Gönderen Konu: Hava Kuvvetleri üs filo durumu ve yeniden yapýlanma çalýþmalarý  (Okunma sayısı 16218 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 464
  • DefenceTurk.com
O halde meteor tipi bir füzemiz olmazsa Aesa radarlý bir F-16V'nin teorik olarak tek artýsý ; üzerine gelen füzeyi daha uzun mesafeden algýlayýp kaçýnma manevra yapmasý mý?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 362
  • DefenceTurk.com
O halde meteor tipi bir füzemiz olmazsa Aesa radarlý bir F-16V'nin teorik olarak tek artýsý ; üzerine gelen füzeyi daha uzun mesafeden algýlayýp kaçýnma manevra yapmasý mý?
Tam deðil! Bu bir opsiyon ve bir avantaj ama;
Özgün Murad radarlý f16 Özgür, Rafale’yi daha erken göreceðinden ona göre savaþ pozisyonu alabilecektir. Bu þekilde Rafale’deki Meteor füzesinin nasýl bir uçuþ profili olduðunu bildiði için, pilot ona göre kendi savunma ve hücum taktiðini çok önceden belirleyebilecektir. GaN tabanlý Murad radarý büyük ihtimalle Rafale radarýný da köreltebilir. Hatta bu uçaðýn hassas aviyonikleri bozabilir.
(GaN tabanlý radarýn bir özelliðinin de Stealth uçaklarý dahi belirleyebildiði yönünde.)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 464
  • DefenceTurk.com
Yani GaN tabanlý bir AESA radarý karþýsýndan gelen daha güçsüz bir AESA radarýný bozup , köreltebilir mi?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 362
  • DefenceTurk.com
Yani GaN tabanlý bir AESA radarý karþýsýndan gelen daha güçsüz bir AESA radarýný bozup , köreltebilir mi?
Radarý bozar mý bilemem ama, uçaðýn aviyoniklerini bozabilir. Radarýný köreltebilir.
GaN tabanlý radarlarý köreltmek neredeyse imkansýzdýr. Çalýþma frekansýný devamlý deðiþtirebildiði için kilit atabilmek çok zordur.
Aþaðýda konu ilgili güzel bir yazý var.  GaAs radarlar her ne kadar standart radarlar kadar olmasa da GaN radarlar tarafýndan köreltilebilecek yapýdadýrlar.

https://militaryembedded.com/radar-ew/rf-and-microwave/the-benefits-and-challenges-of-using-gan-technology-in-aesa-radar-systems
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2022, 00:13:59 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 140
  • DefenceTurk.com
Çafrad bir ara zannedersem bir Fýrkateyn veya eðitim gemisi helikopter pistinde yüklü olarak denenmiþti. Bilmiyorum Doðu Akdeniz'de Fransýzlarla kriz döneminde de öyle miydi, ama bir Fransýz Fýrkateyninin elektronik sistemlerinin felç olduðuna dair haberler vardý. Ýlginç. 

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 362
  • DefenceTurk.com
Çafrad bir ara zannedersem bir Fýrkateyn veya eðitim gemisi helikopter pistinde yüklü olarak denenmiþti. Bilmiyorum Doðu Akdeniz'de Fransýzlarla kriz döneminde de öyle miydi, ama bir Fransýz Fýrkateyninin elektronik sistemlerinin felç olduðuna dair haberler vardý. Ýlginç.
Mümkündür. Çafrad’da GaN tabanlý modüller var.

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
Ýngilizlerin bize Trench-1'leri, kendi radarýmýzý, kendi aviyoniklerimizi, kendi uçuþ bilgisayarýmýzý vs takabilme þartý ile verme ihtimali sizce milyonda kaç? Hayali bile güzel...  ::)

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
Ýngilizlerin bize Trench-1'leri, kendi radarýmýzý, kendi aviyoniklerimizi, kendi uçuþ bilgisayarýmýzý vs takabilme þartý ile verme ihtimali sizce milyonda kaç? Hayali bile güzel...  ::)

Ýþ sadece ingilizlere kaldýysa o kadar da uzak ihtimal olmayabilir ama bu olunca tranch 3 ya da 4 seviyesine gelir mi bilmiyorum...gelmeyecekse zaten anlamý da kalmaz

Ama ingilizler yunan hayranliginda pabucu kimseye býrakmazlar onun için genel anlamda satýp satarlar mi bilemem..Yunanistan'a ya da NATO üyelerine kullanmama þartý falan isteyebilirler..Ben olsan tabii tabii diyip dinlemem ama biz genellikle öyle yapmýyoruz
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı fatihvskamil

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com

Ýþ sadece ingilizlere kaldýysa o kadar da uzak ihtimal olmayabilir ama bu olunca tranch 3 ya da 4 seviyesine gelir mi bilmiyorum...gelmeyecekse zaten anlamý da kalmaz

Ama ingilizler yunan hayranliginda pabucu kimseye býrakmazlar onun için genel anlamda satýp satarlar mi bilemem..Yunanistan'a ya da NATO üyelerine kullanmama þartý falan isteyebilirler..Ben olsan tabii tabii diyip dinlemem ama biz genellikle öyle yapmýyoruz

Bana milli aviyoniklerimizin vs bulunduðu T-2 seviye bir uçak yabancý aviyonikli T-4 ten daha çok yararlý olur gibi gelmekte.

Yunan konusunda, öyle bir isteðin ya da anlaþmanýn reel de hiçbir karþýlýðý yok. Yani savaþ durumunda "yok abi bunlarla vuramayýz" gibi bir muhabbetin olacaðýný hiç sanmam. Ama dediðiniz gibi bizim yetkililer onaylamaz.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 362
  • DefenceTurk.com
Tranche-1 Typhoon uçaklarýnýn üst Tranche’lara yükseltilmesi konusunda uzmanýyla yaptýðýmýz fikir alýþveriþine göre geldiðimiz nokta þu ki; tranche-1 leri ancak tranche-2 seviyesine getirebiliyorsunuz. Aesa radar da takamýyorsunuz. Ýngilizlerde onun için ellerinden çýkarmak istiyorlar.
Yani 52 adet Tranche-1 Typhoon iþimize pek yaramaz.
Tranche-3 ve üstü bizim iþimize gelir. Bilhassa tranche-4 lerde kullandýklarý hibrit Aesa radarlý versiyonu ile uçak tam istediðimiz gibi oluyor.
Tranche-2 ve üstü daha üst tranche seviyesine yükseltilebiliyor ve Aesa radar da takýlabiliyor.
Ama her türlü, Typhoon alýmý durumunda, Alman kýsýtlamasý ile karþý karþýya kalabiliriz. O bakýmdan, en iyi ve hýzlý bu iþin çözümü, RR ile bir an önce motor iþini çözüp, MMU motorunun imalatýna baþlamaktýr.