Gönderen Konu: Vestel Savunma - KARAYEL  (Okunma sayısı 48539 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44337
 • 622
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #70 : 19 Haziran 2016, 19:24:05 »
Vestel projeyi 2011 Ocak'ta imzalıyor. Diğer firma ise bundan tam 1 sene sonra. Her iki firmaya verilen gereksinim dökümanlarında da aynı gereksinimler yazar. Yani her iki firma için de adreslenen aynı tip uçak; 35 kg faydalı yük, 8 saat havada kalış.
Sidik yarıştırmak ve aptalca hoş kaçmadı.Gelelim görelimki Vestel sidik yarıştırmak istedi ve benim İHA'mın Çaldırandan eksiği yoka getirip aptalca bir yola gitti ve yolundan saptılar ortaya eldeki imkanlarla katapulttan atılamayacak ağırlıkta hatta belkide paraşütle inemeyecek fiziki yapıda bir İHA sistemi ortaya çıktı. Açıkcası kuvvetin bu firmadan 1 tane dahi İHA almaması taraftarıyım hani o çok açılan ''Kim dedi oğlum size bunu geliştirin/bunu böyle geliştirin''ek vestel büyük bir tokat atmaları ama gel görki ihtiyaç var. Allah düşürdü bir kere. Aslında baktığımızda taktik olarak çok önemli bir projedir Karayel projesi.

Bence de çok ayıp!
Özellikle savunma projeleri çok şeffaf olarak dışarıya yansımıyor. O nedenle pek çok meraklı, varsayımlarla hareket ediyor. O varsayımlar dönüp dolaşıp gerçekmiş gibi algılanıyor bir süre sonra...

Oysa gerçek değişmez. Bu nedenle kullandığımız kelimere dikkat etmemiz yerine olur!

(Bu konudaki varsayımlar gerçek olsaydı dahi bu tarz kelimeler kullanmaktan kaçınmak gerekir! Gerçekten hoş değil!)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 802
 • 4
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #71 : 20 Haziran 2016, 04:13:58 »
Vestel projeyi 2011 Ocak'ta imzalıyor. Diğer firma ise bundan tam 1 sene sonra. Her iki firmaya verilen gereksinim dökümanlarında da aynı gereksinimler yazar. Yani her iki firma için de adreslenen aynı tip uçak; 35 kg faydalı yük, 8 saat havada kalış.
Sidik yarıştırmak ve aptalca hoş kaçmadı.
Özrümü mazur görün.

Haklısınız bir anlık bir gerilimle hoş olmadı kusura bakmayın Sayın Karayel. Projelerdeki isabetsizlik bazen bizim gibi insanları cidden bunaltıyor.

Tamamda üstadım bu İHA'lar bu isterlerin çok fazla dışına çıktı ve öyle bir hal aldıki nerdeyse lançer vasıtasıyla (Türkiye kabiliyetleriyle, hatta dünyadada sınırlıdır bu ağırlıkta bir aracı lançer ile atmak) atmak imkansız hale geldi. Bu durumda bu projenin varlığının ne anlamı kaldıki en baştan sizler ve bizler bu projenin ne amaçla ve hangi sebeple istendiğini bilmiyormuyduk. Görünürde gerçekten iyi ve yeterli bir İHA olduğu çok açık ancak kuvvetin harekat isterlerini karşılamadıkdan sonra kuvvet bu tarz bir İHA'nında muadili(hatta en iyileşmiş hali diyebiliriz) zaten envanterde bulunuyorken karayeli cidden bu işi neresine koyabiliyoruz anlayamıyorum.

Yani demem o kuvvet aynı tarz İHA'yı farklı konfigurasyonlarda belirli sebeplerden istemiş ve bunu 2 farklı firmaya bölmüş. Baykar ve Vestel. Elinizdeki verilere göre Baykar'ın işi görece daha basit ancak kuvvetin belkide ölümcül ve en önemli isteğini karşılayamamak ve zaten şu haliyle zaten alternatifi bulunan bir sistemi istemezlerse kabul görmezlerse cidden kusura bakmasın kimse haklılar. Belki isterlere kıyasla imkansızlıklar vs.. mevcuttur bunlar daha farklı tartışılabilir fakat bu projede bir tamam dendi ve projenin en önemli kısmı karşılanamıyor. Umarım bu soruna çözüm getirilir ve karayelle ilgili gururumuz artar ve kuvvetinde ihtiyacı karşılanmış olur. Hepimiz hoşnut kalmış oluruz. Evvela gerçekten isterler itibariyle ''Karayel'' çok çok önemli bir projedir benim gözümde, umutla bakmak istiyorum.

Kusura bakmayın tekrar.
« Son Düzenleme: 20 Haziran 2016, 08:43:39 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44337
 • 622
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #72 : 20 Haziran 2016, 09:20:10 »
! No longer available

! No longer available

Karayel Efes 2016 tatbikatında denendi ve kendisinden beklenileni verdi. Tatbikat sonrası Karayel'in performansıyla ilgili olumsuz hiç bir şey duymadım.

Alıntı
VESTEL Savunma, 31 Mayıs’ta yayımladığı basın bülteniyle, KARAYEL’in 30 – 31 Mayıs tarihleri arasında EFES 2016 Tatbikatı’nda kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirdiğini duyurdu. Aynı açıklamada, KARAYEL’in silahlandırılması çalışmaları kapsamında mühimmat entegrasyonunun tamamlandığı, Nisan ayı ortasında uçuş ve yer testleri başarıyla gerçekleştirildiği ve atış testleri için mühimmat üreticisi firmanın beklendiği bilgisi verildi. Vestel Savunma, ayrıca, tatbikatta Türk savunma sanayisi firmalarına ayrılan alanda bulunan yaklaşık 200 metrekarelik standında ürünlerini sergiledi.
http://www.milscint.com/tr/efes-2016-tatbikatinda-karayel-esti/

Alıntı
Vestel’in yerli İHA’sı Karayel Efes 2016’da görev yaptı
TechnoLogic 31 Mayıs 2016 0
Vestel’in yerli İHA’sı Karayel Efes 2016’da görev yaptı
Vestel Savunma’nın yerli İnsansız Hava Aracı (İHA) Karayel, İzmir’de düzenlenen ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) en önemli tatbikatlarından biri olan Efes 2016’da verilen görevleri başarıyla yerine getirerek göz doldurdu.

Vestel Savunma’dan yapılan açıklamaya göre, Vestel Savunma Sanayi mühendisleri tarafından tasarlanıp üretilen, yerlilik oranı en yüksek hava platformu olma özelliğini de taşıyan yerli İHA Karayel, sahada gösterdiği başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Geçen yıl düzenlenen Deniz Kurdu Tatbikatı’nda verilen görevleri başarıyla yerine getiren Karayel, dün ve bugün İzmir’de düzenlenen Efes 2016 tatbikatında da başarılı uçuşlar gerçekleştirdi.

Yerli İHA Karayel, ulusal ve uluslararası gözlemcilerden tam not almayı başardı. Kötü hava şartlarında, yüksek irtifada, buzlanma koşulu gibi durumlarda Karayel’in başarıyla görev yapabildiği, TSK tarafından operasyonel ve tatbikatlar esnasındaki kullanımlarında daha önce de birçok kez gözlemlenmişti.

Efes 2016 tatbikatı bu yıl bir ilke imza atarak Türk savunma sanayisi firmalarına; uluslararası üst düzey askeri ve devlet erkanı katılımcılarına kendi ürünlerini teşhir edebilme imkanı da sundu.

Bu bağlamda, yaklaşık 200 metrekare alanda ürünlerini sergileyen Vestel Savunma üretimi yerli İHA’lar büyük ilgi çekti. Karayel’in ihracatı için farklı ülkelerle görüşmeler de başlatıldı.

Ekim 2015’ten günümüze kadar 1.500 saatlik uçuş gerçekleştirerek, faydalı yükü (kamera), ana ve yedek veri bağı entegrasyonu tamamlanmış, ileri üs transferlerini yapar halde, TSK tarafından operasyonel olarak kullanılan Karayel İHA sisteminde uçaklar 24 saat esasına göre görev yapıyor.

Karayel, sivil hava sahalarında kullanım için de tüm teknik özellikleri barındırıyor. Karayel sisteminin tasarımı NATO İHA Uçuşa Elverişlilik Standardı olan “STANAG- 4671” çerçevesinde yapıldı. Dolayısıyla Karayel, sivil hava sahası içerisinde uçuş söz konusu olduğu anda, dünyada tasarımı itibarıyla buna en hazır sistemlerden birisi olarak dikkati çekiyor.

Mühimmatlı İHA çok yakında

Mühimmatlı İHA’da da sona gelindi. Daha önce yerli bir firma tarafından üretilmiş, Taktik Sınıfındaki İHA’lara takılabilecek bir mühimmat hazır bulunmuyordu. TSK’dan gelen talep üzerine Vestel Savunma, fiili entegrasyon aşamasına geçti ve yerli mühimmatların Karayel’de kullanılmasına yönelik tasarım ve üretim faaliyetleri başladı.

Yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede mühimmat entegrasyonu tamamlanan mühimmatlı Karayel’in, nisan ayı ortasında uçuş ve yer testleri başarıyla gerçekleştirildi, yerli mühimmat üreticisi firma, atış testleri için bekleniyor.
http://www.technologic.com.tr/vestelin-yerli-ihasi-karayel-efes-2016da-gorev-yapti/

Bu haberler Vestel kaynaklı. Ama hiç kimse de çıkıp zaten yalanlamadı, kötülemedi! Demek ki kendisinden bekleneni başarıyla yerine getirebiliyor.

Karayel dışında bir de Bora var. Aslında küçük ve risk edilebilir ucuz sistemler çok mantıklı!

! No longer available
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Destinyy

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 802
 • 4
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #73 : 20 Haziran 2016, 14:24:29 »
Sadece İHA nezdinde projenin başarıya ulaştığı muhakkak kesinlikle göz dolduran bir sistem ortada, MAM-L ile atış yapacak seviyeye gelmesi vs.. tabiki takdir edilesi. Ancak buradaki kilit  mesele bu üstün kabiliyetlerini, yeteneklerini lançer vasıtasıyla belirli konumu olmaksızın her hangi bir bölgede uçarak KKK'na hizmet sağlayabilmesidir. Tekrar ediyorum Karayel o üstte en gerildiğim aşamada bile yazdığım üzere çok önemli bir projedir umarım isterleri karşılayacak yöntemlerin altından kalkar Vestel.

Vestel aslında mini iha klasmanındaki eksikliği büyük oranda tespit etse şüphesiz bu alandada geliştirip satabileceği yüzlerce iha olduğunu görebilir. Bence kuvvetin mini iha'lar konusunda önemli eksiklikleri mevcut DJI Phantom III gibi bu işin en temeli sayılabilecek(mikro İHA var tabi) bir sivil sistemin 1-2km lik sistemin son aylarda terör bölgesinde ihtiyaç görüldüğü üzere yüzlerce birliklere kendi imkanlarıyla alındığı malumumuz. Vestel veya Baykar keşke Scan Eagle, Quadrocopter hatta mikro İHA'lar üzerinede çalışsalar. Basit, iş görür, havada uzun dayanımlı, etkin menzil, kesintisiz istihbarat.

Kuvvetinde tüm bu teknolojik gelişmelere paralel olarak sektördeki başka işlere kafa yoran firmalara KKK'nı sınıf atlatacak, üst seviyeye taşıyacak NLOS(Non-Line Of Sight) vuruş kabiliyetini kazandırmak için görev verilmeli. Zaman kritik hedeflere karadanda angajman sağlayabilecek kabiliyete gelmeli artık TSK, gayri nizami harp kuralları gereği olabildiğince kuvveti esnek tutmalıyız ve daha kapsamlı konvansiyonel sistemleri düşünmeli, tasarlamalı/geliştirmeli ve kuvvete entegre etmeliyiz. Evvela üst derece bir potansiyel terör ülkesiyiz ana kara ve sınırların etrafı/ötesi olarak.

Çevrimdışı karayel

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 18
 • 0
 • DefenceTurk.com
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #74 : 22 Haziran 2016, 23:58:37 »
Kuvvet için, benim bildiğim, bu gerekli bir şey değil 2016 itibarıyla. Yani onlar için de kadük olmuş bir ister bu. Bunu soruşturabilirsiniz. Yarın böyle teslim alsalar kullanmayacaklar. Haritayı açıp bakabilirsiniz, aciliyet durumunda kalkış iniş yapabileceği o kadar çok pist var ki. Bunların yaklaşık 150 km civarında uçtuğunuzu düşünün.
'Benzer bir sistemin envanterde olması' sıklıkla karşılaşılan argüman. Sistemler benzer ama aynı değil. Farklı özellikleri var. Aynı sınıfta ya da kategoride diyelim. Orada da benim argümanım, "alternatif yaratma"dır. Firmanın biri batabilir; canı sıkılıp, 'artık bu sınıfta çalışmayacağım' diyebilir; tek başına kalırsa, kendini zorlayacak bir rakip olmadığı için salabilir, yedek parça, bakım-onarım, satış gibi konularda tekel olabilir; tedarik zincirinde sıkıntı yaşayabilir. Bu sebeplerden ötürü savunma sanayinde her alanda alternatifli gidilmeli, firmalar sürekli yarıştırılmalıdır. Tecrübeyle sabittir inanın. Ha birine meyliniz, itimadınız, muhabbetiniz daha fazla olabilir ama alternatifli kalınmasında hem firmalar hem ülke için inanın çok fayda vardır.Özrümü mazur görün.

Haklısınız bir anlık bir gerilimle hoş olmadı kusura bakmayın Sayın Karayel. Projelerdeki isabetsizlik bazen bizim gibi insanları cidden bunaltıyor.

Tamamda üstadım bu İHA'lar bu isterlerin çok fazla dışına çıktı ve öyle bir hal aldıki nerdeyse lançer vasıtasıyla (Türkiye kabiliyetleriyle, hatta dünyadada sınırlıdır bu ağırlıkta bir aracı lançer ile atmak) atmak imkansız hale geldi. Bu durumda bu projenin varlığının ne anlamı kaldıki en baştan sizler ve bizler bu projenin ne amaçla ve hangi sebeple istendiğini bilmiyormuyduk. Görünürde gerçekten iyi ve yeterli bir İHA olduğu çok açık ancak kuvvetin harekat isterlerini karşılamadıkdan sonra kuvvet bu tarz bir İHA'nında muadili(hatta en iyileşmiş hali diyebiliriz) zaten envanterde bulunuyorken karayeli cidden bu işi neresine koyabiliyoruz anlayamıyorum.

Yani demem o kuvvet aynı tarz İHA'yı farklı konfigurasyonlarda belirli sebeplerden istemiş ve bunu 2 farklı firmaya bölmüş. Baykar ve Vestel. Elinizdeki verilere göre Baykar'ın işi görece daha basit ancak kuvvetin belkide ölümcül ve en önemli isteğini karşılayamamak ve zaten şu haliyle zaten alternatifi bulunan bir sistemi istemezlerse kabul görmezlerse cidden kusura bakmasın kimse haklılar. Belki isterlere kıyasla imkansızlıklar vs.. mevcuttur bunlar daha farklı tartışılabilir fakat bu projede bir tamam dendi ve projenin en önemli kısmı karşılanamıyor. Umarım bu soruna çözüm getirilir ve karayelle ilgili gururumuz artar ve kuvvetinde ihtiyacı karşılanmış olur. Hepimiz hoşnut kalmış oluruz. Evvela gerçekten isterler itibariyle ''Karayel'' çok çok önemli bir projedir benim gözümde, umutla bakmak istiyorum.

Kusura bakmayın tekrar.

Çevrimdışı TR(B)

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 366
 • -23
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #75 : 23 Haziran 2016, 01:57:44 »
Şirkete değil de orada çalışan 100 kişiye, 10 seneden beri emeklerini veren, alın terlerini akıtan insanlara ağır hakaret ediyorsunuz.
Yazdığınızın her satırı yalan ve iftira.Mesajınızı yeni gördüm. cevap verme gereği duyuyorum. savunma sanayinin gelişmesini canı gönülden destekleyen bir vatandaş olarak neden böyle bir iftirada bulunayım? Biz savunma sanayinin gelişmesinden mutlu olan insanlarız.  zaten mesajımdada belirttiğim gibi 

Alternatif ürünler güzeldir. alternatif ürünler desteklenmeli.

diye yazmıştım. bu cümle emeğe saygıyı belirtiyor!  bence.

 Savunma sanayine genel eleştiri; ülkemizde savunma sanayi firmalarının bir çoğu sadece logo değiştirerek, kutularda gelen parçaları montaj yaparak %100 yerli reklamlarıyla piyasaya çıkıyor. Bunlara hepimiz alıştık. Doğrular er geç bir gün ortaya çıkıyor. 

Aşağıdaki video vestel karayelin ilk ürünüdür. karayel ilk çıktığı günlerde Youtubede israil yapımı iha videolarını izlerken karayelin israil ihalarına benzediğini fark ettim. maalesef o uzun videoyu bulamadım o videoda daha fazla detay vardı  aşağıdaki video daha kısadır.  ancak argümanı mı kanıtlamaya yeteceğini düşünüyorum.

işte %100 yerli karayel
https://www.youtube.com/watch?v=gexXs0oxQII


Buda israilin karereli! I-VIEW Mk 250  ve I-VIEW Mk 50 benzerlikleri çok ama çok fazla.
https://www.youtube.com/watch?v=XGdgbALjHBk


Bu kanıtlar size  yetmemiş olabilir, ikna etmemişte olabilir buna da eyvallah.
 
son kanıt. Vestelin sahibinden! uçağın kumanda sistemi israililerden alınıyordu!
0:40 dan sonrasına dikkat
https://www.youtube.com/watch?v=T_dP6bnnVag

Çevrimdışı Destinyy

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 802
 • 4
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #76 : 23 Haziran 2016, 02:49:11 »
Kuvvet isterleri ve gerekliliği konusundaki mevzulara katılamıyacağım benim için harekat esnekliği önemli bir kavramdır. Alternatiflik görüşünüze katılmakla birlikte bu mecralarda bizim savunduğumuz bir şeydir zaten bu Vestel'in bu alandaki başarısı bizim mutluluğumuzdur ancak kuvvetinde bir ihtiyaç gereksinimi var bence isabetsiz bir istekde değil. Bu savaş durumudur savaşda her şey olabilir her türlü gelişme yaşanabilir ve sahadaki olağan dışı hareketliliklere, değişkenliklere karşı kuvvet esneklik sergilemelidir. Benim bu projede gözümü dolduran noktada budur. Her neyse o olmadıysa farklı ihtiyaçlara kullanılabilir her ne kadar Vestel'in bir noktada cezalandırılmasını istesemde bir noktada ise elinden tutulmalı ve küstürülmemesi gerektiğine inanıyorum. Umarım bundan sonraki süreçte sadece vestel nezdinde değil, firmalarımız bu tarz ihtiyaçları daha iyi okur ve daha hesap kitaplı daha çizgide işler başarırlar. Daha fazlasına her zaman müteşekkir olunur ancak daha fazlasını yapmaya çalışırken ana etkenden sapmak projeyi kadük duruma sokmamalı.

Vestel'e bundan sonraki süreçte başarılar diliyorum. Ülkeye sağladıkları katkıdan, emekden ötürü işçisinden, yöneticisine vergi veren bir TC vatandaşı ve bir birey olarak teşekkür ederim. Yolu açık olsun...
« Son Düzenleme: 23 Haziran 2016, 02:51:48 Gönderen: Destinyy »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44337
 • 622
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #77 : 23 Haziran 2016, 09:17:13 »
Haber sitesi biraz geç fark etmiş galiba!

Alıntı
Yerli Yapım 'Karayel' Adlı İHA, Hedefi On İkiden Vurdu
Vestel'in Türk mühendislerle ve tamamen yerli imkanlarla geliştirdiği insanız hava aracı Karayel, Konya Karapınar'da ilk mühimmatlı atışında hedefini tam isabetle vurdu.

15 saat önce

Tasarımını Vestel Savunma Sanayi mühendislerinin üstlendiği Savunma Sanayii Müsteşarlığının desteğiyle tamamen milli ve yerli imkanlarla geliştirilen Karayel'in silahlı versiyonu test atışlarını 15 Haziran'da Konya Karapınar'da gerçekleştirdi. Karayel, test atışlarında hedefini on ikiden vurma başarısını gösterdi.

TSK GEÇEN YILDAN BU YANA KULLANIYOR

2011 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile imzalanan sözleşmenin ardından, geçtiğimiz yıl Ekim ayından bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) operasyonel kullanımında olan Karayel'in yerli mühimmatları ise Roketsan tarafından sağlandı. Atışlar Roketsan'ın katkılarıyla gerçekleştirildi.


PERFORMANSIYLA GÖZ DOLDURDU

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin üst düzey temsilcilerinin de izlediği tatbikatta performansıyla göz dolduran Karayel'in yakın gelecekte Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtarması hedefleniyor.

Karayel, geçtiğimiz Mayıs ayında İzmir'de düzenlenen ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en önemli tatbikatlarından biri olarak bilinen Efes 2016'da kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirerek göz doldurmuştu.

MÜHİMMATLI OLARAK İLK TEST

Mühimmatlı olarak ilk kez gerçekleştiren test atışlarında başarı tazeleyen Karayel'in silahlandırılmasıyla ilgili çalışmalarsa, TSK'dan gelen talep üzerine, bir yıl önce başlatılmış ve yaklaşık 3 ay gibi kısa sürede de mühimmat entegrasyonu tamamlanmıştı.

http://www.sondakika.com/haber/haber-karayel-hedefi-on-ikiden-vurdu-8551361/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Vestel Karayel Atis Testi...
« Yanıtla #78 : 23 Haziran 2016, 17:52:05 »

Çevrimdışı karayel

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 18
 • 0
 • DefenceTurk.com
Ynt: Ynt: Ynt: GÖZCÜ ve ÇALDIRAN İnsansız Hava Araçları
« Yanıtla #79 : 23 Haziran 2016, 18:24:52 »
Karayel bu: http://vestelsavunma.com/tr/urun-insansiz-hava-araci-sistemleri
ne benzerliği var attığınız videodaki ürünlerin bu uçakla?
Kaldı ki başka bir uçağa benzeyebilirdi de. Anka kime benziyor? TB2 kime benziyor? Bunları benzetecek çok uçak bulurum.

Nazif Zorlu argümanınız garip... Adam Heron ve Aerostar'lardan bahsediyor. Onları kullanıyorduk, artık yerli ürünler var diyor...
Mesajınızı yeni gördüm. cevap verme gereği duyuyorum. savunma sanayinin gelişmesini canı gönülden destekleyen bir vatandaş olarak neden böyle bir iftirada bulunayım? Biz savunma sanayinin gelişmesinden mutlu olan insanlarız.  zaten mesajımdada belirttiğim gibi 

Alternatif ürünler güzeldir. alternatif ürünler desteklenmeli.

diye yazmıştım. bu cümle emeğe saygıyı belirtiyor!  bence.

 Savunma sanayine genel eleştiri; ülkemizde savunma sanayi firmalarının bir çoğu sadece logo değiştirerek, kutularda gelen parçaları montaj yaparak %100 yerli reklamlarıyla piyasaya çıkıyor. Bunlara hepimiz alıştık. Doğrular er geç bir gün ortaya çıkıyor. 

Aşağıdaki video vestel karayelin ilk ürünüdür. karayel ilk çıktığı günlerde Youtubede israil yapımı iha videolarını izlerken karayelin israil ihalarına benzediğini fark ettim. maalesef o uzun videoyu bulamadım o videoda daha fazla detay vardı  aşağıdaki video daha kısadır.  ancak argümanı mı kanıtlamaya yeteceğini düşünüyorum.

işte %100 yerli karayel
https://www.youtube.com/watch?v=gexXs0oxQII


Buda israilin karereli! I-VIEW Mk 250  ve I-VIEW Mk 50 benzerlikleri çok ama çok fazla.
https://www.youtube.com/watch?v=XGdgbALjHBk


Bu kanıtlar size  yetmemiş olabilir, ikna etmemişte olabilir buna da eyvallah.
 
son kanıt. Vestelin sahibinden! uçağın kumanda sistemi israililerden alınıyordu!
0:40 dan sonrasına dikkat
https://www.youtube.com/watch?v=T_dP6bnnVag