Gönderen Konu: KAYISI çekirdeðinden aktif karbon üretildi.  (Okunma sayısı 2453 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı levo

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 274
 • 4
100 milyon dolarlýk kayýsý çekirdeðiKAYISI çekirdeðinden aktif karbon üretildi. Ýnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öðretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, 18 yýllýk çalýþma sonucunda kayýsý çekirdeðinden 3 bin 120 metrekare/gram yüzey alanýna sahip aktif karbon üretti.

Türkiye, geçen yýl aktif karbon ithalatýna 100 milyon dolar ödedi. Ülkemizde aktif karbonun ham maddesi bulunmasýna karþýn üretimde yok. Önal, aktif karbon üretimine iliþkin çalýþmalarýnýn uzun sürdüðünü belirterek, 1995’te hazýrladýðý “Dünyanýn En Yüksek Ýlk 10 Yüzey Alanýna Sahip Aktif Karbon Üretimi” adlý projesini o dönem Devlet Planlama Teþkilatý’na sunduðunu söyledi.

Verilen destekle Ýnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde kendisine tahsis edilen laboratuvarda 18 yýldýr çalýþtýðýný bildiren Önal, projeyi üniversiteden aldýðý ödenekle sürdürdüðünü dile getirdi. Malatya’nýn en önemli deðeri kayýsýyý her þeyiyle endüstriye dönüþtürmek, çekirdeðinden aktif karbon üretmek için bu çalýþmaya baþladýðýný ifade eden Önal, “Kayýsý çekirdeði, aktif karbon üretiminde önemli bir malzeme” dedi


http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22855311.asp

Çevrimdışı aktifkarbon

 • Erhan DOÐUDAN
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 38
 • 0
 • Aktif karbon üretimi, NBC/KBRN techizatlarý
  • Aktif karbon
Ynt: KAYISI çekirdeðinden aktif karbon üretildi.
« Yanıtla #1 : 21 Mart 2013, 16:01:59 »
Endüstriyel boyutta aktif karbon üreticisi olarak haberi teknik olarak analiz etmek isterim:
Öncelikle haberde verilen yüzey alaný korkunç abartýlý. Verilen 20bin ton çekirdekten 5bin ton aktif karbon üretmek isterseniz bu yüzey alanýnýn beþte birine bile yaklaþamazsýnýz.
Yüksek yüzey alanlý aktif karbon üretimi buharla aktifleþtirme yöntemi ile yapýlabilir ve bunun ticari uygulamalardaki alaný 1000-1200 metrekare civarýnda iken verim ise hammaddeye göre 1/10dur. Yani 1000metrekarelik yüzey alanýna sahip aktif karbon yapacaksanýz 20binton kayýsý çekirdeðinden en fazla 2bin ton aktif karbon üretebilirsiniz. 3bin metrekarelik yüzey alaný isterseniz(ki bu neredeyse imkansýzdýr) daha çok gözenek açmak zorunda kaldýðýnýzdan 2binton dan çok daha az aktif karbon üretebilirsiniz.

Kýsacasý laboratuar bazýnda yapýlan bir üretimde kalite ölçümleri ve fizibilitesi bile yanlýþ yapýlan bu çalýþmayý malesef HAYAL olarak görüyorum.
NBC elbise ihalesindeki rezilliklerden sonra malesef bu tür haberlerin çýkmasý gayet doðaldýr. Çünkü herkes bu maddenin üretiminde güzel rant olduðunu anladý.
Not: 20 Þubat 2013te 1 adet elbise teslim edilen o törende ay sonuna kadar 2000 elbise silahlý kuvvetlere teslim edilecek denmiþti!... son durum; iyi uykular Türkiyem!
Çünkü teslimat falan yok