Gönderen Konu: Afganistan ile İlgili Gelişmeler  (Okunma sayısı 46331 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2075
 • 179
 • DefenceTurk.com
Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
« Yanıtla #210 : 19 Ağustos 2021, 19:45:59 »
Artık Raşid Dostum ile ilişkiyi kesecek miyiz? Çünkü Taliban'ın en büyük düşmanlarından biri bizim esas adamımız olan Raşid Dostum

Nedense bu adam bana hic guven vermiyor. " Donek birisi  " Kisisel dusuncem  gecmiste donek olabilen kisi her an yine ayni seyi yapabilir. "Belki de yanlis dusunuyorum"

Yok, doğru düşünüyorsunuz. Taliban onun evini ele geçirdiğinde, evin içerisinden video yayını yapmıştı.

Bir evin dekorasyonu sahibinin kişiliği hakkında çok şey söyler. Bana da bu tarz dekorasyon pek iyi şeyler söylemedi açıkçası...

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 43984
 • 585
Babasının izinde! Taliban’a karşı 2. ‘Pencşir Aslanı’
« Yanıtla #211 : 20 Ağustos 2021, 08:28:32 »
Babasının izinde! Taliban’a karşı 2. ‘Pencşir Aslanı’


Musa KESLER
mkesler@hurriyet.com.trAfgan- Sovyet savaşının efsane komutanlarından Ahmed Şah Mesud, Taliban ve El Kaide’yle de mücadele ediyordu. 9 Eylül 2001’de bombalı bir saldırıyla öldürüldü. Taliban ve El Kaide’nin önü daha da açıldı. Şimdi ‘Pencşir Aslanı’ olarak anılan Ahmed Şah Mesud’un 32 yaşındaki oğlu Taliban’la mücadeleye hazırlanıyor.


Afganistan yüzyıllardır karmaşık savaşların gölgesinde bir ülke oldu. Ahmed Şah Mesud Eylül 1953’te Pencşir Vadisi’nde doğduğunda ülke nispeten sakin bir dönemdeydi. 1993’te tahta çıkan Muhammed Zahir Şah 40 yıllık saltanatının huzurlu günlerindeydi. Çok sürmedi, ABD-Sovyet çekişmesi Afganistan’a da ulaştı.

Taliban raporu BMye sunuldu: ABD ve NATO ile işbirliği yapanları yakalayacaklarTaliban raporu BM'ye sunuldu: ABD ve NATO ile işbirliği yapanları yakalayacaklar!
Ahmed Şah Mesud 1870’lerde Semerkant’tan göçmüş köklü bir aileye mensuptu. Babası okumayı seven bir askerdi. Mevlânâ’nın, Gazali’nin, Muhyiddini Arabi’nin, Sadi’nin eserleri hep baş köşedeydi. “Horasan Erenleri” vasıtasıyla bir ucu Anadolu’ya ulaşan tasavvuf kültürüne bağlıydılar. Mesud bu terbiye içinde yetişti. Mühendislik eğitimi aldığı Kabil Politeknik Enstitüsü’nde arkadaşlarına Mesnevi’den bölümler okuyordu. Üniversite yıllarında politik ortam daha da hareketlenmişti. Müslüman Gençlik Örgütü’ne girdi. Sonradan her biri Afgan- Sovyet savaşında olumlu- olumsuz yönleriyle öne çıkacak birçok şöhretli isimle bu yıllarda tanıştı. Yönetime isyan halindeydiler. Mesud, sertlik yanlısı olanlara karşı daha ılımlı gruplara girdi.


‘MEVLÂNÂ, CHURCHILL’

Sovyetler yönetimi ele geçirip Aralık 1979’da Afganistan’ı işgal ettiğinde Mesud emrinde birlikleri olan bir gerilla komutanıydı artık. Pencşir bölgesinde Ruslara geçit vermedi. 80’lerin ortasına gelindiğinde o artık bir efsaneydi. ‘Pencşir Aslanı’ olarak nam salmıştı. Uluslararası basının da yakın takibindeydi. Sarp, çetin ve geçit vermez bir coğrafyadan hiç umulmayan bir profildi.

14 yaşındaki Afgan kız Talibandan kaçarken can verdi Ailesi o anları anlattı14 yaşındaki Afgan kız Taliban'dan kaçarken can verdi! Ailesi o anları anlattı!
Çantasından kitaplar eksik olmayan, askerlerine şiirler okuyan bir komutandı. Bir taraftan İmamı Gazali’yi hatmediyor, bir taraftan De Gaulle ve Churchill’in hatıralarını okuyordu. Brezilyalı gazeteci Pepe Escobar yıllar sonra onu “İnancı Pencşir şeftalisi kadar yumuşaktı” diye tarif edecekti.

TALİBAN TEHLİKESİNİ DÜNYAYA İLK O ANLATTI

Ahmed Şah Mesud, Taliban’la hep mücadele etti. Müzakereden de kaçınmadı. Görüştüğü Taliban heyetine ‘Halk sizi gerçekten istiyorsa, gelin seçime gidelim, neticeye hepimiz razı olalım’ demişti. Taliban en çok ondan korkuyordu. Uluslararası alanda da boş durmadı. ABD’ye, Fransa’ya ve bütün Avrupa’ya Taliban’ın nasıl bir tehlike doğuracağını anlatmaya çalışıyordu. O bunları yaparken Pakistan’daki Afgan büyükelçisi günlüğüne şunları yazıyordu: “Mesud diye bir adam var dünya için savaşıyor ama dünyanın bundan haberi yok. Bir adam gecesini gündüzüne katarak küresel terörizme dönüşecek terörizme karşı savaşıyor ama kimse bilmiyor. O ve arkadaşları yalnızlar.”

KADINLAR OKUYUP HAYATIN İÇİNDE OLSUN İSTİYORDU

1989’da Sovyetlerin mağlubiyeti sonrası 1991’de Komünist rejim pes ettiğinde Kabil’e ilk giren Ahmed Şah Mesud’du. Bütün Afganları temsil eden demokratik bir yönetim kurulmasını istiyordu. İç çatışma ve çekişmeden korkuyordu. Zira 12 yıllık savaş sürecinde dünyanın dört bir yanından ‘cihat’ için savaşçılar gelmişti. Bu grupları fiilen ve fikren kontrol etmek de mümkün değildi. Mesud’un hem siyasi anlayışına hem de dini inancına ters gördüğü gruplar artık Afganistan’daydı. Vahhabi- selefi gruplar ve onların farklı bir tonu olan Taliban da bunlar arasındaydı.

KADINLAR ÖNCELİKLİ

Geçiş süreci sancılıydı. Mesud, reformlar yaparak ülkenin yaralarının bir an önce sarılmasını istiyordu. Eğitim ve kadınlar ilk önceliğiydi. Çocuklar en iyi şekilde eğitim alacak, kadınlar; tıp, hukuk, siyaset ve mühendislik gibi alanlarda okuyup Afgan toplumuna hizmet edecekti. Gazali Kültür Vakfı’nı kurdu. Ama artık iç savaş da başlamıştı. Sovyetleri mağlup eden ‘Mücahitler’ artık birbiriyle savaşıyordu. Mesud’un diplomatik girişimleri sonuç vermedi. Artık Taliban da sahadaydı.

‘ALLAH’TAN UZAKLAR’

Sovyet savaşı döneminde Pakistan’daki medreselerde eğitim görmüş öğrenciler örgütlenmiş ve savaşa dahil olmuştu. Katı ve radikal bir dini görüşleri vardı. Mesud’un Mevlâna’dan okuduğu merhamet, şefkat, müsamaha ve adaletten eser yoktu onlarda. Mesud onları “Allah’tan uzak merhametsiz insanlar” olarak tanımlıyordu. Kendisi geleneği koruyor, moderniteyi de ihmal etmiyordu. Princeton University’den Prof. Dr. Michael Baryy yakından tanıdığı Mesud için “Tamamen İslami geleneklerinden yola çıkan parlamenter bir hükümet yapısı, laik düzen, kadınlar ve erkekler için eşitlik ve Batı demokrasileriyle ittifaktan yana saf tutmuştu. İnançlı bir Müslümandı. Din onun için son derece derin bir teslimiyetti, siyasi bir araç değil” diye yazmıştı.

11 EYLÜL SALDIRISINDAN 2 GÜN ÖNCE...

Taliban 1996’da Kabil kapılarına dayandığında Ahmed Şah Mesud onlarla son kez konuştu. Ancak ikna edemeyince Kabil’in yeni bir savaşla tekrar harap olmasını istemediği için çekildi. “Kuzey İttifakı” lideri olarak Pencşir’de mücadelesine devam etti. Ta ki 9 Eylül 2001’e kadar. Taliban, El Kaide ve türevleri için sadece askeri güç olarak değil fikir ve ideoloji olarak da bir büyük engeldi. Röportaj için gelen gazeteci kılığındaki iki suikastçı tarafından öldürüldü. Ölümünden hem baş düşmanı Taliban hem de Usame Bin Ladin sorumlu tutuldu. Faili hâlâ meçhul. Onu tanıyan yabancı gazeteci ve araştırmacılara göre fanatizme, radikalliğe ve aşırılığa karşı böyle bir rol modeli istemeyenler tarafından ortadan kaldırıldı. Öldüğünde 12 yaşında olan oğlu Ahmed Mesud şimdi Pencşir’de Taliban ile mücadeleye hazırlanıyor... Ahmet Mesud Taliban’a teslim olmayan tek bölge olan Pencşir’de “Direnişe katılın” çağrıları yaptı, ülkenin pek çok noktasında gösteriler başladı.


Ahmed Mesud (solda) ile Baba Ahmed Şah Mesud

İNGİLTERE’DE OKUYUP DÖNDÜ

Oğul Ahmed Mesud, Afganistan’ın sıcak çatışmalar içinde olduğu bir ortamda 1989 yılında doğdu. Bazen babasının yanına, dağlara getiriliyordu. O küçük çocuğu Mesud’un kucağında görenlerin çok azı onun oğlu olduğunu biliyordu. Bir süre ailesiyle Tacikistan’da yaşadı. Babası öldürüldüğünde 12 yaşındaydı. Cenaze töreninde vakur ve soğukkanlı haliyle dikkat çekti. Amerikalı gazeteci Sebastian Junger o günlerde röportaj yaptığı Ahmed Mesud’u şöyle anlatmıştı: “Daha 12 yaşındaydı ama yaşının üstünde bir irfan ve kavrama kabiliyeti vardı. Kendisinin de bir gün Afganistan’a liderlik etmek üzere göreve çağrılabileceğinin gayet farkındaydı. ABC’den iki kişiyle birlikteydim. Hepimizin nutku tutulmuştu, adeta Buda ya da genç Dalai Lama ile röportaj yapmak gibiydi.”

Ahmed Mesud, Tacikistan’daki ilk eğitiminin ardından bir süre Meşhed’te eğitim aldı. Rusların eğitim için davetini nazikçe reddetti. Daha sonra İngiltere’deki Sandhurst Kraliyet Askeri Akademisi’nde eğitim gördü. Ardından 2012’de Londra’daki King’s College’da okudu. Uluslararası Siyaset alanında da master eğitimi aldı. 2016’da Afganistan’a dönerek siyasete girdi. Babası gibi Mevlâna öğretilerinin takipçisi ve Afganistan’ın birliğini savunuyor. Bütün gücün Kabil’de toplanmasına karşı. Eğitim ve ekonomi politikalarına öncelik veriyor...

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/babasinin-izinde-talibana-karsi-2-pencsir-aslani-41876922
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı OKÇULAR

 • Site Yetkilisi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 703
 • 83
Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
« Yanıtla #212 : 20 Ağustos 2021, 09:46:50 »
Afganistan da sahada olan kazanır. Babası Ahmet şah mesut dağlarda sabah uyandığında AK-47 nin izi yüzünde olurdu. Oğul mesut biraz baba gölgesiyle işi götürüyor gibi.
DÜNYADA BÜTÜN GERCEKLER 3 MERHALEDEN GECER.
1. iLK BAŞLARDA HAFİFE ALINIR ÖNEMSENMEZ
2. ARKASINDAN ŞİDDETLİ BİR DİRENİŞ VE BASKIYA UĞRAR.
3. EN SON TAM BİR DOĞRU OLARAK KABUL EDİLİR..

Çevrimdışı カメせ

 • 2020 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 6470
 • 182
 • DefenceTurk.com
Afganistan
« Yanıtla #213 : 21 Ağustos 2021, 22:15:21 »

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 43984
 • 585
Taliban Pencşir için harekete geçti!
« Yanıtla #214 : 23 Ağustos 2021, 07:51:10 »
Taliban Pencşir için harekete geçti!

Geçtiğimiz Pazar günü başkent Kabil'e giren Taliban 20 yıl sonra Afganistan'ın kontrolünü fiilen ele geçirdi. Taliban'ın yeniden yönetime gelmesi ile binlerce sivil ülkeden kaçmanın yollarını ararken, ülkedeki direniş hareketi Pencşir vilayetinde toplanmış durumda. 'Direnişin son kalesi' olarak anılan bölge için Taliban'dan beklenen hamle geldi.

Dünya günlerdir Afganistan'dan gelen gelişmelere kilitlenmiş durumda.

Bölgeden gelen haberlere her saat bir yenisi eklenirken, Taliban'a karşı başlatılan direniş hareketi ile ilgili de dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor.

Taliban karşıtı koalisyonun toplandığı, Kabil'e yaklaşık 160 kilometre uzakta bulunan Pencşir için Taliban'dan açıklama geldi.

Al Jazeera'da yer alan habere göre, Taliban, 'yüzlerce savaşçısının', Afganistan'ın henüz grup tarafından kontrol edilmeyen birkaç bölgesinden biri olan Pençşir Vadisi'ne gittiğini söyledi.

Taliban, Arapça Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'İslam Emirliği'ne bağlı yüzlerce Mücahid, yerel devlet yetkililerinin bölgeyi barışçıl bir şekilde teslim etmeyi reddetmesinin ardından, onu kontrol etmek için Pençşir eyaletine doğru ilerliyor' dedi.

Buradaki direniş hareketini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Amrullah Salih ve 'Pencşir Aslanı' olarak anılan Ahmed Şah Mesud’un 32 yaşındaki oğlu Ahmed Mesud yönetiyor.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/son-dakika-ve-beklenen-oldu-taliban-pencsir-icin-harekete-gecti-41878910
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı tumucin

 • DefenceTurk
 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 2092
 • 20
 • DefenceTurk.com
Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
« Yanıtla #215 : 23 Ağustos 2021, 12:53:45 »
taliban pencsir den yidigi dayagi unutamayacak  yanliz burada

pakistandan yardim gelmez ise talibana

Çevrimdışı mimkemal

 • DefenceTurk
 • *
 • İleti: 76
 • 9
 • DefenceTurk.com
Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
« Yanıtla #216 : 23 Ağustos 2021, 12:54:12 »
Bizim Afganistan'da kaç askerimiz ver acaba , hangi bölgedeki ki?

Kabil'de 1 tabur askerimiz varmış,doğru mu?
Hava alanında 600 askerimiz var.

Çevrimdışı serkan1976

 • 2022 Yılın Üyesi
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 6666
 • 400
 • DefenceTurk.com
Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
« Yanıtla #217 : 23 Ağustos 2021, 13:29:45 »
Bizim Afganistan'da kaç askerimiz ver acaba , hangi bölgedeki ki?

Kabil'de 1 tabur askerimiz varmış,doğru mu?
Hava alanında 600 askerimiz var.

Teşekkürler

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 43984
 • 585
Taliban: Güçlerimiz kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor...
« Yanıtla #218 : 25 Ağustos 2021, 11:08:37 »
Taliban: Güçlerimiz kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor, geçici bir süre evde kalın

Taliban, Afganistan'da çalışan kadınların "geçici bir süre" evden çıkmaması gerektiğini açıkladı.

Başkent Kabil'de düzenlenen basın toplantısında konuşlan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit "Güvenlik güçlerimiz kadınlarla muhatap olma konusunda eğitim almamıştı, bazıları kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için" dedi.

Mücahit, geçici bir süreliğine evde tutulacak kadınların işlerinden çıkarılmayacağını ve maaşlarında kesinti yapılmayacağını öne sürdü.

BBC'ye konuşan kadınlar ise çalışma haklarının kalıcı olarak engellendiğinden endişeli.

Bazı kadınlar işe gittiklerinde artık orada çalışmadıklarının kendilerine bildirildiğini aktarırken bazı kadınlar da "Erkek bir akrabanızı getirin, işinizi ona devredin" dendiğini söylüyor.

Taliban ülkedeki Afganların Kabil Havalimanı'na erişmesine artık izin vermeyeceklerini de açıkladı. Mücahit, bölgedeki kaos nedeniyle Afgan vatandaşlarının havalimanına gitmesine izin veremeyeceklerini belirtti.

Havalimanı etrafında bekleyen kalabalıkların evine dönmesi gerektiğini söyleyen Mücahit, bu kişilerin güvende olacağını garanti ettiklerini duyurdu.

ABD'nin insanları havalimanına davet etmeye devam ettiğini söyleyen Mücahit, "Amerikalılardan talebimiz, Afganları ülkeyi terk etmek için cesaretlendirmemeleri" dedi ve ekledi:

"Onların yeteneklerine ihtiyacımız var."

Çok sayıda Batılı ülke 15 Ağustos'ta Taliban Kabil'e girdiğinden beri vatandaşlarını, kendileri için çalışmış Afganları ve Afgan insan hakları savunucularını ülkeden çıkarabilmek için zamanla yarışıyor.

Ülkeden ayrılmak için havalimanına gitmeye çalışan çok sayıda kişi Taliban tarafından engelleniyor ve zaman zaman izdiham yaşanıyor. Mücahit, ülkede medya, hastaneler, okullar, yerel yönetimler ve üniversitelerin tekrar işlemeye başladığını da ekledi.

Basın toplantısında BBC'nin sorusuna yanıt veren Mücahit, ABD askerlerinin çekilmesi için belirlenen tarih olan 31 Ağustos'un esnetileceğini düşünmediğini de belirtti. Bu sürenin yabancı ülke vatandaşlarını tahliye etmek için yeterli olduğunu, Afganların tahliyesine ise karşı çıktıklarını ekledi.

Ülkedeki büyükelçiliklerin güvenliği konusunda da garanti verdiklerini söyleyen Mücahit, diğer ülkelere büyükelçiliklerini kapatmama çağrısı yaptı.

https://www.hurriyet.com.tr/dunya/taliban-guclerimiz-kadinlarla-nasil-konusulacagini-bilmiyor-gecici-bir-sure-evde-kalin-41880314
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı SKYWOLF

 • SKYWOLF
 • Genel Yetkili
 • DefenceTurk
 • *****
 • İleti: 43984
 • 585
Ynt: Afganistan ile İlgili Gelişmeler
« Yanıtla #219 : 25 Ağustos 2021, 11:20:33 »
Taliban yönetimi ilginç bir itirafta bulunmuş. Güçleri kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyormuş. Kısacası hepsi maganda diyor. Yontulmamış odunlar diyor.

Taliban bile ülke yönetimini bu kadar çabuk ele geçireceklerini tahmin etmiyordu sanırım. Devlet yönetme konusunda hiç bir fikirleri yok. İnsanları kendi uydurdukları kurallara göre baskıyla yönetebileceklerini düşünüyorlarken, devlet mekanizmalarını idare edenlerin dahi ülkeyi terk etmeye çalışmaları belki nerede hata yapmakta olduklarını akıllarına getirir. Tipik bir terör örgütü gibiler. Militanları var. Canlarının istediği şekilde istediklerini öldürüyorlar, tecavüz ediyorlar, mallarına el koyuyorlar vs. Eğitimsiz ve zır cahil insanlardan oluşuyorlar. Hayat biçimleri böyle ve bir anda koca bir ülkenin yönetimini elleri arasında buldular. Bu cahiller topluluğu sosyal devlet nedir hiç bilmiyorlar ki! Devlet nasıl işler bilmiyorlar. Şimdi kafaları karışık! Hedefleri ülke yönetimini ele geçirmek ve kendi ideolojilerini halka dayatmaktı. Her zaman bu hedefe ulaşma yollarına odaklandılar, hedefe ulaştıktan sonrası için plan yapmadılar. Hedefleri kolayca gerçekleşince ne yapacakları konusunda bir fikirleri yok. Üstelik bütün dünya kendilerini kabul etmezken...

Bu zihniyetle asla devlet olamazlar. Ülkelerin hepsi bunlara kapılarını kapatsa, birkaç yıla birbirlerini yiye yiye yok olur giderler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com