Gönderen Konu: Afganistan ile İlgili Gelişmeler  (Okunma sayısı 49347 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
« Yanıtla #140 : 15 Ağustos 2021, 13:40:37 »
Bir kere bizim Afganistan ile sınırımız yok. Türkiye'den önce İran'ın kendi sınırlarına yığılmaları kontrol etmesi ve gerekli önlemleri alması gerekiyor yoksa 2900 küsür km yolu nasıl geçiyor da Türkiye'ye girmeye çalışıyor bu Afganlar diye sormak lazım. Ben İran'ın burada Türkiye'yi mülteciler konusunda zor durumda bırakmak için pis bir oyun oynadığını düşünüyorum.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #141 : 15 Ağustos 2021, 13:59:39 »
Demekki adamlar kendileri de istiyordu Taliban'ın ülkeyi ele geçirmesini yoksa bu kadar kolay bir ülkenin teslim olması imkansız..

+1 Kesinlikle doğru.

Ben asıl Pakistanlıların tavırlarını ilginç buluyorum. Dediklerine göre önceki yönetim Pakistan'dan nefret ediyormuş ve bu nedenle Hindistan ile işbirliği yaparak Afganistan'ı Pakistan'a yönelik teröristler için güvenli liman yapmış. Taliban'dan bu duruma son vermesini bekliyorlar. Yani özetle, "Taliban bizim adam." diyorlar!

Hem ülkelerine daha fazla Afgan göçmen istemiyorlar, hem de göçün asıl nedeni olan radikal dinci Taliban'ı destekliyorlar. Bu politikalarındaki ölümcül defoyu idrak edebilecek aklı başında Pakistanlıya da pek rastlamadım.

İşin vahim yanı, Pakistan ordusunda dahi Taliban'a sempati besleyen çok sayıda sersemin bulunması. Onlara göre Pakistan Taliban'ı (TTP) ile Afganistan Taliban'ının ilgisi yokmuş ve TTP Hindistan'ın maşası imiş.

Artık Allah'ın kuralları hüküm sürecekmiş Afganistan'da. Tayyip Erdoğan da İslam'ı Taliban'dan öğrenmeli imiş. Öyle diyor bazıları.

Ha bu arada, Raşid Dostum'un Türkiye tarafından Afganistan'a yollanmasına çok bozuldukları da besbelli. Onlara göre TTP Dostum nedeniyle var olmuş.

Taliban'ın uluslararası meşruiyet aradığını ve Çin ile Pakistan'ın yardımları ile bunu elde edeceğini düşünüyorlar. Onlara göre yabancı diplomatları öldürmemek bunun için yeterli olacakmış.  ;D

Bir takım tweetlerde Taliban'ın kovid-19 aşısını yasakladığını okudum. Bu eylem doğruysa, Taliban nasıl uluslararası meşruiyet elde edecek, çok merak ettim doğrusu!

Pakistan bu zihniyetteki Taliban ile iş tutmaya devam ederse, bırak Taliban'ı meşrulaştırmayı, kendi meşruiyetini sorgulatır hale gelecek. Pakistanlıların dünyadan haberleri yok. Çok yazık...
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2021, 14:02:16 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #142 : 15 Ağustos 2021, 14:11:25 »
Bir kere bizim Afganistan ile sınırımız yok. Türkiye'den önce İran'ın kendi sınırlarına yığılmaları kontrol etmesi ve gerekli önlemleri alması gerekiyor yoksa 2900 küsür km yolu nasıl geçiyor da Türkiye'ye girmeye çalışıyor bu Afganlar diye sormak lazım. Ben İran'ın burada Türkiye'yi mülteciler konusunda zor durumda bırakmak için pis bir oyun oynadığını düşünüyorum.

+1 Mutabıkız.

Öte yandan, İran'da zaten fazlasıyla Afgan mülteci var. Artık daha fazlasını istemiyorlar.

Mültecilere de sorsan, "İran mı, Türkiye mi" desen kesinlikle Türkiye derler. İran da bunu bildiği için onlara engel çıkartmıyor! Özetle, her zamanki gibi  İran kötü niyetli.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2021, 14:12:15 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #143 : 15 Ağustos 2021, 14:22:24 »
Afgan ordusunun Taliban'a direnemeyeceğini ABD de gayet iyi biliyordu... Bu Afganların varoluş gayesi ; yabancı bir düşman olsa da bunlara dirensek , bu direnç ile aşiretleri-toplumu  kendi etrafımızda toplamak...
Yani bir medeniyet gayeleri felan yok...

Bu yobaz toplumlardan fazla birşey beklememek lazım.Tandır yufkası ve keçi-koyun eti ile yaşar giderler.Ha bir de Dünya'nın eroin üretimini üstlenirler. Bu adamlar uyuşturucuya karşı demeyin,kimse bu geliri bırakmaz...

Afgan halkı için artık umut kalmadı. Onları küllerinden doğuracak Atatürk gibi bir lider de yok...
1400 yıl öncesi yaşam şartları ile yaşar,sürünür dururlar...

Acaba Afganistan ve Taliban ; İran'ın Şii rejimine karşı bir silah olarak kullanılabilir mi , ABD biraz da bunun için Taliban ile mücadeleyi bırakmış olabilir mi?

Çevrimdışı korsan

• DefenceTurk
  • *
  • 15
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #144 : 15 Ağustos 2021, 14:32:38 »
çadır kentler olmalı da, o da geçici çözüm.
bu düzensiz göçün çaresi sahipsiz bir yer.
bize sahipsiz bir yer gerek.
düşünüyorum da, şu an bu tanıma en uygun yer Kuzey Irak'ın Türkiye sınırlarındaki dağ köyleri.

tabi bu organizasyonu planlayıp yönetebilecek kadrolar nerede?
Hoca ile Timur'un filleri hikayesi gibi, belayla karşı karşıya kaldık.
niye sadece biz yanalım? madem öyle herkes yansın.

bir kısmını da Suriye bölgesine aktarırsak ileride rejimle pazarlık kartı da olur.
adam yolladı milyonlarca vatandaşını buraya, şimdi  umrunda bile değil.
umrunda olması için bir şeyler yapmak gerek.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2021, 14:41:30 Gönderen: korsan »

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #145 : 15 Ağustos 2021, 14:50:00 »
Türkiye Taliban tarafini tutmusdur  afganistanin kuzeyinde  Türklerin yasdigi yerinde ayri devlet

kurabilirdi rasit dostuma yardim yapmamistir

simdi türkler öldüründügünde bizim devlet nasil tepki verecek

uygur türklerine yardim yapmamiz ortadan kalkmistiri

cin isini uygurlarina yapdigini garanti altina almistir talibanla birlikde

evet dogru pakistan taliban cin birlikde türkiyeyi yanliz birakmistir 

(pakistan sunu söylemek gerek ne talibana nede cine  guvenme kesmir icin

elindeki nükler silahina güven  yapmiyorsan  müzene koy ) böyle silahlar  yürekli ülkelere  nasimdir
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2021, 15:00:06 Gönderen: tumucin »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #146 : 15 Ağustos 2021, 14:52:22 »
BOP bu olsa gerek...

İslam coğrafyasını çorbaya çevirdiler...

Sakın ola ki sınırdan kuş bile geçirtmesinler...
"İran üzerinden Türkiye yolu açık" sözü bir yayılırsa yeminle Türkiye iç savaşa sürüklenir. Millet burnunda soluyor,patlayacak yer arıyor...
Aman diyeyim ben size , amannn

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #147 : 15 Ağustos 2021, 16:18:18 »
Pakistan hiçbir zaman Afganistan'da Pakistana soğuk bakan bir yönetim istemez.

Olasi bir hindistan işgali olursa, Pakistani Afganistan içlerine çekilerek savunmak üzere doktrinleri var diye biliyorum...afgan hükumeti hindistan ve bati ile cok yönlü ilişki içerisinde oldugu için Talinan yönetimi Pakistan için daha iyi..

Taliban dediginiz büyük çoğunlukla Paştun hareketi, Pakistanda da epey bir Paştun var zaten..Paştun olup da Talibana direnen varmi acaba...sanmam..

Pakistandada Taliban zihniyetide dolu adam var..Yaşam tarzlari ayni sayılır

Yani etnik, sosyolojik,kültürel ve stratejik olarak Pakistan ve Taliban birbirlerini göbekten bağlı..

ABDye gelirsek...

Bize bulaşmayın da ne haliniz varsa görün modundalar..

Ileride bakarsin Talibani Çine ve Irana karsi kullanma firsati bile cikartabilirler..

Afganlara gelince...

En azindan yönetici kesminde Gidene eyvallah gelene hosgeldin ve bana dokunmayan yilan bin yasasin seklinde bir yaklaşım görüyorum..

Birisi Afgan ordusu diyordu..oyle bir ordu sadece maaş alma günü gelince var...talibanin ilk pickupini görünce arazi olup gidiyorlar...belediye başkanları  valiler Taliban bize dokunmasinda ne olursa olsun modunda kursun atmadan teslim oluyorlar..

Bir savaş  varsa o da en çabuk kim teslim olacak diye yarışırken cikan arbededen ibaret gibi görünüyor..

Istisnalar tabii ki vardir ama kaideyi bozmaz, sonuç ortada..
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2021, 16:30:48 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
Afganistan'da, yabancı güçlerin çekilmeye başlamasının ardından, mayıstan bu yana saldırılarını arttırarak sürdüren Taliban, son 8 günde 15 vilayet merkezini ele geçirdi.

16:35 Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, ülkeden ayrılarak Tacikistan'a gitti.

16:32 Taliban'ın sözcülerinden Süheyl Şahin, ülkede basının durumuna ilişkin BBC'ye yaptığı açıklamada, "özgür medyanın olacağını" belirterek, "İslami bir hükümette herkesi eleştirebilecek özgür bir medyanın olması çok önemli. Ancak karakter suikastinden kaçınmaları gerekir." dedi.

Afganistan'ı terk eden Afgan halkına ilişkin de Şahin, "Kimse ülkeyi terk etmemeli. Tüm yeteneklere ve kapasiteye ihtiyacımız var, hepimizin ülkede kalması ve katılması gerekiyor." diye konuştu.

15:40 Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah'ın da bulunduğu Afgan hükümetinden bir heyet, Taliban temsilcileriyle görüşmek üzere bugün Katar'a gidecek.

15:31 Almanya Dışişleri Bakanlığı, Kabil'deki büyükelçilik binasını kapattıklarını açıkladı.

15:10 Kabil çevresinde bulunan bazı dükkanların  duvarlarındaki kadın resimleri kaldırılmaya ve üzerleri örtülmeye başlandı.

14.50 Taliban Sözcüsü Şahin'in BBC'ye yaptığı açıklamada, kadın haklarına saygı gösterileceği ve kadınların eğitim almasına izin verileceği belirtildi. Taliban daha önceki uygulamaların aksine kadınların yalnız dolaşabileceğini, çalışabileceğini ve başörtü takmalarına izin verileceğini kaydetti.

13:55 Eski Afganistan İçişleri Bakanı Ali Ahmed Celali'nin Taliban liderliğindeki geçiş hükümetine başkanlık edeceği açıklandı.

13:49 Taliban tarafından yapılan açıklamada, başkent Kabil'de hastanelerin hizmet vermeye devam edeceği ve acil yardımların girişine izin verileceği belirtildi. Açıklamada, havalimanının da çalışmayı sürdüreceği ifade edildi.

13:27 Bölge kaynaklarından yapılan açıklamaya göre Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin Taliban temsilcisi ile yaptığı görüşmenin ardından istifa ettiği açıklandı.

13:12 Kabil tamamen kuşatıldı, yönetimin devri bekleniyor.

12:51 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın başkente girmesinin ardından, yönetimin devri için müzakerelere başlanacağını duyurdu.

12:15 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Kabil'e saldırı düzenlenmeyeceğini ve Taliban'la güç değişiminin barışçıl bir şekilde gerçekleştirileceğini duyurdu. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ise ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ve üst düzey NATO yetkilileriyle görüştüğü belirtildi.

11:34 Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği'ne bilgi vermesini istedi.

11:07 Taliban, başkent Kabil'in merkezini güç kullanarak ele geçirmeyeceğini duyurdu.

10:52 ABD’nin Kabil’deki büyükelçiliği, Taliban’ın ilerleyişinin ardından görevli personelin tahliye edileceğini açıkladı. Elçilikten yapılan açıklamada, “Taliban’a, ABD personelini veya misyonumuzu riske atacak herhangi bir eylem sonucu, Savunma Bakanlığı'nın hızlı ve güçlü yanıt vereceğini ilettik” denildi.

​10:51 Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban'ın her yönden başkent Kabil'e girmeye başladığını açıkladı.

https://www.haber7.com/dunya/haber/3130539-son-dakika-haberi-taliban-kabili-ele-gecirdi-cumhurbaskani-gani-ulkeyi-terk-etti
« Son Düzenleme: 15 Ağustos 2021, 16:42:45 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #149 : 15 Ağustos 2021, 17:04:47 »

Öte yandan, İran'da zaten fazlasıyla Afgan mülteci var. Artık daha fazlasını istemiyorlar.

Mültecilere de sorsan, "İran mı, Türkiye mi" desen kesinlikle Türkiye derler. İran da bunu bildiği için onlara engel çıkartmıyor! Özetle, her zamanki gibi  İran kötü niyetli.

O zaman biz de İran gibi kötü niyetli olalım. Mültecilere sorsan Türkiye mi Avrupa mı? Avrupa derler. Yakaladıklarımıza engel çıkarmayalım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com