Gönderen Konu: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi  (Okunma sayısı 26537 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi
« Yanıtla #190 : 13 Mart 2024, 10:27:45 »
Bu coğrafyada militarist olmadan tam anlamıyla bağımsız olmak mümkün mü onu da bir düşünmek lazim...

Hele hele oyun kurucu olmak istiyorsan mecbursun militarist olmaya..

Iskandinavyada yasamiyoruz...gerçi orada bile zorunlu askerlik geri gelmeye başladı düşünün artık..

Bence herkes liseden sonra 6 ya da 9 ay zorunlu askerlik yapmalı...

Eğitim için erteleme yok, bedelli yok...liseden mezun oldun doğru askere o sene...

Yarım zamanlı askerlik de gelmeli....

Askerligini yaptıktan sonra yazilmak isteyenler yazılır

35 yaşına kadar her sene senede ikiṣer defa bir iki haftalik eğitim ve tatbikat. Ona göre de sözleşmesi maaş vs.
Diğer zamanlarda sıradan hayat işi güç vs.
Kanuna da yazarsin bu görevi yerine getirirken işten cikartamazlar, ucret kesemez isverenler vs...
Dünyada örnekler var böyle sistemlerin...

Böylece gerektiğinde nispeten kısa sürede asker ihtiyacı giderilir...teknoloji vs askere gerek kalmiyor demeyin bakın Ukrayna Rusya fellik fellik adam ariyor..
« Son Düzenleme: 13 Mart 2024, 10:40:12 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #191 : 13 Mart 2024, 11:08:24 »
Modern savaş ekipmanları ve taktikleri çok karmaşıklaştı. Bunlarda uzmanlaşmak hiç öyle 6 aylık eğitimle falan olacak iş değil.

Onun yerine ve çocukluktan itibaren,
-hem kadınlar ve hem de erkeklerin katılacağı,
-düzenli ve zorunlu olacak şekilde,
-sivil savunma + silah kullanma eğitimi lazım.

Depremde ne yapılır, ilk yardım nasıl yapılır, bombardımandan nasıl korunulur, silah kullanma vs vs. gibi konular bu talimlerde işlenecek.

Tekrarlayarak ve yedire yedire, yılda toplam 2 hafta eğitim versen ve 6. yaştan başlatsan; 21 yaşında profesyonel askerlik eğitimini 6-7 ayda tamamlayabilecek milyonlarca gencin olur. Kimsenin de askerlik yapacağım diye 6 ayı heba olmaz.

Açık arazideki atış poligonlarını yaygınlaştırırsak ve özel sektör için teşvikler sağlarsak, bu eğitimlerin verileceği tesisler devletten tek kuruş çıkmadan kurulabilir. Eğitim yokken başka aktiviteler için de lazım olacaktır o tesisler.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2024, 11:15:55 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #192 : 13 Mart 2024, 11:28:37 »
Modern savaş ekipmanları ve taktikleri çok karmaşıklaştı. Bunlarda uzmanlaşmak hiç öyle 6 aylık eğitimle falan olacak iş değil.

Onun yerine ve çocukluktan itibaren,
-hem kadınlar ve hem de erkeklerin katılacağı,
-düzenli ve zorunlu olacak şekilde,
-sivil savunma + silah kullanma eğitimi lazım.

Depremde ne yapılır, ilk yardım nasıl yapılır, bombardımandan nasıl korunulur, silah kullanma vs vs. gibi konular bu talimlerde işlenecek.

Tekrarlayarak ve yedire yedire, yılda toplam 2 hafta eğitim versen ve 6. yaştan başlatsan; 21 yaşında profesyonel askerlik eğitimini 6-7 ayda tamamlayabilecek milyonlarca gencin olur. Kimsenin de askerlik yapacağım diye 6 ayı heba olmaz.

Açık arazideki atış poligonlarını yaygınlaştırırsak ve özel sektör için teşvikler sağlarsak, bu eğitimlerin verileceği tesisler devletten tek kuruş çıkmadan kurulabilir. Eğitim yokken başka aktiviteler için de lazım olacaktır o tesisler.

Ayni kapiya cikiyoruz, yontemler farklı...

Asıl amac herkesin asker olması değil, sizin dediginiz temel eğitimlerin herkese verilmesi ve bir kısım yari zamanlı için güncel tutulmasi ya da üzerine eklenmesi...

Ihtiyaç olursa en azindan temel eğitim tarafından zaman kazanmak, yoksa toplayıp hemen cepheye sürmek değil...

« Son Düzenleme: 13 Mart 2024, 11:30:04 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #193 : 13 Mart 2024, 11:51:02 »
Ihtiyaç olursa en azindan temel eğitim tarafından zaman kazanmak, yoksa toplayıp hemen cepheye sürmek değil...

+1. Aynen öyle.

Ama bizim düşman işgali hariç, yıkıcı depremler, orman yangınları vs vs gibi başka dertlerimiz de var. Neden sivil savunma eğitimi, hayatta kalma eğitimi ile silah eğitimini aynı anda vermeyelim, değil mi ama?...

İlkokul 1. sınıftan başlayalım ve herkese verelim bu karma eğitimi. Zaten mecburuz, tartışmak bile abes.

Silah kullanma bilgisini geçtim. Nasıl yüzülür, boğulan adama ne yapılır, depremde ne yapılması lazım vs vs gibi temel hayatta kalma ve sivil savunma eğitimlerini, toplumda kaç kişi hakkıyla almış ki?
« Son Düzenleme: 13 Mart 2024, 11:52:51 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #194 : 13 Mart 2024, 13:56:23 »
Zorunlu askerlikte asker sayısını belirleyen matematik var. Ordu rakamını regüle edebilmek için eldeki tek ensrüman askerlik süresinin kısaltılması uzatılmasıdır. Biz yarım milyon gibi bir ordu istiyoruz bu rakam şu anda bir kaç ülke hariç çok büyük bir ordu rakamı. Ona rağmen biz rakamı yarım milyonda tutabilmek için askerlik süresini 6 aya indirdik. Yinede asker adayları birikiyor onları azaltmak için bedelli askerliği kullanıyoruz. Bizim acayip derecede asker fazlamız var kışlamız yetmiyor askerlik yaşına gelenleri almaya. Hal böyleyken birde senede iki hafta herkes asker olsun mu diyorsunuz.

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #195 : 13 Mart 2024, 14:20:12 »
Dünyada ordular tek er seviyesinde artık geri tepme yada şahlanma özellikli simülasyonlar ile atış eğitimi alıyor,silah kullanmada ustalaşıyor hatta hareketli hedeflere atış yapıyorlar ve drone ateş eder seviyesine inmiş durumda...

Bizde ise simülasyonlar sadece özel kuvvetlere veriliyor.

Durum bu iken

Asker manevra mermisi ile silaha ve sesine alıştırılıyor,tepmesine değil.

3 köşe teşkil atışında berbat sonuç alanlar,silah korkup atanlar.silahla 200 metre atışında 0 çekenler.
Askerliğini en fazla 50-60 mermi atıp tamamlayanlar yada hiç eline silah almayanlar..

Durum bu iken gerek 6 ay gerek 15 ay hiçbir önemi yok...

Daha doğru düzgün ateş etmesini bilmeyen adamlarla.

Şimdi anladınız mı neden atış simülatörü tek-er seviyesine inmesi lazım dediğimi.
« Son Düzenleme: 14 Mart 2024, 01:34:44 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #196 : 13 Mart 2024, 15:03:39 »
senede iki hafta herkes asker olsun mu diyorsunuz.

Asker olsun demiyorum, konuyu yanlış anladınız. Hayatta kalmayı öğrensin doğal afetlerde, diyorum. İlk yardımı öğrensin ve turnike yapmayı bari bilsin, diyorum. Yüzme bilmiyorsa onu öğrensin, diyorum. Ve bu arada ateş etmeyi de bir zahmet öğrensin, diyorum. Silah görünce mertek sanmasın, diyorum! Asker olmasına gerek yok, ama ihtiyaç duyulduğunda az bir eğitimle profesyonel asker olmaya hazır olsun, diyorum.

Bu devirde profesyonel ordudan başkası iş yapmaz, onu ben de biliyorum. Savaş aletleri ve taktikleri çok karmaşıklaştı.
« Son Düzenleme: 13 Mart 2024, 15:15:04 Gönderen: Merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #197 : 13 Mart 2024, 20:07:29 »
Karadeniz'de 25 Mart-4 Nisan tarihleri arasında yapılacak test atışı faaliyeti için İğneada-Sinop arasında 600 km uzunluğundaki alanda NOTAM ilan edildi.

Ne test edilecek acaba?

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #198 : 13 Mart 2024, 20:20:02 »
Artık Somali'ye de bakmak lazım.  ;D Karadeniz'deki diğer ülkeler bıdı bıdı ediyorlarmış. NE lüks dertlerimiz oldu Yarabbim ya  ;D ;D ;D

Çevrimdışı Efes

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #199 : 13 Mart 2024, 21:36:58 »
Karadeniz'de 25 Mart-4 Nisan tarihleri arasında yapılacak test atışı faaliyeti için İğneada-Sinop arasında 600 km uzunluğundaki alanda NOTAM ilan edildi.

Ne test edilecek acaba?
Dişe dokunur birşeyse seçimden önce görürüz. Yeni bir bayram şekeri olabilir ;D