Gönderen Konu: SARP (Stabilized Advanced Remote Platform)  (Okunma sayısı 28870 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
SARP (Stabilized Advanced Remote Platform)
« : 27 Mart 2011, 12:42:00 »
Altay tasarýmý üzerinde görülen ve mini stamp olarak adlandýrdýðýmýz sistemin resmi adý SARP olarak açýklandý.Tüm kara araçlarýnda kullanýlabilecek Sarp ile stabilize taret alanýnda bir standart yakalanabilir.Altay-Fýrtýna-Kobra-Kirpi vb araçlarda kullanýlsa dahi 1000 rakamý çok rahatlýkla yakalanabilir.Bakalým bu sistemin geleceði nasýl þekillenecek.

Alıntı
Leopard 2A4 ve Altay tanklarý ile Fýrtýna obüsleri baþta olmak üzere taktik kara araçlarýnda kullanýlmak üzere, uzaktan komutalý makinalý tüfek sistemi’nin geliþtirme çalýþmalarýna devam edilmiþ ve SARP (Stabilized Advanced Remote Platform) adý verilen bu sistemin ilk prototipi üretilmiþtir.

Çevrimdışı Bertazoo

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2011, 12:58:34 »
Kaynak linkini verebilirmisiniz.

Çevrimdışı ist_eternal

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #2 : 27 Mart 2011, 13:20:25 »
üretim 1000+ olursa üretim maliyeti çok düþer

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2011, 14:09:52 »
Alıntı
Kaynak linkini verebilirmisiniz.

Bilgi Aselsan faaliyet raporunda geçiyordu sanýrým.Fotoðraf Altay projesine ait video görüntülerinden SSF'den Tolga tarafýndan alýnmýþ.

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #4 : 05 Eylül 2011, 12:55:12 »
ASELSAN, daha önce savaþ gemileri için geliþtirdiði STAMP ve STOP adý verilen uzaktan komutalý silah sistemlerine, son olarak karada kullanýlmak üzere SARP sistemini ekledi.

SARP (Stabilized Advanced Remote Platform) sistemi, üzerine takýlabilen 12.7 mm ve 7.62 mm çapýnda makinalý tüfekler ve 40 mm bomba atar ile uzaktaki bir komuta odasýndan kumanda ile yönlendiriliyor.

Üzerinde termal ve TV kameralarý olan SARP, lazer mesafe bulucu ve otomatik hedef takibi sayesinde hareket halinde de çok hassas atýþ yapabiliyor ve hedefi þaþmýyor.

Sýnýr bölgelerindeki askerlerin güvenli bir noktadan çevreyi gözetlemesine ve ani ateþli saldýrýya karþýlýk vermesine olanak saðlayan SARP, sýnýr güvenliði için özel olarak geliþtirildi. Hassas gözetleme yeteneðini, yüksek isabet oraný ve etkin ateþ gücü ile birleþtiren SARP sistemi, hem taktik kara araçlarýnda, hem de sabit tesislerde hava ve kara tehditlerine ve asimetrik tehditlere karþý kullanýlabiliyor.

SARP içerdiði termal ve TV kameralarý ile lazer mesafe bulucu sayesinde yüksek doðrulukta balistik çözüm üretiyor ve gece/gündüz koþullarýnda kullanýlabiliyor. Bu özelliklerinin yaný sýra atýþ hattý ve görüþ hattý stabilizasyonu, otomatik hedef takibi ve geliþmiþ balistik algoritmalara sahip olan SARP, hareket halinde de çok hassas atýþ yapabiliyor.

SARP sistemine kullaným gereksinimlerine göre 12.7 mm makinalý tüfek, 7.62 mm makinalý tüfek ve 40 mm bomba atar deðiþmeli olarak takýlabiliyor.

Özellikle sabit sistemlerde daha çok gerekli olabilecek uzaktan kumandalý makineli tüfek kullanýmý için halen tank, zýrhlý araç ve gemilerde kullanýlýyor.

Türk savunma sanayinin öncü kuruluþu ASELSAN tarafýndan özgün olarak geliþtirilen SARP Sistemi, Leopard2A4 tanklarý ve milli tank ALTAY'da da kullanýlacak.

Karakollar ve araçlar için ayrý ayrý tasarlanan SARP sistemi sayesinde Mehmetçik, güvenli bir noktadan silahý kumanda koluyla kontrol edecek.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/18656815.asp

Bence çok güzel bir geliþme..Umarým yaygýn bir þekilde kullanabiliriz bu sistemi..
« Son Düzenleme: 06 Eylül 2011, 12:40:16 Gönderen: Hellfire »

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
ASELSAN SARP
« Yanıtla #5 : 05 Eylül 2011, 15:18:34 »
zýrh  olmadan  askerin  oyuncaðý , avuntusu olmaktan ileri  gitmez  ,  aselsan stamp   daha  güvenilir  duruyordu  ama bu  þu haliyle  kolay  hedef , özellikle  hareketini saðlayan yandaki motor  sýradan bir  elektrik  motoru  deðil  çok  daha  ani hareketler  yapabilen  pahalý ve bir  okadarda hassas  bir  motor  ve  tek  kurþunda  parçalanýr.  kameralarýn ve  motorun kesinlikle  bir  zýrla  korunmasý  gerekir  ayrýca  kablolarýn  dýþarýdan  götürülmesinede anlam  veremedim , bir  diðer  aklýma  takýlan  ise  mühimmat  kutusu  çok  küçük  ve  çanbuk  boþalýr  tabi  o kadar  savaþabilirse  kýsacasý  ben  beðenmedim.

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #6 : 05 Eylül 2011, 20:45:07 »
Fuar resimleri bunlar..Belki de incelenebilmesi için özellikle bu þekilde teþhir edilmiþtir..Bilemiyorum..

Çevrimdışı KingWarrior

• KingWarrior
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #7 : 05 Eylül 2011, 23:37:51 »
Lütfen kaynaðý belirtelim.  :)

Çevrimdışı Hellfire

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #8 : 06 Eylül 2011, 12:40:41 »
Lütfen kaynaðý belirtelim.  :)

Eklemeyi unutmuþum pardon  :)

Çevrimdışı rstr617

• DefenceTurk
  • *
  • 0
ASELSAN SARP
« Yanıtla #9 : 06 Eylül 2011, 22:00:44 »
zýrh  olmadan  askerin  oyuncaðý , avuntusu olmaktan ileri  gitmez  ,  aselsan stamp   daha  güvenilir  duruyordu  ama bu  þu haliyle  kolay  hedef , özellikle  hareketini saðlayan yandaki motor  sýradan bir  elektrik  motoru  deðil  çok  daha  ani hareketler  yapabilen  pahalý ve bir  okadarda hassas  bir  motor  ve  tek  kurþunda  parçalanýr.  kameralarýn ve  motorun kesinlikle  bir  zýrla  korunmasý  gerekir  ayrýca  kablolarýn  dýþarýdan  götürülmesinede anlam  veremedim , bir  diðer  aklýma  takýlan  ise  mühimmat  kutusu  çok  küçük  ve  çanbuk  boþalýr  tabi  o kadar  savaþabilirse  kýsacasý  ben  beðenmedim.

Her yerde çýplak olarak kullanýlacaðýný sanmýyorum. Kullanýlacaðý yere göre deðiþik modelleri üretilebilir.

ruhumuz var teslim etmeden önce