Gnderen Konu: F-16 Modernizasyonu  (Okunma says 195681 defa)

0 ye ve 1 Ziyareti konuyu incelemekte.

evrimd baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • leti: 828
  • 58
  • DefenceTurk.com
Ynt: F-16 Modernizasyonu
« Yantla #570 : 12 Ekim 2022, 09:44:18 »
Seneye kadar onay çýkmaz, seneye Amerikan seçimlerinden sonra ancak, yine oyalanacaðýz.

evrimd Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • leti: 1515
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yantla #571 : 12 Ekim 2022, 09:45:34 »
Her seferinde "ucaklarin modernizasyonun biz kendimiz yapariz" deniyor ama alinmak istenen kit sayisi ucak sayisinin iki kati...

Birisi bana basitce aciklarsa sevinirim..

1.Neyi kendimiz yapabiliyoruz?
2. Neyi yapamiyoruz?
3. Bazi seyleri yapmamizi engelleyen cesitli anlasmalar var mi ? Ipler kopana kadar yapmamayi mi tercih ediyoruz?
What is steel compared to the hand that wields it?

evrimd Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yantla #572 : 12 Ekim 2022, 09:51:05 »
Adamlarýn imzaladýklarý anlaþmalara uymadiklarini ve an itibari ile verdiðimiz parayý cep ettiklerini unutmayýn.

Bizi F16 geliyor süreç olumlu ilerliyor diyip Eurofighter dan vazgeçirip son anda pürüz çýkarýp zaman kaybettirmeyi amaçlamadiklari ne malum?

Ben mümkünse Eurofighter alýmýnýn gerekli olduðu düþünüyorum...80 ya da 120 rakamlarý geçiyordu tamam F16 gelecekse o kadar olmasýn yarýsý kadar olsun ama olsun..

Hocam para yok para... Para olsa zaten EF alýnýrdý. Altyapý,lojistik,eðitim masraflarýnýn kurtulmak için alýyoruz F-16'yý... Ucuz yoldan EF'nin iþini yapýyor F-16

Son savaþ uçaðý alýmý olacak bu F-16'lar... Ben olsam bu F-16 paralarýnýn hepsini F-110 motoru isterdim ya neyse. Uçak sayýmýz da eksik... F-16 'da 300'ü bulmamýz lazýmdý þimdiye kadar çoktan....

Arkadasim bana "para yok" ile gelmeyin her seferinde soyluyorum size :)

Ihtal cep telefondaki vergiyi arttirsaniz ucaklarin kaporasi cikar :)

Bizce tehdit o kadar ciddi ve acil degil diyebilirsiniz
Su an baska onceliklerimiz var kaynagi orada harcayacagiz diyebilirinsiniz
F-16 lar kesin gelecek o zaman gerek yok diyebilirsiniz..

Hepsini anlarim...

« Son Dzenleme: 12 Ekim 2022, 10:05:39 Gnderen: Gökbörü »

evrimd fýrtýna06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • leti: 5089
  • 235
  • DefenceTurk.com
« Yantla #573 : 12 Ekim 2022, 10:00:31 »
Her seferinde "ucaklarin modernizasyonun biz kendimiz yapariz" deniyor ama alinmak istenen kit sayisi ucak sayisinin iki kati...

2. Neyi yapamiyoruz?
3. Bazi seyleri yapmamizi engelleyen cesitli anlasmalar var mi ? Ipler kopana kadar yapmamayi mi tercih ediyoruz?

Siz o söylenenlere bakmayýn hocam þu anda sadece blok 30'lara dokunabiliyoruz onun dýþýndaki bloklarda deðiþiklik yapmak için izin almamýz þart ki onada izin vermiyorlar büyük ihtimal.
« Son Dzenleme: 12 Ekim 2022, 10:40:46 Gnderen: fýrtýna06 »

evrimd Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yantla #574 : 12 Ekim 2022, 10:06:47 »

2. Neyi yapamiyoruz?

Siz o söylenen bakmayýn hocam þu anda sadece blok 30'lara dokunabiliyoruz onun dýþýndaki bloklarda deðiþiklik yapmak için izin almamýz þart ki onda izin vermiyorlar büyük ihtimal.

Block 30 lari biz elden gecirince kacinci block oluyorlar?
Kac tane block 30 var?

evrimd bostancýbaþý

• DefenceTurk
  • *
  • leti: 261
  • 17
« Yantla #575 : 12 Ekim 2022, 10:12:04 »

2. Neyi yapamiyoruz?

Siz o söylenen bakmayýn hocam þu anda sadece blok 30'lara dokunabiliyoruz onun dýþýndaki bloklarda deðiþiklik yapmak için izin almamýz þart ki onda izin vermiyorlar büyük ihtimal.

Kac tane block 30 var?

37-38 CÝVARI

evrimd serkan1976

• 2022 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • leti: 7930
  • 464
  • DefenceTurk.com
« Yantla #576 : 12 Ekim 2022, 10:47:17 »
Adamlarýn imzaladýklarý anlaþmalara uymadiklarini ve an itibari ile verdiðimiz parayý cep ettiklerini unutmayýn.

Bizi F16 geliyor süreç olumlu ilerliyor diyip Eurofighter dan vazgeçirip son anda pürüz çýkarýp zaman kaybettirmeyi amaçlamadiklari ne malum?

Ben mümkünse Eurofighter alýmýnýn gerekli olduðu düþünüyorum...80 ya da 120 rakamlarý geçiyordu tamam F16 gelecekse o kadar olmasýn yarýsý kadar olsun ama olsun..

Hocam para yok para... Para olsa zaten EF alýnýrdý. Altyapý,lojistik,eðitim masraflarýnýn kurtulmak için alýyoruz F-16'yý... Ucuz yoldan EF'nin iþini yapýyor F-16

Son savaþ uçaðý alýmý olacak bu F-16'lar... Ben olsam bu F-16 paralarýnýn hepsini F-110 motoru isterdim ya neyse. Uçak sayýmýz da eksik... F-16 'da 300'ü bulmamýz lazýmdý þimdiye kadar çoktan....

Arkadasim bana "para yok" ile gelmeyin her seferinde soyluyorum size :)

Ihtal cep telefondaki vergiyi arttirsaniz ucaklarin kaporasi cikar :)

Bizce tehdit o kadar ciddi ve acil degil diyebilirsiniz
Su an baska onceliklerimiz var kaynagi orada harcayacagiz diyebilirinsiniz
F-16 lar kesin gelecek o zaman gerek yok diyebilirsiniz..

Hepsini anlarim...

Para yok para... Para olsa emin ol ki o parayý seçimi kazanmak için kullanýrlar uçak için deðil...

evrimd Yasar

• 2021 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • leti: 3736
  • 362
  • DefenceTurk.com
« Yantla #577 : 12 Ekim 2022, 10:56:37 »

2. Neyi yapamiyoruz?

Kac tane block 30 var?
Özgür Modernizasyonu yapýlan uçak üzerine konmasý düþünülen Murad Aesa radarýndan ötürü F16V70 (Block 70) den dahi daha iyi oluyor. 
Kesin bir þey söylenmese de, FMS (foreign military sales) kurallarý ile satýn alýnmýþ olan F16’lara 30 yýl dokunamýyoruz. 37-39 adet arasý Blok 30’lar ve bir kýsým blok 40, 30 yýlýný doldurmuþ durumda. Bunlara Özgür modernizasyonu yapýlabiliyor. 2025 yýlýna kadar, peyder pey tüm blok 40’larda 30 yýlýný doldurmuþ olacak. Geriye 79 adet blok 50 ve 50+ uçak kalýyor, iþte bunlara blok70 modernizasyonu yapmak için KÝT alalým diyoruz. Çünkü geriye kalanýna Özgür modernizasyonu yapabileceðiz.
Tabii uçak alýmlarýnda ve parça alýmlarýnda kapalý kapýlar ardýnda büyük komisyonlar döner. Rant vardýr. Özgür modernizasyonu için devletin parasý tekrar devlete kalýr. (Devlet ASELSAN’a para verir). Üzerinde kaymak olmayan iþ de geri plana itilir.
Hala Murad Aesa radarý takýlamadý F16’lara.

evrimd Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 142
  • DefenceTurk.com
« Yantla #578 : 12 Ekim 2022, 11:04:04 »

2. Neyi yapamiyoruz?

Kac tane block 30 var?
Özgür Modernizasyonu yapýlan uçak üzerine konmasý düþünülen Murad Aesa radarýndan ötürü F16V70 (Block 70) den dahi daha iyi oluyor. 
Kesin bir þey söylenmese de, FMS (foreign military sales) kurallarý ile satýn alýnmýþ olan F16’lara 30 yýl dokunamýyoruz. 37-39 adet arasý Blok 30’lar ve bir kýsým blok 40, 30 yýlýný doldurmuþ durumda. Bunlara Özgür modernizasyonu yapýlabiliyor. 2025 yýlýna kadar, peyder pey tüm blok 40’larda 30 yýlýný doldurmuþ olacak. Geriye 79 adet blok 50 ve 50+ uçak kalýyor, iþte bunlara blok70 modernizasyonu yapmak için KÝT alalým diyoruz. Çünkü geriye kalanýna Özgür modernizasyonu yapabileceðiz.
Tabii uçak alýmlarýnda ve parça alýmlarýnda kapalý kapýlar ardýnda büyük komisyonlar döner. Rant vardýr. Özgür modernizasyonu için devletin parasý tekrar devlete kalýr. (Devlet ASELSAN’a para verir). Üzerinde kaymak olmayan iþ de geri plana itilir.

1. AESA isini becerebilirsek suresi dolan butun Block 30 ve 40 lari kendimizi elden gecirecegiz ve basitlestirmek adina hepsi Block 70 olacak
2. Block 50 ve 50+ lari eger anlasma olursa kitlerle Block 70'e cikaracagiz
3. Anlasma olursa 40 adet de yeni block 70 alacagiz..

Yukardakilerin hepsi gerceklesirse yine basitlestirmek icin soyluyorum "en son model" F-16 lardan olursan 200+ F-16 miz olacak..

Dogru mu?

« Son Dzenleme: 12 Ekim 2022, 11:06:42 Gnderen: Gökbörü »

evrimd Yasar

• 2021 Yýlýn Üyesi
  • DefenceTurk
  • leti: 3736
  • 362
  • DefenceTurk.com
« Yantla #579 : 12 Ekim 2022, 11:23:52 »

2. Neyi yapamiyoruz?

Kac tane block 30 var?

1. AESA isini becerebilirsek suresi dolan butun Block 30 ve 40 lari kendimizi elden gecirecegiz ve basitlestirmek adina hepsi Block 70 olacak
2. Block 50 ve 50+ lari eger anlasma olursa kitlerle Block 70'e cikaracagiz
3. Anlasma olursa 40 adet de yeni block 70 alacagiz..

Yukardakilerin hepsi gerceklesirse yine basitlestirmek icin soyluyorum "en son model" F-16 lardan olursan 200+ F-16 miz olacak..

Dogru mu?
Evet ve hayýr!
200+ evet
Ama hayýr yalnýz 200 deðil, 270 adet modern F16’mýz olacak.

Ben bu arada Sn archangelo ‘nun düþüncesine katýlýyorum. EF2000 den 40 adet kullanýlmýþ ve 40 adet yeni sipariþi de verelim ve hatta 40 adet yeni F16’yý da almayalým derim.
Ama Sn serkan1976’da haklý ; para yok kasada.
Ýþin içinde rant olursa para basarlar veya bulurlar bir yerlerden ama!!!
« Son Dzenleme: 12 Ekim 2022, 11:25:49 Gnderen: Yasar »