Gönderen Konu: Afganistan ile İlgili Gelişmeler  (Okunma sayısı 49880 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
« Yanıtla #60 : 13 Haziran 2021, 17:26:29 »

Sn. Metin62,

Afganistan ozelini bir kenara koyarak, "yurt savunmasi" yaklasiminizin biraz dar cerceveli oldugunu dusunuyorum..

Devletler cikarlarini korumak ve genisletmek icin ellerinde ki her turlu gucu (ekonomik - kulturel - siyasi - diplomatik - cografi - askeri ) kullanmak isterler.

Turkiye'nin ellinde ki en buyuk kozlarindan biri de askeri gucudur...istedigini almak icin gerektigi yerde gerektigi zamanda kullanmasi ve pazarlik masasinda bunun agirligini hissettirmek istemesi kadar dogal birsey yoktur.

"Yurt savunmasi" sadece sinir boylarinda beklemekle olmaz. Butuncul olarak dunya capinda butun cikarlarimizin korunmasini gerektirir. Eger Afganistan'da asker barindirmak (ki yillardan beri oradayiz) diplomatik ve siyasi alanda elimizi guclendiren bir unsursa barindirmaliyiz ve bunu pazarlik konusu yapmak kadar da dogal birsey olamaz..Evet, belki Afganistan'da asker bulundurmak Afganistan ozelinde bakarsaniz fayda saglamiyor ve risk iceriyor olabilir, ama baska masalarda yapilan pazarliklar icin fayda saglamasi olasi olabilir..

Superguc olmayabiliriz ama cok sukur ordumuzun Afganistanda bir havalimaninin guvenligini saglayabilecek imkan, kaabiliyet  ve azmi vardir..

Sn Gökbörü.
Turk Silahli kuvvetleri elbette  sadece ulkemiz sinirlarini korumakle mukkellef degil.
Ancak Turk silahli kuvvetleri siyasilerin yapmis oldugu basarisizliklarin bedellini veya cikis yolu icin alet edilmesi de hic dogru degil." Yasanmis ornek onumuzde Kore ye gidisimiz. Sirf Natoya girebilmek icin onca vatan evladini onbinlerce uzaklarda kaybettik" Yani Siyasilerin masa basinda beceremedigini, TSK kani karsiliginda elde ettik" Bizden sonra herkes ellini sallaya sallaya Natoya girdi cikti degdimi akitilan kana?

Istenmediginiz bir ulke us kuramazsiniz . Yurt disinda Us kurulacaksa  bunun bir alt yapisi olmali yani siyasi bir anlasma ile. Kuracaginiz us kurmakla bitmiyor onu koruyabilmek ve gerekli ikmalli yapabilmek de onemli . Kabul hava alanini TSK Afganistan gorev birligi defalarca korumustur ancak  Kabul ve atrafini koruyan sair Nato unsurlari vardi . Tek basimiza kabul hava alanini koruma isine soyunmak buyuk risk almak demektir. Yarin Taliban Baskent kabile yuruyecek sehrin kosesindeki kabak gibi duran hava alanini nasil koruyacagiz ? Nasil ikmal ve takviye yapabilecegiz ? Nasil Yaralilarimizi tahliye edecegiz ?  Taliban kabile yaklastiktan sonra o alana inis kalkis dahi riskli olacak  gercekci olalim.

Butun bu riskleri almamizin karsiligi CAATSA , S400 ... kaldirac dusuncesinin dogru bir yaklasim olmadigi gorusundeyim.

Ulkemizin insani ac , ekonomimizin hali belli, borc yuku altinda inim inim inleyen bir ulkeden bahsediyoruz. hayal etmek guzel ama artik gercekleri gorerek ayagimizi yorganimiza gore uzatalim.

Bizim Afganistanda Us kurarak elde edecegimiz kazanc hesabini da pek anlamadim.  Amac Afgan halkinin yaninda olmaksa ve onlara yardim yapabilmek ise bunun baska yollari da var. " ornek bizden daha gelismis ulkelerin yaptiklarina bir bakin onlar nasil kendi askerlerini risk altina atmadan aynen sizin gibi bolgede boy gosterip etinden budundan faydalanmayi dusunuyorlarsa"

Gelecekte Afganistan da  guc dengesi cok buyuk ihtimal  ile degisecek. Mevcut Afgan rejimi ya Taliban tarafindan alt edilecek. Ya da guc paylasimina gidilecek. Boyle bir durumda Talibanin bizlere vermekte  oldugu mesaji da dusunerek daha temkinli hareket etmemizin onemli oldugu kanisindayim.

Sayın metin, tüm sıraladığınız noktalarla sizinle mutabıkım.

Yurtdışı misyonların mantığı getirisi götürüsü  tartışılır. Örneğin Libya ve Suriye misyonu gibi.

Bana sakın ülkemin insanı aç diye bir daha atıfta  bulunmayın.

Ülkemin insanı eskisinden biraz daha yoksul Ve zor durumda.

Açlıktan kırılacak birini tanıyorsanız onun adresini bana yollayın özelden. Ben aç insanı daha henüz bulamadım sadece iş beğenmeyen ve şımarık insanlarla karşılaşıyorum. Bildiğiniz bir kişi veya yer varsa kurbanlığımı ve zekatımı başlayacak yeri bilmek isterim.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #61 : 13 Haziran 2021, 20:08:37 »
Aç insan ne demek?

Aç insan tanımını tartışmak gerek biraz...

Adam hayatında 1 kere denize gidememiş , tatil yapamamış , sinemaya gitmemiş ...

Şimdi bu adam tok bir " insan " mı oluyor?

Hâlâ Aç insan derken midesine yemek girmemiş insanı anlıyorsanız vah ki ne vah...
« Son Düzenleme: 13 Haziran 2021, 20:10:02 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #62 : 13 Haziran 2021, 20:38:17 »
Aç insan ne demek?

Aç insan tanımını tartışmak gerek biraz...

Adam hayatında 1 kere denize gidememiş , tatil yapamamış , sinemaya gitmemiş ...

Şimdi bu adam tok bir " insan " mı oluyor?

Hâlâ Aç insan derken midesine yemek girmemiş insanı anlıyorsanız vah ki ne vah...

Arkadaslar konu basligimiz " Ac"  olmadigi icin ben sorulan soruya yanit vermemeyi tercih etmistim.
Ama isterseniz iki kelime ile ben ne demek istedigimi ifade edeyim .Sayet aciklama yeterli olmaz ise sohbet altinda bu konuya devam edebiliriz. :)

Ben  Ac olmaktan sunu anlarim. Midesine bir gida girmeyen kisi. Sirf karninin dolu olmasini hissetmek icin ama almasi gereken gidayi alamayan kisi. Veya midesi Tok olmayan kisi diye anlarim.
Aclik ayni zamanda bahsedildigi gibi imkansizliklar nedeni ile karsilanamayan istekler de olabilir.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #63 : 17 Haziran 2021, 13:22:30 »
Alıntı
Taliban'ın Afganistan'ın güney kesimindeki Gazni ilinin Deh Yak ilçesinde bir UH-60 Black Hawk (Kara Şahin) tipi savaş helikopterini düşürdüğü bildirildi.
https://mobile.twitter.com/MiddleastN

Taliban birlikleri, bugün Afgan askerlerinin bölgeden kaçmasının ardından Sar-e Pol eyaletinde önemli bir üssü ele geçirdi. Taliban, üssün içinde düzinelerce zırhlı kamyon ve 300 adet M-16 saldırı tüfeği buldu.

https://mobile.twitter.com/MiddleastN/status/1405434002069151747

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 182
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #65 : 13 Temmuz 2021, 14:01:25 »
Taliban'dan Türkiye'ye karşı 8 maddelik bildiri.
Afganistan'da ilerleyişini sürdüren cihatçı Taliban örgütü, Türkiye'ye, diğer NATO ülkeleri gibi Afganistan'dan askerlerini çekmesi çağrısında bulundu.

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/taliban-turkiyeden-afganistani-terk-etmesini-istedi-1852119

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #66 : 13 Temmuz 2021, 14:32:53 »
Aferin bize. Sonuç olarak binlerce Afgan denen şahıslar ülkemize girdi.
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #67 : 13 Temmuz 2021, 15:54:54 »
Emin olunki Atmaca'dan, MMU'dan vs bu multecilerden korktuklari kadar korkmuyorlar..

Bindirelim otobuslere, express Yunanistan...

Adamlar zaten Avrupya gitmek istiyor..

Bugun merhamet eden, yarin merhamet edilecek duruma duser..

Boyle giderse 20 seneye bizi kendi evlerimizden kovacaklar, biz multeci olacagiz..

« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2021, 16:07:17 Gönderen: Gökbörü »
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 457
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #69 : 13 Temmuz 2021, 16:56:08 »
Emin olunki Atmaca'dan, MMU'dan vs bu multecilerden korktuklari kadar korkmuyorlar..

Bindirelim otobuslere, express Yunanistan...

Adamlar zaten Avrupya gitmek istiyor..

Bugun merhamet eden, yarin merhamet edilecek duruma duser..

Boyle giderse 20 seneye bizi kendi evlerimizden kovacaklar, biz multeci olacagiz..

Merak etmeyin onlar da bizi beğenmiyor zaten ...İranlılar ; Almanya ve Kanada'ya gitmek için bizim ülkeyi otobüs durağı gibi kullanıyor...Suriye,Afgan,Pakistan vb için de aynı şey geçerli...Hedef Avrupa...

Bu mültecileri biz neden alıyoruz? Çünkü bunları tutalım diye bize sıcak para veriyor Batı...Peki Batı verdiği bu paraya rağmen çoğunun kaçak yollardan yine kendilerine geleceklerini bilmiyor mu?

Tabi ki biliyor ama mültecilerin yarısı Türkiye'de kalsa bile onlar için kâr...
Biz niye alıyoruz ? Çünkü borçları çevirmek için bir miktar sıcak para veriyor bize Batı...Hani borçları yüzünden bir kredi kartı borcunu diğerinden para çekip ödeyen batmış memur gibi...Bu işin sonunun ne olacağını bilirsin de yine de almak-yapmak zorunda kalırsın ya işte aynı o hesap...

Bizimkiler de 30 yıl sonra bu mültecilerin yaratacağı sorunları biliyorlar ama düşünmek bile istemiyorlar...Çünkü bu çarkın dönmesi , yandaşların beslenmesi vs. için sıcak para lazım

Koyunlara bunları anlatmak zor zaten... İmam Gazali'nin dediği gibi.."Cahillerle Tartışmaya Girmeyin , Ben Hiç Yenemedim"
« Son Düzenleme: 13 Temmuz 2021, 16:58:05 Gönderen: serkan1976 »