Gönderen Konu: Tsk Yoğun Bakımda, Acil Eylem Planına İhtiyacımız Var.  (Okunma sayısı 25976 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
Ynt: Tsk Yoğun Bakımda, Acil Eylem Planına İhtiyacımız Var.
« Yanıtla #10 : 08 Kasım 2019, 01:51:06 »
Bende önceden hava kuvvetlerine ağırlık verilmesi gerektiğini hep söylerdim. Aslına bakarsak teknoloji sürekli ilerliyor. Bir ülke hava gücünü kaybederse savaşı da büyük oranda kaybeder. Ama biz kara kuvvetlerinde öncü olmalıyız. Tarihten gelen misyonumuz bu. Olabilirse F-35, MMU olsun ama kara kuvvetleri de modern olsun. Öncü olsun. Artık bende kara kuvvetlerini küçümsemiyorum. Korkut, Hisar-A, Hisar-O kara kuvvetleri projesi, Bora, Yıldırım,  Kasırga G kara kuvvetleri projeleri. Atak-2, Anka, Bayraktar kara kuvvetleri vs. Etkili sistemlerde var. Karacılar öyle boş değil. Altay ve Yanına kudretli ZMA bizim için olmazsa olmaz. Çünkü biz öncüyüz. Altay ve kendimize özgü ZMA, Kirpi 2 bizim için iyi bir PR olur. Bunlar çok göze batıyor. Hava kuvvetlerine en çok önem veren ülke israil kara kuvvetlerine bakıyorum; Markavası, Eitanı LORA, Apache çok modern. Nasıl ki gelişmiş bir ülke tarımda da gelişmişse. Modern güçlü ordu kara kuvvetlerinde de güçlüdür.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #11 : 08 Kasım 2019, 08:56:25 »
Peki Nato'nun diğer büyük ordularında durum ne? Kaç tankları var mesela. Örneğin İngiltere... Kara ordusunda az sayıda modern tankı var. Yanlış hatırlamıyorsam 500'e yakın Challanger 2 tankı bulunuyor. 800'e yakın Warrio ZMA ve birkaç yüz küçük zırhlı keşif aracı vs...

Tankların tanka karşı savaşı devri bitti sayılabilir. Artık tanklar piyadeye destek vermek görevinde güvenli bölgede kalmak zorundalar. Tankı vuran artık başka bir tank değil! Tankı imha edenler havadan ve yerden, çeşitli platformlardan veya omuzdan atılan tanksavar silahlar, yüksek etkili patlayıcı tuzaklar... Yani aslında elimizde yeni tank olmaması o kadar da abarttığımız kadar vahim bir durum değil. Şimdilik modernize ettiğimiz tanklar da iş görebiliyor. Son operasyonda kendilerini kanıtladılar. Türlü tutarsızlıklar sergilesek de yeni ve modern bir tankın yapım aşamasına kadar gelmeyi başardık da! Son operasyonda da gördüğümüz kadarıyla kara ordumuz yeni korumalı araçlara sahip. Bu tip araçlar pek çok gelişmiş ülkenin ordusunda bile yeni yeni boy gösteriyor. Piyadelerin donanımları bile son yıllarda baştan aşağı yenilenmiş durumda. Çokça tartışılan saldırı helikopteri açığımız bugün artık yok. Sayıyı artırabiliriz de. Bu helikopterlerde kullanılacak olan silahları da üretebiliyoruz artık. Düşman zırhlı birlikleri düşünsün. Sadece helikopterler değil, insansız hava araçlarında da oldukça iyi seviyedeyiz ve çıtayı daha da yükseltiyoruz. Bunlar küçük ama kritik noktalar. Gemiden atılan füzelerimizi de üretiyoruz ki bunların karada mobil kullanabileceğimiz modellerini yaparsak bütün sahil şeridimiz düşman için çok ciddi tehdit olur.

Böyle uzar gider...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #12 : 08 Kasım 2019, 10:11:32 »
Peki Nato'nun diğer büyük ordularında durum ne? Kaç tankları var mesela. Örneğin İngiltere... Kara ordusunda az sayıda modern tankı var. Yanlış hatırlamıyorsam 500'e yakın Challanger 2 tankı bulunuyor. 800'e yakın Warrio ZMA ve birkaç yüz küçük zırhlı keşif aracı vs...

Tankların tanka karşı savaşı devri bitti sayılabilir. Artık tanklar piyadeye destek vermek görevinde güvenli bölgede kalmak zorundalar. Tankı vuran artık başka bir tank değil! Tankı imha edenler havadan ve yerden, çeşitli platformlardan veya omuzdan atılan tanksavar silahlar, yüksek etkili patlayıcı tuzaklar... Yani aslında elimizde yeni tank olmaması o kadar da abarttığımız kadar vahim bir durum değil. Şimdilik modernize ettiğimiz tanklar da iş görebiliyor. Son operasyonda kendilerini kanıtladılar. Türlü tutarsızlıklar sergilesek de yeni ve modern bir tankın yapım aşamasına kadar gelmeyi başardık da! Son operasyonda da gördüğümüz kadarıyla kara ordumuz yeni korumalı araçlara sahip. Bu tip araçlar pek çok gelişmiş ülkenin ordusunda bile yeni yeni boy gösteriyor. Piyadelerin donanımları bile son yıllarda baştan aşağı yenilenmiş durumda. Çokça tartışılan saldırı helikopteri açığımız bugün artık yok. Sayıyı artırabiliriz de. Bu helikopterlerde kullanılacak olan silahları da üretebiliyoruz artık. Düşman zırhlı birlikleri düşünsün. Sadece helikopterler değil, insansız hava araçlarında da oldukça iyi seviyedeyiz ve çıtayı daha da yükseltiyoruz. Bunlar küçük ama kritik noktalar. Gemiden atılan füzelerimizi de üretiyoruz ki bunların karada mobil kullanabileceğimiz modellerini yaparsak bütün sahil şeridimiz düşman için çok ciddi tehdit olur.

Böyle uzar gider...

Hocam size bazı alanlarda katılıyorum bazı alanlarda katılmıyorum. O saydığınız devletlerin kısa ve orta vadede ana karalarında savaş ihtimali sıfır. Zaten orduları da küçük, tabi her zaman binlerce tank yapacak altyapı ve ekonomilerini de her zaman korurlar. Siz şimdi o 300-500 tanklı ülkeleri bizim coğrafyaya koyun böyle süper güçlerin devamlı girip çıktığı, proxy savaşların olduğu tüm komşularınla savaşma ihtimalinin olduğu bir coğrafyaya o zaman izle sen onları.

Onların ordu zihniyeti şöyledir abi ; bm'de veya nato'da bir karar alınır birisi vurulacaktır. Herkes uak bir kuvvet verir devasa bir ordu koyar ve dalarlar . Hem kazanırlar hem kim ne kadar güç koyduysa o kadar pay alır. Hemde ülkeleri etkilenmez. Bu Osmanlıyla yaptıkları Kutsal ittifak savaşlarından beri severek uyguladıkları ve proflaştıkları bir yöntem hatta bu sistemin atası haçlı sistemine kadar dayanır. O yüzden o kadar büyük ordulara gerek yoktur.

Ancak biz tabi böyle değiliz. Şöyle düşün hocam . Etiler'de oturuyorsan kendi güvenliğin için silah değil belki çakı bile taşımazsın ama Adana'da otursan tabanca belinde pompalı duvarda hazırdır. Sebebi zevkine mi değil tabi ortamdan dolayı.Diğer yandan askeri olarak bakarsak evet hava kuvvetleri önemli. Ancak bölgedeki pistlerin saldırı altındayken veya düşmanın etkili hava savunma silahları varken ne yapacaksın ? Mecbur ihtiyacın var. Bakın mesela İsrail ekonomisi iyi , endüstirileşmiş, muhafazakar olsada avrupa tarafından modern bir devlet ancak bölgede olduğundan 2700+ merkavası var. Şimdi kuzey avrupada olsalar olur muydu ? Sanmam.

Evet ordumuz bazı alanlarda iyi saydığınız gibi, ve son operasyonlarda kendimizi kanıtladık evet. Ama kime karşı neye karşı ? Kısa süredir eğitim görmüş ordu yapısı olmayan, millet kavramı gelişmemiş, ellerinde bir takım anti tank sistemi olmayan milis birliğine karşı ? Hemde yüksek hava saldırı desteğiyle. Darmadağan olmuş olmasına rağmen Esadla savaşmaktan neden çekiniyoruz mesela ? 

Eğer senin savaş uçakların düşman savaş uçaklarının çoğuna menzile girmeden tespit edip o sana olmadan angaje olamıyor , 1 tane modern ana muharebe tankın yoksa ve en modern tankın modern tankları ön zırhtan delemiyor ve sen hala dm 23 gibi eski bir mühimmat kullanıyorsan , Tanklarınla omuz omuza çatışacak zma'larının zırhı ve ateş gücü hedef tahtası kıvamındaysa , donanmanda hala hava savunma-Anti denizaltı- Anti Yüzey sınıfı gemilerle mantıklı bir filo bütünlüğü sağlayamıyorsan ve hava savunma kabiliyetin çok azsa (essm'ler self defence füzesidir.İrtifa değerleri çok düşük.) sen bitmişsin abi. Modern güçlerle kafa tokuşturmaya yeltenmen çok sakıncalıdır.

Abartmıyorum hocam Mısırla sınırdaş olsak , Abd vs. 5-10 sene bunlara mantıklı bir subay eğitimi verdirse ve kurmay kademesinde kendi kurmaylarını kullansalar Türkiye ile herhangi bir savaşta ne olduğumuzu şaşarız. Nitekim zamanında M.ali paşa bir benzerini yaşattı. Mısır'ın potansiyeli de Anadoludan geri kalmaz.

Şöyle bir düşününce bizim ordumuz standart nato hibe ordusunun belirli seviyede savunma sanayisine sahip ve asimetrik savaşa karşı evrimleşmiş bir versiyonu. O piyade ekipmanları , eğitimler, mraplar, atak, ihalar vs. hep teröre karşı acil ihtiyaç amaçlı tedarik edilmiş şeyler. Ama ordunun ana yaraları kapanmış değil.  Osmanlı'da son zamanında böyleydi. Yerel kabileleri ve yunanistanı teke tekte baskı altında tutabilip rehavete giriyordu büyük güçlerle kapışınca biz nasıl yenildik diyordu.

Bizim ordu biraz Sabra tankları gibi. Temel dayanakları eski sistem ve doktrinler ihtiyaça binaen asimetrik tehditlere karşı tıpkı sabranın heat, tandem ve anti tanklara karşı geçtiği modernize gibi bir modernize geçirdik ama hala tank tanka savaşta zırh yapımız , mobilitemiz, top türü ve mühimmat altyapımız eksik. O yüzden yerli sistemleri rehavete kapılmadan orduya sokarak yeni bir altay gibi ordu yapmak gerekmektedir. E tabi bu sürede de yukarıda bahsettiğim gibi bir yama modernizasyon programı gerekmektedir. Fırat + Pulat modernizesi gibi. Biraz karışık oldu ama umarım anlaşılır.

Bunlar benim düşüncem hocam size de saygım sonsuz.
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2019, 10:13:05 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #13 : 08 Kasım 2019, 11:10:18 »
SKYWOLF abimin dediklerine bende katılıyorum. Ancak bu durum tanklarımıza yatırım yapmak için bir engel değil. Daha öncede görüşlerimi belirtmiştim. Belki 100 tankın içinden 2, 3 tanesi tank tarafından vurulacak. Yani bana göre de, profesyonel çevreler tarafından da tanklar gelecekte tank tanka savaş için değilde. Asimetrik savaş ortamında piyadeye destek için kullanılacak. Ancak bunu bilen israil Merkava 4 gibi bir tankı üretti. Eitan gibi 8x8 araçtan 500 adet üretmeyi planlıyor. M60, M110 gibi araçları tamamen rezerv etti. Ve bunu herkezin söylediği gibi doğrusuda öyle hava kuvvetlerine çok önem verdiği halde yaptı. Vere biz BPH harekâtında IHA/Siha, F-16, Obüsü vs rahatça hallettik. Lakin yarın F-16 kullanamayacağım harekâtlar olabilir. Teknoloji çok ilerliyor. Buna paralel Elektronik harp imkânlarında hat safhada. Senin TF-X jetini belki EH ile köreltecek. Bu kadar teknoloji bir sisteme yapabilir. Kaynak kodları sende bile olsa, uçağı sen üretmiş bile olsan. Bence yüksek teknoloji ürünlerine bu kadar bel bağlanmamalı. F-35 alımını em çok ben isterim. MMU gelsin, Katmanlı hava savunmamızı oluşturalım. Elimizde ki F-16'ları Aesa radar ile modernize edelim. Soj uçakları alalım. Bunların hepsi çok önemli. Ama ben artık bunların yanında Altayıda istiyorum. 30- 35 mm toplu Turları da çok önemsiyorum. Eskisinden daha fazla. Tank tanka savaş olmayacağını bildiğim halde. Benim askerim; M60 gibi bir teneke içinde Suriyede harekâta gidiyor. Bu çok büyük bir kahramanlık. Öyle kahraman bir ordu, asker son teknoloji bir tankı hakediyor. Bu kadar nükleer silah olmasına rağmen nükleer gücü olan ülkeler konvansiyonel savaşmada yatırım yapıyorlar. Hiç biri nükleer gücüne güvenemez. Yarın başka bir teknoloji çıkar nükleer silahlarını kullanamazlar. O zaman konvansiyonel karşı karşıya kalmaktan korktukları için konvansiyonel güclerinede çok büyük yatırım yaparlar. Dediğim gibi belki elektronik harp uygulayarak yüksek teknoloji ürünleri kullanılamayabilir. O zaman tank tanka kalırsın.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #14 : 08 Kasım 2019, 11:19:24 »
Çok güzel projelerimiz var ama nedense envantere bile almıyoruz. Mesela Tulpar niye envantere alınmıyor ya da Arma, Pars gibi araçlar? Arma'nın 105mm top kuleli ve anti tank kuleli halini fuarlarda sergiliyorlar bizimkiler uyumakla meşgul.

FNSS'nin Endonezya ile birlikte geliştirdiği Kaplan tankını uzaktan izlemeye devam ediyoruz halbuki tam bizim kuvvetlere uygun bir araç.

Altay projesini konuşmaya bile gerek yok neler olduğunu hepimiz biliyoruz.

Sürekli  BMC Kirpi, Ejder Yalçın, BMC Vuran gibi araçlar alınıyor envantere sadece.

İstenirse yukarıda yazdığım araçlardan alınsa kara gücümüzün mobilite ve harp kabiliyeti ciddi şekilde artacaktır ama...... maalesef.....

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #15 : 08 Kasım 2019, 11:33:40 »
BATTLESTAR Hemen kızma. :)

O teröre karşı acil ihtiyaç olarak elde edilmiş şeyler dediğin araçlar bugünün savaş sistemlerinde esas yapıyı oluşturuyor artık. Yani dediğim gibi artık tanka karşı tank kullanılmıyor. Cephe savaşları yok. Sokak savaşları var. Küçük gruplarla sızarak savaşlar var. Bakınız terlikli Husiler, teknoloji donanımlı Suudileri ne hallere düşürüyor! Oldukça fazla tankı imha ettiler. Bunu tanklarla değil tanksavarlarla yaptılar. Tanka karşı tank devri kapandı artık. Milyon dolarlık tankı birkaç bin dolarlık füze savaş dışı bırakabiliyor. Eskisi kadar fazla tanka ihtiyaç yok. İhtiyaç olanı da yapacağız inşallah.

Bunun dışında zaten sürekli bir gelişim söz konusu. Son 10-15 yılda oldukça fazla yeni sistem envantere girdi. Yerli sistem sayısı arttı. Artmaya da devam ediyor. Füzeler, insansız araçlar, helikopterler, küçük silahlar, farklı tiplerde mühimmatlar, hedefleme sistemleri, radar sistemleri, gemiler vs sürekli yenilenme var. Hiç bir ordu bir gecede tüm sistemlerini değiştirmiyor. Gelişim ve yenilenme zamana yayılmış durumda. Bir rehavet yok ki! Yönetimsel olarak tutarsızlıklar ve buna bağlı hatalar var ama bir rehavet yok.

Hiçbir şeyi olmayan (!) Esad'la neden savaşmıyoruz? Neden savaşalım ki? Savaşma zorunda kalsak arkasındaki Rusya'ya rağmen de savaşırız! Mısır ile de savaşırız. Komşu olsak bir kara savaşı yapsak Mısır ordusuna acırım. Elindeki tüm modern techizata rağmen!

Biz burada ne yapıyoruz? Güzel bir beyin fırtınası... Çok da faydalı oluyor. Burada sayfalarca tartıştığımız konular ilgililere ışık tutuyor. Herkes her şeyi düşünemez. Ama düşünen birileri mutlaka çıkar. O fikirler de yol gösterir. Çok defa da bunun somut örneklerini gördük.

Sizlerin düşünceleri, fikirleridir yol gösteren. Ama yoğun bakımlık olduğumuzu sanmıyorum. :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #16 : 08 Kasım 2019, 11:38:15 »
İHA ve SİHA teknolojisinde baya yol kat ettik ve insansız silahlı kara ve deniz platformlarına da yönelme vaktimizin geldiğini düşünüyorum. 30mm,105mm topa ve tanksavar silahlara sahip bir insansız kara platformu ya da Atmaca yüklü insansız deniz platformu güzel olurdu.
« Son Düzenleme: 08 Kasım 2019, 11:39:35 Gönderen: Barbatos »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #17 : 08 Kasım 2019, 11:46:31 »
BATTLESTAR Hemen kızma. :)

O teröre karşı acil ihtiyaç olarak elde edilmiş şeyler dediğin araçlar bugünün savaş sistemlerinde esas yapıyı oluşturuyor artık. Yani dediğim gibi artık tanka karşı tank kullanılmıyor. Cephe savaşları yok. Sokak savaşları var. Küçük gruplarla sızarak savaşlar var. Bakınız terlikli Husiler, teknoloji donanımlı Suudileri ne hallere düşürüyor! Oldukça fazla tankı imha ettiler. Bunu tanklarla değil tanksavarlarla yaptılar. Tanka karşı tank devri kapandı artık. Milyon dolarlık tankı birkaç bin dolarlık füze savaş dışı bırakabiliyor. Eskisi kadar fazla tanka ihtiyaç yok. İhtiyaç olanı da yapacağız inşallah.

Bunun dışında zaten sürekli bir gelişim söz konusu. Son 10-15 yılda oldukça fazla yeni sistem envantere girdi. Yerli sistem sayısı arttı. Artmaya da devam ediyor. Füzeler, insansız araçlar, helikopterler, küçük silahlar, farklı tiplerde mühimmatlar, hedefleme sistemleri, radar sistemleri, gemiler vs sürekli yenilenme var. Hiç bir ordu bir gecede tüm sistemlerini değiştirmiyor. Gelişim ve yenilenme zamana yayılmış durumda. Bir rehavet yok ki! Yönetimsel olarak tutarsızlıklar ve buna bağlı hatalar var ama bir rehavet yok.

Hiçbir şeyi olmayan (!) Esad'la neden savaşmıyoruz? Neden savaşalım ki? Savaşma zorunda kalsak arkasındaki Rusya'ya rağmen de savaşırız! Mısır ile de savaşırız. Komşu olsak bir kara savaşı yapsak Mısır ordusuna acırım. Elindeki tüm modern techizata rağmen!

Biz burada ne yapıyoruz? Güzel bir beyin fırtınası... Çok da faydalı oluyor. Burada sayfalarca tartıştığımız konular ilgililere ışık tutuyor. Herkes her şeyi düşünemez. Ama düşünen birileri mutlaka çıkar. O fikirler de yol gösterir. Çok defa da bunun somut örneklerini gördük.

Sizlerin düşünceleri, fikirleridir yol gösteren. Ama yoğun bakımlık olduğumuzu sanmıyorum. :)

SKYWOLF abimin dediklerine bende katılıyorum. Ancak bu durum tanklarımıza yatırım yapmak için bir engel değil. Daha öncede görüşlerimi belirtmiştim. Belki 100 tankın içinden 2, 3 tanesi tank tarafından vurulacak. Yani bana göre de, profesyonel çevreler tarafından da tanklar gelecekte tank tanka savaş için değilde. Asimetrik savaş ortamında piyadeye destek için kullanılacak. Ancak bunu bilen israil Merkava 4 gibi bir tankı üretti. Eitan gibi 8x8 araçtan 500 adet üretmeyi planlıyor. M60, M110 gibi araçları tamamen rezerv etti. Ve bunu herkezin söylediği gibi doğrusuda öyle hava kuvvetlerine çok önem verdiği halde yaptı. Vere biz BPH harekâtında IHA/Siha, F-16, Obüsü vs rahatça hallettik. Lakin yarın F-16 kullanamayacağım harekâtlar olabilir. Teknoloji çok ilerliyor. Buna paralel Elektronik harp imkânlarında hat safhada. Senin TF-X jetini belki EH ile köreltecek. Bu kadar teknoloji bir sisteme yapabilir. Kaynak kodları sende bile olsa, uçağı sen üretmiş bile olsan. Bence yüksek teknoloji ürünlerine bu kadar bel bağlanmamalı. F-35 alımını em çok ben isterim. MMU gelsin, Katmanlı hava savunmamızı oluşturalım. Elimizde ki F-16'ları Aesa radar ile modernize edelim. Soj uçakları alalım. Bunların hepsi çok önemli. Ama ben artık bunların yanında Altayıda istiyorum. 30- 35 mm toplu Turları da çok önemsiyorum. Eskisinden daha fazla. Tank tanka savaş olmayacağını bildiğim halde. Benim askerim; M60 gibi bir teneke içinde Suriyede harekâta gidiyor. Bu çok büyük bir kahramanlık. Öyle kahraman bir ordu, asker son teknoloji bir tankı hakediyor. Bu kadar nükleer silah olmasına rağmen nükleer gücü olan ülkeler konvansiyonel savaşmada yatırım yapıyorlar. Hiç biri nükleer gücüne güvenemez. Yarın başka bir teknoloji çıkar nükleer silahlarını kullanamazlar. O zaman konvansiyonel karşı karşıya kalmaktan korktukları için konvansiyonel güclerinede çok büyük yatırım yaparlar. Dediğim gibi belki elektronik harp uygulayarak yüksek teknoloji ürünleri kullanılamayabilir. O zaman tank tanka kalırsın.

Hocam aslında bu durumu ben şöyle açıklayayım. Dünya tek kutuplu hale döndükten sonra ve meydan batıya kaldıktan sonra karşıda net savaşan bir kuvvet kalmadığından bu arkadaşlar terör örgütlerini kullanarak dünyaya şekil verdiklerinden ki bunu nasıl yaptılar ? Sahte bir örgüt yarat , asıl ülke ordusunu zayıflat, sonrada oraya özgürlük veya yardım götür , o bölgeden çıktığında bölgeyi yıkık bir halde ve kukla başkanınla bırak ki ekonomik sömürgen olsun . O yüzden tank tanka savaşları pek görmedik . Anti tank tehditi daha yükseldi . Ancak ; Dünya değişiyor. Artık Çin gibi yeni bir süper güç var. Daha kötüsü Ruslar'da eski güçlerine döndüler. Buda daha fazla konvansiyonel savaş ve Proxy (devletler üzerinden) savaşı demek . Her zaman her yerde hava gücü kullanılmayabilir. Bunu söylediniz. Kaldı ki bizim hava kuvvetlerimizde 1000 savaş uçağı ve yetecek altyapı ve varil varil yakıtımız yokki bunlara bel bağlayalım.

Kimse kusura bakmasın ancak Tankların zamanı geçti vs. diyen insan ya hayatında canlı tank görmemiştir. Yada görmüş ama iş üstünde görmemiştir. Aktif korumalı Leopard 2a7 tankını temel alalım . Yaklaşık bir gecekondu büyüklüğünde , 70-80 km/s hızla gidebilen, gövdesini düşmana döndüğünde,  kara konuşlu hiçbir top veya füzenin zırhını delemeyeceği (kendisi bile delemez.) önüne çıkan herşeyi allak bullak edebilecek bir makinadan basediyoruz. Böyle bir makine değişmez arkadaşlar. Ha zaman içinde tehdit yapısına göre zırh içeriği değişir. Mesela önceden dökme çelik ağırlıktaydı . Sonradan çelik + era plakaları , daha sonra nera + era işte en sonda kompozit zırh ve era zırhlar iç içe üretiliyor ve aktif koruma sistemleri çıktı. Bir tankı şehirede sokarsınız fayda da sağlarsınız burda problem soktuğunuz tankın 1960-1970'lerden kalma m serisi değil altay aht gibi bir tank olmasıdır.

Toparlarsak öyle tankların miyadı doldu  keramet havada diye beklerseniz Iraklıların körfez ve Irak savaşında düştüğü hataya düşersiniz. Mesela körfez savaşında ıraklılar çok geniş bir hava saldırısı beklerken Amerikalılar çok hızlı ve geniş bir mekanize saldırı ile bir hançer gibi girdiler ve hazırlıksız Irak tanklarını tek tek vurdular. Hatta bradley zma'lar , şov yaptılar towlarla(şu an gereksiz görenler var ya ).

Hava kuvvetleri, donanma birinci öncelik ama mekanize envanterin bu kadar beçare olması kabul edilemez.

Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #18 : 08 Kasım 2019, 12:09:27 »
Buyuk Tank savaslarinin gecmiste kaldigina katilmakle birlikte ,Tank halen savas alaninda etkin bil sistem oldugu kanisindayim. Buyuk Tank savaslari evet olmuyor ATGM ve Anti Tank heli sistemleri  daha yogunlukta kullanilmakta  asimetrik savaslarda ,ancak  Tankin Tank ile karsilasma senaryosu daha kucuk boyutlarda da olsa da her zaman icin mevcut devletler arasi savaslarda bu senaryo goz ardi edilmemeli ve  buna gore de zirhli birliklerimizi hazirlamaliyiz. Modern Tank ihtiyacimizin artik binlerce seviyesinde olmadigi gorusune katilmaktayim ama mevcut ile idamemeiz mumkun degil.

Niye Tulpar arma,pars vs alimi yapilmiyor konusuna gelince her isimizi politize ettigimiz icin  ancak malesef su anda kabul edilsede edilmese de iktidara yakin ureticelilerin sistemleri tercih edilmekte sair ureticilerin uretikleri sitemler zorunlu olmadigi sekilde malesef ragbet edilmiyor. "Bu kor dongu  karasal sistemlerde oldugu kadar ,tersanelerimiz ,hava arac ureticelerimiz icin de gecerli"

Ordumuzun durumunun yogun bakim gerektirecek sekilde olduguna katilmamakle birlikte  acil eylem planina ihtiyaci oldugu tezine katilmaktayim.  Ordumuz sadece techizat degil bazi konularda gunun sartlarina gore daha modern egitime ve kalitesinin yukseltilmesi gerekliligi  ihtiyaci oldugu kanisindayim.Techizat olarak  her zaman icin daha modern ve ihtiyac  bulunan sistemlerimizin bir an once envanterimize dahil olmasi yararli olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #19 : 08 Kasım 2019, 13:50:40 »
Irak tanklarının mekanize birliklerle tek tek vurulması biraz hikaye. O tankların çoğu denizden açılan topçu ateşi, saldırı helikopterleri ve A-10 uçakları tarafından vuruldu. Ki çoğu eski ve mevzilere sabitlenmiş t-55 tanklarıydı!

Tankın tanka karşı kullanımı sona erdi. Çok nadir karşılaşabilirler ve bu istisna da kaideyi bozmaz. Aktif koruma sistemli tanklar artık piyadeye destek sağlama ana görevine sahipler. Aktif koruma da olsa şehir ortamında tanksavarlara yem olabiliyorlar ve zırhı ne kadar kalınlaştırılmış olursa olsun herhangi bir platformdan atılan modern füzelere dayanamıyorlar, patlayıcı tuzaklarda ağırlıklarına rağmen yerden kesilerek havalanabiliyorlar. Zırhlarına rağmen artık hızlanan savaş şartları için çok hantallar.