Gönderen Konu: BARBAROS SINIFI FIRKATEYN YARI ÖMÜR MODERNİZASYONU PROJESİ  (Okunma sayısı 33401 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: BARBAROS SINIFI FIRKATEYN YARI ÖMÜR MODERNİZASYONU PROJESİ
« Yanıtla #60 : 18 Ağustos 2020, 02:07:40 »
Konunun başlığını tekrar okuyup doğru yerdemiyim diye bakmak zorunda kaldım.
Barbaros Sınıfı fırkateyn modernizasyonuna dönsek daha iyi olmazmı?
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2020, 02:08:24 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #61 : 18 Ağustos 2020, 09:42:57 »
Arkadaşlar iş dönüyor dolaşıyor paraya geliyor. F-35 yanında Patriot' da alalım diyen CB değil miydi ? Para ile ben hiç alakası olduğunu sanmıyorum. Yerli projelerin tümü hep aksıyor kolay işler değil. Üstelik devamlı yeni isterler ekleniyor. Sadece i değil. HSS sistemleri, Altay, piyade tüfeği bile çok uzun ar-ge sürdü. Olaya sadece para olarak bakmayalım bence.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #62 : 18 Ağustos 2020, 12:03:53 »
Para bulmak kadar olan parayi  da etkili ve verimli kullanmak da onemlidir, hatta daha onemlidir. Ne kadar para olursa olsun sinirsiz para olmayacagina gore..

Proje yonetimimiz kotu..Her projede isterler belirlendikten sonra diger safhalara gecilir. Eger yeni ister varsa, o yeni bir project cervesinde degerlendirilir. Boylece zaman ve para kaybinin onune gecililir. Projenin yarisinda isterler bastan sona degistirilmez, olay dipsiz kuyuya doner parayi gomer gomer ucundan birsey cikartamazsin..

Baska konu basliklarinda da yazdim, bizim gibi ulkenin GSMH sinin her sene yuzde 5 ile 7 sini savunmaya harcamasi lazim.

"Olu yatirim" oldugunuda dusunmuyorum. Gundelik hayatta kullandigimiz cogu teknoloji (ornek internet) askeri alandan cikmadir. Silah satmaktan kazanilan para da cabasi.

Barbaroslara ve Dogu Akdenize baglarsak, cok basit bir denklem;

Haklarimizi koruyup dogu akdenizde enerji yataklarinindan istifade edersek, en buyuk giderimiz olan enerji giderini azaltiriz, yataklar buyuk ise satip artiya bile gecebiliriz..

Turkiye kadar nufusu ve buyuklugu olan bir ulkenin refah seviyesini yukseltebilmesi icin her alanda "genislemesi" ve dunyadaki pastadan daha buyuk pay almasi gerekir. Guclu ekonomi guclu ordusuz, guclu ordu guclu ekonomisiz olmaz..Eger guclu degilseniz diplomaside kimse sizi sallamaz..

« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2020, 12:12:21 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #63 : 18 Ağustos 2020, 13:14:56 »
Sn Gökbörü,
Güzel bir analiz yapmışsınız. Birçok konuya katılıyorum ama “ölü yatırım”  konusunda aynı fikirde değiliz.
Hertürlü askeri yatırım ölü yatırımdır. Ne zamanki yaptığınızın çoğunu satarsınız işte o zaman ölü olmaz.
Getiri olarak gördüğünüz güç projeksiyonu ile ekonomik çıkar sağlamak medeni bir yaklaşım değil. Ama gerçek. Etrafınızda hırsız çok evinize göz dikmişler. Oraya kilit buraya duvar ör derken bir sürü gereksiz harcama yaparsınız. Normal hayatınızı yaşamak için harcayacağınız paradan kısıp evinizi emniyete alırsınız. Savunma işte bu. Ama bir de ABD’nin bugünkü ve eski Osmanlı‘nın yayılma zamanındaki politikasına bakarsak; orada etrafındaki ve hatta denizaşırı ülkelerdeki zenginliğe göz dikip silah zoruyla o zenginliği kendi ülkesine getirmek için yapılan savaşlar var. Bu alenen devlet seviyesinde hırsızlık. Ganimetle ekonomiyi idame ettirmektir bu. Ganimet bulamayınca da çökersiniz.
Sivil Gemi yaparsınız. O gemi mal taşır, ticaret yapar ülke ekonomisine katkıda bulunur. Savaş gemisi yaparsınız. O yatırımın ekonomiye hiç bir getirisi yoktur. Ha , o gemiyle gidip başkasının ekmeğini çalacağım diyorsanız o başka! Ama o gemi de lazım. Çünkü başkası gelip sizin ekmeğinize göz dikmesin diye. Ama o gemiden 2 tane yapar birini satarsanız, ekonomiye dönüş olur. Çark döner.

Öyle gündelik hayatta kullandığımız şeylerin askeri alandan geldiği konusu da bizim için geçerli değil. Ar-Ge yatırımlarınız bir ABD , bir Japonya kademesinde olur. Yeni bulunan teknolojiler ile günlük hayata askeri teknolojileri uygularsınız. İşte o zaman yaptığınız şeylerden ar-ge yatırımından geri dönüş olur. Biz hazır bilinen , denklemi çözülmüş teknolojiyi kullanıyoruz.

GSMH nın %5-7 gibi rakamlarını savunmaya ayıracak, ne ekonomimiz var ne de bu uygulanabilecek bir rakam değil.
Ekonomileri fazla veren Almanya , Japonya gibi ülkeler dahi daha %2’ye ulaşamadılar. Ülkeyi batırır o söylediğiniz rakamlar..
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2020, 13:22:33 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #64 : 18 Ağustos 2020, 13:32:53 »
Hocam dünyaya bir şey satın sizinde olsun harcamanız 100-200 milyar mesela Amerika ve Çin bunlar aştı kendilerini zaten. Ama bizim satacağımız bir şeyde olmadığı için yapacak bişey yok. En azından bir yardım kampanyası düzenlense donanma için bakınız iyi para toplanır o para ile yeni gemiler yaparız en modernize ederiz.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #65 : 18 Ağustos 2020, 13:51:00 »
Hocam dünyaya bir şey satın sizinde olsun harcamanız 100-200 milyar mesela Amerika ve Çin bunlar aştı kendilerini zaten. Ama bizim satacağımız bir şeyde olmadığı için yapacak bişey yok. En azından bir yardım kampanyası düzenlense donanma için bakınız iyi para toplanır o para ile yeni gemiler yaparız en modernize ederiz.

Hocam kendinizi boşa yoruyorsunuz . Mevzu para değil. Mevzu bu kadar fazla gemiyi aynı anda yapacak yetişmiş iş gücü olmaması. Diğer yandan da kritik alt sistemleri ithal etmedeki yaşanabilecek muhtemel sorunlardır.

Bu raddede altyapımıza uyacak batı gemilerinden müsait gemi yok. Hani varda bizim gibi 2.el gemi toplayan tayfada oda onlara lazım. Büyük oyuncularda zaten saha da bize düşman. Doğu ekolü ülkelerinkiler de bizim altyapıya uymuyor.

Bu raddede yapılabilecek en mantıklı şey, barbarosları ihtiyaca binaen hafif hava savunma fırkateyni olarak modernize etmek ve Milgemleri ister sadece vls ekleyip istersede direk i sınıfına çevirip genel maksat fırkateyni olarak kullanmak. Ama içinde olduğumuz sıkışık durumda ne siperler hazır veya alternatifi güvenebilecek füze var. Nede bu gemileri envanterden çekip tadilata alabileceğimiz kadar sakin bir ortam var.

İşte bu kadar sıkışmış bir durumdayız.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #66 : 18 Ağustos 2020, 14:22:36 »
Sn Battlestar haklı.
Barbaros yarı ömür modernizasyonu için Para olmasaydı 175.8 milyon avroluk modernizasyon anlaşması imzalanmazdı.
https://www.savunmasanayist.com/barbaros-sinifi-firkateyn-yari-omur-modernizasyon-projesi/
İ sınıfı için de o kadar değişiklik istendi ki uzun zaman geminin ne olacağı belli değildi. Şimdi yumurta deliğine geldi;  acele gemi lazım. Ortada gemi yok.
Barbarosların yenilenmesi ile İ sınıfının gecikmesinden doğan sıkıntı bir ölçüde dengelenecekti. Şimdi yenilenme için ayıracak gemi yok elimizde.
Ben çözümü siyasi olarak görüyorum. Bir an önce Mısır ve İsrail ile yakın ilişkiye girmemiz gerekiyor. Yoksa herkese Kabadayılık taslayarak istediklerimizi elde edebileceğimize inanmıyorum. Siyasi yumuşama ile sağlanacak ortam , donanma üzerindeki baskıyı azaltacaktır; ve istenilen modernizasyonda yapılabilecektir. Bu aynı zamanda bizim ekonomik sıkıntılarımıza da çaredir. Para musluklarını kısanlar da tekrar bu muslukları açacaklardır. Bu Libya’da da elimizi güçlendirecektir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #67 : 18 Ağustos 2020, 14:38:12 »
Sn Gökbörü,
Güzel bir analiz yapmışsınız. Birçok konuya katılıyorum ama “ölü yatırım”  konusunda aynı fikirde değiliz.
Hertürlü askeri yatırım ölü yatırımdır. Ne zamanki yaptığınızın çoğunu satarsınız işte o zaman ölü olmaz.
Getiri olarak gördüğünüz güç projeksiyonu ile ekonomik çıkar sağlamak medeni bir yaklaşım değil. Ama gerçek. Etrafınızda hırsız çok evinize göz dikmişler. Oraya kilit buraya duvar ör derken bir sürü gereksiz harcama yaparsınız. Normal hayatınızı yaşamak için harcayacağınız paradan kısıp evinizi emniyete alırsınız. Savunma işte bu. Ama bir de ABD’nin bugünkü ve eski Osmanlı‘nın yayılma zamanındaki politikasına bakarsak; orada etrafındaki ve hatta denizaşırı ülkelerdeki zenginliğe göz dikip silah zoruyla o zenginliği kendi ülkesine getirmek için yapılan savaşlar var. Bu alenen devlet seviyesinde hırsızlık. Ganimetle ekonomiyi idame ettirmektir bu. Ganimet bulamayınca da çökersiniz.
Sivil Gemi yaparsınız. O gemi mal taşır, ticaret yapar ülke ekonomisine katkıda bulunur. Savaş gemisi yaparsınız. O yatırımın ekonomiye hiç bir getirisi yoktur. Ha , o gemiyle gidip başkasının ekmeğini çalacağım diyorsanız o başka! Ama o gemi de lazım. Çünkü başkası gelip sizin ekmeğinize göz dikmesin diye. Ama o gemiden 2 tane yapar birini satarsanız, ekonomiye dönüş olur. Çark döner.

Öyle gündelik hayatta kullandığımız şeylerin askeri alandan geldiği konusu da bizim için geçerli değil. Ar-Ge yatırımlarınız bir ABD , bir Japonya kademesinde olur. Yeni bulunan teknolojiler ile günlük hayata askeri teknolojileri uygularsınız. İşte o zaman yaptığınız şeylerden ar-ge yatırımından geri dönüş olur. Biz hazır bilinen , denklemi çözülmüş teknolojiyi kullanıyoruz.

GSMH nın %5-7 gibi rakamlarını savunmaya ayıracak, ne ekonomimiz var ne de bu uygulanabilecek bir rakam değil.
Ekonomileri fazla veren Almanya , Japonya gibi ülkeler dahi daha %2’ye ulaşamadılar. Ülkeyi batırır o söylediğiniz rakamlar..

Sn Yasar,

1. GSMH konusunda;

% 5 olmasin 3 olsun. Aramizda %1-2 nin lafi olmaz :)
Neredeyse her konu basliginda "para yok" diye bir tarisma aciliyor, rakamlari onun icin biraz da abartarak soyluyorum.

Savunmak istedigim temel tez sudur:
Turkiye gibi bir cografyada neredeyse her ulke tarafindan cikarlari tehdit edilen bir ulkenin savunma sanayini gormezden gelme gibi bir sansi olamaz, hayati projelerede kaynak bulamiyorum diye bir bahanesi olamaz. Gercekten hayati iste, ki saniyorum herkes bu konuda hemfikir, elde ki parayi daha verimli kullanarak ya da baska kalemlerden kesilerek bunlara para bulunur ve yapilir.

Japonya ve Almanyanin kapisinda su an bir savas tehlikesi yoktur, milli birliklerine ciddi bir tehdit yoktur ve kendilerini Amerika korumaktadir (ikisindede Amerikanin dunyadaki en buyuk ustlerinden bir kac tanesi var), onun icin hic para harcamasalarda bugunden yarina birsey olmaz. Turkiye ile karsilastirilabilecek konumda degiller.

2. Ekonomi / Ganimet konusunda;
Bu biraz dunya gorusunuzle alakali. Sahsi kanatim, insanlarin kafasinda bir "olmasi gereken dunya" var. Herkes lokmasini hirkasini paylassin el ele tutusup yasayalim diye ozetlenebillir. Bir de "gercek dunya" var, yani guclu zayifin kafasina vurup hirkasini lokmasini alir. Aldiktan sonra hirka fabrikasi yapmak icin yatirim yapar, ya da hirka eskiyince baska zayif birini bulur. Ne zaman "gercek dunya" ya gore davraniriz, o zaman adam oluruz.
Basibozuk gibi ona buna saldirmayi savunmuyorum zaten, sizin de dediginiz gibi evi korumak icin gerekli :)

3. Teknoloji
Bizim icin gercerli degil olabilir ama biryerden baslamak lazim. Onumuze yeteri kadar engel koyan var, biz kendi kafamizda kendimize engel koymayalim

Son Soz
Milletce bahanelere degil, cozumlere odaklanmamiz lazim diye dusunuyorum

"Adamlar engel oluyor" - "engelleri as"
"Bize karsilar" - "Diren"
"Vermiyorlar" - "Yap"
"Para yok" -"Olani etkin kullan, icabinda az ye"
"Lobileri kuvvetli" - "sende kendi lobini kuvvetlendir"
"Adamlar calisiyor" - "sende calis"
"Teknoloji ve bilimde ilerdeler " - "Cal, calis, yakala"
" Ne yani, hep savacakmiyiz" - "icabinda evet"
"Burokrasi yavas" - "yeni burokrat bul"
"Egitimli is gucu az" - "egit"
"Bizim millet zora gelemez" - "tarihine bak"
"Masa basinda oyunlarla is beceriyorlar" - "Sende oynamasini ogren"

Bana bahanelere degil, cozumlere gelin :)

Umarim anlatabilmisimdir..
« Son Düzenleme: 18 Ağustos 2020, 14:40:48 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #68 : 18 Ağustos 2020, 14:44:56 »
Bir de arkadaşlar kuvvete de çok yükleniyor. Sürekli yeni isteklerle projeyi geciktiriyorlar deniliyor...

Düşman tehditi için geminin yetersiz kalacağını öngörüp yeni isterler de bulunuyorlar ki bu normal değil mi?
4 senede 1 gemi yapılınca tabiki istekler değişiyor.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #69 : 18 Ağustos 2020, 15:27:03 »

Japonya ve Almanyanin kapisinda su an bir savas tehlikesi yoktur, milli birliklerine ciddi bir tehdit yoktur ve kendilerini Amerika korumaktadir (ikisindede Amerikanin dunyadaki en buyuk ustlerinden bir kac tanesi var), onun icin hic para harcamasalarda bugunden yarina birsey olmaz. Turkiye ile karsilastirilabilecek konumda degiller.

Şunu bir öğrenelim artık.

Alıntı
1. isim
Bir şeyin yukarı, göğe doğru olan yanı, üzeri, fevk, alt karşıtı:
      "Köyün üst tarafında, saman, taş ve yangın arasında, üstü sazlarla örtülmüş bir kulübenin önünde ateş yanıyor." - Halide Edip Adıvar

2. isim
Bir şeyin görülen yanı, yüzü:
      "Bu sefer taşın üstünden inip yere oturdu." - Memduh Şevket Esendal

3. isim
Bir şeyin dış yüzü, yüzey.

4. isim
Giyecek, giysi:
      "O günden sonra kapıya diktiği bir bekçiye iş çıkışları işçilerin üstlerini arattı." - Lâtife Tekin

5. isim
Birine göre yüksek aşamada olan kimse, mafevk:
      "Sonunda, üstlerinin de onayıyla bir sınav yapmaya karar verdi." - İhsan Oktay Anar

6. isim
Vücut, beden.

7. isim
Artan, geriye kalan bölüm:
      "Bir liranın üstü olarak uşağın getirdiği yetmiş beş kuruşu masanın üstünden kaldırmaz." - Abdülhak Şinasi Hisar

8. sıfat
Birkaç şeyden birbirine göre yukarıda olan:
      "Kadınların beni böyle göz hapsine almaları yüzünden üst düğmelerimi gevşetemiyordum." - Reşat Nuri Güntekin

9. sıfat
Öte, arka:
      "Ben onu Şehzade Camisi'nin üst yanında, sokak içi, eski ahşap bir evde tanıdım." - Yusuf Ziya Ortaç

10. sıfat
Sınıflamalarda temel olarak alınan bir tipe göre ileri derecede olan:
      Üst makam. Üst rütbedekiler.

https://sozluk.gov.tr/

Alıntı
üs, -ssü (I)
isim, matematik, Arapça uss
Bir kuvvete yükseltilmiş bir sayının üzerine yazılan ve kaçıncı kuvvete yükseltildiğini gösteren sayı: 53 anlatımında 3 rakamı üstür, 5 ise tabandır.

üs, -ssü (II)
Arapça uss
1. isim, eskimiş
Kök, asıl, temel, esas.

2. isim, eskimiş
Bazı görevleri yürütebilmek amacıyla kurulan, özel yapıları, donatımları, atölyeleri, onarım yerleri, servis alanları olan, sürekli veya geçici olarak konaklanılan yer:
      "Memleket sağlam bir hareket üssü hâlinde kalmalıdır." - Falih Rıfkı Atay

3. isim, eskimiş, askerlik
Bir askerî harekâtta birliklerin gereksinim duyduğu her türlü gerecin toplandığı, dağıtıldığı bölge:
      "Mühimmat depolarının ve üslerin arasında, herkesin istifadesine ve zevkine açıktır." - Falih Rıfkı Atay
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com