Gönderen Konu: Türk füzesi: Hedef menzil 2500 km  (Okunma sayısı 44216 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
Ynt: Türk füzesi: Hedef menzil 2500 km
« Yanıtla #90 : 12 Mayıs 2023, 13:06:24 »
Ucundaki þey güdüm donanýmý ise bu füze terminal aþamada hassas güdüm yapýyor sadece INS ile hedefe gitmiyor demektir. Bunla gemi vurulabilir gibime geliyor sizin yorumunuz nedir bu ucuna takýlan hakkýnda. Radar olabilir o þey. Sesten en az 4 kat hýzla bir gemiyi terminal aþamada vuran bir silahtan bahsediyoruz eðer öyle olursa. Bilmediðim için foruma danýþýyorum bu þey ne olabilir burnuna takýla nsizce

Böyle þeyler var mesela

« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2023, 13:09:41 Gönderen: re »
Rusya Ukrayna savaþýnýn çözümü baðýmsýz Kýrým devletidir.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #91 : 12 Mayıs 2023, 13:12:00 »
Gemileri hassas vuran füze

Çevrimdışı kojiro_hyuga

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #92 : 12 Mayıs 2023, 13:18:03 »
Ucundaki þey güdüm donanýmý ise bu füze terminal aþamada hassas güdüm yapýyor sadece INS ile hedefe gitmiyor demektir. Bunla gemi vurulabilir gibime geliyor sizin yorumunuz nedir bu ucuna takýlan hakkýnda. Radar olabilir o þey. Sesten en az 4 kat hýzla bir gemiyi terminal aþamada vuran bir silahtan bahsediyoruz eðer öyle olursa. Bilmediðim için foruma danýþýyorum bu þey ne olabilir burnuna takýla nsizce

Böyle þeyler var mesela

O kadar yüksek hýzda güdümlemeyi ne ile nasýl yapabilir?

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #93 : 12 Mayıs 2023, 13:20:36 »
    Birim maliyet ne olabilir?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #94 : 12 Mayıs 2023, 13:32:34 »
Mach 12  civarinda   1700 km menzilli cenk cikti

ucak gemilerin korkulu rüyazi uzun menzilli

bir füzemis oldu

Error 404 (Not Found)!!1
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2023, 14:01:56 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #95 : 12 Mayıs 2023, 15:07:56 »
Nerede yazýyor deraylarý?

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #96 : 12 Mayıs 2023, 17:04:49 »
10 metre boyunda ise menzil 1700 km

18 metere ise menzil 2000 ile 2500 km menzilli

bunu muhatinlerinden anliyoruz aciklama yapmaz devlet

Pershing II-DF-21 -Sicil -Hyunmoo-3C gibi
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2023, 17:17:43 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı ocelot

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #97 : 12 Mayıs 2023, 17:20:17 »

Böyle þeyler var mesela

Putty bunun MARV (Maneuverable Reentry Vehicle) teknolojisine sahip bir füze olduðu söyleniyor

Bir balistik füze yol boyunca güdüm düzeltmelerini yapamýyorsa veya sadece iki eksende yapabiliyorsa sýradan bir balistik füze oluyor. Bu Yýldýrým.

3 eksende bu düzeltmeleri yapabiliyorsa quasi-balistik oluyor. Bora ve Tayfunun böyle olduðu iddia ediliyor (iddia dedim çünkü resmi açýklama yok ama böyle olduðunu okuyoruz forumlarda ve çok muhtemelen de böyle zira Bora test atýþ videosunda Balistik yörüngesine dair bir grafik paylaþýlmýþtý ve füzenin manevra yapmýþ olduðu anlaþýlýyordu).

Menzil uzadýðýnda füze kademeli olmak zorunda, bu yüzden savaþ baþlýðýnýn üzerine de kontrol yüzeyleri ve düzeltme verecek küçük roket iticiler koyuluyor. Kontrol yüzeyleri ile sadece atmosfer içinde düzeltme verebilirken roket iticilerle hem atmosfer içi hem atmosfer dýþý düzeltme veriliyor. Ýþte bu da MaRV teknolojisi ve Cenk'in böyle olduðu söyleniyor.

Bu füzelerden Bora ve Tayfun'un farklý arayýcý baþlýklara ve güdümlere sahip varyantlarý olduðu tahmin edilebilir. Bora (ve belki de Tayfun) için aktif radar arayýcý baþlýklý bir versiyon çalýþýldýðý bilgisi denizcilik semineri tarzý bir seminerdeki görsellerden sýzmýþtý.

IIR güdüm de eklenebileceði söyleniyordu.

Muhtemelen Cenk'te de böyle özellikler olacaktýr. Su üstü hedefi vurabilir mi? Özellikle radar arayýcý baþlýk varsa neden olmasýn.

Menziller konusu da muamma aslýnda. Bora için quasi balistik menzilin 360 olduðu yazýlmýþtý.  MTCR anlaþmasýna taraf olduðumuzdan 300 km üzeri menzilde füze satmýyoruz bu nedenle Bora deðil 280 km menzilli Khan varyantý fuarlarda var. Tayfun için 850 km menzili var deniyordu. Artýk Cenk te daha fazladýr. 1000 diyen de var 1200 diyen de var 1500 de. Þu da var harp baþlýðý küçüldükçe 1000 km menzilli bir balistik füze 1 200 de olur 1 500 de. Bu büyük bir füze gerçekten. Tayfun ve Bora çok yakýn büyüklükte iki balistik füzeydi. Nitekim ayný kanisterden atýlabiliyorlar (büyük esneklik).  Bu farklý.

Not: Manevra yetenekleri nedeniyle quasi balistik ve MARV teknolojisine sahip bir balistik füzeyi vurmak çok zordur. Bora, Tayfunu vurmak çok zor, Cenki vurmak daha da zor olacaktýr.
« Son Düzenleme: 12 Mayıs 2023, 17:45:20 Gönderen: ocelot »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 300
« Yanıtla #98 : 12 Mayıs 2023, 19:36:41 »
beðeni ateþledim ocelot
Rusya Ukrayna savaþýnýn çözümü baðýmsýz Kýrým devletidir.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • 189
  • DefenceTurk.com