Gönderen Konu: İran ve Nükleer Çalışmaları İddiaları  (Okunma sayısı 42212 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40667
 • 395
Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı
« Yanıtla #70 : 02 Nisan 2015, 23:58:54 »

Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı

AA
2 Nisan 2015
Nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandıİran’ın nükleer programını kısıtlaması konusunda BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ve Almanya ile yürüttüğü müzarekeler, anlaşmayla sonuçlandı.

Anlaşmaya göre, İran nükleer programını donduracak, Fordo’daki nükleer tesisi durduracak ve bunun karşılığında yaptırımlar sona erecek.

Anlaşma, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve AB’nin Dış Politika Temsilcisi Mogherini’nin ortak basın toplantısında duyuruldu.

Zarif ve Mogherini basın mensuplarının karşısına geçti.

Mogherini, İran'ın tek bir nükleer tesisinin kalacağını ve nükleer programının belirli oranlarda kısıtlanacağını açıkladı.

Mogherini, daha sonra gerekli şartlar yerine getirildiği takdirde İran'a uygulanan ambargonun kaldırılacağını söyledi.

Reuters Haber Ajansı'na göre İran'ın mevcut zenginleştirilmiş uranyum stoğunun üçte ikisi imha edilecek ya da ülke dışına çıkarılacak.

İran'ın nükleer programı 10 yıl boyunca gözetim altında olacak.

BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Rusya, Fransa ve Çin ile Almanya'nın dışişleri bakan ya da yardımcılarının aile fotoğrafı için poz vermesinin ardından, açıklamalar İngilizce ve Farsça olarak okundu.

Açıklamada, "Bugün kararlı bir adım attık. Ortak hareket planının ana parametreleri çözümlere ulaştık. Tüm tarafların siyasi kararlılığı, iyi niyeti ve sıkı çalışması bunu mümkün kıldı." denildi.

Son günlerde geliştirilen çözümler kapsamında hareket planının oluşturulacağını belirten taraflar, Natanz tesisi hariç, diğer yerlerde uranyum zenginleştirme yapamayacağı konusunda anlaştı. Santrifüj araştırma ve geliştirme programını da taraflar birlikte belirleyecek.

Fordo tesisi sadece nükleer fizik ve teknoloji merkezi olarak hizmet verecek. Bu tesiste işlenebilir radyokatif madde bulunamayacak. Arak ağır su tesisinin modernleştirilmesine destek verilecek fakat burada silah elde edilebilecek kadar plütonyum işlenemeyecek. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK), İran'la ilgili geçmişte ve halihazırdaki meseleleri netleştirmek için çalışmasına izin verilecek. İran, nükleer araştırma merkezleri ve santrallere yakıt temini için uluslararası işbirliği yapabilecek.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İran'ın nükleer programıyla ilgili varılan uzlaşmayı 'büyük kararlı bir adım atıldığını' söyledi.

Ortak açıklamanın yapılmasından sonra konuşan Steinmeier, "Kutlama yapmak için erken. Yine de çerçeveyi belirliyen uzlaşma ile anlaşmanın önünde 10 yıldır duran engelleri aşmış olduk." dedi.

Nihai anlaşmaya ulaşılması halinde ilk kez Ortadoğu'daki bir krizin çözülmüş olacağını belirten Alman bakan, "Bölgedeki ve İran ve Arap ülkeleri arasındaki gerginliğin düşürülmesi umudu da böylece ortaya çıkabilir." ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın sağlanması halinde İran'ın nükleer programı 25 yıl boyunca Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından denetlenecek.

Hemen nihai anlaşmanın taslağı yazılmaya başlanacak, 30 Haziran'a kadar taslak metin hazırlanmış olacak.

30 Haziran'da belirlenen hedeflere ulaşılırsa nihai anlaşma imzalanacak.

Sürecin bundan sonraki kısmını Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEK) izleyecek.

UAEK İran'ın söz konusu anlaşma çerçevesinde verdiği sözleri tutup tutmadığını takip edecek ve raporlayacak.

UAEK'in olumlu raporlar vermesi halinde ve 30 Haziran'a kadar şartların yerine gelmesi halinde İran'a uygulanan yaptırımların kalkması bekleniyor.

İSRAİL'DEN ANLAŞMAYA TEPKİ

İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz, "İran'ın nükleer silah edinmesi tehlikesine karşı askeri harekat da dahil tüm seçenekler masada" dedi.

Steinitz, İran'ın 5+1 ülkeleriyle yürüttüğü nükleer müzakerelere ilişkin İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, tüm tehlikelere diplomasi ve istihbarat yoluyla karşı koymaya çalışacaklarını belirterek, "Başka seçeneğimiz kalmaması durumunda ise askeri seçenek de masada" diye konuştu.

ABD'nin, İran'a yönelik muhtemel bir askeri harekata karşı çıktığı yönünde soru sorulması üzerine, "İsrail'in, 1981'de Irak'taki Osirak Nükleer Santrali'ni tek taraflı vurmasını" hatırlatan Steinitz, "O operasyon ABD ile mutabakata varılarak yapılmamıştı. İran'ın nükleer silah edinmesi tehlikesine karşı askeri harekat da dahil tüm seçenekler masada" dedi.Steinitz, "Başbakan (Binyamin Netanyahu), İran'ın nükleer bir güç olmasına izin vermeyeceğini açıkça söyledi" ifadesini kullandı.

İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ABD, Rusya, İngiltere, Fransa ve Çin ile Almanya'dan oluşan 5+1 ülkeleri arasında, İsviçre'nin Lozan kentinde yürütülen nükleer müzakerelerin çerçeve anlaşması için belirlenen süre 31 Mart günü dolmasına rağmen görüşmelere ABD ve İran Dışişleri Bakanları ve iki ülke teknik heyetleri düzeyinde bugün de devam ediliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/28631473.asp
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40667
 • 395
İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılıyor
« Yanıtla #71 : 16 Ocak 2016, 12:50:06 »
İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılıyor
BBC Türkçe16 Ocak 2016 - 12:11:00
İran'a uygulanan yaptırımlar kaldırılıyorTahran'ın kısaca P5+1 olarak adlandırılan Birleşmiş Milletler'in (BM) 5 daimi üyesi ile Almanya'yı kapsayan grupla nükleer program konusunda uzlaşmaya varmasının ardından İran'a uygulanan yaptırımların kaldırılacağı açıklandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile Avusturya'nın başkenti Viyana'da görüşmeler yürüten İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, yaptırımların bugünden itibaren kaldırılacağını söyledi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın bugün Tahran yönetiminin varılan anlaşma uyarınca nükleer enerji programını küçülttüğünü açıklaması bekleniyor.

Tahran'a BM, AB  ve ABD tarafından uygulanan yaptırımların kaldırılmasıyla İran'ın ülke dışında bulunan ve dondurulmuş olan milyarlarca dolarlık varlığına tekrar erişimine izin verilecek.

Ayrıca İran'ın yeniden uluslararası piyasalara petrol ihracatının da önü açılacak.

İran nükleer reaktörü sökerek çimentoyla doldurdu
İran nükleer reaktörü sökerek çimentoyla doldurdu
"BUGÜN GÜZEL BİR GÜN"
İran haber ajansı ISNA, Zarif'in yaptırımların kaldırılacağını açıklamasının ardından "Bugün İran halkı için güzel bir gün" dediğini aktarıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise tarafların nükleer program anlaşmasını uygulamaya koymak için doğru yönde adımlar attığını ifade etti.

Anlaşma uyarınca Tahran, nükleer program kapsamındaki santrifüj sayısını önemli ölçüde azaltacak ve Arak kenti yakınlarındaki reaktörlerin faaliyetini tamamen durduracak.

Temmuz 2015'te varılan anlaşma uluslararası diplomasi açısından önemli bir dönüm noktası olarak yorumlanmış ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından da 'tarihi' olarak nitelenmişti.

Ancak ABD'de özellikle Cumhuriyetçiler anlaşmayı yetersiz buluyor ve bu anlaşmayla İran'ın nükleer silah üretimine engel olunamayacağını savunuyor.

http://www.hurriyet.com.tr/irana-uygulanan-yaptirimlar-kaldiriliyor-40041244
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı EfsaneANKA

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 165
 • 2
Ruhani: "Atom bombası üretmeyeceğiz ancak Nükleer anlaşma bozulursa..."
Doğu Azerbaycan eyaletinin merkezi Tebriz'de konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran'la 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmanın değiştirilmesini isteyen ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ilgili olarak, "Nükleer anlaşma bozulursa hayret verici hızla kaldığımız yere dönüp, geçmişten çok farklı adımlar atacağız. Atom bombası üretmeyeceğiz ancak barışçıl alanda önemli adımlar atacağız" dedi.
P5+1 ülkeleri ile Tahran arasında 2015'te varılan nükleer anlaşmanın yedi ülkenin mutabık kaldığı kaç taraflı uluslararası bir anlaşma olduğunu söyleyen Ruhani, şöyle konuştu:

"Birileri sabah kalkıp 'ben bunu beğenmedim, değiştireceğim' diyemez. Anlaşma olduğu gibi ya kalır ya hep birlikte onunla vedalaşırız. Anlaşmaya ne bir şey ilave edilir ne de bir şey eksiltilir. Avrupa, Trump'ı memnun etmeye çalışıyorsa, İran halkının değil kendi cebinden masraf yaparak bunu yapsın. Trump'ın zaten şimdilik bir cebi var ve bölgedeki Arap milletlerini yağmalayarak onu doldurmayı devam ediyor. Anlaşmada kaydedilen çıkarlarımız güvence altında olduğu sürece anlaşmaya bağlı kalırız, çıkarlarımız korunmazsa anlaşmada kalmayız, ister ABD anlaşmada kalsın yahut kalmasın."
--------------------------------------------------------------

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40667
 • 395
Gerilim zirveye tırmanıyor! İran'dan İsrail'e çok sert yanıt!
« Yanıtla #73 : 07 Mayıs 2018, 08:21:54 »
Gerilim zirveye tırmanıyor! İran'dan İsrail'e çok sert yanıt!İran’ın nükleer programıyla ilgili süreçte kritik hafta başladı. Avrupa Trump’ı ikna edemedi. Netanyahu, Tahran’ı destekleyen Putin’le görüşecek. Ruhani ise anlaşmanın iptaline karşı “Pişman olursunuz” diyerek meydan okudu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın yakını, yeni baş avukatı ve eski New York Belediye Başkanı Rudy Giuliani, Tahran ile varılan nükleer anlaşmadan çekilmeyi düşünen Trump'ın İran'daki nihai amacının rejim değişikliği olduğunu söyledi. Bir dönem ismi ABD Dışişleri Bakanlığı görevi için de geçen Giuliani, Washington'da düzenlenen İran Özgürlük, İnsan Hakları ve Demokrasi Konvansiyonu'nda "Ortadoğu'da barışı yakalamanın tek yolu İran'da rejim değişikliğidir" dedi ve Trump'ın bu konuda kararlı olduğunu söyledi. Giuliani, Trump'ın Tahran'daki rejim değişikliğini İsrail-Filistin barışından bile önemli gördüğünü belirtti.

ABD Başkanı Trump, aralık ayında İran'da ekonomik darboğazla başlayan ve yönetimi sorgulayan protestolar esnasında "Değişim zamanı geldi" ve İran halkı yıllardır baskı altında tutuluyor" şeklinde sosyal medya paylaşımlarında bulunmuştu. Trump'ın, P5+1 (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) ülkeleriyle İran arasında 2015'te imzalanan ve İran'ın nükleer programını sınırlandırmasına karşılık Tahran'a yönelik uluslararası yaptırımları kaldıran anlaşmanın akıbetine 12 Mayıs'ta karar vereceği söyleniyor. Geçtiğimiz haftalarda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Washington ziyaretlerine Trump'ı anlaşmaya sadık kalmaya çağırdığını ancak bu konuda olumlu bir sinyal alamadıkları söyleniyor.

NE KARAR VERECEĞİ MERAKLA BEKLENİYOR

Trump'ın anlaşma konusunda ne karara varacağı merakla beklenirken İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Washington'un çekilmesi halinde "tarihi bir pişmanlık yaşayacağı" uyarısında bulundu. Tahran ile gerçekleştirilen nükleer anlaşmada değişiklikler yapılarak İran'ın füze potansiyelini anlaşmaya eklemesini isteyen ABD'nin talebine değinen Ruhani, "Savunma silahlarımız konusunu kimseyle müzakere etmeyiz. Kendimizi savunmak için nasıl bir karar aldığımız kimseyi ilgilendirmez" diye konuştu.

İran'a karşı en sert açıklamaları yapan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise çarşamba günü Moskova'ya giderek Tahran ile yakın ilişki içinde olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek.

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/gerilim-zirveye-tirmaniyor-irandan-israile-cok-sert-yanit-40828126
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BlackHawk89

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 428
 • -4
 • DefenceTurk.com
İran hakkında Trump kararını verdi!
« Yanıtla #74 : 08 Mayıs 2018, 22:03:23 »
Trump'ın açıklamasından satır başları şöyle:

-İran terörün devlet sponsorudur. Hamas Hizbullah gibi örgütlere destek vermektedir.
-İran rejimi uzun yıllardır kaos ve terörü finanse etmiş bunun için kendi halkının zenginliğini kullanmıştır.
-2015'te önceki yönetim bir imza attı. Teoride bu anlaşma ABD ve müttefiklerini koruyacaktı. Bu anlaşma İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine devam etmesini sağladı.
-Bu anlaşma utanç vericidir, tek taraflı korkunç bir anlaşmadır.
-Anlaşma ne barış ne istikrar getirdi, getirmeyecek de.
-Bu anlaşmanın devamına izin verecek olursam Ortadoğu'da nükleer silahlanma yarışı kaçınılmaz olacaktır.
-Nükleer anlaşma İran'ın bölgedeki amaçlarını engellemedi.
-İran'ın nükleer programını bu çürümüş anlaşmayla engelleyemeyiz.
-Bugün ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekileceğini açıklıyorum. Başkanlık memorandumu imzalayacağım ve İran'a ekonomik yaptırımları yeniden getireceğiz.
-ABD nükleer şantajla tehdit edilemez. ABD'ye ölüm diyen bir rejimin dünyadaki en ölümcül silahlara sahip olmasına izin veremeyiz.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40667
 • 395
CNN: Küresel bir deprem serbest kaldı!
« Yanıtla #75 : 09 Mayıs 2018, 08:24:20 »
CNN: Küresel bir deprem serbest kaldı!ABD lideri Trump'ın İran'la nükleer anlaşmayı iptal etmesi, dünyada ilk haber... İran'dan sert tepkiler geliyor, parlamento sözcüsü Trump'ın anlaşmayı kavrayabilecek zihni kapasitesinin olmadığını söyledi.

 CNN International'ın 'Trump'ın kararı global bir depremi serbest bıraktı' başlığıyla yayınladığı analiz, "Geldiler, gördüler ve ikna etmek için başarısız oldular" diye başlıyor.

İngiliz The Guardian gazetesinin başlığı 'Trump'ın ABD'yi çekmesiyle yeni bir Körfez krizi endişesi var' oldu. Muhafazakar gazetelerden The Daily Telegraph ise, Trump'ın 'Söz verirsem, tutarım' ifadelerini manşet yaptı.

07.55 : İran'ın resmi televizyonu Press TV, nükleer anlaşmada imzası bulunan diğer ülkeler İngiltere, Almanya ve Fransa'nın Trump'a muhalif görüşlerini öne çıkardı, Obama'nın çağrısını izleyicilerine aktardı. Press TV, beklendiği gibi Ortadoğu'daki ezeli düşman Suudi Arabistan'ın Trump'a destek verdiğini de ekrana getirdi.

İran Daily gazetesi 'Ruhani yaptırım tehditlerini umursamadı, dünya ile yapıcı ilişkiler önerdi' manşetiyle okuyucularının karşısına çıktı.

İran parlamento sözcüsü Ali Laricani ise, Trump'ın anlaşmayı kavrayabilecek zihni kapasitesinin olmadığını söyledi.

CNN: Global bir deprem serbest kaldı

07.50 : Amerikan CNN International kanalı, 'Trump'ın kararı global bir depremi serbest bıraktı' başlığıyla yayınladığı analiz, "Geldiler, gördüler ve ikna etmek için başarısız oldular" diye başlıyor. CNN'nin sözünü ettiği kişiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson.

Washington Post gazetesi de Fransa, İngiltere ve Almanya'nın yoğun çabasına rağmen Trump'ın masadan kalktığına vurgu yaptı.

The Guardian: Yeni bir Körfez krizi kapıda
07.40 : İngiliz The Guardian gazetesinin başlığı 'Trump'ın ABD'yi çekmesiyle yeni bir Körfez krizi endişesi var' oldu.

The Times, manşetinde 'Trump İran'la 'çürümüş' nükleer anlaşmayı terk etti' başlığını tercih etti.

İngiltere'nin muhafazakar gazetelerinden The Daily Telegraph, Trump'ın 'Söz verirsem, tutarım' ifadelerini manşetine çekti.

İsrail'de bayram var
07.30 : Trump'ın verdiği bir karar daha, yine İsrail'de bayram havası estirdi. İsrail'in BM Büyükelçisi Danny Danon ise, 'tarihi' olarak nitelediği kararı "Orta Doğu'ya güvenlik ve istikrar getirecek yeni bir dönemin başlangıcının habercisi" sözleriyle övdü.

Danon, "Terörü destekleyen ve istikrarsızlığı körükleyen bu rejime karşı oluşturulacak birleşik bir hareket, bölgemizi ve tüm uluslararsı topluluğu tehdit eden İran saldırganlığına bir son verecektir" dedi.

İsrail'in Haaretz gazetesi ise, Trump'ın dünyayı sallayan kararı almasında Netanyahu'nun rolünü öne çıkaran bir analiz yayınladı ve başlıkta 'Küt diye ölmek' ifadesi dikkat çekiyor.

ABD şirketlere 180 gün süre verecek
07.25 : ABD, İran'la iş yapan şirketlere kontratlarını sonlandırmaları için 180 gün müddet verecek.

07.20 : İran ile P5+1 olarak adlandırılan ABD, Çin, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere tarihi bir anlaşma imzaladı.

Temmuz 2015'te varılan anlaşmaya göre, İran uranyum zenginleştirmeyi azaltacak, buna karşılık da bazı ekonomik yaptırımlar kaldırılacaktı.

Resmi adı Ortak Kapsamlı Eylem Planı olan anlaşma, İran'ın uranyum zenginleştirmeyi nükleer silah yapmaya yetecek düzeye çıkarmamasını öngörüyor. Anlaşmadan sonra İran'ın Natanz ve Fordo tesislerindeki santrifüj sayısı azaltıldı ve tonlarca az zenginleştirilmiş uranyum Rusya'ya gönderildi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan denetçiler İran'ın nükleer tesislerinde teftiş yapma yetkisine sahipti.

07.00 : ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan çekilmesine gelecek tepkileri gün boyunca canlı blogla aktaracağız.

http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-cnn-kuresel-bir-dunya-2665113/
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Atsızbey

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 93
 • 6
 • DefenceTurk.com
Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #76 : 09 Mayıs 2018, 09:22:22 »
Trump iran'a ambargo uygulayacağız ve ticaret yapanlarada ambargo uygulayacağız diyor...bu durumda bizede ambargo uygulayacaklar hadi bizi geçtim birçok ab ülkesi iran ile ticaret yapıyor bu durumda bu kovboylar ab'yede ambargo uygularmı?

Çevrimdışı xxx

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 133
 • -14
 • DefenceTurk.com
Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #77 : 09 Mayıs 2018, 10:22:31 »
Uygulamaz hatta kendisi de ticarete devam eder. Örnek iranın petrol paraları nerde hangi bankalarda veya fonlarda ? ABD şimdi biz anlaşmayı bozduk diye alın paranızı nerde değerlendirirseniz

değerlendirin mi diyecek hayır.  Koç gibi paravan şirketler bulup iranda ticaret yapacak gelen parayıda ABD ye aktaracak bir tarafdanda sana bana ambargo uygula diye bağırıp çağıracak. Hatta

savaşacak  belki  iran azerilerini silahlandıracak  parasını alacak üstüne iranla savaşacak. En sonundada savaş tazminatı olarak iranın tüm mal varlığına el koyacak ABD deki. Herşey oyun yersen.

Burda bizim düşünmemiz gereken  irana girerse ABD 10 sene kazanırız vede bir sonraki adım olarak biz kalırız. Yani 10 senede ya adam oluruz silahimizi üretip  ABD nin girmekde korkacağı bir devlet

oluruz   yada  Irak,Suriye, İran, Faz;Tunus,Mısır ın kaderini paylasırız. Umarım net olarak anlatabilmişimdir.

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 40667
 • 395
Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #78 : 09 Mayıs 2018, 10:33:28 »
ABD İran'a girerse 10 sene kazanırız diyeceğimize, ABD İran'a giremezse kaç sene kazanırızı düşünsek! ABD Suriye'ye girmeden önce de bunu söylemiştik mesela. Ama Şam'da Cuma namazı kılma meraklıları yüzünden kazanacağız en az 10 sene uçtu gitti. Biz Suriye'ye gireceğiz derken milyonlarca Suriyeli bize girdi! ABD ve İsrail'in körüklediği mezhep kavgasında piyon olmamalıyız!

Şimdi ABD'nin İran'a girememesi için neler yapmalıyız onları düşünmemiz gerek!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı xxx

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 133
 • -14
 • DefenceTurk.com
Ynt: İran'ın Nükleer Çalışmaları İddiaları
« Yanıtla #79 : 09 Mayıs 2018, 10:47:24 »
+1 Katılıyorum  Başkan fakat bizde bu savaşı engelliyecek güç var mı ?  Malesef hiç sanmıyorum. Keşke engellesekde  o 10 seneyi dahada arttırsak amma ben ihtimal vermiyorum düşmanın elindeki

imkanlar çok fazla. Hatırlarsanız gecen halk ayaklandı iranda bu ilk arkcı şokdu. Türkiye irandaki azeri fikir önderlerine devletinizn yanında durun dedi. Oynanmak istnen oyun  belliydi  illaki devlette

bunu düşünüyordur.  Ben Suriyedeki başarızıslıgın sebebinin askerden kaynaklandığına vede Reisin  operasyo isdediği zaman harekete geçmediklerinin f-16 ların kalkmadığının çok iyi biliyorum. Yoksa

zeytindali ile fırat kalkanı operasyonları 5 sene önce  yapılacaktı. Siz sitratejiyi belirlersiniz belki amma eliniz kolunuz hareket etmezse hiç birşey yapamazsınız. İnsanları  direk yargılamadan önce

imkanlarını araştırın derim. 15 temmuzdan sonraki askeri vesayet temizliği aşikar bundan sonra çok operasyon izleriz merak etmeyiniz kim bilir belkide halepde cuma kılarız;)