Gönderen Konu: Türkiye - Çin İlişkileri  (Okunma sayısı 8638 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
Ynt: Türkiye - Çin İlişkileri
« Yanıtla #20 : 09 Nisan 2021, 14:50:16 »
Çin'e atıp tutacaksanız, ekonominiz buna hazır olmalıdır. Faiz haramdır diye merkez bankasına zırt pırt müdahale ederek de o iş olmaz. Bu arada, ABD gazına gelip Uygur konusuna bodoslama dalmak da salaklıkların en kallavisi olur.

NOT: Faizin haram sayıldığı ekonomik düzenin parasıyla, günümüzün parası aynı para değildir. O zamanlar altın para geçerliydi. Bunu bile düşünemiyorlar, papağan gibi tekrarlıyorlar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #21 : 09 Nisan 2021, 15:15:56 »
Çin'e atıp tutacaksanız, ekonominiz buna hazır olmalıdır. Faiz haramdır diye merkez bankasına zırt pırt müdahale ederek de o iş olmaz. Bu arada, ABD gazına gelip Uygur konusuna bodoslama dalmak da salaklıkların en kallavisi olur.

NOT: Faizin haram sayıldığı ekonomik düzenin parasıyla, günümüzün parası aynı para değildir. O zamanlar altın para geçerliydi. Bunu bile düşünemiyorlar, papağan gibi tekrarlıyorlar.

Merzifon hocam şu NOT kısmında yazdığınız faiz-altın-para ilişkisini biraz açıklayabilir misiniz?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #22 : 09 Nisan 2021, 15:54:46 »

Merzifon hocam şu NOT kısmında yazdığınız faiz-altın-para ilişkisini biraz açıklayabilir misiniz?

Ödeme birimi, değerini her zaman koruyan altın/gümüş ise, alınan borca karşılık fazladan para istemek tefeciliğe girdiğinden, sosyo ekonomik yapıyı koruyabilmek için faiz yasaklandı.

Ancak günümüzde karşılıksız basılan "FİAT" paralar kullanılıyor. Buıradaki amaç enflasyon yaratabilmek. Böylece devletler enflasyon adı altında gizli vergi salabiliyorlar. İstisnasız hepsi bunu yapıyor.

Para karşılıksız basılıyorsa ve üzerinde enflasyon varsa, borç veren kişi/kurum parasının değerini koruyabilmek için faiz talep eder. Buna da hakkı vardır, bu orandaki faiz tefeciliğe girmez. Elbette enflasyondan fazlası o haram kılınan faiz gibi olur, o ayrı.

Tabii bu noktada enflasyonun hilesiz hurdasız ölçüldüğünü varsayıyorum! Enflasyon ölçümünde de tüm devletler, başta ABD olmak üzere, hile yapıyor. Bu kötü huyu bizimkiler ABD'den kaptılar!

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #23 : 09 Nisan 2021, 16:51:23 »
Oncelikle Xinjiang - Urumqi  giden aranizda varmi? Ben yillar once o bolge ve Kita Cin in degisik bolgelerinde calismistim. Uygurlarin cok buyuk bir kismi asimile edilmis.  Yani Uygurlarin baskenti Urimqi de nufus agirligi Cinliler lehine degistirilmis . Uygurlarin tek tuk camileri haric hemen hemen kendilerine ait pek birseyleri kalmadi " Bahsettigim zaman dilimi 2000 yili Oncesi" Uygurlar daha fazla basit islerde ve ortada pek gorunmeyecek sekilde mevcutlar. Yani asimilasyon o devirde dahi tamalanmak uzere idi. kalanlar malesef Uygurlarin kalintilari.

"Hatta basimdan gecen bir olay mevcut. Cinin o ozerk bolgesine, Turk pasportu ile elinizi sallayarak gidemezsiniz. Gittiginizde de yaninizda refakatci Cinli mevcut tercuman vs verilir.

Uygurlar musluman bu nedenle domuz yemiyorlar ,cinliler bu ve Uyguralrdan hoslanmadiklari icin fazla kaynasmamaya calisirlar  ve Uygur lokantasina gitmezler.

Neticede bir gun yolum dusmus bulundu ve yemegimi bir yoruk obasinda yemek  nasip oldu. Once Uygurlu vatandasin hanimi bizlere yoresel yemekten tadmamizi sagladi .Sonrasinda beyi bize, bizim sazin kardesi olan bir muzik aleti ile bir hava calip agit soylemeye basladi. Agit bitince Cinli mihmandar agitin tercumesini yapti. Ben ise soylenen agitin icerisinden sadece bir iki kelime eski Turkceye benzettigim icin kapabildim ve Mihmandara  Uygura Agitta bundan mi bahsediyor deyip sormasini istemistim. Mihmandarin sorusu sonrasi Uygurun gozleri fal tasi gibi acilip sen nereden anladin sorusunu sordu. Ben de Turkum okudugunuz agittaki bazi kelimeler Turkcede halen gecerli demistim. " Uygur inanin o devirde dahi Tukiyeyi ve Turkleri biliyordu.

Uzun lafin kisasi Cine karsin Turkiye olarak yapabilecegimiz pek bir sey malesef yok. Cin ne ABD ne de baska bir ulkenin ic islerine karismasina goz yummaz " Ornek Tieneman ve sonrasi"  Her sey Cin devletinin kontrolunde , ekonomi  devasa . Oyle kisitlama vs pek sokmez yani . Unutmayalim ki bati mallarinin yari parcasi Cinde uretilmekte yani batinin  ambargo uygulamasi oldukca zor.

Uygurlar Cin icerisinde aynen Tibetliler gibi erimeye mahkumlar. " Direk bir sey yapamiyorsak da mevcutu elbette dunya ulkeleri olarak dillendirebiliriz"

Siz bir kere Shanghai´ya gittiniz mi? Arap lokantalari olmassa acliktan ölecektik. Mc Donalds da o tipik  kokusundan giremiyordum. Cinlilerin ne yedikleri hic belli olmuyor. uygurlarin hazirladiklari sofra tam cin modeli ama et yemekleri güzeldi.
Nasıl ac kalabiliyorsun shangaide yahu ? Bir-çok lüks restaurant markası var. Çin sofrası,  tayvan , hind , arap , japon , Kore aklıma gelebilecek her yöreye özgü restaurant bulabilirsin. Hiç birşey bulamasan erişte yersin. Araplar olmasa ac kalırdık biraz abartı olmuş. Evet yemeklerde kültürel farklılar çok ama yiyemiyorsan,  yemek istemiyorsan gitme abicim. Ben Korede ahtapotta yedim , tayvanda bizdeki mantıya benzeyen bir yemekte yedim. Belki hayatımda yediğim en lezzetli yemekti. Cinliler yemeklerde bol soya yağı ve acı ile tatlı bazen ekşi ile tatlıyı aynı anda bir yemeğe koyuyorlar ilginçti ama bizdeki birçok lahmacun yapamayan lahmacunculardan daha iyiydi

Herkesin Migdesi senin gibi saglam degil ve Almanyada alisik oldugumuz tipik Cin restoranlardaki yemeklerinden bahsediyorsan yalan ve uydurma. " Hic birsey bulamassam eriste yermisim"  Tarla öküzlerle saf tutalim ve otlanalim. 

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #24 : 09 Nisan 2021, 16:53:32 »

Sanghay, Pekin, Hong Kong vs gibi buyuk sehirerinde herseyi bulursunuz, Turk restoranlari bile var..

Ac kalmazsiniz yani, hele ki dunyaya acik buyuk bir sehirdeyseniz..

Hangi yil?

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #25 : 09 Nisan 2021, 17:06:29 »

Sanghay, Pekin, Hong Kong vs gibi buyuk sehirerinde herseyi bulursunuz, Turk restoranlari bile var..

Ac kalmazsiniz yani, hele ki dunyaya acik buyuk bir sehirdeyseniz..

Hangi yil?

Ilk gidisim 2014. Sonra 2016,2017

En son 2019'da gitmistim..

Dediginiz dogru, baska ulkelerdeki Cin restoranlari ile esas Cin yemekleri arasinda cok far var..Yerel halka satabilmek icin ve var olan malzemelere gore icerigi cok degisebiliyor..

ABD'de yiyecegin Cin yemegi ile Almanyada yiyecegin Cin yemegi birbirine benzemeyebilir, Cin'dekine hic benzeyemebilir, ayni yemek de olsa..

Bunda yagirganacak birsey yok, bir sefer Danimarka'da epey danimarkalinin oldugu bir Turk restoranina gittim, onume konan seye Turk yemegi demek hakaret olurdu :)
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2021, 17:12:17 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #26 : 09 Nisan 2021, 17:22:55 »

Teşekkürler

Ödeme birimi, değerini her zaman koruyan altın/gümüş ise, alınan borca karşılık fazladan para istemek tefeciliğe girdiğinden, sosyo ekonomik yapıyı koruyabilmek için faiz yasaklandı.

Ancak günümüzde karşılıksız basılan "FİAT" paralar kullanılıyor. Buıradaki amaç enflasyon yaratabilmek. Böylece devletler enflasyon adı altında gizli vergi salabiliyorlar. İstisnasız hepsi bunu yapıyor.

Para karşılıksız basılıyorsa ve üzerinde enflasyon varsa, borç veren kişi/kurum parasının değerini koruyabilmek için faiz talep eder. Buna da hakkı vardır, bu orandaki faiz tefeciliğe girmez. Elbette enflasyondan fazlası o haram kılınan faiz gibi olur, o ayrı.

Tabii bu noktada enflasyonun hilesiz hurdasız ölçüldüğünü varsayıyorum! Enflasyon ölçümünde de tüm devletler, başta ABD olmak üzere, hile yapıyor. Bu kötü huyu bizimkiler ABD'den kaptılar!

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Türkiye - Çin İlişkileri.
« Yanıtla #27 : 14 Ekim 2021, 18:49:58 »
Alıntı
2️⃣5️⃣6️⃣8️⃣-Çin Bilimler Akademisi (CAS) ile İkili İş Birliği Programı Çağrısı değerlendirmesi sonucunda, her iki kuruluşça toplamda 4️⃣ projenin desteklenmesine karar verildi.

https://tubitak.gov.tr/tr/duyuru/2568-cin-bilimler-akademisi-cas-ile-ikili-isbirligi-programi-basvuru-sonuclari-aciklandi.
https://mobile.twitter.com/Tubitak
« Son Düzenleme: 14 Ekim 2021, 21:32:51 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Türkiye - Çin İlişkileri
« Yanıtla #28 : 23 Ocak 2022, 21:52:53 »
Alıntı

#Pakistan #China ve #Turkiye 'nin şu anda 'Loyal Wingman' UCAV'lerinin benzeri ortak bir insansız drone programı üzerinde çalıştığını resmi kaynaklardan doğruladık. Bu dronlar gelecekte savaşçılara bağlanacak ve yürütme yeteneği sağlayacaktır.

ISTAR ve savaşçıları uzak mesafelerde tutarken hava tehditlerini etkisiz hale getirir.  3 ülke de MUM-T (İnsanlı-İnsansız Ekip Oluşturma) sisteminin bileşenlerini birlikte geliştiriyor.  Dronlar, bağımsız olarak ve insanlı uçakların yanı sıra sürüler halinde de uçabilecek.

Böyle bir projenin hayata geçmesinin yıllar alacağını unutmayın.  Bu yapay zeka destekli sürü UCAV'lerin 2025'ten önce gökyüzünü görmelerini beklemiyoruz.

https://mobile.twitter.com/isipuppet/status/1485295636597682178?cxt=HHwWhMC93eKg6pwpAAAA
https://mobile.twitter.com/PSFAERO/status/1485301972546773001?cxt=HHwWkoCzncmR7ZwpAAAA
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2022, 00:53:01 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #29 : 23 Ocak 2022, 23:17:23 »
Bu kaynak ne kadar güvenilir acaba?

Ayni kaynak 5. Nesik savaş uçağı icinde ülkelerin ortaklaşa calisacagini yazmış

Zaten biz IHA ve SIHA alaninda bu iki ulkedende iyi değil miyiz, bize ne katacaklar?

Bana pek mantıklı gelmedi...

Tamame eksen değiştirmeye karar vermediysek, ki hic sanmıyorum

« Son Düzenleme: 23 Ocak 2022, 23:19:11 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?