Gönderen Konu: Irak  (Okunma sayısı 85692 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Falcon

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 0
  • Akıl herşeyindir-Falcon
Juba
« Yanıtla #30 : 09 Ağustos 2011, 17:39:54 »
Çok kezde vurmuş :D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Türkiye - Irak İlişkileri
« Yanıtla #31 : 24 Eylül 2011, 13:48:21 »
Irak'ta petrol anlaşmaları konusunda kritik yasa değişikliği

Hürriyet Planet24 Eylül 2011

Irak yönetimi uzun zamandır beklenen petrol ve doğalgaz yasası taslağında kritik bir değişiklik yaparak kendisine ülkenin rezervleri üzerinde daha fazla söz sahibi olma yetkisi verdi. Bağdat yönetiminin bu kararının Kuzey Irak’ta çatışmalara yol açması bekleniyor.

Reuters’ın bir kopyasına ulaştığı tasarıyla, 2007 yılında siyasi blokların kabul ettiği yasada yer alan, bölgesel yönetimlerin kendi denetimlerindeki topraklarda bulunan rezervler üzerinde kısmi yetki sahibi olma hakkı ortadan kalkıyor. Dünyanın dördüncü en büyük petrol yataklarına sahip Irak’ta, petrolün çıkarılması ve pazarlanması işlerinin yönetimi Bağdat hükümetine veriliyor.   

Böylece Kürtlerin yaşadığı bölgelerdeki petrol havzalarının da önümüzdeki dönemde yapılacak ihalelere katılması söz konusu olabilecek. Kürtler daha önce böyle bir durumu kabul etmeyeceklerini açık bir dille ifade etmişti.

Yasanın 2007 yılında versiyonuna göre petrol bakanlığı sadece keşfedilmiş ancak çalıştırılmaya başlanmamış havzalar üzerinde söz sahibiydi.

ANLAŞMAZLIK ASLINDA YILLARDIR SÜRÜYOR
Bu değişikliğin Başbakan Nuri el Maliki hükümetiyle iktidardaki koalisyonun bir parçası olan ve Irak meclisinde etkili bir konumda bulunan Kürtler arasında siyasi bir savaş başlatması güçlü bir olasılık.

Irak’ın Maliki liderliğindeki, Arap ağırlıklı hükümeti ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasında Kürtlerin yaşadığı toprakların kontrolü üzerinde yıllardır anlaşmazlıklar yaşıyor. Bu anlaşmazlıklar yüzünden Kuzey Irak’tan petrol ihracatı Ekim 2009’dan Şubat 2011’e kadar durdurulmuştu.

"HENÜZ KRİZ NOKTASINDA DEĞİLİZ"
Adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Kürt milletvekili, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bu konunun çözülmesi için müzakereleri sürdürüyoruz. Henüz Maliki hükümetine ateş açma noktasına gelmedik” dedi.

Kabinenin Ağustos sonunda kabul ettiği yasa değişikliği oylama için meclise gönderildi ancak parlamento sözcüsü Usame el Nuceyfi çözüm için uzun bir süreye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Nuceyfi, “Değişiklik petrol anlaşmaları imzalama yetkisini merkezi hükümetin ve petrol bakanlığının elinde topluyor. Ancak Kürtler anlaşmalar konusunda daha fazla güç istiyor” dedi.

BAKANLIK: SEKTÖRÜN GELİŞİMİ İÇİN
Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad ise “Yeni bir petrol yasasının uygulamaya konması Irak’ın enerji sektörünün geliştirilmesi için çok önemli. Biz de siyasi mücadeleden uzak, yeni bir yasa arayışındayız” dedi.

Cihad, “Tasarıdaki her türlü tartışmalı detayın çözümlenmesi siyasetçilerin değil teknokratların işidir” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/18815819.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı atmaca1

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #32 : 24 Eylül 2011, 14:17:53 »
bu yazıda en çok bizi ilgilendiren kısım kuzey ırakta çatışmaya yol açması bunun üzerinden konuşursak iki bölge arasındaki çatışmalarda çok insan öleceği gibi bazı şeylerinde değişeceğine inanıyorum bu çatışmalarda bağdat yönetiminin üstün çıkması barzaniyi çok ama çok zor duruma düşürür. Bu çatışmalar bu dönemde yani bizim harekat planladığımız dönemde gerçekleşirse pkk da kaçacak yer bulamaz bizim kara harekatı yaptığımız dönemde iç çatışmanın olması belki sakıncalı olabilir ama şu varki kuzey deki yönetimin kendi canıyla uğraştığı sırada pkkya yardım veya istihbarat taşıyacağına inanmıyorum. buda bizim harekatımızın başarısını artıracağı gibi pkk nında gerçek bir darbe yemesine sebep olacaktır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #33 : 24 Eylül 2011, 15:14:50 »
Çatışma çıkma olasılığı gerçekten de çok hassas bir detay. Irak'ın kuzeyinde çıkan petrol için peşmergelerin hak talep etmesi normal görünümlü bir şey. Ancak haberdeki buna bağlı olan esas detay, iki taraf arasında anlaşmazlığın sağlanamaması sonrasında Kuzey Irak'daki resmi dili, parası, bayrağı, milli marşı vs her şeyi olan özerk yapının resmen bağımsızlığını ilan etme olasılığının yükseliyor olması. Bunun ardından da bu yapılanmaya katılım için komşu ülkelerde benzer olaylarla karşılaşma olasılığının da artması. BOP halen işliyor. Birileri halen inanmak istemiyor olsalarda...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı atmaca1

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #34 : 24 Eylül 2011, 20:10:17 »
bence bu yeni olan bir şey deil zaten özerk olan bir bölge bağımsızlık için zaman kolluyordur komşu ülkeler için benzer olaylar zaten var bu gün bizimde içimizde olduğumuz bir terör var bunun hedefi iran suriye ve bizden almaya çalıştığı toprakları ıraktaki topraklarına katıp devlet oluşturmak zaten, bazı devletlerin bu bölgede planları olduğunu biliyorum aslında şöyle söylemek gerekirse bu topraklarda her kesin gözü var bu topraklar için planı var onun için ben planların büyüklüğüne bakmıyorum işleyişine bakıyorum. bu gün bir plan çerçevesinde kürdistan kurmak istiyorlarsa bunun zor olduğunu söyliyim şöyleki 4 devletten almak istedikleri toprakları sadece bir devletle savaşarak aldılar diğer devletler için terörü kullanıyorlar ama şu ana kadar terörle değil toprak, bir köyü bile alamadılar onun için bu planın işlemesi için onların savaş açması lazım ama şu var ki bu bölge bir tane daha müdahaleye göz yummaz bu projenin işlemesi zor gibi duruyor. Petrol konusuna gelirsek çok karmaşık olan bu konunun dağıtılmasında veya söz sahibi olunmasında daha çok çatışma çıkacağını sanıyorum çünkü dünyanın en büyük 4. petrol çıkarıcı ülkesinde bu durumlar mevcutken çatışma kaçınılmaz olacaktır

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #35 : 26 Eylül 2011, 01:11:10 »
Barzani'den 5 maddelik Kürdistan çıkışı

Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani, nihai hedeflerinin tek Kürdistan olduğunu söyledi.
24.09.2011 - 15:00

Liderliğini yaptığı Irak Kürdistan Demokratik Partisi'nin (IKDP) yayın organı Peyamner'e konuşan Barzani, önümüzdeki ay Erbil'de yapılması planlanan Kürt Konferansı'nın iptal edilmediğini, ertelendiğini belirtti.
Barzani, tek Kürdistan için yol haritasını şöyle sıraladı:

1- Kürtlerin birliği Bu benim için en büyük görevdir ki bu bağlamda iyi adımlar atıldığına inanıyorum. Bu Kürdistan özgürlük hareketi ve tüm Kürdistan genelinde sağlanmalı. Farklı bakış açıları ve yaklaşımların olması çok doğal ve demokratik bir şeydir. Bir daha Kürt'ün Kürt ile savaşmasına kesinlikle izin vermeyeceğim.

2- Kurumlaşma Irak Kürdistan Bölgesi'nin kurumlaşması sağlanmalı. Kürdistan öyle bir konuma ulaştırılmalı ki uğruna dökülen ve dökülecek kana layık olmalı.

3- Yabancı ülke temsilcileri Bugün Kürdistan bölgesinde birçok önemli devletin konsolosluğu mevcut. Bunlar kendi kendilerine gelmediler elbette. Bunlar Kürt milleti için büyük kazanımlardır. Sayı daha da artmalıdır.

4- Koparılmış bölgelerin kazanımı (Kerkük ve bölgesini kastediyor) Bu anayasaya uygun olarak çözülmeli ki bu Irak'ın çıkarınadır. Çözüm konusunda kararı o bölgenin halkı verecektir. (Peyamner, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin ise Kerkük'ün Irak Kürdistanı'na devrine karşı olduğunu not düştü.)

5- Tek yazım dili Gelecek nesiller okullarda eğitim alırken tek bir yazım diliyle eğitim almalı. Bu çalışmayı akademisyenler yapmalı, bu konuda uzman olanlar konuşmalı.

http://www.ensonhaber.com/barzaniden-5-maddelik-kurdistan-cikisi-2011-09-24.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
ABD Irak'taki en büyük askeri üssünü boşaltıyor
« Yanıtla #36 : 08 Kasım 2011, 09:34:30 »
ABD Irak'taki en büyük askeri üssünü boşaltıyor

ABD ordusu, Irak'taki en büyük üssünü gelecek ay Irak yönetimine devretmek üzere boşaltıyor.
07.11.2011 - 22:01

Başkent Bağdat'taki uluslararası havaalanının yakınlarında yer alan Victory Üssü, yaklaşık 40 bin asker ve 25 bin görevliye ev sahipliği yapıyordu.

IRAK HÜKÜMETİNE BIRAKILACAK

ABD'nin Irak'taki 505 üssünden en büyüğü olan ve şu an 4 bin askerin kaldığı Victory Üssü yetkilileri, üsteki maddi değeri 100 milyon doları aşan binalar, su tankerleri, jeneratörler ve diğer ekipmanların da Irak hükümetine bırakılacağını açıkladı.

SADDAM BURADA KALMIŞTI

Yaklaşık 47 kilometre dikenli telle çevrili olan askeri üs, aynı zamanda eski Irak lideri Saddam Hüseyin ile kuzeni ve sağ kolu Kimyasal Ali'ye de evsahipliği yapmıştı.

Saddam Hüseyin, 2004'ten idam edildiği 2006 yılına kadar Victory Üssü'nde inşa edilen 3x7,5 metrelik penceresiz bir hücrede tutuklu kalmıştı.

SADDAM'IN TUVALETİ ABD'YE GÖNDERİLDİ

Bu arada Saddam'ın hücresindeki tuvalet sökülerek ABD'ye gönderildi.

Paslanmaz çelik klozet ve hücrenin çelik kapısının, ABD'deki bir askeri müzede sergileneceği bildirildi.

ABD ordusunun, halihazırda Irak'ta 12 üste 31 bin askeri var. Bu askerlerin de yıl sonuna kadar ülkeden ayrılması öngörülüyor.

http://www.ensonhaber.com/abd-iraktaki-en-buyuk-askeri-ussunu-bosaltiyor-2011-11-07.html

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #37 : 19 Kasım 2011, 08:03:54 »
Bağdat'tan Kürt Yönetimi'ne çok sert çıkış

İpek Yezdani/HÜRRİYET DAILY NEWS
19 Kasım 2011
Irak yönetiminin Exxon Mobil ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki anlaşmayı tanımayacağını açıkladı.

Bağdat ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki Petrol paylaşımıyla ilgili gerilim, Exxon Mobil ile hidrokarbon araması için ikinci bir anlaşma imzalama kararının ardından yine artıyor.

Irak'ın enerjiden sorumlu başbakan yardımcısı Hüseyin el Şehristani, Irak yönetiminin Exxon Mobil ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki bu anlaşmayı tanımayacağını açıkladı.

Hürriyet Daily News'e konuşan el Şehristani, "Irak yönetimi tarafından onaylanmayan hiçbir anlaşmanın yasal olmadığının" altını çizdi.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından Exxon Mobil'ın ülkenin güneyinde çalışmalara başlayıp başlayamayacağı konusunda bir öngörüsü olmadığını belirten el Şehristani, Türkiye'nin, önemli miktarda petrol tedarik ettiği Irak'tan gelecekte gaz da alabileceğini ifade etti.

El Şehristani, doğal gaz çalışmaları için Shell ve Mitsubishi'den gelen teklifleri de olumlu yanıtladıklarını dile getirdi. 

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19276137.asp

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #38 : 19 Kasım 2011, 13:19:56 »
slm amerika cekilince araplar kurtlerden intikam alacaklardir,isaretllerini yavas yavas gormeye basladik.
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Bağdat, ABD'li özel güvenlik görevlilerinden intikam alıyor
« Yanıtla #39 : 16 Ocak 2012, 16:58:02 »
Bağdat, ABD'li özel güvenlik görevlilerinden intikam alıyor

Hürriyet Planet
16 Ocak 2012
İntikam zamanı
Iraklı yetkililer, geçtiğimiz birkaç haftada, aralarında ABD Büyükelçiliği’nde çalışan Amerikalıların da bulunduğu yüzlerce yabancı özel güvenlik görevlisinin gözaltına alındığını bildirdi. Bağdat'ın bu hamlesi, ABD askerlerinin ülkeden çekilmesinin ardından bir güç gösterisi olarak değerlendirildi.

New York Times'ın haberinde, gözaltıların çoğunluğunun Bağdat Havaalanı’nda ve başkent çevresindeki güvenlik noktalarında gerçekleştirildiği belirtildi. Çoğu olayda görevlilere, gözaltına alınmadan önce vizeleri, silah taşıma ve karayolu kullanım izinleri gibi belgelerle ilgili sorular sorulduğu ifade edildi.

Gözaltına alınanlar hakkında resmi olarak dava açılmazken, gözaltı sürelerinin birkaç saatten üç haftaya kadar uzadığı belirtildi. Irak hükümeti, ABD askerlerinin çekilmesinin ardından, hızla güvenlik vb. hizmetleri devralma çalışmalarına başladı. Başbakan Nuri Maliki’nin oğlu da Batılı şirketleri ve özel güvenlikçileri savaşın büyük bir kısmında ABD’nin askeri operasyonunun kalbi olan Yeşil Bölge’den tahliye etti.

ASKER GİTTİ, İZİN BİTTİ

Son ABD askerinin de Aralık ayında Irak'tan ayrılmasının ardından, yabancılara verilen silah lisansları ve başka özel izinler durduruldu. Gözaltıların büyük bir kısmının süresi dolan ve yenilenmeyen bu tür izinlerden kaynaklandığı ifade ediliyor. Vize sürelerine getirilen kısıtlamalarla da birçok özel güvenlik görevlisinin 10 gün içinde Irak’ı terk etmesi gerekti.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin üst düzey danışmanlarından Latif Raşid, Iraklıların özel güvenlik görevlilerine duyduğu derin güvensizlik dolayısıyla hükümetin kontrollerini sıklaştırdığını belirterek, “Artık kendi kurallarımızı uyguluyoruz” dedi.

ABD’li yetkililer ve yabancı iş adamları, özel güvenlik görevlilerinin, savaş sonrası Irak’ın ekonomik kalkınması ve güvenliği açısından çok önemli olduğunu söylüyor. Iraklılar özel güvenlik görevlilerinin saygısızca tavırlarından şikayetçi olsa da, özel güvenlik görevlileri ABD’nin gücünün bir sembolü olarak görülüyor.

BLACKWATER UNUTULMADI

Özellikle 2007 yılında, Blackwater’a bağlı askeri güvenlik görevlilerinin Bağdat’ın Nisur Meydanı’nda açtığı ateş sonucu 17 sivilin hayatını kaybetmesi, Iraklılar için unutulmayacak kötü hatıralardan biri olarak hâlâ konuşuluyor.

Irak’ta sadece hükümetin bütçesinin yüzde 90’ından fazlasına tekabül eden petrol sektöründe bile on binlerce yabancı çalışıyor. ABD Büyükelçiliği ise 11 bin çalışanını korumak ve ABD’nin Irak’a sattığı tankların, helikopterlerin ve silah sistemlerinin nasıl kullanılacağı konusunda eğitim vermek için 5 bin özel güvenlik görevlisiyle anlaşmış durumda.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/19697583.asp