Gönderen Konu: Atatürkçülük (Kemalizm) ve Sosyal Demokrasi  (Okunma sayısı 220 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Serdar Varol

  • DefenceTurk
  • *
  • İleti: 34
  • 3
  • DefenceTurk.com
Atatürkçülük (Kemalizm) ve Sosyal Demokrasi
« : 02 Aralık 2021, 07:52:10 »
Bugün Atatürk'ün kurduğu partinin aldığı şaşırtıcı hal, zerre kadar vicdanı olanların bile bahsettiği bir vaka. Şaşırtıcı diyorum çünkü herkes şaşırıyor. Oysa çeşitli ideolojilerin Cumhuriyetteki tarihlerini bilenler için aslında şaşıracak bir şey yok. Ancak bahsettiğim şeyden de pek haberdar kimse yok. En azından Sosyal Demokrasi için.

CHP'yi PKK ortaklığına götüren siyasi hareketin Kemal Kılıçdaroğlu ile başladığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 90'ların başında PKK'yı meclise sokan Erdal İnönü'yü bilmiyorsunuzdur. Erdal İnönü ile başladığını düşünüyorsanız yine yanılıyorsunuz. İstiklal harbi karşıtı vatan haini, Türkiye'deki ilk Sosyal Demokrat partinin kurucusu Dr. Hasan Rıza'yı bilmiyorsunuzdur...

Burada bir eserden bahsetmek istiyorum. Hasan İleri - Türkiye'de Sosyal Demokrasi (1908-1998). Bu eser, pek çok konuda (emperyalizm, kapitalizm, vatan, laiklik ...) aslında Atatürkçülüğe 180 derece zıt, hatta düşmanı olan Sosyal Demokrasinin, önce bükmeye çalışıp da bükemediği bileğe, yani Atatürkçülüğe ve Atatürk'ün kurumlarına nasıl sızdığının hikayesidir. Konusunda tek kaynaktır. Türk siyasetini anlamak istiyorsanız mutlaka okumanız gerekir.