Gönderen Konu: Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) Projesi  (Okunma sayısı 25578 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Türk füzeleri milli dikey atım sisteminden ateşlenecek

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan muharip platformları milli imkanlarla geliştirme faaliyetleriyle paralel olarak, bu platformlar tarafından kullanılan silah sistemlerinin de milli imkanlarla geliştirilmesi yönünde birtakım çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, ilk kez geçtiğimiz günlerde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınan TCG KINALIADA (F-514) Korvetine entegre edilmişti. Muadillerinden çok üstün yeteneklere sahip olan ATMACA’nın, Kasım 2019’da gerçekleştireceği test faaliyetlerine müteakiben 2020 yılında envantere alınması planlanıyor. ATMACA’ya ek olarak, yine muharip platformlarımız tarafından kullanılacak olan; AKYA Ağır Sınıf Torpido, çeşitli hava savunma füzeleri ve GEZGİN Seyir Füzesi gibi projelerde de çalışmalar devam ediyor.

Deniz platformlarından ateşlenecek hava savunma ve seyir füzelerinin ihtiyaç duyduğu dikey atım sistemi için ise Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) projesi kapsamında birtakım çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda; 2027 yılından itibaren envantere girmesi planlanan TF-2000 Hava Savunma Harbi Muhribi (HSHM) olmak üzere muharip gemilerde, MDAS’ın kullanılması düşünülüyor. Bu muharip gemiler tarafından kullanılacak olan HİSAR-A, HİSAR-O, HİSAR-U (SİPER) Hava Savunma Füzeleri ve GEZGİN Seyir Füzesi, Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) tarafından ateşlenecek. MDAS, ASELSAN ve Roketsan iş birliği ile geliştirilecek. Böylelikle Türk Donanması tarafından halihazırda kullanılmakta olan ve ABD tarafından geliştirilen MK-41 VLS’nin yerini MDAS alacak.

https://www.savunmasanayist.com/haberler/turk-fuzeleri-milli-dikey-atim-sisteminden-ateslenecek/
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2022, 13:09:28 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Milli Dikey Atım Sistemi milli imkanlarla gelistirilmistir.
« Yanıtla #1 : 23 Ocak 2021, 15:07:16 »
Alıntı
SavunmaSanayii  Baskani @IsmailDemirSSB
Milli Dikey Atim Sistemi MIDAS milli imkanlarla gelistirilmistir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
Ynt: Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS) Projesi
« Yanıtla #2 : 23 Ocak 2021, 15:12:45 »
Bomba haberler düşmeye başladı... Tebrikler SSB

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS)
« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2021, 11:28:24 »
Alıntı
Turan Oguz @TyrannosurusRex

@SavunmaSanayii Deniz Araçları Daire Başkanı Alper Köse:

MİLGEM 5. gemide dikey atım sistemi olarak ABD yapımı Mk 41 kullanımı için ihracat izni çıkmadı. Biz de  @roketsan ile anlaştık ve sözleşmeyi dikey atım
sistemi ROKETSAN tarafından yapılacak şekilde yeniden düzenledik.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Milli Dikey Atım Sistemi (MDAS).
« Yanıtla #4 : 23 Eylül 2021, 21:28:57 »
Alıntı
Murat İkinci: MİDLAS Gelecekteki Tüm Projelere Konuşlandırılabilir. Milli Dikey Atım Sistemi (MİDLAS) çalışmaları sürüyor.

Roketsan Genel Müdürü İkinci, MİDLAS’ın geliştirilme amacının Türkiye’nin kendi mühimmatlarını MİDLAS ile atabilmek ve kendi gemilerine konuşlandırabilmek olduğunu kaydetti.

İkinci, geliştirilen MİDLAS’ın ilk kez İstif sınıfı firkateynlerde kullanılacağını da teyit etti.

“İlkini İnşallah İstanbul firkateynine teslim ederek hayata geçirmeyi planlıyoruz. Deniz Kuvvetlerimize ve Savunma Sanayii Başkanlığımız ile bunun üzerinden atılacak olan mühimmatlarla ilgili görüşmeler devam ediyor. Kendi geliştirmiş olduğumuz füzelerimizi bu sistem üzerinden atmayı planlıyoruz.”

Mk41 VLS Ambargosu
TCG İSTANBUL Fırkateyni’nde ABD üretimi Mk41 Dikey Atım Sistemi (VLS) yerine Milli Dikey Atım Sistemi’nin kullanılacağı biliniyor. İkinci tarafından Ağustos ayında yapılan bir açıklamaya göre MİLDAS takvimiyle TCG İSTANBUL’un teslimat takvimi örtüşüyor ve sistemin teslimatında gecikme yaşanmayacak. Sistemin 2023 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan BARBAROS Sınıfı firkateynlerle bir kısım GABYA Sınıfı firkateynler tarafından kullanılan Lockheed Martin üretimi Mk 41 VLS, ESSM gibi füzelerin ateşlemesini gerçekleştirmekte. Dikey atım sistemi alanında tamamen ABD’ye bağımlı olan Türkiye, MİDLAS projesiyle bu alandaki ihtiyacını kendi imkanlarla gidermeyi amaçlamakta.

Milli Dikey Atım Sistemi ile donatılacak ilk geminin 2027 yılında Türk Donanmasına teslim edilecek ilk TF-2000 Hava Savunma Harbi muhribinin olması planlanıyordu. Ancak birtakım etkenler – Mk41 tedarikinde çıkartılan zorluklar ve ambargolar – sebebiyle proje hızlandırılmış olacak ki İ Sınıfı Fırkateynler’de de MİDLAS kullanılmasına karar verildi
youtu.be/GZYzIA2DkkI
https://www.savunmasanayist.com/murat-ikinci-midlas-gelecekteki-tum-projelere-konuslandirilabilir/

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Milli VLS projesinin denizaltılarda kullanılması.
« Yanıtla #5 : 09 Kasım 2021, 01:04:09 »
Alıntı
Tübitak SAGE Genel Müdürü Gürcan Okumuş Milli VLS projesinin denizaltılarda kullanılması için teklif verdiklerini açıkladı.
youtu.be/OLk0lABclA0

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Milli Dikey Atım Sistemi Projesi
« Yanıtla #6 : 26 Kasım 2021, 14:14:03 »
Alıntı
Dikey atım sisteminin karadan atışlı testleri gerçekleştirilecek.

https://mobile.twitter.com/amelikturkes/status/1464144712365924374
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2021, 14:16:24 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
Siper Milli VLS sistemleri ile birlikte envantere girecek.
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2021, 15:39:36 »
Alıntı
Siper Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi İstif Sınıf fırkateynlerde Milli VLS sistemleri ile birlikte envantere girecek.
youtu.be/TCTDQ08jGQo
youtu.be/TddcE_NRD68
https://mobile.twitter.com/kimlikci_954
« Son Düzenleme: 05 Aralık 2021, 17:38:44 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 453
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2021, 19:00:21 »
TF-2000 ile hizmete gireceği düşünülen siper uzun menzilli hava savunma füzesi sürpriz bir şekilde İ sınıfı platformunda milli VLS ile birlikte kullanılabilecekmiş...

Daha kara kuvvetlerinde bile kullanılmayan Siper nasıl olup da kanatları katlanarak VLS içinde kullanılacak acaba...?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 253
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #9 : 05 Aralık 2021, 19:17:30 »
TF-2000 ile hizmete gireceği düşünülen siper uzun menzilli hava savunma füzesi sürpriz bir şekilde İ sınıfı platformunda milli VLS ile birlikte kullanılabilecekmiş...

Daha kara kuvvetlerinde bile kullanılmayan Siper nasıl olup da kanatları katlanarak VLS içinde kullanılacak acaba...?

Tolga Bey bence abartılı bir çıkarımda bulundu. İsmail Demir orada "Siper" demedi ki. Milli füzelerimiz dedi.