Gönderen Konu: Atatürkçülük ve İnönücülük  (Okunma sayısı 226 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serdar Varol

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 34
  • 3
  • DefenceTurk.com
Atatürkçülük ve İnönücülük
« : 02 Aralık 2021, 08:21:27 »
Klasik masal şudur. Atatürk çağdaş, batıcı, bağımsızlıkçı  .... bir hareket yarattı. Bu hareket (CHP) Atatürk'ün ölümüyle 1950'ye kadar devam etti. 1950'de Atatürk'ün istiklal düşüncesine karşı zamanın manda ve sömürge yanlıları aynı zamanda devrimlerini sindiremeyen, sağcı yobazlar (DP) iktidar oldu. Bunlar her şeyi tersine çevirdi. Sanayileşmeyi baltaladı. Eğitimi baltaladı. Bilimi baltaladı. Bizi Batıya kul köle yaptı Bu sağcılar olmasaydı biz çoktan uçacaktık vesaire vesaire. Atatürk'e aile kökeni olarak tepkili veya uzak olmayan, istisnasız nerdeyse herkesin inandığı masal budur. Bir küçük not. Bende herhalde 20'li yaşlarımın ortalarına kadar o güruhtandım. 

Hep masal masal dedim. Çünkü hakikaten masal. Hatta Türk tarihinin en büyük masalıdır herhalde bu. Bugün sizlere bir eserden aslında bir kişiden bahsetmek istiyorum. Konusunda tek değildir. Var başkaları da, bu muazzam masalın yalanlarını ortaya koyan. Ama herhalde en önemlisidir ve de ilkidir. Bahsedeceğim eser Hangi Atatürk. Bahsedeceğim kişi Atilla İlhan. 

Önce onu sonra konuyu ele alan başka eserleri okuyun. Size garanti ederim. Atatürk'ü tanıdığınızı sanıyorsunuz ya. Hiç tanımadığınızı göreceksiniz. Anladığınızı düşünüyorsunuz ya. Hiç anlamadığınızı göreceksiniz. Atatürkçüyüm sanıyorsunuz ya. Yanından bile geçmediğinizi göreceksiniz. Sizin Atatürk sandığınız kişi İsmet İnönüdür. Sizin Atatürkçülük sandığınız şey İnönücülük.

Nasıl böyle olabilir diye şaşıranlar için bir kaç detay vereyim. Bir CHP milletvekilinin Atatürk'ün kızını ziyaret ediyor diye, CHP tarafından tehdit edildiğini biliyor muydunuz. 6. filo için ilk kerhane boyayanların 1970'lerdeki bir tayfa değil, 1940'larda CHP olduğunu biliyor muydunuz. Atatürk'ün yazıp, İnönü'nün övgüleriyle müfredata giren kitapların, Atatürk ölür ölmez, müfredattan alındığını biliyor muydunuz. Kaldırmak için İstiklal mücadelesi verdiğimiz kapitülasyonların 1939'da yeniden getirildiğini biliyor muydunuz. Atatürk'ün siyasetten tasfiye ettiği herkesin, ölür ölmez geri getirildiğini, onun kadrosunun tasfiye edildiğini biliyor muydunuz. Bütün olan biteni buraya yazacak değilim. Bunlar sadece bir kaç örnek. Daha da neler var neler.