canlý bombalar, hava saldýrýlarý ile þehitler veriliyor.

Canlý bomba saldýrýlarýna karþý bölgede ki askerlerin ve konvoylarýn durumsal farkýndalýðýný artýrarak 30-40 mm UKSS ile ateþ gücünü artýrmak lazým. Benim önerim;
Bmc vuran araçlarý ve Otokar cobra 2 araçlarý 30 mm + 12.7 mm UKSS 1. Versiyon araç ilave 12.7 mm + Omtas kabiliyetli 2. Versiyon araçlar ile kirpi araçlarý ile yapýlan konvoylarýn canlý bombalara karþý ateþ gücü artýrýlabilir ki Arma ve Pars 6x6, 8x8 araçlarý eklense çok iyi seviyelere çýkarýz.

Hava saldýrýlarý içinde tabi HSS sistemleri þart. Bu 2 konuyu çözersek o zaman iþte askerlerin can güvenliðini ciddi oranda saðlarýz.

Havan, Topçu, roket atýþlarýna ABD ordusu bile çokta birþey yapamýyor.  C-Ram var ama o kadar etkili deðil. Irakta yeni kayýplar verdiler roket saldýrýlarýndan sebeb.

Bizim için öncelikler yukarda saydýklarým Þehitlerimizin çoðu bu þekilde oluyor.
« Son Dzenleme: 25 Nisan 2020, 14:21:09 Gnderen: Mermi »