Gönderen Konu: Aselsan intiharları  (Okunma sayısı 16072 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Şahinbey

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 514
 • 0
Aselsan intiharları
« : 22 Ekim 2009, 13:54:03 »
Aselsan intiharlarında yeni gelişme

ASELSAN'ın 3 başarılı mühendisinin ölümünün ardındaki sis perdesi bir türlü aydınlatılamazken, kurum mühendislerinin bir tanesinin daha şüpheli bir şekilde hayatını kaybettiği belirlendi. ASELSAN'ın Komuta Kontrol ve Haberleşme Yazılım Mühendisliği'nin uçak komuta kontrol merkezi bölümünde başarılı işlere imza atan Hacettepeli genç mühendis Burhaneddin Volkan'ın, 3 arkadaşının şüpheli şekilde hayatlarını kaybetmesinin ardından kurumdan ayrıldığı ve yedek subay olarak vatani görevini yapmak üzere gittiği Ankara'daki birliğinde hayatını kaybettiği öğrenildi.

2005'TE ASELSAN'A GİRDİ

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra ASELSAN'a mühendis olarak giren ve burada uçak komuta kontrol merkezi bölümünde çalışan 8 mühendisten biri olan Volkan, kurum bünyesindeki 3 mühendisin şüpheli şekilde hayatını kaybetmesi üzerine endişeye kapılarak kurumdan ayrıldı.

Yedek subay olarak askere alınan Burhaneddin Volkan, önce Tuzla Piyade Okulu, ardından Ankara Kızılay'daki Bando Okullar Komutanlığı'ndaki birliğine gönderildi. Mühendis Burhaneddin Volkan, asteğmen rütbesi ile gittiği birliğinde nöbet esnasında şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Askeri yetkililer ailesine Volkan'ın intihar ettiğini bildirdiler. Aileye kışladan gelen telefonlarda hiç de iç açıcı şeyler anlatılmadı.

8 Ekim 2007 günü hayatını kaybeden Burhaneddin Volkan'ın babası Mahmud Volkan, oğlunun ölümü ile ilgili Kara Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcılığı'na gerekli dilekçeleri sundu. Konunun aydınlatılmasını isteyen baba hiçbir sonuç alamadı. Savcılık ‘kovuşturmaya yer olmadığına' karar verdi. Aile bu karara Askeri İdare Mahkemesi nezdinde itiraz etti. Aile şimdi yargıdan gelecek son kararı bekliyor.

ASELSAN MÜHENDİSLERİNİN ÖLÜMÜ ŞÜPHELİ

2006-2007 yıllarında 6 ay içerisinde ASELSAN'da 3 mühendis şüpheli bir şekilde ölmüştü. İlk ölüm olayı 7 Ağustos 2006 tarihinde görülürken, 16 Ocak 2007 ve 26 Ocak 2007 tarihlerinde de iki vaka daha yaşandı. Ölen Hüseyin Başbilen, Ali Ünal ve Evrim Yançeken isimli 3 mühendis de ODTÜ mezunu ve ASELSAN'da gizli yürütülen silah projelerinde görev yapıyorlardı. Bir dönem Aselsan'da çalışan mühendis asteğmen Zafer Oluk da görev yaptığı İstanbul 1. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda 2008 yılının Mayıs ayında hayatını kaybetmişti. Zafer Oluk'un elektrik kazası sonucu öldüğü açıklanmıştı.


kaynak:    http://www.sonsayfa.com/Haberler-aselsanda-bir-sir-olum-daha-128940.html
« Son Düzenleme: 15 Ocak 2015, 16:04:19 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Falcon

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1560
 • 0
 • Akıl herşeyindir-Falcon
Aselsan intiharlarında yeni gelişme
« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2011, 08:52:36 »
Aselsan intiharlarında yeni gelişme
Başsavcılık, ASELSAN’da 3 mühendisin kayıtlara intihar olarak geçen ölümlerini yeniden mercek altına aldı
Savcılık, “Ölümler cinayet mi intihar mı karar verin” diyerek Adli Tıp’tan rapor istedi.ASELSA N’da milli projelerde görevli 3 mühendisin yaklaşık 5 yıl önce şüpheli ölümleri ne ilişkin devam eden soruşturmada ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle intihar ettikleri öne sürülen ASELSAN mühendisleri Hüseyin Başbilen, Halim Ünsal ve Evrim Yançeken'in ölümleri ile ilgili soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Savcısı Veli Dalgalı, mühendislere ait otopsi raporunu tekrar Adli Tıp Kurumu'na iletti. Mühendislerin ölümüne ilişkin otopsi raporlarının Adli Tıp Daire Başkanlığı'ndan sonra Adli Tıp Genel Kurulu tarafından onaylanmadığı tespit edildi.

3 BİLİRKİŞİ FARKLI GÖRÜŞTE

Savcılık, mühendislerden Hüseyin Başbilen'in ölümü sonrası Adli Tıp Daire Başkanlığı'nda görevli 10 bilirkişiden 3'nün Başbilen'in ölümü için cinayet dediğini hatırlatarak ölümlere ilişkin net bir kanaat bildirilmesini istedi. Tebligatta "Ölümler intihar mı cinayet mi net cevap verin" vurgusu yapıldı. Otopsi raporları ve verilerin yeniden incelenerek Adli Tıp Genel Kurulu'nun onayıyla tekrar savcılığa gönderileceği bildirildi.

VİDEOLAR DA İNCELENSİN

Savcılığın incelenmesi için Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderdiği dokümanlar arasında Başbilen'in intiharı sonrası çekilen video görüntüleri ve  olay yeri inceleme raporu da bulunuyor. Başbilen'e ait otopsi raporunun Adli Tıp Kanunu'na uygun olmadığı ve bu yüzden, alınan kararın da geçersizliği gerekçesi ile raporun yeniden düzenlenmesi istendi.

Ölümlerin ardındaki sır perdesi

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teknoloji ve silah üssü ASELSAN'da görevli üç mühendisin ölümü üzerindeki sır perdesi hâlâ kalkmadı. Milli Tank Projesi üzerinde çalışan mühendis Hüseyin Başbilen, 7 Ağustos 2006'da boğazı ve bileği kesilmiş olarak aracının içinde bulunmuştu. Ardından 17 Ocak 2007'de Halim Ünal kafasına isabet eden tek kurşunla öldü. Dokuz gün sonra da Evrim Yançeken oturduğu binanın 6'ncı katından düşerek can verdi. ODTÜ mezunu üç genç mühendisin ölüm nedenleri kayıtlara intihar olarak geçti. Ancak üç mühendisin ortak bir özeliği vardı: Uçakları saldırıdan koruyan dost-düşman tanıma sisteminin uzmanı olmaları.

HABER: Gökhan ÖZDAĞ/BUGÜN GAZETESİ

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44341
 • 622
Aselsan intiharlarında yeni gelişme
« Yanıtla #2 : 01 Mart 2012, 20:03:36 »
Adli Tıp'tan ASELSAN raporu

ASELSAN Mühendisi Hüseyin Başbilen'in ölümü intihar mı, cinayet mi?
01 Mart 2012 Perşembe, 18:37:00

İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Dairesince, ASELSAN Mühendisi Hüseyin Başbilen'in ölümüne ilişkin hazırlanan raporda, 5 üye ''intihar'', 3 üye ise ''cinayet'' olduğu yönünde görüş bildirdi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Savcı Murat Demir, olayın ''intihar mı, yoksa cinayet mi'' olduğunun belirlenmesi için, Başbilen'in ölü bulunduktan sonra jandarma tarafından çekilen fotoğraf ve kamera görüntülerini, İstanbul Adli Tıp Genel Kuruluna göndermişti.

İncelemelerini tamamlayan İstanbul Adli Tıp Kurumu 1. İhtisas Dairesince hazırlanan raporda, 5 üye olayın ''intihar'', 3 üye ise ''cinayet'' olduğu yönünde görüş bildirdi.

Başbilen, 4 Ağustos 2006'da sabah saatlerinde, 06 ET 2068 plakalı otomobiliyle işine gitmek üzere evinden ayrılmış, ancak ASELSAN'a gitmediği anlaşılınca eşi tarafından aynı gün Yenimahalle Merkez Karakoluna Başbilen'in kayıp olduğu bildirilmişti.

Başbilen, bir gün sonra akşam saatlerinde Ankara'nın Kavaklı köyü Aydıncık Mahallesi Mezarlık Üstü mevkisinde tarla içinde, park halindeki otomobilinde, boynu ve sol bileği kesilmiş şekilde ölü olarak bulunmuştu.

AA
http://www.haberturk.com/yasam/haber/720886-adli-tiptan-aselsan-raporu
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AVCI

 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 3211
 • 36
Aselsan intiharlarında yeni gelişme
« Yanıtla #3 : 25 Ocak 2013, 23:34:20 »
Alıntı
ASELSAN’da bir ölüm daha
ANKARA25 Ocak 2013
Tweetlee-posta
ASELSAN Akyurt Tesisleri’nde mikroelektronik güdüm ve elektro-optik grubu projelerde çalışan Hakan Öksüz (42), geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Korkunç kazanın nedeni henüz belirlenemedi. Öksüz'ün kullandığı aracın kontrolden çıkarak şehir merkezi sapağında bariyerlere çarptığı ve daha sonra takla attığı ortaya çıktı.

ASELSAN, son yıllarda mühendislerin ölümleri ve bunlar üzerindeki şüpheler ile gündeme geldi. Daha önce psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle intihar ettikleri öne sürülen mühendisler Halim Ünsem Ünal, Evrim Yançeken ve Hüseyin Başbilen’in ölümleri tartışma yarattı. Bunun üzerine ASELSAN, 16 Ocak 2007’de Halim Ünsem Ünal’ın olaydan 7 yıl önce kurumdan istifa ettiğini açıkladı. Açıklamada, mühendislerin psikolojik tedavi gördüklerini belirterek, olayların intihar olduğunun tahkikatlarla kesinleştiğini bildirmişti.

Başbakan Tayyip Erdoğan ise Başbilen’in ailesinin oğullarının intihar etmeyeceğini söylemesi üzerine olayla ilgili Başbakanlık Teftiş Kurulu’na soruşturma talimatı vermişti. Hüseyin Başbilen 7 Ağustos 2006’da Ankara’nın Pursaklar yolunda aracının içinde ölü bulunmuştu. Başbilen’in bilek ve boğazı kesilmiş haldeydi. Evrim Yançeken ise Batıkent’teki evinden atlayarak intihar etmişti. Ölümlere ilişkin soruşturma sonucu henüz açıklanmadı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/22447130.asp

Çevrimdışı mavi1991

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1679
 • 36
Aselsan intiharlarında yeni gelişme
« Yanıtla #4 : 26 Ocak 2013, 00:50:33 »
arkadaslar paranoya gerek yok 2000 uzerinde muhendisin calistigi kurumda olabilir

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44341
 • 622
Ynt: Aselsan intiharlarında yeni gelişme
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2013, 00:06:10 »
Aselsan ölümleri Meclis'te

CHP genel başkan yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Aselsan'da çalışan mühendislerin şüpheli ölümlerini meclise taşıdı.
17.02.2013 - 07:52

İstanbul Milletvekili Celal Dinçer'in ardından bu kez Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, şüpheli ölümleri Meclis gündemine getirdi. Bugün gazetesinden Ezelhan Üstünkaya'nın haberine göre; CHP, stratejik nitelikli kurumda görev yapan mühendislerin art arda yaşamını yitirmesi ile ilgili Meclis araştırması açılması için Meclis Başkanlığı'na yeni bir başvuru gerçekleştirdi.

6 MÜHENDİS ÖLDÜ

Aselsan mühendislerinden Hüseyin Başbilen 7 Ağustos 2006, Halim Ünal 17 Ocak 2007, Evrim Yançeken 26 Ocak 2007, Zafer Oluk 5 Mayıs 2008, Burhaneddin Volkan 9 Ekim 2007'de hayatını kaybetti.

Son olarak 25 Ocak 2013'te Hakan Öksüz trafik kazasında yaşamını yitirdi. Tanrıkulu, başvuru gerekçesinde, "Bu olaylar intihar ve kaza ihtimalleri ile basite indirgendiği takdirde, ülke savunmasını ilgilendiren birçok konunun üstü kapatılacaktır" dedi.
Mimarlar mantolama gerektirmeyen duvarı tercih ediyor.

Tanrıkulu, Öksüz'ün önceki yıllarda saldırıya uğradığına dikkat çekerken, ailelerin isteği ile Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun araştırma yapmasının şüphelerin haklılığını gösterdiğini vurguladı.

KRİTİK PROJELER

1975'de TSK'nın haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulan Aselsan'ın son dönem projeleri, dikkat çekiyor.

- ASELPOD projesi (2006): Savaş uçakları için tasarlanmış yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme sistemi. Üstün kızıl
ötesi görüntüleme sistemi kapsıyor.

- MİLGEM savaş sistemi tedarik projesi (2007): Yapımı ve entegrasyonu milli kaynaklarla gerçekleştirilen milli gemi projesi.

- ATAK sözleşmesi, Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz (ÇBSMT) projesi (2008): İlk hava savunma radarı oluşturuldu.

- Sahil Güvenlik Komutanlığı arama kurtarma gemisi projesi, Aksaz ve Foça deniz üssü su altı ve üstü gözetleme ve tespit sistemi (Yunus) projesi, Yeni Tip Karakol Botu projesi ve JEMUS Kastamonu, Konya Telsiz sistemi projesi (2008).

http://www.ensonhaber.com/aselsan-olumleri-mecliste-2013-02-17.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44341
 • 622
ASELSAN mühendisinin ölümüyle ilgili şok fotoğraflar
« Yanıtla #6 : 24 Aralık 2014, 15:46:07 »
ASELSAN mühendisinin ölümüyle ilgili şok fotoğraflarİntihar denilen ancak suikast olduğu şüpheleri giderek artan ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen'in ölümüyle ilgili fotoğraflar ortaya çıktı...
ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümleri hep tartışıla gelmiş, suikast iddiaları gündemi uzun süre meşgul etmişti.

ÖLÜMÜ TARTIŞMA YARATMIŞTI

Milli tank projesinin sahibi olan ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen’in 2006’da gerçekleşen ölümünde de benzer tartışmalar yaşanmıştı. Başbilen’in ölümü ailesinin açıklamaları ve basında çıkan yüzlerce “suikast” haberine rağmen aydınlatılamayarak resmi kayıtlara “intihar” olarak geçmişti. 18 43 0 ASELSAN mühendisinin ölümüyle ilgili şok fotoğraflar İntihar denilen ancak suikast olduğu şüpheleri giderek artan ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen'in ölümüyle ilgili fotoğraflar ortaya çıktı...ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümleri hep tartışıla gelmiş, suikast iddiaları gündemi uzun süre meşgul etmişti. ÖLÜMÜ TARTIŞMA YARATMIŞTI Milli tank projesinin sahibi olan ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen’in 2006’da gerçekleşen ölümünde de benzer tartışmalar yaşanmıştı. Başbilen’in ölümü ailesinin açıklamaları ve basında çıkan yüzlerce “suikast” haberine rağmen aydınlatılamayarak resmi kayıtlara “intihar” olarak geçmişti. MİLLİ TANK PROJESİNDE ÇALIŞIYORDU Milli Tank’ın yanı sıra, suikast silahı Kanas, gece görüş dürbünleri ve F-16 projelerinde çalışan ASELSAN mühendisi Başbilen, 5 Ağustos 2006’da aracında boğazı ve bilekleri kesilmiş halde bulunmuştu.

PROJEYİ SUNACAĞI GÜN ÖLDÜ

Hüseyin Başbilen'in ölümü, Milli Tank projesini tanıtacağı güne denk geldi. Bu tesadüf de ölümü üzerindeki cinayet şüphesini kuvvetlendirdi. BOĞAZI DA BİLEĞİ DE KESİK Vahdet gazetesinin ortaya çıkardığı görüntüler, olayın “intihar” olma ihtimalini iyice zayıflatıyor. Fotoğraflarda, ASELSAN mühendisi Başbilen aracında boğazı ve bilekleri kesilmiş halde görülüyor. Resmi kayıtlara “intihar” olarak geçen olayla ilgili bu şok fotoğraflar, “Bir kişi hem boğazını hem bileklerini nasıl kesebilir” sorusunu akla getiriyor.

BABASI: İNANÇLI BİR İNSANDI

Sır dolu ölümü aydınlatılamayan ASELSAN mühendisi Başbilen’in babası Vehbi Başbilen, daha önce basında çıkan açıklamalarında, dosyaya bakan ilk savcının ilginç bir tavır takınarak, kendisini makamından kovduğunu söylemişti. Oğlunun intihar edecek bir durumunun olmadığını kaydeden Vehbi Başbilen, “İnançlı, yardım sever, Allah korkusu olan, hiçbir kötü alışkanlığı olmayan bir insandı. Hayat doluydu. Yaşamı seven birisiydi. İntiharın büyük bir vebal olduğunun farkındaydı” demişti.

OKU, YORUMLA ve PAYLAŞ ==> http://www.sarizeybekhaber.com.tr/haberler/aselsan-muhendisinin-olumuyle-ilgili-sok-fotograflar-h933.html

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Aselsan intiharlarında yeni gelişme
« Yanıtla #7 : 24 Aralık 2014, 16:22:51 »
Aslında suikast oldugu zaten biliniyor hatta hangi istihbaratın yaptıgını bile biliyordur bizimkiler asıl dikkat ceken ise tam projenin sunulacagı gün olması acık bir bırakın bu isleri demek olsa gerek. Ayrıca Isparta ucagında sehit düsen mühendislerimizde suikasta kurban gitmedimi...

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 44341
 • 622
Ynt: Aselsan intiharlarında yeni gelişme
« Yanıtla #8 : 24 Aralık 2014, 19:49:17 »
Yalnız fotoğraflarda tuhaflık var. Alt ortadaki iki fotoğrafta bir aracın içerisinde biri var gibi. Ancak üsttekilerde yerde yatan biri, elleri arkadan bağlı başka biri var gibi görünüyor. Ayrıca fotoğraflar sanki 1900'lü yılların balında çekilmiş gibi siyah beyaz ve net değil. Oysa olay 2006'da oldu ve teknoloji artık çok ileri. Bu fotoğrafların gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

 • Özel Üye
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 1656
 • 24
 • DefenceTurk.com
Ynt: Aselsan intiharlarında yeni gelişme
« Yanıtla #9 : 24 Aralık 2014, 19:57:35 »
Yani bu olay normalbir  intihar olabilirde. Bizimkilermi olaya intihar süsü vermeye calisiyor...