Gönderen Konu: Irak  (Okunma sayısı 77590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 1421
 • 1
Bağdat, ABD'li özel güvenlik görevlilerinden intikam alıyor
« Yanıtla #40 : 16 Ocak 2012, 18:58:34 »
perşembenin geleceği  çarşambadan bellidir ,  müslüman  bir halk  ve  başlarına yerleştirilmiş  halkın  kendi  büyükleri  elbette  güce sahip olunca  sömürgeye  hayır  diyeceklerdir , amerika bu  bataktan kendisini kurtardı ve  işin olumsuzluğunu istemesede zorla kabullendi  ,  bence ırakla  gerek askeri gerek  ekonomik  anlamda işbirliğine girmemiz bize çok şey kazandırır ,  büyümeye başlayan ırak  gelecekte dostumuz olursa  ve bir bütünlük sağlanırsa saddam döneminden çok daha güçlü bir  ülkeye dönüşür.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42973
 • 508
Barzani Diyarbakır'a bayrak çekti
« Yanıtla #41 : 05 Mart 2012, 13:43:52 »
Barzani Diyarbakır'a bayrak çekti

Türk bayrağı yok; Kürdistan bayrağı asıldı.

Diyarbakır'da İran, Irak ve Suriye'deki Kürtlerin katılımıyla yapılan "Kürt Dil Konferansı"nda, cuma günü "Ey Rakip" adlı Kürt marşının okunmasının ardından dün de Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin resmi bayrağı açıldı. Kendilerine "Dicle Fırat Diyalog Grubu" adını veren bir grup, 1 Mart 1979'da hayatını kaybeden Kürt yönetiminin başkanı Mesud Barzani'nin babası Mustafa Barzani için anma programı düzenledi. Grubun, Ofis semtindeki bürosundaki etkinliğe PKK'nın infaz listesini savcılığa veren siyasetçi-yazar İbrahim Güçlü ve HAK-PAR yöneticileri de katıldı. Etkinlikte Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin resmi bayrağı ve Mustafa Barzani'nin fotoğrafı asılırken, Türk bayrağına yer verilmemesi dikkat çekti. Dicle Fırat Diyalog Grubu Sözcüsü Muhittin Batmanlı, Mustafa Barzani'nin Kürtler için "büyük bir kahraman" olduğunu belirterek, şunları söyledi:
'SEVİNCİMDEN KRAVAT TAKTIM'

"Kuzey Irak'a 2 hafta önce gittik. Kürt bayrağının dalgalandığını görünce çok duygulandım. Memurluk yaptığım zaman bile kravat takmadım. Ancak bugün Kürdistan bayrağını açtığımız için sevincimden kravat taktım. Kalbimizden geçen o ki Kürdistan bayrağı 4 parçadaki Kürdistan'da (Irak, Türkiye, Suriye, İran) dalgalansın. Biz de Türkiye'de yaşayan Kürtler olarak ilk kez Kürdistan bayrağı astık. Arap, Türk ve Acem kardeşlerimiz korkmasın, Kürdistan bayrağı kimseye zarar vermez tam aksine fayda verecektir.
KONFERANSTAN 'TEK ALFABE' KARARI ÇIKTI

KÜRT marşı olarak bilinen "Ey Rakip" marşıyla açılışı yapılan "Kürt Dil Konferansı"nın sonuç bildirgesi açıklandı. BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'in okuduğu sonuç bildirgesinde, "Kürtlerin birbirini anlaması ve ulusal bir bilincin oluşması için tek bir alfabeye ihtiyaç vardır" denildi. Sonuç bildirgesi öncesi konuşan DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, "Dünya bilsin ki artık Kürtler köle olarak kimliksiz yaşamayı kabul etmemektedir. Gün özgürlük ve birlikte olma günüdür" dedi. Konferansa katılan yabancı konukları yemekte ağırlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de, "Dil temeldir ve bir halkı halk yapan mayadır" diye konuştu.

http://www.ensonhaber.com/barzani-diyarbakira-bayrak-cekti-2012-03-05.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Ice

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 165
 • 0
Barzani Diyarbakır'a bayrak çekti
« Yanıtla #42 : 05 Mart 2012, 22:32:18 »
Bütün bunlar olurken bizin takunyalı gerizekalılar ne işle meşgul acaba...

Gazi Paşanın , Fevzi Paşanın , silah arkadaşlarının ve onbinlerce şehidimizin kemikleri sızlıyor..

Uyan Türk milleti uyan plan yapılmış plan...

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42973
 • 508
Barzani'den bağımsızlık mesajı
« Yanıtla #43 : 31 Temmuz 2012, 08:05:50 »
Barzani'den bağımsızlık mesajı


Barzani, merkezi yönetimden istediklerini alamamaları halinde bağımsızlık arayışına gireceklerini söyledi.
30.07.2012 - 20:37

Irak askerlerinin Suriye sınırındaki Rabia Sınır Kapısı'na el koymak istediğini öne sürerek buraya yaklaştırmayan ayrıca 10 bin peşmergeyi de bu bölgeye kaydıran Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, merkezi hükümetten istediklerini alamamaları halinde bağımsızlık arayışına gireceklerini söyledi.

Bölgedeki Kürt kanalları, Barzani güçlerinin Irak askerlerine yönelik engellemesinin devam ettiğini bildirdi. Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'ne ait 'Zagros TV', sınır bölgesine kaydırılan silahlı peşmergeler ile karşılarındaki Irak'ın güneyinden gelen üç taburdan oluşan merkezi ordu birliklerinin sınır kapısı yakınlarındaki Mahmudiye Köyü'nde bekleyişlerini sürdürdüklerini aktardı.
Süper Fırsat! Hala ingilizce konuşamıyorsan, hemen tıkla !
"MERKEZİ YÖNETİMDEN İSTEDİKLERİMİZİ ALAMAZSAK..."

Peşmergeler ile Irak Ordusu askerleri arasındaki gergin bekleyiş sürerken, IKDP'ye bağlı 'Kurdistan TV', Bölgesel Kürt yönetimi Bakanı Mesut Barzani'nin açıklamasına yer verdi. Barzani, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile aralarında kişisel bir sorun olmadığını, sorunun diyaloga inanmayan ve silahın gücüne sığınan zihniyette olduğunu söyledi. Kürtler'in birliğinin bozulmasına izin vermeyeceklerini vurgulayan Kürt lider, kendisini Kürtler'in özgürlüğünü savunan biri olarak gördüğünü, üstlendiği sorumluluktan gurur duyduğunu belirtirken, merkezi Irak yönetiminden istediklerini alamamaları halinde bağımsızlık arayışına gireceklerini söyledi.

Barzani, Kürt bölgesinin Irak'ın diğer bölgeleriyle birlikte perişan olmasına izin vermeyeceğini belirterek, "Halkımıza karşı tanklarla ağır silahların kullanılmasına tanıklık ettik" dedi.
"İKİ KARDEŞ BARZANİ VE MALİKİ.."

Bu arada Ulusal İtifak Listesi Başkanı İbrahim Caferi, Irak-Suriye sınırına askeri güç gönderilmesi konusunu, Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile telefonla konuştuğunu, sorunun çözüleceğini belirtti. Caferi, "Maalesef iki kardeşimiz Barzani ile Maliki arasındaki ilişki kopmuş durumda. Asıl sorun siyasi krizdir. Eğer bazı şeyler uygulamaya konulsa, güven geri gelir. Bu da korku ve heyecanı sonlandıracaktır" diye konuştu.
MİLLETVEKİLİ OSMAN: IRAK ORDUSU SORMADAN BÖLGEYE GELMEMELİ

Rabia Sınır Kapısı'ndaki gerginliği değerlendiren 'Kürdistan Koalisyonu' üyesi parlamenter Mahmut Osman, sorunların büyük bölümün kaynağının siyasi olduğunu ve Bağdat ile Erbil yönetimi arasında ciddi bir diyalog sürecine girilmesi gerektiğini söyledi. Osman, "Irak Ordusu'nun koparılmış bölgelere güç gönderme hakkı varsa elbette ki peşmergenin de o bölgelerde kalma hakkı vardır. Suriye sınırının iki tarafında da Kürt nüfus yoğunlukta. Bu nedenle Irak ordusunun, sormadan, danışmadan, peşmergenin kontrolündeki bölgeye gelmesi resmen savaş tehdididir" dedi.
http://www.ensonhaber.com/barzaniden-bagimsizlik-mesaji-2012-07-30.html
« Son Düzenleme: 31 Temmuz 2012, 08:08:12 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42973
 • 508
Türkiye - Irak İlişkileri
« Yanıtla #44 : 04 Ağustos 2012, 08:06:21 »
Irak'tan Türkiye'ye resmi Davutoğlu notasıBağdat yönetimi, Davutoğlu'nun ziyaretini resmen protesto etti
03.08.2012 - 17:21 Tweet

Irak hükümeti, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti sebebiyle Türkiye'ye protesto notası verdi. Notanın, Irak Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Bağdat maslahatgüzarına teslim edildiği belirtildi.
ACİL İZAHAT İSTENDİ

Notada, Bakan Davutoğlu'nun Bağdat yönetiminden izin almadan yaptığı ziyaretle ilgili acil izahat istendiği kaydedildi. Irak hükümeti, Davutoğlu'nun ziyaretiyle ilgili dün de sert bir açıklama yayınlamıştı.
TÜRKİYE'DEN JET HAMLE

Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu, Irak'ın Ankara Büyükelçisi'ni çağırarak Türkiye'nin gizli gündemi olmadığını vurguladı. Feridun Sinirlioğlu, Irak cephesinden yapılan açıklamalarda daha dikkatli davranılması uyarısında bulundu.

TUTUKLAMA HAKKIMIZ VAR

Irak Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Kerkük ziyaretinin Bağdat hükümetinin bilgisi ve onayı dışında gerçekleştirildiğini belirterek, sert tepki gösterdi. Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin basın danışmanı, ziyaretin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini belirtirken, milletvekili Abdulhadi el Hasan "Davutoğlu'nu tutuklama hakkımız var" demişti.

http://www.ensonhaber.com/iraktan-turkiyeye-resmi-davutoglu-notasi-2012-08-03.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42973
 • 508
Türkiye - Irak İlişkileri
« Yanıtla #45 : 12 Ağustos 2012, 11:42:59 »

Irak'tan Türkiye'ye Kuzey Irak uyarısı

Maliki: Ankara doğrudan Bağdat'la görüşsün.
11.08.2012 - 20:45

Hürriyet'in haberine göre; Irak Başbakanı Nuri el Maliki, internet sitesi üzerinden yazılı bir açıklama yaparak Irak'ın Türkiye'nin Kuzey Irak'a "bağımsız bir devletmiş gibi" davranma girişimlerini kabul etmediğini belirtti.

Irak Başbakanı, Türkiye'nin bölge ülkeleriyle iyi ilişkilere sahip olmak istiyorsa bunu Bağdat üzerinden yapması gerektiğini de ifade etti.

Açıklamada Maliki'nin bu sözleri kısa süre içinde bir Türk televizyonunda yayınlanacak bir röportajda sarf ettiği de vurgulandı.

http://www.ensonhaber.com/iraktan-turkiyeye-kuzey-irak-uyarisi-2012-08-11.html
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42973
 • 508
Türkiye - Irak İlişkileri
« Yanıtla #46 : 03 Eylül 2012, 08:16:50 »

Maliki, Kürtleri vurur mu

3 Eylül 2012
Maliki, Kürtleri vurur mu
Irak Başbakanı Maliki, geçen hafta 26 kişiyi birden idam ettirdi, ABD yapımı gelişmiş tankların son partisini teslim aldı ve yine Washington’dan gelecek F-16’ların kullanımı konusunda “sınır olmadığının” açıklanmasıyla Kürtleri korkuttu. Irak, 15 Eylül’den sonra tekrar karışabilir.

SURİYE krizinin tırmandığı, İsrail’in İran’a askeri operasyonu yeniden gündeme getirdiği bir dönemde tüm bu ülkeler arasında kilit bir konumda olan Irak’ta son bir hafta içinde sessiz ama kritik gelişmeler yaşandı.

İŞKENCE VE İDAM: Giderek “Saddamlaştığı” öne sürülen Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin ülkesinde bir haftada tam 26 kişi idam edildi. Uluslararası Af Örgütü, çoğu terör suçundan idam edilenlerin yargılamalarının adil olmadığını, itirafların işkenceyle alındığını vurgulayarak Bağdat’ın infazları durdurmasını istedi.
BAKANDAN ŞOK İSTİFA: Irak İletişim Bakanı Muhammed Tevfik Allavi, Maliki’nin bakanlık işlerine müdahale etmesini gerekçe göstererek 26 Ağustos’ta istifa etti. Aralık 2010’da kurulan ulusal birlik hükümetinde bir ilk yaşanmış oldu.
36 ADET F-16: ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği’nden 29 Ağustos’ta yapılan açıklamada, Irak’a sattıkları 36 adet F-16’nın kullanımı konusunda Obama Yönetimi’nin Maliki Hükümeti’ne herhangi bir sınırlama getirmediği vurgulandı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Maliki’nin bu uçakları kendilerine saldırmakta kullanabileceği endişesini dile getirmişti.
140 YENİ TANK: Maliki Hükümeti, ABD ile yapılan anlaşma çerçevesinde satın aldığı 140 adet M1A1 Abrams tankının son bölümü olan 9 tankı 30 Ağustos’ta teslim aldı. Bu gelişmiş tanklar Irak’a 815 milyon dolara maloldu.
PETROL KRİZİ: Kürdistan Bölgesel Yönetimi, petrol ihracatında Bağdat’taki federal hükümete ait boru hatlarını 15 Eylül’e kadar kullanacaklarını önceki gün açıkladı. Kürtlerin, Bağdat’ın onayını almadan doğrudan Türkiye’ye petrol ihracına başlaması Maliki’yi kızdırmıştı. Kürtler iyi niyet gösterisi olarak 7 Ağustos’ta ihracatı yine federal hatlardan yapmaya başlasa da kalıcı bir anlaşma sağlanabilmiş değil.

‘Temennimiz uzlaşma’

SÜNNİLERİN en etkin siyasi bloku El Irakiye, Türkiye’ye sığınan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Maliki’nin kendi yardımcısı Salih El Mutlak ve Kürt lider Mesud Barzani… Maliki tüm bu isimleri son dönemde kendisinden uzaklaştırmıştı. Peki, 15 Eylül’den sonra ne olacak? Şii Başbakan, Erbil’i vurur mu?
Hürriyet’e konuşan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, “Temennimiz Irak’taki bütün sorunların Irak Anayasası çerçevesinde çözülmesi, hiçbir etnik, siyasi, dini ve mezhepsel ayrım olmaksızın tüm tarafların birbiriyle uzlaşması” dedi. Son silah satışlarına rağmen ABD’den de şikâyetler geliyor. Bağdat’ın, İran’ın yaptırımları atlatmasına ve Suriye’nin silahlanmasına yardım ettiği öne sürülüyor.

Restleşme de olabilir

TEMENNİLER böyle olsa da, Türkiye özellikle silahlanma konusunda Irak’tan son bir hafta içinde gelen “kör göze parmak” misali mesajlardan endişeli. Senaryolarda her ihtimal değerlendiriliyor. Bir diplomatik kaynak durumu şöyle özetledi:
“Temel sorun Maliki Yönetimi’nin ‘ben her şeyi yaparım, kimseyi takmam’ anlayışı. Yanındaki herkesi böyle kaybetti. Etnik ve mezhepsel ayrımcılık yaparak bakanlar atadı, tüm yetkileri kendisinde topladı. Şimdi Kürtler, daha önce Maliki’nin yaptığı gibi bir son tarih (15 Eylül) vererek inisiyatifi ele almak istiyor olabilir. Bu süreçte bir restleşmeye doğru gidilmesi de muhtemel.”
Emre KIZILKAYA
http://www.hurriyet.com.tr/planet/21369157.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı M.B.T

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 296
 • 3
Maliki, Kürtleri vurur mu
« Yanıtla #47 : 03 Eylül 2012, 22:36:11 »
 Biz barzani yerine maliki'yi desteklesek iyimi olur, kötümü olur?

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 42973
 • 508
Maliki, Kürtleri vurur mu
« Yanıtla #48 : 04 Eylül 2012, 10:45:12 »
Biz barzani yerine maliki'yi desteklesek iyimi olur, kötümü olur?

Barzani'nin amacı açık bir şekilde belli zaten. Irak'ın toprak bütünlüğü bizim için çok önemliyken, neden bugüne kadar Barzani'yi destekledik anlamak güç. Ülkemizin çıkarları neyi gerektiriyor? Bölünmeyi mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı sorenson

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 38
 • 0
Maliki, Kürtleri vurur mu
« Yanıtla #49 : 04 Eylül 2012, 19:43:44 »
barzaniyede malikiyede güvenmek çok zor... çıkarlarımız neyi gösteriyorsa onun yapılması lazım... bence...