Gönderen Konu: SARP (Stabilized Advanced Remote Platform)  (Okunma sayısı 28869 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ASELSAN SARP
« Yanıtla #10 : 07 Eylül 2011, 01:29:41 »
Fuarda görmüþtüm bunu broþürü de olmalý hatta da. Ama bence stampda da sorun var mrtp 33 ü yakýndan incelemiþtim termal kamere tabiri caizse armut gibi ortadaydý. Ama burda gösteri amaçlýydý bu sistem hatta yanýna kolda koymuþlardý kendini hareket ettirp yürüyen ziyaretçilere kilitliyebiliyordunuz :D, o kablolar kapatýlýr yani. Hatta ben kendime kilitliyip ateþ ettim :).

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 623
ASELSAN SARP
« Yanıtla #11 : 07 Eylül 2011, 01:38:36 »
Aman þeytan falan doldurur. Dikkat etmek lazým. :)
ADALETÝN OLMADIÐI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETÝN OLMADIÐI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENÝM KARAKTERÝMDÝR! BEN ÞEREFÝM ÝÇÝN YAÞAR, ÞEREFÝM ÝÇÝN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUÐUM KUDRET DAMARLARIMDAKÝ ASÝL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ASELSAN SARP
« Yanıtla #12 : 07 Eylül 2011, 01:41:24 »
:) Evet neyseki boþtu. Hatta geri tepme efekti yapmýþlar, tetiðe bastýðýnda namlu biraz yukarý kalkýyor :). O broþür varsa yarýn yazarým broþürdekileri konuya.

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ASELSAN SARP
« Yanıtla #13 : 07 Eylül 2011, 15:36:38 »
Aselsan Broþürünü Olduðu gibi yazýyorum bazý yerleri hariç:

SARP taktik kara araçlarýnda hava ve kara tehditlerine karþý kullanýlabileceði gibi yerleþim bölgelerinde asimetrik tehditlere karþý da kullanýlabilmektedir.

Kullaným gereksinmlerine uygun olarak sisteme, 12.7 mm Makinalý Tüfek, 40 mm Bombaatar veya 7.62 Makinalý Tüfek deðiþmeli olarak takýlabilmektedir.

SARP'ýn Özellikleri:

-Uzaktan komuta
-Gece görüþ için soðutmasýz termal kamera
-Gündüz tv kamerasý
-Lazer mesafe bulucu
-Geliþmiþ balistik hesaplama algoritmalarý
-Stabilize taret ile hareketli atýþ kabiliyeti
-Otomatik hedef takibi
-Harici sensör ve sistemlere entegre olabilme yeteneði
-Farklý silah platformalarýndan ana silahý yönlendirebilme
-Yan eksende 360 derece, dikey eksende -10 +60 derece dönme imkaný
-250 adet 12.7 mm mermi depo kapasitesi
Atýþ adedi sayýmý
Elle kullaným
Derin sulardan geçeblme
70 cm mühmmatsýz 160 kilodan hafif

Bunlar özellkler stop ve stamb-g nin de broþürleri var ama onlarýn da hemen hemen ayný. Farklarý kullaným yerleri kalibreleri v.s. Ekstra onlarda ki bence bu niye açýk kablolarý gözüküyor diðerleri kapalýyken dememizin nedeni onlardaki radar kesitinin küçültülmesi özelliði.

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #14 : 10 Eylül 2011, 17:40:16 »
STAMP ve STOP ile SARP baþka baþka sistemler.. STAMP da STOP da zýrhlý deðiller.. Denizde kullanýlacaklarý için baþta silah ve sandýklý mühimmatý, mekanizmalarý korumak için bir muhafaza içerisinde.. Bunun da denizde pek de bir emsali yok zaten.. O da Aselsan'ýn bir artýsý..

Ancak SARP'da bu geçerli deðil.. SARP'ýn esprisi küçük ve hafif olmasý.. Bazeý benzer sistemlerde opsiyonel zýrh plakalarý olabiliyor özellikle optikleri koruyan.. Muhtemeldir ki SARP'da da istenirse olur.. Servolarýn gücüne falan bakmak gerek onun için.. Sanýyorum fuarda gördüðümüz SARP halen üretim için nihayetlendirilmiþ, en son hali deðildi..

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ASELSAN SARP
« Yanıtla #15 : 11 Eylül 2011, 19:11:51 »
Servo motorlar ekstra kaç kg daha taþýyabilir acaba? Dediðiniz gibi 160 kg dan hafif tasarlanmýþlar ve isteðe göre araç yer manual kullaným gibi portatif özelikler koyduklarýna göre ekstra koruma optik hassas parçalar için olur ve o kablolar dýþarda gezmez herhalde.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #16 : 08 Haziran 2012, 16:21:00 »
enes38 eleþtirilerini beðendim iþte TÜRK ULUSUNDA aradýðým ve olmazsa olmazlardan olan YAPICI ELEÞTÝRÝ bizim milletimizde bu eksik fakat bu meziyet bir ulusun zaman içinde var veya yok olmasýnýn baþlýca sebebplerinden biri olmakta tekrar bu þekilde yapmýþ olduðu yapýcý eleþtiriden dolayý teþekkür eder inþallah tüm ulusumuz bu þekilde bir eleþtiriyi her zaman yapar.

Süper bir cihaz olsa dahi!

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: ASELSAN SARP
« Yanıtla #17 : 12 Nisan 2014, 13:42:45 »
Sarp kýþ testlerinde.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 623
Ýki Þirket Tek Silah
« Yanıtla #18 : 08 Kasım 2014, 01:11:14 »
Ýki Þirket Tek Silah

Azerbaycan Savunma Sanayisi Bakanlýðý – Milli Aerokosmik Agentliyi, Kosmik Cihazkayýrma Tecrübi Zavodu’nun (MAKA-KCTZ) üretmiþ olduðu GÜRZA aracý üzerine SARP Uzaktan Komutalý Silah Sistemi entegrasyonu gerçekleþtirildi. Kýsa sürede entegrasyon çalýþmasý tamamlanan sistem MAKA/KCTZ tarafýndan Azerbaycan’da testlere tabi tutuldu.

SARP entegre edilmiþ GÜRZA aracý, Eylül ayýnda Azerbaycan’da gerçekleþtirilen ADEX’14 fuarýnda MAKA/KCTZ standýnda sergilendi. Yapýlan çalýþma Azerbaycan Savunma Sanayisi Bakanlýðý yetkilileri tarafýndan takdir topladý. Bu çalýþma ile:

•SARP Sistemi, ilk defa sivil altyapýya sahip bir platforma entegre edildi.
•Rus menþeli bir silah (NSV-saðdan beslemeli 12.7mm makinalý tüfek) silah sistemlerimize ilk defa entegre edildi.
•Azerbaycan ve çevre ülkelerde (Kazakistan’da bu silahý üreten fabrika bulunmaktadýr) bol miktarda bulunan NSV silahýnýn SARP Sisteminde kullanýlabiliyor olmasýnýn, sistemin satýþ potansiyelini ciddi miktarlarda arttýracaðý deðerlendiriliyor.

SARP

SARP – Uzaktan Komutalý Silah Sistemi, taktik araçlar üzerinde ve sabit tesislerde, kara ve hava tehditlerine karþý yakýn savunma amacýyla küçük ve orta kalibre silahlar için geliþtirildi. Gece ve gündüz hassas gözetleme yeteneði saðlayan elektro-optik algýlayýcýlarý ve silahýn ateþ gücünün etkin þekilde kullanýlmasýný saðlayan bilgisayarlý atýþ kontrol sistemi ile sistem, gündüz, gece ve zorlu koþullarda görev yapabilmekte, zýrh altýndan ve/veya uzaktan kullaným imkaný ile kullanýcý personelin güvenliðini artýrmaktadýr.
Azeri aracýna ASELSAN silah sistemi

ASELSAN Dergisi SAYI:91 3/2014
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2014, 01:13:07 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETÝN OLMADIÐI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETÝN OLMADIÐI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENÝM KARAKTERÝMDÝR! BEN ÞEREFÝM ÝÇÝN YAÞAR, ÞEREFÝM ÝÇÝN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUÐUM KUDRET DAMARLARIMDAKÝ ASÝL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: ASELSAN SARP
« Yanıtla #19 : 21 Mart 2015, 10:47:16 »
12,7 silahlar için Sarp-L (Light-Hafif) üretilmiþ ilk teslimat Kazakistan'a yapýlmýþ.

Alıntı
Küçük botlar için gelistirilen 12.7mm Hafifletilmis Stabilize Makinalý Tüfek Platformu (STAMP-L) Uzaktan Komutalý Silah Sistemleri ürün ailesine katýlmýstýr.STAMP-L’nin ilk teslimatý yurtdýsýna gerçeklestirilmistir.

Aselsan 2014 faaliyet raporundan aþýntýdýr.
« Son Düzenleme: 21 Mart 2015, 12:27:53 Gönderen: AVCI »