Gönderen Konu: Bağdat'ta ABD operasyonu... İranlı General Kasım Süleymani öldürüldü  (Okunma sayısı 16626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
''ensonhaber'' saçmalamış! Adam Amerikan politikalarına karşı savaşıyordu.

Adam sünilere karsida savasiyordu. Onun Hasdi Shabi itlerin Irakta bir süni cocugun üzerine tankla nasil yürüdükleri halen hafizamda. Kimse onun arkasindan aglamasin.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Şuana kadar 100'lerce haşdi şabi militanı öldürüldü. Bunlar hiç konuşulmuyor. ABD iyi şamarladı cidden. Ağıyorlar iranlı çakma generaller.  Yanlız @Batlestar'ın dediği gibi ABD çok zora soktu. Herzaman diyoruz ABD ile şaka olmaz. Adam 700 milyar dolar parayı boşuna mı harcıyor. Locked martın firmasının Ar-Ge'ye ayırdığı bütçe iran ordusu kadar. Bunu söyleyince ABD sempanitanı gibi algılanıyor ama gerçekçi olmak böyle birşey. Yoksa bizde biliyoruz Amerikan emperyalizmini, israil lobisini vs vs.

Çevrimdışı comanchee

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com

Kasım Süleymani ABD emperyalizmine direnirken
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2020, 21:19:23 Gönderen: comanchee »

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
''ensonhaber'' saçmalamış! Adam Amerikan politikalarına karşı savaşıyordu.

Adam sünilere karsida savasiyordu. Onun Hasdi Shabi itlerin Irakta bir süni cocugun üzerine tankla nasil yürüdükleri halen hafizamda. Kimse onun arkasindan aglamasin.

Ağlamasın mı(!)

Savunma forumlarında görüş bildiren kişilerin, derinlemesine analiz yapabiliyor olması beklenir. Şii kadın, Sünni çocuk ekseninde yapılan analizlerin hiç bir stratejik derinliği yoktur. Meseleyi değerlendirirken; gelişmelerin Türkiye ve bölgeyi hangi ölçülerde etkileyeceğinin hesap edilerek analiz yapılması gerekiyor. Sünni' ydi, Şii' ydi... yok şuydu yok buydu... bu gibi söylemler, benim değerlendirme çerçevemin dışında bulunuyor.

Savaşlarda çocuk da ölür, kadın da ölür, yaşlı da ölür. Savaş, insanlığın çıldırmışlık halidir. O nedenle; yok çocuk öldü, yok kadın öldü, yok şu oldu, yok bu oldu...! bu tip duygusal değerlendirmeleri geçelim. meseleleri mezhep taassubundan da çıkartalım... 8 yıllık Suriye mezhep savaşının en azından insanlığa bir şeyler öğretmiş olması gerekirdi... Fakat sağda solda, sosyal medyada yapılan yorumlara bakıyorum da... son derece yüzeysel ve derinlikten uzak slogan vari  söylemler. Bizler bu tip yüzeysel değerlendirmelerden uzak insanlarız.
« Son Düzenleme: 03 Ocak 2020, 21:25:09 Gönderen: Partikül »

Çevrimdışı comanchee

• DefenceTurk
  • *
  • 2
  • DefenceTurk.com
Süleymaninin diriyken Halep, Idlib, ve Rakkada yaptıkları ortada. Kendisi zaten Pers milliyetçisi. Sağ iken Suriye, Yemende ve Irakta yol açtığı yıkım, karmaşa ölümüyle daha da artmaz. İran kuyruğu dik tutmaya çalışacak hırlayacak o kadar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Biz Kasım iyi miydi kötü müydü bunu tartışmıyoruz ki... Sen iyi dersin diğeri kötü... Önemli olan silahlarını çekmiş ABD ile İran için Kasım nasıl ve ne önemde biriydi?

Önemli hem de çok önemli biriydi... ABD 200 tane asker ile Koskoca Türk ordusuna-Rus ordusuna-Suriye ordusuna karşı Münbiç'e kimseyi aylarca adım attırmadı...İşte buna caydırıcı güç denir... Burası benim buraya dokunanı oyarım dedi... Ne biz ne de Ruslar adım atamadık aylarca....

Kasım da işte İran'ın kırmızı çizgisi...İran bunun karşılığını vermezse bölgede kimse İran'ı iplemez ... Hatta İran'da iç kargaşa bile çıkar...Ayetullah'lar bunun bilincinde ve mutlaka orantılı-orantısız bir tepki göstermek zorundalar...

Diğer bir nokta da ABD bunu bilmiyor muydu? Bile bile böyle bir darbe neden vuruldu? Trump'ın damadı İsrail çıkarları için ABD-iRAN çatışmasını körükledi... Bu tabiri çok kullanmam ama bence sıcak çatışma çok yakın....

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Kasım Süleymani İran için nedir ? Ben size söyleyim.

İlk olarak düdüklü tenceremize biraz Osman Pamukoğlu efsaneliği katıyoruz, devamında Hulusi akar konum, görev tanımı ve statüsü ekliyor ve karıştırmaya başlıyoruz, biraz marine edilmiş hakan fidan gizli işleri ve operasyonlarını da karışıma ekliyoruz , pişmeye yakın üstüne birazda süleyman soylu tavır ve sertliği ekliyoruz en sonda biraz üstünde başarılı bölgesel opersyonlar sosu ekledikmi...... Tataaaa Kasım Süleymaniniz servise hazır.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
Bu adam ilkokul mezunu , inşaat işçisi. İran en büyük şovmenini kaybetti. Bakalım şimdi onun yerine sahneyi hangi palavracı devralacak.yorumları yazılıyor...

Adam sıfır nitelikli bir şovmen (katılmıyorum) ,  İran devletinin şii yayılmacılığı politikasının vücut bulmuş hali,vitrin ismi  vb... Tamam bu görüşler doğru bile olsa , şişirilmiş bir şovmen,acem palavracısı bile olsa sonuçta bu kimliği fakir İran halkı ve diğer ülkelerdeki Şiii'ler açısından tamamen benimsendi ve bir idol hale geldi...

Benim İran'ın bu suikaste mutlaka yanıt verecektir tezimin nedeni de tam da Kasım'ın İranlılar-Şiiler üstündeki bu etkisi...
İran devleti bilerek yada bilmeyerek bu adamı şişirmiş bile olsa halk bu kimliği benimsedi-özümsedi...

Artık İran halkının-şiilerin ABD'ye misilleme beklentisine cevap vermezlerse İRAN'IN İÇİ KARIŞIR.... Mutlaka cevap verirler bu suikaste tezimin arkasında bu görüş var... Rejim bunu bir bekaa meselesi olarak görür artık...

Çevrimdışı Partikül

• 2017 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 197
  • DefenceTurk.com
Yıl 1991; Amerika Irak' a müdahale ediyordu... 30 yıl olmuş ve halen Irak' tan çıkmamış! Bugün sosyal medyada yazıyordu; Irak' da 9-10 tane askeri üsleri varmış... Iraklı' da '' artık yetti gayri, çek git!'' diyor. Adamlar bir türlü gitmiyor. Yetmezmiş gibi, diğer komşu devletleri de karıştırdılar. Suriye' nin hali ortada. Irak'da ki sosyolojik fay hatlarını kaşımak suretiyle; IŞİD adı altında yeni bir terör örgütü vücuda getirdiler. Irak' ı kasıp kavurdu... yetmedi Suriye' ye nüfus ettiler. Irak-Şam İslam Devleti adı altında hilafet ilan edildi. Ve bunun üzerine dünyada ne kadar akılsız Müslüman varsa; geldiler ve IŞİD' e tabi oldular. Müslümanın akılsızı da gerçekten tehlikeli oluyor canım! Peki ne oldu; kend, akılsızlıkları nedeniyle Amerika' nın kurşun askeri oldular.  Ve bu akılsızlar, Suriye' de yarattıkları terör dalgasıyla büyük bir korku iklimi yaratmak suretiyle büyük bir alan hakimiyeti kazandı. Ve en sonunda işgal ettikleri toprakları YPG' ye teslim ederek buhar olup gittiler.

Bütün bu gerçekler ortadayken, Kasım Süleymani denilen adam; Amerika' nın kurşun askerlerine karşı savaşıyordu. Amerika' nın kurşun askeri; Sünni olmuş, Kürt olmuş, Doğu Türkistanlı olmuş, yok efendim uzaylı olmuş... bizim için fark etmez. Amerika' ya hizmet eden kişi, Amerika' nın kurşun askeridir.

Şimdi, Kazım Süleymani kim?

30 yıl önce bölgeye yerleşen ve O gün bugündür bölgeyi karıştırmak için elinden geleni ardına koymayan Amerika' ya karşı en ön cephede savaşan bir İranlı general... Ben meseleye bu çerçeveden bakarım.

Bazıları diyor ki, Kazım Süleymani' nin Irak da ne işi vardı? Tabi ki öldürülür diyorlar.

yahu arkadaş, sen hayatında bir kere olsun Amerikanın Irak' da ne işi vardı dedin mi? Bak, 30 yıl olmuş...! Adam en ön cephede tehlikeyi savuşturmaya çalışıyor. Savaşmasın mı yani? Ben İran' ın ön cephede düşmanı karşılama çabalarını meşru ve yerinde buluyorum. Bizim için de faydalıdır. Bütün bu çerçeveyi görmeden yapılan analizler de analiz olmaktan uzaktır. 

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
İran resmi ajansı IRNA'ya açıklamada bulunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, General Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İsviçre hükümeti aracılığıyla Washington yönetiminden bir mesaj aldıklarını söyledi.

ABD'nin İran'daki diplomatik temsilciliğini yürüten İsviçre'nin Tahran Büyükelçisi'nin bugün ikinci kez bakanlığa çağrıldığını aktaran Musevi, "ABD'nin mesajına gerekli cevap kendisine iletildi." dedi.

Musevi, mesajların içeriğine ilişkin ise bilgi vermedi.

https://www.mynet.com/iran-ile-abd-arasinda-isvicre-uzerinden-karsilikli-mesaj-trafigi-110106338592

ABD , İran'ı yumuşatmaya mı çalışıyor acaba?