Gönderen Konu: Rafale (Qatar Emiri Air Force)  (Okunma sayısı 2822 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Rafale (Qatar Emiri Air Force)
« : 07 Ocak 2020, 00:25:50 »
Dassault Aviation
Rafale
Qatar Emiri Air Force

« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2020, 15:38:44 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: Rafale (Qatar Emiri Air Force)
« Yanıtla #1 : 07 Ocak 2020, 00:31:36 »

« Son Düzenleme: 07 Ocak 2020, 00:33:30 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2020, 15:34:58 »
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2022, 11:47:50 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimiçi serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3 : 28 Temmuz 2020, 16:29:26 »
Rafale , TCG Anadolu'dan kalkış-iniş yapabilir mi?

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2020, 18:54:18 »
Rafale Marine versiyonu var o da kendi uçak gemilerinde katapult ile kalkıyor sanırsam. Uzun lafın kısası kalkamaz ya da operasyonu riskli olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #5 : 11 Aralık 2022, 11:44:36 »
Şunu da buraya koyalım.  :)

« Son Düzenleme: 18 Şubat 2023, 14:53:38 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #6 : 11 Aralık 2022, 14:58:06 »
Hindistan donanması INS Vikrant için Super Hornet ve Rafale'leri değerlendiriyor. Vikrant da Anadolu gibi STOBAR kullanan bir gemi. Yani teoride Rafale'lerin Anadolu'dan  inip kalkması mümkün.

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #7 : 11 Aralık 2022, 16:04:15 »
Hindistan donanması INS Vikrant için Super Hornet ve Rafale'leri değerlendiriyor. Vikrant da Anadolu gibi STOBAR kullanan bir gemi. Yani teoride Rafale'lerin Anadolu'dan  inip kalkması mümkün.

Merhaba,

INS Vikrant Uçak gemisinin ski-jump dahil uzunluğu 262 metre.
Charles de Gaulle katapult sistemi özelliği ile beraber 262 metre
TCG Anadolu uzunluğu 232 metre.
Rafale'nin take off distance aralığı (yüksüz ve yüklü) 400-600 metre.

INS Vikrant üzerinden LCA Tejas testlerinde yüksüz olarak iniş ve kalkış testlerinde bir sorunla karşılaşmadı.
Hint donanma yetkilileri ile yapılan görüşmelerde Rafale'nin INS Vikrant üzerinden kalkış yapabilmesine olanak sağlayacak bir konfigürasyon üzerinde çalışıyorlar.
INS Vikrant gemisinde katapult sistemi mevcut olmadığından farklı bir kalkış stratejisi üzerinde çalışmalar devam ediyor.

TCG Anadolu üzerinde Rafale/F-18/F-35C gibi uçaklar  malesef kalkamaz.Bunun sebeplerinden bir tanesi pist'in kısa olması.Özellikle SSM tarafından Hürjet'inde bu gemi üzerinde iniş kalkış yapabilmesi adına istenen  fizibilite planı çerçevesinde yapılan kalkış simulasyon çalışmalarında malesef Hürjet üzerinde kullanılacak motor gücünün ski-jump desteği olsa dahi (tam yüklü) kalkma mesafesini karşılayamayacağı yönünde görüş bildirildiği söylenmekte.

TCG Anadoludan kalkabilicek iki muharip jet tipi Harrier ve F-35B modelidir.Bununda sebebi F-35B modelinin kalkış simulasyonlarında kullanılan Pratt & Whitney F135 motorunun ciddi yüksek güç oranına sahip olmasından ötürü kalkış işlemlerinde başarılı olabilmesidir.

İnsansız hava araçlarında ise bu sorun mevcut değil.TB-3 ve KE için yapılan iniş ve kalkış simulasyonlarında herhangi bir sorun rapor edilmemiş durumdadır.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 11 Aralık 2022, 16:17:13 »
Olayın temelinde yatan sorun, Anadolu gemisinin esasen bir uçak gemisi olarak tasarlanmamis olması...

Uçak VTOL olmadığı sürece klasik anlamda uçak kaldırmak imkansıza yakın derim..

Bulaşık makinesi ile çamaşır yıkanmaz o hesap...

Eldeki seçenekler:
1.VTOL uçak almak/yapmak
2. Eldeki gemiyi uzatmak/büyütmek
3. Uçak kalkan Anadolu gemisi kurgusundan vazgeçmek
4. Uçak gemisi inşa etmek

Bu yukardakilerden bir ya da birkaçını yapmadan bu iş çözülmez
« Son Düzenleme: 11 Aralık 2022, 16:23:37 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimiçi serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 11 Aralık 2022, 17:34:26 »

Merhaba,

INS Vikrant Uçak gemisinin ski-jump dahil uzunluğu 262 metre.
Charles de Gaulle katapult sistemi özelliği ile beraber 262 metre
TCG Anadolu uzunluğu 232 metre.
Rafale'nin take off distance aralığı (yüksüz ve yüklü) 400-600 metre.

INS Vikrant üzerinden LCA Tejas testlerinde yüksüz olarak iniş ve kalkış testlerinde bir sorunla karşılaşmadı.
Hint donanma yetkilileri ile yapılan görüşmelerde Rafale'nin INS Vikrant üzerinden kalkış yapabilmesine olanak sağlayacak bir konfigürasyon üzerinde çalışıyorlar.
INS Vikrant gemisinde katapult sistemi mevcut olmadığından farklı bir kalkış stratejisi üzerinde çalışmalar devam ediyor.

TCG Anadolu üzerinde Rafale/F-18/F-35C gibi uçaklar  malesef kalkamaz.Bunun sebeplerinden bir tanesi pist'in kısa olması.Özellikle SSM tarafından Hürjet'inde bu gemi üzerinde iniş kalkış yapabilmesi adına istenen  fizibilite planı çerçevesinde yapılan kalkış simulasyon çalışmalarında malesef Hürjet üzerinde kullanılacak motor gücünün ski-jump desteği olsa dahi (tam yüklü) kalkma mesafesini karşılayamayacağı yönünde görüş bildirildiği söylenmekte.

TCG Anadoludan kalkabilicek iki muharip jet tipi Harrier ve F-35B modelidir.Bununda sebebi F-35B modelinin kalkış simulasyonlarında kullanılan Pratt & Whitney F135 motorunun ciddi yüksek güç oranına sahip olmasından ötürü kalkış işlemlerinde başarılı olabilmesidir.

İnsansız hava araçlarında ise bu sorun mevcut değil.TB-3 ve KE için yapılan iniş ve kalkış simulasyonlarında herhangi bir sorun rapor edilmemiş durumdadır.

Ben Hürjet'in tıpkı bir Douglas A-4 Skyhawk gibi TCG-Anadolu'dan kalkabileceğini düşünmüştüm...Demek ki o da olmayacak TCG-Anadolu İha platformu olarak kullanılacak sadece....