Gönderen Konu: Nükleerde sona geldik  (Okunma sayısı 35650 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Nükleerde sona geldik
« : 15 Temmuz 2009, 14:07:29 »
Enerji Bakanı Taner Yıldız: ''Artık şu veya bu şekliyle 2 ay içinde bu işi sonuçlandırmamız lazım''
15 Temmuz 2009 Çarşamba, 13:46

Enerji Bakanı Taner Yıldız, nükleer santral ihalesinde sona gelindiğini
belirterek, “Nükleerde sona geldik artık şu veya bu şekliyle 2 ay içinde bu işi sonuçlandırmamız lazım” diye konuştu. Nükleer santral ihalesini CNNTürk’e
değerlendiren Yıldız “Bu sıradışı bir iş özellikle Türkiye için” dedi. Yıldız, “Biz
Güney Kore gibi 26’ncı santralimizi yapmıyoruz. Birinci santralimizi ne yazık
ki gecikerek yapıyoruz. Nükleer santrallerle ilgili bir kültüre sahip değiliz.
Bu insan kaynakları ile teknolojisi, yatırım işletmesi ile farklı bir başlık” dedi. İhale ile ilgili TETAŞ raporunun sorulması üzerine Yıldız, “Daha sık eleyip daha sık dokuma talimatı verdim” dedi.

‘SÜRECE SAYGI DUYUYORUZ’

Yıldız ihaleyle ilgili şöyle konuştu: “Raporun aslında nükleer santral konsepti
ile ilgili, şartname ile ilgili mütereddit halleri vardı. Bizim rapora müdahale etme şansımız yok. TETAŞ yönetim kurulu farklı bilgileri ve gelişmeleri
değerlendirerek, bir yönetim kurulu kararı aldı. Artık hemen hemen sonuna
geliyoruz.” İhale süreci devam ederken Ruslarla ne görüştüğünün sorulması
üzerine Yıldız, ‘Rusların kendilerine bu konuda istekli olduklarını ancak sürece de saygı duyduklarını’ ilettiklerini aktardı.

‘BEN BİLMİYORUM’ DİYEMEM

İhaleden sonra konsorsiyumun teklifini yenilemesinin İhale Komisyonu tarafından geçersiz bulunduğunun hatırlatılması üzerine Yıldız “Komisyon baz alır veya almaz. Biz bakanlık ve hükümet olarak dikkate almak zorundayız. Bu konuda gazetede okuduğum ya da televizyonda izlediğim bir habere kayıtsız kalmam söz konusu değil. TETAŞ’a resmi olarak da fiyat indirimini vermiş durumdalar. Ben bunu görmezlikten gelemem. Ben bilmiyorum diyemem. Ülkenin menfaatlerini ilgilendiren her hususta biz varız; irademizi koyarız. Komisyon aşamasında dikkate alınmamış olabilir. Ben bunu dikkate alırım”
diye konuştu.

GAZETE HABERTÜRK
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
akkuyu icin 300 ogrenci rusya gidecek.
« Yanıtla #1 : 17 Haziran 2011, 14:39:03 »
Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Moskovo'da Türk uyruklu 300 öğrenci nükleer mühendisliği için yetiştirilecek.
Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi kapsamında Akkuyu NGS Elektrik Üretim A.Ş. adıyla kurulan şirket (proje şirketi) Türk uyruklu 50 öğrencinin, Moskova'daki MEPHI Üniversitesi'nde toplam 6,5 yıl nükleer enerji eğitimi alması için burs verecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Mersin Akkuyu NGS Projesi kapsamında proje şirketinin, Türk uyruklu öğrencilerin Rusya Federasyonu'nun başkenti Moskova'da yerleşik MEPHI Üniversitesinde nükleer enerji alanında eğitim almalarını sağlamak üzere bir program hazırladığı kaydedildi.

Açıklamaya göre, bu yılın Eylül ayında 50 öğrenci, program süresince toplamda Türk uyruklu 300 öğrenci, tamamı proje şirketi tarafından sağlanacak bursla MEPHI Üniversitesi'nde eğitim görecek.

Programa TÜrkiye'de yerleşik üniversitelerin fen fakülteleri ile mühendislik fakültelerinin ''fizik ve/veya matematik'' derslerinin okutulduğu tüm bölümlerinin halihazırda ''hazırlık, 1, 2, 3 ve 4. sınıfında'' eğitim gören veya bu bölümlerden mezun olmuş Türk uyruklu öğrenciler başvurabilecek.

Programa katılmak isteyen öğrencilerin, ''http://www.rusyadaokumak.com'' adlı internet adresinde yer alan formu doldurarak 23 Haziran 2011 tarihi, saat 23.59'a kadar online başvuru yapması gerekiyor.

Başvuruların ardından, Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nde 27 Haziran 2011'de yapılacak yazılı sınavı başarıyla geçen öğrenciler, daha sonra ilan edilecek bir tarihte sözlü sınava alınacak. Sözlü sınav sonucunda başarılı olan ilk 50 kişi Eylül ayından itibaren MEPHI Üniversitesi'nde eğitim görmeye hak kazanacak.

Eğitim programı kapsamında öğrenciler bir yıl boyunca, Rus Dili ve Akademik Rus Dili eğitimi alacak, daha sonra 5,5 yıl sürecek bilimsel eğitim programını tamamlayacak.

Eğitim programını başarıyla bitiren öğrenciler 1-3 yıl arasında Rusya Federasyonu'ndaki nükleer güç santrallerinde uygulamaya yönelik uzmanlık çalışması yapacak. Daha sonra bu kişiler Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde istihdam edilecek.

Söz konusu eğitim programına ilişkin detaylı bilgi ''http://www.rusyadaokumak.com'' internet adresinden öğrenilebilecek.
kaynakhttp://www.haber7.com/haber/20110617/Santal-icin-300-Turk-ogrenci-Rusyaya-gidecek.php
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
Sinop Nükleer Santral İhalesi Japonya'nın
« Yanıtla #2 : 07 Nisan 2013, 01:33:36 »
http://www.reuters.com/article/2013/04/03/turkey-nuclear-mitsubishi-idUSL3N0CQ5ER20130403
Reuters'in haberine göre 4 reaktör için 22 milyar $'lık anlaşmaya varıldı...

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: Nükleerde sona geldik
« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2015, 19:09:25 »
Çevrede büyük bir felakete yol açacağı iddia edilen ve Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun onaylanması büyük tepki çeken Akkuyu NGS için deniz hidroteknik yapılarının ‘anahtar teslimi’ projelendirilmesi ve inşası ihalesine 9 firma teklif verdi.
Akkuyu Nükleer Güç santrali  için ihale süreci başladı.Akkuyu Nükleer Güç Santrali için deniz hidroteknik yapılarının 'anahtar teslimi' projelendirilmesi ve inşası ihalesine 9 firma teklif verdi.

Akkuyu Nükleer AŞ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, ihale komisyonu gelen teklifleri 16 Ocak 2015 tarihinden itibaren değerlendirmeye başladı.

Mersin’in Gülnar ilçesinde kurulması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali deniz hidroteknik yapılarının anahtar teslimi projelendirilmesi ve inşası ihalesine, 9 teklif geldiği bildirildi.

Akkuyu NGS’den yapılan açıklamada, Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından yürütülen Akkuyu Nükleer Güç Santrali deniz hidroteknik yapılarının anahtar teslimi projelendirilmesi ve inşası işi ihalesine ilişkin aşamalardan birinin tamamlandığı belirtildi. İhaleye ilişkin şirketlerden gelen tekliflerin teslim süresinin 15 Ocak 2015 tarihinde sona erdiği, tekliflerin teslim süresinin bitimine kadar Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alan toplam 9 ihale katılımcısından teklif alındığı kaydedildi.

Akkuyu Nükleer A.Ş. ihale komisyonunun, ihale katılımcılarından gelen teklifleri 16 Ocak 2015 tarihinden itibaren değerlendirmeye başladığı ifade edilen açıklamada, "Verilen teklifler değerlendirildikten sonra ihaleyi kazanan katılımcı, en geç 15 Şubat 2015 tarihine kadar belirlenecektir" denildi.

İhaleye teklif veren firmalar şöyle:

-Özaltın İnşaat

- Tekfen İnşaat ve Tesisat AŞ

- STFA - Makyol - Rönesans Konsorsiyumu

- Nurol İnşaat ve Ticaret

- Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ

- Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ

- Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ

- IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret

- Doğuş İnşaat ve Ticaret AŞ

Deniz Haber Ajansı

http://www.denizhaber.com.tr/akkuyu-nukleer-guc-santrali-icin-9-firma-teklif-verdi-haber-59942.htm

Haydi bakalim bitip calismaya ve üretmeye basladiginida en yakin zamanda görürüz. Insallah...

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #4 : 13 Şubat 2016, 23:40:27 »
Ukrayna'dan Türkiye'ye nükleer teklif

Ukrayna, Rus MEPhI Üniversitesinin Akkuyu'da kurulacak nükleer santral için insan gücü yetiştirme anlaşmasını iptal etmesinin ardından, Türkiye'ye bu alandaki tecrübesini paylaşma teklifinde bulundu.

Rusya Ulusal Nükleer Araştırması Üniversitesinin (MEPhI) Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santrale insan gücü yetiştirmeyi öngören anlaşmayı iptal etmesinin ardından yola bu alanda büyük tecrübeye sahip Ukrayna ile devam edilmesi gündemde.

Türkiye'ye, nükleer tecrübesini paylaşmayı teklif etti. Ukrayna'nın Ankara Büyükçeliği, ülkesinin nükleer deneyimini Ankara Üniversitesi ile paylaşmak için Ukrayna'daki üniversitelere yazı gönderdi.

Türkiye'nin angajman kuralları çerçevesinde geçen yıl kasım ayında Rus uçağını düşürmesinin ardından, MEPhI, Hacettepe, İstanbul Teknik ve Ankara üniversiteleriyle yürüttüğü eğitim işbirliği anlaşmalarını iptal ettiğini duyurmuştu. Hacettepe ve İTÜ'nün anlaşmaları bilim, eğitim ve sosyal alanlardaki işbirliğini kapsarken, Ankara Üniversitesi ile yapılan eğitim anlaşması Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santrale yetişmiş insan gücü sağlamayı amaçlıyordu.

Ukrayna hükümetinin, Rus üniversitesinin anlaşmayı iptal etmesinin ardından Türkiye'ye eğitim ve bilim alanında yardımcı olacağını açıklamasından sonra Ukrayna'nın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Üniversitesi ile temasa geçerek nükleer enerjide deneyimlerini paylaşmayı teklif etti.

Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimler Enstitüsü'nün Ilgaz Dağı'nda düzenlediği "Nükleer Bilimler ve Uygulamalar Kış Semineri" kapsamında Ukrayna'nın deneyimleri konusunda sunum yapan Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Sergiy Korsunsky  açıklamalarda bulundu.

Korsunsky, Rusya ve Türkiye arasında ekonomi ve özellikle eğitim alanındaki birçok anlaşma feshedildikten sonra Ukrayna olarak Türkiye'ye yardımcı olmaya hazır olduklarını açıkladıklarını hatırlattı.

Korsunsky, Kiev, Harkiv, Lviv, Odessa'daki beş üniversite ile Ukrayna Bilimler Akademisine yazı gönderdiklerini ifade ederek, Ukraynalı bilim insanlarının Türk doktora, yüksek lisans ve master öğrencilerinin yanı sıra Türkiye'ye gelerek öğrenci ve Türk bilim insanlarına teorik ve pratik dersler verebileceğine işaret etti.

Korsunsky, Türkiye'nin Ukrayna'nın tecrübesinden faydalanması noktasında işbirliği yapabileceklerini söyledi.

"Ukraynalılar nükleer reaktör alanında deneyimli"

Ankara Üniversitesi Nükleer Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Niyazi Meriç ise Türkiye'nin elektrik enerjisinde ileriye dönük sıkıntıları gördüğü için mecburen nükleer enerjiye yöneldiğini, çünkü rüzgar, güneş ve hidroelektrik alanlarında yatırımlar yapılmasına rağmen bunun ileriye dönük olarak enerji ihtiyacını karşılamayacağını belirtti. Meriç, buna karşın Türkiye'nin nükleer alanında bilgi birikiminin yeterli olmadığına dikkat çekti.

"Türkiye'de Ankara, Hacettepe ve Ege üniversitelerinde olmak üzere 3 Nükleer Bilimler Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesinde Enerji Enstitüsü, Hacettepe Üniversitesinde Nükleer Enerji Mühendisliği ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu var. En eskisi, 1961'de kurulan İstanbul Enerji Enstitüsü. Bu enstitü günümüze kadar 342 yüksek lisans, 65 doktora öğrencisi mezun etmiş. 1982'de kurulan Hacettepe Nükleer Enerji mühendisliğinden ise şimdiye kadar 400 öğrenci mezun olmuş. Bizim nükleer altyapımız bu kadar."

Meriç, sadece Mersin Akkuya'da kurulacak dört reaktörün her birinde 250 nükleer fizikçi, 250 nükleer farkındalık eğitimi almış diğer mühendisler olmak üzere toplam bin kişinin, dört reaktörün toplamında ise 4 bin kişinin çalışması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Meriç, "Ukraynalılar nükleer reaktör alanında deneyimli. Reaktörlerini bize açmayı düşünüyorlar. Tüm deneyimlerini bizlere aktarma konusunda irade gösteriyorlar" dedi.

Meriç, Ukrayna üniversiteleriyle mutabakat sağlanması ve YÖK'ten ilgili üniversitelerin denkliği konusunda karar çıkması halinde en erken eylül veya gelecek yıl şubatta eğitimlerin kaldığı yerden devam edeceği kaydetti.

http://www.dunya.com/dunya/ulkeler/ukraynadan-turkiyeye-nukleer-teklif-289924h.htm

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Nükleerde Santral Projesi...
« Yanıtla #5 : 12 Mart 2016, 01:13:58 »
STM, 3. NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİ’NE KATILDI.

STM, 3. Nükleer Santraller Zirvesi’ne katıldı.
Nükleer enerji sektörünün devleri İstanbul’da düzenlenen 3. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi’nde bir araya geldi. Zirveye, STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik (STM)’de katıldı.

STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş (STM), 8-9 Mart tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen 3. Nükleer Santraller Zirvesi’ne katıldı. STM zirvede; nükleer enerji sanayisinde yerelleştirme, teknoloji transferi, altyapı tespiti analizi ve danışmanlık faaliyetleri, standardizasyon ve sertifikasyon konuları başta olmak üzere sahip olduğu tecrübe ve yetenekleri ilk elden aktarma fırsatı buldu.

Türkiye’de gerçekleştirilen nükleer santral projelerine yönelik, tedarik zincirinde yer alan ya da yer almak isteyen pek çok yerli ve yabancı firmanın katılım gösterdiği zirve, yürütülen nükleer santral projeleri için stratejik işbirliklerine yönelik temaslara da ev sahipliği yaptı.

Kaynak: www.savunmaveteknoloji.com
11.03.2016

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 09 Nisan 2018, 15:52:39 »
Bu santraller bitmeyecek. Maddi sıkıntılar var şirkette.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 09 Nisan 2018, 16:01:02 »
Bitmeyen santral olurmu yahu nerde görülmüş yarım kaldığı bir santralin bu dünyada. Türkiye de bir tane para bittiği için vazgeçilen tek bir bina tesis varmı bildiğin mesela.
beğen

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 09 Nisan 2018, 16:05:31 »
Bu büyuklükteki projelerde devlet garantisi olmadan olmaz.(Rusya/Türkiye)

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 09 Nisan 2018, 18:25:27 »
O santral biter, "daha da yok mu" deriz ileride. Yenilenebilir enerji ve enerjiyi verimli kullanma çok önemli olsa da enterkonekte şebekenin kararlı olması için nükleer şarttır.