Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10
1
Aracı en ekstrem senaryoya göre düşünmeniz gerekiyor. Bir mevkiden öbürüne gitmek gibi senaryolarda bu aracın görevi ama fabrikadan çıkarken durmadan Atina'ya gidecekmiş gibi tasarlanmak zorundadır. Bu senaryo da dizele alternatör takarak pilleri şarj ederek filan yapılamaz. Yani en zor senaryoda pil batarya devreden çıkar direk ürettiğin ceyranı motora vermek kullanmak zorunda kalırsın o zamanda 1500 bg ile gidebilen aracı jeneratörle 2000 bg ile işletebilirsin. En zayıf halkadır parametreleri belirleyen.  En güzel tank Alman Leo 2 gibi bir tanktır ve uzunca zamanda öyle olacak biz görmeyiz jeneratörle çalışan tank benden söylemesi. ama Toyota araçlar gibi hibrit denenebilir belki ama bence oda karmaşıklık ve attığın taş ürküttüğün kurbağa gibi tercih edilmez asker basit aracı seçer hep ama gerçek hibrit yani Toyota lar gibi hibrit görülebilir. bizim konuştuğumuz ise bence şahsi fikrim imkansız


 Bu tartışma yavaş yavaş Con Ahmet’in Devri Daim Makinası tartışmasına evrilecek gibi geliyor ben orda bırakırım şimdiden deyim kaçtı demeyin sonra
Sn Putty,
Bu yazdıklarınızdan, yukarıda yazılanları anlamadığınız ortaya çıkıyor. Olmayacak senaryoları yazıp aynı şeyleri tekrar edip duruyorsunuz. Buradaki hibrit sistemi anlamak lazım önce.
2.8litrelik bir mazotlu jeneratör ile bataryaları şarj ediyorsunuz. Ve bu bataryalar elektrik motorlarını sürüyor. O kadar.
Daha az yakıtla Trakya’dan Atina’ya gidecek bu zırhlı obüs. Mazotu koydukça şarj edecek ve yol alacak.
MTU 881 mazot motoru 1000 beygir üreteceğim diye, yüksek kayıpla çalışıp aşırı yakıt harcıyor. MTU 881 motoru, 18.2litre hacimli karmaşık bir motor ve Atina’ya varıncaya kadar transmisyonunun ve kendisinin, bozulma şansı, hibrit motordan çok daha yüksek. O koca motorun saatte harcadığı 161 litre yakıt yüzünden, her bir öbüsü, bir taşıyıcı kamyona ya da trene koyup cepheye gönderiyorlar.
2.8litre hacimli jeneratör ile Hibrit tahrikli e-fırtına, saatte 32litre yakıt tüketiyor. Bu tüketim karşılığında MTU 881 motorundan %30 daha fazla güç ve 3 kat daha fazla torque üretiyor.
E-Fırtına tahrik sisteminin daha üstün ve ekonomik olduğu ortada. Yapılacak şey, bu tahrik sistemini soğukta, sıcakta, çölde, çamurda vs test edip kullanılabilirlik sertifikasyonunu bu alete aldırmak. Bunun içinde yeniliğe ve gelişmeye açık beyinler lazım.


Bu güzel bir tahrik yöntemidir. Amerika bile şu an mtu 1500 hp cenderesine düşmemek için hibrit sistemlerde kendine çözüm arıyor.


Yanlış hatırlamıyorsam halihazırda Europowerpack'in dayanıklılık, bakım aralığı, çalışma koşulları ve yakıt ekonomisine yakın üretilecek dizel motor 1600 hp'lere anca çıkabildi mtu'da.


Top kalibreleri artma eğiliminde olduğu için zırhlarda kalınlaşacak haliyle tanklar ağırlaştığında Alman tankları bile bu +%30 verimden dolayı hibrit tahriğe yönelebilir.


Tabi burada da bir konu var. Dönüp kendimize sormamız gereken.


Tamam daha düşük ve alternatifi bol bir beygir sınıfından bir motoru jenaratör olarak kullandık. Elektrikli motor sayesinde 1300-1500 hp değerlere yaklaştık. Bu bize metalurujik yetersizliklerden dolayı başka ülkelerden alamadığımız veya yapamadığımız tank motoru dezavantajından kurtardı.


Peki ya elektrik motorunun metalurujisi? Tamam içinde bir yanma patlama gerçekleşmiyor ama bir dirençle karşılaşıyor. 60 ton bir aleti dağ taş gezdirecek 4 dişlide 4 motordan bahsediyoruz. Bunun dayanımı nasıl olacak? Harp sahasında tank motoru gibi kapağı aç çıkar gibi pratik olacak mı?


Birde son olarak gözden kaçırılmaması gereken birşey var. Askeri araçlar askerin arazideki barınaklarıdır aynı zamanda. Bu hibrit tankların elektrik desteği daha ön planda olduğu için arazide kurulan geçici shelterların ve sistemlere bu hibrit araçlardan güç verilmesi de planlar dahilinde.
2
Yunan-Türk savaşı 99.9999999% olmayacaktır, olursa belki kısa süreli çatışma yaşanabilir. 2 NATO ülkesinin birbirine karşı savaşması örgütün cok ciddi sarsılmasına yol açacaktır, ABD cocuklar sakin olun deyip susturur, yaptırım kartını da çıkarır ve her 2 ülkenin ekonomisi güllük gülistanlık olmadığı için Pentagon amcanın çizdiği çizgiden fazla çıkamaz.


Batı Yunanı destekleyeceği dünden bellidir ama toprak derinliği olmadığı için nefesi hızlıca tükenir Türkiye karşısında. Rusya ve Çin zil takarak halay çeker sevinçten örgütün içinde çürümesine yol açacağı için.


Bölgede Türkiye'nin rakibi Yunan değil İran'dır.
Gerek genç nufüsü, gerek toprak büyüklüğü, balistik füzeleri, Şii fanatizmi vs. Türkiye'nin ezici hava üstünlüğü var ama kara ordusu İran ile aynı, dağlı bölgede her ikisi de tıkanır, bolca kayıp verirler ama sanayi bölgeleri, liman, hava üsleri, köprüler, santraller gibi ana damarları balistik füzeleri karşısında ezilir, ekonomik zararı her 2 ülke için de felaket olur.
3
F-35'e sahip oldukları için bize saldıracaklarını düşünüyorsanız boşa düşünüyorsunuz derim. F-35'in caydırıcı gücünden bahsediyorlar. Üstüne güçlü müttefiklerimiz var diyorlar. Uslu uslu oturun diyorlar. Ege ve Akdeniz'de macera arayıp bizi tehdit etmeyin diyorlar.

Söylemlerinin eyleme dönüşmesi sonucunda neler kaybedebileceklerini kendileri de biliyorlar. Ama sahip olmak üzere oldukları avantaj kartını da gösteriyorlar.
4

https://youtu.be/xnk17LPRZcU?si=1peHk4ey5veN56OO

Çok detaylı ve bilgilendirici bir video olmuş. Videodaki beyefendinin hem bilgisi hem de hizmet ve yerlilik aşkı çok özel. Projelerinde muvaffakiyetler diliyorum inşallah daha büyük işler başarırlar.
5
Hoşbulduk üstad kusura bakmayın yazılar birleşik olmuş klavyemde arıza var
6
Benim ilk okuduğum metinde varyantlar için izin verildi diyordu. Hürjet'in silahlısı varyantı oluyor mu? Bence oluyor. Yine de bunlar bunu bir şarta bağlamıştır kesin.
+1
Evet tüm varyantları kapsayan bir anlaşma yapılmış.
Eğitim, akrobasi ve hafif saldırı uçak varyantları olarak.


Unutmamak gerekir; nekadar iyi uçak olsalar da Hürjet ve KA-50 cinsi uçaklar bir f16V70, hatta bir Gripen-E olamazlar. Bunların üretimi için motor satışını Türkiye’ye engellemenin, ABD için çok büyük bir avantajı olmaz.
7
Devamlı süpersonik uçacak bir uçak, (bilhassa 1.2 mach üstü) için convergent-divergent nozül şarttır. Bu nozül varsa uçak süpersoniktir diyebiliriz.
Bir uçak sadece convergent nozül ile de süpersonik hıza ulaşabilir. Ama bunu ne yüksek süpersonik hızlara taşıyabilir, ne de kalıcı olarak idame ettirebilir.
İtki ağırlık oranı yetersiz olan ve yoğun hava ortamında uçan uçaklarda süpersonik hızlara, (bilhassa yüksek süpersonik hızlara) ulaşabilmek için art yakıcı şarttır.
AI322F-30 motorunda convergent-divergent nozül var. Bu da bu motorun süpersonik uçuşa uygun olduğunu gösteriyor. Uçuracağı uçağın itki-ağırlık oranı yetersiz kalırsa da art yakıcısı da var. Yani bu motor süpersonik uçuşa uygun bir motor.


https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Motor_Sich_AI-322F_engine,_Kyiv_2018,_101.jpg


Sn Putty,
Sizin sorunuzun cevabı da ; evet edebiliriz.


Sn Efes,
Siz zannedersem supercruise ile süpersonik’i karıştırıyorsunuz!!
Haklısınız ben sn putty'in belirttiği ses üstü uçak kavramını süper cruise olarak algılamışım
8
Sn.putty yanlış düşünüyorsun,


Denizde vls yüklemeyi başardığın zaman 32 Vls ile 128 vls arasında fark olmaz dersen bende şu soruları sorarım


1-Bu sefer vls kere yüklenmek için bekleyen mühimmatlar için depo gerekmiyecek mi?Açıkta mı bekliyecek
2-Hangi deniz şiddettine kadar yüklenebilecek
3-yüklemeler arasında ne kadar zaman farkı olacak? Bu fark reaksiyon süresini kısıtlamıyacak mı?


Bu sorularıma lütfen cevap verin sn.putty
Bu sefer iflah olmazsın sen cevabını kabul etmiyorum


Yani 128 vls ile 32 Vls li gemide deli fark her zaman olacaktır.

9
Bence, bu işin oluru varsa, ancak şöyle olabilir: Gemide diyelim ki 4x16=64 VLS hücresi bulunsun. İşte o 16'lık blokları, gemiye tek seferde montelerseniz, bu iş olur.

O da şöyle yapılır: Bu 16 hücreli VLS blokları, kendi başına yüzebilen SİDA olarak tasarlanır. Gemiye yaklaşan SİDA gemiyi bordalar, ardından da gemideki robotik kollarla yerine sabitlenir.
10
http://youtu.be/oJ2guUsAcUc?si=JTAYiQx1UFliR01m

Pentagon Yunan tarafını uyarmış.
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 ... 10